----------------------------------- UniversTheory 14 Dec 2011 18:47 Astrofotografie cu webcam ----------------------------------- Buna seara ! Revin dupa o mare pauza pe forum . As vrea sa ma apuc de astrofotagrafie cu webcam-ul , dar nu am una . Din trei camere in limata bugetului de 45 de RON ce ati alege ? Aceasta [url=http://www.emag.ro/camere-web/camera-web-serioux-srxc-702um--pSRXC-702UM]Serioux 702UM , aceasta [url=http://www.emag.ro/camere-web/camera-web-trust-wb1400t--pTRU14382]Trust WB1400t sau aceasta [url=http://www.emag.ro/camere-web/camera-web-a4tech-pk-836f--pPK-836F]A4Tech PK836f ----------------------------------- Jabba the Hutt 14 Dec 2011 18:54 ----------------------------------- prima e cea mai potrivita pentru astrofotografie. Cand te mai intersezi de webcam-uri verifica daca ar putea fi demontat obiectivul. ----------------------------------- valy 14 Dec 2011 18:55 ----------------------------------- Chiar esti asa de limitat in privinta bugetului? Incearca un philips second hand: toucam/spc 7xx/8xx/9xx Ideea e sa ai macar 640x480 neinterpolat pe video, expunere manuala. Ai de gand sa ii scoti lentila sau o folosesti afocal? ----------------------------------- UniversTheory 14 Dec 2011 18:56 ----------------------------------- Sper ca merge demontat obiectivul la Serioux Sunt foarte limitat in privinta bugetului si camera vreau s-o folosesc pe focal ----------------------------------- Teo 15 Dec 2011 01:28 ----------------------------------- Camera aceea mica de la A 4 Tech e o mizerie. O am si eu si se vede oribil, plus ca se incinge tare de tot. A trebuit sa ii dau 4 gauri pentru racire. Iti recomand un Logitech C270. Costa in jur de 100 lei si are o imagine de invidiat. HD 720p reali. Eu am una si o folosesc de peste 6 luni. Nu m-a dezamagit. http://www.emag.ro/camere-web/camera-web-logitech-c270--p960-000636 Daca chiar esti foarte limitat ca buget, si ai deja o camera nu te opreste nimic sa experimentezi potentialul ei . Ii demontezi obiectivul si o plasezi in prime focus. Pana sa o demontezi incearca si afocal la ocular. Nu ai ce pierde. La Luna cred ca vei obtine imagini satisfacatoare. Apropo, la ce telescop o vei cupla ? Ce focala si ce apertura are ? ----------------------------------- UniversTheory 15 Dec 2011 17:39 ----------------------------------- Dupa cum am spus sunt foarte limitat in privinta bugetului . Telescopul este un SkyWatcher 60/900 care va deveni luneta de ghidaj pentru un telescop mai mare un viitor . Momentatn camera vreau s-o folosesc pentru Luna si Soara poate si ceva deep-sky cu greu . Dar in viitor o s-o fac camera de ghidaj ----------------------------------- ursamajor 15 Dec 2011 17:54 ----------------------------------- Mie mi-au spus că o să fie greu să găsesc/urmăresc stea de ghidaj la 70/700. La 60/900 cred că e mai greuț. Nu? :wink: Acum, deh!, dacă ai cameră zuuuper de ghidaj, cine știe? ----------------------------------- alex1209 23 Iul 2013 18:47 ----------------------------------- Intru si eu pe aici deoarece vreau sa imi achizitionez o camera web ieftina sh sa vad ce imi iese. Am gasit pe okazii cate ceva la 15-20lei, dar asa cum am spus: de proba sa prind experienta. Mai jos sunt camerele care mi-au facut cu ochiul: http://www.okazii.ro/periferice-multimedia/webcam/camera-web-rotech-a128620799 http://www.okazii.ro/periferice-multimedia/webcam/camera-web-portabila-a112024790 http://www.okazii.ro/periferice-multimedia/webcam/camera-web-5mp-nu-necesita-driver-webcam-a129487163 Ultima are 5Mp, nu necesita driver(?), si are rezolutia de 640x480. Mi se par ok. Voi pe care ati alege-o? ----------------------------------- Erwin 23 Iul 2013 19:40 ----------------------------------- Niciuna, toate sunt extrem de mici! Vei pierde vremea degeaba fără rezultate și vei aduna frustrări. Caută camere vechi, fie Logitech, fie Philips sau Microsoft dar să fie cu CCD. CMOS-urile pe care le găsești peste tot nu prea sunt bune pentru astro, au sensibilitate mică și zgomot mare. ----------------------------------- dmtr69 23 Iul 2013 20:43 ----------------------------------- Uite un link cu webcam-uri potrivite pentru astro: http://homepage.ntlworld.com/molyned/web-cameras.htm ----------------------------------- Marius.Maciu 01 Mar 2016 23:25 ----------------------------------- Am tot citit de Phillips Toucam care anii trecuti deja se gasea greu, iar acum posibil ca sunt modele mai bune de aceea va intreb pe cei care mai folositi camere webcam pt.planete ce modele actuale sunt mai bune? Nu vreau camera dedicata CCD caci sunt la inceput si incerc sa ma limitez cu investitiile pe cat posibil. Momentan am o camera web mai veche A4tech pk935 cu specificatiile din poza atasata si as dorii sa incep cu ea pe Jupiter, Saturn, Luna. Am incercat niste teste terestre, cu barlow 2x am reusit focalizare apoi am prelucrat in Registax o imagine net suprioara cadrelor din video. Dar fara barlow nu am putut focaliza deloc, ca si cum punctul focal era in alta parte. Am desurubat o parte din focuser ca sa o pot introduce mai mult dar nimic. Telescopul este Skywatcher 150/1200 NEQ3. As vrea sa pot focaliza si fara barlow ca sa pot prinde intreaga luna, cu barlow am o magnificatie considerabila...daca cineva mi-ar putea spune si cum sa o calculez. La oculare stiu cum se calculeaza dar cu camera web, fara ocular si binenteles cu obiectivul camerei desurubat, nu stiu cum sa calculez magnificatia. Camera e in forma de glob pamantesc, i-am desurubat cu atentie obiectivul, senzorul pare curat, i-am lipit cutie neagra de film de 1,25'' si ii tin "obiectivul" acoperit ca sa nu intre praf. Iar am scris mult...pe scurt: Ce modele de camere web actuale sunt mai bune? Ce sa urmaresc la specificatii?(in trecut erau CCD, acuma cica ar fi bune si CMOS, senzorul sa fie mic nu intins, si sa stie cat mai mare fps? Rezolutia?) Cum focalizez fara barlow cu webcam? Cum calculez magnificatia cu webcam? ----------------------------------- valy 01 Mar 2016 23:53 ----------------------------------- Foloseste barlow, oricum iti trebuie focala pt. detalii planetare. Probabil trebuie bagata camera mai inauntru, fie un focuser mai slim sau mai ridici putin primara. Dece vrei sa calculezi magnificatia, la ce ajuta? La prime focus ai focala care e parametrul important. Poti cauta o camera planetara mai veche, e mai flexibila. Sau un webcam microsoft. ----------------------------------- Marius.Maciu 04 Iun 2016 20:27 ----------------------------------- Am reusit sa obtin primele mele imagini planetare cu un webcam vechi A4Tech in forma de glob pamantesc. Telescopul folosit SW 150/1200 pe NEQ3 fara motoare, tubul f8 fiind la limita si pentru vizual pe aceasta montura.... Am folosit si barlow 2x la unele filmari avi. In Autostakkert 2 am observat ca cea mai buna imagine o obtin prin stack la cat mai putine cadre de ex. 10% chiar daca aveam initial deja putine de ordinul a 3-5 sute calitatea videoului scade repede. Apoi am prelucrat in Registax in wavelets, RGB align, gamma, histogram. Avand in vedere ca nu am motoare, montura e depasita de tubul mare si greu si camera este o camera web gasita prin debara sunt multumit de rezultate. Pana sa investesc intr-o camera planetara ZWO ASI mai incerc cu asta sau poate alt webcam mai bun. ----------------------------------- valy 04 Iun 2016 22:06 ----------------------------------- Nu e rau deloc, incearca totusi sa motorizezi montura. Ai demontat obiectivul camerei? ----------------------------------- Marius.Maciu 04 Iun 2016 23:58 ----------------------------------- Da binenteles ca am demontat obiectivul, s-a desurubat frumos, il folosesc doar pe post de capac de protectie acum. Apoi am lipit un recipient de la film de aparat foto. Ceva are potential..cred ca newtonul de f8 caci camera web ma indoiesc desi la un moment dat regretam ca n-am luat un f5 pentru DSO. Dar la planete cred ca cel de f8 e ideal cum a zis Mircea Pteancu "O focala lunga ofera imagini de vis" replica care m-a si facut sa cumpar newton f8. Acum ma gandesc daca sa iau motor RA, focalizator electronic pentru montura NEQ3 pe care mai bine ar sta un ED80 de 3kg decat acest newton lung de 6kg sau sa incerc sa profit in continuare mai mult de acest tub 150/1200 punandu-l pe o HEQ5 si apoi investit in ea motor RA, focalizator etc. Doar ca toate au go to si costa peste 4 mii si ma depaseste. Oare as gasii o HEQ5 fara go to si astfel sa fie la un alt pret? Am vazut ca este una si pe bazar la 3mii lei. Am zis ca hai sa incerc cu ce am, daca merge dau inainte, daca nu iese nimic ma mai gandesc, iar acum ca am scos imaginile astea cu cea mai banala webcam si stacking la 30-50 cadre(10% din 3-5 sute cand altii vorbesc de 7-10 mii de cadre!) m-a motivat mult...ma gandesc caci cu acest newton f8, pe o HEQ5, cu focalizator electronic, motor pe RA si o camera planetara ASI chiar ca as scoate imagini de vis. Cand vad ca afara camera ASI 120 e 200$ adica cat..800 lei si la noi 1400 imi vine sa-mi dau cu newtonul in cap. Nu eram si poate nici acum nu sunt decis daca sa merg pe acest tub optic sau sa trec pe ceva mai mic si mai stabil. Daca cineva zicea ca a trebuit sa schimbe dintii la HEQ5 atunci eu ce asteptari sa am de la grebla EQ3, ii iau motor RA dar va duce tubul de 6kg care e la limita ei? Voi ce ziceti? Tu ce ai face valy daca ai detine telescopul asta pe NEQ3? ----------------------------------- tudorandu 05 Iun 2016 11:51 ----------------------------------- Camera ASI o poti comanda direct in China , dar te ajunge cam 1150 cu vama si tva. Poti scuti 20 $ daca te cuplezi cu cineva si luati 2 ----------------------------------- valy 05 Iun 2016 12:27 ----------------------------------- Exista si EQ5 fara goto, dar nu cred sa castigi mare lucru, important e sa ai motorizare, sa nu bata vantul sa vibreze tubul, focuser motorizat este foarte bun si el, colimare sa fie si ea facuta bine. In rest mult noroc de seeing bun si cat mai multe cadre. ----------------------------------- Marius.Maciu 05 Iun 2016 14:08 ----------------------------------- Multumesc! Eu am zis ASI pentru ca am vazut ca asta folosesc multi, presupun ca ar fi cea mai buna alegere pentru imagine planetara si vad ca si dso se poate. Dar care model ar fi bun pentru tubul f8 ASI 120 sau 224 sau altele? Nu stiu care e diferenta intre modele. Evident ca pot citi in descrierea lor dar poate le cunoaste cineva mai bine si-mi recomanda un anumit model. ----------------------------------- dmtr69 05 Iun 2016 18:17 ----------------------------------- Camerele au rezolutie asemanatoare: 120 are 1280x960 iar 224 are 1304x976, cu aceeasi dimensiune a pixelilor- 3,75 microni. ASI 224 este numai color, insa are zgomotul mai mic desat 120. Sensibilitate usor mai buna a lui 224 fata de varianta monocrom 120. La expunere mai lunga 224 are ampglow. Eu folosesc ASI224 la capturi (Luna si DSO) iar QHY5L-II(echivalenta cu 120) numai la ghidaj. ----------------------------------- Marius.Maciu 12 Iun 2016 16:24 ----------------------------------- Pentru a evita incalzirea senzorului camerei web de exemplu se poate sa fie decuplata camera de la laptop prin scoaterea mufei si lasata cateva minute sa se raceasca dupa fiecare sau dupa cateva videouri avi? Sau e suficient sa fie inchis programul prin care ruleaza? Caci ma gandesc ca si daca nu inregistram, vazualizand imaginea transmisa de camera pe desktop, camera tot lucreaza si se incalzeste. ----------------------------------- Marius.Maciu 30 Iun 2016 20:15 Webcam-uri cu adaptoare din cutie de film. ----------------------------------- Camerele A4Tech si Logitech C270 cu adaptoare din recipient de film din ala mai lucios caci cel mat se pare ca are diametrul putin mai mare si nu intra in portocular sau barlow. Cu A4Tech care e mai veche am obtinut primele mele poze la saturn si jupiter si desi nu am motor de urmarire, tubul e la limita pe montura chiar si pentru vizual si camera e cum e iar stacking am facut la putine cadre de ordinul zecilor in comparatie cu mii de cadre cum fac cei cu camere planetare. Astfel am fost surprins de rezultate. Logitech acum am cumparat-o si astept sa o testez sa vad daca va fi vreo imbunatatire. Voi posta in topicurile dedicate pozelor cand voi obtine rezultate mai bune, acum am vrut sa arat ce am obtinut cu o veche camera web. Sper sa imbunatatesc rezultatele prin stacking la mai multe cadre odata cu adaugarea unui motor RA. ----------------------------------- Marius.Maciu 23 Iul 2016 08:48 ----------------------------------- Slaba miscare mai e pe forumul asta...sunt curios si eu ce camere mai folosesc altii ca ma gandesc ca nu toti au ASI... ----------------------------------- Mitu Catalin 23 Iul 2016 10:26 ----------------------------------- Eu folosesc webcam-uri , un logitech 3000 pro fara filtru IR si un SPC900 (asta din urma modat pt expuneri lungi pt a face si autoghidaj ) .Cand seeing-ul e bun se pot obtine poze de calitatea asta (dar eu rar am avut noroc de seeing bun am activat numai prin zone urbane - poza de mai jos e o exceptie ) . E facuta prin 200mm F/6 cu 3000 pro-ul ----------------------------------- Eduard Wichner 17 Mai 2017 22:06 Jupiter - 9 mai 2017, Brussel, Belgia ----------------------------------- Salutare, as dori daca mai are cineva un ASI224MC pe aici sa uploadeze imagini planetare pentru comparatii. Eu acuma am achizitionat camera si asta e prima imagine trasa. Am gasit un topic in forum "DSO cu camere planetare" in care sunt mai multe DSO-uri cu ASI224 dar imagini planetare n-am prea gasit. Cer senin la toata lumea! ----------------------------------- Armand Popa 03 Mar 2019 21:06 ----------------------------------- Salut Am nevoie de un pic de ajutor. Am gasit prin obor in arad o camera webcam Logitech C270. Investitie de 2 lei :) :) :) 20 defapt :) Camera e perfect functionala, neumblata prin ea..nah, sa zic asa..noroc. M-am si gandit sa il folosesc in astrofoto,mai ales ca pe net lumea o lauda pt performantele sale apropriate de telescopul spatial Hubble, poate si un pic mai bun :) :) :) :) :) :) . Noah, am descarcat aplicatii, urmeaza sa merg la strungar sa imi faca un adaptor la ocular, in schimb am intrat in ceata cu 2 -3 chestii: 1. cum calculez marirea? De exemplu cat ocupa din campul vizual Luna, fara lentila Barlow. Defapt merge la planete un LiveView fara barlow?. Apoi ce camp vizual am? 2. Am tot citit de filtre UV. Nu mai inteleg. E nevoie? Ce se intampla daca nu am, sau are camera pe senzor? E nevoie de Barlow pt extensie de focuser sa intre in punctul focal? 3. Ce sanse am la deep sky? m42, roiurile din auriga, cateva galaxii mai luminoase Multumesc frumos! ----------------------------------- Remus Boldis 03 Mar 2019 21:50 ----------------------------------- Ca sa-ti dai seama de ce ai putea vedea, poti folosi http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php Despre magnificatie am scris aici : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=184122#184122 Precizez ca ai in vedere doua magnifacatii, una optica ( focala obiectiv/50 ) si o magnificatie combinata, optica si electronica ((focala obiectiv/50)xfactor de crop). De filtru UV ( ultraviolete ) nu ai nevoie, decat daca pozezi soarele. ----------------------------------- Armand Popa 03 Mar 2019 21:57 ----------------------------------- Multumesc frumos Remus!!!!! ----------------------------------- Armand Popa 03 Mar 2019 22:01 ----------------------------------- nici de filtru IR? ----------------------------------- Remus Boldis 03 Mar 2019 22:16 ----------------------------------- Nu ai nevoie nici de filtru IR. Poti folosi un galben deschis pentru a creste contrastul (mai ales la refractoare acromate). Fotografierea nebuloaselor e mai dificila si ar trebui sa acumulezi ceva experienta. ----------------------------------- dmtr69 04 Mar 2019 06:57 ----------------------------------- Un link pentru aflarea FOV : https://github.com/rwb27/openflexure_microscope/wiki/Resolution-and-Field-of-View - "marirea" aparenta/ FOV (cand este vorba de senzori vorbim de camp si "pixel scale") o poti afla impartind focala lunetei la diagonala senzorului, in acest caz-4,11mm. -ai nevoie de un filtru IRC la o camera color chiar daca folosesti un sistem optic reflectiv (un newton), fara nici o lentila pe traseu. Chiar daca culorile se focalizeaza in acelasi punct, culorile imaginii nu vor fi corecte pentru ca rosul de combina cu IR-ul. Cu atat mai mult, la o luneta, culorile nu se focalizeaza in acelasi punct, deci vei avea si probleme de claritate. ----------------------------------- Remus Boldis 04 Mar 2019 08:13 ----------------------------------- Filtrele de marca pot fi scumpe. Pentru blocarea infrarosiilor ai putea incerca https://www.ebay.com/itm/New-SVBONY-1-25-UV-IR-Cut-Block-Filter-Infra-Red-Filters-for-CCD-Cameras/192552492105?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649 Eu astept sa soseasca. Dar nu trebuie sa astepti pana ajunge filtrul, incearca cu Luna si va fi un inceput bun. ----------------------------------- Armand Popa 04 Mar 2019 10:56 ----------------------------------- @dmtr69 @remus, multumesc pt raspunsuri. m-am lamurit. Urmeaza sa termin adaptorul si sa trec la teste ----------------------------------- Armand Popa 18 Mar 2019 17:24 ----------------------------------- Am terminat adaptorul pt webcamul meu Logitech C270. Am gasit pe net o varianta de adaptor printabil 3D. Se descarca fisierul si ii dai print. Eu ii multumesc lui Nicu Balica pt ca ma ajutat cu imprimanta. ----------------------------------- Armand Popa 19 Mar 2019 09:16 ----------------------------------- Am iesit cu noul webcam la teste. Cum deocamdata la ora conveniabila am doar Luna ca obiect luminous (fotografiabil de un incepator in astrofoto) am tintit-o si am facut sedinta foto cu ea dupa care am trecut la "sa vad" ce se intampla la duble, astfel am luat in vizor Castor si Mizar. Ca prima impresie, webcamul bagat direct in portocular se comporta la marire aproximativ ca ocularul de 6mm asa ca Alcor-Mizar nu a incaput in camp, dar nici luna. Presupun ca pentru asaceva voi avea nevoie de reductor focal. Pozele sunt capturate cu Sharpcap , procesate cu Registax si PS (precizez ca sunt complet incepator in astea) Sunt curios cam ce sanse am la Dso cu webcamul? a mai facut cineva? (acuma nu Hubble sau Nat Geo :) ) ----------------------------------- valy 19 Mar 2019 09:38 ----------------------------------- Sunt curios cam ce sanse am la Dso cu webcamul? La DSO ai sanse daca poti seta un timp de expunere lung, secunde-zeci de secunde. ----------------------------------- dmtr69 19 Mar 2019 15:51 ----------------------------------- Asa cum spune Valy, la DSO ai nevoie de expunere mai mare. Poate ca regiunea Trapezului din nebuloasa Orion ar putea fi capturata (cea mai luminoasa nebuloasa pe care o stiu), sau ceva roiuri, dar pentru altceva ai nevoie de o camera modificata. Uite un M57 capturat cu SPC900 modificat pentru expuneri lungi: www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=117534#117534 ----------------------------------- Armand Popa 19 Mar 2019 16:17 ----------------------------------- @dmtr69, zici de webcamul de la philips nu? Ce inseamna modificat, presupun ca senzorl ramane acelasi. Dar camerele astea stiu si altceva decat filmare (sau ce inseamna expunere expunere lunga, ca nu cred sa fie ca la dslr, sau daca pot filma, de ce nu ar face si expunere lunga?) M57 cu webcamul arata fff bine. nemodificat oare ce ar fi iesit? hmm.. un pic sunt in ceata :) ----------------------------------- dmtr69 19 Mar 2019 16:18 ----------------------------------- O solutie alternativa modificarii unui webcam este folosirea unui cctv analogic (unele au sens-up de pana le 1024x, cam 20s expunere). In acest topic http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11231&postdays=0&postorder=asc&start=0 poti vedea ce poti captura prin aceasta metoda. Totusi iti recomand sa cauti o camera "planetara" ,poate cagasesti una SH, sub 500lei. Procesarea este mai simpla, iar calitatea imaginilor este mai buna. Desigur, un DSLR, chiar si SH, ar fi f.bun, daca montura poate face urmarire. ----------------------------------- dmtr69 19 Mar 2019 16:37 ----------------------------------- Acel M57 are 35 cadre de 90 secunde. O camera nemodificate parca are exponerea maxima de 1/5s, asa ca este improbabil sa vezi ceva. Camera este Philips ( este una de vanzare in bazar), cu modificare tip SC1 (SC vine de la Steve Chambers). Detalii cum se face gasesti pe net. Implica putina electronica: intreruperea unor trasee pe cablaj, adaugarea unui circuit de comanda plus un adaptor USB-serial. ----------------------------------- DeuxEx 27 Mai 2020 16:59 ----------------------------------- Salutare! Ma intreb daca pot sa modific un Logitech StreamCam pentru astrofoto. Ce parere aveti de camera asta, merita efortul? De ce anume as avea nevoie si cum se face modifocarea? Multumesc anticipat pentru raspunsuri. https://www.logitech.com/en-us/product/streamcam ----------------------------------- GunDALF 27 Mai 2020 17:17 ----------------------------------- Pentru planete cred ca aproape orice webcam va da imagini satisfacatoare. Modificarea consta in a-i scoate obiectivul (eventual si filtrul IR) si a o adapta la un housing pe 1,25" sau 2", depinde de sistemul folosit de tine. Eu mi-am pus webcamul intr-un housing de ocular pe 1,25". Nu-i greu s-o faci, dar nu trebuie sa ai doua maini stangi, adica sa ai ceva abilitati practice. :lol: ----------------------------------- DeuxEx 27 Mai 2020 20:44 ----------------------------------- Ar merge oare si la DSO? :? Ma gandeam sa cumpar o camera de pe AliExpress si sa o modific pe aceea, pentru inceput. Parca n-as strica bunatate de camera Logitech... Chiar am gasit cateva modele chinezesti pe USB 3.0 care, la prima vedere, par destul de performante. Sunt curios daca reusesc. Ceva sugestii pentru eventualele caracteristici la care trebuie sa ma uit? ----------------------------------- GunDALF 28 Mai 2020 14:11 ----------------------------------- Ar merge oare si la DSO? :? Parca n-as strica bunatate de camera Logitech... Nu prea cred că merge la DSO un webcam. Deasemenea, pentru a da rezultate bune, TREBUIE sa strici TAMAN o bunatate de camera, nu orice știft. Senzorul e cea mai importanta veriga la un webcam. Acolo trebuie sa te uiti. Daca senzorul e câh, atunci mai bine nu faci modificarea. ----------------------------------- dmtr69 30 Mai 2020 18:27 ----------------------------------- Cand am inceput cu astrofoto aveam doar un dobson si o camera cctv. Am facut multe modificari ("upgrade")ale camerelor cctv (indepartare filtru lipit IRC, "cold finger" sub senzor, racire cu ventilator sau Peltier) dar si pentru camera web Philps SPC900( modificare pentru expuneri lungi, schimbare senzor cu unul monocrom mai mare -ICX424-, iesire RAW, racire ). A fost o experienta interesanta, insa acum pot sa-ti spun ca nu merita sa pierzi timpul, nu vei avea niciodata calitatea si flexibilitatea unei camere planetare (senzor mic si fara racire), indiferent daca este color sau alb-negru. Adancimea de culoare la iesire este doar de 8b pentru cctv si webcam, pe cand la planetare este de 12b cau chiar 14b. Cauta una SH, poate gasesti si la 500lei. Iti recomand cele cu senzor IMX224(numai color) sau cu IMX290. Daca chiar vrei sa te joci, este mult mai buna o camera cctv cu Sens-Up (la 1024x ai expuneri de pana la 20s) si reglaj manual al castigului, fata de un webcam fara posibilitatea de a creste expunerea. ----------------------------------- GunDALF 30 Mai 2020 19:22 ----------------------------------- Cauta una SH, poate gasesti si la 500lei. Iti recomand cele cu senzor IMX224(numai color) sau cu IMX290. Caut eu si nu prea gasesc. :lol: ----------------------------------- Cata2 30 Mai 2020 19:30 ----------------------------------- Dacă ai un webcam de aruncat merită să încerci....dacă n-ai arunci banii pe fereastră. Poți încerca cu telefonul sau să cumperi un body dslr sh care au prețuri destul de mici și sunt mult peste webcam. Eu am comandat pentru mai puțin de 40$ și aștept să vină de la mama china un modul cu chip IMX290. După ce ajunge am să-l bag în teste și o să-l expun în cafenea.... ----------------------------------- GunDALF 30 Mai 2020 19:58 ----------------------------------- Pai, si cu ala ce faci? E modul analog? ----------------------------------- Cata2 30 Mai 2020 20:17 ----------------------------------- După cum am zis fac teste.....modulul este acesta : https://www.aliexpress.com/item/33009237481.html?spm=2114.search0302.3.2.3e3262953G3Hgz&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=3958209b-0f94-4bf9-855b-9331cad448cb&algo_expid=3958209b-0f94-4bf9-855b-9331cad448cb-0 ----------------------------------- GunDALF 30 Mai 2020 20:31 ----------------------------------- Pe ala il vazusem si eu in cautarile mele. Chinezul spune ceva de USB free drive (?!) si plug and play. Oare sa fie digital si sa mearga direct pe USB? I-as pune o intrebare chinezului... ----------------------------------- dmtr69 31 Mai 2020 08:29 ----------------------------------- Am si eu una luata mai demult (senzor AR0130 monocrom- 1,2Mpx). Nu are nevoie de driver dedicat- apare in SharpCap2.7 ca USB video device. In formatul MJPEG imaginea se intepeneste. Merge mai fluent in YUY2. Expunerea nu este data in secunde ci are o scala de la -13 la -1. Pentru -1 estimez o expunere de 0,5s. Prea putin pentru DSO dar poate fi folosita ca webcam sau pentru microscop electronic. ----------------------------------- Cata2 31 Mai 2020 13:26 ----------------------------------- Nu mă aștept să fie performantă....poate pentru ghidare este bună. Asta dacă nu o să fie foarte demodată când am să o primesc.....e plătită din 9 martie.........o aduce un curier călare via Drumul Mătăsi...... ----------------------------------- tudor 31 Mai 2020 14:38 ----------------------------------- "o aduce un curier călare via Drumul Mătăsi......" :lol: ----------------------------------- GunDALF 31 Mai 2020 15:37 ----------------------------------- Am si eu una luata mai demult (senzor AR0130 monocrom- 1,2Mpx). Nu are nevoie de driver dedicat- apare in SharpCap2.7 ca USB video device. Poti, te rog, sa testezi daca Amcap o vede? Intreb fiindca ce spui tu am citit si pe un forum strain, insa acolo spuneau ca DOAR Sharpcap o vede. Pentru mine ar fi important s-o vada si alte softuri de captura. Amcap: https://amcap.en.softonic.com/ PS: credeam ca se stie ca webcam-urile nu sunt pentru expuneri lungi. Deja faptul ca merg onorabil la planete, e un atu pentru ele. Pentru DSO (nu live) un dSLR (eventual mirrorless) e solutia low budget. ----------------------------------- dmtr69 31 Mai 2020 16:14 ----------------------------------- Merge si cu Amcap. ----------------------------------- GunDALF 31 Mai 2020 16:41 ----------------------------------- Pai, asta e excelent.