----------------------------------- sky 27 Mai 2011 20:05 Star party Suceava ----------------------------------- Va rog daca este cineva din Suceava poate facem o iesire, vremea se anunta frumoasa. ----------------------------------- Libra2284 16 Aug 2011 15:34 ----------------------------------- Si eu tot din Suceava sunt.... Cerul de sfarsit de august inceput de septembrie e din ce in ce mai interesant.... cine se anunta? Haideti:) ----------------------------------- sky 17 Aug 2011 20:44 ----------------------------------- Am sa va trimit Pm cand merg la observatii. Ce instrument aveti si ce domeniu va intereseaza mai mult. ne auzim cat mai curand ----------------------------------- ghitzZza 18 Aug 2011 13:04 ----------------------------------- Salut, desi nu sunt din zona, ajung si eu cat de curand in Moldova si as fi interesat de aceasta iesire (din pacate nu po cara, de aceasta data, dobson-ul cu mine). ----------------------------------- bogdan 30 Aug 2011 09:38 ----------------------------------- salut! daca se mai iese in zona Sucevei as veni si eu (daca o sa-mi permita timpul). am un mak 127/f11.8 cu oculare de 10, 25 si 40mm si un binoclu 10x50. apropos, cine e interesat de observatii solare se poate duce pe la planetariu, recent au achizitionat un Coronado PST (inca n-am privit prin el). stiti zone bune de observatii in preajma orasului? pe dealul Tatarasi, desi la-ndemina, e poluare mare. ----------------------------------- neox 30 Aug 2011 10:04 ----------------------------------- Am petrecut ultimele doua saptamani in concediu in Suceava la parinti si recomand zona comunei Udesti (drumul de la cetate spre Ipotesti->Bosanci). Cer foarte bun (de mult nu am mai avut parte de un cer asa curat :) ). Cam la 16Km de oras. Iar daca vreti sa fiti la inaltime din sat puteti ajunge la unul dintre cele mai inalte dealuri, Oadeci. N-am apucat sa ajung acolo acum dar pana se strica vreamea ar merita o noapte cu cortul :wink: ----------------------------------- sky 11 Sep 2011 12:53 ----------------------------------- Cerul la Suceava nu mai e cea fost, intradevar zonele cele mai bune sunt la Sud de oras , in celelalte directii cerul deabia atinge mag +6 si asta in noptile cele mai bune. ----------------------------------- sky 06 Oct 2011 22:36 ----------------------------------- Merge cineva sa observam Draconidele sambata seara???? Hai sucevenilor????C-am slaba miscarea pe aici prin judet.