----------------------------------- Catalin M. T. 03 Mai 2011 20:16 Fenomene optice atmosferice ----------------------------------- Cateva imagini cu diferite fenomene optice atmosferice(halou solar, circumscris, arc circumzenital, arc supralateral, cerc parhelic, parhelia) suprinse in perioada 1-3 mai, printre care si un rar arc supralateral :D ----------------------------------- dragos.n 03 Mai 2011 21:18 ----------------------------------- Excelente imaginile. Cel putin pentru mine, care pana acum nu am vazut direct decat sundog. ----------------------------------- Catalin M. T. 03 Mai 2011 21:35 ----------------------------------- Merci! Si pt. mine a fost o premiera cercul parhelic, arcul circumzenital si supralateral. ----------------------------------- psemil 04 Mai 2011 00:31 ----------------------------------- Eu nu am vazut altceva decat Sun Halo. Super ----------------------------------- Laurentiu 04 Mai 2011 09:11 ----------------------------------- Ma bag si eu :-) Am vazut tot felul de fenomene atmosferice insa unul recent m-a impresionat mai tare ca altele. Mai precis, un sundog atat de stralucitor incat l-am confundat cu... Soarele. Nu mi-am dat seama ca e un "altceva" decat dupa ce am remarcat ca umbrele obiectelor de pe sol par sa cada intr-o directie "gresita". Mi-am schimbat locul de observatie (o statie de tramvai in Timisoara, am traversat linia in statia de vis-a-vis) si uite si Soarele, ascuns, initial, dupa o cladire inalta. Din noua pozitie am putut observa acum atat Soarele cat si sundog-ul si am ramas perplex ca sunt atat de apropiati(e) ca stralucire :o Bineinteles, dupa ce ani de zile am carat dupa mine un aparat de fotografiat oriunde mergeam, acum nu aveam unul la indemana :evil: ----------------------------------- Catalin M. T. 04 Mai 2011 09:41 ----------------------------------- Interesant Laurentiu, inca asa parhelie stralucitoare nu am vazut! Good luck next time! :D ----------------------------------- zoth 14 Apr 2012 19:04 ----------------------------------- Curcubeu la manastirea Cozia, azi 14.04.2012 aproximativ ora 19.10 In imaginea de detaliu se vad ambele componente (curcubeul primar si secundar) Sarbatori fericite! ----------------------------------- Gaman Gabriel 14 Dec 2012 18:47 ----------------------------------- Ce fotografii frumoase :) . Felicitari! Astazi, la apus de Soare, am observat ceva interesant : cativa nori Cirrus devenisera multicolori. Am mai vazut fotografii cu Cirrus multicolori, dar nu ma asteptam sa vad si eu , cu ochii mei, de la mine de acasa. Las fotografiile sa vorbeasca. :P ----------------------------------- ursamajor 14 Dec 2012 19:02 ----------------------------------- Am și eu o panoramă cu un curcubeu dublu de la Bușteni, de acum vreo 3 ani. http://www.panogio.com/romania/3031106142519 Alte panorame: http://www.panogio.com/user/ursamajor Aveam pe undeva și un sundog, dar nu dau de el. ----------------------------------- miranda 08 Mar 2014 19:07 ----------------------------------- Ce fotografii frumoase :) . Felicitari! Astazi, la apus de Soare, am observat ceva interesant : cativa nori Cirrus devenisera multicolori. Am mai vazut fotografii cu Cirrus multicolori, dar nu ma asteptam sa vad si eu , cu ochii mei, de la mine de acasa. Las fotografiile sa vorbeasca. :P Nu sunt nori cirrus. Sunt nori de vant, altocumulus lenticularis. ----------------------------------- emilf 11 Apr 2014 20:22 ----------------------------------- Craiova Rainbow. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Apr 2016 19:14 ----------------------------------- Azi am insotit-o pe sotia la dentist. Am stat in masina si am ascultat muzica ... (se putea altceva ?) ...House si Techno. Soarele a stralucit toata ziua asa ca a trebuit sa folosesc ochelarii de soare. La un moment dat am privit spre cer si am fost socat sa vad un halou solar complet inconjurand Soarele. Daca am dat jos ochelarii de soare , haloul era inca vizibil dar cu mare greutate ,se vedea indeosebi arcul la Sud de astru. Prin ochelarii de soare insa , haloul era mult mai bine vizibil ,circumferinta haloului fiind formata de un fel de curcubeu , cu culoarea rosie din ROGVAIV situata spre interiorul haloului. Am facut mai multe poze cu telefonul Allview Smiley A5 si pe care le-am ''ghimpuit'' ,ultima fiind realizata prin una din lentilele ochelarilor de soare. A fost un fenomen interesant si cu durata mai mare de o ora. Se pare ca am fost singurul care a remarcat haloul solar. Oamenii se uitau contrariati ''ce l-a apucat dom'le pe chelul ala sa pozeze cerul'' dar nu l-am vazut pe nici unul incercand sa-mi urmareasca privirea si sa incerce sa vada ce pozez. Privirea oamenilor este grea ca Pamantul , nu se mai ridica spre Cer ! Mircea ----------------------------------- dragos.n 13 Apr 2016 19:32 ----------------------------------- Interesant fenomen. De obicei halourile astea stiu ca sunt mai colorate. Asta nu prea pare. Ieri am ascultat un interviu cu un climatologist american, si spunea ca radiatiile UV au ajuns la nivele ingrijoratoare. Evident ca nu am cum sa verific aceste informatii, dar vorba aceea, ''oala acoperita ...''. Asa incat portul ochelarilor de soare e bine venit. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Apr 2016 19:43 ----------------------------------- Dragos ,ai dreptate , chiar nu a fost un fenomen colorat. Cu ochiul liber abia se zareau arce din halou , totul scufundat intr-o pacla orbitoare gri-stralucitor. Si eu am vazut fenomenul intai prin ochelarii de soare , apoi am incercat sa vad haloul si fara. Multumesc pentru sfatul bun de a purta ochlelari de soare. Razele UV afecteaza pe termen lung acuitatea vizuala. Mircea ----------------------------------- danto1313 13 Apr 2016 19:58 ----------------------------------- Cu cateva zile in urma,uitandu-ma prin pozele mele mai vechi,am gasit una interesanta pe care o atasez. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Apr 2016 17:45 ----------------------------------- danto 1313 Infricosatoare poza, dar acesta este farmecul ei. Poti sa dai niste date despre moment si locatie ? Eu am uitat sa precizez ca haloul solar raportat in 13 Aprilie ac a fost observat din Arad in jurul orei 15:00. Mircea ----------------------------------- danto1313 14 Apr 2016 19:48 ----------------------------------- Poza a fost facuta in Radauti pe 01.06.2013 ora 20:57. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Apr 2016 21:12 ----------------------------------- Pe 13 Aprilie ac , deci in seara zilei in care am vazut haloul solar , am observat imaginea frumoasa a Lunii pe cerul translucid de seara , prin nori roz iluminati de Soarele aflat deja sub linia orizontului. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Apr 2016 11:01 ----------------------------------- Aseara s-a vazut un halou lunar foarte slab ,in poza se zareste un arc al haloului in partea de sus . Spre Nord -Est de Luna se vede Jupiter. Nu stiu daca se va vedea si aici dupa ce trece de server. Mircea ----------------------------------- Andi 18 Apr 2016 11:58 ----------------------------------- Trebuie cumva acoperit astrul cental (Soare, Lună, ...) pentru o bună vizibilitate a fenomenelor de optică atmosferică. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Apr 2016 19:09 ----------------------------------- Andi Multumesc pentru idee. Asta cred ca as putea rezolva lipind un ''punct'' obturant pe un filtru colorat slab sau pe unul UV. Asta pentru foto. Pentru observatii vizuale cu ochiul liber , e mai simplu. Un disc de un centimetru diametru acopera un grad la distanta de 57 cm - daca tin bine minte. Mircea ----------------------------------- valy 19 Apr 2016 10:52 ----------------------------------- Halow a fost si in Bucuresti duminica seara. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Apr 2016 11:01 ----------------------------------- Fain ,mai ales a treia poza , Mircea ----------------------------------- Andi 19 Apr 2016 14:18 ----------------------------------- Haloul mic are diametrul unghiular de 22 grade, iar cel mare de 45 grade. Care este diferența dintre halo și coroană? (vezi Meteorologie turistică - N. Topor) ----------------------------------- valy 24 Apr 2016 17:56 ----------------------------------- Un curcubeu de asfintit in Baragan. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Apr 2016 18:10 ----------------------------------- Halou selenar vazut la miezul noptii de Sambata/Duminica . Vizual se vedea binisor,fotografic a fost mai greu de prins. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Apr 2016 18:28 ----------------------------------- Andi a scris : ''Haloul mic are diametrul unghiular de 22 grade, iar cel mare de 45 grade. '' Inca nu am cautat sa aflu diferenta dintre halou si coroana ,sunt de acord cu Andi ca ''trebuie'' sa fac acest lucru ,deoarece imi place sa observ asemenea fenomene. De cand am aparatul Coolpix S3300 am pozat un numar frumusel de coroane selenare ,cateva halouri selenare si un halou solar. Ultimele doua halouri selenare insa, in lumina citatului de mai sus , sunt din categoria celor de 22 grade. Cred ca un halou de 45 grade nici nu pot fotografia ,este un fenomen cu intindere prea mare. Mircea ----------------------------------- zoth 25 Apr 2016 17:16 ----------------------------------- Curcubeu 17 nov 2014: ----------------------------------- Andi 25 Apr 2016 17:56 ----------------------------------- Este un curcubeu dublu. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Mai 2016 18:03 ----------------------------------- Sarbatori Fericite ! Avand timp la dispozitie ,am ''sapat'' in softul telefonului si am descoperit niste facilitati de editare pe care nu stiam ca le am. Telefonul cu care am facut pozele haloului din 13 Aprilie este Smiley /Allview A5. Am editat doua din pozele haloului de mai sus si rezultatul mi-a placut , se pare ca softul de editare respectiv este mai bun ca si variant de Gimp pe care o am. Pun aici doua poze ale haloului ,reprelucrate pe telefon. Mi se pare doar mie , voi ce parere aveti , se vede vreo diferenta ? Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Mai 2016 20:48 ----------------------------------- Asta-seara am observat un fenomen crepuscular care pana acum mi-a scapat. Cand am iesit din casa in urma cu cateva minute ca sa hranesc pisica,am ridicat ochii spre cer ,sa vad ce ma asteapta deseara din punct de vedere observational. Ce am vazut : cerul vestic de culoare gri-argintiu era inca iluminat pana la o inaltime de vreo 60-70 de grade. Cerul estic parea sa fie si el in mod enigmatic luminos,totusi mai slab si pana la o inaltime mai mica decat la Vest. Doar pe o zona de-a lungul meridianului ,avand o forma de mosor si lata de vreo 40 de grade la Zenit , cerul era albastru intunecat si se acolo vedea deja Jupiter. Privind mai atent , am vazut apoi ca Luna Plina rasarise si de aceea era cerul estic luminos iar enigma s-a dezlegat. Dar acea zona intunecata in forma de mosor am vazut-o pentru prima data. Mircea ----------------------------------- valy 24 Mai 2016 15:58 ----------------------------------- Acum cteva zile am prins un curcubeul deaupra Palatului Cotroceni: ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Mai 2016 10:53 ----------------------------------- Splendid ,felicitari ! Mircea ----------------------------------- valy 26 Mai 2016 10:58 ----------------------------------- Multumesc, dar n-ai pt. ce, probabil a fost o discutie mai furtunoasa (campanie, alegeri, alea alea), eu doar treceam prin zona :). ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2016 13:01 ----------------------------------- Aseara am observat fenomenul de Optica atmosferica denumit ''Belt of Venus'' adica ''Centura lui Venus''. Atasez una din pozele facute cu telefonul Allview A5. Am scris cateva cuvinte despre fenomen aici : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2315&start=1290 Mircea ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2016 14:01 ----------------------------------- Un curcubeu frumos. Asa ca l-am prelucrat, poate un pic cam mult, sa se vada mai bine. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2016 14:48 ----------------------------------- Foarte frumos ,si inca e unul dublu ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2016 14:53 ----------------------------------- Tot aseara , am vazut si raze crepusculare , am incercat sa fac poze cu telefonul din masina aflata in plin mers , atasez doua dintre ''capodopere''. De fapt am remarcat ''Centura lui Venus'' urmarind razele crepusculare. Mircea ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2016 15:25 ----------------------------------- Ar fi bine sa-ti iei un DSLR, chiar daca efortul de al cara tot timpul nu e chiar cea mai comoda treaba, dar merita. Eu unul m-am obisnuit, cu geanta cu aparatul si binoclul tot timpul pe umar (mai putin cand stau in casa :D ). Ideal ar fi sa-l car in mana. Asa, cu el in geanta am pierdut un meteor super. In 2 secunde poate reuseam sa trag o poza, daca il aveam in mana. Totusi, chiar si asa, gama dinamica larga a unui DSLR permite sa imortalizezi mai bine cate un asfintit superb, un curcubeu, un ozn :lol: ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2016 15:41 ----------------------------------- Sunt foarte convins ca ai dreptate , se vede clar din rezultatele foarte frumoase pe care le obtii. Baiul este ca ''doamna mea ministru de finante'' nu cred ca mi-ar aproba in acest moment bugetul pentru asa ceva. (Dupa cum viata a demonstrat , si cu ''tehnocratii'' se ajunge greu la o intelegere... :D ) Mircea ----------------------------------- valy 01 Iun 2016 15:58 ----------------------------------- . Baiul este ca ''doamna mea ministru de finante'' nu cred ca mi-ar aproba in acest moment bugetul pentru asa ceva..Nu face bine la sanatate sa iti refuzi micile placeri ale vietii, e mai scump sa tratezi decat sa previi. Poti avea in vedere unul second, gasesti ceva ieftin si bun. ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2016 16:00 ----------------------------------- Sunt convins ca pana la urma o sa gasesti tu o cale, mai ales ca se vede ca ai si pasiune si ochi pentru fotografie. Si crede-ma, astrofotografia de camp larg, chiar si cu obiective mai ieftine, este plina de satisfactii. Pe mine ma incanta, chiar daca nu o sa ajung niciodata sa concurez cu astrofotografii seriosi de pe forum. ----------------------------------- danto1313 01 Iun 2016 16:42 ----------------------------------- Nu pot sa nu pun si eu un curcubeu de la Radauti... ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2016 17:28 ----------------------------------- Da, foarte clar, si frumos curcubeu. Ce ma intriga pe mine este zona de luminozitate de sub arcul principal. Daca nu trageam de fotografie s-ar fi vazut si la mine foarte clar, luminozitate mai mare acolo. ----------------------------------- danto1313 01 Iun 2016 17:38 ----------------------------------- Pozele sunt neprelucrate si in majoritatea apare asa acea zona. In realitate curcubeul principal era mult mai stralucitor decat in poze iar cel secundar arata ca unul obisnuit. ----------------------------------- concentus 09 Iun 2016 22:06 ----------------------------------- Un curcubeu pozat lângă Miercurea Ciuc zilele trecute. ----------------------------------- valy 10 Iun 2016 07:18 ----------------------------------- Frumos, foarte frumos peisajul. As scoate (clona) firele din cadru, asa ca idee :). ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iun 2016 10:01 ----------------------------------- valy Ce spui tu este o mica-mare problema a mea. Nu am incotro , oricum ma sucesc si ma invartesc imi apar cabluri in poze. Se pot elimina ? Mersi anticipat , Mircea ----------------------------------- valy 10 Iun 2016 10:28 ----------------------------------- Se pot elimina ? Desigur. Cunosc doua metode: - apriori, dar despre ea discutam pe privat (iti trebuie niste cleste sau lansezi zvon anonim ca sunt din Cu). - aposteriori, din soft, cu tooluri de tip "clone", e muncitoreasca dar in situatii de cabluri inestetice merge. nstaleaza de ex. paint.net are Clone tool, un buton. Desigur, nu merge in toate cazurile, vezi pozele de prin Bucuresti: http://www.andreibartesch.com/tag/cabluri/ ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iun 2016 11:10 ----------------------------------- Multumesc valy Solutia 1 nu merge in fiecare caz ,fara unele cabluri raman fara curent si internet. Am sa incerc cealalta metoda sugerata. Da' sunteti si voi ''bine dotati'' cu cabluri ...e de groaza ! Mircea ----------------------------------- Andi 10 Iun 2016 17:50 ----------------------------------- Este o linie de 110 kV, cu trei cable din cupru și inimă din oțel și cablul de gardă (paratrăsnet) prin vârful stâlpilor. Fară aceste linii de înaltă tensiune rămânem în beznă la propriu și la figurat. Au un farmec aparte, datorat construcției stâlpilor și formelor matematice ale cablurilor întinse. Nu se compară cu liniile de televiziune în cablu care poluează stâlpii de joasă tensiune. Aceste linii de înaltă tensiune produc și fenomene optice interesante, care pot fi observate sau descoperite. ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iun 2016 19:13 ----------------------------------- De acord cu Andi , liniile de inalta tensiune sunt incomparabil mai aspectuoase decat haosul creat de Dorel prin toata Romanica. In privinta formei matematice ale cablurilor , din cate tin minte de la Mecanica ,aceasta ar trebui sa fie cea de ''lantisor''. Sau gresesc ? (Cu forma matematica , m-am referit la liniile de inalta tensiune. Forma matematica a cablarilor urbane ...nu poate fi descrisa matematic decat daca -asa cum a zis un distins coleg- prizezi cafeaua de dimineata in loc sa o bei :shock: ). Mircea ----------------------------------- Andi 10 Iun 2016 22:59 ----------------------------------- Hai să rămânem în zona frumoasă. Cred că Mircea este de acord cu mine. Curba catenoidă sau lănțișor a liniilor de înaltă tensiune produce mai multe feluri de fenomene atmosferice; dintre ele se remarcă cele optice și electrice. De aceea consider că este bine să rămână în cadrul imaginilor luate din natură și stâlpii și liniile de înaltă tensiune. Poate așa se vor pune în evidență fenomenele atmosferice menționate. Restul depinde numai de observatori. ----------------------------------- Erwin 11 Iun 2016 07:56 ----------------------------------- Nu am știut de "clone" tool dar ocazional când am făcut panorame am tras cadre adiacente și am putut elimina stâlpii aflați în apropiere. Folosesc Hugin panorama creator, e free pe linux. ----------------------------------- concentus 12 Iun 2016 19:36 ----------------------------------- Hop și eu într-un sfârșit... Da, există în majoritatea programelor de editare un "clone tool" cu care se pot șterge anumite elemente nedorite din cadru. E o chestie tare migăloasă în unele cazuri, dar se pot obține rezultate spectaculoase. Photoshop are și o unealtă "content aware" care e în stare să umple o selecție pe baza informațiilor din jur Și aceasta poate fi utilizată pentru a șterge elemente nedorite. În acest caz nu am intervenit pentru că nu am reușit să mă decid dacă e mai bine cu sau fără cabluri, și, mă rog, am considerat că imaginea nu este atât de spectaculoasă încât să merite efortul.. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Iun 2016 17:37 ----------------------------------- concentus Multumesc pentru interventie ,sfat si opinie. Sunt intotdeauna binevenite. Ieri am avut vazut din nou raze crepusculare. Vizual au fost chiar spectaculoase . Pozele... sunt ...ce sunt , luate cu telefonul ,prin parbriz :oops: Mircea ----------------------------------- Manu72 14 Iun 2016 18:50 ----------------------------------- Frumos, foarte frumos peisajul. As scoate (clona) firele din cadru, asa ca idee :). Sincer imi place mai mult cu stalpi si cabluri. Aceste elemente te ancoreaza cumva in realitate, fara sa fie intruzive sau sa distraga ----------------------------------- concentus 14 Iun 2016 21:57 ----------------------------------- Fără stâlpi imaginea rămâne fără un "prim plan" care dă o oarecare senzație de profunzime. Ar fi fost de dorit niște elemente naturale, dar nu a fost să fie. Oricum, motivul pentru care a fost făcută poza este curcubeul din spatele stâlpilor... Imaginea este realizată prin asamblarea a două cadre. Am considerat metoda asta mai eficientă decât un crop agresiv pe un sigur cadru, fotografiat cu un obiectiv cu distanța focală mai scurtă (superangular). ----------------------------------- Erwin 14 Iun 2016 22:07 ----------------------------------- Referitor la "clone tool" credeam că e un fel de filtru automat, mai târziu mi-am dat seama ce este și de fapt l-am folosit la editare imagini. Eu folosesc gimp și iconița e o stampilă. :) Zilele astea au fost niște nori apocaliptici prin București dar n-am fost pe fază la pozat. ----------------------------------- valy 14 Iun 2016 23:45 ----------------------------------- Jupiter, Luna si ceva nori au facut jocuri de lumini sambata seara. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Iun 2016 21:17 ----------------------------------- Foarte frumos valy Aceste poze deja trec in lumea fotografiei artistice ,felicitari. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2016 17:42 ----------------------------------- Postez si aici cateva poze ale curcubeului vazut la 20 Iunie ac, altele decat cele de la topicul ''Observatii nori ''. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2016 18:26 ----------------------------------- Aici va prezint cateva poze ale ''Centurii lui Venus'' observata pe cerul vestic , deci fenomenul de umbra al Pamantului , produs de Soarele care rasarea. Am facut pozele pe 11 Februarie 2015 , cu telefonul Allview A5 , pe cand ma intorceam pe ruta Brescia/Italia- Timisoara /Romania dintr-o delegatie in Italia , cu un avion al companiei Wizz Air. Piscurile care apar in poze apartin Alpilor. In momentul luarii pozelor , avionul zbura spre Sud-Sud Est pentru a evita pintenul sud-estic dinspre Slovenia al Alpilor. Locul meu a fost pe partea dreapta a avionului si de aceea am vazut in hublou zona anti-solara a orizontului vestic, pe care se manifesta fenomenul de umbra a Pamantului ,adica Centura lui Venus sau ''the Belt of Venus''-indeosebi vizibil in primele doua poze. Cred ca fenomenul de ''depresie a orizontului'' , care apare pentru observatorii aflati la mare altitudine , a ajutat la vizualizarea puternica a umbrei Pamantului din ultimele doua poze. Azi am descoperit intamplator aceste poze in mica mea arhiva de imagini si m-am gandit ca poate va face placere sa le vedeti. Mircea ----------------------------------- Andi 29 Iun 2016 21:36 ----------------------------------- Cred ca fenomenul de ''depresie a orizontului'' , care apare pentru observatorii aflati la mare altitudine , a ajutat la vizualizarea puternica a umbrei Pamantului din ultimele doua poze. Mircea Mircea, fi te rog amabil și indică pe poze umbra Pământului. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2016 22:05 ----------------------------------- Da clic pe primele doua poze si nu vei mai avea nevoie de indicatia mea. In celelalte doua poze , zona de clar-obscur din apropierea orizontului este produsa de umbra terestra. Mircea ----------------------------------- Andi 30 Iun 2016 17:03 ----------------------------------- Sigur că da, doar în primele două poze se vede ceva din umbra Pământului, în ultimele două lipsește cu desăvârșire. Și două imagini clarificatoare. Foarte multe date și despre acest fenomen se găsesc în „Lumina și culoarea în natură” a lui Minnaert. Dar în această carte nu se mai numește „centura lui Venus”. ;) ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Iun 2016 20:16 ----------------------------------- Andi Multumesc pentru detalii dar acum nu mai inteleg. Am inteles pana acum asa : ''Centura lui Venus'' este fenomenul produs in atmosfera Pamantului de propria sa umbra. Exista umbra propriu-zisa si penumbra specifica corpurilor cu atmosfera. Umbra se vede in primele doua poze iar penumbra provoaca zona de clar-obscur din celelalte... Sa explic ce ma incurca : Cand vorbim despre eclipsele de Luna , exista faza de eclipsa prin penumbra si apoi cea prin umbra Pamantului. Dar vorbim despre una si aceeasi eclipsa , nu despre doua eclipse simultane... :roll: Denumirea de ''Centura lui Venus'' imi place tocmai pentru semnificatiile fara nici o legatura cu Astronomia. Mircea ----------------------------------- Teo 02 Aug 2016 12:54 ----------------------------------- Cateva raze crepusculare surprinse pe fundalul crucii de pe Caraiman (Busteni) cu cateva zile in urma: ----------------------------------- tudor 03 Aug 2016 18:33 ----------------------------------- Un halou lunar pozat cu apratul unui prieten acum vreo 3 ani la periferia Bucurestiului ----------------------------------- Andi 03 Aug 2016 19:07 ----------------------------------- O bucată de arc din haloul mare (46 grade de arc) și parhelie; azi dimineață. ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Sep 2016 20:31 ----------------------------------- Andi Felicitari, eu nu am vazut niciodata o parhelie. Imi place sa urmaresc in schimb norii purpurii care se vad in ultimele minute ale crepusculului de seara. Ceea ce s-a intamplat si aseara. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Oct 2016 14:08 ----------------------------------- Nori in crepusculul de seara pe 28 Septembrie ac. Cu ochiul liber , la Sud-Vest , la mica inaltime deasupra orizontului ,intre blocul din stanga vizibil in poza v6 si norii din dreapta pozei ,se vedea Venus. Din pacate , telefonul Allview A5 nu a reusit sa capteze imaginea planetei, bine vizibila cu ochiul liber. Mircea ----------------------------------- Andi 01 Oct 2016 19:46 ----------------------------------- Două parhelii, una din Otopeni (dar prin geam termopan) și alta din St. Petersburg Florida-SUA. Sensul spre Soare (care este obturat de perete, respectiv de copac) este indicat de culoarea roșie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Oct 2016 20:13 ----------------------------------- Andi Felicitari ,deja te-ai specializat , observi cu usurinta parheliile ! (Intrebare retorica : dom'le , de ce este cerul mai albastru in Florida decat la Otopeni ?!) :shock: Mircea ----------------------------------- Andi 02 Oct 2016 18:11 ----------------------------------- Mircea, Chestie de „distanță”. :) Urmăresc norii; când apar cirruși „țin aproape”. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Oct 2016 18:30 ----------------------------------- Andi Multumersc ! Sa tinem ''aproape'' atunci , zic eu ,adica urmand exemplul tau , sa incercam sa vedem parhelii cand sunt vizibili nori ''cirrus'' pe cerul de zi. Succes in continuare ,Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Oct 2016 21:18 ----------------------------------- ''Planeta norilor purpurii'' , azi 7 Octombrie 2016. Mircea ----------------------------------- Andi 07 Oct 2016 22:32 ----------------------------------- Parhelie pe cerul de seară, august, Stockholm. ----------------------------------- RobertG 19 Oct 2016 18:17 ----------------------------------- Halou Lunar noaptea trecuta, imortalizat de camera pt. meteori. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Oct 2016 22:37 ----------------------------------- Robert G A fost un halou intens , bine vizibil probabil , felicitari ! Azi-noapte am pozat o coroana lunara , Coolpix S3300 pe trepied Velbon. Mircea ----------------------------------- Andi 21 Oct 2016 07:12 ----------------------------------- La halou trebuie să fie un unghi de 22 grade de arc. Unde-l pot măsura? ----------------------------------- RobertG 21 Oct 2016 08:06 ----------------------------------- În pozele mele haloul are aprox. 60 grade. Camera are 150 grade FOW(orizontal). ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Oct 2016 19:15 ----------------------------------- Apus de Soare , nori in crepuscul , faleza Muresului , azi 24 Octombrie. Spectacolul a fost foarte frumos vazut si cu ochiul liber. Mircea ----------------------------------- Andi 25 Oct 2016 06:54 ----------------------------------- Oare până la câte grade (de arc) sub orizont produce Soarele iluminarea „pe dedesubt” a norilor, dimineața și seara (în funcție bineânțeles și de înâlțimea norilor? Cât ar fi și intervalul de timp în funcție de anotimp (înâlțimea Soarelui deasupra ecuatorului ceresc)? Până acum am admirat spectacolul ceresc dimineața, înainte de răsăritul Soarelui, de la Otopeni. Dar dacă trebuie și poze „doveditoare”, o să mă conformez după ce apar nori „adecvați”. ;) S-ar putea totuși să găsesc ceva ... ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Oct 2016 18:41 ----------------------------------- Andi Ieri am cumparat de la anticariat un manual de Astronomie pentru clasa XI-a din 1961 , autor Vorontov-Veliaminov. L-am rasfoit ,sunt mentionati acesti nori dar fara date mai exacte. Tot ieri s-a intamplat insa ceva mult mai important , un eveniment de mult asteptat : am gasit cartea lui Minaert. Am sa ma uit daca el nu trateaza subiectul. Sau Topor in ''Meteorologia turistica'' , cumparat si aceea de la anticariat. Pozele sunt oricand binevenite mai ales cele matinale. Mircea ----------------------------------- Andi 25 Oct 2016 18:43 ----------------------------------- Soarele este cam în planul norului; senzația de spațialitate a bucății de nor este pregnantă. 5 oct 2016 orele 7:25, Soarele la răsărit, norul spre NV. Grosimea norului este încadrată de săgeți. PS i-am „ronțăit” pe VV, Minaert și Topor dar nu-mi aduc aminte momentan Mircea, dacă vrei, pe ultimii doi, de fapt cărțile lor le am scanate și pot să le pun la dispoziție. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Oct 2016 19:10 ----------------------------------- Multumesc pentru poze , foarte interesante . Multumesc si pentru oferta , eu acum am cartile reale dar poate colegii vor dori sa le aiba , sunt carti foarte faine. Mircea ----------------------------------- tudor 26 Oct 2016 08:03 ----------------------------------- lumina si sacrificiu ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Oct 2016 19:50 ----------------------------------- Tudor Foarte frumoasa poza , este ''cine verite'' sau compozitie ? Raze crepusculare si nori in crepusculul lui 31 Octombrie. Mircea ----------------------------------- tudor 31 Oct 2016 22:58 ----------------------------------- Afara erau foarte multe fulgere... am indreptat aparatul spre turla bisericii rezultand compozitia de mai sus. Apoi am facut multe poze in rafala pana ce un fulgerul a intrat in acest cadru. Am facut vreo 100-150 de cadre parca. Fulgerul este un cine verite in sine dar eu l-am asteptat cu rabdare sa vina in compozitia mea :) ----------------------------------- Andi 01 Noi 2016 07:54 ----------------------------------- Bănuiesc că trăsnetul din fotografie (fulgerul este între nori, trăsnetul este între nori și pământ) nu are nici o legătură cu turla bisericii, este mult mai departe. Oare cât de departe? Trăsnetele și fulgerele sunt fenomene rapide și repetabile, adică pe același canal de plasmă, o dată deschis, au loc multiple descărcări în timp foarte scurt. Dar pentru surprinderea lor trebuie să se miște camera, astfel încât să poată fi decalate în timp și spațiu. Răbdarea îți va fi răsplătită când vei fotografia un fulger în mătănii (fulger, deci între nori). Eu nu am reușit o fotografie, ci doar o observație vizuală, în tinerețe. O carte interesantă este „Trăsnetul îngenuncheat” de Janusz Lech Jakubowski (sigur nu este chiar așa cum zice titlul). ;) Nu o am scanată! ----------------------------------- tudor 01 Noi 2016 08:21 ----------------------------------- Exact, trasnatul nu a atins crucea. Cred ca era la maxim cateva sute de metrii distanta. Nu stiam diferenta intre fulger si trasnet. Interesant! De acum incolo am sa urmaresc mai cu atentie fenomenul. ----------------------------------- valy 08 Noi 2016 23:43 ----------------------------------- Saptamana a inceput frumos: ----------------------------------- Andi 09 Noi 2016 08:54 ----------------------------------- Da, ceva frumos: curcubeu dublu. Culorile sunt ordonate invers la cel exterior și bineînțeles mai slabe. Nu mai sunt două reflexii interioare în picătura de apă, sunt patru. Soarele pare puțin după răsărit, deci destul de jos pentru ca cele două arce să fie sus pe cer. Cele două sunt invers dependente: înălțimea Soarelui și înălțimea arcului de curcubeu. ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Noi 2016 20:19 ----------------------------------- Superba poza valy ! Multumesc lui Andi pentru detalii, inca nu l-am lecturat pe Minaert. Mircea ----------------------------------- RobertG 18 Noi 2016 15:32 ----------------------------------- Inca un halou in jurul Lunii, se vad si stelele Sirius, Procyon, Rigel, Betelgeuse, Aldebaran, Capella. ----------------------------------- Andi 18 Noi 2016 16:40 ----------------------------------- Așa ne dăm seama că cerul nu este senin „sticlă”. Pot fi nori cirrus subțiri de care nu ne dăm seama, care însă influențează negativ observațiile. Nu mai zic de efectele trecerii luminii stelelor prin cristalele de gheață din norii care nu se văd. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Noi 2016 22:37 ----------------------------------- Robert Foarte faina poza , multumesc ca ai prezentat-o. Cu siguranta ca vei avea inregistrate si alte fenomene de Optica atmosferica . Esti invitati din oficiu sa le postezi aici si tu si ceilalti amatori care urmaresc activitatea meteorica. Foarte adevarat este ceea ce spui Andi. Asta-seara , fiind consemnat la patut din cauza unui guturai , atat am reusit sa fac - niste poze ale unui crepuscul care din casa parea rosu - infocat deci promitea sa fie spectaculos. In realitate , ori-ncotro mi-am indreptat privirea si aparatul foto , pe tot cerul se vedeau doar contrailuri si voaluri roz-rosiatice. Ma intreb si eu , oare de cate ori nu m-am straduit sa rezolv vreo dubla dificila -alta data rezolvata- si atunci nu reuseam. Si ma gandeam la descentrari ale opticii , colimari ,defecte ale ocularelor ori ale observatorului ... Sa fie posibil ??? :o Aceste aeronave , la planificarea curselor ,chiar nu tin cont de programul meu de observatii astronomice !? :shock: Iar noi ii dam inainte cu discutii sado-astronomice despre super Strehl , lambda per ... spectru rezidual etc :D Mircea ----------------------------------- Andi 18 Noi 2016 23:20 ----------------------------------- Mircea, Avem „ochi” pe munți înalți și dincolo de „oceanul albastru”. Este adevărat că „nu ne sunt la îndemână”; vedem si noi prin ei dar la mâna a ... Da, este adevărat, aviația poluează; dar este un rău necesar. Am niște poze grăitoare; să le pregătesc. Ca-tă o leacă de esență de prună, o fierbi cu niște „mirodenii” și-ai să vezi că te „motorizează”. În rest, sănătate multă și să auzim numai de bine. Și ochii pe marea carte mereu deschisă - CERUL. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Noi 2016 23:45 ----------------------------------- Andi Multumesc pentru urare si pentru reteta sugerata. Ar fi buna dar a inceput postul Craciunului , niente ''substante'' si tutun pana la sarbatori. Off-topic Partea cu avioanele o inteleg intrutotul. Cea insa cu poluarea luminoasa , nu si nu. Poluarea luminoasa este cea care afecteaza cel mai grav observatia astronomica de amatori si chiar si multe observatoare profesioniste. ''Dom'le , aia este civilizati ,citeste ziaru' pe strada noaptea la trei...'' Cine este imbecilul care citeste ziarul noaptea la trei, sau la unu, sau la patru !!!??? Iluminatul absolut irational al localitatilor moderne este de fapt o jertfa , o ofranda involuntara pe care o omenire decazuta si depravata o aduce ideii de lumina , de curatie. Cand insa bezna si intunericul sunt in sufletul tau , poti aprinde inafara ta insasi un nou Soare dar acestea nu vor dispare. Omul modern , ce creatura jalnica! Se considera liber-cugetator , eliberat de orice credinta. De fapt si-a creat o religie ateista dintr-o stiinta prost inteleasa si pe care o dogmatizeaza. Aduce ofrande si jertfe ca cea demonstrata de poluarea luminoasa. Si , mai nou , in Europa a inceput sa faca si sacrificii umane. Ecce homo hodie! Mircea ----------------------------------- RobertG 19 Noi 2016 10:06 ----------------------------------- Multumesc Dl. Mircea! Sa fiti sigur ca am sa onorez invitatia, cum am sa prind vre-un fenomen atmosferic interesant am sa il postez aici. Mai ales ca vine iarna si se asterne frigul, cu siguranta in atmosfera rece vor aparea efecte interesante. ----------------------------------- tudor 19 Noi 2016 10:20 ----------------------------------- Cand insa bezna si intunericul sunt in sufletul tau , poti aprinde inafara ta insasi un nou Soare dar acestea nu vor dispare. Omul modern , ce creatura jalnica! Se considera liber-cugetator , eliberat de orice credinta. De fapt si-a creat o religie ateista dintr-o stiinta prost inteleasa si pe care o dogmatizeaza. Ecce homo hodie! Mircea Asa este! ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Noi 2016 22:38 ----------------------------------- Cer senin in aceasta seara , un contrail la inaltime potrivita pentru a fi iluminat de lumina rosie a crepusculului. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Dec 2016 22:13 ----------------------------------- Coroana lunara ,azi 8 Decembrie ,poza cu aparat Coolpix S3300 pe trepied Velbon. Poza facuta la un focal mai mare arata cum forma coroanei urmeaza faza Lunii. Mircea ----------------------------------- RobertG 14 Ian 2017 17:48 ----------------------------------- Aseara am surprins pe camera un fulger la sud de locatia mea. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Ian 2017 20:38 ----------------------------------- Multumesc Robert pentru poza ! Pare ciudat fulgerul de Ianuarie , nu-i asa? In Ianuarie 1998 am avut o livrare si am ramas cu totii peste program. De indata ce am terminat de incarcat TIR-ul, a inceput o ploaie torentiala ,insotita de tunete si fulgere. Mircea ----------------------------------- Andi 15 Ian 2017 08:59 ----------------------------------- Coroana lunara ,azi 8 Decembrie ,poza cu aparat Coolpix S3300 pe trepied Velbon. Poza facuta la un focal mai mare arata cum forma coroanei urmeaza faza Lunii. Mircea Corect Mircea, așa este. Fenomenele de optică atmosferică prin transmisie păstrază conturul corpurilor (în linii mari, nu chiar în detalii) iar fenomenele de optică atmosferică prin reflexii (una sau mai multe reflexii) au forme circulare (în situații speciale pot fi ușor deformate către secțiuni conice: elipse, parabole, hiperbole). ----------------------------------- concentus 15 Ian 2017 10:11 Luna ----------------------------------- Poze facute la o zi dupa super luna din 14 noiembrie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Ian 2017 14:34 ----------------------------------- Andi Multumesc pentru explicatie . Probabil ca tot asa se explica atunci si imaginile corecte ale discului solar si ale petelor solare obtinute cu o pinhola de reflexie de forma patrata. Am vazut asa ceva cu ani buni in urma pe un site care nici nu stiu daca mai exista. concentus Multumesc pentru poze , sunt uimit de cum se vad si stelele din Taurul pe ele . Felicitari , niste detalii poti te rog sa ne dai ? In poza cu brazi se vede un obiect cvasistelar , despre cine e vorba oare ? Mircea ----------------------------------- concentus 15 Ian 2017 22:55 Luna ----------------------------------- Pozele au fost facute pe 15 noiembrie 2016, pe drumul de la Focsani la Tg. Secuiesc, în munți, între Gresu si Ojdula (undeva peste 1100 m altitudine), in jurul orei 10. M-am uitat si pe varianta neprelucrată (raw) a cadrului cu brazii, punctul luminos este acolo, si nu se mai vad alte stele imprejur. Acolo pare că pătura de nori a fost mai subtire. Prin acea zona era Orion, deci ar putea fi Rigel. Cred... Multumesc. Samuel ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Ian 2017 23:05 ----------------------------------- Multumesc pentru amanunte , frumoasa zona si interesante pozele. Asteptam cu interes sa mai vedem... :D Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mar 2017 23:43 ----------------------------------- Luni 27 Februarie am observat cu ochiul liber si am facut poze ale unui halou care s-a vazut in jurul planetei Venus. Aparatul nu a inregistrat decat partea mai luminoasa a haloului. Vizual haloul a avut un diametru egal cu jumatate din lungimea totala a uneia din caramizile care se vad si ele in poza. Estimand apoi distanta pana la perete , cu ''arctan'' am obtinut un diametru al haloului de 0.32 grade sau 19 minute de arc. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2017 19:59 ----------------------------------- Raze crepusculare din 27 Mai 2017. Si raze crepusculare de azi ,29 Iunie a.c. , intr-o dimineata plata , gri ,pe o caldura sufocanta. In asteptarea furtunii ! Mircea ----------------------------------- Gaman Gabriel 02 Iul 2017 14:45 ----------------------------------- Cred că am o obsesie pentru fulgere. Azi-noapte am avut orizontul estic și sudic inundat de furtuni, am ieșit în grădină și am făcut noapte albă. :lol: ----------------------------------- Erwin 02 Iul 2017 19:50 ----------------------------------- Bravo, Gabriel! Ai reușit să faci niște poze de revistă! Un mare "LIKE"! ----------------------------------- Andi 02 Iul 2017 21:34 ----------------------------------- Luni 27 Februarie am observat cu ochiul liber si am facut poze ale unui halou care s-a vazut in jurul planetei Venus. Aparatul nu a inregistrat decat partea mai luminoasa a haloului. Vizual haloul a avut un diametru egal cu jumatate din lungimea totala a uneia din caramizile care se vad si ele in poza. Estimand apoi distanta pana la perete , cu ''arctan'' am obtinut un diametru al haloului de 0.32 grade sau 19 minute de arc. Mircea Micea, Trecând pe la garderobă și lăsând pistoalele acolo ;) , ceeace ai văzut în jurul lui Venus este o coroană. Haloul venusian arată altfel și are alte dimensiuni, totdeauna aceleași. Andi, ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Iul 2017 21:44 ----------------------------------- Uram Istenem , sa nu-mi zici ca exista si acolo asemenea diferente ...?! :shock: Am inteles si mersi , coroana sa fie. Pe blog pot sa corectez dar pe forum ba. Unde putem vedea atunci niste halouri venusiene ? Mircea ----------------------------------- Gaman Gabriel 02 Iul 2017 22:55 ----------------------------------- Bravo, Gabriel! Ai reușit să faci niște poze de revistă! Un mare "LIKE"! Mulțumesc mult! Trebuie să precizez că rar am ocazia să prind fulgere. În general, plouă și nu pot face nimic, decât de la geam, dar sunt foarte limitat. Azi-noapte am avut o oportunitate foarte bună, am stat două ore la geam și am observat apoi că furtuna s-a mutat mai spre sud, dar aveam obstacol, așa că am ieșit in pijamale, cu trepiedul, și am tras cadre cât am putut. Nu ploua, deci eram în avantaj. O oportunitate din asta am prins pe 4 august 2014. Pun aici niște poze de atunci. ----------------------------------- Erwin 03 Iul 2017 07:05 ----------------------------------- Faine și astea! Aseară a trecut furtuna și pe la noi, am filmat ceva cu telefonul pentru că, deși țineam minte că bateriile de la cameră erau încărcate s-a dovedit că nu... :( ----------------------------------- valy 03 Iul 2017 12:44 ----------------------------------- Misto sezonul asta :) Un tutorial facut de colegul Catalin Paduraru despre fotografierea fulgerelor: https://www.youtube.com/watch?v=gGexc3NEdJ4&utm_source=Newsletter_F64&utm_medium=Email&utm_campaign=content-24&utm_content=video-cum-sa-fotografiezi-fulgere&utm_source=Newslettere+F64&utm_campaign=d04df5cdc9-CONTENT_24_2017_07_03&utm_medium=email&utm_term=0_51a1591b09-d04df5cdc9-197923569&mc_cid=d04df5cdc9&mc_eid=473383ccc2 Aseara, inainte de a se dezlantui stihiile, am prins la marginea norului o pata de culori: ----------------------------------- Andi 04 Iul 2017 19:04 ----------------------------------- Aseara, inainte de a se dezlantui stihiile, am prins la marginea norului o pata de culori: „Pata de culori” pare să fie un arc dintr-un halou. Ai mai multe detalii? PS culoarea roșie îmi spune unde este Soarele :wink: ----------------------------------- valy 04 Iul 2017 20:50 ----------------------------------- N-am prea multe detalii, era la marginea norului da furtuna. Intr-adevar soarele era undeva jos-dreapta-jos. A durat cam 1 min, se vedea doar arcul respectiv, mai multe nu am observat. ----------------------------------- Andi 04 Iul 2017 21:23 ----------------------------------- Pare a fi un arc circumzenital din halou. Era bună o fotografie care să includă și Soarele, eventual obturat de un obstacol terestru sau on obiect al observatorului (chiar și vârful unui deget). Poate data viitoare. Atașez o filă din vechea revistă „L'Astronomie” care înfățișează cam tot ce poate un halou. :D ----------------------------------- valy 04 Iul 2017 21:57 ----------------------------------- Soarele era dupa un mega nor. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iul 2017 10:47 ----------------------------------- Andi Nous vous remercions de votre diagramme , tres interessant ! Chevalier Mircea ----------------------------------- Andi 05 Iul 2017 11:57 ----------------------------------- :D Natura este într-adevăr foarte interesantă. Fenomenele de optică atmosferică sper să captiveze în continuare observatorii cerului. ----------------------------------- valy 10 Iul 2017 12:38 ----------------------------------- Putin nor, putina ploaie, putin curcubeu: ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iul 2017 14:49 ----------------------------------- Foarte intens fragmentul de curcubeu ,imi place ! Mircea ----------------------------------- Andi 10 Iul 2017 15:08 ----------------------------------- Putin nor, putina ploaie, putin curcubeu: După poziția pe cer a arcului de curcubeu Soarele era aproape de orizont. Dacă poza are indicată și ora expunerii cred că îl putem poziționa precis (pe Soare, bineânțeles). ----------------------------------- valy 10 Iul 2017 17:27 ----------------------------------- Precis precis ar fi 2017:07:06 20:33:35 ----------------------------------- Andi 10 Iul 2017 20:15 ----------------------------------- Precis precis ar fi 2017:07:06 20:33:35 Din datele acestea rezultă că înălțimea Soarelui era 8 grade. Un desen al lui Descartes cred că ajută „să punem în balanță” înălțimea Soarelui și înălțimea arcului de curcubeu (ambele înălțimi față de orizont). Soare jos pe orizont - arcul curcubeului este înalt Soare sus pe orizont - arcul curcubeului este jos ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iul 2017 19:16 ----------------------------------- Avertisment tupeistilor din epoca Internetului : cu astronomul lui Descartes aveti grija cum va angajati in discutii , intai uitati-va bine la ce poarta la sold. Nu cred ca servea numai seara pe post de frigaruie , la fript ciuperci si iepuri in focul de tabara... Niste nori observati in amurgul zilei de Sambata 8 Iulie. De ce tip considerati ca sunt acesti nori ,va rog ? Si o coroana selenara de aseara care , la inceput , a fost uimitor de colorata. Ora palatului Elsinore , in jurul momentului 00:20 Mircea ----------------------------------- valy 12 Iul 2017 22:31 ----------------------------------- De ce tip considerati ca sunt acesti nori ,va rog ? De tip naspa...parerea mea. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iul 2017 22:45 ----------------------------------- Serios vorbind, de tip ''mammatus'' nu sunt desi intai asa am crezut. Mircea ----------------------------------- Stille 13 Iul 2017 06:34 ----------------------------------- Stratocumulus mai in ghemotoace, as zice http://www.pilotfriend.com/av_weather/meteo/clouds.htm#Stratocumulus Mammatus intr-adevar n-au cum sa fie (aceia se formeaza pe suprafata interioara a unui nor care se desfasoara mult pe verticala, si ce vad eu in poza e un strat de nori destul de subtire) ----------------------------------- Andi 13 Iul 2017 06:43 ----------------------------------- Serios vorbind, de tip ''mammatus'' nu sunt desi intai asa am crezut. Mircea Pentru „mammatus” au forme prea colțuroase! :D ----------------------------------- iulian90 13 Iul 2017 08:13 ----------------------------------- Salut tuturor. :) Aseara ,inainte de apusul soarelui,am fotografiat un fenomen mai interesant ; niste raze de lumina orientate in sus,"izvorand" dintr-un nor de tip Cumulus congestus ,in spatele caruia se afla soarele,nor ce odata cu lasarea intunericului ,s-a dezvoltat in Cumulonimbus si a adus o ploaie torentiala,cu tunete si fulgere. :) Pozele le-am facut cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC FZ 7,inspre nord-vest,unde apune soarele in timpul verii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Iul 2017 10:32 ----------------------------------- Fenomenul este denumit ''raze crepusculare'' . Foarte intense , frumoase ,felicitari ! M. ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Iul 2017 19:57 ----------------------------------- Aseara a fost randul meu sa vad raze crepusculare , intotdeauna impresionante. Prima poza este intunecata deoarece aparatul a ramas setat la 80 ISO. Dar se vad foarte bine razele crepusculare la aceasta setare... Mircea ----------------------------------- Andi 24 Iul 2017 17:54 ----------------------------------- Fenomenul este denumit ''raze crepusculare'' . Foarte intense , frumoase ,felicitari ! M. Care se vad datorita prezentei in atmosfera a ... A cui? :roll: ----------------------------------- valy 24 Iul 2017 18:04 ----------------------------------- A lu' Mircea, care a fost acolo sa faca poze :) ----------------------------------- Andi 24 Iul 2017 19:17 ----------------------------------- Ca doar nu era in atmosfera. Telescoape stiu sa aiba, dar balon sau avion, nu. 8) ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Iul 2017 22:49 ----------------------------------- Noa,baietii...nu obisnuiesc sa fiu atat de ''high'' ! :D Raspunsul corect ar trebui sa fie ...''al vaporilor de apa '' deoarece razele crepusculare sunt mereu asociate norilor. Comentariul lui Andi mi-a amintit ca am undeva o carte a lui Flammarion , in care descrie calatoriile sale cu balonul. Carte pe care nu am citit-o. Si nici cu balonul nu am calatorit. Trebuie sa fie frumos. Mircea ----------------------------------- iulian90 23 Aug 2017 18:48 ----------------------------------- Azi dupa amiaza, dupa o ploaie mai puternica dar de scurta durata,am zarit un curcubeu de toata frumusetea,spre nord-est. N-am stat pe ganduri si m-am si dus in casa sa iau aparatul foto,sa fotografiez acest curcubeu care era destul de vizibil,ca un arc de cerc,mai accentuat spre orizontul nord-estic si mai palid spre zenit. :D ----------------------------------- concentus 21 Sep 2017 06:03 Fulgere ----------------------------------- Se pare ca a venit vremea furtunilor. Fulgere in deasupra orasului, pozate ieri seara. ----------------------------------- Andi 21 Sep 2017 07:39 ----------------------------------- Sunt trăsnete; fulgerele se produc în interiorul norilor sau între nori. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Sep 2017 10:23 ----------------------------------- concentus Faina poza , felicitari ! andi Nu ca mi-as permite sa contest observatia ta ,dar... ''Savantii'' din televiziunile luminatei iepoci pe care o traim - in speta ProTv - au informat chiar ieri despre doi oameni care ''au fost loviti de fulgere''. Mircea ----------------------------------- Starchaser 21 Sep 2017 11:08 ----------------------------------- Mircea, nu fi rău! Tanti Esca (aia cu: ”se futui butonul” și salariul mare) se referea la doi parapantiști - ghinioniști care s-au aventurat prea mult printre nori. Aștia de la sol sunt trăzniți. Noi le spunem ”fumați” dar cred că e vorba de ”optică” aici :) ----------------------------------- valy 21 Sep 2017 11:36 ----------------------------------- E bine sa cunoastem termenii, pe de alta parte odata ce te loveste parca nu mai conteaza denumirea stiintifica. Oare ce am prins mai jos, fulger, trasnet sau ambele? ----------------------------------- Andi 21 Sep 2017 12:07 ----------------------------------- concentus Faina poza , felicitari ! andi Nu ca mi-as permite sa contest observatia ta ,dar... ''Savantii'' din televiziunile luminatei iepoci pe care o traim - in speta ProTv - au informat chiar ieri despre doi oameni care ''au fost loviti de fulgere''. Mircea mircea, sigur că da, cei doi au fost trăsniți! La nivelul lor de pregătire "savanții" din televiziuni își permit orice. Poate încearcă cineva să prindă un fulger perlat. :roll: ----------------------------------- crissgab 21 Sep 2017 12:08 ----------------------------------- concentus Faina poza , felicitari ! andi Nu ca mi-as permite sa contest observatia ta ,dar... ''Savantii'' din televiziunile luminatei iepoci pe care o traim - in speta ProTv - au informat chiar ieri despre doi oameni care ''au fost loviti de fulgere''. Mircea Trazniti de fulgere si toata lumea e fericita :) ----------------------------------- Andi 21 Sep 2017 12:08 ----------------------------------- E bine sa cunoastem termenii, pe de alta parte odata ce te loveste parca nu mai conteaza denumirea stiintifica. Oare ce am prins mai jos, fulger, trasnet sau ambele? Ambele amândouă! :) ----------------------------------- concentus 21 Sep 2017 14:21 ----------------------------------- Sunt trăsnete; fulgerele se produc în interiorul norilor sau între nori. :) Asa e. Multumesc de observatie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Sep 2017 16:41 ----------------------------------- Andi a scris : ''Poate incearca cineva sa prinda un fulger perlat '' Nu-i recomandabil ca imediat si-l agata esca la gat . Ar rezulta ceva de genul ... Mircea ----------------------------------- Andi 21 Sep 2017 17:03 ----------------------------------- Andi a scris : ''Poate incearca cineva sa prinda un fulger perlat '' Nu-i recomandabil ca imediat si-l agata esca la gat . Ar rezulta ceva de genul ... Mircea Mircea, esca ca esca dar pericolul venea de la meteorologistica de lângă ea! Fulger perlat sau în mătănii. Poate mai găsești ceva asortat. ;) ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Oct 2017 19:43 ----------------------------------- Miercuri 4 Octombrie am urmarit o coroana lunara. Atasez doua poze facute cu Coolpix S3300. Mircea ----------------------------------- Starchaser 10 Oct 2017 09:20 ----------------------------------- 10.10.2017 9:40 Bacăul ”învelit” (nu în staniol, ci) în ceață. ----------------------------------- Andi 10 Oct 2017 17:40 ----------------------------------- Un mic arc de curcubeu și raze crepusculare ce converg în punctul anti-solar. ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Oct 2017 18:43 ----------------------------------- Starchasser Fain , gotic ...''scartaiau coloanele de plumb'' ! Andi Excelente pozele dar si spiritul de observatie , felicitari ! Mircea ----------------------------------- Andi 10 Oct 2017 19:25 ----------------------------------- 10.10.2017 9:40 Bacăul ”învelit” (nu în staniol, ci) în ceață. „Curat” Bacovia! :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Oct 2017 20:41 ----------------------------------- Oh , si eu ador diminetile ''londoneze'' dar imi place si crepusculul. Iata niste ''instantanee'' suprinse cu telefonul Smiley A5. Mircea ----------------------------------- nobody 10 Oct 2017 21:37 ----------------------------------- Arata mai mult a Pripyat decat a Londra. ----------------------------------- valy 10 Oct 2017 22:20 ----------------------------------- Prima e durere! Luna plus nori Produce culori Si Aldebaran Pam pam.. (cunoasteti o rima adegvata?) ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Oct 2017 18:08 ----------------------------------- valy Foarte frumoase pozele ! Versurile sunt bine asa cum le-ai scris , cu '' pam , pam '' adica. Mircea ----------------------------------- Starchaser 11 Oct 2017 20:27 ----------------------------------- Spider-Man în apus de soare. De fapt a rămas doar spider-ul. Man-ul a plecat după țuică. Și ceva imagini cu: "Pe l-apus de soare / Ca să mi-l omoare / Pe cel moldovan/ Că-i mare bețivan / Ș-are butoaie mai multe / Și toate-s băute.... ----------------------------------- Andi 12 Oct 2017 07:16 ----------------------------------- Prima e durere! Luna plus nori Produce culori Si Aldebaran Pam pam.. (cunoasteti o rima adegvata?) Păi să le dăm un nume; sunt coroane lunare. (fără rimă) ;) Și câteva vorbe: -se produc datorită difracției luminii pe picăturile de apă din nori -cele mai frumoase coroane apar pe norii altocumulus (vezi imaginile lui @valy) -valorile extreme ale razelor vizuale ale coroanelor sunt 10' (minute de arc) și 13 grade de arc -după dimensiunile coroanei se pot calcula dimensiunile picăturilor din norii respectivi (responsabili) -ordinea culorilor este cu roșul în exterior (bineînțeles) -se pot observa coroane slabe în jurul lui Venus, Jupiter și al stelelor strălucitoare - ... (tot fără rimă) :) ----------------------------------- valy 12 Oct 2017 08:30 ----------------------------------- ..(fără rimă) .. (tot fără rimă) :) Fara poezie, viata e pustiu! ----------------------------------- Andi 14 Oct 2017 17:42 ----------------------------------- Unde-i rima? Important este sa nu rămânem la nivelul de poezie. În rest Universul este plin de "paragini" . Ești cam pesimist. :) ----------------------------------- iulian90 15 Oct 2017 19:26 ----------------------------------- In seara asta am surprins un apus de toata frumusetea; :) reflexii de culoare rosiatica pe partea inferioara a plafonului de nori. Soarele trecuse deja sub orizont si razele sale de lumina,probabil bateau de jos in sus,in plafonul de nori. ----------------------------------- concentus 10 Dec 2017 16:40 ----------------------------------- Din ciclul de pe net adunate.. https://vimeo.com/245581179 ----------------------------------- RobertG 26 Dec 2017 14:02 ----------------------------------- Am pe camera de meteori ceva ce eu initial in primele momente am zis ca e un nor noctilucent, insa forma simetrica si de "pilnie" vizibila m-a facut sa imi pun intrebari referitor la originea lui. "Norul" vine din directia Est, si intre timp, tot examinand filmarea am vazut ca au aparut pe internet si alte poze cu el. Sunt sigur ca e vorba de o lansare de racheta din Rusia. Time-lapse: https://youtu.be/9pwYUXQkqKw ----------------------------------- valy 02 Ian 2018 01:33 ----------------------------------- Halou lunar in noaptea 1-2 ianuarie: ----------------------------------- concentus 14 Feb 2018 19:18 ----------------------------------- Soarele ieri printre nori. ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Mar 2018 00:38 ----------------------------------- Crepuscul intens colorat la Arad, aseara. Mircea ----------------------------------- tudor 23 Mar 2018 08:17 ----------------------------------- Deabia acum mi-am actualizat si eu topicul asta...poza de pe 10 octombrie "Misty sunrise on October" imi place foarte mult ----------------------------------- Andi 23 Mar 2018 09:22 ----------------------------------- Crepuscul intens colorat la Arad, aseara. Mircea Praful saharian! Focalizarea este foarte bună, dar pentru obiecte relativ apropiate. Zonele înnorate sunt neclare. Asta este impresia mea; tu care-ți cunoști „savoniera” știi mai bine. ;) ----------------------------------- iulian90 23 Mar 2018 15:33 ----------------------------------- Azi dimineata,cand m-am trezit am vazut pe geam o lumina neobisnuit de galbie,tot cerul era relativ intunecat si galbiu, iar ninsoarea a capatat o nuanta alb-galbuie, practic a nins ,pret de cateva ore cu "zapada galbena" aici la Braila. :lol: Este din pricina prafului saharian adus dinspre sud,din nordul Africii. Apoi spre pranz,ninsoarea si-a recapatat treptat culoarea alba si a crescut in intensitate,fiind viscolita usor. Am mai observat intr-o zi tot asa, cerul innorat si galbiu, dar pe timp de vara,acum doi ani parca,tot din pricina prafului adus din Sahara. Interesant fenomenul,dar cam daunator,mai ales pe timpul verii,caci acel praf se depune peste tot,inclusiv pe optica telescoapelor,daca nu e protejata. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Mar 2018 22:58 ----------------------------------- Tudor Multumesc pentru apreciere , mai ales ca poza a fost facuta cu telefonul. Andi Multumesc pentru comentariu. Ai dreptate dar atata poate sarmana ''savoniera''... Am cautat pe internet sa vad daca gasesc pe cineva care sa ma invete trucuri miraculoase dar nu prea am gasit poze cu Coolpix S3300. Iulian Nu ai pozat zapada galbena ? Mircea ----------------------------------- iulian90 24 Mar 2018 11:48 ----------------------------------- Ieri, din păcate, nu am putut sa fac poze la zăpada galbenă, din cauza că nu aveam nici un aparat foto la dispoziție, Panasonic-ul FZ DMC7 a dat ieri o eroare cu cardul, camera Olympus nu avea baterii, iar telefonul era închis, la încărcat. Însă azi, am găsit câteva zone unde mai este vizibilă zăpada galbenă. Zăpada are o nuanță alb gălbui și nu s-a depus decât un strat subțire,cum se poate vedea in prima poză. Nu a durat prea mult fenomenul,cam două-trei ore, iar ninsoarea era relativ slabă, abia după ce și-a recăpătat culoarea albă, s-a intensificat. ----------------------------------- Andi 24 Mar 2018 16:06 ----------------------------------- La microscop nu a pus-o nimeni? Chiar si apa rezultata. Nisipul asta arata ciudat, datorita framantarilor suferite pe traseu. ----------------------------------- iulian90 24 Mar 2018 18:28 ----------------------------------- Eu am studiat o monstra din "zapada galbena" de ieri,la un microscop construit de mine zilele trecute, pe care l-am prezentat aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=5663&postdays=0&postorder=asc&start=195 :) Bineinteles, am lasat mai intai monstra de zapada sa se topeasca,pentru a putea observa bine particulele fine de praf,apoi am pus-o sub microscop si am studiat-o vizual,apoi am facut si cateva poze cu telefonul pus la ocularul microscopului. Din ce am observat acel praf este compus din particule fine de mai multe nuante,de la alb la caramiziu-sters,unele fiind si negre. Nu stiu exact din ce material sunt compuse acele particule, nu ma pricep bine in domeniul acesta, sunt inca la inceput ,dar e interesant. :) ----------------------------------- iulian90 24 Mar 2018 18:33 ----------------------------------- Am gasit si un articol referitor la fenomenul de ieri,cu zapada galbena: http://obiectivbr.ro/content/z%C4%83pada-ro%C8%99ie-fenomen-meteo-ie%C8%99it-din-comun-la-br%C4%83ila ----------------------------------- Andi 24 Mar 2018 20:59 ----------------------------------- Specificul particulelor de praf este uzura lor; au muchii rotunjite. Culorile diferite indică originea în diferite tipuri de roci. Mai departe intrăm pe alt tărîm: mineralogia. :) ----------------------------------- tudor 24 Mar 2018 22:02 ----------------------------------- Pai daca a nins zdravan in martie e de inteles ca s-a produs o intalnire rara : zapada cu praful saharian... Cica copii eschimosilor sunt invatati, cand ies prima data afara din iglu, sa nu se joace cu zapada galbena :)) Scuze ca nu m-am putut abtine sa nu zic bancul asta in contextul asta ----------------------------------- zoth 25 Mar 2018 09:26 ----------------------------------- Interesant fenomenul,dar cam daunator,mai ales pe timpul verii,caci acel praf se depune peste tot,inclusiv pe optica telescoapelor,daca nu e protejata. :) Iulian, faptul ca praful asta se poate depune pe optica telescoapelor il vad ca pe cel mai mic rau posibil. Mult mai rau este faptul ca in lipsa precipitatiilor, praful asta ramane multa vreme in atmosfera degradand serios transparenta atmosferica si producand asa numita dispersie pe particule mari, dispersie ce face ca cerul sa devina alburiu pe timpul zilei si cenusiu noaptea. ----------------------------------- Andi 25 Mar 2018 10:26 ----------------------------------- Pai daca a nins zdravan in martie e de inteles ca s-a produs o intalnire rara : zapada cu praful saharian... Cica copii eschimosilor sunt invatati, cand ies prima data afara din iglu, sa nu se joace cu zapada galbena :)) Scuze ca nu m-am putut abtine sa nu zic bancul asta in contextul asta A mai apărut la noua televiziune „0tv” știrea că zăpada gălbuie este periculoasă. ----------------------------------- iulian90 25 Mar 2018 21:51 ----------------------------------- Interesant fenomenul,dar cam daunator,mai ales pe timpul verii,caci acel praf se depune peste tot,inclusiv pe optica telescoapelor,daca nu e protejata. :) Iulian, faptul ca praful asta se poate depune pe optica telescoapelor il vad ca pe cel mai mic rau posibil. Mult mai rau este faptul ca in lipsa precipitatiilor, praful asta ramane multa vreme in atmosfera degradand serios transparenta atmosferica si producand asa numita dispersie pe particule mari, dispersie ce face ca cerul sa devina alburiu pe timpul zilei si cenusiu noaptea. Intr-adevar, asa este. :) Din ce imi aduc aminte ,acum doi ani, in iulie sau august 2016, a fost o perioada nasoala rau, in care venise un nor de praf dinspre Africa si era asa de dens incat seara orizontul aparea intunecat ca si cum s-ar lasa ceata,dupa ce apunea Soarele,numai spre zenit ce se mai vedeau slab cele mai vizibile stele de pe cer ,precum si planetele,iar Luna sau Soarele luminau slab,atunci cand se gasea mai jos spre orizont si intr-adevar, ziua cerul era alb iar noaptea era galben-cenusiu din cauza poluarii luminoase ,mai ales spre sud (la mine,unde locuiesc,in nordul orasului Braila). ----------------------------------- RobertG 26 Mar 2018 16:01 ----------------------------------- Am si eu doua poze facute in 2016, prima la 100x iar a doua la 200x. ----------------------------------- Gaman Gabriel 01 Mai 2019 18:35 ----------------------------------- Nu știu dacă am mai văzut în viața mea un curcubeu atât de intens și de apropiat. A început să plouă ușor deodată și am văzut că la geam era ceva soare, instant m-am dus în fugă să scot camera de la telescop, am pus obiectivul kit și am fugit afară pe ploaie. A apărut un curcubeu cu arc complet, destul de normal, i-am făcut o poză acolo. A dispărut acela, a apărut altul puțin mai intens, apoi a dispărut și acesta. M-am dus în camera mea. Nu a durat mult că mă cheamă fratele meu să văd ceva de pe hol, era ditamai curcubeul intens cum nu am văzut niciodată. Am fugit ca iepurele până în grădină și am sărit pe gard și am tras repede câteva poze. Curcubeul acesta din urmă a fost foarte scurt dar încă îl am pe creier, nu știu dacă mai prind așa ceva prea devreme. Poza e editată foarte puțin în Photoshop, nu m-am atins de culori. Dacă nu era gardul acela acolo, m-aș fi dus foarte aproape de el. :( ----------------------------------- Remus Boldis 01 Mai 2019 18:57 ----------------------------------- Superba poza ! ----------------------------------- tudor 02 Mai 2019 09:31 ----------------------------------- Da, foarte intens curcubeul!! Interesant cum imparte imaginea in doua parti cu luminozitate diferita (partea din stanga e mai luminoasa decat cea din dreapta) ----------------------------------- Andi 02 Mai 2019 19:24 ----------------------------------- Superb curcubeu dublu. :) Se baga de seama usor ca rosul este spre rosu; curcubeul normal are rosu spre exterior, iar curcubeul dublat il are spre interior. Diferentele de intensitate se datoreaza numarului diferit de reflexii din picaturi. Interesanta este si polarizarea luminii data de fiecare tip de curcubeu. 8) ----------------------------------- Gaman Gabriel 02 Mai 2019 21:34 ----------------------------------- Mă bucur că nu doar eu sunt așa de impresionat de această apariție. :D Cât îmi doresc să văd iar așa ceva, părea atât de ireal. Încă mi-a rămas în minte la fel ca Luna văzută prima dată prin Dobson, într-o noapte de iarnă cu alee alunecoasă. Voi fi mai atent la atmosfera din jurul meu și poate mai prind ceva asemănător, dar nu cred. De exemplu, nu am văzut niciodată un curcubeu la vest de mine, dar probabil e nevoie ca o ploaie să fie la vest și soarele la răsărit, nu mă pricep. Sunt convins de un lucru : unele lucruri se întâmplă când nu te aștepți. Da, poate e doar un curcubeu, la naiba, dar era super intens și e un miracol al naturii pe care nu mulți au norocul să îl vadă așa, fenomen ce putea fi ratat ușor dacă stăteam la calculator și mă uitam ce mai face câinele vecinului. Cer senin tuturor și aveți grijă de voi! :) ----------------------------------- Andi 03 Mai 2019 15:03 ----------------------------------- Da, din păcate „frecatul tabacherei” (telefon, tabletă, calculator, ...) ne împiedică să ridicăm privirea către minunățiile Naturii. :cry: ----------------------------------- Gaman Gabriel 26 Mai 2019 17:25 ----------------------------------- Multe furtuni zilele astea, mult timp pentru mine să le admir. Pe lângă statul sub acoperiș și ascultarea fulgerelor la radio, am mai făcut și câteva poze. Curcubeul de astăzi a apărut datorită unei furtuni în trecere (din fericire, pentru că s-au format condiții bune) la est. Știu că poate nu are legătură cu acest topic, dar pun și un cumulonimbus foarte sexy de ieri. Stați cu ochii pe cer! :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Mai 2019 17:32 ----------------------------------- Gabriel Frumoase fotografii,multumesc ! Mircea ----------------------------------- iulian90 18 Iun 2019 13:10 ----------------------------------- Aseara ,pe la ora 22:20 , cand s-a intunecat mai bine si s-a terminat crepusculul civil, am observat spre nord-vest in locul unde a apus Soarele, niste nori luminosi de culoare alba ce pareau sa fie nori argintii, aceia care sunt la inaltimi foarte mari , mai sus decat norii Cirrus, in mezosfera si pe care se reflecta lumina solara in timp ce restul cerului este aproape negru. Erau foarte frumosi si contrasta mult cu cerul aproape intunecat din jurul lor, era fantastic. :D Am reusit sa fac si poze la acest nori argintii cu aparatul foto Panasonic Lumix, cu expunere de 5 secunde, la ISO 200. ----------------------------------- Andi 18 Iun 2019 19:26 ----------------------------------- Nori lenticulari și sidefii irizați. Madrid mai 2019. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iun 2019 21:47 ----------------------------------- Iulian Cred ca am vazut si eu asemenea nori, multumesc pentru fotografii si pentru atentionarea asupra subiectului. Andi Multumesc si felicitari pentru observatii, fotografia norilor lenticulari este deosebit de interesanta. Mircea ----------------------------------- valy 21 Apr 2020 13:31 ----------------------------------- Un fenomen live din Bucuresti, printr-un strat subtire de nori: ----------------------------------- Andi 21 Apr 2020 21:00 ----------------------------------- Orientarea imaginilor este corectă? Planul vertical este perpendicular pe planul imaginilor și cade pe mijlocul lor? Ce diametru unghiular are cercul luminos? Pare să fie un halou simplu (totuși cu unele atașamente care depind de datele de mai sus). ----------------------------------- valy 21 Apr 2020 21:17 ----------------------------------- Cam 60' unghi de cuprindere (18mm pe senzor crop 1.5x), la ultima poza de exemplu e incadrare landscape, ca si cum ai privi direct catre soare, poza facuta undeva ora ~16. ----------------------------------- Andi 21 Apr 2020 22:04 ----------------------------------- Este haloul de 22 grade (raza). În poza a doua apare și haloul circumscris; două începuturi de arce curbate în jos. Dar asta înseamnă că poza este rotită spre dreapta cu cca. 30 grade. :roll: ----------------------------------- tudor 22 Apr 2020 07:52 ----------------------------------- Interesant haloul solar! Eu am vazut asemenea halouri doar la Luna. Din cauza luminozitatii si contrastului mai scazut halourile solare sunt observate mai rar. ----------------------------------- valy 22 Apr 2020 10:12 ----------------------------------- Este posibil sa fi fost inclinat aparatul, incercam sa evit niste colturi de bloc si niste fire si sa intre in cadrul si acea zona tip curcubeu. Ieri cand am vazut stratul subtire de nori am zis ca sigur e halow, desi nu ma puteam uita foarte bine dupa atatea zile de carantina in bezna, am facut cateva poze. S-a pastrat vreo 3-4 ore, la final se vedea destul de frumos si claz vizual partea subliniata de colegul Andi, atunci am facut acel al doilea cadru. ----------------------------------- Teo B01 09 Iun 2020 20:30 Reflexie ----------------------------------- In urma experimentari cu un filtru solar din discheta de 5 ----------------------------------- GunDALF 09 Iun 2020 21:00 ----------------------------------- Poti s-o denumesti "Stranutul Soarelui". :lol: ----------------------------------- valy 09 Iun 2020 21:28 Re: Reflexie ----------------------------------- In urma experimentari cu un filtru solar din discheta de 5Experimentezi doar fotografic sau si vizual? Ce configuratie folosesti? ----------------------------------- Teo B01 09 Iun 2020 21:45 Reflexie ----------------------------------- Experimentat si vizual si foto Telescop CC 6 Camera foto Sony A 6000 si filtru confectionat dintr-o discheta veche de 5 Filtru se comporta decent ----------------------------------- Erwin 10 Iun 2020 06:50 ----------------------------------- Ce înseamnă CC 6? Unde ai pus filtrul? Pare să fi prins o protuberanță. Asta e foarte interesant pentru că protuberanțele se văd doar pe Halpha. Când a fost făcută poza? ----------------------------------- Teo B01 10 Iun 2020 08:28 ----------------------------------- As vrea eu sa fie o protuberanta sau vreun fenomen natural dar este doar o reflectie (cum scrie si in titlu) CC 6 - Clasic Caseigrain , diametru 6 inch (150 mm), f/12 Filtru pus in fata tubului (suportul filtrului facut cu o imprimanta 3D) Foto in focarul telescopului ----------------------------------- valy 10 Iun 2020 10:26 Re: Reflexie ----------------------------------- ..si vizual .. Doar discketa asigura filtrarea? Sigur este sigur ca privesti fara alte filtre? ----------------------------------- Teo B01 10 Iun 2020 11:57 ----------------------------------- Da doar ea Atentie la opturarea celor doua orifici (de centrare si antrenare) ale discului ----------------------------------- valy 10 Iun 2020 16:15 ----------------------------------- Si nu este periculos? Soarele mai emite si UV/IR care pot dauna ochiului. ----------------------------------- Teo B01 10 Iun 2020 16:59 ----------------------------------- Nu am masurat energia reziduala la iesirea din filtru in lungimile de unda invocate Periculos este si sa stai prea mult la soare (insolatie arsuri etc) ----------------------------------- valy 10 Iun 2020 21:57 ----------------------------------- . Periculos este si sa stai prea mult la soare (insolatie arsuri etc)De aceea folosesc sapca si filtre dedicate astrosolar, si in general evit vizual la soare. Din cate am inteles floppyul nu prea blocheaza radiatia IR, pe care nu o vezi dar posibil sa ii simti efectele. Nu am masurat energia reziduala la iesirea din filtru in lungimile de unda invocate Din tabelul asta pare ca transmite de 1000x ori mai mult IR decat un filtru dedicat solar: http://www.mreclipse.com/Special/filters.html#table1 Transmittance in the near infrared waveband (780 to 1400 nm) shall not exceed 0.027% at any wavelength, ori floppyul are TIR=3.79!! ----------------------------------- Teo B01 10 Iun 2020 22:36 ----------------------------------- Multumesc pentru informatie ----------------------------------- Erwin 11 Iun 2020 10:47 ----------------------------------- Mulțumesc pentru info. Și eu sunt de părere că este total inadecvat. Am folosit folie de la dischetă la Eclipsa totală de Soare din 1999, fără niciun alt instrument, doar privind prin ea. Am privit și pozat în 2006 tranzitul lui Venus printr-o folie de dischetă ținând camera Samsung A6 în mână și folia în fața obiectivului. Am făcut doar zoom optic 3X și o singură imagine. Timpul scurt și magnificația mică nu a stricat nici senzorul nici imaginea. Abia mai târziu am aflat despre foliile speciale și modul în care filtrele improvizate pot strica vederea/senzorii. Cumpără o folie Baader, nu e așa scumpă, rama o ai deja. :) ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 10:51 ----------------------------------- La foto nu e problema ca ai deja filtru UV/IR cut pe senzor, eventual poate intra prea multa energie in instrument si se incalzeste. Mai e si cazul cand se deformeaza plasticul de la caldura si poate sa lase descoperita o parte din apertura, nu stiu cum se comporta in timp disketa. Din tabeluld e mai sus pare ca filtrul de sudura asigura protectie buna, insa e mic si calitatea optica lasa mult de dorit (sticla neuniforma, reflexii parazite). Astfel folia solara baader este solutia care bifeaza toate optiunile: ieftina, sigura, calitatea imaginii, nu vad dece ai alege altceva, nu ai niciun motiv. Oricum safety first!! ----------------------------------- GunDALF 11 Iun 2020 10:57 ----------------------------------- Afumam sticla cu lumanarea si ne uitam la Soare. Exagerati nitelus. :wink: Pentru observatii scurte nu cred ca dauneaza asa mult. Dar, asa e, un filtru dedicat e mult mai bun. Necazul cu folia e ca se poate sfasia usor. Si, desi pare, nu-i nici chiar asa de ieftina. Totusi, cand ai un instrument optic, ai posibilitatea de a printa 3D, banuiesc ca ai posibilitatea sa iei si un filtru dedicat... ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 11:08 ----------------------------------- Si, desi pare, nu-i nici chiar asa de ieftina. .50x50cm e 45E: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p545_Baader-Astro-Solar-Filter-Film--visual-ND-5-0---50-cm-x-49-cm.html ----------------------------------- GunDALF 11 Iun 2020 11:18 ----------------------------------- Bine, daca tie ti se pare ieftina... 45 euro inseamna o zecime dintr-un salariu de 450. :wink: Eu gasesc ca multe chestii ce tin de pasiunea asta a noastra sunt cu mult supraevaluate. My 2 cents. ----------------------------------- Matrixul 11 Iun 2020 11:26 ----------------------------------- Ii dau dreptate lui GunDALF cu privire la preturile exagerat de mari pentru orice nimic...in acest hobby. Nu numai ca nu vor sa se ieftineasca ci se mai si scumpesc de la an la an, zici ca tin de Siguranta Planetara nu altceva :o ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 11:41 ----------------------------------- Eu nu am o problema cu pretul, exista si 12E 14x12cm. Problema mea e legata de faptul ca ochii nu au pret. Ori nu privesti ori te asiguri de toate masurile posibile ca sa nu prajesti retina. Nu e obligatoriu sa privesti soarele, dar daca o faci nu cred ca ai vreun motiv sa nu folosesti un filtru dedicat. Banii ii poti salva din alte zone unde nu au impact ireversibil, sau cine are o foaie 50x50 poate ajuta un coleg cu un patratel de 10x10cm. ----------------------------------- GunDALF 11 Iun 2020 11:43 ----------------------------------- N-ai prea inteles ideea... ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 11:46 ----------------------------------- Ba am inteles, unele (multe) sunt supraevaluate. Dar macar sa te zgarcesti acolo unde nu lasi urme ireversibile. De ex, poti folosi proiectie pe o coala alba, nu mai trebuie filtre si e mai sigur, iar o foaie alba nu e scumpa. ----------------------------------- GunDALF 11 Iun 2020 11:47 ----------------------------------- E scump sunspotterul. :lol: :mrgreen: Dom'le, eu recomand filtrul dedicat. Alta e ca nu sunt de acord cu pretul. Am enumerat si eu inconvenientele (pret si fiabilitate). Si eu mi-am luat niste folie si mi-am facut diverse filtre: pt. newtonian, pt. un obiectiv... Pentru Mak 127 am cumparat unul cu tot cu suport. https://telescop-expert.ro/filtru-solar-cu-suport_100307 ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 11:49 ----------------------------------- E scump sunspotterul.Nu iti trebuie, doar pui coala alba in spatele ocularului, sau pe perete. Nu am problema cu diy-ul, doar ca daca vorbim de observatii vizuale solare parca n-as testa asa fara sa stiu ce filtru e, cum se comporta la caldura, in timp, ce banda blocheaza, ce banda transmite. Nu sustin sa nu improvizezi ca sa nu dai bani unora pe mai nimic, dar sunt cazuri cand nu merita riscul, mai ales ca banii ii faci oricand, vederea nu. In cazul concret al colegului cred ca timpul, energia si materialul printarii mastii solare "improprii" este comparabil cu a cumpara o masca gata facuta cu filtru corect, a alege intre doua filtre de aceiasi bani as alege filtru corect. Cand vorbim de protectia ochilor niciun pret nu ar trebui sa fie prea mare, dar daca discutam de alte chestii da, putem sa nu platim pretul cerut si sa ne construim noi acel accesoriu. ----------------------------------- GunDALF 11 Iun 2020 12:02 ----------------------------------- Geamul de la masca sudura merge? Sau filtru cu polarizare? Nici asta nu cred sa opreasca prea multe radiatii. :wink: Bine, nu-l pui la telescop (ca nu-i sticla optica), dar am vazut/fotografiat destule eclipse prin el. ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 12:04 ----------------------------------- In tabelul de mai devreme este analizat si geamul de sudura. Din experienta proprie are apertura mica, apar reflexii parazite (dubluri de imagine), e neuniform colorat, sticla e dubioasa, etc. Daca chiar nu vrei sa dai banii pe un filtru si te mananca undeva de diy solar vizual, cel mai sigur e prin proiectie pe un ecran alb. La fotografiat n-am nicio emotie, in cel mai rau caz se topeste optica sau senzorul daca ceva nu merge bine. ----------------------------------- Teo B01 11 Iun 2020 13:19 ----------------------------------- Domnilor utilizez uzual filtru de folie ND5 Baader(de care nu prea sunt incantat ) cu sau fara IR BlocK si Baader Solar Continuum, V-am prezentat un fenomen optic (iluzoriu o eruptie ) ce a aparut in urma unei expuneri intro anumita circumstanta (filtru din mediu de stocare discheta 5 toli). Din utilizarea filtrului si din datele din tabel in opinia mea este o varianta cel putin pentru foto, alegerea apartine fiecaruia ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iun 2020 21:32 ----------------------------------- Filtre din ''polietilena negra'',materialul dischetelor , se vindeau la un moment oarecare chiar pe ''celalalt continent''. Daca tin bine minte ,in doua variante ,pentru vizual si pentru foto. Banuiesc ca acea vreme a trecut. Dar sunt de acord cu valy , cu Soarele nu-i de glumit si nici nu-i de experimentat filtru vizual din material netestat. Teo Am retinut de la inceput ca ne-ai prezentat un artifact, nu trebuie sa te superi, avertismentele sunt mai ales pentru incepatorii care ar putea citi acest topic. Observarea Soarelui este unul din marile pericole ale Astronomiei observationale. Nu este singurul ,asa cum gresit sustin unii. Dar nici nu trebuie sa cultivam paranoia,cineva intreba daca nu-i periculos sa observi Luna fara filtru. Mircea ----------------------------------- Teo B01 12 Iun 2020 22:28 ----------------------------------- Nu e bai Informatiile sun intodeuna bine venite Apropo de ''polietilena negra'' https://www.astroshop.ro/filtre-solare-din-folie-si-sticla/seymour-solar-helios-solar-film-sheets-od5-229-x-305-mm/p,63392 ----------------------------------- iulian90 06 Iul 2020 14:54 ----------------------------------- Nori sidefii de mare inaltime surprinsi aseara spre N-V, cu camera foto Canon 450D si obiectiv Canon 18-55mm ,la focala de 18mm f/3,5. 1/2s ISO 1600. Imaginea a iesit inclinata fiidca aveam camera pe montura ecuatoriala si focusul nu prea l-am nimerit, stelele Carului Mare au iesit defocusate. ----------------------------------- Teo B01 15 Oct 2020 15:26 ----------------------------------- Sistem binar sau ? O imagine panorama cu un fenomen optic, multiplicarea imagini soarelui pe cer (data fenomenului 15 10 2020 Bucuresti). Vizual a fost incredibil ----------------------------------- Andi 15 Oct 2020 21:02 ----------------------------------- Nori cirrus, parhelie în stânga soarelui. Dar parhelia nu avea irizații colorate? Roșu spre soare? ----------------------------------- Teo B01 15 Oct 2020 21:16 ----------------------------------- Vizual nu am observat vreo irizatie sau culoare distincta, dar pe un frangment de inregistrare apare prima pata de lumina cu irizatie rosie spre soare Soarele teoretic trebuia sa fie in locatia din dreapta pozei cum o priviti ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Oct 2020 22:51 ----------------------------------- Superba panorama , felicitari pentru observarea acestui fenomen deoasebit ! Mircea ----------------------------------- Erwin 17 Oct 2020 10:13 ----------------------------------- Întrebare pentru avansații în fotografierea norilor: ați folosit filtre de polarizare? De care? Liniară, circulară sau variabilă (dublu liniară care prin rotire reduc sau lasă mai multă lumină). Cunoașteți o altă metodă de compresie dynamic range astfel încât în direcția Soarelui imaginea să fie mai puțin arsă, unde sunt norii strălucitori? ----------------------------------- tudor 17 Oct 2020 11:00 ----------------------------------- Rezultatele cele mai spectaculoase in cresterea contrastului si saturarea culorilor se obtin cu filtre de polarizare. Polarizarea circulara este pentru aparate digitale iar polarizarea liniara pentru pelicula pe film. Un filtru de polarizare are grade de eficienta in functie de inclinatia in care pica lumina pe subiect. Cel mai eficient este cand lumina cade dintr-o parte si la 45grade iar cel ma putin eficient este cand lumina cade frontal pe subiect din spatele fotografului. Dynamic range-ul amintit de tine, adica gradatia trecerii de la tonurile cele mai inchise pana la tonurile cele mai deschise, este altceva si este dat insa de performanta senzorului sau a filmului folosit de fiecare aparat in parte nu de filtre. Un alt filtru in afara de cel de polarizare, care se poate folosi pentru cresterea contrastului si saturarea culorilor norilor este cel UV, dar cu o eficienta mai scazuta decat cel polarizator. Diferenta cu si fara filtru UV se va vedea mai accentuata doar la mare sau la munte. Filtrele UV se folosesc insa deobicei doar cu scopuri protective, dar ce nu stiu foarte multi fotografi este ca eficienta lor impotriva razelor UV este diferita in functie de producator sau de clasa de calitate a lor. De exemplu eu folosesc filtre cu o transmisie a luminii foarte buna gen UV Hoya profesionale, B+W profesionale si Zeiss care sunt extrem de bune pentru protectia lentilelor frontale ale obiectivelor scumpe. Insa le-am testat pe toate acestea cu o lampa UV si cel mai eficient filtru dintre acestea in blocarea razelor UV a fost cel de la Zeiss. Celelalte spre mirarea mea nu erau asa de eficiente la blocarea radiatiei UV. In definitiv un filtru UV trebuie sa exceleze la ce este el proiectat, adica la blocarea radiatiei UV, insa nu toate se descurca la fel. Deci cererea majoritatii fotografilor a facut ca acest filtru UV sa capete mai mult importanta ca filtru protector, eficienta UV trecand pe plan secund! ----------------------------------- GunDALF 17 Oct 2020 11:34 ----------------------------------- Cunoașteți o altă metodă de compresie dynamic range astfel încât în direcția Soarelui imaginea să fie mai puțin arsă, unde sunt norii strălucitori? Filtrele de polarizare nu sunt menite a imbunatati DR-ul. Ele doar inlatura reflexiile de pe obiecte NEMETALICE. Tot asa si pe cele de pe pulberile in suspensie/vaporii din atmosfera, marind contrastul dintre cer si nori. Pentru real castig in DR se pot folosi: Tehnica HDR, dar sa fie corect aplicata, nu sa tragi de sliderele alea ca la balamuc. Dinamica senzorilor electronici s-a imbunatatit, dar inca nu poate face fata scenelor cu dinamica mare. Filmul ierta anumite chestii legate de acest aspect, dar cati il mai folosesc? HDR-ul a aparut tocmai pentru a creste dinamica senzorilor electronici. La Canon, Magic Lantern are un modul Dual ISO, care face expuneri folosind doua ISO prestabilite, fotografiile trebuind ulterior "decodate". L-am folosit si rezultatele sunt bune, dar nu atat de spectaculoase. Ajuta senzorii Canon, care, se stie, stau mai prost la dinamica. Mai nou, pe telefoanele Google, aplicatia lor de camera Gcam, bazata pe fotografie computationala, ofera imagini HDR on the fly. Exista portari si pentru alte marci de telefoane. Eu insumi am instalat pe Xiaomi PocoF1 un port foarte capabil. Related links: https://en.wikipedia.org/wiki/High-dynamic-range_imaging https://magiclantern.fm/ https://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=7139.0 https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Camera WTF, nu pot atasa fotografii... iar face pe nebunul forumul. Pano 3D (pacat ca nu se pot vedea aici) facute cu PocoF1 + Gcam, pentru a se vedea dinamica. ----------------------------------- mmarin 17 Oct 2020 12:51 ----------------------------------- @Erwin: Filtrul de polarizare circulară atenuează reflexiile prin suprimarea luminii polarizate liniar, drept consecință culorile apar mai saturate cu dezavantajul unei pierderi serioase de lumină. Filtrele de polarizare liniară suprimă lumina cu polarizare perpendiculară pe cea a filtrului și atenuează în proporție variabilă restul; prin rotire poți optimiza efectul de atenuare/evidențiere a reflexiilor/culorilor. Are dezavantajul că interferează cu detectorii de fază și păcălește autofocusul. Camerele care folosesc contrastul imaginii pentru focalizare nu sunt afectate. Pentru o mai bună gamă dinamică ai nevoie mai întâi de o cameră bună, al cărei senzor să aibă o dinamică reală de minim 10.000:1 apoi să folosești setarea ISO la care dinamica senzorului e maximă, expui pentru nori și „tragi” de umbre la editare. Unele camere au opțiunea de a trage două cadre în rafală, cu expuneri diferite pe carele combină într-una singură, la fel și majoritatea telefoanelor ----------------------------------- valy 17 Oct 2020 21:21 ----------------------------------- Un alt filtru in afara de cel de polarizare, care se poate folosi pentru cresterea contrastului si saturarea culorilor norilor este cel UVSenzorul nu are filtru UV/IR cut in fata, filtrele acestea ce fac in plus? Ele doar inlatura reflexiile de pe obiecte NEMETALICE. Defapt inlatura lumina polarizata intr-o anumita directie. Întrebare pentru avansații în fotografierea norilor: ați folosit filtre de polarizare? De care? Liniară, circulară sau variabilă (dublu liniară care prin rotire reduc sau lasă mai multă lumină). Desi nu sunt avansat, dar folosesc filtru de polarizare circulara, nu prea au efect decat la unghiuri mari fata de Soare. Cunoașteți o altă metodă de compresie dynamic range astfel încât în direcția Soarelui imaginea să fie mai puțin arsă, unde sunt norii strălucitori?Subexpun drastic (-5EV), si ulterior recuperez din soft, ceva de forma: ----------------------------------- Erwin 18 Oct 2020 20:51 ----------------------------------- Mulțumesc pentru info! Intenționez să fac capturile cu o cameră Raspberry Pi HQ 12Mpix cu obiectiv all sky. Am o mulțime de posibilități de a regla expunerile din parametrii softului de captură, nu e cazul de focalizare pentru că este fixă. O să încerc să văd ce iese cu metoda sugerată de Vali, e cea mai simplă. Mă interesează să pot delimita cât mai clar norii de cerul senin. ----------------------------------- mmarin 18 Oct 2020 22:12 ----------------------------------- Senzorul camerei e deștept foc, știe și HDR din combinarea a 2-3 imagini iar expunerea minimă e suficient de scurtă ca să nu ai nevoie de filtru neutru. Banuiesc că singura limită e softul de captură. Cred că o să comand și eu una... ----------------------------------- tudor 19 Oct 2020 07:22 ----------------------------------- Un alt filtru in afara de cel de polarizare, care se poate folosi pentru cresterea contrastului si saturarea culorilor norilor este cel UVSenzorul nu are filtru UV/IR cut in fata, filtrele acestea ce fac in plus? Da exact, senzorii aparatelor digitale au filtre UV/IR cut in fata si tocmai de asta filtrele UV nu prea fac nimic in plus decat doar, dupa cum am amintit in postarea mea anterioara, cele mai sensibile filtre UV si asta doar in conditii de poluare UV mare (la mare si la munte) se vad ceva rezultate! Dar clar ca filtrul polarizator este "stapan" intre filtre pentru cresterea saturatiei si contrastului norilor pe orice cer insorit. ----------------------------------- valy 19 Oct 2020 12:35 ----------------------------------- Intenționez să fac capturile cu o cameră Raspberry Pi HQ 12Mpix cu obiectiv all sky. Am o mulțime de posibilități de a regla expunerile din parametrii softului de captură, nu e cazul de focalizare pentru că este fixă. O să încerc să văd ce iese cu metoda sugerată de Vali, e cea mai simplă. Mă interesează să pot delimita cât mai clar norii de cerul senin.Daca nu ai DR mare la senzor nu prea poti subexpune si ridica ulterior din soft, dar poti face cadre cu expuneri diferite si le combini in HDR ca sa extragi informatia dorita. ----------------------------------- GunDALF 19 Oct 2020 12:42 ----------------------------------- Nu cred ca senzorii aia puchinosi (1/2.3") au dinamica mare. Metoda subexpunerii (apoi din soft normalizare) merge la senzorii mari (4/3, APS-C, full frame), as indrazni sa spun, mai ales la cei Sony. La Canon daca faci asa ceva, o rupi la goana de cat zgomot ai in shadows... Dar Canon are Magic Lantern. :D Dar daca, asa cum spune mai sus alt membru, camera aia stie HDR, atunci e posibil sa obtina ceva rezultate, dar n-as baga mana-n foc. Insa, nu recomand metoda subexpunerii, HDR-ul e sfant pentru dinamica. Uite o panorama cu Biserica Neagra din BV, pe vremea cand ma pasiona subiectul HDR... ----------------------------------- Erwin 19 Oct 2020 15:18 ----------------------------------- Încă nu am reușit să trec la subiectul HDR, citind pe net unii zic că nu este implementat încă pentru Raspberry Pi. Am reușit azi să instalez x2go cu care-l pot accesa remote fără să am nevoie de monitor și să fac teste live. Am făcut niște capturi cu nori și cu Soarele în cadru, porțiunea arsă este mare, fără să umblu la expunere. Ce am observat, dacă fac un timelapse, prima imagine este arsă mai tare apoi celelalte sunt mai bune. Parametrul DRC nu are niciun efect dacă aleg "low" sau "high". Trebuie să reduc mult imaginile ca să le pot pune aici. ----------------------------------- valy 19 Oct 2020 15:28 ----------------------------------- Pai stabilesti expunerea si faci alte expuneri +/- si vezi cum le blenduiesti sub forma de HDR. Desi nu prea imi este clar ce anume vrei, ca norii din apropierea soarelui sunt destul de greu de scos, iar cei mai departati cred ca oricum se vad. Oricum DR-ul este destul de mare in situatii cu soare plin, soare cu nor sau nor, expunerea "corecta" este greu de stabilit in mod clar pentru toate cazurile. Vrei sa detectezi prezenta/absenta norilor? ----------------------------------- mmarin 19 Oct 2020 18:59 ----------------------------------- Cred că încep să înțeleg ce se întâmplă: din cauza vignetării produsă de obiectiv camera are tendința să supraexpună imaginile. Ai nevoie de un soft care să-ți permită o plajă mai largă de compensare a expunerii, dar care sa regleze expunerea automat... Un program de captură bunicel dar care cere setăti manuale ar fi Astro dmx (https://www.linux-astro-imaging.uk/). Are și versiuni pentru Raspberry Pi dar nu știu cât de bine se înțelege cu camera ta. ----------------------------------- Erwin 22 Oct 2020 09:21 ----------------------------------- Mulțumesc! Se pare că softul este într-adevăr problema. Orice am făcut nu am putut lungi timpul de expunere pentru cerul nocturn mai mult de 10s. Am folosit exclusiv raspistill cu diverse opțiuni. O să încerc alte softuri, camera este destul de nouă, are abia câteva luni iar programele uzuale sunt făcute pentru alte camere care nu aveau nici rezoluția nici sensibilitatea camerei HQ. Durează până când softul pune în valoare toate aceste performanțe. O să mai studiez însă acum au devenit prioritare alte proiecte. Aștept să vină un alt obiectiv de 180 grade mai bun. Am făcut un timelapse cu răsăritul Soarelui și deocamdată mă declar satisfăcut. Nu este finisat așa că nu l-am încărcat nicăieri ca să-l pot arăta. Pe de altă parte, jucându-mă cu camera asta mi-a venit o idee ATM: să reconstruiesc o cameră pe film de 8mm pornind de la obiectivul Meteor pe care-l am deja, dar înăuntru să fie un raspberry, o baterie Li-ion și camera. Dacă nu încape atunci pot să iau o cameră mai mică și să folosesc un Pi zero. Însă înainte de a începe trebuie să fac rost de o carcasă sau o cameră completă: https://www.retrothing.com/2007/10/soviet-super-8-.html ----------------------------------- mmarin 22 Oct 2020 18:55 ----------------------------------- S-ar putea ca limita de 10 secunde să fie impusă de firmware, senzorul pare a fi destinat gadget-urilor, nu aplicațiilor industriale. Ideea cu camera e superbă, merită încercat deși e o grămadă de muncă. Senzorul e mărimea potrivită pentru o cameră Super 8, mai ales dacă filmezi crop 4/3. Însă o să ai nevoie de o cameră întreagă pentru a putea folosi vizorul optic. Sau poți folosi „zoomul” Meteor în combinație cu un obiectiv de 18mm și un display pentru vizare - camerele Quartz au construcție clasică: obiectiv+transfocator. ----------------------------------- Cristian Monea 23 Dec 2021 08:16 Re: ----------------------------------- Acum, pe autostrada Pitesti-Bucuresti. Are vreun nume acest fenomen optic? ----------------------------------- tudor 23 Dec 2021 08:23 ----------------------------------- Seamana cu un nor lenticular! ----------------------------------- Kirk Spock 23 Dec 2021 08:45 ----------------------------------- Cred ca e vorba de stalpul de lumina (chiar asa pare sa-i fie denumirea) din dreptul soarelui. Se intampla cu "ajutorul " cristalelor de gheata din atmosfera si al norilor cirrostratus. Un fel de ruda mai saraca a lui "sun dog". :) ----------------------------------- Cristian Monea 23 Dec 2021 09:11 ----------------------------------- Interesant ca ai observat norul. Eu am observat "stalpul" de lumina din dreptul soarelui.