----------------------------------- catalin dumitru 27 Aug 2010 15:33 Ciudatenii ATM ----------------------------------- S-ar putea sa fie o idee tampita dar animat de ingeniozitatea membrilor acestui forum, m-am gandit sa deschid un topic despre cele mai ciudate materiale, piese , ansamble sau subansamble utilizate in constructiile sau inbunatatirile de tehnica astro. Banuiesc ca n-ar strica si niste poze acolo unde se poate. Ce parere aveti d-lor? ----------------------------------- dragos.n 27 Aug 2010 16:25 ----------------------------------- Cel mai ''ciudat'' material folosit la constructia unui telescop, pe care l-am vazut odata de mult pe un site, este lemnul balsa. Folosit de autor la constructia unui telescop newton de 200mm diametru. Nu mai tin minte ce focala avea, dar stiu ca reusise o greutate a telescopului de doar 4kg. Evident, asta daca exclud oala de fiert sub presiune pe care am folosit-o la newtonul meu :lol: ----------------------------------- Laurentiu 27 Aug 2010 16:38 ----------------------------------- Dragos, cred ca sotia ta ti-a facut dupa aceea niscai cucuie, nu ? :lol: Eu unul sunt bine "dresat" - nu vreau sa dorm pe presul de la usa - asa ca folosesc ustensilele casnice in scopuri ATM numai si numai daca au fost declarate casate de catre Consiliul Suprem de Aparare a Familiei 8) ----------------------------------- danto1313 27 Aug 2010 17:10 ----------------------------------- Eu am folosit,asta asa cat pot sa-mi aduc aminte acum,materiale si subansamble de la macarale,distribuitoare hidraulice,coliere de aluminiu de la izolatori de inalta tensiune,parti de pe la harddiscuri,tigai de aluminiu si nu mai stiu acum ce.Evident ca au fost demontate,prelucrate,etc. ----------------------------------- dragos.n 27 Aug 2010 17:15 ----------------------------------- Sotia mea e pe cealalta lume, asa ca nu a zis nimic. Evident insa ca am avut comentarii de la mama, ca era oala ei. ----------------------------------- catalin dumitru 27 Aug 2010 19:46 ----------------------------------- Regret sa "aud" asa ceva despre sotia d-voastra. Sper ca acolo unde este are parte de un cer nepoluat si mult mai multe stele. Pe de alta parte, eu necunoscand nici un alt "instalator" de oglinzi sau lentile din orasul meu nu pot vorbi decat despre ce am realizat eu in domeniu. Asa ca ochianul meu are un mic secret, un magnet circular recuperat de la motorul cabestan al unui aparat video, si care tine la locul lui grupul de lentile care face redresarea si focalizarea imaginii. Daca voi confectiona vreodata o oglinda, aceasta va sta pe pozitie tot cu ajutorul unui magnet, de difuzor de data asta. ----------------------------------- Laurentiu 27 Aug 2010 20:41 ----------------------------------- Dragos, imi cer scuze, nu am stiut. Imi pare rau. ----------------------------------- Erwin 27 Aug 2010 22:06 ----------------------------------- După cum bine știți, prima mea montură a fost făcută din teu de instalații, din alamă, ceea ce nu e chiar neobișnuit. Pe urmă am trecut la piston de autoturism și acum lucrez la cel de tractor... Următoarea va fi cu 2 pistoane în V! :) Am mai folosit cilindrii uzați de la copiatoare pentru tubul portocular și tubul lunetei căutătoare. Tot la focuser am avut nevoie de niște bucșe distanțier, s-au potrivit niște căpăcele din plastic din care am secționat câte o bucățică, luate de la suporturi de poliță tip știft. Plăcuța de amestecare a poxipolului este din teflon așa că am folosit fâșii din ea pentru a confecționa lagărele axului de la focuser. :) ----------------------------------- catalin dumitru 27 Aug 2010 22:21 ----------------------------------- Prima luneta , am construit-o din doua tuburi de aspirator (marca'ideal' :D ) iar ca portocular am sacrificat pompa de la 'ukraina' babacului, pe care am vopsit-o in interior cu 'negru de oxid' amestecat cu sticla solubila pt reparat bibelouri. am mai folosit ca port-ocular teava aia cromata care leaga chiuveta de sifon. ----------------------------------- dyazzz 27 Aug 2010 22:37 ----------------------------------- :shock: Si eu care credeam ca e ciudat sa incerc sa fac o oglinda cu folie autocolanta de oglinda sau cositor.Desi asa ceva e irealizabil(partea cu folia nu ma opreste nimeni sa nu o incerc,daca nu imi iese ma aleg cu un blank),tin minte cand eram mic aveam o coletie imensa de lupe si lentilute de la diverse chestii toate din sticla una acum imi dau seama era chiar un dublet de luneta era cam de 70 mm focala nu o stiu din pacate bunicuta mea draga mi lea aruncat pe toatteeeeee :evil: .Aveam si de oculare lentile aveam si tub numai sa le prind pe el desi era din carton de 1 mm grosime :lol: .Stiu stiu am deviat de la subiect.Totusi faza cu montura ecuatoriala din carton cred ca le depaseste pe toate ----------------------------------- dragos.n 27 Aug 2010 23:51 ----------------------------------- Laurentiu si Catalin, nu e nici o problema. Mai devreme sau mai tarziu toti ne ducem printre stele. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Aug 2010 23:13 ----------------------------------- dyazzz cand vorbesti de monturi de telescop din carton te referi la grendel ? http://www.oocities.com/grendel1960a/ De la aceasta faza, Peter a evoluat mult. Nu stiu daca mai are montura ecuatoriala motorizata construita din tuburile de carton de la hartia de calc utilizata de atelierul de proiectare industriala pe care-l conduce.Motorizarea monturii a realizat-o din motorul unei masini de insurubat si reductoarele a inca alte patru-toate cinci cumparate pentru mai putin de 10 lire. Daca vrei il intreb,suntem colegi in grupul yahoo ''60mmtelescopeclub''. Mircea ----------------------------------- dyazzz 29 Aug 2010 12:12 ----------------------------------- Nu.Ma refeream la incercarea mea :) dar tuburile de carton erau din acelea de hartie igienica :lol: ----------------------------------- catalin dumitru 11 Dec 2010 12:31 ----------------------------------- Un amic mi-a facut cadou un obiectiv de binoclu de 70mm si cu focala de 250. Din pacate ignoranta a facut ca obiectivul sa ajunga in mainile mele cu doua mici zgarieturi pe exterior. Cum aveam prin casa ceva matze de binoclu am pus de un mic ochian asta vara. Acum cateva zile am schimbat obiectivul de 50 mm cu cel de 70. Rezultatul e de-a dreptul ciudat , dar calitatea imaginii e surprinzator de buna. Pe trepied , la aprox. 22x , am putut vedea banda principala nordica a lui Jupiter. Pleiadele si trapezul din Orion , sunt o adevarata incantare. Ocularul e home-made , ca un plossl intre elementele caruia am introdus o biconvexa simetrica. ----------------------------------- zoth 11 Dec 2010 13:19 ----------------------------------- Rezultatul e de-a dreptul ciudat , dar calitatea imaginii e surprinzator de buna. In ce consta ciudatenia rezultatului??? Dupa descriere ocularul bricolat pare a fi ori un Astroplanar (Zeiss) ori un Erfle, ambele de o calitate exceptionala la grosismente mici/medii. ----------------------------------- neox 11 Dec 2010 13:26 ----------------------------------- Meseriasa treaba :D Ai avut noroc ca al doilea obiectiv s-a potrivit pe corpul cu prisme fara alte modificari. Daca ar fi si celalalt obiectiv de 70 ai scoate un binoclu de toata frumusetea :) ----------------------------------- catalin dumitru 11 Dec 2010 15:13 ----------------------------------- Ciudatenia consta in felul in care arata jumatatea asta de binoclu. .Chestia aia neagra care tine de tub portobiectiv a fost candva un atasament cu geam mat dela un microscop stiintific. Un amic a ajustat lacasul obiectivului si a facut filetul exterior pentru atasarea la corpul cu prisme. Instrumentul e nascut practic din gunoaie optice iar claritatea si contrastul imaginilor sunt dea dreptul amuzante. Neox , mi-ar fi placut sa capat si perechea obiectivului bineinteles. Am inteles ca provine de la un soi de binoclu militar vechi. Habar n-am despre ce poate fi vorba , celula de aluminiu fiind finisata impecabil iar coating-ul cu o nuanta maro-aurie e singurul vazut pana acum. Multam' de aprecieri. :) ----------------------------------- catalin dumitru 06 Ian 2012 16:53 ----------------------------------- Ieri am ridicat ceva si la momentul inoportun spatele meu subrezit a dat chix. Azi tre' sa zac la pat. Dupa injuraturile de rigoare , am decis sa fac totusi ceva. Am demontat partial focuserul batranei mele lunete , pentru a-i scoate putin din unsoarea pe care i-am pus-o acum 6 ani. Sistemul fiind realizat practic fara tolerante , cantitatea de vaselina in exces se cam chinuia sa evadeze din canale iar la capetele de cursa se auzea o fleoscaiala ca de rosie strivita. Cu ocazia asta, am facut si cateva poze ca sa va face-ti o idee despre ce e vorba. Dispozitivul mi-a folosit candva la testarea rapida a grupurilor de lentile erectoare , gratie utilizarii unui magnet multipolar , recuperat de la un aparat video si ajustat la polizor de cauciuc cu pulbere de diamant. Fara filete , clame de tot felul , arcuri sau suruburi de blocare. Pentru extragerea monturii lentilelor si eventuala inlocuire cu o alta , folosesc o cheie tubulara cu trei stifturi interioare la 120 grade, sau chiar o sarma de otel indoita la un capat. Magnetul se afla in interior , solidar cu piesa de bronz cilindrica ce are rolul de cursor. Inelele din bronz in forma de 'T' au fiecare atasate cate o saiba de otel care se lipeste zdravan de magnetul din interiorul tubului. Cilindrii care poarta lentilele sunt intepeniti cu suruburi 'inbus' si pot fi inlocuiti la fel de usor. Toate decupajele si gaurile sunt facute de mine . Pentru ca nu am avut incredere in nici un meserias , canalele elicoidale au fost facute cu pila , dupa gravarea cu un ac de otel rapid. Cele trei canale ale rotorului , am ales sa le fac tot inclinate dar in sens invers , pentru a creste gradul de finete al reglajului. Cele trei stifturi ale cursorului sunt prevazute cu cate doua inele antiuzura , deoarece la actionarea sistemului , inelele tind sa se roteasca in sensuri opuse.(inelele de la baza protejeaza canalele de pe teava principala iar cele de deasupra protejeaza de uzura prin frecare canalele rotorului. Rotorul este compus din doua tevi concentrice , consolidate cu 6 surubele de inox , cu cap tronconic. Teava interioara a rotorului este cea care are cele 3 canale in sens invers. As fi putut mai simplu sa fac decupajele drepte dar in felul asta , deplasarea totala a cursorului s-ar fi facut cu doar o rotire de 120 de grade a rotorului. Decuparea elicoidala in sens invers imi asigura o cursa de 360 de grade pentru cei 5 cm deplasare a ansamblului intern. Cursa de 5 cm a redresorului este mai mult decat suficienta atata timp cat distanta dintre ocular si obiectiv ramane constanta. Singurele piese facute de vreo masina , sunt inelul cu profil 'T' si cursorul de bronz pe care meseriasul le-a executat grozav. Materialul de baza e teava de aluminiu aeronautic de doi toli. Inelele exterioare au fost strunjite de un amic si prin blocarea lor pe teava de doi toli , asigura miscarea ferma si instantanee a partii interne. Cate doua distantiere din polivinilacetat impiedica frecarea rotorului de inelele tronconice care-i impiedica deplasarea longitudinala. Ansamblul functioneaza fara probleme de ani buni , fara miscari sacadate si fara deplasarea imaginii in campul ocular (canalele elicoidale interioare produc o miscare de rotatie de 120 de grade pe lungimea totala a deplasarii axiale de 5 cm. Iarna , cand vaselina e mai vascoasa , peste 'rotor' trag un cilindru de cauciuc cu striatii recuperat de la obiectivul unei camere de filmat vechi , altfel imi aluneca degetele cand vreau sa invart. Ma gandesc sa-i atasez o coroana melcata si un surub , dar trebuie sa fac surubul basculabil , altfel o sa invart de-mi vine rau. Sper ca nu v-am plictisit. catalin. ----------------------------------- zoth 06 Ian 2012 20:44 ----------------------------------- Ai facut o munca de chinez batran sapand canalele alea manual. Sunt absolut uimit cum de ai putut pastra latimea lor lucrand la mana. Constructia e interesanta, scuze ca spun numai atat dar neuronul meu se simte depasit de amploarea combinatiilor de miscari ce au loc in acea constructie :roll: ----------------------------------- catalin dumitru 06 Ian 2012 22:06 ----------------------------------- Ansamblul nu mi se pare deloc complicat. Poate nu ma pricep eu sa fiu destul de explicit. In esenta , mecanismul seamana cu cel care scoate afara rujul din camasa lui de plastic. Diferenta e ca eu am facut trei canale paralele in loc de unul iar partea care se actioneaza cu mana e compusa din doi cilindri care intra fest unul in celalalt iar cel interior are decupaje elicoidale. Un produs de firma probabil ar fi turnat acest element sau l-ar fi facut dintr-un material mai gros caruia i s-ar fi frezat canalele interioare cu o scula adecvata. Eu nu am avut parte de asa ceva asa ca m-am adaptat posibilitatilor. Paralelismul decupajelor nu mi se pare mare branza . Putina rabdare si mare atentie. Cred ca inaintasii nostri erau in stare de a bricola chestii mult mai rafinate si mai complicate decat ce am facut eu. Oare cum au fost realizate piesele primului strung , de exemplu ? Cred ca tot manual. catalin. ----------------------------------- danto1313 06 Ian 2012 22:38 ----------------------------------- E interesant si frumos realizat.Imi place dar chiar ai muncit ca un chinez :) . ----------------------------------- zoth 07 Ian 2012 11:56 ----------------------------------- Da, imi aduc aminte ca am vazut solutia cu trei canale la 120 grade la niste teleobiective japoneze, miscarea e mai uniforma. Oricum, sa o faci manual tot dificil mi se pare. ----------------------------------- Erwin 07 Ian 2012 12:35 ----------------------------------- Dispozitivul e foarte ingenios, mă gândeam și eu la un focuser din ăsta, însă cu toată răbdarea de care dispun parcă mi se pare prea greu de făcut canalele alea elicoidale, aș fi folosit un teleobiectiv foto fără lentile. Dacă aș fi găsit unul... :) Mai există un sistem asemănător, mai simplu de realizat, care folosește un filet cu profil pătrat realizat pe strung, ca să se evite rotația piesei interioare se folosește un canal axial drept în care e pusă o pană. Am ca model un sistem recuperat, foarte vechi, nu știu la ce a fost folosit pentru că lipsesc lentile de la el. ----------------------------------- catalin dumitru 07 Ian 2012 12:41 ----------------------------------- Celor care s-au uitat putin chioras la afirmatiile mele in legatura cu 'performantele' :lol: manuale , tin sa le precizez ca treaba cu decupatul nu e cea mai dificila. Mult mai delicat , o reprezinta problema trasarii corecte , la inclinatiile si distantele unghiulare stabilite. Pentru marcarea la 120 de grade , am folosit atat impartirea in trei a circumferintei cat si niste repere ale unor subansamble hexagonale , fabricate industrial. Prin masurari si potriviri repetate , am stabilit traseele finale ce trebuiau zgariate pe suprafata cilindrilor. Zgarierea perfect elicoidala am reusit-o folosind drept rigla marginea unei folii flexibile ,cred ca un cliseu de radiologie sau asa ceva , infasurata oblic pe tuburi si intepenita cu banda adeziva . Dupa trasare , am vopsit cu marker suprafetele ce trebuiau sa dispara ca sa nu fac vreo confuzie si sa tai aiurea. Apoi , am taiat cu panza de bomfaier , trei dungi pe mijlocul traseelor vopsite , dupa care am spalat cerneala ca sa pot vedea bine zgarieturile. A urmat apoi o gaurire din loc in loc cu o freza conica , ca sa-mi usureze din munca , ramanand apoi sa finisez cu diferite pile . Am de gand sa repet asemenea operatiuni in viitorul apropiat , de data asta provocarea fiind intr-adevar una de amploare. E vorba de un EZE (erecting zoom eyepiece) , compus numai din 4 grupuri de lentile. Transpunerea corecta a compensarii zoom mecanice , de pe grafic pe suprafetele cilindrilor , va fi o adevarata bataie de cap iar decuparea traseelor nu cred sa-mi puna mari probleme. ----------------------------------- renegatul 11 Ian 2012 04:24 ----------------------------------- Cel mai ciudat ce am vazut eu a fost acum vreo 3 ani la ITV un Newton de 4 zolli care era integral din.......................... turta dulce ! Nu mi-a vent sa cred ca functioneaza cu oglinde de 114mm si 450 nn focala . O fi fost vreun Cofetar prins de hoby-ul astronomie ;) Dupa o saptamana zicea ca -l mananca de, s-a meritat constructia. Flo ----------------------------------- catalin dumitru 19 Ian 2012 22:26 ----------------------------------- Spotting-ul unui fost coleg de serviciu risca mereu sa basculeze in fata din cauza lacasului de prindere situat sub corpul prismelor. Solutia a fost sa mesteresc un prelungitor care sa mute priza mai aproape de centrul de greutate. Materialele folosite , o bucata de profil 'U' de la sasiul unui copiator , niste textolit si un surub foto de la un colier cu piggy-back. Profilul a fost indoit cu dalta si ciocanul , pe o bucata de sina de cale ferata ,in cel mai pur stil high-tech :) . Talpa 'quick-fastening' de la trepied a trebuit sa o fac tot eu pentru ca cea originala lipsea . ----------------------------------- Erwin 19 Ian 2012 23:47 ----------------------------------- Dacă-i tragi o vopsea neagră zici că-i a lui! Fain! ----------------------------------- KLK 20 Ian 2012 09:17 ----------------------------------- Am primit de Craciun o luneta terestra sovietica ZOMZ 20X60 cu care e foarte greu de facut observatii tinand-o in mana, imaginea tremura groaznic. Am prins-o de trepied folosindu-ma de elemente cumparate in mare parte de la un magazin de constructii: un inel de prindere tevi si un vinclu de imbinare. Surubul de 1/4 inchi al trepiedului fiind prea scurt l-am inlocuit ca si colegul Catalin Dumitru cu un surub tot 1/4 inchi de la un colier cu piggy-back. Mi-a dat batai de cap sa gasesc piulita de un sfert de tol, am gasit la un magazin de foto hobby cu 5 lei. Cateva saibe am gasit pe acasa. Cheltuit cam 13 lei total. Pentru data viitoare (cand voi ajunge la tara unde am luneta): Caut un vinclu cu latura verticala mai lunga sa pot aseza luneta pe "interior" pentru echilibru, suruburi la colier mai scurte, o garnitura subtire din cauciuc la colier sa nu zgarii luneta si evident voi prinde luneta cu ocularul sus :) . (am facut totul in fuga sa vad daca se potrivesc elementele cumparate, daca mai trebuie si altceva, apoi am plecat in graba la Bucale) ----------------------------------- catalin dumitru 20 Ian 2012 10:32 ----------------------------------- Dacă-i tragi o vopsea neagră zici că-i a lui! Fain! Las detaliile la mana proprietarului. Oricum lucrarea a fost facuta din pura amicitie si din mila pentru obiectivul a carui viata era mereu amenintata. ----------------------------------- catalin dumitru 20 Ian 2012 10:52 ----------------------------------- Am primit de Craciun o luneta terestra sovietica ZOMZ 20X60 cu care e foarte greu de facut observatii tinand-o in mana, imaginea tremura groaznic. Am prins-o de trepied folosindu-ma de elemente cumparate in mare parte de la un magazin de constructii: un inel de prindere tevi si un vinclu de imbinare. Surubul de 1/4 inchi al trepiedului fiind prea scurt l-am inlocuit ca si colegul Catalin Dumitru cu un surub tot 1/4 inchi de la un colier cu piggy-back. Mi-a dat batai de cap sa gasesc piulita de un sfert de tol, am gasit la un magazin de foto hobby cu 5 lei. Cateva saibe am gasit pe acasa. Cheltuit cam 13 lei total. Pentru data viitoare (cand voi ajunge la tara unde am luneta): Caut un vinclu cu latura verticala mai lunga sa pot aseza luneta pe "interior" pentru echilibru, suruburi la colier mai scurte, o garnitura subtire din cauciuc la colier sa nu zgarii luneta si evident voi prinde luneta cu ocularul sus :) . (am facut totul in fuga sa vad daca se potrivesc elementele cumparate, daca mai trebuie si altceva, apoi am plecat in graba la Bucale) Am avut si eu un monoclu precum cel din imagine. Dupa ce m-am saturat de observatii la 20x am decis sa-l modific . In fata lentilei de ochi am plantat plan-convexa frontala de la tripletul unui obiectiv de Smena. A trebuit apoi sa tai vreo 4 mm din capatul opus al corpului ocularului ca sa pot focaliza la infinit. Grosismentul a crescut undeva pe la 30-32 x si inelul lui Saturn devenise usor de remarcat. Mai tarziu am montat tubul cu obiectiv cu tot pe luneta care o folosesc si astazi , la puteri intre 50 si 150 x. Redresorul porro al acestui monoclu rusesc induce o nuanta galbejita care nu-mi place. ----------------------------------- KLK 20 Ian 2012 11:34 ----------------------------------- Ehee, se vede ca aveti maini dibace, eu nu indraznesc sa "traforez" nimic pentru ca am un talent special sa stric tot ce incerc sa modific. Mi-ar fi placut sa am o marire cam de 10-12X (din fabricatie )pentru un camp mai larg ..... ----------------------------------- catalin dumitru 20 Ian 2012 11:55 ----------------------------------- Ocularul instrumentului tau e destul de usor de modificat pentru o focala mai lunga. Dar nu prea merita pentru ca vei avea un camp aparent prea mic. Ai putea sa-l inlocuiesti cu totul dar vei avea nevoie de ajutorul unui strungar. Obiectivul are o focala de vreo 26 cm , deci cu un ocular de 20 mm obtii 13 x . ----------------------------------- KLK 20 Ian 2012 12:17 ----------------------------------- Multumesc pentru informatie si sfaturi. Imi place totusi felul robust cum arata monocularul si nu-i fac modificari. Daca as inlocui una din lentilele ocularului marind distanta focala a ocularului poate ar fi alta treaba dar nu cred ca pot gasi una la acelasi diametru. Starnit de DIY de pe forum, o sa-mi reiau un proiect mai vechi cand voi avea timp si o sa-mi fac o mica luneta din obiectivul Carl Zeiss Kipronar 1,9/120 : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=7425&highlight= sau daca il vrea cineva o il pot da la schimb pe ceva ----------------------------------- catalin dumitru 20 Ian 2012 12:40 ----------------------------------- Ocularul de la monoclu e construit ca un Ramsden ,cu un triplet pentru corectia curburii campului , plasat intre cele doua lentile plan convexe. Nici nu stiu cum sa-l numesc. Stiu insa ca 'mananca ' cam multa lumina. ----------------------------------- KLK 20 Ian 2012 12:45 ----------------------------------- Stiu insa ca 'mananca ' cam multa lumina. Da , ne-am uitat seara prin monocular si printr-un binoclu 10X42. Ma asteptam ca monocularul la obiectivul de 60 mm sa vada mai "luminos" dar a fost invers. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Ian 2012 22:40 ----------------------------------- Catalin Foarte fain topicul,sper sa-l continui inca vreo doua-trei decenii (apoi o sa-mi iau...liber ,cateva secole,poate mai mult ). KLK Amicul Csillag Attila are un asemenea monocular ZOMZ 20x60mm pe care si l-a cumparat prin ' 90.El a trebuit sa modifice ocularul deoarece,avand si el inclinatii spre ''vivisectia'' instrumentelor optice ,i-a spart lentila de camp.In timp va apare lentila potrivita. Nu am opinie despre pierderile de lumina in acest monocular,nu am sesizat si nici studiat acest aspect. De-a lungul timpului ,Attila mi l-a imprumutat si am facut observatii cu el,montat de pe trepied.si mi-a placut mult calitatea imaginii. Doar as vrea sa reamintesc,ca este adevarat ca monocularul de 20x60mm are obiectivul de 2,25x mai mare ca suprafata decat monocularul de 10x42mm: 60/40=1.5 1.5x1.5=2.25 In plus,in binoclu prin mecanismele splendide ale vederii binoculare,imaginea apare de 1.4x mai luminoasa decat printr-un monocular de 40mm de acelasi grosisment. 2.25/1.4=1.6x Asadar obiectivul de doua ori mai mare in diametru al monocularului ZOMZ il avantajeaza doar cu 60% in fata binoclului. Dar meciul nu se termina aici,binoclul ataca necrutator ....grosismentul acestuia fiind de doua ori mai mic decat cel al monocularului. Aceasta insemnand ca luminozitatea imaginii in monocular este de patru ori mai mica,deoarece 2x2=4 Asadar scorul final este 4/1.6=2.5x In aceasta comparatie,binoclul a pornit cu un avantaj initial de 2.5x mai mare ca monocularul.De aici incep apoi sa intervina diferentele de proiectare,de executie,de calitate a sticlei,a acoperirilor etc. Mircea ----------------------------------- KLK 23 Ian 2012 08:39 ----------------------------------- Multumesc domnu' Mircea pentru explicatiile insotite de calcule. numai bine, Marius ----------------------------------- zoth 06 Mar 2012 20:04 ----------------------------------- Sa va arat si eu o mica ciudatenie ... (oare?) Nu am gasit un topic similar pe Optica asa ca am sa pun aici in speranta ca autorul nu o sa se supere. Oricum obiectivul despre care o sa vorbesc este construit fizic, deci nu sunt departe de adevar. Ma jucam intr-o buna zi cu proiectul acestui obiectiv urmarind un anumit comportament. La un moment dat adaug pe traseul optic o lentila negativa pe care o fixez inaintea planului focal. Nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca focala ansamblului in loc sa creasca, de fapt scade ... :shock: Se incumeta cineva sa explice ce se intampla? ----------------------------------- valy 06 Mar 2012 20:20 ----------------------------------- .. in loc sa creasca, de fapt scade ... As avea cateva explicatii, dar ma abtin :roll: ----------------------------------- zoth 06 Mar 2012 22:16 ----------------------------------- Ca sa nu fiu suspectat de cacialma, mai dau inca un element ajutator (sau care sa va incurce si mai rau ...): desenul de detaliu al lentilei negative unde se vede clar semnul si valoarea focalei: Nici acum nu se incumeta nimeni? ----------------------------------- nobody 07 Mar 2012 02:23 ----------------------------------- Grosimea lentilei muta planul focal ? ----------------------------------- catalin dumitru 07 Mar 2012 08:52 ----------------------------------- Grosimea lentilei muta planul focal ? Chiar asa ! Daca e vorba de meniscul aplanetic cu suprafete concentrice , acesta are comportament divergent atunci cand e subtire si convergent atunci cand grosimea depaseste o anumita valoare. Dar am senzatia ca imi mai scapa ceva... catalin. ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 09:40 ----------------------------------- Daca are focar asa lung mult mai lung ca obiectivul se comporta ca un bloc de sticla ce modifica drumul optic.. ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 09:55 ----------------------------------- Grosimea lentilei muta planul focal ? Orice mediu optic cu indice de refractie diferit de cel al aerului (inclusiv lentila de fata) muta planul focal dar lucrul asta nu intra in calculul focalei. ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 10:05 ----------------------------------- Daca are focar asa lung mult mai lung ca obiectivul se comporta ca un bloc de sticla ce modifica drumul optic.. Un bloc de sticla muta planul focal dar nu schimba focala. Mai jos simularea (aceeasi sticla si aceeasi grosime): ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 10:15 ----------------------------------- Catalin, spune-mi te rog cum definim un menisc aplanetic .. ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 11:18 ----------------------------------- Am facut pe Zemax simularea cu un obiectiv Bk7-F2 D= 100mm cu 1000mm focar am bagat o lentila EFL -3400 cu putin inaintea focarului si lungeste focarul cu cativa mm . asa e si normal ... ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 11:48 ----------------------------------- La mine scurteaza focarul ... :lol: ... si va asigur ca OSLO nu greseste! Nu neg prin aceasta afirmatie ca lungirea focarului ar fi imposibila intr-o astfel de situatie (asa mi s-ar parea si mie normal), doar ca se poate intampla si invers ... ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 12:00 ----------------------------------- iti scapa ceva la setarile programului , poate ai lasat sa optimizeze vreo raza la obiectiv . si eu zic ca Zemax nu greseste ... la fel ca teoria optica ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 12:20 ----------------------------------- Setarile sunt OK iar optimizari nu fac decat manuale (dupa logica neuronului din dotare, nu dupa logica softului care imi pare prea complicata). Zemax nu greseste dar nici OSLO nu greseste, cu alte cuvinte o lentila negativa poate lungi focala dar o poate si scurta (suna cam ciudat, recunosc). Intrebarea este cum explicam acest lucru ... ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 12:41 ----------------------------------- Bun hai ca am noutati (eu mai mult cu optimizari de soft lucrez ca-s tare bine gandite la Zemax de echipe multe de opticieni buni). Am bagat lentila cu pricina in sistem cu obiectivul am setat ca vreau 1000mm focar... bun otptimizeaza in 3 sec tot . daca scot lentila fara sa umblu la obiectiv focarul e 1015mm daca bag lentila e 1000 :) deci clar reduce focarul dar asta depinde de cele doua lentile din obiectiv daca sunt in stare mai "proasta". ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 13:20 ----------------------------------- Vad ca ti-am dat de lucru ... :lol: Nu am nimic impotriva optimizarilor automate, numai ca-mi plac cele tintite pe parametri specificati, nu cele generale. Cat am lucrat pe Zemax mi-a placut pentru ca este prietenos la capitolul asta pe cand OSLO este mult mai arid. Ultima afirmatie nu am inteles-o: ... dar asta depinde de cele doua lentile din obiectiv daca sunt in stare mai "proasta". ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 15:01 ----------------------------------- stare mai proasta ma refeream ca sistemul cu dublet + divergenta din fata focarului e mai performant decat dubletul simplu. si doar in acest sistem scade focala lentila divergenta daca dubletul simplu e optimizat fara aceasta lentila suplimantara introducerea ei lungeste focala . ----------------------------------- nobody 07 Mar 2012 15:53 ----------------------------------- Daca pui lentila invers, nu obtii un efect opus ? Eu zic ca e vorba de pozitia planurilor principale la meniscurile groase. ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 16:44 ----------------------------------- stare mai proasta ma refeream ca sistemul cu dublet + divergenta din fata focarului e mai performant decat dubletul simplu. si doar in acest sistem scade focala lentila divergenta daca dubletul simplu e optimizat fara aceasta lentila suplimantara introducerea ei lungeste focala . Cred ca ai dat peste o situatie particulara ... vezi asadar cum faulteaza optimizarea automata? Miseleste ... :lol: :lol: Eu ma refeream la un dublet considerat normal asupra caruia nu se mai fac modificari. Prin introducerea acelei lentile negative focala poate fi lungita dar si micsorata. Nobody, esti pe aproape, dar nu chiar ... ----------------------------------- danto1313 07 Mar 2012 16:47 ----------------------------------- Imi aducaminte,dar din pacate nu pot sa pun link-ul pentru ca nu-l mai gasesc, ca atunci cand se doreste corectarea unui dublet care are coma si aberatii de sfericitate,aceasta se poate face cu ajutorul unui menisc divergent optimizat si are ca rezultat secundar scurtarea focalei dubletului. ----------------------------------- catalin dumitru 07 Mar 2012 16:49 ----------------------------------- Daca pui lentila invers, nu obtii un efect opus ? Eu zic ca e vorba de pozitia planurilor principale la meniscurile groase. Efectul opus e valabil la meniscul afocal (telescopic) Intr-un sens mareste imaginea iar in sensul opus o micsoreaza. ----------------------------------- catalin dumitru 07 Mar 2012 17:06 ----------------------------------- Catalin, spune-mi te rog cum definim un menisc aplanetic .. Aplanetism = lipsit de coma si de aberatia de sfericitate. Meniscurile aplanetice sunt de fapt lentile proiectate pentru corectia de coma si sfericitate ale altor sisteme optice. Ele singure nu pot elimina aceste aberatii , ale unei imagini venite de la infinit. In cazul unor fascicule largi , in functie de tipul meniscului (convergent, divergent, concentric sau de raze egale) , imaginea aplanetica poate sa se formeze chiar intr-unul din centrele de curbura. Mi se pare ca teleobiectivele rapide clasice se folosesc de smecheria asta. catalin. P.S. Am senzatia ca ne chinuie talentul in aceeasi directie dar pe cai diferite :) . Inca ceva , care e indicele de refractie al materialului din care e facut meniscul ?? ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 18:28 ----------------------------------- Daca meniscul e accentuat micsoreaza focarul (R =30 / 28.8) daca e mai intins lungeste focarul R=300/260. La un obiectiv cu BK7/f2 prin introducerea aceste lentile se imbunatateste un pic performanta lunetei . ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 19:36 ----------------------------------- P.S. Am senzatia ca ne chinuie talentul in aceeasi directie dar pe cai diferite :) . Nu! Chiar suntem pe aceeasi cale :wink: Dar recunosc ca m-ai cam speriat cu meniscurile aplanatice. Mie imi pare ciudat sa numesc asa o componenta care e plina de coma si sfericitate precum cainele de purici. In fine, sistemul ce contine un menisc sau mai multe poate fi aplanatic dar numai meniscul nu, parerea mea... Raspunsul pe care il consider corect la problema noastra a fost dat in mare parte: meniscul ... are comportament divergent atunci cand e subtire si convergent atunci cand grosimea depaseste o anumita valoare. Dar am senzatia ca imi mai scapa ceva... Ceea ce iti scapa s-ar putea rezuma astfel: un menisc negativ gros pus intr-un con de lumina poate avea comportamentul unei lentile negative dar si comportamentul unei lentile pozitive sau al unui element cu putere optica unitara, daca alegem judicios raportul dintre grosimea axiala, pozitia fata de planul focal si puterea optica a meniscului. In exemplul pus de mine, pozitia fata de planul focal si grosimea meniscului s-au pastrat fixe iar comportamentul pozitiv, negativ sau neutru a fost jonglat doar din puterea optica (putere care luata pentru meniscul separat a fost mereu negativa). Eu ma opresc aici si cer scuze pentru lungirea excesiva. Felicitari Catalin :) ----------------------------------- catalin dumitru 07 Mar 2012 21:47 ----------------------------------- Cateva scurte precizari. Suntem pe aceeasi directie dar oarecum pe cai diferite pentru ca eu sunt interesat mai mult de ameliorarea obiectivelor refractive prin interventii in spatiul dintre planul focal si planul imagine al ocularului. Rezultatele obtinute pana acum , m-au convins ca asta nu e chiar o tampenie , mai ales ca se pot impusca mai multi iepuri deodata. Notiunea de menisc aplanetic m-a bulversat si pe mine mai demult dar am inteles de ce noua ni se pare o contradictie in termeni. Cuvantul ''aplanetic'' , sau ma rog , aplanatic , nici macar nu exista in DEX-ul vechi. Mi se pare ca vine din franceza , iar noi ar trebui sa-l percepem ca pe un adverb. Ar suna cumva stupid sa spunem ''menisc aplaneticizant'' si cred ca autorii sau opticienii romani au facut bine ca au preluat notiunea ca atare. Ma bucur ca ai pus problema in acest topic. Chiar ca e o ciudatenie . Scuzele sunt inutile. Topicul nu e al meu ci al forumului.Cine are de ridicat o minge la fileu , sa o faca cu curaj. Suntem aici sa ne invatam unii pe ceilalti. Multumesc, catalin. ----------------------------------- zoth 07 Mar 2012 22:28 ----------------------------------- Cred ca trebuie sa fac si eu niste precizari finale: Cand am afirmat ca suntem pe aceeasi cale ma refeream strict la subiectul in discutie, cel al meniscului. Despre denumirea acestuia nu mai insist pentru ca mi-am spus parerea in postul anterior. Un astfel de menisc despre care am discutat azi este si nu este o ciudatenie: fiind o componenta cu grosime axiala mare poate fi asimilat in comportament cu un ansamblu de doua lentile. Cine a mai frunzarit topicul de oculare extreme cred ca poate face o minima conexiune. Sigur, fenomenul despre care am discutat nu reprezenta subiectul central al investigatiei mele dar a aparut ca un efect secundar la tema pe care o aveam in studiu (simetrizarea si minimizarea cromatismului lateral) si mi s-a parut interesant sa-l prezint. Multa bafta in actiunea de corectie retrofocala a obiectivelor refractive, eu unul cred ca mai este suficient loc de studiu pe acest interval si recunosc ca voi fi foarte interesat sa citesc ceva concluzii daca ele nu vor fi trecute la categoria informatii clasificate :) ----------------------------------- zoth 10 Mar 2012 10:46 ----------------------------------- Doua ciudatenii ATM care imi plac teribil: http://platypusart.com/wetherell/sculpture_greatwetherellrefractor.html http://platypusart.com/wetherell/sculpture_oddie2.html#art ----------------------------------- ursamajor 10 Mar 2012 11:20 ----------------------------------- Opere de artă, mon cher. Primul o fi al lui zuza aia? :mrgreen: ----------------------------------- catalin dumitru 10 Mar 2012 12:50 ----------------------------------- Superb, ce sa mai zic. Iar ca o stire ceva mai trista , am citit pe undeva ca Yuri Petrunin (parca asa il cheama) , nu mai face triplete cu sticla ED , ci numai cu fluorita , lucru care salta spre exemplu refractorul de 16 cm , de la 8000 USD la vreo 12000 . Nasol. Stie careva daca a reluat productia tripletelor cu FLP53 ? catalin. ----------------------------------- zoth 10 Mar 2012 14:58 ----------------------------------- Nu mai stiu cu ce se ocupa Petrunin acum dar toata lumea e inebunita in ziua de azi sa construiasca instrumente fotografice, cat mai luminoase si cu focala cat mai mica. Utilizarea fluoritei permite asa ceva. Nu ar fi nimic rau in asta, numai ca se pierde ceva foarte frumos: traditia instrumentelor cu focala lunga si profunzime mare a campului de clar. In conditiile astea astronomia la ocular se transforma intr-un sport demodat si probabil pe cale de disparitie. Pentru exemplificare am sa pun doua imagini cu obiective (componente ATM) fabricate de o firma japoneza de mare traditie cu multi ani in urma: Cine ar mai concepe azi un obiectiv cu fluorita sau triplet apo la f/15 ??? ... iata o noua ciudatenie :roll: ----------------------------------- catalin dumitru 06 Apr 2012 18:46 ----------------------------------- Am decapitat o veche luneta de ochire si am atasat-o la refractorul SW102/500 pe care-l birjaresc de ceva timp :) Zoom-ul lunetei de pusca modifica grosismentul intre 3X si 9X. Focala obiectivului inlaturat are 125 mm, adica de patru ori mai putin decat RFT-ul. Ma asteptam astfel sa obtin mariri intre 12X si 36X , cu obiectivul 102/500 , proaspat atasat. In realitate am obtinut grosismente de la 20X la 60X , cu o destul de buna aproximatie. Initial mi s-a parut ceva ciudat la mijloc. Dupa ce am rumegat problema cateva secunde , am deslusit 'misterul'. 20-60X e corect ! Incercati sa aflati de ce . Hai ca e simplu ! catalin. ----------------------------------- Laurentiu 06 Apr 2012 18:55 ----------------------------------- Ai facut zoom din camera foto? :) ----------------------------------- catalin dumitru 06 Apr 2012 19:10 ----------------------------------- Ai facut zoom din camera foto? :) :) Raspuns gresit. Nu am folosit setarile camerei. Camera e de fapt o vechitura de telefon mobil , Motorola M1 parca , si are un zoom execrabil. catalin. ----------------------------------- nobody 06 Apr 2012 19:21 ----------------------------------- Nu ai un "image erector" intre reticul si ocular care are si efect de barlow 1.5 ? ----------------------------------- catalin dumitru 06 Apr 2012 19:36 ----------------------------------- Nu ai un "image erector" intre reticul si ocular care are si efect de barlow 1.5 ? Lunetele de ochire cu zoom nu au neaparat reticulul intre erector si obiectiv ci intre ocular si erector. Aceasta din cauza ca erectorul este totodata si compensator zoom, deci punerea in clar a reticulului pentru diferite distante ar putea da mari batai de cap . Esti pe aproape , oricum . Daca-ti mai spun ca erecting zoom-ul are mereu focala pozitiva , cred ca te-ai prins de smecherie . catalin. ----------------------------------- dragos.n 07 Apr 2012 09:24 ----------------------------------- Sistemul asta l-am intalnit la o luneta de teodolit. Avea, spun avea pentru ca mi-am bagat eu ghearele in ea, deci avea un element negativ care culisa in interior si modifica ordinul de marire, fara sa se modifice si lungimea lunetei. La fel se face si la teleobiectivele foto de varf, asa numitele IF, de la internal focalization, probabil. De ce ai obtinut mariri mai mai nu stiu. ----------------------------------- catalin dumitru 07 Apr 2012 10:05 ----------------------------------- Sistemul zoom din teodolit are compensare optica cu element negativ intre doua elemente (dubleti) pozitive asezati unul in focarul celuilalt . De regula , divergenta dintre dubleti este fixa si zoom-ul se face deplasand cei doi dubleti montati solidar. Probabil ca se poate si invers, cu negativa mobila sau sistemul descris de Dv. este un 'galilei inversat'. Oricum , in multe situatii este preferat zoom-ul cu elemente negative pentru ca e mult mai scurt. In cazul meu , zoom-ul e facut prin compensarea mecanica a doi dubleti acromati montati in schema plossl. Nu are elemente individuale divergente. Mai astept raspunsul corect pana diseara :) catalin. ----------------------------------- catalin dumitru 07 Apr 2012 21:50 ----------------------------------- Nimic ? :( Sa va mai dau un pont. Grosismentul lunetei cu erector lenticular este de fapt produsul a doua grosismente. E ca si cum am privi prin doua lunete Kepler , asezate una dupa cealalta, foarte apropiat, pe aceeasi axa optica . Dar in practica , grosismentul final e mai mare decat produsul grosismentelor celor doua lunete. De ce ? Acum sa va vad... :) catalin. ----------------------------------- neox 08 Apr 2012 13:17 ----------------------------------- Pai daca notam 'f1' focala obiectivului si 'f2, f3' focalele celor doua componente din erector, factorul de marire a focalei f1 e data de raportul f3/f2. Inmultind factorul de marire cu f1 avem focala rezultanta a sistemului (fara ocular). Mai intervine si distanta dintre componentele erectorului care modifica factorul de marire daca nu sunt lipite. Deci practic se poate modifica 'zoomul' fie prin pozitia erectorului fata de obiectiv fie prin varierea distantei dintre cele doua 'lentile' din erector (desi nu stiu daca poti sa faci asta, doar daca "umbli" nitel la el :) ) ----------------------------------- catalin dumitru 08 Apr 2012 18:03 ----------------------------------- Grosismentul primei lunete va fi intotdeauna dat de raportul dintre focala obiectivului (fixa in cazul de fata) si focala erectorului zoom , oricare ar fi ea la un moment dat. Focala zoom-ului va fi mereu egala cu f1Xf2/f1+f2-d , 'd' fiind distanta dintre cei doi dubleti , distanta care in practica poate fi cuprinsa intre cativa mm si aprox f1+f2 , caz in care erectorul devenind afocal nu mai introduce magnificatie. Zoom-ul nu poate fi modificat prin repozitionarea ansamblului erector fata de obiectiv deoarece planul obiect al zoom-erectorului este fix , tocmai pentru a nu pierde claritatea pe timpul varierii focalei lui. Modificarea distantei dintre obiectiv si ansamblul zoom se face doar pentru punerea la punct a claritatii in cazul in care abscisa planului obiect se modifica (cu alte cuvinte , pentru ca zoom-ul sa functioneze corect pe toata plaja sa , trebuie refocalizat obiectivul atunci cand se modifica distanta pana la tinta vizata). Pentru a nu se crea confuzie , trebuie sa mentionez ca ansamblul zoom nu reprezinta doar cele doua lentile in sine ci tot ceea ce inseamna componentele optice plus planele obiect si imagine care le apartin si care prin compensarea mecanica corecta sunt mentinute fixe. Adica lungimea totala a erectorului este intotdeauna mai mare decat distanta dintre cele doua lentile care-l compun. Din acelasi motiv , de a nu pierde claritatea , ocularul trebuie sa aiba intotdeauna aceeasi distanta fata de planul imagine al zoom-erectorului. Singura modificare facuta de mine , a fost schimbarea obiectivului cu un altul cu o focala de patru ori mai mare. Cu toate astea, plaja de marire a crescut de 4X 1,66 , chiar daca eficienta zoom-ului a ramas tot 3X. (9:3=60:20). Inca nu am primit raspunsul asteptat. catalin. ----------------------------------- neox 08 Apr 2012 18:16 ----------------------------------- Sa aiba vreo legatura pupila de intrare mult mai mare fata de cea a obiectivului original? Daca nu, cred ca mi s-a blocat mintea-n viteza I :oops: :? ----------------------------------- UFO 08 Apr 2012 18:19 ----------------------------------- Singura modificare facuta de mine , a fost schimbarea obiectivului cu un altul cu o focala de patru ori mai mare. Cu toate astea, plaja de marire a crescut de 4X dacă prin mărire înțelegem Grosisment = F / f ... o mărire de 4x a focalei F, atrage după sine un grosisment de 4x mai mare... :roll: ----------------------------------- catalin dumitru 08 Apr 2012 18:36 ----------------------------------- Sa aiba vreo legatura pupila de intrare mult mai mare fata de cea a obiectivului original? Daca nu, cred ca mi s-a blocat mintea-n viteza I :oops: :? Nu , doar focala este vinovata de aceasta situatie. Am diafragmat obiectivul la 50mm si grosismentele maxim si minim nu s-au modificat. catalin. ----------------------------------- catalin dumitru 08 Apr 2012 18:40 ----------------------------------- Singura modificare facuta de mine , a fost schimbarea obiectivului cu un altul cu o focala de patru ori mai mare. Cu toate astea, plaja de marire a crescut de 4X dacă prin mărire înțelegem Grosisment = F / f ... o mărire de 4x a focalei F, atrage după sine un grosisment de 4x mai mare... :roll: Da UFO, e corect insa e valabil in cazul unei lunete Kepler normale , prevazuta doar cu obiectiv si ocular. catalin. ----------------------------------- UFO 08 Apr 2012 19:00 ----------------------------------- ... nu putem vorbi și de un F combinat ? la fel si de un f combinat ? ----------------------------------- catalin dumitru 09 Apr 2012 11:19 ----------------------------------- ... nu putem vorbi și de un F combinat ? la fel si de un f combinat ? Dupa mintea mea , nu putem vorbi de un ''F'' combinat dar putem vorbi despre un ''f'' combinat. Azi am mai facut un mic experiment. Am montat in locul obiectivului original al lunetei de ochire un acromat lipit de 70 mm si 250mm focala . Si de aceasta data , grosismentele minim si maxim au fost mai mari decat cele teoretice dar nu cu 1,66 ci cu 1,33 . Practic marirea a crescut intre 8X si 24X , fata de 6X si 18X teoretica. Eficienta zoom-ului a ramas tot 3X. Un lucru este clar , modificarea focalei obiectivului duce si la modificarea grosismentului dat de grupul erector si ocular , indiferent daca erectorul este zoom sau nu. De ce ? Iata explicatia mea: Sistemul acesta cu erector lenticular nu poate fi asimilat in totalitate cu doua lunete Kepler montate una dupa cealalta. Chiar si Dodoc sustine asta dar uite ca eu am chef sa-l contrazic . Din cauza ca lunetele sunt montate imediat una dupa cealalta , obiectivul celei de a doua este asimilat in grupul erector iar asta face ca sistemul - erector plus ocular - , sa se comporte mai degraba ca un microscop . Asta inseamna ca erectorul se comporta ca o lupa , iar marirea unei lupe este data si de valorile absciselor obiect si imagine. Marind focala obiectivului , creste si marimea imaginii transversale iar in sistemul microscopic format din erector si ocular aceasta marire este perceputa ca o crestere suplimentara a lui s' . Acest s' nu este altceva decat distanta dintre planul focal secundar al erectorului si planul focal principal al ocularului. Ca la orice microscop , marirea transversala a obiectivului este data de (cu aprox.) , s'/f , ''f'' fiind distanta focala principala a obiectivului, in cazul nostru a erectorului. Inca un argument ca sistemul erector plus ocular este de fapt un microscop , il constituie faptul ca modificand distanta dintre ocular si erector se pot obtine imagini clare de mariri diferite, intocmai ca la microscopul clasic (bineinteles cu o usoara refocalizare a obiectivului). Grosismentul total ar fi fost G1XG2 (sau ma rog aproximativ) , doar in cazul in care cele doua lunete ar fi existat fizic , fiecare cu obiectivul si cu ocularul ei , dar situate la o oarecare distanta , si doar daca razele ce ar fi iesit din primul ocular si ar fi intrat in cel de al doilea obiectiv ar fi fost cat de cat paralele , ceea ce este dupa cum cred ca stiti , imposibil. Sper ca m-am facut destul de inteles si astept cu nerabdare critici la cele relatate mai sus. Nu sunt dumnezeul lentilelor ( mai degraba tartorul lor :twisted: ), asa ca e posibil sa ma fi inselat cu ceva... catalin. ----------------------------------- catalin dumitru 10 Apr 2012 18:11 ----------------------------------- Un set-up grotesc format dintr-un obiectiv 80/400 , un tub de copiator inegrit la interior si un vechi microscop de masurare Carl Zeiss. Microscopul fiind de calitate , preia imaginea obiectivului 80/400 , fara cusur . Deci , cu un acromat de calitate si cu un microscop cu obiectiv de mica putere , se poate construi o luneta terestra cat se poate de serioasa. catalin. ----------------------------------- danto1313 10 Apr 2012 18:22 ----------------------------------- Foarte tare!!! :) ----------------------------------- micrenda 10 Apr 2012 21:11 ----------------------------------- Realizare foarte frumoasa. Complimente mele! :) ----------------------------------- catalin dumitru 10 Apr 2012 22:20 ----------------------------------- Multumesc pt aprecieri. Realizarea are doar caracter temporar , in scop didactic. Microscopul are o abscisa obiect foarte mare (45mm) si o marire nu prea mare care-mi permite lucrul lejer sub obiectiv. Mai ales ca are si o prisma la 45 grade care-mi redreseaza imaginea. Folosirea lui impreuna cu obiectivul acromat mi-ar da imagine dreapta doar daca as renunta la prisma din interior dar ar fi pacat sa-l dezmembrez. A fost doar o demonstratie pentru a intari cele explicate de mine ceva mai inainte. catalin. ----------------------------------- catalin dumitru 04 Oct 2012 17:09 ----------------------------------- Asa arata acum ochianul meu 70\250 . Am mai strunjit din tubul conic pentru ca era prea butucanos si am fixat obiectivul intr-un tub de dural ce a fost un cops din industria textila . A trebuit sa elimin profilul excentric al celulei obiectivului ca sa intre fest in tub. Planul focal l-am stabilit impingand sau scotand in afara celula , in noul ei tub. Am avut si un arc care facea juma' de treaba dar l-am scos. Nu mai e nevoie pentru ca am adaptat niste oculare parfocale , de microscop , pe care le schimb dupa bunul plac. Pentru asta , am alezat portocularul si i-am atasat o garnitura de cauciuc in interior , care intepeneste fain corpul ocularelor , mai sus de barrel-ul de 23 mm . Focuserul elicoidal al portocularului il folosesc mai mult pentru observatii terestre. Grosismente folosite , intre 10 si 25 X . Destul de haios , grosismentul obtinut , este identic cu cel gravat pe fiecare ocular . catalin. ----------------------------------- catalin dumitru 14 Sep 2013 19:31 ----------------------------------- Am incercat o montura cu surub pe axa declinatiei. A iesit mult mai rigida decat ma asteptam . E destul de hidoasa si nefinisata dar isi face treaba cu brio. Ramane sa vad cat ma va tine surubul M8 si filetul din teava de inox pe care o invart ca sa fac reglajul. Sper ca destul de mult pentru ca in interiorul tevii e destula vaselina pe care surubul o impinge singur in propriul filet. Teava de inox are filet doar pe 15 mm iar restul lungimii are diametrul de 8,2mm si e saturat cu vaselina. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Sep 2013 20:02 ----------------------------------- Catalin Solutia constructiva este noua pentru mine si ma bucur sa aflu ca esti multumit de ea deoarece arata foarte fain. Si eu m-am jucat cu filete pe post de axe de montura in vara care a trecut ,ajungand si eu la concluzii dintre cele mai pozitive. Tubul optic este montat in asa fel ca sa asiguri constant presiune pe cupla filetata? Cer senin,Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Sep 2013 20:02 ----------------------------------- Catalin Solutia constructiva este noua pentru mine si ma bucur sa aflu ca esti multumit de ea deoarece arata foarte fain. Si eu m-am jucat cu filete pe post de axe de montura in vara care a trecut ,ajungand si eu la concluzii dintre cele mai pozitive. Tubul optic este montat in asa fel ca sa asiguri constant presiune pe cupla filetata? Cer senin,Mircea ----------------------------------- catalin dumitru 14 Sep 2013 23:04 ----------------------------------- Tubul optic este montat in asa fel ca sa asiguri constant presiune pe cupla filetata? Salutari domnule Pteancu . Da , in cazul de fata tubul e montat cu centrul de greutate mult inainte . Am incercat si varianta cu centrul pe mijlocul monturii dar chiar nu conteaza . Montura este una ''in genunchi '' asa ca echilibrarea ei devine imposibila pe toata cursa in declinatie , fara contragreutate . Oricum prefer varianta din poza pentru a avea mana mai aproape de butonul ala de aluminiu . Poate vreodata o sa trag tubul mai pe mijloc daca adie prea tare vantul . O sa vad. Pana atunci o sa o frec de o sa o ia naiba, sa vad cum se impaca surubul de otel cu filetul de inox din teava rotitoare. ----------------------------------- dragos.n 14 Sep 2013 23:36 ----------------------------------- Foarte interesanta montura, Catalin. Si solida. Buna treaba. ----------------------------------- zoth 15 Sep 2013 09:16 ----------------------------------- Asta da ciudatenie ... :shock: :? Am stat aseara indelung sa privesc imaginile cu montura si sa incerc sa pricep la ce sunt bune atatea ghidaje, chestii pivotante si surube. Pana la urma cred ca am inceput sa pricep cate ceva dar tot mai am unele nelamuriri: 1. de ce axa de declinatie? ... eu vad acolo o montura azimutala. Nu e vorba de elevatie? 2. cum e asigurat capatul de cursa la surubul cel lung? exista un opritor de cursa sau surubul e mai lung decat trebuie si nu exista pericolul de a iesi din filetul tevii? 3. cum se comporta si cam care e jocul in punctul/zona in care greutatea basculeaza de pe fata pe spate sau invers? Ar exista o singura solutie pentru a scapa de zona de incertitudine in care priderea tubului s-ar face aproape de obiectiv insa e o solutie nepractica (focuserul ar cobora prea mult). Mersi pentru un eventual raspuns ... :P ----------------------------------- catalin dumitru 15 Sep 2013 11:42 ----------------------------------- 1) Asa este , montura e azimutala iar eu am ramas in cap cu imaginea ei ecuatoriala . O simpla talpa la 45 grade si inca un ax pivotant pot transforma usor jucaria. 2) Ai intuit bine , surubul e mai lung cu vreo 10-15 mm si nu are cum sa iasa pentru ca 'genunchiul' face maxim 91-92 de grade cand e indoit pentru zenit. Constructia pieselor de aluminiu si asezarea lor impiedica darea pe spate a ansamblului. 3) Jocul e foarte mic in momentul si pozitia de echilibru . Si eu am ramas surprins. Cele doua bucse de inox care transforma partea filetata intr-un fel de nit rotativ , nu calca direct pe placuta de inox ci au fiecare cate trei distantiere de alama , distantierul din mijloc fiind prevazut cu 8 gauri de 2,5 mm inecate in vaselina. In plus totul e foarte lustruit . Peste astea , la strangerea celor 6 inbusuri M4 din bucse , profilul lor conic se pupa in asa fel cu gaurile din teava filetata incat bucsele sunt stranse zdravan pe piesa de inox dintre ele. Daca voi capata joc prea mare , mai infiletez putin surubelele din bucse si ele se vor apropia iarasi. Chestiile pivotante sunt necesare pentru ca surubul nu e curb si unghiurile in schimbare ar bloca sistemul altminteri. Daca mai sunt nelamuriri , mai intrebati. Am facut aseara o descriere detaliata dar a durat oleaca si intre timp dragutul de forum m-a delogat si am pierdut postarea :x M-a enervat cu draci asa ca am facut doar o descriere sumara mai apoi. ----------------------------------- catalin dumitru 15 Sep 2013 11:44 ----------------------------------- Foarte interesanta montura, Catalin. Si solida. Buna treaba. Mersi pentru incurajari !! Imi sunt utile pentru ca idei mai am o gramada si poate capat mai mult curaj :) . ----------------------------------- dragos.n 15 Sep 2013 15:14 ----------------------------------- Ca sa poti pune postari mai mari, le scrii, cand le termini le dai copy, apoi vezi daca forumul le incarca, sau nu, si daca nu, deschizi din nou un postreplay, si salvezi ce ai scris acolo, si apoi dai send. Daca cumva ai uitat, si iti apare sesiune expirata, dai pagina inapoi din browser, si iti apare ce ai scris, copiezi si apoi faci save intr-un postreplay nou. ----------------------------------- catalin dumitru 15 Sep 2013 22:06 ----------------------------------- Multumesc pentru indicatii domnule Dragos . :) ----------------------------------- tavi 84 16 Sep 2013 14:07 ----------------------------------- Sau puteti deschide inca o fereastra si sa va logati pe forum in ea si sa reveniti la prima si sa mai trimiteti odata mesajul. ----------------------------------- Erwin 17 Sep 2013 01:21 ----------------------------------- Meserie, Cătălin! Nici nu mă așteptam la mai puțin de la un ATM-ist avântat și avansat! :) Dacă îți amintești, am și eu o montură "în genunchi", ultima făcută recent din piston de Dacia însă i-am pus un sistem cu șurub și piuliță pe un braț lateral fixat pe ax. Deși este numai M6 asigură precizia necesară și cu mak-ul de 100/1000 este numai bună. De altfel am șuruburi M6 și la montura piston mare și mișcă foarte bine cassegrain-ul și luneta de 80 puse în paralel. Doar că nu am o cursă la fel de mare și am prevăzut ambreiaje pentru schimbarea poziției. Sugestii de îmbunătățire: Dacă țeava de inox se va uza poți face o bucșă filetată din bronz, textolit sau din teflon și scapi de vaselină. N-ar fi prea plăcut să atingi din greșeală pe-acolo și să murdărești apoi ocularele... Șurubul este mai bine să fie din inox pentru că are suprafața filetului mult mai bine finisată decât au cele de oțel zincat. Poți pune un motoraș cu telecomandă să învârtă țeava aia și rămâi la ocular. ----------------------------------- catalin dumitru 17 Sep 2013 11:19 ----------------------------------- Multumesc mestere Erwin. Imi amintesc de 'smecheriile' de la montura ta :) . La un ambreiaj rectiliniu m-am gandit si eu , pentru a accesa mai repede o alta parte a cerului. Nu e greu de facut dar am realizat repede ca la un moment dat tot va trebui sa recuperez din surub pentru ca la mine nu merge treaba cu invartitul la infinit. Teava filetata de inox o voi lasa cat mai mult ca sa vad cum avanseaza uzura. De bronz , alama , textolit sau teflon nu duc lipsa asa ca o transformare nu ar fi prea problematica. Am vrut din start un surub de inox dar nu am gasit M8 asa lung . Prin casa nu am decat tija filetata M16 din inox . Aia e buna mai degraba pentru reglajul axei polare la o montura solida. Poate pe viitor o sa caut un meserias sa-mi fileteze o tija de inox . Surubul asta e din cele pentru mobila sau mai degraba pentru garduri pentru ca avea cap sferic (sau ma rog , calota sferica) si am ramas surprins ca am gasit in comert asa lung (16 cm parca ) , filetat pe toata lungimea. Oricum am mai taiat din el vreo doi cm. E buna ideea cu motorizarea , am o roaba de motorase de tot felul , sa vad cum va fi cu timpul liber . ----------------------------------- Erwin 17 Sep 2013 12:53 ----------------------------------- Tije filetate de inox sau alamă se găsesc la hypermarket-urile gen Praktiker/Hornbach/Obi etc. Sunt la 1m lungime. Sunt disponibile de obicei între M3 și M12 inclusiv. ----------------------------------- lucian.1333 20 Sep 2013 09:22 lentile ----------------------------------- va salut. ce parere aveti de lentilele de la farurile xenon se poate face ceva ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Sep 2013 09:48 ----------------------------------- Ce te-ai astepta sa se poata face ? obiectiv de luneta , ocular ,oglinda telescop se poate face o lanterna cu led de putere. sau scula de lucru la slefuit suprafata ultra concava. eventual pt aprins foc de la soare . ----------------------------------- catalin dumitru 20 Sep 2013 17:30 Re: lentile ----------------------------------- va salut. ce parere aveti de lentilele de la farurile xenon se poate face ceva Capace pentru paharele Berzelius. Sau matrita pentru calote de difuzor ,profilul lor parabolic va da un aer mai smecher . Iar din punct de vedere optic , focalizatoare pentru lampile cu xenon !! :D :) . ----------------------------------- nobody 20 Sep 2013 23:22 ----------------------------------- Pierdut oglinzile de la reflectoarele ce lumineaza, toata noaptea, castelul din varful dealului. Ofer recompensa gasitorilor. Lampile si instalatiile electrice se pot retine. Oglinzile vor fi donate in scopuri umanitare. Ultimul loc unde au fost vazute: ----------------------------------- dragos.n 21 Sep 2013 00:25 ----------------------------------- Intrebarea lui Lucian imi aduce aminte de o vreme de mult trecuta, cand nu stiam eu mare lucru despre oglinzi si lentile, si m-am gandit ca poate as putea face o oglinda dintr-un tub catodic, de la un televizor, caruia sa-i decupez o zona rotunda din ecran. Pe vremea aceea nu existau TV-uri LCD, si se putea gasi un tub defect. Dupa cateva luni de cautari, am gasit unul mare, l-am carat pana acasa, dar cand am masurat curbura am inteles ca focala obtinuta ar fi prea scurta. Au trecut ani, am gasit carti, apoi a trecut si revolutia, si incet am adunat si informatia necesara. Asa e la inceput. Si toti am trecut prin asta. Unii isi mai aduc aminte, altii nu. ----------------------------------- 2SKY 21 Sep 2013 02:13 ----------------------------------- Eu am auzit , ca se poate construi telescop folosind oglinda ORL-istilor cele noi sint facute dincolo si sint argintate/aluminizate pe partea concava cred ca sint destul de scumpe . Despre focala nu stiu cit au . :idea: :idea: :idea: ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Sep 2013 18:07 ----------------------------------- Salut Csillag Attila a slefuit trei oglinzi de telescop de 125mm F/4.5 cu discuri taiate din ecran catodic de televizor.Neavand el prea multa experienta in figurizarea oglinzilor ''scurte'',am constatat dupa prima montare ca oglinda dedicata mie,dintre cele trei,avea aberatii prea mari.Am trimis-o la Csatlos Geza din Ungaria,un guru al slefuitorilor de oglinzi al acestei natiuni ( mult mai stelara fata de a noastra ) si care mi-a corectat-o la nivelul la care se afla si in ziua de azi. Poate ca unii se vor simti muscati in partile moi de afirmatia mea. Aceia sa binevoiasca sa acceseze topicul de mai jos de pe forumul astronomilor amatori maghiari ''Csillag Varos'' adica ''Orasul Stelar'' , topic intitulat ''Cum slefuim acasa o oglinda principala de telescop'',topic inceput la 21 Sptembrie 2009 ,are azi 176 pagini , 1757 de mesaje si 112 609 vizionari : http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=33&t=1413&start=0 Daca nu sunteti membri nu vedeti imaginile. Slefuirea oglinzilor de telescop din ecran TV nu este noua.Ea a fost mentionata de catre Gavril Beches ca fiind o propunere/sau un experiment al astronomului amator timisorean pe care Gavril il pomenea drept ''dl. Stejar'' si care a incercat sa realizeze asemenea oglinzi din discuri decupate din ecran TV. Cele mai vechi asemenea experimente (cred eu ca de prin anii 1960) apartin ATM-istului si astronomului amator de exceptie Valdimir Boico din Bucuresti. In timpul unei vizite pe care i-am facut-o, am vazut cu ochisorii mei o asemenea oglinda de 21 cm destinata unei camere Schmidt care nu a mai fost finalizata niciodata. Meritul lui Csillag este acela de a intelege pana la ce diametru/focal pot fi folosite aceste discuri din ecran TV. Telescopul sau,primul din serie, ,tot de 125mm F/4.5 si din ecran TV,atinge si azi grosismente de 240x cu imagini excelente. Mircea ----------------------------------- valy 21 Sep 2013 20:34 ----------------------------------- Asa e la inceput. Si toti am trecut prin asta. Unii isi mai aduc aminte, altii nu. Totusi unii s-au nascut in era internetului si a smarfonului, cauta pe google si gasesc in 5 minute. Nu-mi dau seama daca e bine sau rau faza asta, probabil depinde de fiecare. ----------------------------------- catalin dumitru 28 Iul 2014 17:46 ----------------------------------- Salutare natiune !! Am o mica intrebare pentru cei pasionati de ATM si /sau pentru cei ce eventual lucreaza in domeniul mentenantei la copiatoare: A vazut careva sau are cunostinta despre existenta unui tub fotosensibil (asa numitul 'drum') care are 82 mm la exterior si 80 mm la interior ? Am nevoie de o bucata de doar 8-10 cm lungime , pentru a o 'pupa' cu alte doua ce deja le posed. Tot acest triunghi amoros va folosi la adaptarea obiectivului Carton 80/530 luat de la @mak asta primavara, cu un tub de 75 mm la exterior (de la o dracovenie de laborator) , pentru injghebarea unui RFT ultra usor , a carei constructie sper sa o descriu in acest topic. . Cautarile pe net m-au lasat in ceatza si pana sa dau o raita pe la service-urile din targ , mi-am zis ca nu strica o intrebare pe aici. multumesc anticipat oricui ma poate ajuta ... ----------------------------------- Erwin 28 Iul 2014 17:52 ----------------------------------- Am vreo două tuburi de copiator de 80mm, s-ar putea ca unul sa fie de 82 exterior, o să le caut și să le măsor. Sunt marfă rară, nu se mai fabrică de mulți ani așa ceva, eu le-am primit de la cineva care are un copy-center și le-a păstrat pe cele înlocuite chiar dacă copiatoarele le-a scos demult din uz. ----------------------------------- dragos.n 28 Iul 2014 17:59 ----------------------------------- Un astfel de tub ma intereseaza si pe mine. ----------------------------------- catalin dumitru 29 Iul 2014 00:03 ----------------------------------- Am vreo două tuburi de copiator de 80mm, s-ar putea ca unul sa fie de 82 exterior, o să le caut și să le măsor. Sunt marfă rară, nu se mai fabrică de mulți ani așa ceva, eu le-am primit de la cineva care are un copy-center și le-a păstrat pe cele înlocuite chiar dacă copiatoarele le-a scos demult din uz. Sper sa imi dai o veste buna nene Tavi :) Astfel o sa incerc sa procur unul de pe unde cred ca s-ar gasi la mine in zona. Sau poate ''we'll be back in business'' :D . Deja am gasit 75/78 , 78/80 si 82/84 . Ideea e sa fac o trecere in trepte, de la 75 la 84 mm (deci nu va fi o pupare ci o mufare multipla) , pe o lungime de vreo 10-15 cm , nu stiu inca exact , dar suficient de lunga astfel incat conul de lumina sa nu fie vignetat de tubul care va tine focuserul si care are 75 la exterior si 72 mm la interior. ----------------------------------- aandrei 30 Iul 2014 16:38 ----------------------------------- Tubul focuserului ce lungime/diametru are? ----------------------------------- catalin dumitru 30 Iul 2014 17:47 ----------------------------------- Tubul focuserului va fi foarte scurt pentru ca vreau un field-stop de vreo 30-32 mm. Diametrul va fi unul maricel , probabil peste 50 mm , din aceleasi motive . Sunt tentat sa incerc o cursa scurta pe un sistem elicoidal si o completare telescopica ajustabila, la trei tzoli diametru , de folosit in caz de nevoie. Totul cat mai usor , asta am eu acum in cap. De aceea nu pot da inca niste cote precise. Ma adaptez din mers. Pana atunci mai am de gadilat un pic distanta dintre lentile pentru ca a venit cu o spatiere uriasa pentru un fraunhofer. A avut 4 mm si subcorectie haioasa rau . Am invecinat lentilele si a trecut in supra . Acum distantierul are grosimea redusa la aprox. 2 mm si parca mai merge un pic subtiat. Pare ca a ramas o usoara subcorectie pe verde , albastrul arata bine (prea bine) iar rosul e cam tare subcorectat. Distantierul trebuia musai pastrat pentru ca face centrarea automata a lentilelor , avand 2 mm profil drept si 2 mm profil conic care sta pe R3. o sa mai slefuiesc un pic la el. Deja la 100 x arata imagini faine si cred ca se poate si mai bine. Nu e Baker si nu stiu de ce trebuie sa aiba spatierea asa mare , R2 e usor mai mica decat R3 deci e totusi un fraunhofer. ----------------------------------- zoth 30 Iul 2014 19:58 ----------------------------------- ... R2 e usor mai mica decat R3 deci e totusi un fraunhofer. Nu-i musai. La contact apar deci inele newton ... cum e, se pot numara sau sunt prea multe? Orice prelucrare a suprafetelor optice se face cu o anumita precizie, deci doua raze de curbura (R2 si R3) nu pot fi perfect identice ... decat in teorie :) ----------------------------------- catalin dumitru 30 Iul 2014 23:25 ----------------------------------- Nu stiu ce sa zic , nu m-a preocupat numarul de franje/inele atunci cand am lipit lentilele . O sa vad cu prima ocazie. Totusi parca tin minte de pe CN ca piesele marca Carton vandute de Faworski au design Fraunhofer. Imi amintesc insa cel putin unul din beneficiari dezamagit de modelul 80/530. Nu stiu ce inseamna asta. Poate e vorba de chinezarii branduite . Nimic nu mai e sigur in ziua de azi. ----------------------------------- Erwin 31 Iul 2014 10:53 ----------------------------------- Am găsit tuburile de copiator însă nu am niciunul de fi 80-82. Cel care este mai mare are și grosime mai mare, 77.8-83.7mm (diam. exterior de fapt are 3,3"). Să strunjești un tub subțire din aluminiu nu e chiar simplu. :( Părerea mea este că un tub telescopic cu multe segmente îți va da cam multă bătaie de cap la colimare și la menținerea ei. ----------------------------------- catalin dumitru 31 Iul 2014 11:07 ----------------------------------- Mersi pentru deranj , draga Tavi . Stiu cum e cu strunjitul la diametre asa mari , mi se pare ca am si eu prin casa unul din ala gros , e cu seleniu si deocamdata nu am chef sa ma dau la el . O sa mai caut , nu ma sperie prea tare problema colimarii . ----------------------------------- 2SKY 31 Aug 2014 16:13 Secundara din oglinzi de Xerox ? ----------------------------------- A incercat , cineva sa testeze daca se pot folosi pe post de secundare , oglinzile provenite de la Xerox ? . Am citeva si sint argintate/ .... pe prima suprafata . ----------------------------------- dragos.n 31 Aug 2014 16:40 ----------------------------------- Nu prea conteaza daca oglinzile secundare sunt argintate. Conteaza daca au un anumit grad de precizie a suprafetei, de obicei minim Lambda/4. Nu am idee daca oglinzile de xerox ating acest nivel, dar am dubii ca o asemenea precizie este necesara, si deci realizata la astfel de oglinzi. ----------------------------------- Erwin 31 Aug 2014 17:21 ----------------------------------- Numai oglinzile dela copiatoarele foarte vechi de acum 30-40 de ani erau groase și cât de cât precise. Eu am 2 pe care le-a aluminizat și testat Tavi Stănescu și nu au nici măcar lambda/2. Se pot folosi ca diagonale la lunete cu măriri mici până la 30-40x dar nu la newtoniene. ----------------------------------- Tavi F. 01 Sep 2014 14:35 ----------------------------------- Apropo de ultima discutie: De la un capat la altul, suprafata lamelei sigur nu se mentine la L/4 (sa zic). Dar pe zone mai mici, e posibil sa existe precizii chiar mai mari de L/4, utilizabile la secundarele newtonienelor. Am si eu niste oglinzi lamelare de la un copiator, o sa le verific mai amanuntit (recent mi-a revenit interesul pentru ele). Orice amator posesor de asemenea componente le poate verifica, plasindu-le in fata obiectivului unei lunete (pe un suport stabil, fixat de tubul lunetei si cu o diafragmare corespunzatoare ipoteticei oglinzi secundare de newtonian), inclinate la 45 de grade, apoi test stelar intra/extrafocal, la grosisment mare. Trebuie urmarit sa nu apara astigmatism. ----------------------------------- catalin dumitru 26 Feb 2015 09:50 ----------------------------------- In piata de vechituri , colegul OptikOla a dat peste un tub 60/600 cu vizibila tenta junk. Pus la treaba , obiectivul a aratat o imagine puternic stigmatica pe tot campul ocular , chiar si la G mic. Am luat obiectivul pentru o incercare de dezlipire si apoi spatiere cu ulei pentru a vedea daca rotirea crown-ului fata de flint mai putea aduce vreo imbunatatire a imaginii. Surpriza , lentilele erau lipite cu rasina sintetica . Nici o metoda chimica sau mecanica de desprindere nu a dat rezultat asa ca am trecut la 'tratamente termice' ( :) ). Cu apa fierbinte nu a iesit , cu tinutul in congelator la fel asa ca am zis sa risc si l-am pus pe o plita electrica de 400 w. Obiectivul s-a incalzit pana a inceput sa devina mat adezivul dar degeaba . pare ca rasina devenise mai dura. L-am lasat atunci mai mult timp si foarte haios , a inceput sa-si recapete claritatea concomitent cu o ingalbenire destul de uniforma . L-am chinuit cu treceri repetate de la rece la fierbinte si tot degeaba. M-a uimit ca sticlele au rezistat socului termic destul de violent. Daca am vazut ca nu merge nici asa , am schimbat plita cu una de 1500w . Am lasat obiectivul pana s-a incins de l-a luat naiba si pelicula de rasina s-a carbonizat . Tot nu a crapat ! Dupa ce l-am luat cu o penseta , l-am pus pe o coaja de teflon ,la racit . Dupa vreo cinci minute , am vrut sa vad cat de fierbinte mai era asa ca am atins cu degetul mare si cu aratatorul muchia flint-ului , aproape diametral. A pocnit instantaneu :) :) exact pe directia punctelor de atingere! Suprafetele cu adeziv au ramas nealterate si usor de curatat si daca nu ma manca in fund sa ating lentilele fierbinti , posibil sa fi reusit ceva cu sarmanul obiectiv. Aviz amatorilor!! ----------------------------------- zoth 26 Feb 2015 14:02 ----------------------------------- Macar acum ai invatat cum "nu se dezlipeste" un obiectiv! :lol: De obicei rasina sintetica cedeaza peste 250 grade Celsius dar exista riscul ca lentilele sa ramana permanent "stresate" dupa operatia de dezlipire, asadar atentie mare! Spor! ----------------------------------- catalin dumitru 26 Feb 2015 15:59 ----------------------------------- Macar acum ai invatat cum "nu se dezlipeste" un obiectiv! :lol: Adevar grait-ai maestre , acu' daca stau si ma gandesc trebuia sa deschid un nou topic pentru subiectul asta , topic intitulat ''Idiotenii ATM''. Dar inca nu e prea tarziu. Poate ar trebui adunate undeva gafele facute de unii dintre noi . Putin amuzament nu strica . ----------------------------------- zoth 27 Feb 2015 20:52 ----------------------------------- Evident glumeam :D In munca ATM-istului, experimentul fie el si distructiv, este un lucru vital, bineinteles pentru cei ce vor sa invete cate ceva. Astigmatismul obiectivului putea fi generat si de o sudura neconcentrica a celor doua lentile. Nu ai observat nicio margine mai iesita din "cadru" a vreunei lentile inainte sa incepi operatiile de maltratare? De obicei, intr-o astfel de situatie astigmatismul vine insotit si de coma si de o deplasare a raspunsului spectral. ----------------------------------- catalin dumitru 28 Feb 2015 13:17 ----------------------------------- Da, era o diferenta de diametru dintre crown si flint , negativa fiind cu vreo 0,7 mm mai mare. Ma gandesc ca galbejitii opticii mondiale au pus rasina si din lipsa de spatiu (china e o tara mica ) au pus obiectivul la uscat/intarit in pozitie verticala. Asa au ajuns sa fie aliniate doar 5-10% din circumferintele celor doua lentile (teoretic mult mai putin de 5%). ----------------------------------- valy 02 Apr 2015 17:56 ----------------------------------- http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-19815508-fotogalerie-intr-fosta-fabrica-bumbac-inaugurat-spatiu-lucru-pentru-fanii-bricolajului.htm ----------------------------------- catalin dumitru 17 Iun 2016 18:37 ----------------------------------- Asa arata acum jumatatea de Scopos achizitionata de pe forum in primavara . Tubul e o teava de horn de la un aparat de laborator ce functiona cu gaze si alte alea ... In el am indesat cativa centimetri strunjiti din tubul original , la care am pastrat partea filetata ce tine obiectivul. Interiorul contine sapte diafragme din prespan separate cu cate doi centimetri de tub de carton . Sunt inegrite cu tus "Donau" negru , cred ca din ala pentru stampile. Ultima diafragma , cea de langa focuser are diametrul de 52 mm . Am indepartat conul diafragmat original deoarece mi s-a parut ceva suspect la el . Si am avut dreptate. Cand am dus prelungiri la generatoare , acestea s-au intersectat chiar in focus , deci camp de plina lumina aproape zero. De ce au procedat chinezoii asa nu stiu , stiu doar ca nu a fost afectata deloc calitatea imaginii prin re-diafragmare. Focuserul e un elicoid solid ce tinea candva la capat un obiectiv sovietic "industar" , pe filet m39 . prin piata de vechituri am mai gasit inca doua prelungitoare pe m39 noi noute , negre , si care imi servesc la adaptarea in focus a diverselor accesorii . Imaginea este foarte curata cromatic chiar si la 250 x , unde difractia isi spune deja cuvantul dar la Luna culmea , imaginea la acest G e destul de clara atunci cand seeing-ul o permite. Jucaria e grozava pentru terestru si mai ales pentru evaluarea cromatismului transversal la ocularele chinuite de mine . Am senzatia ca are curbura petzval mai redusa decat la un acromat cu parametri asemanatori. Luciul de titan de pe parasolar ma cam enerveaza si cred ca il voi indeparta , mai putin la partea tronconica . Ma asteptam sa fie mai putin metal in jurul unui obiectiv de 66 dar pana la urma merge si asa. E destul de portabila si usor de pus la treaba. Trepiedul e o mica bijuterie , cumparat acum vreo 4 ani din bazar , la un pret ridicol de mic . I-am inlocuit surubul de alama cu unul tot imperial din otel , ca sa scap de eventuale surprize. Piulita acestui surub si ea din otel , am facut-o la polizor in forma de trunchi hexagonal dupa care am indesat-o intr-o placa de dural cu gaura tronconica hexagonala , facuta cu pila . Nu s-a pupat perfect pentru ca m-am grabit dar de acolo sigur nu mai iese A fost ceva munca pentru ca sina aia e dura aproape ca titanul , nu am mai vazut asa ceva pana acum . Cand am taiat surplusul de la capete , fierastraul "canta" ceva de speriat . ----------------------------------- Erwin 17 Iun 2016 21:26 ----------------------------------- Oho, super tare! Jos cu pălăria, Cătălin! Referitor la placa aia, probabil că e aliaj de titan, nu de aluminiu. Am recitit postul tău de mai sus cu obiectivul de 60mm. Mi-am adus aminte că am vreo 2 lentile plan-convexe găsite în piață la un fost lucrător la IOT (Optica Timișoara) de 60mm diametru, cu acoperiri frumoase antireflex, înegrite pe margine și focala ceva mai lungă de 30 cm. Luneta pe care am construit-o inițial cu diafragmare puternică (10 sau 15mm) n-a fost cineștiece de capul ei și am demontat-o. La vremea aceea nu cunoșteam prea multe despre obiectivele acromate, făcusem doar luneta cu lentilă de ochelari. Cum aș putea să-mi dau seama dacă sunt flint sau crown? S-ar preta la ceva? ----------------------------------- catalin dumitru 17 Iun 2016 22:57 ----------------------------------- Mersi nene Tavi , îmi pare rău că nu am pus poze cu detaliile construcției . Nici nu prea am timp și nici nu îmi face plăcere să capturez cu mobilul meu vechi . Tre să fac resize pentru pozele luate cu scule mai serioase și încă nu am învățat cum. Irfan view mă enervează teribil. Așa au rămas nepostate pozele facute la Lisa acum doi ani . Placa e sigur din dural . Ar fi fost culmea să mă înșel tocmai eu . Am dat foc la span si s-a topit in loc să ardă ca magneziul . Lentilele tale sunt probabil din crown . Densitatea ar putea fi un indiciu . ----------------------------------- dragos.n 18 Iun 2016 00:04 ----------------------------------- Pentru toti cei care au probleme cu resize-ul pozelor, exista un program free, foarte usor de folosit, si cu care se poate face resize atat la nivel de pixel, cat si procentual. Se numeste FastStone Image Viewer, si are multe alte posibilitati de prelucrare, atat din RAW, cat si din jpeg. http://faststone.org/ PS. Am uitat. Felicitari pentu luneta. Arata foarte bine. ----------------------------------- catalin dumitru 18 Iun 2016 09:25 ----------------------------------- Mulțumesc pentru ajutor si pentru felicitări , domnule Dragoș !! :D ----------------------------------- zoth 18 Iun 2016 20:02 ----------------------------------- Felicitari Catalin! ... este o realizare frumoasa cu atat mai mult cu cat constructia de lunete este foarte rara pe forumul nostru. Ma bucur ca obiectivul te multumeste si pana la urma asta e important. Nu prea am inteles eu de ce ai pus-o la 'ciudatenii' da nu mai conteaza ... Abia astept sa vad si lunetele Gauss pe aici, alea da ciudatenii! ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Iun 2016 20:12 ----------------------------------- Catalin Frumoasa luneta ,felicitari pentru realizarea ATM si multumesc pentru detalii ,le-am citit cu mare placere ! Sa inteleg ca va fi o luneta dedicata indeosebi pentru observatii terestre si probe tehnologice de oculare ? Intreb deoarece am primit recent de la Erwin un obiectiv si ma gandesc si ma razgandesc daca sa-l ''stric'' ,sau nu , pe o luneta dedicata uzului terestru. :D :roll: :?: Mircea ----------------------------------- catalin dumitru 19 Iun 2016 12:50 ----------------------------------- Felicitari Catalin! ... este o realizare frumoasa cu atat mai mult cu cat constructia de lunete este foarte rara pe forumul nostru. Ma bucur ca obiectivul te multumeste si pana la urma asta e important. Nu prea am inteles eu de ce ai pus-o la 'ciudatenii' da nu mai conteaza ... Abia astept sa vad si lunetele Gauss pe aici, alea da ciudatenii! Mersi boss , e foarte plăcut de privit prin ea , mai ales când imaginea e și ortoscopica . Cum scriai cândva pe forum , chiar ai impresia că nu e nimic între ochi și obiectul studiat , bineinteles doar cu anumite oculare . Am postat aici din comoditate dar o fac și pentru cazurile când vreau să explic operațiuni sau folosesc materiale pe care nu le-am întâlnit in alte descrieri de pe aici pe la noi.Spre exemplu , manerul de pe inele (nu stiu unde d-zeu i-am pus perechea) e o toartă din aluminiu turnat , de la un monstru de amplif audio , pe care nu am mai avut chef să il repar. Poate împrumută și alții ideile mele dacă or fi bune de ceva. Unul din gauss-uri , al tău , e destul de avansat in construcție . Am avut ceva probleme cu strungareala și cu procurarea materialelor potrivite însă mai e puțin și o să vedem ce a ieșit . ----------------------------------- catalin dumitru 19 Iun 2016 13:22 ----------------------------------- Catalin Frumoasa luneta ,felicitari pentru realizarea ATM si multumesc pentru detalii ,le-am citit cu mare placere ! Sa inteleg ca va fi o luneta dedicata indeosebi pentru observatii terestre si probe tehnologice de oculare ? Intreb deoarece am primit recent de la Erwin un obiectiv si ma gandesc si ma razgandesc daca sa-l ''stric'' ,sau nu , pe o luneta dedicata uzului terestru. :D :roll: :?: Mircea Mersi nene Mircea , intr-adevăr cam în acest fel va fi folosită . Bineînțeles că o voi îndrepta și in sus când se va ivi ocazia . Păi nu văd de ce să nu aibă fiecare astronom amator , și o luneta terestră . Dacă se vrea trasul cu ochiul și la stele , nici o problemă . Mai nasol e invers , nu oricine e dispus să stea cu capul între picioare (si cu fundul către subiect) ca să vadă drept :) prin luneta astro. ----------------------------------- saiph 28 Ian 2017 16:29 Ciudatenie solara ----------------------------------- Salutare. Asa cum "amenintam" intr-un alt topic, in urma cu ceva vreme, revin cu cateva imagini si detalii despre o mica ciudatenie, in ceea ce ma priveste este Rev.2.0 a unui experiment mai vechi de acum cativa ani. Probabil schema va este cunoscuta de undeva (va las sa va aduceti aminte :lol: ), eu doar am adaptat-o la materialele si piesele de care am dispus. Obiectivul este un 60 f/7, montat in celula si pus pe o bucata de burlan, apoi cu cateva mici artificii adaptat la cutiuta cu prisme. In cutie - facuta din carton presat - stau doua prisme isoscele de 90 grade, prinse intre niste reazeme din placaj (lipite cu banda dublu-adeziva, pe ambele parti), care reflecta lumina dupa unghiul Brewster, astfel incat la ocular ajung aproximativ 5% din 5% din lumina solara incidenta. Ca sa poata fi observata in conditii de siguranta, in corpul ocularului am prins un filtru polarizor liniar, recuperat de la un corp binocular de microscop, astfel incat, prin rotirea ocularului, intensitatea luminii poate fi redusa dupa bunul plac. Si pentru ca imaginea era cum pic cam soft si colorata, i-am pus un filtru deep-red in fata ocularului, calitatea crescand destul de mult, dar tot nu ma da pe spate :) Ocularul, un ortho de 7mm, ofera o marire de 60x, ceea ce face ca discul aparent al Soarelui sa umple suficient campul cat sa se poata distinge pete relativ mici (ca ordin de marime, probabil undeva la jumatate de diametru terestru). Din pacate nu prea am reusit sa obtin si poze prin setupul asta, desi l-am facut sa mearga pus pe trepied; asa ca tot ce am reusit sa fac in directia asta a fost sa reduc si mai mult gabaritul setupului pt foto afocal, cu ajutorul unui monoclu 20x60 rusesc (talpica pe care sta este versatila - permite atat montarea pe orice montura cu papuc stil Vixen, cat si pe orice trepied foto), la care pot atasa filtrul solar conceput pt Tairul de 300mm, precum si camera compacta - cu un mic adaptor de proiectie afocala. Cam mototolit cadrul din imagine, obtinut prin monoclu - n-am facut stiva, dar voi incerca, sa vad ce iese - dar rezultatele sunt satisfacatoare, as zice, pt resursele utilizate, si ofera o idee destul de apropiata de ceea ce se vede prin jucaria Brewster-iana :) Bine, exceptand culoarea.. Sper ca in curand sa revin cu urmatoarea jucarie solara pe care o tot astept sa apara de ceva timp. Cer senin! ----------------------------------- Erwin 28 Ian 2017 19:09 ----------------------------------- Am fost și eu tentat la un moment dat de a construi așa ceva dar m-am împotmolit la designul corpului. Văd că ai rezolvat cu succes problema asta făcând o cutie generoasă din placaj. Sau poate că designul era altul, cu prismele orientate în alte direcții? Parcă țin minte că trebuiau rotite la un unghi ciudat în 3D? ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Ian 2017 19:40 ----------------------------------- saiph Foarte frumos , felicitari ! De ce crezi ca nu-i imaginea pe cat te-ai astepta de buna ? Sa fie oare din cauza obiectivului ? Daca diafragmezi la 50mm nu se imbunatateste imaginea ? Daca se poate , ne-ar prinde bine poze de detaliu ca sa ne ''prindem'' cum ai facut cutia . Obiectiv de 60x700mm care someaza avem ,prisme avem...o sursa de copy paste ne lipseste ! Cred ca stiu de la Severin Florian ce intreaba Erwin : daca rotesti ultima prisma in jurul axei perpendiculara pe sufratata ipotenuza , nu mai ai nevoie de filtru de polarizare. Dar constructia mecanica nu-i deloc usoara. Severin Florian a construit un asemenea dispozitiv pentru helioscopie , cu corpul din aluminiu. Astept cu mare interes continuarea , spor la construit ,Mircea ----------------------------------- saiph 28 Ian 2017 21:08 Re: ciudatenie ----------------------------------- Multumesc frumos pt aprecieri :) Am incercat sa merg pe "solutia banala" (cum ni se spunea la Mate, in liceu), fara acrobatii mecanice. Cred ca stiu la ce faceti referire, dar mai departe de experimente "pe uscat" nu am mers; am zis ca trebuie sa redau o noua intrebuintare unor piese care oricum zaceau... pardon, isi asteptau cuminti randul sa serveasca unui scop nobil :lol: Banuiesc ca sunt cel putin doua cauze pt care imaginea oferita de jucarie este "meh": - acromatul e un pic cam rapid (sorry, dar pe cel f/15 l-am pus deja la urmatoarea jucarie despre care mentionam in teaser; benzile lui Jupiter aratau prea delicios la testele preliminare), - fetele ipotenuza ale celor doua prisme e posibil sa nu mai fie atat de fresh ca-n prima lor zi, si sincer n-am nici o idee care e precizia la care sunt prelucrate; poate n-ar strica sa le trimit la "barbierit" intr-o zi, sa scap de (inca) o piatra. Cele doua filtre sunt ok, le-am testat pe alte instrumente clasice si nu softeaza. Iar ocularul e.. well, decent.. Ideea cu prisma II rotativa o pastrez pt alta data, eventual rotunjite cele doua perechi de colturi si sa-i concep un corp similar cu cel de binoviewer. Ma mai gandesc :) ----------------------------------- dragos.n 28 Ian 2017 21:53 ----------------------------------- Cu mai multi ani in urma am construit si eu o astfel de ''instalatie''. Am facut-o cu cea de-a doua prisma rotativa. In fapt, toata partea a doua se rotea, cu tot cu barelul pentru ocular. Dar rezultatele, desi erau foarte contrastante pe soare, comparativ cu un filtru Baader, totusi, rezolutia era cam slaba. Posibil sa fi fost luneta, care era foarte slaba, poate suprafetele prismelor, nu stiu. Am vandut toata instalatia prin toamna lui 2001, si nu am avut ocazia sa o folosesc pe altceva. Acum, daca as avea niste prisme cu suprafete optice clar peste Lambda /4 P/V, as repeta constructia, pentru ca, repet, contrastul la pete solare era bun. Era in 2000, 2001, cand erau pete serioase pe Soare. De remarcat ca desi luneta era un acromat de 60/700, iar reducerea teoretica era de 1/4000 la maxim (conform lui Alexescu), totusi, imaginea era cam luminoasa. Asa incat un filtru neutru, sau unul polarizant in plus e bun. ----------------------------------- saiph 04 Iul 2017 13:18 Dobsonian Sunspotter ----------------------------------- Hello la everybody! - ca tot e ziua unei "mari natiuni" azi, nu dam nume :D lol.. In cinstea acestui maret eveniment - ca si cum ne-ar pasa - postez si eu ultima ciudatenie ATM care mi-a iesit din maini mai zilele trecute. Mai multe imagini (brute) cu ciudatenia puteti gasi AICIpasare, da?). Diametrul soarelui proiectat pe placa de jos - unde am pus o hartie galbena mai groasa, pt a imbunatati calitatea si contrastul imaginii - este de cca 13cm. Asa cum se vede, merge folosit si pt alte corpuri ceresti, cu conditia ca ele sa fie suficient de luminoase. Abia astept sa mai apara cate o pata pe soare, ca momentan e blank si nu prea-si dovedeste eficienta "minunata creatie". Revin cu imagini la momentul oportun. Sper ca v-a facut placere intalnirea cu Spotty. Sunt convins ca si lui :D am sa-l intreb acasa. Comentarii, critici, sugestii - le astept cu nerabdare, oricand, atata timp cat sunt constructive. Cer senin! :) ----------------------------------- Erwin 04 Iul 2017 13:30 ----------------------------------- Wow! Super tare! ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 13:36 ----------------------------------- Super, nici nu mi-am fi imaginat, poti sa schimbi grosismentul ? Un fel de folded refractor cu proiectie, foarte portabil. :wink: Felicitari, cine doreste sa isi faca? :wink: ----------------------------------- saiph 04 Iul 2017 13:41 ----------------------------------- sigur ca da, schimband ocularul. dar, cum ziceam - trebuie sa iei in calcul modificarea diametrului proiectat pe placa de jos. varianta "standard" se lauda cu un diametru de vreo 8cm. mie si-asa mi se pare cam mic :) ----------------------------------- dragos.n 04 Iul 2017 14:37 ----------------------------------- Foarte interesant. Si e chiar dragut obiectul. Eu as monta un focuser elicoidal, ca nu toate ocularele sunt parfocale. Pe de alta parte, daca oglinzile plane de calitate ar fi ieftine, ar fi o solutie pentru lunete lungi. Pozitia in triunghi ar face colimarea initiala mai facila, si punand un focuser in locul celei de-a treia oglinzi s-ar obtine un refractor compact si usor de utilizat, chiar si pe monturi mai mici decat necesita in mod normal. ----------------------------------- Erwin 04 Iul 2017 15:09 ----------------------------------- Luneta Coude e un alt exemplu de urmat, traseul optic iese chiar prin axa RA a monturii iar tubul e format chiar din montura propriu-zisă. Stai comod mereu în aceeași poziție de observare. ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 15:18 ----------------------------------- Astai luneta Coude de 150 f15 de la Observatorul din Cluj. :D Ms de poza Erwin. ----------------------------------- saiph 04 Iul 2017 15:19 ----------------------------------- Foarte interesant. Si e chiar dragut obiectul. Eu as monta un focuser elicoidal, ca nu toate ocularele sunt parfocale. Pe de alta parte, daca oglinzile plane de calitate ar fi ieftine, ar fi o solutie pentru lunete lungi. Pozitia in triunghi ar face colimarea initiala mai facila, si punand un focuser in locul celei de-a treia oglinzi s-ar obtine un refractor compact si usor de utilizat, chiar si pe monturi mai mici decat necesita in mod normal. Se pot folosi si alte oculare, bineinteles, care de cele mai multe ori pot avea alt plan focal. Asta poate fi tema de gandire, impreuna cu usurarea "masei agregatului" prin inlocuirea materialului de baza cu fibra de carbon :) acum are cam 5-6kg, desi pare mai greu cand il iau in brate, poate si din cauza volumului ocupat. ----------------------------------- zoth 04 Iul 2017 19:12 ----------------------------------- Foarte frumos Mihai, felicitari din partea mea :) Am mai vazut ideea asta si mi s-a parut interesanta. Stii ca exista si un brevet de inventie pe tema asta? Pun linkul mai jos, poate te inspira si la alte giumbuslucuri ... la fel de interesante: https://docs.google.com/viewer?url=patentimages.storage.googleapis.com/pdfs/US20020131168.pdf Si mai jos ceva asemanator cu ce ai facut tu: http://karenivy.net/tag/science/ ----------------------------------- saiph 04 Iul 2017 21:21 ----------------------------------- Multmesc frumos pt apreciere! :) intr-adevar, asa aratau solutiile pe care le-am tot gasit pe net, si sincer sa fiu... nu m-au multumit; mai mult la un nivel personal, dar si tehnic :D suna un pic ciudat, dar nu am vrut sa replic / regurgitez o idee tocita, cu atat mai mult cu cat mi se pare ca seamana cu un catel care doar sta cu ochii-n soare (no offense pt autorii brevetului si pt utilizatorii de sunspottere produse in serie; great job! doar ca nu m-a satisfacut). Nu-mi inspira deloc mobilitate, cu atat mai mult cu cat Soarele nu se misca numai in sus si-n jos. Iar cu cei 8-9cm de Soare... please... :) de aceea am mers pe un acromat mai lung. Pe de alta parte, dezavantajul cand ai un diametru mare al Soarelui astfel proiectat este acela ca trebuie mai mereu sa corectezi orientarea jucariei - lucru care se face mult mai usor cand ai o jucarie optimizata pt miscare ----------------------------------- zoth 04 Iul 2017 21:48 ----------------------------------- Total de acord, si mie imi place sa-mi optimizez jucariile pe care le fac, dupa placul meu! Si asa trebuie sa faca orice ATM-ist care se respecta. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iul 2017 11:12 ----------------------------------- saiph Felicitari ,sa-l folosesti sanatos si te invit sa impartasesti cu noi observatiile pe care le vei face cu Spotty! Ai dezvoltat foarte frumos ideia initiala care nici mie nu-mi place prea tare. In schimb cu solutiile gasite de tine, construirea unui asemenea instrument devine un proiect foarte atragator . Ai toata admiratia mea pentru modul de gandire. De multe ori mi-e groaza sa ma uit la ce ''noutati'' or mai fi la sectiunile de ATM de pe siturile mari. Cei mai multi sunt ca niste ''apucati'' , construiesc zeci de telescoape dupa una si aceeasi reteta. Cu diferente insesizabile sau chiar lipsa , niste legaturi de vreascuri de aluminiu sau carbon care parca se autoreproduc la nesfarsit , precum dinozaurii lui Ingen din Jurassic Park ! Cum poate cineva sa aplice aceeasi solutie constructiva unui newtonian de 4 inch ca si unuia de 24 inch ? Intradevar ,ambele sunt F/4 dar ce nevoie de tub deschis are un newtonian de 10cm cu focala de 40 cm ? :shock: Mircea ----------------------------------- valy 05 Iul 2017 11:54 ----------------------------------- .. Intradevar ,ambele sunt F/4 dar ce nevoie de tub deschis are un newtonian de 10cm cu focala de 40 cm ? :shock: MirceaPt. reducerea greutatii, fireste. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iul 2017 12:39 ----------------------------------- Incerc sa inteleg...hmm...reducerea greutatii la un telescop cat un stilou ? Daca puneai LOL ,mai mergea. E doar lipsa de originalitate ! Desigur, e dupa gustul fiecaruia . Mintile ... ca sa fiu politicos am sa le denumesc ''simple''.... iubesc standardizarea ,dupa cum scrie in introducerea la volumele ATM :''...standardizarea este pentru mintile standardizate''. Oricine arunca o privire pe situl lui Mel Bartels va vedea o mare varietate de solutii constructive ,semn de gandire originala. Rezumat : fiecare este atras de ceea ce-l caracterizeaza la modul profund. Mircea ----------------------------------- Erwin 05 Iul 2017 13:57 ----------------------------------- Bravo, Mihai! Subscriu colegilor. ATM nu este pentru conformiști. ----------------------------------- saiph 05 Iul 2017 17:03 ----------------------------------- Bravo, Mihai! Subscriu colegilor. ATM nu este pentru conformiști. Multumesc Erwin! :) Multumesc si dlui Pteancu pt frumoasele cuvinte! Recunosc ca sunt usor surprins, in cel mai placut mod, de feedbackul primit pana acum. Se pare ca, macar si pentru atata lucru, tot a meritat asteptarea :D Nu v-am zis cat mi-au cerut initial, anul trecut, la un atelier CNC sa-mi taie piesele din lemn/placaj. Stati pe un scaun/fotoliu, ceva? 3000 zl !! si pt ca l-am prins in toane bune pe tipul ala, s-a gandit sa-mi refaca oferta (asta si pt ca nu doream neaparat factura) la umilul, derizoriul, imbatabilul pret de 2000 zl :lol: (1 zl e cam cu 10 bani mai mare decat 1 ron) I-am multumit frumos in scris (dar "si mai frumos" cu voce tare, in spatele monitorului) mentionandu-i ca nu intentionez sa-i cumpar tot atelierul... Rafal s-a oferit sa ma ajute pro-bono, chiar daca a durat ceva pana si-a pus atelierul la punct. Ar fi cazul sa-i fac cinste macar cu o bere, ca-i baiat bun ----------------------------------- valy 05 Iul 2017 21:40 ----------------------------------- Incerc sa inteleg...hmm...reducerea greutatii la un telescop cat un stilou ? Orice gram castigat e un gram castigat, Eu de exemplu as face si binoclu truss, cum ar suna "CF truss ultralight 8x40 binocular", ee? Saiph, foarte tare, e fotoshopat sau e pe bune? :) ----------------------------------- saiph 05 Iul 2017 22:19 ----------------------------------- Man, e cat se poate de "live" :) nu-s chiar atat de as la fotosoape :lol: da-i play, sa vezi ca se-nvarte. se roteste si in plan vertical, dar nu l-am miscat eu in timpul filmarii. o sa mai fac niste poze si clipuri cu prima ocazie cand i se pune pata Soarelui, sa avem ce vedea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Iul 2017 15:46 ----------------------------------- valy Binoclu 8x40mm ...''truss'' ??? :o As zice ,sa nu te superi - dar acesta-i adevarul : ''ca nu esti tat ''. Una e originalitatea , alta este exagerarea. Binoclu ''truss''... :| Ma declar depasit ,cu tine nu se poate discuta serios , te las... in standardul tau: montura ''truss'' ca singura solutie la orice problema. :shock: Mircea ----------------------------------- valy 06 Iul 2017 16:49 ----------------------------------- Vroiam sa mai amintesc si de o alta idee originala de-a mea: ocularul truss, dar am zis sa nu .... Oricum saiph e de vina, constructia lui creeaza monstrii ...ATM-isti. Saiph, cum colimezi oglinzile? ----------------------------------- saiph 06 Iul 2017 16:57 ----------------------------------- Suportii lor sunt prevazuti cu cate 3 suruburi (nu stiu daca se vad in imaginile postate) iar intre suportii respectivi si placile ce alcatuiesc cadrul principal am pus niste bucati de cauciuc, de vreo 3mm, care pe langa posibilitatea de a mentine intr-o oarecare tensiune suruburile, mai ofera si o mica corectie (la prelucrare sau asamblare au aparut cativa mm de eroare, si noroc ca era in plus, ca daca era in minus era mai complicat) :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Iul 2017 17:13 ----------------------------------- Ocularul ...truss ??? :roll: Nu mai pot , gata , m-ai batut , ma duc si ma arunc in halba de bere ! :P M. PS : cu ciudateniile ATM , Catalin e ....divina ! ----------------------------------- zoth 06 Iul 2017 20:08 ----------------------------------- Sa nu uitam ca topicul de fata se intituleaza "Ciudatenii ATM" chiar daca nu tot ce a fost prezentat aici a avut o nota reala de "ciudatenie". Valy a reusit sa ma "scoata din pepeni" in mai multe randuri cu ideile lui nonconformiste. Nu am niciun resentiment, dupa iritarea de moment mi-am dat seama ca o interventie de felul asta are si un rol benefic, acela de a te deconecta de la incrancenarea cu care privesti o problema. Pana la urma e ok :) ----------------------------------- valy 06 Iul 2017 20:17 ----------------------------------- ..ma duc si ma arunc in halba de bere ! :P !Vezi, tot raul spre bine ... Dar, asa cum a remarcat si colegul Zoth, suntem pe threadul "ciudatenii..".. dar promit ca data viitoare o sa am interventii numai cu ciudatenii normale. Gata ma duc si eu la o bere.. ----------------------------------- saiph 06 Iul 2017 21:59 ----------------------------------- siiii se anunta [url=https://sohowww.nascom.nasa.gov/data/synoptic/sunspots_earth/mdi_sunspots_1024.jpg]ceva pete, in sfarsit! :) prognoza pt maine se prezinta cam uda, pe-aici, dar imi voi incerca norocul in weekend (sanse mai mari cica-s duminica). asa ca, fiti pe faza, ca dam cu poze :lol: ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iul 2017 14:52 ----------------------------------- valy , ai grija ,vezi asa poti sa o incurci! Daca se ia proiectantul de sticlarie dupa ideia de ''truss'' si face halba de bere ''truss'' ? :shock: Bilivmi , de multe ori e mai buna solutia cu perete plin. saiph Asteptam pozele ,bafta ! Mircea ----------------------------------- valy 07 Iul 2017 15:25 ----------------------------------- ..sticlarie .. ''truss'' Nu ma mai provoca, am promis ca nu mai aberez, si oricum nu ma bag la optica ca nu ma pricep. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iul 2017 23:04 ----------------------------------- Asa am sa fac ,Mircea ----------------------------------- saiph 09 Iul 2017 15:03 Re: dobsonian sunspotter ----------------------------------- Asa cum promiteam, azi soarele ne zambeste cu toti dintii :) asa ca, iata cum arata petele lui prin jucaria nou creata. Un pic sub asteptari, as zice, dar voi pune asta pe seama geamului prin care lumina soarelui a trecut inainte de a ajunge la sunspotter. Va trebui sa-l scot un pic la joaca, afara din casa, poate asa vor fi mai sharp petele. Cer senin! :) ----------------------------------- Erwin 09 Iul 2017 17:24 ----------------------------------- Ar fi un excelent demonstrator pentru acțiuni cu publicul! Spor! ----------------------------------- valy 09 Iul 2017 17:32 ----------------------------------- O imbunatarie: magnificatie mai mare si un ecran circular de diametru maxim cat incape acolo. ----------------------------------- zoth 09 Iul 2017 17:56 ----------------------------------- Nu cred ca e de la geam, Mihai. Ai un pic de reglaj fin pe ocular sa poti veni mai exact in focus? Incearca. Imi place ca in ultima imagine se vede si subcorectia cromatica a ocularului, cerculetul albastru (care pe galben da verde) de pe limbul solar. ----------------------------------- saiph 10 Iul 2017 08:43 ----------------------------------- Am focalizat cat am putut de fin/aproape de pozitia cea mai buna. Asa e, ocularul nu prea ofera cine stie ce corectii.. :) Mi-e sa nu fie totusi de la oglinzi mare parte din neclaritate. Primul pas e sa schimb ocularul, cu oglinzile s-ar putea sa nu fie chiar asa simplu, cel putin pt moment. @Valy, am luat in calcul si optiunea asta. Un ocular cu focala mai scurta ar fi solutia cea mai la-ndemana, cu conditia sa ofere o imagine mai curata si mai clara, dar si sa permita utilizarea lui la temperaturi inalte. Partea buna e ca nu o sa ma plictisesc :lol: vezi.. cine zicea ca o sa fie "plug'n'play"..? ----------------------------------- valy 10 Iul 2017 11:06 ----------------------------------- Acum ca l-ai terminat clar trebuie sa te gandesti la un upgrade, poate apertura mai mare, poate niste oculare widefield 80'+ :) De la ce este punctul luminos din imaginea de mai jos? ----------------------------------- saiph 10 Iul 2017 13:20 ----------------------------------- :lol: hehe.. ala mai are o dublura, simetrica fata de planul axei optice. serveste pe post de finder - e doar lumina care vine de la soare prin doua gauri mici de-o parte si de alta a obiectivului. proiectul prevedea initial niste bosaje mici acolo, dar am renuntat la ele in ultimul moment, pe motiv de lipsa de timp pt "nimicuri" din-astea ----------------------------------- saiph 16 Feb 2018 09:57 Re: ----------------------------------- Am gasit acum cateva zile ceva interesant - o montura EQ DIY destul de capabila, pt obiective pana-n 300mm. Textul e in poloneza, din pacate mai greu cu engleza pe meleagurile lui Sobiecki... (csf.. ncsf) Bine ca are poze, schite, cifre - aici ne putem intelege :D Gasisem si ceva prezentare video, e un link prin pagina lui Janusz asta. Behold: the mighty FASTRON Pun si o poza de pe site-ul lui, asa, ca demo. Proiectul pare sa fie intr-o dezvoltare continua, inca de cativa ani. Posibil ca pe viitor sa apara versiuni mai rafinate ca gabarit si precizie, astfel incat sa poata fi asamblata elegant pe un trepied standard - fie foto, fie astro. ----------------------------------- Erwin 16 Feb 2018 11:14 ----------------------------------- Este un barn-door perfecționat. Interesantă abordarea. ----------------------------------- saiph 08 Mar 2018 12:36 Re: montura EQ ciudata ----------------------------------- Tot cautand solutii neconventionale pt monturi simple dar eficiente dpdv al preciziei de urmarire (PE f. mica), am dat peste asacevaabsolut" :lol: Probabil daca ii supui designul la [url=https://www.mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=81]niste [url=http://celestialwonders.com/articles/polaralignment/MeasuringAlignmentError.html]teste [url=http://myplace.frontier.com/~nathan56/Towne2012-DriftPolarAlignment.pdf]mai [url=http://canburytech.net/DriftAlign/DriftAlign_1.html]amanuntite, adaptate modelului, ii strici fengshuiul ----------------------------------- nobody 08 Mar 2018 15:12 ----------------------------------- E testata la sutime de microarcsecunda: ----------------------------------- iulian90 10 Mar 2018 21:57 ----------------------------------- Prezint și eu o "ciudățenie" ATM, construită de mine in perioada geroasă de la sfârșitul lunii februarie. Este vorba de un spectroscop cu 5 prisme de binoclu dispuse în tandem, inspirat după un spectroscop prezentat în cartea Laboratorul astrofizicianului amator, de Matei Alexescu. Poate că aspectul său e ciudat, dar cu el nu numai că am studiat vizual spectrul solar,spectrul luminii unor lămpi,dar am și fotografiat aceste spectre, cu camera montată la spectroscop,in locul ocularului. S-a dovedit a fi foarte util acest spectroscop. L-am construit din materiale recuperate; cele 5 prisme și obiectivele de la colimator și lunetă sunt de la niște binocluri chinezești, pentru carcasa am folosit placaj de parchet, teava PVC pentru tubul colimatorului , la luneta analizatoare am utilizat o oglindă zenitală ,la care obiectivul l-am fixat direct pe buza barellului la oglinda zenitală,nemaifiind nevoie de tub pentru luneta analizatoare ,iar pentru fantă,am folosit carton A4 negru,la care m-am folosit de muchia dreapta a acestuia, obținută prin tăierea precisă din fabrică a foii de carton,eu doar am decupat două bucăți în formă de D,pe care le-am lipit la capătul tubului colimatorului. Mai jos am pus și niște poze cu spectroscopul un cauză, precum și cu câteva spectre fotografiate cu ajutorul acestuia și a camerei Genx GDV720. ----------------------------------- dragos.n 10 Mar 2018 22:39 ----------------------------------- Excelenta lucrare. Felicitari. Chiar daca instrumentul arata cam urat, rezultatele sunt in extrema cealalta a spectrului. ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Mar 2018 23:17 ----------------------------------- saiph Daca pohtesti sa testezi acea montura ecuatoriala , uite iti dau eu in scris aici , da-i bataie fara jena de frica ''patentului''. Incultura a devenit motiv de mandrie abia in epoca Internetului. Asemenea mese /platforme au fost popularizate fara pretentii de patentari de catre Adrien Poncet inca de acum 38 de ani. https://en.wikipedia.org/wiki/Poncet_Platform https://www.google.ro/search?q=images+poncet+equatorial+table&safe=active&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwil5s3B0eLZAhWkKJoKHd3mAOMQsAQIUA&biw=1536&bih=683#imgrc=BNeJ5W66U_-xdM: Iar utilizarea unui fluid pentru antrenarea unei monturi prin regularizarea scurgerii printr-o supapa reglabila a fost si ea prezentata in revista ''Telescope Making'' prin anii '80 , poate chiar am numarul respectiv. Titlul articolului este ceva cu ''Fisss...'' Spor la studiu si ,daca te decizi , la construit. Monturile Poncet sunt bune , cel putin la observatii vizuale si expuneri scurte de ordinula 20-30 minute. Asta e ce stiu... Iulian Este foarte interesanta constructia ta si te felicit din toata inima ! La Sirius oare ce rezultat va da ? Te rog sa ne informezi despre alte rezultate , succes , Mircea ----------------------------------- Erwin 11 Mar 2018 06:58 ----------------------------------- Super, Iulian, deși demult am citit cartea nu-mi mai amintesc nimic despre acest tip de spectroscop. Felicitări pentru rezultatele obținute, acelea sunt cele care contează. Se văd liniile de emisie foarte bine. Presupun că poți îmbunătăți construcția mecanică într-o viitoare perioadă geroasă, acum abia așteptăm să mai scoatem obiectivele pe-afară! :) ----------------------------------- iulian90 11 Mar 2018 15:08 ----------------------------------- Multumesc tuturor pentru felicitari. :D Desigur, o sa imbunatatesc constructia spectroscopului, nu o sa-l las asa. ----------------------------------- Erwin 11 Mar 2018 15:53 ----------------------------------- Căutând info despre spectroscoape am dat peste ceva interesant: http://starlight.inaf.it/artwork/arcetri-spettroscopio-25-prismi/?lang=en Pentru că am câteva prisme rămase de la binocluri dezmembrate aș vrea să încerc și eu să fac unul. Știu că se poate folosi o bucată de CD pe post de rețea de difracție însă rezultatele sunt relativ slabe în comparație cu ce-ai obținut tu. P.S. Iată un site foarte interesant, pentru inspirație: http://collection.sciencemuseum.org.uk/objects/co56183/norman-lockyers-seven-prism-spectroscope-spectroscope-astronomica-solar-eclipsel ----------------------------------- iulian90 11 Mar 2018 17:19 ----------------------------------- Am incercat și eu varianta de spectroscop cu o bucată de CD ca rețea de difracție, nu mi-a plăcut nici mie rezultatele oferite de acest tip de spectroscop. In afară de faptul că la un CD, liniile sunt curbate, din cauza căruia liniile spectrale apar clare numai pe o porțiune mică de câmp,in centru, mai are dezavantajul că transmisia luminii este cam slabă, in comparație cu cea a unei prisme sau unui grup de prisme in tandem. Deci spectrul văzut printr-un spectroscop cu rețea de difractie din CD, apare mai slab luminos decât la cel cu prisme. Construcția unui astfel de spectroscop cu rețea de difracție este mult mai simplă,dar rezultatele sunt cam slabe,cel puțin în ceea ce privește transmisia luminii. ----------------------------------- Erwin 18 Mar 2018 10:18 ----------------------------------- Tocmai am demontat prismele din resturile de binocluri pe care le aveam. Nu sunt toate la fel. Am 4 mici și 6 mari iar cele 6 mari provin din binocluri diferite așadar nu sunt chiar identice. Aș folosi 5 din cele mari. Este vreo problemă că nu sunt toate la fel? Cum ai fixat prismele pe placă și la ce unghiuri, care este distanța dintre ele? ----------------------------------- zoth 18 Mar 2018 10:37 ----------------------------------- Tavi, poti folosi prismele fara rezerve chiar daca nu sunt toate la fel. Pentru a determina pozitia de asezare a fiecarei prisme te poti ajuta de un laser. Daca respectivul e in domeniul rosu trebuie sa tii cont ca radiatia rosie e cea mai putin refractata, asa ca in desenul lui Iulian. Mai departe sunt convins ca te descurci singurel :) ----------------------------------- Erwin 18 Mar 2018 10:42 ----------------------------------- Merci, Silviu. Am laser roșu (pointer) și unul verde doar că e foarte puternic, e cam riscant să mă joc cu el. Nu am cartea lui Alexescu la îndemână. Am avut-o cândva, nu știu ce-am făcut cu ea. Poate am dat-o cuiva împrumut. O am undeva downloadată în pdf dar nici acea colecție nu-mi e la îndemână chiar acum. ----------------------------------- zoth 18 Mar 2018 10:49 ----------------------------------- Daca ai nevoie de carte o gasesti la mine :) ... dar eu cred ca te descurci si fara ea foarte bine! ----------------------------------- Erwin 18 Mar 2018 12:11 ----------------------------------- Într-adevăr, folosind laser pointer-ul roșu prismele vor fi simplu de aliniat, m-am jucat puțin cu ele pe masă. Urmează să caut obiective potrivite în cutia cu lentile, ceva placaj și țevile de aluminiu necesare. Pentru fantă am să folosesc o lamă de bărbierit nouă ca să nu aibă ciobituri pe cant. Cred că am cam tot ce-mi trebuie. :) ----------------------------------- iulian90 18 Mar 2018 14:08 ----------------------------------- Am facut cateva poze la acele pagini din cartea Laboratorul astrofizicianului amator a lui Matei Alexescu, care se refera la constructia unui spectroscop cu prisme de binoclu. Sunt cele de mai jos. Sper sa va fie de folos. :) Eu am lipit prismele cu poliadez (sau perlandez, cum i se mai spune),acel adeziv pentru lipit cauciuc,pentru camera de aer la roata de bicicleta,atunci cand faci pana, este bun, lipeste foarte bine un unele cazuri,eu m-am chinuit sa dezlipesc cu mana o prisma lipita cu poliadez si nu am reusit decat introducand treptat intre prisma si suprafata pe care pe care a fost lipita o lama subtire de cutter ,taind astfel adezivul dintre prisma si suprafata. Am utilizat si alte adezive cu uscare rapida,gen superglue ,dar acestea emana niste vapori ce pot condensa pe optica si uneori nu se poate sterge sau indeparta acea depunere/condensare de pe optica. Nu am avut laser la indemana pentru aliniere,dar am procedat altfel; pe o bucata de placa de parchet am lipit prima prisma,apoi uitandu-ma prin aceasta,am pozitionat-o pe urmatoarea, care se vedea prin prima prisma, pana ce aparea "aliniata" cu aceasta,desi cea de-a doua prisma era pozitionata inclinat fata de prima,datorita schimbarii directiei luminii prin prisma,apoi tot asa am procedat mai departe cu celelalte prisme, pana ce se vedeau prin prima prisma, celelate 4 prisme ca fiind "aliniate" desi acestea formau un arc de cerc, prin pozitionarea lor,una inclinata fata de cealalta. Bineinteles ,metoda cu laserul e mai indicata si mai precisa. :wink: Apoi , dupa uscarea adezivului am fixat si cea de-a doua placa de parchet peste ansamblul de prisme,ca intr-un sandwich,apoi si celealte componente; colimaturul cu fanta pe unde intra lumina si luneta analizatoare. Luneta analizatoare am facut-o sa pivoteze putin, pentru ca spectrul nu se vede in intregime in ocular sau in camera, miscand putin de luneta analizatoare,reusesc sa vad tot spectrul. :) ----------------------------------- valy 18 Mar 2018 15:01 ----------------------------------- L-ai incercat si pe stele? ----------------------------------- Erwin 18 Mar 2018 15:36 ----------------------------------- Mulțumesc! Deja mi s-au conturat în minte mai multe idei pentru realizarea practică a acestui spectroscop. De exemplu, la intrare pot folosi prisme mici iar la ieșire cele mari, pentru a capta cât mai mult din lățimea spectrului. Probabil și luneta de ieșire va avea un diametru mai mare decât cea de intrare unde voi folosi un obiectiv de la un binoclu mic. Voi avea astfel 2 seturi de prisme identice 2-1-2 din cele 10. Prismele mici sunt din sticlă diferită, cu o tentă gălbuie, probabil și dispersia este alta decât a celor mari care sunt albe. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Mar 2018 17:45 ----------------------------------- Si daca prisma este echilaterala ,deci cu unghiuri de 60 grade ? Mircea ----------------------------------- catalin dumitru 18 Mar 2018 21:50 ----------------------------------- Si daca prisma este echilaterala ,deci cu unghiuri de 60 grade ? Mircea Păi cam așa ceva se folosește sau se folosea acolo unde nu e strictă nevoie de rețea de difracție . Când dispersia e mică , e bine ca drumul razei prin sticlă să fie mai lung . Și IOR a făcut asemenea prisme(excelente calitativ) pentru niște spectro-fotocolorimetre , din păcate nu prea performante . ----------------------------------- iulian90 18 Mar 2018 21:58 ----------------------------------- Merge construit un spectroscop si cu prisme echilaterale, chiar mai bine decat cu prisme de binoclu. O prisma echilaterala are un unghi de dispersie mai mare decat o prisma de binoclu,mai ales daca este din sticla din grupa flint. :) L-ai incercat si pe stele? Spectroscopul l-am incercat intr-o seara, acum aproape doua saptamani, la stelele Sirius si Betelgeuse,dar prin telescopul reflector de 114mm, nu direct ,deoarece nu este suficient de sensibil pentru stele asa singur. L-am tinut in mana,cu fanta in dreptul ocularului,era cam dificil de nimerit lumina stelei prin fanta. :) La Sirius,in spectrul sau am zarit doua linii intunecate,de absorbtie,una in zona verde,cealalta in zona albastru-indigo. La Betelgeuse nu am observat vreo linie intunecata. Spectrele ambelor stele se vedeau slab luminoase si mai mult de la verde pana la albastru si violet, culorile vazandu-se cam sterse,mai mult spre cenusiu. Una din liniile din spectrul lui Sirius,cea din zona verde, am observat-o mai demult cu o bucata de CD cu stratul de aluminiu epilat,folosita ca retea de difractie de transmisie,privind prin aceasta la ocular,cu telescopul de 114mm. ----------------------------------- iulian90 20 Mar 2018 18:42 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. Azi,neavand ce face,iar afara fiind urat si frig, mi-am construit un microscop din piese recuperate: un focuser de la o luneta Seben 60/900,din plastic, un obiectiv de 6mm focala, de la o camera CCTV defecta si cateva bucati de lemn si o placa din lemn. :) Am ales ca tub pentru optica microscopului focuserul pentru ca intr-un capat are deja acea bucsa cu alezaj pe 1,25" unde vine montat ocularul,cu 2 suruburi de prindere si mai ales pentru ca am vrut sa ma folosesc de mecanismul de focusare pentru a putea regla tubul optic pe verticala,fata de obiectul de studiat,atunci cand caut sa focusez mai clar pe suprafata obiectului studiat. Obiectivul de 6 mm, de la o camera CCTV, l-am montat in capatul inferior al tubului focuserului, invers,cu lentila frontala spre ocular,asa da rezultate bune. Planul focal al imaginii formate in microscop este undeva pe la 200 mm de obiectiv,iar planul focal dinspre obiectul studiat este la 7-8 mm de obiectiv. Am constatat ca microscopul mareste mult, o mica particula de praf cu diametru de 0,05-0,1 mm aparea aproape pe intreg campul aparent al ocularului de 23mm,care este de 63 grade,asa de mult mareste! :D Inca nu am masurat grosismentul microscopului ,dar zilele astea o sa ma ocup si de treaba asta. Mai jos am pus si cateva poze cu microscopul si imagini luate cu camera foto/video Genx,pe care am montat-o in locul ocularului. Ca sursa de iluminare a suprafetei obiectului studiat am folosit o lanterna mai puternica,caci imaginea vazuta prin microscop este cam intunecata iar camera foto Genx are sensibilitatea mai mica decat ochiul uman. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Mar 2018 23:40 ----------------------------------- Foarte practica ideia , felicitari pentru ea si pentru microscopul care o materializeaza. Mircea ----------------------------------- Erwin 21 Mar 2018 22:37 ----------------------------------- Am făcut și eu demult un microscop de acest gen dar cu lentile recuperate. L-am dezmembrat însă pentru că am făcut rost de microscoape adevărate, deja am 4 în colecție și o serie de oculare și obiective pentru ele. Ultimul "intrat" este ceva deosebit. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Mar 2018 23:45 ----------------------------------- Da' cu tancul ce-ai facut ? :shock: Pana la urma ce ai decis sa faci cu el ? Mircea ----------------------------------- Erwin 22 Mar 2018 06:53 ----------------------------------- Dacă te referi la corpul de microscop Leitz-Wetzlar pe care mi l-ai dat tu, atunci este parțial funcțional, i-am înlocuit cremaliera și axul cu pinion distruse, implicit și roata de acționare, am făcut rost de condensor și oglindă dar încă nu este gata tot. Oglinda trebuie adaptată la suportul original printr-o piesă nouă iar condensorul fixat cu ceva sub platan. Am pentru el oculare și un set de obiective antice. Nu mai arată ca original, mai este de lucru la el. ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Mar 2018 22:41 ----------------------------------- Nu , glumeam pe seama ultimului cap binocular , arata foarte solid si oarecum ''bataios''. Mircea ----------------------------------- Erwin 22 Mar 2018 22:44 ----------------------------------- O sa-l pun pe o coloană de aparat de mărit vechi dar abia când o să o pot aduce dela Păuliș unde e stocată, împreună cu alte scule. O să-l folosesc la microelectronică iar stereomicroscopul IOR probabil că îl voi da. ----------------------------------- iulian90 23 Mar 2018 16:24 ----------------------------------- Salutare tuturor. :) Am mai perfectionat microscopul, schimbandu-i obiectivul de 6mm focala cu cu alt obiectiv,cu focala de 8,5mm , care a fost chiar de la camera foto/video Genx 720,inainte de a fi adaptata pentru telescop. Obiectivul de 6mm care a fost pe microscop pana ieri,nu era chiar bun,avand aberatie de sfericitate cam pronuntata, apertura prea mica, din cauza careia imaginea era cam intunecata si marita prea mult,la limita de difractie. Noul obiectiv de 8,5 mm mareste ceva mai putin dar ofera o imagine mai luminoasa,mai clara,cu contrast superior, fara aberatii si are in componenta sa o lentila asferica, din ce am observat,situata pe partea dinspre senzorul camerei de la care l-am demontat. Am mai aflat cate ceva despre principiul de functionare a microscopului,cum este construit, nu difera mult fata de constructia si functionarea unui lunete,doar ca obiectul studiat este mult mai aproape de obiectiv,iar distanta focala a obiectivului, de obiecei, este mai mica decat cea a ocularului. Am aflat si care este grosismentul microscopului pe care l-am construit eu, undeva pe la 260x, cu obiectivul de 8,5mm si ocularul de 23mm. Cu celalalt obiectiv de 6mm si acelasi ocular de 23mm grosismentul era de 370x. Iata si cateva poze prin microscopul dotat cu obiectivul de 8,5mm . ----------------------------------- Erwin 23 Mar 2018 22:24 ----------------------------------- Bravo! Acesta-i spiritul ATM-ului în carne și oase! 8) ----------------------------------- zoth 24 Mar 2018 09:05 ----------------------------------- Tavi, ultimul microscop (cel din imaginea de mai sus) arata impresionant, super profi :) ... da mie imi aduce mai mult cu o centrala termica, mai ales cand vad racordul si fitingaraia de pe el :lol: :lol: Daca i-ai conecta si doua calorifere ar deveni o scula multifunctionala, mai ales iarna! Sper sa-ti fie de ajutor la microelectronica! Multa bafta! ----------------------------------- nobody 24 Mar 2018 14:02 ----------------------------------- Adica vreti sa ziceti ca ala nu-i de la un periscop de submarin ? Arata foarte tare, succes ! ----------------------------------- Erwin 24 Mar 2018 18:39 ----------------------------------- Mulțumesc, prieteni! :) E microscop oftalmologic de operații. A stat afară în ploaie vreo 2 luni, într-o cutie de carton. Am avut mare noroc să dau de el acolo înainte de a fi ridicate toate fierotăniile din curtea unei firme și să fie duse la fier vechi. Din păcate nu am găsit stativul pe care era el pus, poate l-a luat altcineva, n-am aflat. Nu are mecanism de focalizare, era la stativul original. ----------------------------------- iulian90 20 Iul 2018 19:35 ----------------------------------- Mai jos prezint spectroscopul construit asta iarna, intr-o noua forma. ;) L-am desfacut si l-am reconstruit din textolit acum doua saptamani, la inceputul lui Iulie. Iam pastrat doar ansamblul dispersor cu prismele de binoclu asa cum era ,in rest totul este confectionat din textolit de 5mm grosime. Si diagonala zenitala de la partea cu luneta analizatoare, care era cea de la luneta Bresser de 60/800mm, am inlocuit-o tot cu o prisma mai mare de binoclu, montata intr-o carcasa de diagonala zenitala de calitate mai proasta, caruia i-am scos oglinda si pe care am montat-o intre doua placi de textolit. Partea cu luneta analizatoare,cu tot cu diagonala zenitala,acolo unde vine montat ocularul, formeaza un ansamblu mobil, ce pivoteaza in jurul unei axe in dreptul suruburilor laterale cele mai mici de pe ansamblul mobil, suruburi in care vine prins ansamblul mobil de carcasa principala a spectroscopului. Pivotarea ansamblului cu luneta analizatoare este necesara ,deoarece ocularul nu prinde in campul sau tot spectrul vizibil de la un capat la celalalt si trebuie miscat ansamblul mobil ,fie mai pe spate ,pentru a prinde capatul dinspre violet al spectrului, fie mai in fata, pentru a prinde capatul dinspre rosu al spectrului. In rest, am pastrat aceeasi schema optica la spectroscop, doar ca i-am inlocuit fanta din semicercuri din carton negru, cu o fanta mai serioasa, realizata cu doua bucati de lama de cutter noua, nefolosita, iar acum imaginea fantei arata superb, mai ales la spectrele de linii ale lampilor cu descarcari in gaze,dar si la spectrul solar. :) Latimea fantei am lasat-o cat mai mica, cam de 0,1mm pentru o definitie cat mai buna a spectrului :) Acum spectroscopul e mult mai aratos in "imbracamintea" din textolit si mai solid, fata de cum era inainte, infasurat in mult izoler si vai de capul lui. :lol: ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2018 22:18 ----------------------------------- Iulian Fii ingaduitor cu tine , noi am inteles ca acela a fost un prototip pe care ai testat fezabilitatea. Felicitari pentru noua constructie , arata foarte bine, te rog sa ne tii la curent cu rezultatele obtinute. Mircea ----------------------------------- iulian90 21 Iul 2018 13:12 ----------------------------------- Mulțumesc pentru felicitări dl Mircea. :) Astă iarnă , spectroscopul l-am construit in grabă, in numai două zile ,dar acum două săptămâni, l-am reconstruit cu grijă și răbdare, mi-a luat o săptămână să prelucrez piesele spectroscopului din textolit, le-am tăiat manual, cu bomfaierul, am gândit fiecare piesă în parte, cum va veni montată , cum trebuie tăiată etc. După terminarea reconstrucției spectroscopului, am mai făcut și niște fotografii cu camera Logitech Quickcam 9000, la spectrele unor lămpi, la spectrul solar, am montat și filtrul UHC la camera Logitech , rezultatele se pot vedea in acest link http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=178860#178860 , mai cu seamă ultimele 4 imagini din josul paginii. ----------------------------------- iulian90 08 Apr 2019 20:29 ----------------------------------- Zilele trecute am construit o combinatie dintre montura Dobson si trepied. :) Practic un trepied pe care sa asez telescopul reflector de 114mm cu partea mobila a monturii Dobson. Am recurs la aceasta constructie deoarece fac mai bine observatiile in picioare , cand telescopul este plasat mai la inaltime, decat de pe scaun sau in genunchi, cu telescopul in forma actuala, fiind prea jos si i-mi stramb gatul atunci ca trebuie sa ma uit prin cautator, ami ales catre zenit. De multe ori urcam telescopul pe un scaun mai mare si mai rigid, de prin magazie, dar acesta avand 4 picioare, il asezam cu dificultate , mai ales pe pietrisul care acopera mare parte din curtea mea, in locurile unde fac observatiile, asa ca am zis sa i-mi construiesc un trepied mai rigid ,pe care sa il combin cu montura Dobson. Acum i-mi este mult mai comod sa fac observatiile si nu i-mi mai stramb asa mult gatul cand ma uit prin cautator spre zenit si stand in picioare ma mentin mai in "forma" iar oboseala pe timpul serii (mai ales noaptea tarziu) intervine mai greu decat atunci cand stateam jos pe scaun si fac observatiile mai cu placere. Cei drept la un moment dat incepe sa ma doara picioarele de atat stat "in picioare" dar nu ma mai ia "somnul" asa repede la observatii ca atunci cand stateam pe scaun langa telescop. :) Trepiedul este relativ rigid, vibreaza putin cand misc telescopul ,sau la vant mai puternic, dar isi face treaba bine. ----------------------------------- Erwin 08 Apr 2019 21:35 ----------------------------------- Foarte bună soluția. Ca să reduci vibrațiile trebuia să faci picioarele din scândură mai lată, așezată la 90 grade față de cum sunt acum. Sau din două șipci înguste care la rândul lor formează triunghiuri. Brațele tripodului ar fi prinse la mijloc, în interior. ----------------------------------- iulian90 01 Iun 2019 18:30 ----------------------------------- Salut tuturor. :) Azi am modificat trepiedul la telescopul reflector de 114mm , urmand sfatul lui Tavi (aka Erwin) de a monta picioarele la trepied perpendicular fata de cum erau montate inainte. Ieri Tavi a venit in vizita la mine in Braila si i-am aratat printre altele si trepiedul pe care montez telescopul de 114mm si m-a sfatuit sa montez picioarele la 90 de grade fata de cum erau inainte fiindca asa trepiedul devine mai rigid. Azi am demontat picioarele la trepied si le-am taiat corespunzator la capete, apoi le-am montat la 90 de grade fata de cum erau inainte, iar acum s-au redus vibratiile la jumatate fata de cat erau inainte, trepiedul este mai rigid, mai simplu si mai frumos, fiindca nu a mai trebuit sa-i mai pun scandurile orizontale de rigidizare, am montat la mijlocul picioarelor doar placa triunghiulara pentru rigidizare. :) Iar la sugestia lui @Remus Boldis, din topicul "Platforma ecuatoriala DIY pentru telescop pe montura Dobson", am montat doua rondele din PAL in interiorul capacelor din PVC prin care se sprijina si pivoteaza telescopul pe altitudine , astfel rigidizand si mai mult constructia telescopului. Acum montura si trepiedul telescopului de 114mm se comporta mai bine in privinta vibratiilor, care au o durata si amplititudine de doua ori mai reduse decat inainte. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2019 23:44 ----------------------------------- Bravo Iulian ,iti perfectionezi continuu instrumentele ,spor in continuare ! Eu am montat luneta din imagine inca anul trecut. Am vazut apoi ca ergonomia instrumentului nu este buna deoarece nu avea cautator. Cerintele de echilibrare mi-au impus sa pun tubul in scoica la maxim in sus. Deci nu am loc pentru cautator. O simulare mi-a aratat ca un cautator pus langa obiectiv nu va da nici el bune rezultate. Bracketul de RDF nu m-a ajutat nici el deoarece nu poate fi montat direct pe un tub de diametru asa de mic. Am rezolvat pana la urma cu o mica serenada de pendular prin care am confectionat piesa intermediara din poze. E un pic sucita piesa dar imi permite colimarea cautatorului RDF cu luneta. Ceea ce am si facut Joi ,folosind imaginea unui horn indepartat. Asta-seara ,prin nori,am vazut Arcturus si Alcor-Mizar ,cu dubla rezolvata,gasite cu RDF-ul. Deci adaptorul isi face datoria. Obiectivul lunetei este Swift 818 de 60x500mm , de productie japoneza si provine de la d-na Carol. Mircea ----------------------------------- Erwin 02 Iun 2019 06:18 ----------------------------------- Felicitări, Iulian! Lucrând îți dai seama de avantajele sau dezavantajele unei anumite structuri. Când construiești cu mâna ta ai avantajul că poți oricând să refaci piese care nu corespund. Mircea, pentru lunete mici ar trebui să faci o altă prindere pe montură, ceva mai mică. Sau să pui căutătorul direct pe cutie având posibilitatea să-l folosești la orice instrument acceptat acolo. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Iun 2019 12:45 ----------------------------------- Multumesc Erwin pentru idee ,problema este deja rezolvata si oricum nu mai trec odata prin munca deloc usoara ceruta de confectionarea din lemn a unei scoici. Pentru prelucrarea metalelor nu am utilaje iar la componentele de instalatii apelez doar daca toate celelalte variante au cazut. Apropo,tubul lunetei il am de la tine. Azi am primit pe grupul yahoo ''60mmtelescopeclub'' informatia ca Swift a fost un brand comercial si ca de fapt optica lor a fost executata de Takahashi. Asta explica de ce m-a magnetizat calitatea imaginii acestei mici lunete. Acum e Soare ,poate deseara vedem cer instelat. Mircea ----------------------------------- iulian90 02 Iun 2019 14:01 ----------------------------------- Multumesc tuturor pentru felicitari. :) Aseara a fost senin si am testat trepiedul modificat al telescopului de 114mm si se comporta mai bine decat inainte, vibratiile amortizandu-se mai repede. Si nu ma mai incurca nici scandurile acelea de rigidizare orizontale atunci cand ma misc pe langa trepied, in timpul observatiilor. ----------------------------------- Erwin 02 Iun 2019 15:33 ----------------------------------- @Mircea: Mă bucur că ai reușit să refaci luneta! E o mică bijuterie acest obiectiv așa că nu mă mir că de fapt a fost fabricată de Takahasi. Eu o folosesc pe-a mea ca lunetă de test pentru ocularele home-made și nu numai. I-am făcut o tălpică de textolit cu gaură de 1/4 pentru trepiedul foto. @Iulian: Bravo! În placa triunghiulară poți face găuri de 32mm pentru picioarele ocularelor ca să stea frumos sau măcar pune niște șipci pe margine să nu alunece accidental pe jos. ----------------------------------- iulian90 02 Iun 2019 17:44 ----------------------------------- Cred că o să pun niște șipci pe marginea plăcii triunghiulare, ca să nu cadă ocularele. Din cauza prafului destul de mult in zona in care locuiesc, ocularele le țin in cutiile lor, pe masă sau placa triunghiulară a trepiedului, chiar și în timpul observațiilor și le scot numai când le montez pe telescop, apoi le bag la loc în cutii când le dau jos de pe telescop. ----------------------------------- Erwin 21 Oct 2019 21:25 ----------------------------------- Poți face mai multe găuri de 32mm în placă, ocularele vor intra în găuri și nu mai cad. ----------------------------------- Erwin 21 Oct 2019 21:30 ----------------------------------- Am găsit ieri în târg un focuser de la un aparat de proiecție cu film (cred). Am dat pe el 5 lei. Pentru că dimensiunile nu erau potrivite pentru oculare, m-am hotărât să fac o bucșă de adaptare pe 1.25" la strungul de ceasornicărie. Mai întâi am făcut șurubelul care ține cilindrul mobil să nu se rotească și care lipsea. Apoi am făcut bucșa din dural. Mi-a luat mult timp să sap în material gaura de 1.25" pentru că era bară plină, strungul e mic, trebuie lucrat cu adaos mic. Acum focuserul este funcțional, mai trebuie o talpă potrivită. Cursa este de doar 9mm dar pentru un newtonian mic ar merge. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Apr 2020 00:02 ----------------------------------- In pozele atasate vedeti trei RTT adica ''Ridiculously Tiny Telescopes'' = TRM /Telescoape Ridicol de Mici. Toate trei sunt newtoniene: D= 40mm F= 500mm D=47.5mm F= 376mm ambele de Jack Eastman si D=23.4mm F=300mm de Joe Meyers. Jack si Joe sunt astronomi amatori din Denver. Recent Jack s-a alaturat la ATS si asa am aflat de aceasta poveste. Telescoapele sunt complet functionale si dau rezultate excelente,conform aperturii. Mircea ----------------------------------- tudor 29 Apr 2020 07:31 ----------------------------------- Super telescoape! Dar cel mai mult ma mira ocularele. Ma gandesc ce mici trebuie sa fie ocularele!!! Iar distanta de privit ar trebui sa fie foarte mare in raport cu marimea lor, ca sa nu iti scoti ochii privind prin ele!! ----------------------------------- MariusP 29 Apr 2020 09:20 ----------------------------------- Faine telescoape, nea Mircea, au și contragreutăți să nu se dezechilibreze si să cadă de pe monturi! Am râs imaginându-mi observațiile cu ele. Eu cred că cel ce se uita tre' să aibă ochii mici, mici... :lol: ----------------------------------- GunDALF 29 Apr 2020 09:35 ----------------------------------- Super telescoape! Ma gandesc ce mici trebuie sa fie ocularele!!! La cel cu tubul alb se vede cel mai micut ocular. Pinhole eyepiece! :lol: :P ----------------------------------- tudor 29 Apr 2020 13:07 ----------------------------------- Ma gandesc ce dureri de cap provoaca atunci cand trebuie colimat :) Atunci trebuie dus la un ceasornicar pasionat si de instrumente optice :lol: ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Apr 2020 23:47 ----------------------------------- He,he,dragii mosului,am sa va dau linkuri sa cititi toata povestea. Oglinzile sunt dopurile scoase prin carotare din oglinzi principale de SCT-uri Celestron. Telescoapele nu au asadar mecanisme de colimare,se exploateaza prelucrarea precisa a spatelui. Doar la cel mai mic s-a folosit un dispozitiv de aliniere a secundarei ...lipite pe un geam optic ! :shock: Despre oculare : or fi minuscule pentru exageratii astia ca voi care folosesc numai oculare cat grenada. :P Telescopul de 40mm si cel de 47.5mm folosesc oculare de 0.96''. Iar cel .... cum sa zic .... mic :wink: .... de 23.4mm foloseste un ortoscopic de 10mm ,cartusul optic ca restul e materie moarta. Telescopul de 40mm a prezentat calota polara si Syrtis Major de pe Marte. Pe Marte spun deoarece doi contestatari au incercat sa vada calota si Syrtis ... pe Arcturus ,pe vremea cand Jack lucra la Griffith Obs.:D Orientat apoi spre Marte ''reflectorasul'' si-a facut datoria. Iar prichindelul prezinta craterele de pe Luna,satelitii galileeni,inelul lui Saturn si rezolva Castor. Ca sa va sporesc uimirea , aflati ca Passement a produs si vandut mini-telescoape Gregory cu apertura de un tol francez (deci 27mm) cu rol de ceea ce se numeste acum ''spotting scope''. Ceva de genul : https://www.amismuseehoche.fr/collection-sciences-physiques/materiel-optique/telescope-passement1/telescope-passement1.php Mircea ----------------------------------- iulian90 06 Sep 2020 17:51 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. :) Prezint un alt un spectroscop solar cu aspect ciudat dar mult mai performant decat variantele anterioare de spectroscop. :) Spectroscopul in cauza este de mare rezolutie si are in componenta sa o retea de difractie dint-o bucata de DVD ,care se stie ca are o dispersie mai mare decat un CD , avand peste 1300 linii/mm. Reteaua de difractie este mult mai compacta decat un tren optic de prisme , avand in acelasi timp si o dispersie mai mare decat acesta ,precum si o liniaritate mai buna a spectrului. Spectroscopul este construit dintr-o teava PVC de 40mm diametru si lunga de 500mm si fitinguri din PVC, nu are colimator si fanta este amplasata la o distanta relativ mare fata de reteaua de difractie. Are in schimb o luneta analizoare care mareste imaginea spectrului si are posibilitatea de a pivota in jurul unei axe ce trece aproximativ prin dreptul retelei de difractie, intrucat spectrul nu se vede in intregime prin luneta analizoare si trebuie baleiata pentru a putea observa tot spectrul de la un capat la celalalt. Din experimente si incercari am vazut ca prezenta unui colimator pe traseul optic al spectroscopului (inainte de reteaua de difractie) mai mult incurca fiindca introduce aberatia de sfericitate ,mai ales cand se foloseste si luneta analizoare si retea de difracite din CD/DVD, care are santurile acelea curbate, iar liniile de emisie sau absorbtie din spectru se vad incetosate si mai groase, depinzand de focala colimatorului, asa ca am renuntat la colimator si am ales varianta fara, cu fanta amplasata mai departe de reteaua de difractie, la vreo 40-50 cm distanta de aceasta. Fanta am facut-o reglabila ,din lame de ras asezate pe un suport tip paralelogram, astfel ca pot regla in limita a 0,1-1,5mm, la Soare inchid fanta cat mai mult posibil , la 0,2-0,1mm. iar la lampi fluorescente sau cu neon, cu lumina slaba, deschid fanta la 1mm. Reteaua de difractie nu am lipit-o de suport fiindca din experientele anterioare am vazut ca adezivul mai ales cel tip perlandez, interactioneaza cu suportul din plastic al retelei de difractie din DVD sau CD, deformandu-l, de parca ar fi topit in zona unde este lipit si strica imaginea spectrului, asa ca am ales sa fixez reteaua de difractie ca pe oglinda de telescop, intre doua bucati de carton prinse cu suruburi pe suport din textolit in interiorul fitingului. Luneta analizatoare am facut-o cu un obiectiv de binoclu de 32/125mm, si o pot folosi atat cu ocular ,cat si cu o camera web pentru a fotografia spectrul. Articulatia dintre luneta analizoare si restul spectroscopului am acoperit-o cu in material textil negru si flexibil, prins cu clipsuri de tubul spectroscopului si de tubul lunetei analizoare, pentru a nu patrunde lumina solara sau de la lampile analizate pe unde nu trebuie. :lol: Pentru ca articulatia nu statea fixa ,recent i-am montat o parghie de la o montura alt-azimutala tip furca, ca sa mentina fixa articulatia, in acelasi timp beneficiind de reglajul fin al parghiei, cu care pot regla fin luneta analizoare. Dupa ce am terminat de construit spectroscopul solar si i-am facut proba, am ramas uimit de ce rezolutie poate sa aiba, linia dubla D a sodiului se vedea larg spatiata, cu alte linii subtiri intre cele doual linii principale care o compun, una din liniile principale a dubletului D, se vede la randul sau dubla. Linia A, sau Hidrogen-Alpha se vede foarte bine si relativ groasa. In regiuna verde a spectrului se vad zeci de linii subtiri, printre care si trei linii mai groase, apartinand fierului si magneziului, in zona verde-albastrui se observa bine si linia F sau Hidrogen-Beta, iar in regiuna albastru-indigo se mai vedea banda de absorbtie a unei substante notate cu CH , probabil metan atmosferic. In regiunea violet se observa cele doua linii groase apartianand calciului din Soare si in regiunea rosu-indepartat, dupa H-Alpha, se mai observa o banda de absorbtie, ca niste linii multe si foarte apropiate una de alta, apatianand oxigenului atmosferic, aceste linii am observat ca se inmultesc si se extind din zona rosie pana spre regiunea galben a spectrului ,atunci cand Soarele apune sau rasare. Am facut si capturi la spectrul solar cu camera Logitech montata pe spectroscopul solar. La lampi am vazut ca spectrul se vede slab luminos, chiar si cu fanta deschisa la maxim si nu prea merge fotografiat cu camera web, in schimb vizual spectrul lampilor fluorescente se vede fain, chiar daca este slab luminos. :) ----------------------------------- Herr_Alien 06 Sep 2020 18:33 ----------------------------------- Fain spectrul, bravo! ----------------------------------- Erwin 06 Sep 2020 22:10 ----------------------------------- Jos cu pălăria! Probabil la lămpi este nevoie de o cameră CCD cu senzor mai sensibil. Sau cu DSLR-ul dacă faci un aranjament care să-i susțină greutatea. Spor la studiat spectre! ----------------------------------- Remus Boldis 07 Sep 2020 09:34 ----------------------------------- Foarte faina treaba ! Sunt curios de unde a rezultat distanta de 40-50 cm ? ----------------------------------- Herr_Alien 07 Sep 2020 17:00 ----------------------------------- Cam ce cred eu: folosind un colimator, webcam-ul ar vedea o imagine virtuala a fantei, plasata la infinit. Fara colimator, te multumesti cu o distanta cat mai mare intre fanta si retea, astfel incat sa ai un unghi al fasciculului luminos cat mai mititiel. Buba e ca pe masura ce maresti distanta intre fanta si retea, din ce in ce mai putina lumina ajunge la retea (presupunand un front e unda sferic, cantitatea de lumina ar scadea cu patratul distantei). Si atunci nu te poti duce la distante de 1 - 2 metri, si faci un compromis intre: - cat de aproape poate focaliza webcam-ul - ce dimensiune unghiulara ar avea fanta, vazuta de webcam, versus ce rezolutie vrei sa aiba spectoroscopul - cat de sensibil e detectrul camerei. ----------------------------------- iulian90 07 Sep 2020 18:29 ----------------------------------- Distanta mai mare intre fanta si reteaua de difractie reduce luminozitatea, dar micsoreaza si imaginea fantei, care se vede mai subtire, avantajul fiind o separatie mai buna intre liniile de absorbtie sau emisie din spectru. Eu asta am cautat sa obtin cand am ales o distanta msi mare intre fanta si reteaua de difractie. La spectroscopul solar am ales sa nu folosesc colimator din cauza ca la distanta de 50cm nu am decat un obiectiv de 45mm cu focala de 550mm dar care este deja utilizat in luneta de 45mm care o am, si din ce am mai observat din experimente cu CD sau DVD ,doar atunci cand distanta dintre fanta si retea este mica e nevoie de colimator. Altfel , mai ales cand se mai monteaza si luneta analizoare dupa reteaua de difractie din CD/DVD , prezenta unui colimator inrautateste calitatea imaginii facand-o mai incetosata, din cauza ca si reteaua de difractie din CD sau DVD se comporta ca o bucata de lentila Fresnel, avand santurile curbate. De aceea am ales sa nu mai pun colimator. Daca nu mai puneam luneta analizoare si priveam direct spectrul produs de reteaua de difractie , mergea sa montez un colimator, care in acest caz nu ar afecta prea mult calitatea imaginii. Oricum, spectroscopul acesta m-a uimit cat de bun este la observat spectrul solar, pentru asta l-am construit. Pentru studierea spectrului de la lampi am un alt spectroscop mai mic , construit anul trecut si imbunatatit recent, cu fanta reglabila, ca si spectroscopul solar, are insa colimator din obiectiv de binoclu de 32/125mm , distanta intre fanta si retea este mica si egala cu distanta focala a colimatorului, nu are luneta analizoare si este compact putand sa il iau dupa mine seara pentru observarea spectrului lampilor stradale sau de la reclame, ori firme luminoase cu neoane, fiind mai sensibil decat spectroscopul solar. Pentru aparatul DSLR o sa fac o varianta mai compacta de spectroscop , cu care sa pot fotografia spectrul lampilor. ----------------------------------- Erwin 07 Ian 2021 18:06 ----------------------------------- Ocular "[url=https://www.cloudynights.com/topic/406276-a-solid-30-mm-f10-schmidt-cassegrain/?fbclid=IwAR0vP1Xeqix7NOpC9A5LAjFzDkM3Pqw-d2dN4tewMLkMNb1isjQU5nluJ8k]solid cassegrain" :shock: :twisted: :shock: ----------------------------------- saiph 26 Mai 2021 13:30 homemade binoculars ----------------------------------- O idee ce mi-a incoltit de cand cu acele binocluri pe care le-am avut la reparat, in urma cu cativa ani - mi-au ramas "pe stoc" niste componente de la niste binocluri care nu au mai putut fi salvate, asa ca m-am gandit sa le combin intre ele :lol: si culmea, tot binoclu a iesit :D Ocularele (si prismele) de la un compact chinezesc 12x32, obiectivele de la un Tento 7x50, tuburile sunt fittinguri clasice de pvc - o reductie lunga de la mufa de 50mm la teava de 40mm, o mufa dubla de 40mm, o bucata de teava de 40mm, o mufa dubla de 32mm, si o bucatica de teava de 32mm, niste velur, niste scoci, un pic de silicon alb, si cam aia a fost. A, da, si manutele alea negre printate 3D. Pus un surub pe centru, niste saibe, piulite, ca nu se putea fara :) Mareste de vreo 19 ori, focalizarea e o aventura - n-am cum sa focalizez fara sa-l decolimez, dar noroc ca se recolimeaza usor, doar invart mufele alea de 40 pana nimeresc alinierea la loc. Corectia cromatica ar fi putut sa fie mai buna, dar ocularele nu sunt facute sa mearga neaparat cu obiective de tipul asta. Campul pare destul de limitat, cel aparent probabil in jur de 50 grade, cel efectiv in jur de doua grade jumate. In rest, pt ceea ce este, n-as zice ca sunt prea nemultumit. Poate doar priza aia a mainilor, zici ca-i facut pentru hobbiti :lol: Evident, se putea si mai bine, dar pana la un anumit nivel de pretentii, pot spune ca a fost un experiment placut si interesant. ----------------------------------- Erwin 26 Mai 2021 21:23 ----------------------------------- Super tare, Mihai! Revin cu o îmbunătățire adusă recent focuserului de cinema prezentat mai demult aici pe pagină. Am descoperit că pot folosi un alt canal existent în tubul portocular mai lat și mai lung decât cel original ce avea rol de împiedicarea rotirii. Am demontat lamela elastică din acest canal ce ținea fix obiectivul și am confecționat la strung un șurub potrivit. Am câștigat o cursă totală de 12mm ceea ce este mai mult decât dublu față de original. Am frezat balamaua pentru a avea o suprafață de așezare potrivită pe un tub de newtonian însă nu mi-a ieșit unghiul din prima, trebuie să găsesc o soluție mai bună de fixare pe masa frezei spre a obține suprafețele în V cu un unghi obtuz. Aș putea folosi o freză în unghi. ----------------------------------- turlea.cosmin 24 Feb 2022 13:09 MTO-11CA 100/1000 ----------------------------------- Tot cautand pe net diverse articole despre MTO-11CA, am descoprit acest frumos,superb extraordinar bino facut din 2 MTO Va las sa cateva poze si un filmulet, poate s a mai discutat despre el poate nu,dar nu am putut sa las sa treaca neobservat. video: https://www.youtube.com/watch?v=49Um85Dvfs4&t=131s Cer senin! ----------------------------------- saiph 24 Feb 2022 14:10 ----------------------------------- Prisme din acelea Abbe-Porro se gasesc la Surplus Shed. Au latura ferestrei destul de maricica, in jur de 30mm. De regula sunt vreo 40$ bucata, dar din cand in cand mai au reduceri, uneori chiar masive, le-au dat o data si cu 10$. La asta se adauga transportul si costul cu fabricarea carcasei, care, daca este printata 3D iese cat se poate de ieftin. Facuta pe strung poate fi scumpa, chiar ridicol de scumpa (in jur de 100$ - stiu, pt ca eu asa am facut-o pe a mea...... nu era "in voga" 3D printul la vremea aia). Plus conectorii, evident - daca-s facuti cu cap (intrari si iesiri T2) pot fi foarte avantajosi si versatili. Bine, plus prinderea tuburilor, sistemul de colimare.. nu-i super simplu, dar totusi se poate. Deci, da, un proiect dragut, pt cine are doua nini-telescoape. Stiu pe cineva - un amic/vecin de pe aici - care a cumparat relativ recent din targ un MTO; daca-i arat clipul asta, sigur il bag la cheltuileli :lol: Chiar, ia sa vad care ar fi configuratia necesara pt doua C6 :D acopera DIP doua prisme de dimensiunile alea? Un C6 si o prisma am, deci sunt ca si aranjat :lol: ----------------------------------- Erwin 24 Feb 2022 14:27 ----------------------------------- Există un MTO la vânzare, ce model are vecinul tău, Mihai? :roll: ----------------------------------- saiph 24 Feb 2022 15:52 ----------------------------------- MT 1000 e tot ce am aflat de la el. Stiu ca sunt mai multe modele de obiectiv de genul asta, dar alte informatii nu am. L-am vazut si live, dar era seara; nu am putut lua seama la toate detaliile. Momentan il are pregatit pt vizual (mono) si bineinteles pt foto. I-am recomandat sa faca rost de un trepied mai solid, sau de preferat o monturica (in genul AZ GTi-ului) - ca il bate gandul sa incerce si ceva poze la cer, in special la Luna. A vazut live cum e cu pozatul cerului, i s-a parut complex, a zis ca mai studiaza "terenul" si ma anunta daca se hotaraste sa faca mai multi pasi in directia asta. ----------------------------------- Erwin 24 Feb 2022 16:04 ----------------------------------- Dacă este cel din poză este aproape la fel cu al meu, are acele plăcuțe cu gaură pentru șurub foto de 1/4" și 3/4" dispuse la 90 grade pe tubul principal iar focalizarea se face rotind tubul din față cu tot cu corector și secundară. Doar că pare a fi produs sub brandul LOMO, al meu este ceva mai vechi. Cel aflat la vânzare este și mai vechi, mai mare și mai greu. ----------------------------------- turlea.cosmin 28 Feb 2022 17:37 MTO-11CA 100/1000 ----------------------------------- Salutare astroamici, Va prezint o varianta inedita de focalizare pentru MTO -uri. Mai multe detalii: https://mrmarc.com/mto-1000am-10-51100mm/ Cer senin! ----------------------------------- alex1209 28 Feb 2022 19:18 Rulment cu lagar ----------------------------------- Buna seara, tuturor! Daca tot e vorba de ciudatenii, am intrat si eu aici cu gandul ca m-ar putea lamuri cineva cu problema mea. Am si eu nevoie de ajutor, va rog. Nu inteleg care este rolul "tamburusului cu filet" de pe lagarul rulmentului, la ce foloseste mai exact? De ce se mai apar in denumiri cuvinte cum ar fi "oscilant"? Ar trebui sa oscileze? Vad ca are o bila mica, cred ca este ceva legat de presiune. Si problema la ei este ca pur si simplu nu sunt aliniati... si nu stiu ce sa mai fac, daca sa continui cu ei... Am cautat informatii sau materiale video cum s-ar utiliza, dar nimic... ----------------------------------- Erwin 28 Feb 2022 19:51 ----------------------------------- @Cosmin: Fain mecanismul, dar complicat de făcut. Și faptul că are un reductor melcat separat adaugă joc. Țin minte că am văzut mai demult unul mult mai simplu, cu 2 coliere și un șurub tangențial între ele, desigur plaja de focus este mai redusă. Se pot printa colierele pe o imprimantă 3D, cu locașuri hexagonale pentru piulițe normale. @Alex: Carcasa și cămașa exterioară a rulmentului sunt strunjite sferic însă nu se mișcă prea ușor. Dacă pui axul și forțezi puțin în el se pot alinia corect. Din păcate acest tip de lagăre sunt de cea mai slabă calitate, nu m-aș baza pe ele. Eventual să iei mai multe și să le sortezi iar cele proaste să le returnezi. ----------------------------------- turlea.cosmin 19 Mar 2022 01:20 binocular helmet ----------------------------------- Salutare astroamici, Uitati ce se mai gaseste la vanzare pe forumurile de specialitate din afara ,o casca pentru binoclu.Recunosc,mi a atras instant atentia. Link cum a fost facuta casca https://www.astrotreff.de/forum/index.php?thread/197388-der-fernlgashelm-intention-bau-und-benutzung/ numai ca trebuie folosit translate. Las si cateva poze pentru a va delecta. Cer senin! ----------------------------------- catalin dumitru 15 Iun 2022 13:57 ----------------------------------- Am modificat o prisma de la un microscop de centrare produs de IOR. Se vede fain chiar daca piesa optica nu a fost executata foarte ingrijit (de ce oare nu ma mir...) . Prisma este cu acoperis , la 120 grade , cu alte cuvinte , fasciculul luminos nu face bucla ca la Amici .Din cauza unghiului ales , ea nu este cu reflexie totala , asa ca suprafetele acoperisului sunt metalizate , si bineinteles vopsite pentru protectie . Spike-ul este infim si ne deranjant . E buna cu oculare pe barel de microscop , ce se vede in poza e un RKE de 12,5 mm cu Smyth la intrare , bagat in corpul unui ocular foto IOR de 21,5 mm . ----------------------------------- Erwin 15 Iun 2022 14:06 ----------------------------------- Fain! ----------------------------------- catalin dumitru 14 Aug 2022 17:49 ----------------------------------- Un mic vis dus la capat . Adaptor de la 2 inch la 1,25 cu focuser elicoidal .Toata matzaraia e sovietica , tubul de exact doi tzoli e carcasa de la un motoras ciudat , un fel de tetrafazic cu rotor nemagnetic . Focuserul elicoidal e de la un obiectiv jupiter , cred , iar cel interior de la un industar . In locasul de 37 mm al elicoidului jupiter a intrat piulitza de la industar , alezata bineinteles . Capatul nefiletat de la surubul cu 5 canale al industarului a fost sectionat oblic in 15 petale si cu marginea alezata conic serveste la blocarea in penseta a ocularelor de 1,25 . Scaunul cu interior conic pe care se face adunarea petalelor pensetei zace in fundul cotei de 37 mm si nu prea sunt multumit de el .Ma bate gandul sa incerc o camasa de rulment cu role tronconice , de la care sa extirpez surplusul din inaltime . O sa vad , poate e mai simplu sa confectionez o piesa din alama . Acum tine bine chiar cu sistemul de strangere neactionat . Dupa ce o sa fixez cu Loctite piesele mufate , cred ca poate sa tina si zece kile cu capul in jos . Ansamblul musca vreo 2 cm din calea optica , nu e mult dar poate se putea si mai putin . Am lucrat si eu cu ce gunoaie optice am gasit prin smeltzaraia inca ne aruncata . Am muncit cam mult pentru ca strungarul preferat a tras pe dreapta din motive de ciolane obosite .Asa ca totul a fost facut la mana , putin cate putin in timp de mai multe zile . Reglajul claritatii direct la ocular este foarte placut , sotia a ramas impresionata de imaginea prin panoptic si mai ales de modul in care isi pune la punct claritatea , ea fiind un pic mioapa . ----------------------------------- Erwin 15 Aug 2022 07:56 ----------------------------------- Super, Cătălin! Asta îmi amintește faptul că într-una din cutiile cu maimuțe zace un inel de focalizare de la un obiectiv similar, ale cărui lentile le-am scos pentru că erau zgâriate. Ideea am văzut-o realizată la Tavi Stănescu ce avea un astfel de focalizator la unul dintre telescoapele lui. ----------------------------------- catalin dumitru 15 Aug 2022 13:22 ----------------------------------- Nu am mai explicat , în poza a ll-a se vede fundul barel-ului care are înfundat în el partea tronconică de dinaintea lentilelor obiectivului jupiter . A trebuit să îndepărtez locașul lentilelor și să scap de marginea exterioară , pentru a ajunge la cota de 48 mm ce era deja strunjită dinainte (acolo intra capacul motorasului , prin care ieșeau firele ) . Restul tubului are în interior 47 mm , adică exact cât exteriorul randalinat , de după filetul m42 al obiectivului . Chiar ăsta e amănuntul care m-a făcut să asociez cele două piese . După aia , m-am complicat puțin , ca de obicei . Cred că sunt la al 6-lea focalizator elicoidal , posibil toate să fi fost de la obiective sovietice . Al 7-lea , e de la un binocular japonez , de microscop . Mă gândesc să îl montez la prisma de mai sus . Legat de helicoizi , dorința mea cea mai mare încă nu s-a împlinit : focuser direct pe celula obiectivului . Mai așteptăm ... ----------------------------------- saiph 22 Apr 2023 23:40 ----------------------------------- Probabil unii dintre voi deja ati vazut la ce am lucrat in ultima luna, dar m-am gandit sa prezint si aici "minunile" cu pricina :) Totul a pornit de la un upgrade pe care l-am facut anul trecut cu ocazia Craciunului la camera compacta. Am vrut una cu care sa pot poza si vrabia-n... varful ciocului :lol: Dupa care am vrut sa vad ce altceva mai stie sa faca, asa ca prin februarie am facut niste poze la luna si la cometa ZTF care ne-a vizitat in perioada aia (o stiti, cea pe care a pozat-o fain de tot si AstroNick). Eee, si atunci mi-am zis "ce-ar fi daca as modifica-o.." - pt ca avea niste limitari barbare din fabrica :D motiv pt care si poza cu cometa a iesit f f lesinata; bine, si eu hapsan, ca puteam sa trag cu dslrul, dar.. unde mai era distractia.. :lol: Asa ca, dupa obstescul CHDK facut camerei (multumiri lui Gundalf pt indrumare) am tras cateva cadre de proba la M45 si M42 de pe EQ32-ul tunat si... nah, pofta vine "mancand" :) Apoi am inceput sa ma gandesc ce solutii portabile as putea folosi pt a beneficia de avantajele expunerii mai lungi care acum devenise posibila. Si m-am desumflat rapid cand am vazut cat costa cele de pe piata. Asta e, nu e un hobby ieftin :) Asa ca m-am pus pe "crosetat" idei, in jurul nevoii ce nu-mi dadea pace. Asa a luat nastere ST4 (star tracker #4 - al patrulea pe care l-am facut), in doua "arome": cu antrenare manuala, respectiv cu antrenare motorizata. ST4 m, cel cu antrenare manuala, foloseste pt miscare fina subansablul cu angrenaj melcat de la L bracketul de Star Adventurer (Z 122T, pt cine vrea sa stie). Un reductor planetar cu bile 1:15 ajuta la demultiplicarea turatiei, astfel ca pot (teoretic) invarti butonul ala cu ~9 grade pe secunda, timp de jumatate de minut, iar in trei sferturi de tura e gata poza. Practic, e nevoie de mult antrenament ca sa prinzi turatia potrivita si sa o mentii atata timp. Spre norocul meu, stepperul de pe axa Dec de la montura EQ5 nu prea il foloseam, insa da fix aceeasi turatie la ax ca si cel de pe RA; asa ca a mers adaptat fara probleme, folosind rotitele de curea cu raportul potrivit (acelasi ca si intre numarul dintilor coroanei de la ST4e si de la EQ5). I-am prevazut si suport pt laser, pt aliniere polara, insa testul l-am facut din casa, intr-o fereastra de timp destul de restransa, asa ca corectiile cu metoda driftului au fost minimale.. Dupa cateva zile de buchisit la modelul 3D, am dat in lucru piesele pt carcase, bucse si garnituri, apoi a sosit si angrenajul de pe Ali (120T 0.4M, in caz ca va bate un gand), iar la final am regandit solutia de antrenare; initial vrusesem sa pun un motoras de 6V 3rpm - nu stiu de ce, pe hartie dadea bine, dar probabil stiind cat de "zgomotoase" sunt motorasele astea pt astro, am decis sa iau in serios sugestia lui Erwin :) Mno, asa ca astea sunt, asa arata, asta stiu sa faca: sa urmareasca cerul a.i. camera compacta sa poata trage linistita cadre de 30s. Limita focalei (echivalente) ar fi undeva pe la 200mm pt niste cadre ok (utile) ceva mai multe; testele le-am facut totusi la 300mm si la 400mm tocmai ca sa vad cat de departe poate merge si unul si altul. Loc pt imbunatatiri ar mai fi, la ambele - eroarea periodica si lipsa echilibrarii statice a sarcinii la ST4e, respectiv inconstanta taturatiei data de antrenarea manuala la ST4m, fac ca numarul cadrelor cu stele suficient de ok pe o tura de melc sa fie totusi destul de redus (cel putin la focale asa mai lungi). Insa pt cadre wide, chiar si cu dslrul - va trebui sa testez si aceasta ipoteza - jucaria asta chiar pare (cat de cat) oarecum capabila. ----------------------------------- Erwin 23 Apr 2023 07:07 ----------------------------------- Bravo! Nu te încurcă capetele cu bilă când trebuie să repoziționezi? Mie mi se pare că astea dau cea mai mare bătaie de cap. Poate ar trebui să văd ce mai face Canonul S3IS pe care nu l-am mai folosit de câțiva ani. Mergea cu CHDK dar scrisul era prea mic și am renunțat, că nu aveam ochelari pe vremea aia... :D ----------------------------------- saiph 23 Apr 2023 08:53 ----------------------------------- Multumesc :) De fapt nu, chiar ma ajuta :) Pe cel mare il folosesc doar la punerea in pol, iar cel mic permite rotirea bazei in jurul axei RA. Articulatia cu bila e putin enervanta, la cel mic, ca are un usor slack dupa ce strang ca sa o blochez; dar altfel, ofera un pic mai multa libertate la incadrare. ----------------------------------- romh 26 Apr 2023 11:54 ----------------------------------- Nu cred ca se incadreaza la categoria ATM, dar la categoria ciudatenii cred ca da. Prima data am vazut o poza cu ceva ce se numeste "travelling mirror" Nu arata rau pt 6" si f/5 dar nu imi imaginez cum se foloseste acel trepied si nu am gasit poze cu ansamblul gata de observatii. ----------------------------------- valy 26 Apr 2023 11:58 ----------------------------------- "Made in Italy" imi aminteste de Gladius: https://www.bloomingstars.com/pointing-a-sword-or-better-a-gladius-at-the-heavens/ ----------------------------------- Erwin 26 Apr 2023 12:08 ----------------------------------- E doar telescopul în imagini, strâns pentru transport și asamblat pentru observații. Pui șina aia lungă pe ce montură și trepied dorești. Pare a fi solid construit, destul de masiv și rezistent, dacă nu cumva piesele sunt din carbon ca la Gladius. ----------------------------------- nobody 26 Apr 2023 15:16 ----------------------------------- Chiar de pe pagina citata: The absolute requirement for the joint bar is solidity. Considering the portability, however, heavy or bulky material must be avoided. To solve this conflict contradiction, very sturdy but quite lightweight aluminum alloy special angle frame bars are chosen. As for the contraction method for transport, not a normal sliding system which may cause backlash or bending, but a simpler folding system is adopted. The weight of the joint bar is only 830g, yet it keeps the parallelism between the secondary cage and the primary cell, not causing backlash or bending even when a heavy eyepiece is used. The base plate to fit the mount is 6mm thick aluminum alloy, with two 1/4” (35mm distance) and one 3/8” threaded holes to fit photo/video tripods and dovetail plates (optional) to fit various mass-market mountings. ----------------------------------- romh 26 Apr 2023 19:53 ----------------------------------- Da, stii cum e in ziua de azi - citesti o propozitie sari un paragraf. Cand am vazut poza am crezut ca e cineva care canta la saxofon. Nu vad de ce ar incerca sa pastreze paralelism intre oglinzi cand esti oricum nevoit sa colimezi oglinzile cu un laser. ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Apr 2023 20:58 ----------------------------------- Pastrarea paralelismului este citata in legatura cu folosirea unui accesoriu, cum ar fi un ocular greu, vezi ''heavy eyepiece'' in text. Deci dupa colimare, cand ''briceagul'' este deschis si folosit. La aceasta cerinta dau chix monturile telescoapelor Flextube curente. Poate ca piesa centrala se deplaseaza in niste ghidaje de calitatea celor folosite la masinile-unelte (si la arme) si realizate in sistem ''ajustaj alunecator'' adica h6/ H7. Nu e complicat dar nici ''eftin'' nu poate fi. Asa cum arata, e un telescop pentru locatii cu Bortle 2/3/4, cu umiditate redusa si unde e vesnic vara. Mircea ----------------------------------- nobody 26 Apr 2023 22:13 ----------------------------------- Ca sa nu pierzi colimarea la cea mai mica miscare. ----------------------------------- romh 26 Apr 2023 22:17 ----------------------------------- Multumesc Mircea, trebuie sa ma invat sa "cetesc" mai bine. Abordarea la telescopul meu e ca au folosit oculare foarte usoare ca sa evite problema asta (plastic) . Este si asta o strategie. Dar am avut surprize cand am cumparat oculare de la omegon de ex care sunt mai grele si mai groase. E trist ca telescoapele flextube nu tin cont de asta. Sper ca nu skywatcher flextube, am observat ca sunt relativ accesibile. Nu am reusit sa gasesc un site la baietii astia de la rp-astro din italia. Dar sunt sigur ca italia, in special regiunea din nord emiglia-romana are un know how enorm in industrie si electronica. Apropo am fost nevoit sa caut pe situl tau telescop zoth" ca sa inteleg despre ce vorbesti la observatii... frumoasa luneta. ----------------------------------- Erwin 27 Apr 2023 06:48 ----------------------------------- Recunosc, nu am intrat să citesc articolul. Brațul nu glisează ci este articulat, așadar nu prea își pierde colimarea la transport. Nici dacă erau prinse pe sistem șină coadă de rândunică nu și-ar fi pierdut colimarea. Sistemul one-pole merge foarte bine la vizual la telescoape mari cu măriri mici. Nu contează un pic de flexură la calitatea imaginii la un 305mm F/4, pe verificate. La unul așa mic nici nu se simte. Dar nu te uiți cu el la planete sau la duble, scopul lui este să-l duci la cer negru tuci și să te uiți la nebuloase și galaxii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Apr 2023 10:35 ----------------------------------- Naspa ! Daca este articulat, zavorul care blocheaza in pozitia deschisa trebuie executat la o precizie si mai mare decat cea a unor ghidaje. Unghiurile mici se pot executa cu greu la mare precizie dar, prin efectul de parghie, au efect mare. Subscriu la cele spuse de Erwin. Flextube nu este potrivit daca faci repetat observatii la grosismente mari, sa zicem planete si stele duble. La Deep Sky sunt bune. Am facut observatii cu un Flextube de 250mm din Cetatea Oradea. Nicidecum partea mecanica sau optica au fost problematice ci afurisitele de becuri montate peste tot, sa lumineze toata noaptea iarba, pietroaiele si harciogii. Totusi, o contradictie am vazut la acel tip de telescop. Este deci un Flextube de 250mm dar cu Go To. Flextube ca sa-l impachetezi si sa-l duci cu usurinta unde vrei. Acea usurinta era insa anulata de greutatea imensa data de partea de Go To. Cred ca tot telescopul are vreo 40, poate 50 de kile. A trebuit sa tragem doua persoane de el, ca sa-l deplasam. Dobul meu clasic de 250mm este mult mai usor, il pot deplasa singur si fara demontare. Mircea ----------------------------------- romh 27 Apr 2023 10:54 ----------------------------------- Deci ma uitam pe ebay la accesorii telescop si asa am dat de acest telescop cu pret mare ce-i drept. Am cautat pe google rp-astro si asa am ajuns la pagina de mai sus pe care nu am citit-o dat am atasat-o mai mult ca referinta la sursa pozelor. Dar abia acum observ ca modelul se numeste "zingaro" - o alura la aspectul mobil. Am cautat modelul asta pe google si am gasit si niste poze cu trepied, multe elemente expuse, dar... mobil, si putermic la ce dimensiuni de transport are... sursa nu o citez ca e totul in japoneza. Se observa deja niste zone solicitate cand adaugi greutati. Oricum, il apreciez pt ca nu e bagaj mare, in ziua de azi asta conteaza. ----------------------------------- Erwin 27 Apr 2023 11:52 ----------------------------------- Mai este un dezavantaj, deloc de neglijat: faptul că oglinda primară nu este protejată nici de lumină parazită nici de rouă. Un tub închis este mult mai simplu de gestionat în privința asta. Sau un truss cu 4-6 tuburi pe care-l învelești într-un ciorap de supraelastic negru. Dacă tuburile sunt din carbon greutatea este mică și rigiditatea multiaxială mai mare decât la monopole aduce avantajul stabilității în orice poziție, se poate folosi și la foto și măriri mari fără probleme.