----------------------------------- Cosmin Radu 23 Mar 2010 21:18 Nedumerire ----------------------------------- Buna seara , as vrea sa stiu si eu care sunt deosebirile si asemanarile dintre o gaura neagra si o gaura de vierme sau pur si simplu e acelasi lucru ?! Astept cu nerabdare parerile voastre pentru a trage o concluzie . Multumesc si o seara senina ! ----------------------------------- Blakut 24 Mar 2010 10:31 ----------------------------------- In physics and fiction, a wormhole is a hypothetical topological feature of spacetime that would be, fundamentally, a "shortcut" through spacetime. Although they are very popular in science fiction, there is no actual evidence that they exist. black hole is a region of space from which nothing, including light, can escape. It is the result of the deformation of spacetime caused by a very compact mass. http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole ----------------------------------- Cosmin Radu 24 Mar 2010 13:55 ----------------------------------- Acestea sunt doar definitile , dar proprietatile lor pentru a deosebi macar o asemanare dintre cele doua ca deosibrile sunt cu caru daca nu ma insel :P ----------------------------------- Laurentiu 24 Mar 2010 14:28 ----------------------------------- Intra pe adresele indicate de blackut si cred ca vei gasi ceea ce te intereseaza (este pe acolo si o chestie ciudata numita Schwarzschild wormhole...). ----------------------------------- Cata Mircea 24 Mar 2010 20:24 ----------------------------------- O gaura de vierme este o gaura ...in timp ce o gaura neagra ...s-ar putea sa nu fie o gaura . :idea: Recunoasteti ca e originala tratarea subiectului . ----------------------------------- Laurentiu 24 Mar 2010 20:31 ----------------------------------- ... si s-ar putea sa nu fie chiar o greseala :D Una peste alta, oricum se stiu foarte putine despre gaurile negre (unii zic ca raman inca figuri teoretice) iar despre gauri de vierme, gauri albe samd se stiu cam tot atatea cate se stiau (tot la nivel teoretic) atunci cand au aparut din calculele fizicienilor. Dar, zau asa, eu unul chiar nu inteleg deloc fascinatia asta pentru gauri negre, albe sau de vierme. La alte gaurele mai pamantene nu va puteti gandi ? :oops: ----------------------------------- Cosmin Radu 24 Mar 2010 21:53 ----------------------------------- Pai Laurentiu gaurele astea de pe pamant majoritatea se afla in romania si nici ca nu se astupa dar alea din galaxie au cu totul alt aspect si alte conditii de existenta in caz de exista :) nu sunt sigur ca ele exista ... ----------------------------------- cris 25 Mar 2010 08:08 ----------------------------------- Dar, zau asa, eu unul chiar nu inteleg deloc fascinatia asta pentru gauri negre, albe sau de vierme. La alte gaurele mai pamantene nu va puteti gandi ? :oops: Gaurile negre pot fi foarte importante in intelegerea universului si mai ales a Big Bangului.