----------------------------------- Cristi M. 25 Aug 2009 18:04 Observatii Iasi ----------------------------------- Salut, Vineri 28.08.2009 voi iesi la observatii in Bucium pe platoul de la Paun, pe la 20:00 - 20:30. (daca va fi senin) Mai sunt doritori? O seara placuta! ----------------------------------- adrian 25 Aug 2009 18:25 Re: Observatii Iasi ----------------------------------- Salut Cristi, -Nu te duce pe Bucium ca e jale, acu 2-3 ani mai faceai o treaba acolo, nu erau becurile alea idioate la campingul de vizavi, acum e lumina peste tot acolo, ca peste tot in jurul iasului.Singurul lucru care poti sa-l faci e sa continui drumul spre Vaslui, dupa padurea care urmeaza imediat din Bucium.As fi iesit si eu, dar abia luna viitoare ajung prin iasi.Spor la observatii! Salut, Vineri 28.08.2009 voi iesi la observatii in Bucium pe platoul de la Paun, pe la 20:00 - 20:30. (daca va fi senin) Mai sunt doritori? O seara placuta! ----------------------------------- Cristi M. 25 Aug 2009 18:52 ----------------------------------- Salut Adrian, ma bcucur sa te "aud" dupa aproape 2 ani :D Saptamana trecuta am fost acolo si nu erau nici un fel de lumini si nici urma de camping. Era pustiu. Am fost undeva .. deasupra aeroportului, nu la releu; cerul era acceptabil, mai putin poluarea dinspre Iasi. (acceptabil in sensul ca se vedea binisor Calea Lactee). Dar daca sunt doritori, eu pot merge pentru observatii si la 100Km departare pentru o noapte :D ----------------------------------- sergiu IASI 25 Aug 2009 20:08 ----------------------------------- Daca nu intervine nimic neprevazut, vreau sa vin si eu. ----------------------------------- Mihnea 25 Aug 2009 20:44 ----------------------------------- ma luati si pe mine? :oops: adica pot veni? :D cine vine cu masina?(eu am 15 ani) :oops: ----------------------------------- sergiu IASI 25 Aug 2009 20:50 ----------------------------------- Vin eu cu masina . Unde stai ? ----------------------------------- Mihnea 25 Aug 2009 20:52 ----------------------------------- copou :D pot sa imi iau si telescopul? este loc? ----------------------------------- adrian 25 Aug 2009 21:04 ----------------------------------- si eu ma bucur :) ... credeam ca de releu este vorba...mea culpa.Asta e marea pb. peste tot in jurul Iasului, poluarea luminoasa care vine dinspre oras.Oricum, drumul spre Vaslui e cap de lista.Cu alta ocazie sper sa ies si eu... Cu bine! Salut Adrian, ma bcucur sa te "aud" dupa aproape 2 ani :D Saptamana trecuta am fost acolo si nu erau nici un fel de lumini si nici urma de camping. Era pustiu. Am fost undeva .. deasupra aeroportului, nu la releu; cerul era acceptabil, mai putin poluarea dinspre Iasi. (acceptabil in sensul ca se vedea binisor Calea Lactee). Dar daca sunt doritori, eu pot merge pentru observatii si la 100Km departare pentru o noapte :D ----------------------------------- Mihnea 25 Aug 2009 21:29 ----------------------------------- ce-i drept si la releu e nasol(nu mereu).... de cate ori mergeam erau tipi dubiosi cu masinile si iti bagau farurile fix cand iti era lumea mai draga :lol: ----------------------------------- cristib 25 Aug 2009 22:21 ----------------------------------- Salut Adrian, ma bcucur sa te "aud" dupa aproape 2 ani :D Saptamana trecuta am fost acolo si nu erau nici un fel de lumini si nici urma de camping. Era pustiu. Am fost undeva .. deasupra aeroportului, nu la releu; cerul era acceptabil, mai putin poluarea dinspre Iasi. (acceptabil in sensul ca se vedea binisor Calea Lactee). Dar daca sunt doritori, eu pot merge pentru observatii si la 100Km departare pentru o noapte :D Colegul meu de forum a uitat sa specifice ca nu a mai fost in acel loc si ca impreuna am facut observatii foarte fructuase in locul in care eu mergeam de un an. De asta si confuzia unor alti colegi de forum privind locatia. Va garantez ca locul e bun. Nu e meritul meu , am avut doar norocul sa gasesc un spatiu in care ,,nu misca nici musca". ----------------------------------- Cristi M. 25 Aug 2009 22:39 ----------------------------------- Sigur Mihnea ca poti veni si binenteles ca as dori sa iei si Dobson-ul cu tine :) Ma bucur ca suntem deja 3 persoane. Cristib, tu nu poti veni? ----------------------------------- Mihnea 25 Aug 2009 23:03 ----------------------------------- Totul e sa fie loc si de telescopul meu :D Il voi anunta si pe iulian(SARM) daca nu are program sigur vine :lol: ----------------------------------- cristib 26 Aug 2009 07:43 ----------------------------------- Cristib, tu nu poti veni? Depinde cum termin programul, dar as merge si eu. ----------------------------------- sergiu IASI 26 Aug 2009 15:28 ----------------------------------- Mihnea, o sa vedem noi cum bagam ambele telescoape in masina mea. O sa incapa sunt sigur ----------------------------------- cristib 26 Aug 2009 15:59 ----------------------------------- Mihnea, o sa vedem noi cum bagam ambele telescoape in masina mea. O sa incapa sunt sigur Eu am masina goala, daca pot fi de folos cu toata placerea :D . Mihnea unde stai, e posibil sa fim vecini. ----------------------------------- Mihnea 26 Aug 2009 19:25 ----------------------------------- Langa parcul copou, mai exact langa seminarul romano-catolic ----------------------------------- sergiu IASI 26 Aug 2009 20:12 ----------------------------------- Probabil miine vom stabili mai exact cine pe cine ia cu masina. Eu vin din Letcani. Cine vrea voi lasa pe pm numarul de telefon ca sa stabilim locul de intilnire Cer senin ! ----------------------------------- Cristi M. 26 Aug 2009 20:25 ----------------------------------- Salut, In principiu zic sa ne vedem la 20:30 in parcarea de la iesirea din Iasi spre Bucium...chiar inainte de indicatorul cu Iasi. Lasa si un nr. de tel. pe PM. O seara placuta. ----------------------------------- cristib 26 Aug 2009 21:55 ----------------------------------- Langa parcul copou, mai exact langa seminarul romano-catolic Da , e bine, esti usor de ,,ridicat"! Cine se angajeaza pt Mihnea sa tina cont ca nu trebuie numai dus ci si adus. Spun asta deaoarece e mai greu pt Sergiu ( care a fost foarte binevoitor) avand in vedere ca nu e chiar din Iasi, si are ceva drum de facut spre casa. Ramane sa stabilim intre mine si Cristi M. Sau mai simplu: Mihnea vezi ca intr-o fotografie de la iesirea anterioara apare o masina alba si una albastra. Da cu banul si alege culoarea. :D ----------------------------------- sergiu IASI 27 Aug 2009 20:13 ----------------------------------- Sper sa avem noroc de cer senin. Nu s-a anuntat ploaie pana duminica ----------------------------------- Cristi M. 28 Aug 2009 11:21 ----------------------------------- Din pacate vremea nu tine cu noi. :( Nu vad nici macar un petic de cer senin. Se amana iesirea! Un week-end placut la toti. ----------------------------------- KLK 28 Aug 2009 12:12 ----------------------------------- Incercati macar sa va intalniti fata in fata cei care nu va cunoasteti, iesiti sa discutati de una de alta, nu renuntati doar pentru ca e cerul innorat. Orice discutie poate fi productiva. Cat mi-ar placea sa am in zona mea oameni cu care sa discut macar... ----------------------------------- Cristi M. 28 Aug 2009 14:03 ----------------------------------- Vad ca s-a mai luminat putin :) La sugestia lui KLK, propun atunci sa iesim indiferent de vreme; vom face observatii terestre si poate prindem printre nori si un pic de Jupiter :D. Eu unul sunt curios sa vad Dobson-ul de 200, si banuiesc ca si voi sunteti curiosi de celelalte instrumente pentru o comparatie. Mihnea, daca mai esti interesat lasa un nr. de telefon..cu Sergiu si Cristi am mai vorbit, dar de tine nu stiu cum sa dau. ----------------------------------- cristib 28 Aug 2009 23:53 ----------------------------------- Cateva imagini din seara asta: ----------------------------------- Cristi M. 29 Aug 2009 00:17 ----------------------------------- Mai adaug si eu cateva ... in speranta ca se vor face pana la urma acele topicuri separate pe judete si vor fi mutate in Grupul astronomy.ro Iasi :) La acest mini StarParty au fost aduse urmatoarele instrumente: Dobson 203/1200 = 2 buc ED80/600 Black Diamond Mak.127 Binoclu 15x70 = 2 buc. Binoclu Bushnell Falcon 10x50 ----------------------------------- cristib 29 Aug 2009 00:37 ----------------------------------- La acest mini StarParty au fost aduse urmatoarele instrumente: Dobson 203/1200 = 2 buc ED80/600 Black Diamond Mak.127 Binoclu 15x70 = 2 buc. Sa stii ca sunt un pic suparat pe tine! Ce ai avut cu ala micu de nu l-ai bagat in lista? Bushnell Falcon 10x50 nu e instrument? :D ----------------------------------- Cristi M. 29 Aug 2009 09:47 ----------------------------------- Am rectificat :D ----------------------------------- KLK 29 Aug 2009 10:38 ----------------------------------- Foarte frumos ce ati facut. Acum ca ati spart gheata, tot inainte pionieri! :) ----------------------------------- cristib 29 Aug 2009 10:50 ----------------------------------- Foarte frumos ce ati facut. Acum ca ati spart gheata, tot inainte pionieri! :) Multumim! O mica corectie totusi: gheata era sparta de la intalnirea anterioara, asta face parte din ,,tot inainte pionieri". ----------------------------------- Cristian Monea 29 Aug 2009 16:02 ----------------------------------- Din poze se pare ca a fost o iesire reusita. Dar ati uitat ceva important de mentionat: ce ati observat, cum se vedea...? (desigur, in afara de Luna) Am vazut ca erati pregatiti cu harti ale cerului, iar in atlasul universului (apropo, foarte bun pentru observatii; stiu pentru ca am si eu unul acasa), am vazut ca voi cautati vreun obiect din Cygnus. ----------------------------------- horea_florin 29 Aug 2009 17:48 ----------------------------------- dxdx347 de unde se poate cumpara un atlas ca si cel prezentat de tine? ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Aug 2009 18:06 ----------------------------------- dxdx347 da' ce privire de vultur ai ,dom'le! Felicitari grupului local din Iasi al astronomy.ro! As avea o rugaminte la voi dar pentru asta dati-mi un semn ca mi-ati citit mesajul si-l bagati in seama pe ''nasu' Mircea''.Stima,Mircea ----------------------------------- Cristian Monea 29 Aug 2009 19:26 ----------------------------------- "Atlasul ilustrat al Universului", de Mark A. Garlick (este tradus in limba romana), l-am primit acum un an cadou de la parinti, de ziua mea. A fost cumparat de la Diverta, si a costat in jur de 80 de lei. ----------------------------------- cristib 29 Aug 2009 22:38 ----------------------------------- Din poze se pare ca a fost o iesire reusita. Dar ati uitat ceva important de mentionat: ce ati observat, cum se vedea...? (desigur, in afara de Luna) Am vazut ca erati pregatiti cu harti ale cerului, iar in atlasul universului (apropo, foarte bun pentru observatii; stiu pentru ca am si eu unul acasa), am vazut ca voi cautati vreun obiect din Cygnus. Aici o sa-l lasam pe Mihnea sa raspunda. El e cel cu ,,termenii". ----------------------------------- cristib 29 Aug 2009 22:39 ----------------------------------- As avea o rugaminte la voi dar pentru asta dati-mi un semn ca mi-ati citit mesajul si-l bagati in seama pe ''nasu' Mircea''.Stima,Mircea Dac va pot fi de folos cu ceva cu placere! Cred ca vor raspunde pozitiv si ceilalti colegi. ----------------------------------- Cristi M. 30 Aug 2009 02:38 ----------------------------------- In primul rand iesirea a avut ca scop principal sa ne cunoastem, sa ne numaram:), si sa testam si alte instrumente decat cele personale. S-a discutat foarte mult despre instrumente, s-au facut numeroase comparatii intre ele (eu unul am ajuns la concluzia ferma ca am nevoie de mult mai multa apertura :D ) Conditiile atmosferice nu au fost stralucite, au fost si nori, si luna in prima jumatate a noptii (pana la ora 0:00 am stat), astfel incat doar jupiter si luna le-am abordat mai serios. DSO-urile, nu le puteai rezolva in aceste conditii. M-a impresionat foarte mult cunostiintele astronomice a lui Mihnea si faptul ca a fost pregatit si instruit de un alt membru al forumului si trimis la Olimpiada de Astronomie unde a castigat un premiu. ..... Mircea, am citit si eu mesajul :) asteptam rugamintea. ----------------------------------- sergiu IASI 30 Aug 2009 12:15 ----------------------------------- Intr-adevar a fost o seara frumoasa chiar daca cerul nu a prea fost senin. Dupa cum a spus si Cristi M scopul a fost sa ne intilnim, sa ne cunoastem, sa stam de vorba si nu in ultimul rind sa privim si prin intrumentele colegilor nostri. Eu ma declar foarte multumit de iesirea facuta si sper sa avem cit mai multe iesiri si sa fim cit mai multi . Ieri am cautat citeva locuri de observatie prin zona mea si am gasit doua locuri foarte bune (nu se vede nici o lumina din oras ). Daca vor fi doritori, la urmatoarele iesiri putem sa mergem sa le vedem Distanta de la iesirea din Iasi este de aproximativ 13 km. Am citit mesajul lui Mircea. Astept, ca si ceilalti colegi, rugamintea dvs. ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Aug 2009 14:04 ----------------------------------- Va felicit in primul rand pentru ca ati inceput o actiune asa de frumoasa si din care veti avea multe de castigat.Iasul are un frumos trecut astronomic,acum are sansa sa aiba si un viitor. Rugamintea mea de suflet catre Grupul local Iasi este sa dati de urma lui Virgil Scurtu si ,cu rabdarea de care este nevoie cand ai de a face cu d'astia ''dinozaurii'',sa incercati sa-l integrati in activitatile voastre.Eu vad lucrurile astfel ,daca reusiti sa faceti asta atunci prin Virgil Scurtu va legati concret la acel trecut astronomic de care am vorbit,cu tot ce a avut el mai valoros,Societatea Astronomica ''Urania'',si Victor Nadolschi de pilda,si Costache Conachi cu primul observator astronomic universitar din Romania.Si care ,din cate stiu eu, a fost dotat cu una din cele doua lunete de 150mm produse vreodata de firma Plossl.Si va fi bine si pentru Virgil Scurtu. Va multumesc si va urez inca odata succes.Stima,Mircea ----------------------------------- cristib 30 Aug 2009 14:53 ----------------------------------- Va felicit in primul rand pentru ca ati inceput o actiune asa de frumoasa si din care veti avea multe de castigat.Iasul are un frumos trecut astronomic,acum are sansa sa aiba si un viitor. Rugamintea mea de suflet catre Grupul local Iasi este sa dati de urma lui Virgil Scurtu si ,cu rabdarea de care este nevoie cand ai de a face cu d'astia ''dinozaurii'',sa incercati sa-l integrati in activitatile voastre.Eu vad lucrurile astfel ,daca reusiti sa faceti asta atunci prin Virgil Scurtu va legati concret la acel trecut astronomic de care am vorbit,cu tot ce a avut el mai valoros,Societatea Astronomica ''Urania'',si Victor Nadolschi de pilda,si Costache Conachi cu primul observator astronomic universitar din Romania.Si care ,din cate stiu eu, a fost dotat cu una din cele doua lunete de 150mm produse vreodata de firma Plossl.Si va fi bine si pentru Virgil Scurtu. Va multumesc si va urez inca odata succes.Stima,Mircea Cu tot respectul dar eu nu-l cunosc pe domnul de care pomeniti. Insa daca ne dati niste date de contact suplimentare ma angajez sa-l caut si sa ,,rezolvam" problema. Nu stiu acum daca il cunosc colegii mei. ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Aug 2009 20:35 ----------------------------------- Multumesc pentru raspunsul rapid si atentia acordata.Trebuie sa caut in maldarul de corespondenta conventionala adresa lui Virgil Scurtu,nu am mai avut de la dumnealui nici un semn de viata de cativa ani buni.Ma gandesc ca te referi la faptul ca nu-l cunosti personal pe Virgil Scurtu.Cartile scrise de el sunt ''Observatorul astronomului amator'',''Humbug'',''In cautarea astrilor'',multe articole de astronomie in ''Cronica'' de Iasi si in ''Nord-Est Magazin''.Revin cu date,inca odata succes grupului vostru.Mircea ----------------------------------- Mihnea 31 Aug 2009 00:21 ----------------------------------- Dupa cum ati spus observatorul e dotat cu o luneta. Am auzit ca mai sunt niste telescoape dobsoniene print-o magazie care asteapta sa ajunga la observator dupa ce se incheie tratatele dintre rectorii universitatilor de fizica si matematica :) Eu cel putin astept cu nerabdare sa ajunga la observator :twisted: Oricum incercam sa facem un astroclub inca de la 100HA dar ar fi mai bine asa cum ati spus sa legam trecutul de prezentul si viitorul iasului astronomic :oops: ----------------------------------- Mihnea 01 Sep 2009 22:07 ----------------------------------- Tocmai vin din oras si am luat un taxi. Vorbind cu soferul am aflat ca e pasionat de astronomie si ca il cunoaste pe Dl Scurtu si ca il cauta de ceva timp pentru ca nu mai stie unde sta. Am inteles ca nu a mai avut cu ce sa plateasca datoriile la intretinere si ca i-a fost luata casa bunurile(totul a fost pus cu sigiliu) si ca acum sta undeva intre podul de piatra si catemir intr-un camin de la primarie pentru nevoiasi. Am inteles ca are si o fica, Nova dar despre ea nu am aflat mai multe. Sper sa ne fie de folos informatiile culese :oops: :D ----------------------------------- Doru Dragan 02 Sep 2009 16:39 ----------------------------------- Gasiti-l si ajutati-l. Merita :!: ----------------------------------- Forever_Man 06 Sep 2009 16:17 ----------------------------------- L-am invitat de vreo 2 ori sa treaca pe la "100 de ore de astronomie", dar nu a venit. Cine vrea sa il sune sa imi lase un PM sa ii trimit numarul. ----------------------------------- Mihnea 03 Oct 2009 22:08 ----------------------------------- nu se mai face nici o iesire? mai ales ca acum a venit si cosmin dar si altii.. :D ----------------------------------- Heliomorph 07 Oct 2009 20:20 ----------------------------------- nu se mai face nici o iesire? mai ales ca acum a venit si cosmin dar si altii.. :D --curand...trebuie organziate mai multe activitati...:)..yeee..a icneput facultatea:)) ----------------------------------- Heliomorph 07 Oct 2009 20:21 ----------------------------------- nu se mai face nici o iesire? mai ales ca acum a venit si cosmin dar si altii.. :D --curand...trebuie organizate mai multe activitati...:)..yeee..a inceput facultatea:)) ----------------------------------- crissoo7 08 Oct 2009 21:35 ----------------------------------- salut... sunt newbie of the newbies in domeniul asta. Nu detin nici un instrument, desi planuiesc sa-mi cumpar, atat cat imi voi permite... dar, se poate ca intr-o seara sa va tin companie la observatii? imi doresc de mult timp sa observ macar luna printr-un instrument ceva mai performant decat un binoclu obisniut.. Doar daca se poate, nu insist.. pt. ca in afara faptului ca nu am nici un instrument, nu stiu prea multe despre astronomie (am sa-mi aloc niste timp in afara serviciului sa citesc cate ceva despre), si nu aveti prea multe ce discuta cu mine in privinta asta. Dar daca se poate, v-as fi recunoscatori. Va multumesc. ----------------------------------- Forever_Man 09 Oct 2009 08:23 ----------------------------------- Daca ai masina putem sa iesim in noaptea asta pe Bucium. Eu am doar telescopul de 130mm la mine, dar se pot vedea o gramada. Daca nu ai, putem si din oras, dar trebuie sa gasim un loc mai intunecat, ca telescopul meu fiind gaurit, il afecteaza luminile din jur. ----------------------------------- vladimir 10 Oct 2009 17:12 ----------------------------------- Salut. Acum cateva zile am primit un telescop Sky Watcher Maksutov 127/1500 cu montura EQ3-2. Ma pasioneaza astronomia inca de mic copil (Discovery Channel sa traiasca :D ), insa pana acum nu am avut ocazia sa vad cu ochii mei planete si mai ales deep-sky.Deci la capitolul telescop sunt un noob :lol: . Cand mai hotarati sa iesiti prin Bucium sau oriunde ca sa cascam.....ochii :-P, sa ma anuntati si pe mine. Chiar vreau sa invat cat mai mult posibil despre telescoape si mai ales astronomie :D ----------------------------------- Mihnea 19 Oct 2009 22:15 ----------------------------------- Doamne ce s-a marit micul grup de astronomi din Iasi :lol: chiar ma bucur :oops: ----------------------------------- Cristi M. 19 Oct 2009 23:08 ----------------------------------- Vladimir, si ceilalti din Iasi, ne putem intalni toti in Piata Unirii incepand cu joi 22 Octombrie la ora 20:00 cu ocazia Galilean Nights. Pentru mai multe detalii, luati legatura cu Forever_Man. ----------------------------------- vladimir 26 Oct 2009 16:12 ----------------------------------- Astazi ma duc pe platoul Bucium pe la ora 22:00. In sfasit e si la noi senin. Cine ar vrea sa mai vina ? poate ne adunam mai multi... :D ----------------------------------- Cristi M. 26 Oct 2009 18:02 ----------------------------------- E cam naspa locatia. Vin multi cu masinile pe platoul Bucium si e destul de enervant sa fii orbit in mod constant cu farurile. Incearca mai degraba sa faci stanga spre satul Paun si mergi inainte pana aproape se termina soseaua, si ai sa ajungi undeva ..deasupra aeroportului. Nu e o zona circulata, nu sunt lumini, si in plus vei avea o priveliste frumoasa. :) ----------------------------------- Bogdanel88 29 Mai 2010 16:00 ----------------------------------- Salut tuturor! Vad ca nu s-a mai inregistrat activitate in aceasta sectiune de multisor... Ce s-a intamplat? Sunt un fericit posesor de Celestron 127EQ(de 2 saptamani). Deocamdata nu am observat decat Luna, vremea din Iasi fiind foarte proasta...numai ploi in fiecare zi:|. Am cateva intrebari pentru voi : 1. se mai fac iesiri, daca da eu as participa cu cea mai mare placere, pentru ca am foarte multe de invatat si una e sa te chinui singur si alta e cand mai ai pe cineva sa iti mai explice cate ceva? 2. Se poate face colimarea telescopului fara laser, Cheshire sau alte accesorii? Nu m-am prezentat:). Ma numesc Bogdan sunt din Iasi, student la fac. de Constructii Civile din Iasi si astept cu nerabdare sa scot ce are mai bun telescopul ce il detin. ----------------------------------- Forever_Man 29 Mai 2010 18:43 ----------------------------------- Cum spuneam mai sus, daca ai masina putem iesi oricand (exceptand noptile innorate si cu Luna mare). De la un timp avem si un site: http://lyra.astroclubul.org/ Poti lua de acolo adresa principala de contact iar apoi face rost si de ID-urile celorlalti. ----------------------------------- Forever_Man 11 Iun 2010 09:09 ----------------------------------- In seara asta am iesi la observatii, probabil la Schitu Duca unde cerul este negru calumea. Inca nu am hotarat de unde plecam, dar cum Iulian trebuie sa ma ia cu masina, probabil din Tudor, la ora 22. ----------------------------------- Cristi M. 12 Iun 2010 16:36 ----------------------------------- Cateva imagini de la iesirea de ieri. ----------------------------------- Cristi M. 15 Iun 2010 23:41 ----------------------------------- Atasez cateva imagini (special pt dl. Mircea Pteancu:) ) de la ultima sedinta a Astroclubului Lyra - Iasi, unde am avut un invitat deosebit La prima vedere pare un om foarte vesel si eu unul am fost incantat de prezenta dumnealui. ----------------------------------- Echo 02 Iul 2014 15:30 Iesire ----------------------------------- Nu mai iese nimeni la observatii? ----------------------------------- sky 03 Iul 2014 18:38 ----------------------------------- https://www.facebook.com/groups/666733380037595/ ----------------------------------- Stille 15 Iul 2017 23:07 ----------------------------------- Pentru cei fara Facebook :) se mai fac iesiri cumva? Si daca da, primiti incepatori? ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iul 2017 17:18 ----------------------------------- Strasnica intrebare , sunt curios de raspuns ! Succes ,Mircea ----------------------------------- MariusP 16 Iul 2017 18:13 ----------------------------------- Probabil ca raspunsul e dat tot pe feisbuc! :twisted: ----------------------------------- sky 20 Iul 2017 13:43 ----------------------------------- Se mai fac iesiri. In weekend merg la astroparty la Badeana. ----------------------------------- Stille 20 Iul 2017 14:44 ----------------------------------- Si mai primiti pe cineva? Pot sa iti trimit pe pm nr meu de telefon/ adresa de email daca da. ----------------------------------- coje79 09 Aug 2017 09:13 ----------------------------------- Perseide 2017 - http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/invitatie-pentru-ieseni-la-a-ploaia-de-stelea-pe-dealul-catalina--167037.html