----------------------------------- valy 19 Iul 2009 18:07 Jupiter prin webcam ----------------------------------- Indemnat de aparitia devreme a lui Jupiter (imediat dupa apus) am montat ocularul de 4 mm in focuser, am pus webcam-ul pe el, si iata ce a iesit: http://www.youtube.com/watch?v=PQtd_Ijoi60 ----------------------------------- dragos.n 19 Iul 2009 23:57 ----------------------------------- Din ce am vazut, ai pus un filtru pentru a marii contrastul. Dar a ''mancat'' culorile naturale. Iti recomand un filtru Contrast Booster de la Baader, care atenueaza mai putin culorile. ----------------------------------- valy 21 Iul 2009 09:38 ----------------------------------- Din ce am vazut, ai pus un filtru pentru a marii contrastul. Dar a ''mancat'' culorile naturale. Iti recomand un filtru Contrast Booster de la Baader, care atenueaza mai putin culorile. N-am folosit nici un filtru. Poate atmosfera de dupa ziua torida. Poate balansul de alb e de vina...care oricum n-am cum sa-l fac din softul camerei, poate ocularul...cine stie. Cred ca i-am crescut putin saturatia, nu am lasat-o pe default. La fel, cred ca am umblat putin si la contrast/brightness din drivere. ----------------------------------- dragos.n 21 Iul 2009 10:54 ----------------------------------- Eu eram sigur ca ai pus un filtru potocaliu. De la atmosfera nu cred ca e. Eu am facut observatii la Jupiter in zile foarte toride, cu atmosfera plina de umezeala, si nu aratau asa culorile. Decat daca e prea jos spre orizont, sub 15 grade. ----------------------------------- valy 21 Iul 2009 11:05 ----------------------------------- Eu eram sigur ca ai pus un filtru potocaliu. In cazul asta e de la saturatie. Dar oricum se vede galben/portocaliu si vizual.