----------------------------------- dragos.n 22 Iun 2009 06:44 Alerta NLC ----------------------------------- Desi apar de obicei la latitudini nordice, anul acesta, norii luminosi nocturni - in engleza Noctilucent Cloud, NLC - au putut fost observati si din tara noastra. Se pare ca este unul din cei mai prolifici ani din istorie din acest punct de vedere. In toata Europa este o adevarata vanatoare de astfel de nori, site-ul SpaceWeather este plin cu fotografii realizate in aceste zile. Asa ca fiti pe faza. Spre vest, la 30-100minute de la apusul soarelui, si spre est, cu o perioada egala inainte de rasarit. Apar ca nori diafani, de culoare alb-albastru. ----------------------------------- Cristian Monea 22 Iun 2009 16:11 ----------------------------------- Am gasit pe www.astro-info.ro pozele cu norii noctilucenti: http://www.astro-info.ro/astrophotos/2009/imagini/20090622-vali.jpg http://www.astro-info.ro/astrophotos/2009/imagini/20090622-vali01.jpg ----------------------------------- cristib 22 Iun 2009 20:54 ----------------------------------- Un nor foarte luminos a stat in aceasta seara cam 30 minute. Pacat ca din sens invers ,,de la rusi vine ploaia" l-a rezolvat! ----------------------------------- dragos.n 22 Iun 2009 22:34 ----------------------------------- Asta nu e NLC. E ceva de genul cumulonimbus. ----------------------------------- Ramszesz 08 Iul 2009 18:08 ----------------------------------- Marti seara am observat niste nori care nu stiu daca au fost sau nu noctilucenti. Atasez cateva poze care nu prea arata ca si cu ochiul liber. Se vedeau mult mai stralucitori si au avut culoarea alb albastruie. ----------------------------------- Forever_Man 08 Iul 2009 19:37 ----------------------------------- Am vazut acum 2 nopti in Bucuresti, dupa ce plouase, niste nori lucind frumos in albastru, un albastru din acela misterios de poveste. Daca astia au fost celebrii nori noctilucenti, acum inteleg de ce se vorbeste atata despre ei. In pozele pe care le vedeam pe spaceweather.com nu pareau sa aiba nimic deosebit. Erau putini si erau strecurati printre norii normali colorati in portocaliu de la oras. Diferenta era ca cei albastri pareau sa lumineze de la sine. ----------------------------------- Catalin M. T. 14 Iul 2009 22:49 ----------------------------------- In aceasta seara am reusit pt. prima data sa observ si sa fotografiez nori noctilucenti....spectacolul a tinut in jur de 45 min. Incepand de la 10:00pm. :D ----------------------------------- dragos.n 15 Iul 2009 01:59 ----------------------------------- Da, astia sunt NLC. Felicitari. PS.Cred ca incep sa fiu invidios :lol: Prea le faci bine :roll: Tine-o tot asa. ----------------------------------- Cristian Monea 15 Iul 2009 12:56 ----------------------------------- Acestia pot fi nori noctilucenti? Fotografiile sunt asezate in ordinea in care au fost facute (intr-un interval de 20 de minute - aseara, de la 21:30 la 21:50). ----------------------------------- Catalin M. T. 15 Iul 2009 13:18 ----------------------------------- Nu prea cred...pt ca si eu am vazut ceva asemanator in jurul orei 21:00... inaintea norilor NLC, mai degraba apusurile stridente(fenomenul persista la mine in zona cam de la inceputul lui iulie) sunt cauzate de cenusa si aerosolii vulcanilor...si cum in urma cu 1 luna a erupt in Kamchatka vulcanul Sarychev..tind sa cred ca acesta e motivul.Anul trecut a mai fost ceva similar in aug. cu eruptia unui vulcan din Alaska. :wink: Incearca pt NLC intre orele 22:00 si 23:00 spre V si NV. ----------------------------------- Cristian Monea 15 Iul 2009 20:32 ----------------------------------- O sa ma uit de acum incolo dupa NLC intre orele indicate. Sper sa vad ceva in seara asta :D. ----------------------------------- dragos.n 17 Iul 2009 03:25 ----------------------------------- Aseara am iesit incercand sa prind si eu niste NLC. Nu am avut noroc sa vad decat un nor aflat undeva spre vest, la orizont, ca un cub negru izolat plin cu fulgere, pe fundalul unui cer senin. Asa ca in compensatie m-am delectat cu asta http://www.youtube.com/watch?v=-xF2vSKINK0&NR=1 E prima oara cand ascult o explicatie stiintifica, sau ma rog, o incercare, pusa pe muzica. ----------------------------------- Cristian Monea 17 Iul 2009 11:13 ----------------------------------- Nu am avut noroc sa vad decat un nor aflat undeva spre vest, la orizont, ca un cub negru izolat plin cu fulgere, pe fundalul unui cer senin. Am vazut si eu norul acela :D, tot incercand sa observ niste NLC. ----------------------------------- dragos.n 17 Iul 2009 13:22 ----------------------------------- Cred ca a fost foarte mare acel nor. Am aflat ca a fost vazut si din Bucuresti si Targoviste. A si fost filmat de cineva din Targoviste. Eu il apreciez ca se ridica la circa 10 grade deasupra orizontului. Din pacate eu nu i-am dat prea multa atentie, si nici nu l-am fotografiat. dxdx, tu in ce directie l-ai vazut, si cam la ce dimensiune unghiulara il apreciezi? ----------------------------------- Cristian Monea 17 Iul 2009 19:46 ----------------------------------- dxdx, tu in ce directie l-ai vazut, si cam la ce dimensiune unghiulara il apreciezi? In directia nord-est, dar imi este greu sa apreciez dimensiunea unghiulara pentru ca acel "cub negru" nu era tocmai izolat, adica se continua cu alti nori pe tot cerul spre est. Din pacate eu nu i-am dat prea multa atentie, si nici nu l-am fotografiat. L-am fotografiat eu :D. ----------------------------------- dragos.n 18 Iul 2009 01:28 ----------------------------------- In sfarsit un succes. Partial. Am vazut NLC. La ora 21.45 am iesit din casa, pentru a conduce pe cineva. Deja erau vizibile 5 gupuri de NLC. La inceput am crezut ca sunt nori normali, datorita culorii albicioase. Dar prin comparatie cu alti nori, care erau intunecati, desi erau diafani, gen nori stratus. am considerat ca totusi e o sansa sa fie Cu trecerea minutelor, culoarea a devenit mai albastruie, pana la un bleu pal. Conditiile de observatie nu erau prea bune. printre blocuri, copaci inalti, si stalpi de lumina, asa ca am deviat de la traseu, spre marginea cartierului, care este si a orasului. Am ajuns in camp cam pe la ora 22. Norii erau raspanditi de la vest pana la zenit, in 4 grupuri, trei cu aspect de voal, si relativ mici, cam 10-15 grade, un grup de forma unui cartof, paralel cu oistea carului din UMa, si de lungimea acestuia, si un fuior foarte lung, si usor valurit, spre tot orizontul sud-vestic. Am incercat sa fac ceva fotografii, dar fara trepied, cu aparatul meu, nu a iesit nimic. Clar, imi trebuie un SLR. Am avut totusi bucuria confirmarii naturii acestor nori de la un avion, care a trecut exact prin dreptul norului din UMa, si ale carui lumini nu au palit nici un pic, deci in mod clar, norul era mai sus de plafonul de zbor. Am fost un pic dezamagit de coloarea lor care nu era chiar un albastru electric, dar comparand cu fotografiile de pe SpaceWeather, am vazut ca si acolo sunt nori de forma si culoarea a ce am vazut eu in aceasta seara. Observatia am incheiat-o la 22.15, cand, deja luminozitatea norilor incepuse sa scada.