----------------------------------- Mosu' 01 Apr 2009 10:35 Olimpiada de astronomie 2009 ----------------------------------- Topic pentru aducere la zi a celor despre Olimpiade... Subiecte frumoase in acest an la judeteana, nu perfecte dar mai aproape de astronomie decat in anii anteriori, felicitari propunatorilor! Le postez aici dar imi cer scuze, voi reveni cu varianta in formatul original. ----------------------------------- Mosu' 01 Apr 2009 10:39 Completare- baremele ----------------------------------- Iata si baremul de corectare, pentru lamurire. ----------------------------------- Forever_Man 02 Apr 2009 18:05 ----------------------------------- Vad ca nu apar si desenele in variantele astea. Una din probleme a fost luata dintr-o culegere. :D ----------------------------------- Mosu' 02 Apr 2009 22:18 OJa2009 ----------------------------------- Multumesc de observatie, specificasem asta in text... Da, unele probleme sunt de la rusi, de unde vine si ploaia... de 100 de ore ----------------------------------- Mosu' 18 Apr 2009 06:47 Olimpiada Nationala Calimanesti 2009 ----------------------------------- Primele impresii despre Olimpiada sunt bune, cu subiecte umane si lucrabile. E adevarat ca unii propunatori, fara experienta didactica, au trebuit sa se dea in petec si sa scoata din meandrele concretului subiecte ca 1.b juniori sau 2.a. seniori (teorie) iesite mult din cadrul programei de olimpiada si care au fost facute doar de cei ce au fost in lot anul trecut(beneficiind de un avantaj creat prin nepublicarea subiectelor si baremelor de la pregatire si internationalele de anul trecut). Si pentru ca petecul sa fie cat mai vizibil au mai eliminat afisarea la timp a baremelor si a rezultatelor pentru a realiza surprize-surprize la festivitate. Ca sa nu mai spun de o hiba clara a sistemului, nementionarea publica(la festivitate si in diplomele elevilor!, in particular, la colt de strada sau in bar nu ma intereseaza sa fiu recunoscut) a unitatilor scolare care efectueaza in clar si cu acte oficiale pregatirea elevilor, desi e cunoscut faptul ca astronomie nu se prea face in scoala, cu exceptiile cunoscute ale unor licee sau scoli in care exista ceva discipline optionale sau in palate si cluburi ale elevilor in care exista grupe de cerc de astronomie. Si elevilor, in timpul tezei, li s-a spus clar sa scrie scoala de provenienta, astfel incat ce puteau sa faca?M-au mentionat intr-adevar pe mine ca profesor ceea ce este etic si le multumesc, dar numai lor! Normal ca un elev se pregateste in mod teoretic la mate si fizica, unii si la chimie sau geografie, in scoala de provenienta, dar pana cand nu vom invata sa recunoastem meritele reale nu va merge nimic in invatamantul national, nu-i spun sistem pentru ca nu mai este! Tot adevarat e ca proba observationala iar a fost teoretica din cauza grabei de a inghesui programul in trei zile, graba justificata in mod necesar prin desfasurarea activitatilor (din nou!) in timpul vacantei de Paste care are doar o saptamana si nu 2 cum era normal. Si daca, invers ca anul trecut , nu se grabeau sa o faca repede, in seara urmatoare a fost un cer numai bun si la fel in noaptea urmatoare, astfel incat am scos telescoapele si am facut ad hoc observatii, pe cat ne-au lasat luminile internatului. Binenteles ca s-a stabilit si lotul largit si va spun ca sunt mandru de cele doua junioare ale mele care, cu mentiuni, au intrat in lot, si de seniorii mei care, desi au fost imediat sub linie, s-au comportat onorabil tinand cont de subiecte si de calitatea competitorilor. Deoarece in aces caz vad ca organizatorii mi-au luat-o inainte nu voi posta subiectele si baremele ci-i voi ruga pe cei interesati sa caute pe astronomie.ro si le vor gasi, inclusiv barajul. Va fi probabil postat si clasamentul oficial imediat dupa Paste. Daca doriti va pot posta dar ocupam locul degeaba. Si pentru Doru, Zoth, admin, Radu M "traieste", ne-am intalnit si probabil va reveni in curand si pe forum. Un Paste fericit tuturor, Sarbatori fericite!