----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Ian 2009 19:57 Alte observatii pe timp de zi? ----------------------------------- In timpul zilei se pot face si alte observatii,nu doar de pete solare. Eu cred ca am putea incerca : -observarea planetelor mari ,cum ar fi Jupiter,Saturn,Venus -observatii selenare -observarea stelelor de mv1 si chiar mv2 -observatii de obiecte terestre extreme:care este obiectul terestru cel mai indepartat pe care l-am observat ,cu ochiul liber,cu binoclul,cu telescopul? Ce alte observatii propuneti?Mircea ----------------------------------- valy 11 Ian 2009 03:55 Re: Alte observatii pe timp de zi? ----------------------------------- .. -observarea planetelor mari ,cum ar fi Jupiter,Saturn,Venus .. Cum "nimeresti" planetele ziua, fara goto? Ce alte observatii propuneti?MirceaAs mai propune una: vecina de visavis...dar mai bine nu propun...ca nu-i frumos... :oops: ----------------------------------- dragos.n 11 Ian 2009 10:31 ----------------------------------- Daca nu ai goto, poti observa o planetutza pe care ai vrea sa aterizezi :lol: Daca esti insurat, te poti trezi astfel cu un asteroid de forma unui pantof, tigaie sau polonic in cap :cry: Vorbind serios, metoda fara goto ar fi urmarirea obiectului de la inceputul zilei, pana la eventuala sa disparitie. Eu am facut in august trecut, o astfel de observatie la Sirius. Am putut sa o obsev cam jumatate de ora dupa ce disparuse la vederea cu ochiul liber. Imi pare rau ca nu am cronometrat. in final insa a disparut. Am folosit Mak 127/1500 pe EQ3-2 goto. Dar asta nu a fost o observatie programata. Nu am mai incercat si in timpul zilei la stele sau planete, pt ca nu am o locatie unde sa las telescopul pus in pol, de noaptea pana a doua zi. Cei care au insa o locatie fixa, si stiu sa manevreze montura pe coordonate - nu e complicat - pot pune telescopul pe directia unei planete sau a altceva, si ziua. Cu ce rezultate..?? Am facut insa observatii ziua la luna, si pot spune ca se pierde mult din contrast si din detalii. Si de aceea sunt sceptic fata de astfel de incercari. Chiar daca se va vedea ceva, cred ca va fi o doar palida licarire. Dar poate ma insel. Sau poate are cineva curajul sa coboare cu telescopul in fundul unui putz secat, la peste 30 m, si sa incerce de acolo. Va putea verifica pe viu acest faimos mit. Cu conditia sa se si intoarca VIU si nevatamat. Sau intr-un cos de fabrica dezafectat. ----------------------------------- valy 12 Ian 2009 19:34 ----------------------------------- Ma intreb dece ai face observatii pe timp de zi la luna, planete sau alte obiecte in afara de soare? Aduc informatii suplimentare? Ca din cate am vazut, cel putin la luna, contrastul este scazut. Probabil la fel si la planete, plus ca sunt greu de gasit. Singurul avantaj pe care l-am vazut este ca poti face poze frumoase cu alte obiecte terestre (cladiri, peisaje, pasari, avioane), iar in fund(al) luna. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Apr 2009 19:40 ----------------------------------- Azi,Luni 20 Aprilie,a doua zi de Paste,la Arad cerul este acoperit de nori.Cum insa azi am instalat in noua lor montura doua oculare concave/negative,f1=28mm si f2=24mm,am putut sa observ doar obiecte terestre. Intai am observat cosul inactiv al vechii fabrici de zahar aflat la aprox. 300metri.Grosisment 62x si 70x obtinute pe telescopul Dobson D=125mm F/7 cu cele doua oculare negative+Barlow2x.Detalii ale cosului,pete,crapaturi in caramizi,vazut clar granulele de pietris din betonul centurii din varful cosului;detalii ale paratraznetului si ale unor antene,o legatura improvizata cu sarma subtire,pete de rugina. Am observat si detalii ale dusmanului meu personal,stalpul de curent de peste drum,aflat cam la 25metri de telescop;deja se lasa seara.Pe cablul de curent ,cred ca de sectiune 10mm,se vedea in ambele oculare inscriptia ''2037m'',pe capurile a doua suruburi hexagonale de la niste coliere se vedea inscriptia ''WF 8,8'' iar pe buza unei piese de plastic,un fel de ramificator este inscriptionat de la injectare numele producatorului''ROMPLAST BUZAU'';plus foarte multe alte detalii ,cum ar fi geografia nesemnificativa a granulelor de nisip din betonul stalpului.Am verificat detaliile vazute cu cele doua oculare concave,folosind aceeasi lentila Barlow 2x si oculare ortoscopice Vixen f=9mm ,G=97x si G=194x si f=5mm G=348x.La grosismentele mari imaginea devenea saraca in lumina dar s-au confirmat toate detaliile vazute cu ocularele concave.Mircea ----------------------------------- Ovidiu M. 21 Apr 2009 08:47 ----------------------------------- Saracutii de noi, ce am ajuns sa observam :lol: ----------------------------------- octopus 21 Apr 2009 14:00 ----------------------------------- Dl Mircea , niste poze ceva? :D :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Apr 2009 17:45 ----------------------------------- In vremea lui Herschel et comp. prin observatii de zi se evalua calitatea obiectivului.De pilda se incerca citirea textului dintr-un exemplar din ''Philosophical Tranzactions'' asezat la o anumita distanta. Noi cum putem sa legam cele mai mici detalii diurne observabile printr-un instrument de calitatea optica a acestuia?Aveti niste mire,de pilda?Aici as fi vrut sa ajung,scuze daca v-am iritat,sau plictisit sau ambele. (Mereu uit cum trebuie sa ma port pe lista aceasta cu atatea domnisoare sensibile de pansion in jur,mon cher :D ).Mircea ----------------------------------- dragos.n 21 Apr 2009 17:53 ----------------------------------- Ca idee generala, ar fi bune niste mire, daca am putea sa le descarcam de undeva, si sa le imprimam. Mai la propriu, avand in vedere ca multi stau la bloc, utilizarea acestora ar fi destul de dificila. Pentru a ne da seama de calitatile instrumentelor, in conditii apropiate de cele de exploatare normala, aceste mire ar trebui puse la distante mari, de cateva zeci de metri. Asa ca eu, va trebui sa folosesc in continuare drept mire, nervurile frunzelor din jurul blocului. ----------------------------------- octopus 21 Apr 2009 19:01 ----------------------------------- Parca stabilisem ca cea mai buna mira e ...vecina de vis-a-vis! ----------------------------------- dragos.n 21 Apr 2009 23:56 ----------------------------------- Problema e complicata, ca vecinele care au "mira" pe fata nu sunt prea placute vizual, iar la celelalte uit sa reglez instrumentu'. ----------------------------------- mak 22 Apr 2009 07:06 ----------------------------------- Am folosit si eu Maksutov-ul meu sa ma uit "in jos" (adica pe pamant). Turnul de control de la Otopeni (3,5km distanta in linie dreapta) se vede bine (pacat ca au geamuri verzi pentru ca vad numai siluete de oameni) cu ocularul de 8mm cand atmosfera o permite. In rest doar cu 13mm, dar asa prind si un pic din piciorul turnului. M-am uitat si la blocurile de pe DN1 (~ 1km distanta) si pot sa vad ce fac locatarii seara (cei care nu au perdele). Biblioteca vecinului (~ 50m) nu mai are secrete pentru mine. Cu ocularul de 13mm citeam titlul cartilor de pe cotor (mai greu ca se vede in oglinda, n-am prisma roof). M-am uitat si dupa avioane si la cele de la altitudini medii care zboara mai mult sau mai putin perpendicular pe axa telescopului pot citi numele companiei aeriane. La cele care zboara foarte sus imi mai dau seama de companie dupa desenul de pe ampenaj. In cazul celor care vin catre mine sau se departeaza, nu pot sa-mi dau seama de ce companie apartin. In rest, l-am mai incercat pe stalpi de iluminat la diverse distante si pe macarale. ----------------------------------- dragos.n 22 Apr 2009 09:04 ----------------------------------- Misto asa locatie. Chiar te invidiez. Mai prost cu poluarea luminoasa. ----------------------------------- octopus 22 Apr 2009 09:50 ----------------------------------- ...si cu cea fonica! ----------------------------------- mak 22 Apr 2009 11:53 ----------------------------------- Pai poluare luminoasa e mai putina decat in Bucuresti (unde am stat pana acum 2 ani). Mai rau e cu becurile de la vecini si nocturna de la stadion. Dar cel mai rau ma deranjeaza ceata. Cu poluarea fonica e in regula, am 2km pana in axul pistei 1 de la aeroport. E mai rau cand vine cate un avion de transport (747, Il-76 sau C-17) si decoleaza cu spatele la DN1. Isi facusera un obicei rusii cu un Il sa decoleze lunea la 6 dimineata (ii si ziceam "rusu' de lunea dimineata"), dar acuma vad ca nu mai vin. Oricum, se aude de afara cand decoleaza cam 2-3 secunde, din casa nu auzi nimic. Nu stiu nevasta ce parere are, dar mie imi plac avioanele, deci nu e o problema. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Apr 2009 19:24 ----------------------------------- Pe situl lui Oldham Optical se vorbeste despre un fel de mira folosita de un astronom amator englez din epoca victoriana,semn atasat de acesta pe turnul unei biserici din Scarborough,Anglia. Mira consta din doua cadrane de ceas de buzunar montate pe peretele bisericii metodiste South Cliff si folosite de catre James Wigglesworth (1815-1888),om de afaceri si astronom amator,proprietar al renumitei firmei de echipamente astronomice ''Cook&Sons'' din York,firma care i-a si furnizat telescopul de 39cm F/15 ,amplasat sub o cupola de 9 metri diametru. Telescopul,vandut si mutat in Italia in 1892,mai exista si azi in Observatorul Collurania din Terramo,Italia. In Anglia,mirele au ramas martore ale unor vremuri apuse si ale unui observator victorian care nu mai exista.Mircea http://www.oldham-optical.co.uk/ ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Iun 2009 14:50 ----------------------------------- Vorbeam la inceputul acestui topic despre alte observatii ,decat cele solare,si care se pot face ziua.Iata mai jos observatii de stele duble stralucitoare,efectuate ziua,cu inele de difractie vizibile pe albastrul cerului :!: Observatiile sunt raportate de Thomas Jensen din Danemarca.Thomas ,activ in cadrul ''60mmTelescopeClub'',foloseste pentru observatii lunete Zeiss,un Telemator si un semiapocromat de 85mm F=1600mm,o luneta Vixen 80mm F=1200mm si o luneta Lichtenknecker 125mm F=1750mm.Ce mai,toata cavaleria teutona! ................................................................................................... Finding stars in daylight is also fun, and doesn't require a large scope. I've seen many with the Telemator. It is fun to find Castor around noon, and easily resolve it, seeing the diffraction rings against the blue sky. Gamma Leonis can also be resolved in daylight. Clear skies! Thomas, Denmark ................................................................................................... Un mic comentariu si care nu este complet off-topic.Am avut in stagiatura un coleg de servici foarte simpatic ,pe care l-am botezat ''Tata de albine'',din niste ratiuni secrete.Ei bine,el si sotia lui au divortat deoarece ''Tata de albine'' voia sa faca sex oricand pohtea,mai ales ziua ,(deoarece noaptea voia sa se ocupe cu activitatea favorita a ''tatilor de albine'' ) iar sotia nu voia ...deoarece ''se cade sa faci sex numai noaptea''.Faceti singuri legatura cu topicul.Mircea ----------------------------------- Doru Dragan 13 Iun 2009 16:33 ----------------------------------- Din cate inteleg eu :? concluzia e ca adevaratii "tati de albine" se ocupa cu activitatea lor favorita indiferent ca e zi sau noapte :roll: ----------------------------------- dragos.n 13 Iun 2009 20:07 ----------------------------------- Pai si astronomii tot noaptea au treaba. De asta am divortat eu? :shock: ----------------------------------- Laurentiu 24 Iun 2009 16:06 ----------------------------------- Cred ca ar trebui sa incercam sa lamurim putin notiunea de observatii "pe timp de zi". Daca vorbim despre acea perioada de timp imediat dupa apusul sau inainte de rasaritul Soarelui, nu cred ca se mai poate spune ca facem observatii "pe timp de zi". In plus, observatiile asupra obiectelor ceresti situate la mai putin de 30 grade distanta unghiulara de Soare, daca acesta nu e sub linia orizontului, pot fi riscante (de altfel, stralucirea cerului in aceasta zona cred ca face inutile astfel de incercari - cu exceptia, poate, a observatiilor planetelor interioare). Daca e vorba de obiecte situate la distanta unghiulara mai mare (30-60 grade), atunci acestea pot fi observate in conditii mai bune imediat dupa apusul sau inainte de rasaritul Soarelui (caz in care, iarasi, nu suntem "pe timp de zi" :D ). Obiectele situate la peste 60 grade de Soare se pot observa bine merci in cursul noptii - nu-i necesar sa ne chinuim cu ele ziua. Dar, ma rog, din curiozitate, se pot incerca si astfel de observatii. In weekend, desigur, pentru ca in restul saptamanii unii mai lucreaza :shock: ----------------------------------- valy 24 Iun 2009 17:51 ----------------------------------- Stiti ce fac eu cu telescopul ziua? Asta: http://img503.imageshack.us/img503/9576/imgp0464f.jpg 8) ----------------------------------- Cristian Monea 24 Iun 2009 19:31 ----------------------------------- Eu am incercat sa observ avioane noaptea, dar nu reuseam sa le fixez in campul vizual pentru ca se miscau prea repede. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Iun 2009 19:32 ----------------------------------- valy Foarte fain,ne dai si niste detalii,te rog.Mircea Laurentiu deci sa inteleg ca tu esti de acord cu sotia lui ''tata de albine'' :roll: Eu cred ca ''Observatii pe timp de zi'' inseamna.... ''pe timp de zi'',nu de seara,nici de crepuscul. Unii (englezi,unguri sau danezi) fac observatii pe timp de zi si chiar le savureaza,fie planetare, fie stelare.Din curiozitate si unii romani o vor face ,asa cum bine ai spus,precis nu din chinuiala sau obligatie. Pana acum am vorbit doar despre observatii vizuale. Dar sunt curios cum clasificam observatiile radio la meteori ale lui Emil Pasculescu. Sau observatiile radio la Jupiter ale altor amatori.Acestea pot fi considerate observatii pe timp de zi,atunci cand sunt facute ...ziua (intrebare). Mai nou se fac observatii diurne si asupra ISS care a depasit ''masa critica'' si permite si asemenea observatii. Si inca nu am vorbit de transmisiile laser lui Alika Hering Cave sau despre Hg-uri. Mircea ----------------------------------- valy 24 Iun 2009 22:10 ----------------------------------- Eu am incercat sa observ avioane noaptea, dar nu reuseam sa le fixez in campul vizual pentru ca se miscau prea repede. Pai...incearca ziua. De exemplu asta-i dimineata la 6: http://img3.imageshack.us/img3/8025/imgp2009.jpg , iar asta seara pe bezna: http://img99.imageshack.us/img99/7898/imgp9910.jpg ...ne dai si niste detalii,te rog. Ce detalii? Adica nu e clar, ca nu inteleg la ce te referi? Mai bine pun ceva poze: http://img141.imageshack.us/img141/4711/aviondark.jpg http://img20.imageshack.us/img20/4994/imgp0571.jpg Sunt curios ce iese cu un 3000-5000mm?! Se vede soferul la mansa? :shock: ----------------------------------- neox 25 Iun 2009 00:28 ----------------------------------- Sunt curios ce iese cu un 3000-5000mm?! Se vede soferul la mansa? :shock: :lol: :lol: Soferul? Serios acum, cred ca dl Mircea se referea la detalii tehnice, telescop, camera, expunere...etc. ----------------------------------- valy 25 Iun 2009 07:31 ----------------------------------- :lol: :lol: Soferul? Da, soferul! E vreo problema? :roll: Detalii tehnice? Ok, nimic special, ca e ziua, soare. Deci 200/1000, dslr fix in focuser. Pana aici simplu, de aici in colo vine problema. Inclin montura (EQ5) astfel incat rotind dupa una din axe sa misc telescopul in planul format de directia de zbor si de locatia mea. Astfel e simplu de urmarit avionul ca misc doar dupa una din axe, eventual dupa cealalta fac mici corectii daca deviaza de la "curs". Prin luneta cautator pozitionez avionul, si in vizor ma uit la el ca sa focusez. Cu o mana misc telescopul, cu una fac focusul, si cu una declansez (declansator cu fir). In rest multa rabdare ca e criza si nu mai trec avioane, lumina buna, ca de obicei soarele bate de sus si contrastul e naspa (in functie si de pozitia avionului, a soarelui sau a locatiei). Avand in vedere ca e ziua, timpul de expunere e mic 1/3000 - 1/1600, iso 200, f/5. Probleme mai sunt cu miscarea tubului la declansare asa ca de obicei il tin cu mana sa nu vibreze sau cateodata declansez la 2" (miror lock up) dar trebuie anticipata pozitia avionului ca altfel iese din cadru. Problema mare o reprezinta focusul ca nu prea vezi clar, deh ASPC, ideal ar fi un FF, sau macar live view si lupa 5x. Desi am confirmare de focus majoritatea pozelor le-am ratat din cauza de focus sau de miscare/vibratie in timpul declansarii. Pana la urma nu-i nici o filosofie speciala, lumina e destula, avionul e clar unde e, just point&shot. Orice telescop, orice camera pusa intr-un fel la el si... colorata acu-i gata. Just for fun. ----------------------------------- MariusP 25 Iun 2009 08:16 ----------------------------------- Nu stiam de ce au iesit asa de clare pozele la avioane! Valy e mutant!!! Are 3 mâini... :roll: Cu o mana misc telescopul cu una fac focusul si cu una declansez (declansator cu fir)... Sper sa nu deranjeze gluma... :wink: ----------------------------------- valy 25 Iun 2009 10:24 ----------------------------------- Nu stiam de ce au iesit asa de clare pozele la avioane! Valy e mutant!!! Are 3 mâini... :roll: Pai iti trebuie 3, eq-ul e mai 3D. Cica e mai comod cu dobson, e miscarea mai naturala: cu o mana faci focus, si cu una tii aparatul de grip, misti aparatul cu tot cu tub si declansezi totodata. Miscarea e mai naturala pt. ca trebuie sa tragi de aparat/tub spre avion. In cazul asta nu trebuie sa fi mutant...ca mine. 8) ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Iun 2009 22:11 ----------------------------------- valy desigur ,despre asemenea detalii instrumentale am intrebat,multumesc.Nu am vrut sa te irit,este gresala mea,imi cer scuze. Daca ti s-a parut ''naiva'' intrebarea ,se referea exact la detaliile pe care pana la urma le-ai dat si care au aratat ca realizarea unor asemenea poze reusite nu este usoara.De exemplu, stiu (desi nu-i observatie de zi )ca urmarirea optica a satelitilor artificiali de orbita joasa nu se poate face folosind monturi si orologeriile clasice,este necesara cel putin inca o axa de rotatie suplimentara,motorizata si ea. Observatiile performante in lumina de zi,terestre sau astronomice,necesita echipamente si tehnici pretentioase si discutarea si dezvoltarea dotarii si tehnicilor noastre in acest domeniu reprezinta telul acestei categorii. Inteleg insa ca aceasta categorie a observatiilor de zi se afla pe forumul unor ''bampiri ai noptii'',''rechini ai adancurilor astrale'' :P ...concurenta dura moncher, stiti cum se zice ''c'est la vie'' adica ''asa-i la vie'' :D .Mircea ----------------------------------- Laurentiu 26 Iun 2009 08:59 ----------------------------------- Inteleg insa ca aceasta categorie a observatiilor de zi se afla pe forumul unor ''bampiri ai noptii'',''rechini ai adancurilor astrale'' :P ...concurenta dura moncher, stiti cum se zice ''c'est la vie'' adica ''asa-i la vie'' :D .Mircea Asa o fi, Mircea, dar, de fapt, vampirii si rechinii astrali de care vorbesti (si in randurile carora te regasesti, si ne bucuram ca-i asa) nu cauta intunericul decat pentru a gasi lumina stelelor. :D ----------------------------------- valy 26 Iun 2009 10:13 ----------------------------------- valy desigur ,despre asemenea detalii instrumentale am intrebat,multumesc.Nu am vrut sa te irit,este gresala mea,imi cer scuze. Daca ti s-a parut ''naiva'' intrebarea ,se referea exact la detaliile pe care pana la urma le-ai dat .... De unde si pana unde sa ma irit? Din contra...my pleasure.. :lol:. Insa mi se parea totul simplu si nu intelegeam daca te referi la ceva anume: ai lumina cata vrei, poate chiar prea multa, avionul e acolo clar si fara dubiu, nu se misca prea repede decat daca e aproape, insa pe ruta (la 10km) e destul de "lent". In principiu daca e pe ruta si poti manui manual (pleonasm?) telescopul in orice directie (cam cum e la dobson) e pis of cheic. Problema se complica insa la focale mari si la timpi de expunere mai mici (specifice unor scule gen f/11, f/15): ies miscate, nu poti urmarii si face si focusul corect in acelasi timp, etc. Revin cu curiozitatea mea: are cineva chef sa incerce asa ceva cu focale mari (3-4-5000mm)? Legat de tracking-ul cu montura a obiectelor in miscare ... :idea: ...am facut ceva in sensul asta insa in ultimul timp m-am oprit din anumite motive: http://valistoica.blogspot.com/2009/04/minitehnicus.html . Se preteaza excelent la ce zici tu, la avioane, la orice este de urmarit....cel putin teoretic. Din pacate am tot hw-el si sw-ul dar nu am timp sa le asamblez si sa le testez. Legat de subiectul asta - I am open mind... Multumesc pentru interes. 8) ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Iun 2009 17:59 ----------------------------------- @Laurentiu multumesc pentru intelegere,fiind moderator al acestei categorii fac si eu ''marketing'',sa atrag poporu' sa faca SI observatii de zi.Timp sa fie,sanatate si bani (si pentru hobby),ca domeniile sunt adiacente,nu se exclud,eu cred ca se completeaza.Daca te-ai uitat pe blogul lui valy,cred ca este imposibil sa nu te impresioneze acei trandafiri,sau pasarile;iar filmarea avioanelor si a darelor de condens la acest nivel tehnic,in urma cu 20-30 de ani, era apanajul unor institutii foarte sponsorizate. @valy multumesc pentru informatii,foarte interesante automatizarile,succes in finalizare,sa ne tii la curent.Foarte fain si blogul,excelente pozele despre care am scris mai sus dar si acel rasarit bucurestean este extraordinar,si halourile si curcubeul lunar.Felicitari si te rog sa ne tii la curent (nu de 380V :lol: )!Mircea ----------------------------------- valy 19 Iul 2009 18:27 ----------------------------------- Nu e cinestiece dar am facut cateva teste: - webcam in ocular la 250x - webcam fara lentila fix in focuser la 1000mm - webcam fara lentila fix in focuser la 2000mm prin barlow 2x Subiectul: un ciot la cca 100m, ziua, in plin soare: http://www.youtube.com/watch?v=g1kHLcwpGI0 ----------------------------------- dragos.n 19 Iul 2009 19:41 ----------------------------------- Vad ca se largeste clubul astronomilor care studiaza insecte prin telescop :lol: . Bun venit Valy :D ----------------------------------- Doru Dragan 20 Iul 2009 06:36 ----------------------------------- Se pregatesc ziua pentru spectacolul de seara :) Vecina de la blocul de vis-a-vis :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2009 18:57 ----------------------------------- Off-topic:sa punem atunci ca imn al acestei sectiuni ''You can leave your hat on'' :D .Mircea ----------------------------------- dragos.n 20 Iul 2009 19:29 ----------------------------------- Bun imnul. Ar fi misto ca la deschiderea sectiunii sa si cante. ----------------------------------- valy 21 Iul 2009 09:29 ----------------------------------- Si eu care speram sa emiteti judecati de valoare privind imaginile... :( PS: exista un club al observatorilor de gaze cu telescopul? Viespea era intamplator acolo, insa da bine la evaluarea puterii de marire. PS2: din pacate nu am bloc visavis si deci nici vecina. Insa sunt plopi si mai poposeste cate o cioara, o viespe...necuvantatoare. ----------------------------------- valy 16 Aug 2009 13:02 ----------------------------------- Din lipsa de altceva: http://www.youtube.com/watch?v=vQ0bq4ZUye4 ----------------------------------- Cristian Monea 16 Aug 2009 17:12 ----------------------------------- Poti incepe sa faci un documentar :P. Se pare ca e destul de bun telescopul pentru astfel de observatii :D. Ma mir cum de a stat vrabia atat timp locului (la inceputul filmului), ca la mine, la bloc, zburda mereu din fereastra in fereastra. ----------------------------------- valy 16 Aug 2009 23:41 ----------------------------------- Poti incepe sa faci un documentar :P. Cred ca fac unul... http://www.youtube.com/watch?v=iuaKG7Z_7Yg Ma mir cum de a stat vrabia atat timp locului (la inceputul filmului), ca la mine, la bloc, zburda mereu din fereastra in fereastra. Pai si eu tot la bloc, porumbeii erau pe blocul de vizavi, printre ei se jucau si vrabiile. Probabil ca erau prea lesinate de caldura de stateau sa le fac poze, focus, start record, etc. ----------------------------------- valy 27 Aug 2009 17:31 ----------------------------------- Cred ca "s-au" rezolvat problemele de colimare: http://img217.imageshack.us/img217/8497/imgp3082.jpg Sau o fi de la vizorul 2.5x? Mi-am luat unul pt focus (luna, soare, pasari, macro, etc.) Spor. ----------------------------------- Alex B. 27 Aug 2009 17:51 ----------------------------------- Cu siguranță! :D Ai grijă însă cu avioanele că cine știe ce ar putea crede proștii din ziua de azi... :wink: Glumesc. :) Adevărul este însă că mereu mă aștept să aud urlete ale vecinilor din alte blocuri când fac observații. Noroc că stau la 10 și nu mai este nimeni mai sus de atât. Doar stelele. Cer senin! ----------------------------------- Ionut Dohotariu 27 Aug 2009 19:49 ----------------------------------- E facuta de tine Valy? daca da poti da mai multe detalii? ----------------------------------- Cristi M. 27 Aug 2009 19:50 ----------------------------------- A iesit fain avionul. De fapt toate avioanele postate. Fotografia este facuta cu Pentax-ul din semnatura? IonutD...este descrisa mai in urma tehnica. ----------------------------------- valy 27 Aug 2009 22:16 ----------------------------------- Da, cu pentacsu. ----------------------------------- M.Gabriel 27 Aug 2009 22:28 ----------------------------------- Cu un binoclu 8x40, pozat cu telefonu mobil, cca 600-800m distanta [gardu cca. 300m] :roll: cam incepator:) ----------------------------------- valy 27 Aug 2009 22:36 ----------------------------------- Cu un binoclu 8x40, pozat cu telefonu mobil, cca 600-800m distanta Perfect, ridica binoclu la verticala, si cand trece avionul declansezi. :wink: ----------------------------------- Alex B. 27 Aug 2009 23:13 ----------------------------------- Deși este vorba de observații pe timp de zi, gardul din fotografia lui M.Gabriel îmi spune că și pe timp noapte trebuie să aibă un cer... Am dreptate? Mă gândesc undeva la țară... :) ----------------------------------- M.Gabriel 27 Aug 2009 23:43 ----------------------------------- Dap, ii la tara la Botosani, intr'un sat de langa Vorona. Acolo poluarea luminoasa e minima, se pot face observatii foarte clare. ----------------------------------- Alex B. 27 Aug 2009 23:49 ----------------------------------- Clare sunt ele și la oraș. Dar acolo trebuie să fie mai ales bogate în frumuseți. Și cu binoclul acela ar trebui să fii foarte bucuros...fericiți cei pierduți în întunericul satului... :wink: Gata. Am încheiat. La loc la lumine zilei. :) ----------------------------------- M.Gabriel 27 Aug 2009 23:55 ----------------------------------- :) am fost pe dealul de la marginea satului, de acolo se vedeau vreo 3-4 saturi + comuna vorona. Nu ma mai saturam de uitat prin binoclu, vedeam fiecare om care trecea pe strazile principale, fiecare masina, fiecare femeie:)) etc... Totusi, imi pare rau, ca nu am facut mai multe poze prin binoclu, chiar de pe deal, ca nu in fiecare zi vad asa ceva:) ----------------------------------- Cristi M. 28 Aug 2009 07:01 ----------------------------------- :D un zice de stele..celalalt de Steluta :lol: ----------------------------------- Ionut Dohotariu 28 Aug 2009 08:34 ----------------------------------- M.Gabriel esti din Vorona? Te-ai inscris acolo la grupe la sugestii opinii forum? Poate ne intalnim odata! La mine poluarea luminoasa = 0! ----------------------------------- M.Gabriel 28 Aug 2009 08:36 ----------------------------------- Sunt din Petrosani, pe acolo am tara, am fost nu de mult, acum o saptamana am ajuns acasa. Dar oricum merg pe acolo cam anual, cand o sa mai ajung acolo o sa incerc sa iau legatura cu tine pe forum, poate vorba ta, o sa ne intalnim odata:) ----------------------------------- Ionut Dohotariu 28 Aug 2009 08:51 ----------------------------------- ok! Dai un pm!!! ----------------------------------- valy 23 Sep 2009 13:57 ----------------------------------- Niste time lapse, totul durand cam 2 ore: http://www.youtube.com/watch?v=d-JVPR1pSHw De mic m-au fascinat norii, dinamica lor. Nu o intelegeam prea bine ca se desfasura totul prea lent, insa mai vedeam la teleenciclopedia cate un astfel de time lapse. Daca or sa mai fie nori interesanti am sa mai experimentez. Si inca un avion: ----------------------------------- mak 23 Sep 2009 15:36 ----------------------------------- De curiozitate, la ce ora a fost facuta poza? Am si eu un "amic" de la Emirates care trece pe deasupra Otopenilor pe la 18.25 dinspre SE catre NV. ----------------------------------- valy 23 Sep 2009 16:01 ----------------------------------- De curiozitate, la ce ora a fost facuta poza? Am si eu un "amic" de la Emirates care trece pe deasupra Otopenilor pe la 18.25 dinspre SE catre NV. 20/09/2009, 18:03, deasupra Bucurestiului. UL 746 daca nu gresesc. ----------------------------------- mak 24 Sep 2009 07:49 ----------------------------------- S-ar putea sa fie acelasi. Nu sunt foarte sigur de 18.25, "am citat din memorie" :lol: . ----------------------------------- M.Gabriel 08 Noi 2009 13:47 ----------------------------------- Am reusit sa fac niste fotografii din casa cu TS Voyageru meu la 75x + 3x telefon mobil la o distanta de aproximativ 2-2,5km departare... Telefonul scoate nasol pozele... ----------------------------------- Georgian 09 Noi 2009 13:04 ----------------------------------- 3x telefon mobil adica zoom digital? Nu il folosi, distruge imaginile. Poti sa maresti o poza pe calculator cu rezultate mai bune. :) ----------------------------------- valy 09 Noi 2009 18:09 ----------------------------------- Totusi telefonul (cu sau fara zum) nu e o solutie. Decat daca vrei sa te distrezi. ----------------------------------- M.Gabriel 09 Noi 2009 18:34 ----------------------------------- De fun le-am facut ... As putea sa fac rost imprumut de o camera tip SLR stiu ca pot sa folosesc voyageru pe post de teleobiectiv ... dar nush cum sa il instalez daca e o chestie sa fac rost..... nu vreau sa risc fara sa stiu sigur. ----------------------------------- Georgian 09 Noi 2009 19:06 ----------------------------------- Poti folosi un adaptor pentru fotografie prin proiectie. :D Daca nu faci astrofotografie cred ca e buna si o camera compacta obisnuita. ----------------------------------- M.Gabriel 09 Noi 2009 19:08 ----------------------------------- Oare ii bun voyageru si pt astrofotografie cu o camera compacta SLR? ^^ interesant :roll: ----------------------------------- Laurentiu 09 Noi 2009 21:46 ----------------------------------- Mai copilasi stau si ma minunez iar apoi ma intreb: oare cand va apucati si voi de fotografiat "chestii" serioase, nu sarme de pe stalpi si nu cu telefonul mobil ? Hai, curaj ! :lol: ----------------------------------- Georgian 09 Noi 2009 22:09 ----------------------------------- Oare ii bun voyageru si pt astrofotografie cu o camera compacta SLR? ^^ interesant :roll: Nu cred ca are suficienta apertura. In "Astronomie reala cu telescoape mici" autorul folosea un Sony W5 si un refractor 80 f/5 sau un maksutov de 90. Rezultatele nu erau chiar impresionante, dar se vedeau mai multe detalii decat cu ochiul liber. :) ----------------------------------- Georgian 10 Noi 2009 22:45 ----------------------------------- Ca tot veni vorba de astrofotografie, cu o camera web se pot obtine imagini cat de cat bune? Adica nu neaparat sa apara multe detalii (macar cat se vad cu ochiul liber), dar sa nu existe zgomot in imagine. ----------------------------------- valy 10 Noi 2009 23:36 ----------------------------------- Ca tot veni vorba de astrofotografie, cu o camera web se pot obtine imagini cat de cat bune? Adica nu neaparat sa apara multe detalii (macar cat se vad cu ochiul liber), dar sa nu existe zgomot in imagine. Pai uite aici cateva exemple, poate te lamuresti: http://www.youtube.com/watch?v=zzv_zei_dZ0 http://www.youtube.com/watch?v=C4liA2xkWcE http://www.youtube.com/watch?v=g1kHLcwpGI0 http://www.youtube.com/watch?v=vQ0bq4ZUye4 ----------------------------------- Erwin 10 Noi 2009 23:49 ----------------------------------- Philips SP200NC o fi bună? :?: ----------------------------------- Blakut 11 Noi 2009 08:25 ----------------------------------- Sau aici:http://www.astro.shoregalaxy.com/webcam_astro.htm ----------------------------------- Georgian 11 Noi 2009 14:08 ----------------------------------- http://www.youtube.com/watch?v=wvADLzwskOI&feature=related OZN pe Luna? :shock: ----------------------------------- Blakut 11 Noi 2009 19:48 ----------------------------------- Am si eu poze cu ceva asemanator trecand peste Saturn. E jeg de pe ocular sau de pe obiectiv. Cand faci un anumit tip de proiectie, firele de praf de pe ocular sau obeictiv, nu stiu exact care, observat din experienta, devin foarte vizibile... ----------------------------------- Georgian 11 Noi 2009 19:54 ----------------------------------- Cred ca mai degraba pe ocular, in apropierea planului focal. Daca ar fi pe obiectiv nu ar fi la fel de bine focalizate. Acum putem spune ca avem de-a face cu un OZI. :lol: ----------------------------------- Georgian 16 Noi 2009 12:19 ----------------------------------- Am facut si eu cateva fotografii terestre. Aparatul l-am tinut in mana, asa ca au iesit cam tremurate. ----------------------------------- raduM 16 Noi 2009 21:50 ----------------------------------- Mai copilasi stau si ma minunez iar apoi ma intreb: oare cand va apucati si voi de fotografiat "chestii" serioase, nu sarme de pe stalpi si nu cu telefonul mobil ? Hai, curaj ! :lol: step by step. ----------------------------------- marius78 17 Noi 2009 18:13 ----------------------------------- In ce zona a Buzaului stai ,vad ca este o zona frumoasa si cred ca ai un cer destul de bun. ----------------------------------- Georgian 17 Noi 2009 22:35 ----------------------------------- In fata e chiar dealul Ciolanu. :) In general cerul e bun. Nu exista prea multa poluare luminoasa (in afara de becul de pe stalpul din imagine, dar bine ca nu sta prea mult timp aprins :) ), in schimb a fost destul de innorat in ultima vreme. ----------------------------------- marius78 17 Noi 2009 22:44 ----------------------------------- Sa inteleg ca stai pe parta cealalta a raului buzau ,zona cozieni . ----------------------------------- Georgian 18 Noi 2009 19:37 ----------------------------------- Nu Cozieni, ci Tisau. In fata este nord-vestul. ----------------------------------- Nickshor 18 Noi 2009 23:41 ----------------------------------- Azi inainte sa plec la scoala am scos putin telescopul in curte si cum sunt inconjurat de munti , am admirat putin "privelistea" prin ocularul de 25mm. ----------------------------------- M.Gabriel 19 Noi 2009 07:34 ----------------------------------- frumos :) poti sa ne dai mai multe detalii despre telescop, ce aparat ai folosit, la ce distanta e facuta poza etc. :) ----------------------------------- marius78 19 Noi 2009 09:21 ----------------------------------- Georgian. Tu esti la aproximativ 40 de km de mine ,in prahova nu sunt decat 2 persoane pe aici ,eu si domnu Dragos.n ,nu cred ca mai sunt altii ,nici un gand de astroclub suntem prea putini ,mai trist ca sunt la 16 km de ploiesti si nici macar nu il cunosc personal pe d-l Dragos.n. ----------------------------------- Georgian 19 Noi 2009 13:01 ----------------------------------- http://www.astronomy.ro/forum/memberlist.php?mode=location&order=DESC&start=200 Ar fi mai multi din Prahova, dar, judecand dupa data inregistrarii si numarul de mesaje, au parasit forumul. Din Buzau sunt doar 3. (in afara de cei care au parasit forumul). ----------------------------------- marius78 19 Noi 2009 13:25 ----------------------------------- Chiar nu am stiut ca au fost multi amatori din ploiesti(prahova) pe aici ,am gasit 10 pers si nu am mai cautat plus 2,3 care sunt activi acum se putea face multe sedinte de observatii ,asta e. ----------------------------------- valy 19 Noi 2009 16:56 ----------------------------------- Dati si voi zum maxim ca sa dispara cerculetul. Pe wide vigneteaza si pe foarte wide apare cerculetul negru. Asta evident daca aveti aparat cu zum. Cand m-am jucat cu P&S-ul meu, iesea ok doar la zoom 3x. Spor la pozat. ----------------------------------- Nickshor 19 Noi 2009 20:28 ----------------------------------- frumos :) poti sa ne dai mai multe detalii despre telescop, ce aparat ai folosit, la ce distanta e facuta poza etc. :) Telescopul e un Skywatcher 130/650 , iar camera e un Kodak point and shoot de 10mpx .Distanta e de aproximativ 1 km . ----------------------------------- Georgian 19 Noi 2009 20:32 ----------------------------------- La zoom maxim se amplifica foarte mult vibratiile. Eu prefer sa decupez imaginile pe calculator. Daca nu se vedea cerculetul, se putea crede ca nu sunt facute prin ocular. :lol: ----------------------------------- marcel jinca 19 Noi 2009 20:45 ----------------------------------- sunt de acord cu valy. seteaza aparatul sa declanseze dupa 2 sau 5 sec. ----------------------------------- valy 19 Noi 2009 21:57 ----------------------------------- La zoom maxim se amplifica foarte mult vibratiile. Eu prefer sa decupez imaginile pe calculator. Daca nu se vedea cerculetul, se putea crede ca nu sunt facute prin ocular. :lol: Conectezi intr-un fel aparatul la oclar si ii dai cu 2 sec. ca sa nu il tii in mana, sau un iso mai mare. In general ocularere au probleme spre marginea cerculetului. La zoom 3-5x profiti de zona centrala care e mai buna. ----------------------------------- Georgian 20 Noi 2009 01:40 ----------------------------------- Pai chiar asta este problema: nu am cum sa il conectez. Trebuie sa il tin in mana. ----------------------------------- marcel jinca 20 Noi 2009 06:12 ----------------------------------- vad ca ai destul de multe topicuri, pui diverse probleme in discutie, de ce nu incerci sa iti faci singur asa ceva? http://astromagazin.ro/catalog/adaptor-universal-p-1095.html?osCsid=bf3e1943465b8a522ed75d4cf65e5581 eu mi-am facut. pot sa fac poze la luna si planete. e suficient. nu sunt impatimit dupa foto. ----------------------------------- Georgian 20 Noi 2009 10:43 ----------------------------------- Am incercat mai demult sa fac un adaptor, dar am constatat ca montura nu sustine greutatea aparatului, asa ca am renuntat la idee. Cand o sa am un telescop cu o montura mai buna, poate reusesc sa fac ceva. ----------------------------------- Gabriel Muranca 20 Noi 2009 14:03 ----------------------------------- Poti pune aparatul foto separat, pe un trepied ieftin. Te vei chinui un pic la centrarea cu ocularul dar iese mai bine decat cu mana. Si neaparat sa folosesti declansatorul automat pentru a permite vibratiilor sa se amortizeze. ----------------------------------- Georgian 20 Noi 2009 22:22 ----------------------------------- Voi incerca. Sper sa obtin rezultate mai bune. Multumesc de sfat! :) ----------------------------------- Teo 22 Noi 2009 13:31 Ziua buna ----------------------------------- Ziua buna ! Pentru ca tot se vorbea pe aici de observatii la stalpi de curent si despre poze facute terestru, indraznesc sa postez si eu o imagine luata in premiera cu luneta pe care tocmai am construit-o. I-am facut si diafragmarile finale iar acum, sincer sunt multumit de cum se vede. Luneta are diametrul obiectivului (dublet acromat ) de 80 mm, focala 900mm. Astept parerile voastre despre optica ei. Poza este realizata din casa, pe trepied, iar obiectivul vizat a fost o mica antena parabolica situata la peste 100 metri pe un bloc din fata mea. Poza am realizat-o cu telefonul mobil, tinand camera lui la ocular. Ocularul are distanta focala 10 mm si scrie pe el " SUPER ". Nu scrie daca e Kellner sau altceva. Prima imagine este cea cu ochiul liber,iar a doua, antena la 90 X. Imaginea nu am procesat-o, special pentru a va arata exact cum se vede prin luneta mea. Doar am intors-o, pentru ca era rasturnata, pentru a putea fi identificata mai bine. Ce parere aveti ? Eu zic ca mi-a iesit cat de cat. ----------------------------------- Teo 22 Noi 2009 13:47 Sa va arat cum se vedea prin luneta inainte ----------------------------------- Sa va arat cum se vedea prin luneta inainte sa ii aplic acele diafragmari din loc in loc si dupa. Am pus deocamdata 2 diafragme. Bineinteles, in asa fel incat sa nu intre in campul vizual, ci doar pentru a desfiinta reflexiile parazite de pe tub. Diafragmele le-am construit din polistiren din acela de la casoletele de carne pentru mici :D ----------------------------------- dragos.n 22 Noi 2009 13:52 ----------------------------------- Teo, ocularele Super sunt Kelner. Poza a iesit bine, dar se vede clar pe suprafata antenei aberatia cromatica ( dreapta albastru- stanga balben) Insa e destul de mica, dupa parerea mea. ----------------------------------- Teo 22 Noi 2009 13:59 Da, o mica aberatie cromatica are. ----------------------------------- Da, o mica aberatie cromatica are. De aceea nu am procesat imaginile pentru a va arata exact cum se vede prin ea si pentru a afla parerile dvs. Multumesc ! :) ----------------------------------- valy 10 Dec 2009 16:19 ----------------------------------- Nu pot sa nu remarc cateva expresii simpatice: "Prima imagine este cea cu ochiul liber", "polistiren din acela de la casoletele de carne pentru mici", "pentru a desfiinta reflexiile parazite de pe tub". Sper totusi ca nu ai lasat diafragmele albe. Diferenta dintre imaginea fara/cu diafragma pare prea mare, esti sigur ca nu s-au modificat conditiile: vreo craca in cale, lumina, ceata, ocular, timp expunere, tremuraturi, centrarea obiectivului pe ocular, etc? Rezultatul final pare interesant, aberatia pare mica avand in vedere 90x-ul desi o consider inacceptabila. O parte din aberatii pot proveni si de la ocular si de la aparat. Incearca sa gasesti un canon a5xx, cu setari M daca vrei sa te joci cu pozatul prin ocular. Incearca sa prinzi pasarele, se preteaza. ----------------------------------- valy 10 Dec 2009 22:05 ----------------------------------- Ca tot vorbim de teste, parabolice, pasari: am facut si eu niste incercari cu SW ED80/600, ocular 25mm, 24x, canon a590is 8mpx, lumina nu foarte buna. Toate sunt resize la 25% cu ceva contrast modificat ca unele au iesit cam sterse ca expunere. ----------------------------------- Gabriel Muranca 11 Dec 2009 00:38 ----------------------------------- La prima poza observ ca obiectivul nu este bine centrat cu ocularul. Incearca sa-l centrezi astfel incat mariginile (field stop) sa fie clare. ----------------------------------- valy 11 Dec 2009 10:26 ----------------------------------- La prima poza observ ca obiectivul nu este bine centrat cu ocularul. Incearca sa-l centrezi astfel incat mariginile (field stop) sa fie clare. Nu am dorit sa obtin poza perfecta, aparatul era tinut in mana in fata ocularului. Dar avand puse la punct toate cele necesare era curios care ar fi diferenta dintre prime focus si proiectie. Concluziile ar fi: Prime focus: - usurinta in utilizare (adaptor T + DSLR) - stabil, fix, fara probleme de planeitate - calitate maxima - din pacate senzorii FF/ASPC sunt cam mari si iti trebuie focala mare ca sa prinzi obiecte aflate la distanta. As fi dorit un senzor mai mic cu o densitate mai mare de pixeli (format 4/3, m4/3). Daca am ocazia am sa demontez un P&S si sa expun senzorul direct in focar. Proiectie: - apropie/mareste foarte mult in comparatie cu precedenta metoda - zoom variabil, in functie de ocularul folosit - poti comuta repede intre foto si vizual (ocularul e deja montat), mai ales daca tii aparatul cu mana si nu il fixezi cu un adaptor - calitate scazuta (multe lentile, imagine tetoasa, ceva aberatii cromatice) De exemplu in pozele anterioare, porumbelul era la vreo 25m si aproape umple cadrul. Ca sa obtin aceeasi dimeniune a porumbelului in cadru prin metoda prime focus, porumbelul ar fi trebuit sa fie pe la vreo 5-10m...dar si calitatea e alta (vezi poza atasata). Si asta tinand cont ca am folosit ocularul cel mai mic (25mm) deci zoom 24x. N-am testat cu cel de 10mm sau 4mm, dar daca mai iese soarele si mai vin pasarelele am sa incerc. ----------------------------------- dragos.n 11 Dec 2009 11:48 ----------------------------------- Un senzor mai mic, cu pixeli mai mici, inseamna mult mai mult zgomot de fond, care ziua nu prea se vede, dar noaptea, e foarte vizibil. ----------------------------------- valy 11 Dec 2009 12:00 ----------------------------------- Un senzor mai mic, cu pixeli mai mici, inseamna mult mai mult zgomot de fond, care ziua nu prea se vede, dar noaptea, e foarte vizibil. Da, dar fiind in sectiunea "Observatii pe timp de zi" asta nu e o problema ca la timpii de expunere pe timp de zi (1/20-1/1000), iso de baza (80/100 sau cat o fi) nu prea apare zgomot. Nici macar noaptea nu-i o problema pentru ca tehnica se aplica la foto planetara/luna/soare, unde timpii sunt deasemenea mici. Nu ma gandesc la deep sky unde senzorul mic nu e compatibil cu un camp mai wide in general necesar pentru astfel de cazuri. ----------------------------------- Gabriel Muranca 11 Dec 2009 17:01 ----------------------------------- De exemplu in pozele anterioare, porumbelul era la vreo 25m si aproape umple cadrul. Ca sa obtin aceeasi dimeniune a porumbelului in cadru prin metoda prime focus, porumbelul ar fi trebuit sa fie pe la vreo 5-10m...dar si calitatea e alta (vezi poza atasata). Si asta tinand cont ca am folosit ocularul cel mai mic (25mm) deci zoom 24x. N-am testat cu cel de 10mm sau 4mm, dar daca mai iese soarele si mai vin pasarelele am sa incerc. Ai zis "zoom 24x". Si cred ca te-ai referit la marire (grossisment in franceza) 24x fata de ochi. Zoom-ul este altceva, este raportul dintre distanta focala maxima si minima la un obiectiv (sau ocular) variabil. O comparatie mai buna ar fi daca postezi imaginile neprelucrate. Ce fel de oculare folosesti ? ----------------------------------- valy 11 Dec 2009 17:52 ----------------------------------- Ai zis "zoom 24x". Si cred ca te-ai referit la marire (grossisment in franceza) 24x fata de ochi. Zoom-ul este altceva, este raportul dintre distanta focala maxima si minima la un obiectiv (sau ocular) variabil. O comparatie mai buna ar fi daca postezi imaginile neprelucrate. Ce fel de oculare folosesti ? Din focale v-ati prins despre ce e vorba. Ocularele sunt cele cu care a venit telescopul: skywatcher superplossl 25, 11 si inca unul uwa de 4. Dar testele le-am facut doar cu cel de 24, are "lentilele" mai largi. Exceptand ultima, care e sherpuita, colorata, restul sunt doar putin modificate la contrast. ----------------------------------- valy 05 Apr 2010 21:51 ----------------------------------- In sfarsit reusesc sa testez pe vreme buna combinatia: skywatcher ed 80/600 + baader hyperion 17mm + canon a590is cu adaptor de 52mm la ocular: http://www.youtube.com/watch?v=OolvR4dtZUo http://www.youtube.com/watch?v=PO5RnMFeNj0 ----------------------------------- Erwin 06 Apr 2010 10:47 ----------------------------------- Ciocănitoare: http://img202.imageshack.us/img202/2569/paste2010061.jpg Canon S3IS/12x, parcul Tineretului București, 04.04.2010. am făcut și un film de câteve minute dar încă nu știu să-i reduc dimensiunea cu divx pentru a-l posta pe youtube... :?: ----------------------------------- valy 06 Apr 2010 13:00 ----------------------------------- Windows movie maker (e inclus in windows) si la salvare ii dai WMW sau alte formte mai comprimate. Sau virtualdub cu comprimare ffdshow (instalezi ffdshow-ul cu compresie+decompresie), ambele free. ----------------------------------- Blakut 06 Apr 2010 15:55 ----------------------------------- moviemaker care e inclus in windoze il gasesti in program files, ca nu are link by default in start. ----------------------------------- Erwin 06 Apr 2010 19:55 ----------------------------------- Mulțumesc! Iată rezultatul: http://www.youtube.com/watch?v=6JYGL399E60 ----------------------------------- Teo 20 Apr 2010 21:02 Porumbel pe antena ----------------------------------- O fotografie luata prin luneta mea selfmade ( diam. 80 mm, f/d = 11 ), grosisment 90 X . Un porumbel pe o antena situata cam la 100 de metri de balconul meu. Am conectat camera web recent achizitionala la luneta si uitati ce a iesit. Din 8 cadre l-am selectat pe acesta, deoarece celalalte prezentau turbulenta datorita convectiei. Imaginea era rasturnata, dar am intors-o pe calculator. :) ----------------------------------- Cata Mircea 11 Iun 2010 12:40 ----------------------------------- Nu am in prezent camera si oricum exista niste dostorsiuni serioase din cauza caldurii , dar de vreo 2 zile fac niste observatii ...mai mult sau mai putin astronomice pe dealul din cealalta parte a orasului , unde toate liceenele care chiulesc de la scoala merg sa faca plaja toples, sau nud in unele cazuri :roll: . Deja este un trafic foarte intens pe langa telescopul meu, toti amicii insurati marind frecventa vizitelor "la o bere ". Astronomia deschide , intradevar , perspective nebanuite asupra perceperii universului inconjurator. :twisted: ----------------------------------- Laurentiu 11 Iun 2010 12:42 ----------------------------------- Cat costa un apartament in Brasov ? chiria cum e ? :lol: ----------------------------------- valy 11 Iun 2010 12:59 ----------------------------------- Nu am in prezent camera Fac un apel la brasoveni, oameni de bine, sa ajute comunitatea astro din ro. observatii ...mai mult sau mai putin astronomice pe dealul din cealalta parte a orasului , unde toate liceenele care chiulesc de la scoala merg sa faca plaja toples, sau nud in unele cazuri :roll: . ...Pai si .. ce mai astepti, cred ca se incadreaza la sectiunea observati pe timp de zi. :roll:. Iar daca protesteaza poti sa le zici ca e in scop stiintific, studiu impotriva incalzirii globale. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iun 2010 17:28 ----------------------------------- Ce sa mai zic,uite dovada ca...''tot tineretu' tarii de pana la 80 de ani,e stricat dom'le'' :D . M ----------------------------------- valy 26 Oct 2010 15:29 ----------------------------------- Alta observatie pe timp de zi: 80/600 + powermate 2.5x = un deliciu pt. wildlife. Nu mai zic de avioane.... ----------------------------------- M.Gabriel 27 Oct 2010 06:17 ----------------------------------- superbe fotografii valy. N-am o camera DSLR ca as fi facut si eu cu voyager-ul meu...:) am sa incerc pe viitor cateva afocale. Gabriel ----------------------------------- valy 27 Oct 2010 10:11 ----------------------------------- superbe fotografii valy. N-am o camera DSLR ca as fi facut si eu cu voyager-ul meu...:) am sa incerc pe viitor cateva afocale. Gabriel Multumesc. Se zvoneste printre cei pasionati de digiscoping ca un P&S afocal ar da rezultate mai bune decat DSLR prime focus. Acum probabil depinde de P&S si de ocular. Aveam la mine si hyperionul cu adaptor si P&S-ul dar nu ma saturasem de pozat in configuratia prime focus si nu l-am folosit. Avantajul la P&S e ca avem si filmare. Spor. ----------------------------------- Stefan Angelescu 27 Oct 2010 11:20 ----------------------------------- in ce univers paralel crezi ca ar fii valabila chestia asta? p&s sa dea rezultate mai bune decat un dslr? :) eventual la megapixel count, dar nici asta nu compenseaza lipsa de iso curat... si da poate faptul ca poti filma, dar deja nu mai e valabil, de 3 generatii de dslr-uri exista posibilitatea sa filmezi 1080p in 30 fps. ----------------------------------- valy 27 Oct 2010 11:33 ----------------------------------- Initial si eu gandeam asa...dar dupa ce am mai testat si dupa ce am vazut poze poate poate...poate fi totusi un sambure de adevar. Plecasem de la premiza ca: - un dslr prime focus nu are nici o sticla intre obiectiv si senzor deci calitate maxima - un dslr are iso ridicat mult mai bun decat un P&S deci calitate mai buna Dar un dslr e limitat datorita senzorului mare sa nu apropie atat de mult fata de un ocular cu P&S pus pe zoom. Deci la dslr trebuie sa faci crop ca sa obtii o pasare cat de cat mare, daca asta se afla la distanta. La afocal pur si simplu folosesti un ocular cu focala mai mica si gata. In plus senzorul fiind mai mic, se poate concentra lumina mai bine pe el, folosind oculare cu focala corespunzatoare. Astfel nu pierzi lumina ca la un senzor mare. E drept ca daca subiectul e la 2-5 m si pasarea umple tot cadrul, un dslr nu cred ca poate fi egalat de un P&S, dar la mai mult de 10m posibil ca P&S sa castige (comparat crop din dslr vs. full picture de la P&S). Evident astea la lumina (puternica) zilei, deci la soare. N-am zis inca nimic de P&S, de obicei rezultatele bune s-au obtinut cu P&S bune (gen Nikon P6000 parca) adica aparate care costa cat un dslr si care oricum in lumina buna dau rezultate comparabile. N-am avut timp sa fac o comparatie directa, dar odata tot o fac. Aici sunt diverse discutii, poze si alte alea legate de subiect: http://www.birdforum.net/forumdisplay.php?f=243 Oricum discutia e relativa, iar concluzii categorice nu prea exista, fiecare e bun pentru anumite situatii, altul e bun pentru altele, dupa gust. ----------------------------------- Stefan Angelescu 27 Oct 2010 11:56 ----------------------------------- mda, dar pe timp de zi cu lumina si cu un dslr in care poti sa tragi la un iso mare 1600/3200 ca sa ai timpi de expunere calumea 1/1000 ca sa surprinzi actiunea cred ca po sa tragi la fel de lejer afocal cu un ocular bun de 10mm. ----------------------------------- valy 27 Oct 2010 12:05 ----------------------------------- Eu am tras la lumina zilei cu iso 800 si timpi gen 1/200, asta la f/18. La un mom. dat am testat si afocal cu dslr si ob. de kit pe la 40-50mm cu ocular de 17mm si nu prea e comod. Desi lentila frontala nu se invarte la focus, totusi are un joc si e instabil si greu tot sistemul. Iar rezultatele erau comparabile cu P&S montat pe acelasi ocular. Avantajul P&S e ca ai si live view cu o lupa, ceea ce eu nu am la k100. Astea mai noi sunt mai bune dar astept sa se ieftineasca K5 cu 50% ca sa sper de inca o ieftinire de craciun cu 25% ca sa il iau :( . Asa se rezolva toate problemele: iso 128000 curat (asta dupa denoise), live view cu lupa, rezolutie 16mpx, rafala, vizor bun...deci toate bunatatile posibile. Ca P&S, A590 e aproape perfect: are mod M, are lupa pe live view, are focus manual, are mod rafala automat (setabil maxim 20 cadre parca, timp reglabil intre cadre), trebuie doar sa tii nemiscat telescopul. Timpii sunt cam mici si ies miscate (ansamblu e instabil tinut in mana, nu il pot echilibra pe trepied)...mai ales daca nu ai lumina buna. ----------------------------------- Stefan Angelescu 27 Oct 2010 12:12 ----------------------------------- pai stai, tras afocal fara sa mai folosesti si obiectivul de pe camera foto, in fata senzorului doar ocularul, eu mi-am luat un adaptor tubular extensibil in care bagi ce ocular vrei. La un capat are adaptor de 1.25" care intra in focuser iar la celalalt capat filet de T2 pe care montezi camera. pot sa spun ca e destul de lejer, daca folosesti si o telecomanda la camera... din pacate nu am apucat sa il folosesc terestru ca nu prea ma prins ziua cu telescopul pe afara, iar de acasa nu prea am ce sa pozez, bag vecinii la banuieli :D ----------------------------------- valy 27 Oct 2010 12:16 ----------------------------------- Am auzit de faza cu ocularul si senzorul direct in el, dar am doua obiectii: nu lovesti oglinda (din greseala) + ca am incercat si nu iese nimic, o pata luminoasa in centru, ceata, in rest negru. Ce ocular? Cred ca am testat cu cel de 25 si 10, pe luneta. ----------------------------------- Stefan Angelescu 27 Oct 2010 13:10 ----------------------------------- Cu cel de 25, cel de 10 nu intra in focus pe tubul de 130/650. e un adaptor tubular care permite asta foarte lejer, fara riscul sa lovesti oglinda camerei... ----------------------------------- Tavi F. 06 Ian 2011 12:55 ----------------------------------- Afisez trei poze terestre obtinute prin luneta cu obiectiv simplet, D=38mm, F=2030mm (N=F/D=~54). Focalizare directa pe film 200ASA, aparat foto reflex monoobiectiv Kiev 19. Imaginile, format 24x36mm, au fost scanate direct de pe negativ, iar ulterior redimensionate de mine (optasem pt rezolutie de scanare cit mai mare cu scopul diminuarii pierderilor la reproducerile succesive), fara alte prelucrari sau decupaje. Timpul de expunere in acea serie de imagini terestre a fost de 1/8 si 1/15s. Pentru formarea unei idei asupra distantelor, mai expun alte cadre largi digitale (Canon A530). Aplicind factorul de echivalare unghiulara, focala rezultanta ar fi fost de ~82mm la filmul mai sus mentionat, tip 135. Obiectele prinse in poza nr.1 au o oarecare profunzime, observindu-se variatia axiala a planului de focalizare: - mai spre albastru in planul apropiat; - mai spre rosu in planul indepartat (daca nu cumva l-o fi si depasit), irizatie mare in albastru (a se vedea crengile copacilor) Vizual am constatat, in special la observatiile planetare, ca focalizarea spre rosu e optima, haloul albastru fiind aproape inofensiv, detaliile raminind vizibile. ----------------------------------- Teo 06 Ian 2011 13:02 ----------------------------------- Uimitor pentru un simplet ! Chiar nu sunt evidente aberatiile cromatice caracateristice acestui tip de obiectiv. Frumos ! Felicitari pentru realizarea acestui obiectiv. ----------------------------------- Tavi F. 06 Ian 2011 13:09 ----------------------------------- Uimitor pentru un simplet ! Chiar nu sunt evidente aberatiile cromatice caracateristice acestui tip de obiectiv. Frumos ! Felicitari pentru realizarea acestui obiectiv. Merci! Da, simpletul e mai bun decit s-ar astepta multa lume neavizata, insa himnotizata cu reclamele comerciale. Si inca lentila mea are factorul x=N/D=1.42, fata de valoarea medie pe care am calculat-o in cazul lunetelor secolului 17 (acelea aveau in medie x=~1.6... deci mai putina aberatie cromatica) ----------------------------------- valy 06 Ian 2011 14:36 ----------------------------------- Tare. Defapt am ramas si eu surprins la un mom. dat cand vroiam sa testez un achromat f/5, mai sa devin invidios. Pe timp de zi, contraste "normale" nu prea ai ce sa ii reprosezi, asta doar daca nu apare prin cadru ceva termopan alb, vreun bec sau ceva contrast out of focus. Ca daca apare cei din domeniul foto ar stramba din nas cand ar vedea fringe-ul. N-am inteles dece te chinui cu filmul? Nu e mai ieftin si mai comod un dslr? Cu banii pe filme, developat, scanat iei un dslr second hand. E drept ca are si filmul unele avantaje. Ai testat si combinatia P&S + ocular + luneta sa vezi ce iese? Spor. ----------------------------------- recab 06 Ian 2011 17:27 ----------------------------------- Azi neavand ce face am scos telescop la putina "miscare",tinta a fost de la inceput muntele ,vorba aia "daca nu mergi la munte aducem muntele la tine" ,ceva de genul cred :lol: ,oricum atasez o poza facuta prin newton 114/910, f/8, 90X+kodak c613 afocal. Nu e cine stie ce si mai era si ceata iar distanta in linie dreapta nu as putea sa o apreciez, in orice caz cu ochiul liber copacii nu se disting. ----------------------------------- valy 06 Ian 2011 17:31 ----------------------------------- Distanta (aproape) exacta o poti afla cu google eath, are functie de calcul. Legat de poza, poti face un crop sa se vada doar interiorul din cerculet poate gasim si ceva capre negre pe acolo :wink: ----------------------------------- recab 06 Ian 2011 17:56 ----------------------------------- Crop-ul l-am facut, dar caprele nu erau acasa :lol: ,o sa verific cu google e. la ce distanta se afla,sunt curios :roll: ----------------------------------- valy 06 Ian 2011 18:06 ----------------------------------- Ma refeream la ceva de genul pozei atasate, ca asa pierzi detaliile din centru cand faci resize, mare parte din poza e cu pixeli negri. ----------------------------------- recab 06 Ian 2011 18:13 ----------------------------------- O da...NU m-am prins din prima :lol: ----------------------------------- Laurentiu 06 Ian 2011 19:31 ----------------------------------- Si mai poti face ceva. Ca sa nu iti apara colturi negre de la bun inceput, fa zoom maxim (optic) cand pui aparatul la ocular (si foloseste, daca ai, un ocular cu lentila dinspre ochi cat mai mare). ----------------------------------- recab 06 Ian 2011 20:15 ----------------------------------- Si mai poti face ceva. Ca sa nu iti apara colturi negre de la bun inceput, fa zoom maxim (optic) cand pui aparatul la ocular (si foloseste, daca ai, un ocular cu lentila dinspre ochi cat mai mare). Eu am folosit un ocular de 10mm,dar daca dau zoom maxim o sa-mi tremure camera mai tare si cred ca o sa fie mai dificil sa fac foto,o sa experimentez,multumesc pentru sfat. ----------------------------------- Tavi F. 06 Ian 2011 20:30 ----------------------------------- N-am inteles dece te chinui cu filmul? Nu e mai ieftin si mai comod un dslr? Cu banii pe filme, developat, scanat iei un dslr second hand. E drept ca are si filmul unele avantaje. Ai testat si combinatia P&S + ocular + luneta sa vezi ce iese? Spor. Fotografierea pe film e o placere... Chinul consta in interactiunea cu specimene precum indivizii de la laboratorul de developare (nu stiau nici sa-mi spuna rezolutia de scanare, cica ba "20, 40 si in final 400"... de oua clocite... rezolutia se exprima in pixeli/unitatea de lungime: mm; cm sau inch). Am optat pt solutia focalizarii directe intrucit e cea mai buna si se preta necesitatilor mele. Costul total (film+developare+scanare) a fost de 26 lei. Sigur ca as prefera un dslr (lucrul propriu-zis e mult mai eficient si ieftin)... dar atunci cind nu am banii, achizitionarea aparatului nu mi se pare deloc accesibila. Cind imi voi cumpara unul, vreau sa-l iau nou. Intr-adevar, totalitatea materialelor foto A-N se ridica la un pret destul de mare... (ingredientele respective fiind pe cale de disparitie in rindul maselor de oameni obisnuiti) posibil sa le las pt. alta data si pe astea (bine, o astfel de activitate mi-ar fi stimulata si de pasiunea pe care o am vizavi de procesarea materialelor fotosensibile). Metoda afocala n-am folosit-o, si nici nu-mi place... d.p.d.v. optic, nu-i in regula, ocularul imi introduce aberatii extra-axiale. Cred totusi ca o voi incerca, nu ma costa bani, doar un pic de lucru la adaptarile necesare. Merci! ----------------------------------- zoth 06 Ian 2011 21:19 ----------------------------------- Tavi F, ai putea calcula si pune pe una din cele 3 imagini un reper unghiular? Ar fi de preferat pe o imagine mai departata. Mersi. ----------------------------------- Laurentiu 06 Ian 2011 21:29 ----------------------------------- Metoda afocala n-am folosit-o, si nici nu-mi place... d.p.d.v. optic, nu-i in regula, ocularul imi introduce aberatii extra-axiale. Cred totusi ca o voi incerca, nu ma costa bani, doar un pic de lucru la adaptarile necesare. Merci! Nu inteleg, atunci, cum ai facut fotografiile acelea traznet la Jupiter si Luna prin Dall-ul tau... credeam ca ai folosit camera ta foto digitala cu ocular (deci metoda afocala :)). ----------------------------------- Tavi F. 07 Ian 2011 01:00 ----------------------------------- Da, am atasat primei imagini un reper unghiular. De fapt, la scanare au prins doar 32mm pe lungimea formatului. Deci, pe orizontala, in cei 32mm am cuprins 0.9 grade, iar la rezolutia de 1200 pixeli (in varianta micsorata pt. forum), 1px=2".7 Dreptunghiul negru are 11x2 pixeli, adica 29".7x5".4, scara fiind aceeasi pt toate pozele. P.S.: Distanta estimata pina la blocul mai indepartat (dreapta imaginii) e ~650m, de unde rezulta distanta de la lentila la imagine i=~2036mm (valoare ce intrase in calculul precedent). Diametrul unghiular al discului Airy inerent pupilei de intrare de 38mm este DuAiry=7".284, iar puterea de separare a obiectivului: S=3".642 =========== Am folosit metoda afocala, prin telescop, insa nu ca mi-ar fi placut... am fost constrins sa o aplic. Prefer sa limitez cit mai mult pierderile cauzate de elementele optice suplimentare. ----------------------------------- Erwin 07 Ian 2011 21:41 ----------------------------------- Vin și eu cu o observație mai puțin obișnuită aici pe forum, pentru că de obicei ne uităm de jos în sus... :roll: Lacul Balaton văzut din avion: http://img508.imageshack.us/img508/8020/img9500.jpg Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us ----------------------------------- valy 08 Ian 2011 00:20 ----------------------------------- ..pentru că de obicei ne uităm de jos în sus... :roll:Pai daca e vorba de d'astea: Budapesta Ceva pe langa Arad, Mures, meandrele concretului Rasarit peste Turcia ----------------------------------- Erwin 08 Ian 2011 00:35 ----------------------------------- E tot un fel de "astrofoto" în cazul ăsta, astrul fiind chiar Pământul. Poza am făcut-o cu camera Canon S3IS, prin geamul cam murdar al avionului, am folosit Picassa pentru a-i aplica automat niște corecții care să o aducă cât de cât la ceva asemănător cu observația vizuală. Ce se vede în colțul dreapta sus este aripa avionului, umbrită de fuselaj. ----------------------------------- valy 08 Ian 2011 01:07 ----------------------------------- Misto pozele din avion, mai ales cand e senin. Nasol e ca au geamuri, si de multe ori sunt murdare sau inghetate. Dar ca sa nu ne indepartam prea mult de subiect, revin cu o poza si un film prin luneta cu hyperion 17mm si p&s canon. De anul nou ma tot vizita un soim (cred), statea pe blocul de visavis. Ori era speriat de bombele trase, ori era mahmur, dar mai probabil vroia sa faca misto de porumbeii din zona, mai dadea iama in ei din cand in cand si revenea. Vreo doua zile a stat acolo, dupa aia nu l-am mai vazut decat zburand. Defapt zboara cam zilnic, sunt multi porumbei, probabil ii plac carnea de pasare. Si filmu de rigoare: http://www.youtube.com/watch?v=cORDy2RSMdo ----------------------------------- Erwin 08 Ian 2011 12:40 ----------------------------------- Fain specimen! În filmuleț se vede că turbulența e la ea acasă. ----------------------------------- zoth 09 Ian 2011 14:06 ----------------------------------- Daca mai sunt pe forum useri interesati de experimente de genul celui facut de Tavi F, pot gasi un material bun de inspiratie si in volumul 2 din ''The best of amateur telescope making journal" pag 304, material intitulat " A binocular singlet refractor" in care autorul Dan Caffee foloseste doua obiective simplet cu deschiderea de 50mm si focala de 3,4m ( f/68 ). In finalul materialului autorul spune ca poate folosi acest instrument pana la un grosisment de 100x. ----------------------------------- Tavi F. 17 Ian 2011 12:55 ----------------------------------- Inca doua imagini terestre (obtinute cu acelasi set-up afocal descris in topoicul meu de poze astro) ale hornului de la combinatul chimic… un obiect ce a constituit de-a lungul timpului o tinta spre care eu indreptam lunetele. Transparenta atmosferei a fost buna ieri, cu unele turbulente care oricum se mai diminuasera spre seara, devenind tolerabile. In photoshop le-am aplicat pozelor usoare corectii (unsharp mask si levels)… insa tot nu egaleaza calitatea imaginilor observate vizual, prin ocularul lunetei. ----------------------------------- valy 12 Feb 2011 23:53 ----------------------------------- Mai merg luminate, eventual mai taiat din saturatie. Anumite softuri stiu sa taie si purple fringe-ul (lightroom de ex). Weekendul trecut am fost la peste si am prin un pestoi interesant: ----------------------------------- achy1978 13 Feb 2011 08:12 ----------------------------------- Cam ruginit :). Foarte multe detalii frumoase. Este facut la focala de 4 m a Cass-ului sau .... ----------------------------------- valy 13 Feb 2011 10:33 ----------------------------------- Cam ruginit :). Cine, eu? E luneta, scrie in descriere. ----------------------------------- Cristian Monea 13 Feb 2011 22:18 ----------------------------------- Cum ai reusit sa prinzi avionul in campul vizual? ----------------------------------- valy 14 Feb 2011 00:15 ----------------------------------- Nu-i deloc greu, avionul ocupa o fractiune din cadrul crop 1.5. In cazul asta, la o focala de 1500mm, ocupa cam 30%. Cu ceva practica devine ca respiratul, din instinct. ----------------------------------- Teo 14 Feb 2011 00:23 ----------------------------------- Nori grei s-au abatut asupra Capitalei.... Asteptam cer senin ! ----------------------------------- somy 14 Mar 2011 15:28 observatii zi ----------------------------------- Sa dea Dumnezeu ,TEO sa fie numai atat. ----------------------------------- Blakut 24 Apr 2011 11:28 ----------------------------------- Am tot incercat sa observ Venus dar fara noroc. Cica ar avea mag -3.5 dar nu reusesc sa prind nimic in binoclu. E si departe de Soare dar degeaba. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Apr 2011 17:22 ----------------------------------- Blakut uite cu binoclul nu am incercat sa gasesc Venus pe cerul de zi. Pentru siguranta,la cautarile de obiecte pe cerul de zi,nu uita sa te plasezi astfel incat sa stai convenabil in umbra unui obiect masiv,gen cladire sau copac cu coroana deasa,pentru a fi sigur ca nici din gresala nu ai cum ''sa te intalnesti cu ursul pe cararea ta''. Mircea ----------------------------------- Blakut 27 Apr 2011 18:30 ----------------------------------- M-am asezat in spatele casei, cand se putea. Cand nu, observam doar intr-o zona unde vedeam crengile copacilor undeva in camp, stiind ca asa nu ajungeam inspre soare. Cu toate ca am incercat de mai multe ori, nu am reusit sa vad Venus... ----------------------------------- cristib 02 Mai 2011 22:37 ----------------------------------- La una din iesirile in natura am fost sorbit din priviri. Cred ca asa ajungem in mintea femeilor, si nu mai scapam de-acolo! :) ----------------------------------- valy 02 Mai 2011 23:12 ----------------------------------- Fisheye? ----------------------------------- Erwin 02 Mai 2011 23:12 ----------------------------------- cu așa ochi cu gene lungi... ăla ești! :lol: ----------------------------------- cristib 02 Mai 2011 23:43 ----------------------------------- Fisheye? womeneye. Fish-ul parca nu are gene! ----------------------------------- achy1978 03 Mai 2011 00:43 ----------------------------------- Cam ruginit :). Cine, eu? E luneta, scrie in descriere. Nu tu, avionul este cam ruginit! ----------------------------------- Tavi F. 25 Mai 2011 13:42 ----------------------------------- Comparatia fotografica despre care vorbeam mai demult. observatii: - diafragmarea obiectivului acromat (D100mm/F600mm), la 80mm, o realizasem cu scopul imbunatatirii imaginii; - ora mai tirzie la care am facut poza prin luneta cu obiectiv simplet aduce cu sine un unghi diferit al luminii solare fata de momentul din prima imagine, adica umbre mai lungi (unde e cazul), deci un avantaj pt. simplet; (mai am o tentativa dintr-o alta zi, cu aceeasi lumina, insa turbulenta atmosferica era cam mare) - cadre sint intregi, le-am aplicat aceleasi prelucrari: unsharp mask 25% (la jumatate comparativ cu pozele la Luna prin Cass); levels si redimensionare. - Puterea de separare USlim (sau mai corect, unghiul limita de separare a obiectelor aproximativ circulare): USlim(D80mm)=1".73 USlim(D38mm)=3".64 ----------------------------------- valy 25 Mai 2011 14:02 ----------------------------------- Ar trebui facuta in conditii aproape identice, inclusiv focala obiectivului camerei foto, doar ca simpletul are alta focala. Am observat ca la capatul tele adauga aberatii cromatice si/sau le amplifica pe cele din luneta si ocular. De asemenea timpul de expunere ar trebui sa fie cam la fel, montura stabila, eventual declansare cu timer. Fara Unsharp mask ca mai umbla la detalii. Un crop 100%. Si ocularul conteaza. Banui ca focusul e facut corect, obiectele out of focus au tendinta sa genereze CA. Prima poza pare utilizabila, e chiar ok, adoua mai putin, prea mult mov, dar comparam mere cu pere. Poti compara cu/fara diafragma in aceleasi conditii? Poti utiliza un iso mai mare, 200 de ex., ca sa ai timpi mici si sa nu tremure la declansare. ----------------------------------- Tavi F. 25 Mai 2011 17:30 ----------------------------------- Ar trebui multe... numai sa ai posibilitatile necesare. Am mai scris ca detest metoda afocala de pozare prin telescop. Obiectivul aparatului foto (de sine statator), in regimurile utilizate de mine, introduce aberatii insignifiante, iar la focala minima (5.8mm) se accentueaza aberatia cromatica (transversala) spre colturile formatului, in centru s-ar putea sa fie sensibil mai bine* decit la f maxim. Imaginea obtinuta prin luneta D80/F600mm in nici un caz nu s-a degradat extra-axial din cauza aparatului foto, ci (in primul rind) din cauza comportamentului ocularului in fasciculul de raze avind o convergenta (sau divergenta, ca e dupa focar) mai mare decit cea a simpletului. Avem un f/7.5 la acromat, respectiv f/53.4 la lentila simpla. Zona centrala a cadrului e cea mai relevanta (la metoda aplicata) asupra potentialului obiectivului. *Explicatia principiala: Prin marirea proportiilor fizice ale unui obiectiv dat (ca design), vor creste numai: focala a acestuia si aberatiile reziduale, iar deschiderea relativa se va mentine constanta... de unde rezulta ca si discul de difractie va ramine la acelasi diametru care devine tot mai neincapator pt. aberatiile de sfericitate si cromatice (intre cele axiale). Bineinteles ca am folosit declansarea intirziata... pt amortizarea vibratiilor. Eu compar FINETEA DETALIILOR raportata la puterea teoretica de separare a obiectivelor, nu "ca-s mov"... bla, bla-uri! In definitiv, e o comparatie a celor doua sisteme fotografice, pe ansamblul lor... sa vedem ce poze rezulta. Sau daca n-avem bani, nu mai facem nimic?! Eu nu merg pe gindirea asta. Iar in privinta banilor... productivitatea noastra individuala difera in functie de multi factori. Mai afisasem imagini ale testelor Ronchi, de laborator, cu dubla trecere prin lentila obiectiv (care mai are si focala f. lunga)... deci evaluari mai restrinse, cu scop precis... pentru cine stie sa aprecieze sensibilitatea acelor verificari. Efectul diafragmarii acromatului 100/600mm e evident si vizual... scad aberatiile (sfero-cromatismul specific obiectivelor rapide). p.s.: Tot vizual, imaginile (in special) la ocularul lunetei cu obiectiv simplet apar simtitor mai bune... insa observatiile vizuale sint povesti avind o acuratete si o relevanta variabile. ----------------------------------- Tavi F. 25 Mai 2011 18:11 ----------------------------------- p.s.: Tot vizual, imaginile (in special) la ocularul lunetei cu obiectiv simplet apar simtitor mai bune... Spun asta pentru ca in aceeasi serie de observatii si fotografii am vazut clar ochiul si ciocul gugumanului (ce apare in intregime, pe acela l-am studiat mai mult), ca dealtfel si dunga neagra de pe ceafa acestuia. Si totusi in poza, detaliile respective apar asa cum apar... O sugestie pentru cei care mai posteaza imagini aici: nu ar strica o sintetizare a informatiilor, o afisare a datelor relevante... sa vedem repere unghiulare si puterile de separare teoretice ale telescoapelor folosite. ================= p.s.2: Ce relevanta ar avea un "crop 100%", folosind acelasi senzor (aparat DSLR), dar echipat cu doua obiective diferite, primul avind F/D=5 (vreun ED-u), iar cel de al 2-lea fiind un f/50?!! Ce vom zice? "WAW, ce clara e imaginea obtinuta cu obiectivul luminos (f/5)!" :shock: :( (am mai citit astfel de reactii) ----------------------------------- Teo 25 Mai 2011 20:54 ----------------------------------- Seara buna ! Pentru ca domnul Tavi F. m-a inspirat prin postarile sale sa fac niste poze terestre, iata ca vin si eu cu un gugustiuc fotografiat astazi prin luneta acromata Sky-Watcher 120 mm/1000 mm. Am folosit aparatul Canon EOS 400 D conectat direct la focuser, fara obiectiv si fara ocular. Deci aparatul plasat direct in planul focal al obiectivului. Iata ce a iesit. Pozele nu sunt prelucrate tocmai pentru a nu modifica cromatismul sau alte efecte. Am facut doar o decupare pentru a mai micsora marimea pozelor sa le pot posta pe forum. In imagine este prezenta crucea parohiei Cioplea din cartierul Dristor, Bucuresti. Se afla chiar in fata geamului meu, cam la 70 de metri distanta. Musafirul inaripat contempla peisajul chiar din varful edificiului. :) P.S. Rezolutia lunetei acromate de 120 mm/1000 mm este aproximativ 1 secunda de arc. ----------------------------------- Tavi F. 26 Mai 2011 14:05 ----------------------------------- Pentru ca domnul Tavi F. m-a inspirat prin postarile sale sa fac niste poze terestre....... Nu-i nevoie de apelativul "domnul"... simplu Tavi. Da, e interesanta fotografierea vietuitoarelor. Si eu am o biserica in apropiere (la ~50m). Cred ca o sa mai montez suportul de sustinere a aparatului foto la ocular, si voi mai face poze terestre prin luneta simplet (mai ales la pasarile ce stationeaza pe crucea acelei biserici... necesitatea extinderii mari a tubului port-ocular va fi totusi o problema la focalizare). Eu nu ma pun sa afisez decupaje 100% pentru ca amplificarea metodei mele afocale (cu senzorul minuscul al camerei foto) e enorma (pe de o parte raportul F/D echivalent e mai mare decit valorile intilnite la acromatele comerciale, iar pixelii cipului sint mai mici decit la DSLR-uri). Alta varianta de obtinere a pozelor digitale nu am. Blocul fotografiat de mine, prin luneta, se afla la vreo 500m. Atasez o imagine de ansamblu. Efectul de perspectiva e normal si echivaleaza cu folosirea unui obiectiv F=58mm atasat la un SLR (pe film tip135, format 24x36mm). Am mai facut o panorama, manual, in PS. Celor doua cadre le-am pastrat scara de la redimensionarea initiala. Singurele prelucrari sint usoare ajustari in "channel mixer" pe rosu si albastru la a 2-a imagine (cea cu gugustucul), era pe o nuanta mai rosiatica. Din cite am inteles, tu ai facut decupaj 100%. Mi-am permis sa restring mai mult cadrul (tot crop100%), si sa atasez reperul unghiular (calculat la set-up-ul tau). Se poate aprecia aberatia cromatica fata de discul de difractie. Unghiul limita de separare corespunde razei discului Airy in planul focal (criteriul pe care merg eu). USlim["]=138.4/D[mm] ----------------------------------- Tavi F. 29 Mai 2011 13:29 ----------------------------------- Revin cu o comparatie cit mai echitabila cu putinta (referitoare la cromatism) intre imaginile disponibile obtinute prin luneta acromata a lui Teo si prin lentila mea biconvexa simetrica. Se pare ca oamenii nu constientizeaza marimea amplificarii rezultate prin intermediul set-up-ului meu. Conditia esentiala e sa avem acelasi raport intre unghiul subintins de un pixel (aflat in planul focal echivalent) si unghiul limita de separare dependent de pupila de intrare a obiectivului utilizat ( ma rog, si de lungimea de unda a luminii). Apropo de definiri corecte, puterea de separare e data de inversul unghiului de separare (1/USlim). Redimensionarea necesara cadrelor mele, pt. indeplinirea ipotezei de plecare, e de la 2592 px pe lungime, la 252px pe aceeasi unitate de lungime reala (5.7mm)!! Sau marirea laturii pixelului, de la 0.0022mm la 0.0226mm. Dupa terminarea celei de a doua serii de lentile, imi modificasem luneta provizorie, atasindu-i un obiectiv D40mm, F2400mm... deci pozele le-am facut printr-un echipament usor diferit. Crucea acelei biserici se afla la vreo 50m fata de locatia mea. Balansul pe alb al aparatului foto l-am schimbat pe custom (pt. evitarea problemelor de nuanta). Mi-am gasit pe internet un Photoshop CS2 (ce are utilitarul pt panorame). In final, afisez si un crop 100%... iata o varianta de stea artificiala pentru testarea lunetelor si a telescoapelor! :lol: Se vede discul Airy inconjurat de doua inele de difractie. Toate imaginile sint neprelucrate. Mai apar si ceva pete in pozele mele, cauzate de puncte remase pe suprafetetele optice ale ocularului (inca un dezavantaj al surplusului de lentile). ----------------------------------- Teo 30 Mai 2011 11:51 ----------------------------------- Vin si eu cu un gugustiuc fotografiat acum 10 minute prin luneta homemade de 80mm/900mm. Aparatul folosit - Fuji Finepix A900. Ocular Super Plossl 25 mm. ----------------------------------- Tavi F. 31 Mai 2011 13:26 ----------------------------------- Azi m-am folosit de luneta 60/700mm pe post de telemetru. Am constatat o eroare de 8 metri in aprecierea vizuala a distantei pina la crucea expusa zilele trecute (dist. mai precisa e 58m). Precizia telemetrica a lunetei mentionate e de +/-3m in spatiul obiect; sau +/-0.15mm eroare cumulata in spatiu imagine (predominanta fiind cea de focalizare), pentru obiectele aflate la cel mult 100m. Daca as fi avut-o fixata pe montura, ar mai fi scazut abaterile de judecare a claritatii imaginii. Masurarea deplasarii focalizatorului am facut-o cu sublerul (ciocurile de interior). Afisez alti gugustuci, fotografiati ieri seara, aflati la ~87m. Timpii de expunere a trebuit sa-i maresc la 1/8s (prima), respectiv 1/4s ultimile doua, la 100ASA. Prelucrari minimale doar in levels. Redimensionarea (pt. forum) am facut-o la 600 pixeli pe lungime cadru. E interesanta problema focalizarii lunetei. Vizual, pozitia optima e mai spre focarul rosu, rezultind o irizatie extrafocala pe albastru, inofensiva. Deci in extindere, reglez astfel incit haloul rosu tinde sa dispara. Dar fotografic, senzorul e mai sensibil pe albastru, evidentiindu-se halourile acestei radiatii... ideala fiind tendinta de egalizare a petelor rosie si albastra. Ce am obtinut eu e undeva intre cele doua puncte de focalizare descrise. In functie de obiectele din cadru si iluminarea lor, uneori nu prea mai disting albastrul. Mai am inca un guguman, mai apropiat, numai ca din cauza limitarii deplasarii tubului port-ocular, mi-a iesit haloul rosu sensibil mai mare (toleranta adoptada de mine e inversa). ----------------------------------- zoth 31 Mai 2011 14:58 ----------------------------------- Banuiesc ca ultimele imagini postate sunt luate tot prin luneta cu obiectiv dintr-o singura lentila, da? ----------------------------------- Tavi F. 31 Mai 2011 21:56 ----------------------------------- Da, si ultimele imagini sint obtinute prin luneta cu obiectiv simplu, D40, F2400mm. Scuze. Oricum, descrisesem focalizarea... (la acromate se suprapun radiatiile rosie si albastra, din proiectare, deci se exclud) Rectific distanta pina la acoperisul blocului ce constituia tinta pozelor prin lunetele D38 si D80mm, azi mi-a rezultat la valoarea de 370m (prin metoda telemetrica), apoi am consultat si niste poze aeriene, intr-adevar distanta normala de la casa mea pina la planul fatadelor primului rind de blocuri e de ~310m (blocul vizat fiind mai in spate). Alte poze cu pasari, astea-s ultimele (incarc prea tare topicul). Focalizarea optima fotografica e discutabila, depinde de: amplificare; contrastul detaliilor si iluminare (poate si coficientul aberatiei cromarice a simpletului). Pentru redari la scara mai mica (amplificari reduse), varianta preferabila e cea a egalizarii halourilor rosu si albastru, deci cautarea spotului de diametru minim, iar fringe-urile colorate se vor minimiza si ele. A 2-a imagine e asemanatoare cu cea realizata ieri si postata azi, la prinz, doar ca difera un pic focalizarea... ----------------------------------- zoth 01 Iun 2011 11:01 ----------------------------------- Oricum, descrisesem focalizarea... (la acromate se suprapun radiatiile rosie si albastra, din proiectare, deci se exclud) Exact pentru acest motiv am facut sublinierea :) Si acum daca nu se supara moderatorul sectiunii si cei direct implicati in discutie as mai face o subliniere: Rezultate interesante in modul vizual (si cred ca si fotografic afocal) pot fi obtinute cu luneta cu obiectiv dintr-o singura lentila daca o utilizam in combinatie cu oculare negative tot neacromatizate. Explicatia ar consta in faptul ca aberatiile de sfericitate si cromatismul celor doua elemente (obiectiv si ocular) se scad una din alta, fata de situatia in care acelasi obiectiv este folosit in combinatie cu un ocular pozitiv (cand aceste aberatii se sumeaza). Cu alte cuvinte se poate obtine acromatizarea partiala si in unele cazuri particulare, integrala a obiectivului prin ocular. Daca pe vremea lui Galilei ar fi existat mai multe sorturi de sticle si teoria opticii ar fi fost mai dezvoltata, luneta lui cu ocular negativ ar fi surclasat-o de departe pe cea a lui Kepler si evolutia instrumentelor optice poate ar fi urmat o alta cale ... Sper sa pot reveni mai in detaliu asupra combinatiilor discutate mai sus intr-un topic separat dedicat in exclusivitate acromatizarii. Scuze inca odata pentru interventia oarecum pe langa subiect :oops: ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2011 22:11 ----------------------------------- Am urmarit cu atentie subiectul foarte interesant prezentat de Tavi.F,cu o tema clara,cu detalii,cu exemple,cu explicatii pentru care nu pot decat sa-i multumesc.Si astept cu placere noi informatii despre aceasta luneta si despre rezultatele obtinute cu ea ,foarte indepartata de ''main stream''si tocmai de aceea deosebita. Nu am intervenit in discutie,despre fotografia digitala am numai de ascultat si invatat. Si lui zoth ii multumesc pentru completari si asteptam cu interes aprofundarea subiectului. Mircea ----------------------------------- Tavi F. 02 Iun 2011 12:21 ----------------------------------- Inca o imagine, acum nocturna. Un bec de banda spectrala concentrata in zona rosului (putin albastru). Cit despre compensarea aberatiilor cromatice ale obiectivului simplet, prin folosirea unui ocular divergent dintr-o sticla atent aleasa, e interesant subiectul (ar merita tratat separat). Deci o modernizare a lunetei Galilei, cu pastrarea numarului de doua elemente optice. Fotografic, afocal, ar merge doar la planete... cimpul vizual obtinut prin luneta fiind foarte mic. Ar fi o idee si mai utila gasirea limitei pina la care poate fi scazut "coeficientul x" al obiectivului. Imaginea vizuala printr-un un ocular pozitiv atasat aceleiasi lunete, mi se pare buna, la grosismente mari, 2..2.5*D[mm]... daca lentila obiectiv are un coeficient (x) al aberatiei cromatice (l-am mai definit in alt topic) mai mare de 1,4. Capturile fotografice sint inferioare. La x>2, imaginea devine foarte buna! ----------------------------------- zoth 02 Iun 2011 18:45 ----------------------------------- Ar fi o idee si mai utila gasirea limitei pina la care poate fi scazut "coeficientul x" al obiectivului. Te referi la scaderea coeficientului x prin folosirea ocularului negativ in combinatie cu lentila simpla obiectiv? Daca da, cred ca ar fi intradevar interesant. Din pacate nu mai retin cum ai definit coeficientul x, stiu ca l-am vazut pe undeva dar nu mai stiu unde. Poti sa dai un link unde il gasim? ----------------------------------- Tavi F. 03 Iun 2011 00:26 ----------------------------------- Te referi la scaderea coeficientului x prin folosirea ocularului negativ in combinatie cu lentila simpla obiectiv? Da. Desi gresisem abordarea. Adica ma gindeam ca eu pot tolera ceva "culoare", chiar daca spoturile teoretice ale obiectivului par ingrozitoare (sa nu uitam ca distributia spectrala/luminoasa nu e uniforma in acea placinta). Deci, in loc sa rezulte o curatare prin intermediul ocularului Galilei "optimizat", ar fi interesant de stiut daca putem scurta focala obiectivului lunetei, dar noua imagine sa echivaleze (sa-i acord acelasi calificativ- buna) cu cea oferita la x=1.5 si un ocular obisnuit, din lentile convergente. In definitiv, eu nu caut performanta absoluta de la asemenea deschideri minuscule... farmecul observatiilor prin aceste design-uri primare, istorice, sta in alta parte. Insa nu am cum sa evit tentativa de comparare a posibilitatilor acestor lunete primitive cu diverse optiuni din paleta larga de oferte comerciale actuale. Din pacate nu mai retin cum ai definit coeficientul x, stiu ca l-am vazut pe undeva dar nu mai stiu unde. Poti sa dai un link unde il gasim? x=N/D; unde N=F/D. Sau altfel spus: impunindu-ne valoarea x, aflam raportul focal necesar pentru ca la diverse diametre ale pupilei de intrare sa percepem identic halourile de aberatie cromatica raportate la discul Airy (acelasi raport strehl), deci N=x*D Scaderea x-ului, aduce cu sine marirea aberatiei de sfericitate a obiectivului... aberatie care e posibil sa depasasca pragul neglijabilitatii, deci si aceasta va trebui corectata din ocular (dupa cum spuneati mai sus). ----------------------------------- zoth 03 Iun 2011 11:44 ----------------------------------- Multumesc. Vad ca relatia coeficientului x este identica cu relatia Sidgwik- Conrady care exprima echivalentul aberatiei cromatice in obiectivele acromate cu deosebirea ca acolo marimile sunt exprimate in inch: Ca=(f/D)(1/D) relatii pe care le-am postat prin 2006-2007 in topicul "Relatii utile" si pe care le-am adaptat la exprimarea in mm prin introducerea constantei K=25.4: Ca=(f/D)(K/D) Sigur, chiar daca relatiile sunt identice, ele exprima lucruri oarecum diferite, coeficientul "x" arata tolerabilitatea ochiului fata de cromatismul unui obiectiv simplu neacromatizat raportata la discul principal de difractie, pe cand "Ca" arata tolerabilitatea ochiului fata de spectrul rezidual ramas in urma acromatizarii raportat evident tot la discul principal de difractie. Valorile vor fi deci complet diferite in cele doua cazuri dar analogia lor ramane interesanta. Da, am inteles abordarea in ceea ce priveste scaderea coeficientului "x", la fel mi-o imaginam si eu. Sunt de acord ca nu trebuie cautata performanta absoluta cand vorbim de lentile simple si nu am avut in intentie sa stirbesc din farmecul observatiilor ce se pot face prin ele, era doar un mod de a spune ca este posibila o noua revenire pe subiect avand la baza cunostintele acumulate in acest interval urias de timp. Deasemeni nu vreau sa deturnez nici tema de baza ce se discuta pe acest fir, motiv pentru care interventiile mele se vor opri aici. Mult spor! ----------------------------------- valy 29 Aug 2011 11:30 ----------------------------------- Ies putin din specificul cam tehnic al ultimelor postari si va lansez o invitatie la astrofoto, vremea este excelenta :lol: PS: totusi care se prinde dece arata asa? ----------------------------------- Laurentiu 29 Aug 2011 11:41 ----------------------------------- Artefacte de procesare (probabil dupa reducerea de zgomot). ----------------------------------- valy 29 Aug 2011 11:42 ----------------------------------- Nu e de la procesare. ----------------------------------- Teo 29 Aug 2011 13:35 ----------------------------------- Turbulente atmosferice sau instrumentale... Asa presupun... Probabil era solul prea incins in locul in care s-a facut fotografia si se ridicau curenti termici de convectie. ----------------------------------- valy 01 Sep 2011 12:22 ----------------------------------- Ma gandeam sa trag seara un Jupiter dar cand am vazut poza aia deja ma pregateam sa strang jucariile. Insa mi-am adus aminte ca inainte cu un minut tocmai trecuse cel din poza, cred ca de la el sunt valurile alea. Turbulente de la intrument? Poate doar daca fierbi ciorba in tub. Iar atmosfera in mod normal nu are turbulente asa de puternice, cred. ----------------------------------- Teo 28 Noi 2011 17:38 ----------------------------------- Vin si eu cu o fotografie terestra facuta astazi la niste porumbei pe o antena, realizata prin noua mea luneta acromata de 120/600 mm. In ciuda unui F/d = 5 si a aberatiilor cromatice cu care "non-refractoristii" nu sunt obisnuiti, imaginile sunt suprinzator de clare la aproximativ 100 X. Am folosit proiectie afocala print-un ocular de 6 mm , poza luata cu aparatul Canon EOS 400 D. Mai jos prezint aceeasi imagine alb-negru pentru a evidentia mai mult claritatea imaginilor. ----------------------------------- Cristi M. 04 Dec 2011 20:08 ----------------------------------- Vin si eu cu niste poze terestre, realizate prin noul SC Meade 8'' f/10 - un model de telescop mai vechi :D. Imaginile sunt facute cu un Canon 50D. Pana acum pare cel mai bun telescop pe care l-am avut, insa vorba unui amic, daca e sa ma raportez la observatiile astronomice, vizual vorbind, nu am observat mari diferente intre telescoapele folosite de astronomii nostri amatori. Cel mai mare telescop prin care am privit pana acum a fost un Dobson de 16'' pe un cer foarte bun. Nu am observat detalii semnificativ mai multe fata de un Dob de 8" prezent atunci. ----------------------------------- Catalin Enache 04 Dec 2011 20:27 ----------------------------------- Si eu am facut observatii prin diferite instrumente de la 10 cm D pana la 40 cm D .De la 20 cm pana la 40 cm diferenta vizuala nu este foarte mare ,fotografic se simte diferenta .Deci fratilor trebuie sa ne facem telescoape de peste 50,60 cm in diametru ca sa putem vedea ceva mai mult.Sunt curios daca d-l Stanescu a reusit sa traga un ochi prin oglinda de 50 cm realizata de dansu. ----------------------------------- neox 04 Dec 2011 21:26 ----------------------------------- Cristi, felicitari pentru noua achizitie! Chiar as fi curios sa trag o privire cand vrei sa mergi la observatii daca nu te deranjeaza :). Cred ca diferenta s-ar vedea si mai bine pe cer negru dar si cu filtre speciale. L-a aperturi mai mari ar trebui sa se faca simtita diferenta. ----------------------------------- Cristi M. 04 Dec 2011 21:42 ----------------------------------- Merci neox. Cu prima ocazie cand mai ies la observatii am sa te anunt. Mi-ar face placere sa fim mai multi. ----------------------------------- zoth 08 Ian 2012 22:40 ----------------------------------- In timpul zilei se pot face si alte observatii,nu doar de pete solare. Eu cred ca am putea incerca : -observarea planetelor mari ,cum ar fi Jupiter,Saturn,Venus -observatii selenare -observarea stelelor de mv1 si chiar mv2 ... Am gasit ceva care suna interesant: http://sky.velp.info/daystars.php ----------------------------------- valy 24 Mar 2012 22:58 ----------------------------------- Stiu ca o iau razna si ca n-are legatura cu astronomia. Veti zice ca a'nebunit lupu. Iar. Totusi ma tineam de mult sa vad cum se comporta o lentila macro (Raynox dcr 250 in cazul asta) la luneta. Ma asteptam sa focuseze mai departe dar cu un tub de extensie montat focusa la ~10 cm, era deja montat tubul de extensie, banui ca daca il scot poate focuseaza pe la ~20cm. E cam greu de urmarit insecte prin gradina, eu m-am chinuit vreo 15 min sa prind o floare in ghiveci. Dof-ul e foarte ingust, ~0.1mm. Cateva exemple mai jos: ----------------------------------- nobody 24 Mar 2012 23:37 ----------------------------------- Nu-i rau deloc ... la ce distanta ? ----------------------------------- valy 25 Mar 2012 00:01 ----------------------------------- Am zis mai sus, vreo 10cm de lentila raynox, care era la vreo 2 cm in fata obiectivului. La spate, focuserul era extins destul de mult, plus un extender de vreo 8cm care era deja montat. Prime focus cu dslr. Nu e rau dar e inutil. Speram in mintea mea sa pot face macro de la 1-2m. Asa la 10-20cm e greu de manuit, plus DOF infinit de mic. Imaginea nu pare prea clara, de exemplu montat pe un obiectiv foto, 200mm, f/14, tras din mana, arata putin altfel: ----------------------------------- Laurentiu 25 Mar 2012 12:31 ----------------------------------- Astro-macro-foto ? :lol: ----------------------------------- nobody 25 Mar 2012 17:58 ----------------------------------- Nu. Microscop telescopic sau telescop microscopic. :lol: Distanta mai mare implica marire exagerata. DOF mai mare > raport focal mai mare > luminozitate scazuta. Luminozitate buna > apertura mai larga (diafragma) > raport focal mai mic > DOF redus. Nu le poti avea pe amandoua ... :roll: Oricum, mie-mi place cum se vede. ----------------------------------- Andrei 28 Mar 2012 17:33 ----------------------------------- Pentru cei care mai arunca un ochi pe cer ziua in cautarea "pasarilor de fier" : www.flightradar24.com. Am ramas uimit de precizie : am urmarit pe harta pozitia avioanelor fata de Ploiesti si toate corespundeau cu ce vedeam pe cer. Ca distanta de reperare, am vazut un boeing 747 in apropiere de Buzau cu ochiul liber. Dand click pe avion se deschide o fereastra in partea stanga unde se precizeaza tipul avionului, carei linii aeriene apartine, viteza, altitudine si inclusiv o poza cu avionul corecta - se recunoaste usor compania aeriana dupa coloritul fuselajului. Deci se poate folosi cu succes si la astrofoto pentru evitarea surprinderii avioanelor sau a darelor de condensare ce raman :twisted: PS: Datele vin de la transponderele instalate pe avioane si nu de pe un radar (gen radar aeroport Otopeni) . Echipamentul de receptie e disponibil pentru amatori : ADS-B receiver + software plotter aferent ----------------------------------- valy 28 Mar 2012 17:45 ----------------------------------- Sau aici: http://www.radarvirtuel.com/?lat=44.09547572946637&lng=26.246337890625&zoom=7 Sunt pe bune, adica precizia e mai mult decat buna. Singura problema e ca unele sunt cu delay 5 min (din motive de securitate). Sunt baieti si la noi care au radar (punctele verzi de pe harta) si trimit datele la astfel de site-uri. Mai pica din cand in cand, dar cand merg merg ok. Spor la pozat pasarele. ----------------------------------- valy 03 Mai 2012 00:47 ----------------------------------- M-am dus de'a binelea, e de la soarele puternic din ultimile zile. Insa totusi incerc un stack (focus stack) in registax 5 din vreo 10 cadre, in fiecare focusand diferit, dar fiecare avand un DOF foarte ingust. Ceva ceva a scos el dar nu ca un soft dedicat pentru focus stack. ----------------------------------- neox 03 Mai 2012 08:16 ----------------------------------- Portret de musca :lol: :lol: :lol: ----------------------------------- valy 16 Iun 2012 19:36 ----------------------------------- M-am jucat putin cu motoarele, filtrul IR si "tehnica" de manuit butoanele de tracking: http://youtu.be/yt_kkwdvRAw ----------------------------------- Erwin 16 Iun 2012 22:16 ----------------------------------- Am făcut și eu azi observații cu teleobiectivul maksutov cassegrain, MTO11-CA, echipat cu prismă 45grade și ocular plossl 17mm: Am pozat cu camera telefonului ținută în mână la ocular o căsuță: http://img42.imageshack.us/img42/5499/160620121401.jpghttp://img845.imageshack.us/img845/1340/160620121402.jpghttp://img600.imageshack.us/img600/7374/160620121400.jpghttp://img859.imageshack.us/img859/7416/160620121399.jpg Imaginile sunt brute, neprelucrate. Pe ocular erau câteva fire de praf, poate și pe gemulețul camerei. ----------------------------------- valy 16 Iun 2012 23:48 ----------------------------------- Turbulența era destul de mare, așa că alte două obiecte, crucea lui Bocu sau vârful bisericii Adormirea Maicii Domnului aflate la distanță mult mai mare au ieșit blurate: Vezi, trebuia sa faci stack. ----------------------------------- Erwin 17 Iun 2012 00:59 ----------------------------------- Data viitoare fac și stack, dar captura trebuie s-o fac cu camera Philips SPC900. Numai că n-am încă un soft de captură Linux pentru ea. GCX Astro-Image Processor încă nu l-am descifrat din lipsă de timp și chef. Faină captura cu avionul. Am văzut și filmulețul în IR. Din ce cauză nu merge tracking-ul automat? Lipsa culorilor? ----------------------------------- valy 17 Iun 2012 22:11 ----------------------------------- Inca n-am tracking automat aplicat, oricum algoritmul era pe baza de histograma pe cele doua axe, n-am nevoie de culoare. Mai necesita ceva timp pana il pun in aplicare. Sper sa ma duca procesorul, si tracking si inregistrare, daca nu atunci as putea folosi un laptop separat pt. fiecare job. Spor. ----------------------------------- Erwin 24 Iun 2012 13:17 ----------------------------------- Iată și un cavaler în armură, în poziție de atac: http://img228.imageshack.us/img228/949/radasca.jpg ----------------------------------- valy 29 Iun 2012 10:47 ----------------------------------- Erwin ai gasit buguri? Deja devine simplu trackingul manual. Insa stackingul e problematic pe masura de avionu se apropie, apare "dilatarea obiectului", "rotatia obiectului". Am facut stack din cateva zeci de cadre succesive decupate din film, align region-ul fiind pe centrul avionului, extremitatile ies soft. Cred ca registax 5 nu stie sa prelucreze avioane ;). ----------------------------------- UFO 29 Iun 2012 11:59 ----------------------------------- Ce câmp au fotografiile cu avionul ? în grade. Sunt curios la ce înălțime se afla. ----------------------------------- valy 29 Iun 2012 13:38 ----------------------------------- De obicei se afla la o inaltime de 10-11km fata de sol, distanta in linie dreapta e mai greu de calculat, la ochi erau cam 30-60' in cazul celor doua poze. Poti calcula unghiul: focala 600mm, chip 3.69 mm x 2.77 mm, pixel 5.6um, cadrul este intreg, fara crop sau resize. ----------------------------------- UFO 30 Iun 2012 02:30 ----------------------------------- la o anvergura de 64,8m corespunzătoare a 12' ... mi-a dat un neverosimil 18,56..km. Pariez că din cauza unghiului.. Am citit despre el că maxim urcă la 14,69 km.. in ipoteza că este acest tip de avion http://www.youtube.com/watch?v=sktcVQhqD3Q#t=03m00s m-am folosit de http://www.12dstring.me.uk/fov.htm si de http://www.squidoo.com/aircraft-identification ----------------------------------- valy 30 Iul 2012 10:10 ----------------------------------- Nu mi se par neverosimili acei 18km. De obicei zboara pe ruta la 11km, +- cateva sute de metri, or ajunge si la 14 dar n-am vazut, eu ma iau dupa http://www.radarvirtuel.com/?lat=44.09547572946637&lng=26.246337890625&zoom=7 zice multe, inclusiv altitudinea. Mai conteaza si ca nu eram fix sub el ci le prind dintr-o parte. Interesante ultimile doua linkuri. ----------------------------------- Incepator 15 Aug 2012 09:05 ----------------------------------- pt. ca e inorat as vrea sa -mi confirm pe observatii terestre ca telescopul e bine colimat ( dupa efectuarea colimariii noaptea pe polaris cu inelele de difractie si ocular de 6mm am plecat multumit ; nu am avut prea mult timp apoi din cauza norilor si a frigului) deci: dimineata 8.30 LT indicatorii de seeing de pe meteoblu pt. Cluj la valori 3 si 4 ( dupa mine se vedea bine) vant calm, la o distanta de 1000m ( masurat cu google earth), ocular 6 mm, telescopul din dotare SCT 127/1250, se vedea cristal un "horn" de centrala termica de apartament cu tiraj fortat. Grilajul circular de evacuare aer cred ca e facut din profile nu mai graose de 3-4 mm. De aici as putea spune ca un obiect de 3mm la 1000m se vede la un unghi de 1.7 x exp (-4) grade adica dupa formulele de pe net am o rezolutie de 0.6 arcsec ? ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Aug 2012 12:44 ----------------------------------- Salut Incepator Si da si nu... Obiectele lineare observate pe timp de zi dau rezultate diferite fata de testele nocturne pe stele. La stele de aceeasi magnitudine telescopul tau trebuie sa separe stele separate prin cel putin 0,9 secunde de arc,daca instrumentul este aproape perfect,daca este bine colimat si daca seeingul are mila de robii sai :D. De altfel si pe cerul de noapte detaliile cvasi-lineare gen diviziunea Cassini conduc la rezultate diferite de testul stelar. SCT-ul tau de cinci toli cred ca este raritate ,daca nu exemplar unic, in RO.Ar fi interesante niste poze la topicul ,,ce instrumente de observatie aveti''. Prin cele de mai sus nu am vrut sa spun ca testele in lumina de zi,testele pe mire ,nu sunt interesante,ci dimpotriva. Voi citi cu interes noile tale experimente. Succes,Mircea ----------------------------------- valy 17 Aug 2012 23:14 ----------------------------------- Ce poti face cu un filtru solar? Poze cu timp lung pe timp de zi. Cu filtrul Baader foto am obtinut cam 30sec la iso 200 si f/8, cu unul vizual (deci mai opac) poti ajunge la timpi mai lungi ca sa iasa norii mai pufosi. ----------------------------------- MrMxyzptlk 08 Sep 2012 10:34 ----------------------------------- Astazi (8.9.2012) am facut niste observatii la Soare (cu filtru desigur) si Luna, insa, deoarece Jupiter se afla extraordinar de aproape de Luna (este in aceeasi field of view cu Luna in cautator, Luna aflandu-se exact la marginea FoV-ului insa in totalitate in FoV) am gasit cu usurinta Jupiter. Este prima mea planeta in timp de zii. Din cauza turbulentelor atmosferice nu m-am putut sa folosesc de marirea de 250x (ocular 6mm + barlow 2x), insa se vedea superb la 125x(ocular 6mm) si la 150x(ocular 10mm + barlow 2x). Deoarece Luna se mai afla sus cca o ora jumate - doua cine nu a avut ocazia pentru a vedea o planeta pe timp de zii recomand sa incerce azi, Jupiter fiind usor de gasit. ----------------------------------- MrMxyzptlk 12 Sep 2012 10:30 ----------------------------------- Observatii pe timp de zii 12.09.2012 Si azi m-am decis sa fac niste observatii la Luna, Venus si Soare. Am inceput cu Luna, si repede am realizat ca desii, cu ochii, aprent era un seeing bun, cu telescopul seeingul era considerabil mai slab (ceva indicat si de meteoblue). Luna prezinta detalii slabe si putine. Oricum ideea era sa gasesc Venus, si vizual, cu putin ajutor de la Stellarium, stiam unde este pozitionat Venus fata de Luna. Asa ca dupa cca 1 minut de cautare am gasit planeta Venus, se vedea clar ca o stea stralucitoare deja la marire de 30x (in cautator nu am vazut-o), deci poate fii gasit relativ usor. Faza se vede clar, nu se vad alte detalii, presupun ca aici si seeingul este de vina. La Soare am observat petele, se vad extraordinar de clar un grup mare si o pata singuratica separat . ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Sep 2012 20:57 ----------------------------------- Azi Miercuri 12 Septembrie ,dimineata ,incepand de la ora 7:10 TLR,am putut observa VOL,timp de vreo 20 de minute ,un obiect presupus a fi Venus . Planeta a fost vizibila cu ochiul liber in pofida faptului ca ,pe la ora 7:30,ma aflam in bataia directa a razelor Soarelui,aflat mult deasupra orizontului. Pentru cei interesati,mai multe detalii aici: http://observoergosum.blogspot.ro/2012/09/venus-ziua-venus-in-daylight.html Mircea ----------------------------------- UFO 12 Sep 2012 22:25 ----------------------------------- excelent linkul, dar ce inseamna VOL ? ----------------------------------- MrMxyzptlk 13 Sep 2012 07:52 ----------------------------------- Dupa ce am citit postul lui Mircea, am facut si eu observatii la Venus in timp de zii cu ochiul l iber. Pot sa spun: 7:10 se vede perfect, 7:40 se vede perfect, 8:30 se vede perfect, 8:50 (acum) inca se mai vede. Deci Venus in acest moment este vizibil cu ochiul liber, este putin mai sus de Luna, la cca 5-6 distante lunare.Sunt curios pana la ce ora se va vedea, insa cred ca in curand dispare ... ----------------------------------- ursamajor 13 Sep 2012 08:12 ----------------------------------- Aveam 6-7 ani când am fost cu taică-meu o tură de relaxare la Bușteni. Era un nene cu o lunetă metalică, mică, nu foarte mare și care cerea 1 leu pentru a privi Luna și Venus, ce erau vizibile ziua, la acea dată. M-a impresionat atunci să văd o Lună mare și una micuță, mai ales că discuțiile despre aștri erau o obișnuință între mine și amicii din copilărie. Din păcate, pentru noi, instrumentele de observații erau doar vise atunci. Și dintre toți, tot din păcate, am rămas singurul "alergător" de cursă lungă pe pista astronomiei. ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Sep 2012 13:14 ----------------------------------- Ca sa raspund la intrebare,VOL este o prescurtare de la ''vizibil cu ochiul liber''. Felicitari lui MrMxyzptlk pentru observatii,ne poti spune te rog cat timp ai mai reusit sa vezi pe Venus pe cerul de zi? ursamajor Am auzit mai multe relatari despre acel ''nenea'' din Busteni.Esti mai bogat cu o amintire frumoasa! Mircea ----------------------------------- ursamajor 23 Sep 2012 13:18 ----------------------------------- Așa e, amintirile memorabile se fixează și dăinuie. Pe acel "nene" l-am văzut și mult mai târziu, fiindcă mergeam adesea la Bușteni, până pe când aveam 16, poate 18 ani, apoi nu l-am mai văzut pe-acolo. Era destul de în vârstă. O fi ajuns printre stele... :| Dădusem un link pe topicul "Ce mi-a plăcut azi", cu observații de planete, stele, ziua: http://skysurfer.eu/daystars.php ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Sep 2012 13:39 ----------------------------------- Aseara ,pe la trei sferturi la opt ,savuram o cafea impreuna cu sotia mea. La un moment dat,sotia imi atrage atentia ca vede ceva ciudat pe cerul estic. Dand intelegator din cap dar cu un aer superior (''deh,non-astronomii astia vad ciudatenii peste tot ''mi-am zis eu) ,m-am intors si eu cu fata spre Rasarit.Acolo se vedea o banda de culoare roz ,paralela cu orizontul si dedesubtul careia se vedea o zona de un albastru intunecat,paralela si ea cu orizontul. Urmatorul sfert de ora l-am petrecut urmarind orizontul estic.Am observat cum banda roz s-a deplasat spre altitudini mai mari in timp ce banda de un albastru intunecat,dintre ea si orizont ,devenea mai lata,adica mai inalta. Si dintr-odata mi-am dat seama ca fenomenul pe care-l urmaream era fenomenul de Optica Atmosferica denumit de catre astronomii epocii victoriene drept ''Belt of Venus'' sau ''Venus's Girdle'' adica ''Centura lui Venus '' sau ''Braul lui Venus''. Pana aseara aveam despre acest fenomen doar cunostinte livresti si ,desi am privit de nenumarate ori cerul in amurg,nu l-am remarcat. Este impresionant cand iti dai seama ca zona colorata in albastru intunecat este de fapt umbra Pamantului,natura de corp ceresc a planetei noastre transformandu-se din abstractiune intr-o realitate foarte concreta. Ii sunt recunoscator sotiei pentru ca mi-a atras atentia asupra fenomenului si prin aceasta m-a ajutat sa observ efectiv ''Braul lui Venus''. Iata cateva linkuri.Fenomenul observat de noi s-a asemanat cel mai mult cu cel fotografiat pe situl lui Jeremy Perez: http://apod.nasa.gov/apod/ap060723.html http://www.space.com/16016-belt-of-venus-sky-photo.html http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000283.html Spor la observatii si...atentie la non-astronomii care uneori ne pot da lectii ,Mircea ----------------------------------- ursamajor 06 Oct 2012 08:44 ----------------------------------- Dădusem un link pe topicul "Ce mi-a plăcut azi", cu observații de planete, stele, ziua: http://skysurfer.eu/daystars.php Plecând de la linkul din Quote, azi dimineață pe la 6.45 mi-am ațintit privirea pe cer și am văzut Luna în conjuncție cu Jupânu'. (Mă așteptam deja la asta, căci studiasem de ieri poziția Lunii. 8) ) Am "fotografiat" poziția lui, raportată la Lună, ca să-l pot găsi ușor mai târziu. Mi-am scos pe balcon și micuța și drăguța 70/500 pe Giro2Deluxe și trepied de Al de EQ3-2. Era ora 7. Am lăsat-o la rece și m-am fâțâit nițel, fiindcă Luna încă nu trecuse de glaful de sus al termopanului. Pe la 7.15, ora de grație, când se produce tranzitul peste glaf, am început să observ Luna. Am mers până la 125x și am putut observa caterele umbrite cu niște detalii incredibile. Apreciez că la începutul observației seeingul a fost bun, bun. Am mișcat luneta, cu ocularul de 20mm (25x) spre locul unde memorasem poziția Jupânului și un disc micuț, gălbui, ușor vărgat a apărut în prim-plan. La 50x (ocularul de 10mm) încă se vedea frumos, chiar aș putea să afirm că am văzut mai mult decât două benzi șterse. Încurajat de seeing, am înlocuit 70/500 cu 90/900. La 45x (ocular de 20mm) Luna se vedea excelent, cu niște detalii foarte bune. Am urcat la 90x (ocular 10mm) și detaliile erau încă foarte bune. Cu Powermate-ul 2,5x (la 225x) luminozitatea a scăzut, contrastul nu mai era foarte bun, dar detaliile încă se observau bine. La Jupiter, la 90x se vedeau foarte bine benzile și chiar detalii mai fine. Nu știu dacă Marea Pată Roșie se vedea (verific îndată și editez), dar mi s-a părut că se vede ceva de genul ei. Apoi, după câteva minute de observație cu seeing bun, atmosfera a-nceput să "fiarbă". Până și la Lună imaginile se dublau, dansau, se blurau și, rareori și de scurtă durată, apăreau și imagini clare. Aproape eram convins că trebuie să scot HEQ5 pentru câteva clipuri (măcar la Lună și un HD de câmp larg cu tot cu Jupiter, dacă intra), că transformarea bruscă și ireversibilă a seeingului m-a făcut să rămân la Giro. Până acum câteva clipe, am observat cei doi aștri și, subscriu celor spuse de cei în linkul din Quote: se pot face observații de zi chiar și la planete, dacă știi unde să cauți. Probabil că pentru cei cu GoTo e mai ușor, dar eu nu pot să zic decât că am avut noroc, că am avut punct de reper Luna pentru a-l găsi pe Jupânu'. Apropo, chiar și cu binoclul 10x50 se vedea micuțul lui disc gălbui. Sunt sigur că se va putea vedea până la apus. Va fi mai greu de găsit, căci Luna se depărtează de el, dar se va vedea. Ca să vedeți că n-am spus brașoave, am făcut și câteva foto, cu umilul, dar bunul meu, vechi, Fujifilm F40fd (mor de ciudă că am praf în el!). Junghiul ăla nou Canon SX150IS nu prinde câmp mare în ocular nici la wide... :cry: O zi bună tuturor și un week-end plăcut! PS: dădusem o "alarmă", pe topicul de întâlniri, amicilor din BR, dar n-a răspuns nime'. Probabil că la noapte, voi ieși la Lună și Jupiter cu un coleg de serviciu, care e nerăbdător să vadă pentru prima dată așa ceva. Cine știe, poate fac și "prozeliți". :mrgreen: PPS: un crop 100% la poza cu Jupiter, și unul la Lună. Scuzați mizeria de pe senzor. :cry: Ambele poze au fost făcute prin ocularul de 20mm. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Oct 2012 23:21 ----------------------------------- Foarte fain ,foarte interesant, de urmat. Si linkul dat de tine este excelent,l-am salvat spre studiu si inspiratie. Mircea ----------------------------------- ursamajor 07 Oct 2012 06:02 ----------------------------------- Mulțumesc. :) Dacă am făcut-o ziua, am zis s-o fac și noaptea... doar ce-am sosit de la Lună și Jupânul. Revin cu ceva poze după ce procesez clipurile. Chinu' naibii! :mrgreen: ----------------------------------- Daniyyel 07 Oct 2012 13:06 ----------------------------------- Pentru Valy si ceilalti vanatori de avioane, atat ziua cat si noaptea este foarte util site-ul urmator: http://www.flightradar24.com/ Vedeti din timp ce avioane urmeaza sa ajunga in campul vizual si hopa cu telescopul. E util sa aveti si un binoclu sa le puteti zari din departare si sa ghidati telescopul din timp catre ele. ----------------------------------- ursamajor 19 Oct 2012 19:52 ----------------------------------- Pe seară, m-am jucat și eu nițel cu lunețica SW 70/500. Din păcate, cu Powermate 2,5x nu vrea să facă focus. :cry: Doar cu Barlow 2x Vixen APO Deluxe + corp Barlow noname pe post de tub de extensie și cu astea trase la limita susținerii. ----------------------------------- valy 19 Oct 2012 21:27 ----------------------------------- Ciudat, mie-mi focuseaza mica lunetica cu powermate 2.5x, vezi poza, nu-i cine stie ce ca n-am Barlow APO DELUXE, si nici omegon :) . Pozeaza-le cand se afla mai aproape, ca de la departare nu prea ies detalii. ----------------------------------- ursamajor 19 Oct 2012 21:40 ----------------------------------- Ehehe, p-acilea nu trec așa jos... Ar fi bine. Vorbești de ED80? Hmmm, am cuplat-o la cameră cu adaptorul ăla din bronz. Tu tot cu adaptor o folosești sau cu corp? La mine pare că e vorba de front focus și n-am cum să mai tai din lunetă. :lol: Mai testez și mâine. ----------------------------------- Erwin 19 Oct 2012 21:55 ----------------------------------- Azi am văzut două avioane care nu aveau deloc siaj și păreau că plutesc așa lin... foarte multe avioane sunt în zilele noastre simultan pe cer, vizibile dintr-un punct. De asemenea, am observat că dârele de condensare dau naștere la niște nori subțiri care se întind pe cerul senin. Presupun că sunt și noaptea și ne strică nouă observațiile... :twisted: ----------------------------------- valy 19 Oct 2012 21:57 ----------------------------------- Nici pe aici nu trec asa jos, defapt doar langa aeroport trec pe jos, in rest, 10-11km. La mine prime focus merge direct in focuser, cu barlow (powermate) imi trebuie extender lung. Tot timpul folosesc adaptorul T2: http://img232.imageshack.us/img232/5877/img1076i.jpg http://img716.imageshack.us/img716/3853/img1077zj.jpg Ma indoiesc ca la tine trebuie focus mai scurt, dar cine stie. Sunt momente cand trec cateva simultan, cateodata si 3 deodata pe aceeasi ruta, sunt multe rute. E drept ca sunt si zile cand pandesc cu orele dupa unul, cand vrei sa vina atunci nu vin. ----------------------------------- ursamajor 20 Oct 2012 08:00 ----------------------------------- Te cred, dar nici aia nu-i poză făcută unuia de la 11 km. ;) E diferență de 100 mm la focală, 250 mm cu 2,5x, deci 1250 vs. 1500, exact cât are Mak-u' 127. :mrgreen: ----------------------------------- zoth 20 Oct 2012 08:20 ----------------------------------- Fara telescop, 21 februarie 2012 ora 17.45 intr-o locatie super pentru observatii astro: ----------------------------------- valy 22 Oct 2012 13:01 ----------------------------------- ..intr-o locatie super pentru observatii astro: Frumoasa imensitatea campului vizual neobturat, cand ma gandesc ca eu ma chinui cu cateva zeci de grade pe ambele axe :cry: Te cred, dar nici aia nu-i poză făcută unuia de la 11 km. ;)Te referi la poza mea? Dupa calcule complexe, rezulta 12-13km departare. Ma uitam si prin zona ta si vad cateva rute: la sud la vreo 25km, la nord inca una la vreo 10km, mai trec unele chiar si pe deasupra, destul de aglomerata zona. ----------------------------------- zoth 22 Oct 2012 19:18 ----------------------------------- Frumoasa imensitatea campului vizual neobturat ... De aia am si pus-o ... :) Si eu sunt la fel de oropsit acasa. Uite una din seara asta, imediat ce soarele s-a ascuns dupa padurea de pe dealul din fata ... ----------------------------------- zoth 02 Noi 2012 21:58 ----------------------------------- Saptamana asta am fost pe Dunare. O imagine capturata chiar azi inspre seara pe bratul Borcea: ----------------------------------- Laurentiu 03 Noi 2012 00:09 ----------------------------------- wallpaper ! :) ----------------------------------- ursamajor 03 Noi 2012 08:40 ----------------------------------- Aaa, cu Dunărea înghețată și pe viscol, de iarna trecută, nu vreți? :mrgreen: ----------------------------------- dragos.n 03 Noi 2012 09:38 ----------------------------------- Foarte interesante astea cu Dunarea inghetata. ----------------------------------- ursamajor 03 Noi 2012 09:42 ----------------------------------- Mulțumesc. Se vede că, la una dintre poze, intrasem cam vreo 10-15 m în "apa" Dunării. Trecusem de pontonul din fața Căpităniei Portului. Se putea trece lejer cu piciorul. Se auzea că unii chiar au traversat-o cu mașinile (mici). Se confirmă, cumva, cele auzite "din bătrâni", cum că treceau cu căruțele pe pod de gheață, ca să adune lemne din Balta Brăilei... Aaa, și... toate pozele de sus sunt făcute cu mobilul (Galaxy Fit). :mrgreen: ----------------------------------- ozn 05 Noi 2012 10:27 ----------------------------------- Valurile au rămas înghețate ? sau este vorba de un alt efect ? Cu greu îmi pot imagina valuri ce rămân înghețate. :shock: ----------------------------------- ursamajor 05 Noi 2012 13:26 ----------------------------------- E fenomenul de curgere al sloiurilor, măi, ufo... care apoi (re)îngheață. ----------------------------------- ozn 09 Noi 2012 02:13 ----------------------------------- Fotografiile sunt de excepție, mulțumesc de explicație. ( a nu se confunda un UFO foarte entuziasmat cu un OZN un pic mai matur, din punct de vedere al terminologiei cât și al traducerii libere a acelor inițiale ). ----------------------------------- ursamajor 12 Noi 2012 15:56 ----------------------------------- A-nceput și pe-aici sezonul la avioane. Încă nu stăpânesc eu bine focalizarea, dar mă perfecționez. ----------------------------------- valy 12 Noi 2012 16:09 ----------------------------------- Le-ai "ars", un timp mai mic te ajuta si sa nu iasa miscate, mai trebuie sa te prinzi cum e cu focusul si cu trackingul manual. Interesanta jucaria, e bine ca e mica, o poti pune in buzunar. ----------------------------------- ursamajor 12 Noi 2012 16:26 ----------------------------------- Da, știu, de la editare. Am folosit ISO 1600 (1/600-1000s), să fiu sigur că nu ies mișcate, fiindcă am o poziție imposibilă când le pozez. Balcon îngust... ----------------------------------- valy 12 Noi 2012 16:30 ----------------------------------- Eu trag iso 200 si 1/800-1/1600 depinde de lumina, seara urc la iso 400 si 1/600, facand crop ~100% nu pot avea iso mare ca devine vizibil. Asta in conditiile de f/18, cu ed-ul 80mm. Spor la vanatoare :). ----------------------------------- mflorian 12 Noi 2012 16:38 ----------------------------------- Spor la vanatoare :).La astea cînd e sezonul de prohibiție? ----------------------------------- valy 12 Noi 2012 16:44 ----------------------------------- Cica daca ai cautator laser ar fi prohibitie la avioane. ----------------------------------- ursamajor 12 Noi 2012 16:50 ----------------------------------- Da, e clar, cred că trebuie tras cu metering pe Spot, exact când e-n centru drăcovenia. Nu mai iese nici foarte luminos, așa încât să se "ardă" la editare și scade și timpul de expunere, că mi s-a părut cam mare. ----------------------------------- valy 12 Noi 2012 16:57 ----------------------------------- Tragi cu metering?! Setari manuale, dece sa te complici cu Spot si alte chestii, mie nu-mi merg, ba subexpune, ba supraexpune, mai ales cu oglinzile, cred ca il deruteaza. ----------------------------------- ursamajor 12 Noi 2012 17:04 ----------------------------------- Da, e pe Av camera mereu. Numai la clipuri trag manual complet. :wink: Dar e o idee și pe M. ----------------------------------- valy 12 Noi 2012 17:11 ----------------------------------- La obiectivele foto automate da, Av tot timpul, dar cu luneta am observat ca trebuie sa compensez +2Ev ca sa iasa cam cat vreau eu, fie ca e la soare, luna, avioane, etc. Oricum cu obiective manuale/lunete nu merge decat masurare centrala (sau spot, nu mai stiu). ----------------------------------- alderamin59 12 Noi 2012 19:57 ----------------------------------- Cateva observatii interesante. Ce este alb, în general este apă înghețată. Restul se înțelege. alderamin59 ----------------------------------- dadrian 25 Noi 2012 12:35 ----------------------------------- Salutare tuturor, sunt nou pe acest forum. In ultima vreme imi place sa fotografiez avioane in zbor. Pentru asta folosesc un skywacher flexitube de 8", un teleconvertor de 1,7 si un dslr Ceea ce obtin acum inca nu ma multumeste, as dori sfaturi pentru a achizitiona un instrument care sa-mi permita poze mai bune. Sigur ca as dori sa fac si astrofotografie si poze in natura. Am in "vizor" un doson de 16" cu goto. Multumesc pentru sfaturi, Adrian ----------------------------------- zoth 25 Noi 2012 13:28 ----------------------------------- Adrian, discutii despre alegerea unui instrument mai bun pentru scopul mentionat de tine se poarta pe sectiunea "Achizitie instrumente", nu aici! Revin cu o imagine tot de pe Dunare, facuta in aceeasi zi ca precedenta dar su soarele mai spre apus: ----------------------------------- dadrian 25 Noi 2012 14:05 ----------------------------------- scuze, am sa deschid un topic nou. adrian ----------------------------------- ursamajor 11 Ian 2013 10:24 ----------------------------------- Folosind o tehnică astronomică și aplicând-o la fotografia generalistă, am reușit să obțin niște abstracte drăguțe. Una din ele aici... La derdeluș... ----------------------------------- valy 11 Ian 2013 11:10 ----------------------------------- Nu te teme de umbre: ele doar arată că există zăpadă în apropiere. ----------------------------------- Gabi-737 25 Feb 2013 20:55 ----------------------------------- #dadrian, aparatura ta e suficienta pentru ce vrei sa faci. Se vede clar ca este potential si nu il folosesti la maxim. In afara de zgomotul mare, pozele sunt foarte bune. Daca colimarea este ok si conditiile atmosferice la fel, rezultatele vor pe masura. ----------------------------------- aandrei 01 Mar 2013 15:00 ----------------------------------- Ma lupt cu colimarea unui Celestron Firstscope 76/300. Am marcat centrul oglinzilor si le-am colimat astfel incat sa se suprapuna cele trei puncte. Am inteles ca am gresit, folosesc astfel numai partial ariile oglinzilor, corect era sa decalez secundara mai departe de focuser si mai aproape de primara. O imagine luata cu telefonul prin ocular Super Plossl 10mm - "starea prezenta" a telescopului si, pentru comparatie, direct. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mar 2013 21:29 ----------------------------------- La poze nu ma pricep,daca astepti comentarii/indicatii,pot sa-ti spun doar ca mie imi plac. Cu telescopul nu ai procedat corect,secundara nu trebuie punctata. De asemenea,trebuie sa muti oglinda primara in sus ,nu secundara spre oglinda. In plus,e un newtonian la F/4 deci centrul geometric al secundarei nu trebuie sa coincida cu axa optica,secundara trebuie apropiata de oculat cu cativa milimetri. Spor la experimente in continuare,Mircea ----------------------------------- aandrei 07 Mar 2013 10:41 Pan-STARRS ----------------------------------- Seara. ----------------------------------- zoth 22 Mar 2013 20:54 ----------------------------------- Saptamana asta m-am intersectat cu un fenomen meteo ce mi s-a parut interesant de surprins pe pelicula. O "palnie" uriasa de ploaie in directia Muresului: ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Mar 2013 14:40 ----------------------------------- zoth,dadrian,aandrei,alderamin59 si ceilalti Foarte frumoase pozele voastre,va invidiez,nu stiu sa fac asa ceva. Asa ca astept cu placere sa vad urmatoarele poze ale voastre. Mircea PS:cand mergem la cumparaturi, incep sa ma invart in mod suspect ,tot mai mult timp,pe la standurile cu aparate foto digitale. Suspect...din punctul de vedere al sotiei,al carei radar nu scapa nimic! :D ----------------------------------- MrMxyzptlk 06 Mai 2013 14:00 ----------------------------------- Azi am incercat si eu pentru prima data sa fac fotografii la avioane prin telescop cu camera DMK21AU04AS. Pot sa spun ca este un hobby greu, cautarea manuala fiind grea, insa mi-a placut. Iata rezultatele: ----------------------------------- jimao22 06 Mai 2013 15:39 ----------------------------------- De unde sti ce curse sunt, dar mai ales care e altitudinea si viteza in momentul fotografierii? ----------------------------------- MrMxyzptlk 06 Mai 2013 15:50 ----------------------------------- Exista un link care prezinta datele de la avioane cu sistemul ADS-B http://www.flightradar24.com/ Pur si simplu ma uit dupa captura ce am filmat :) Exista posibilitatea pentru variatii minime, insa nu am aeroport in preajma astfel avioanele asupra orasului au inaltime si viteza standard. ----------------------------------- zoth 06 Mai 2013 18:38 ----------------------------------- Acum cred ca ar merge si o poza facuta in sens invers, adica de sus in jos :) Imaginea e de anul trecut si arata iesirea de pe continent prin dreptul Albaniei. Cineva acolo jos, pe langa Insula Soarecelui, imi facea in ciuda dandu-se cu barcuta pe apa ... ----------------------------------- MrMxyzptlk 06 Mai 2013 19:35 ----------------------------------- Am avut un prieten care a trecut peste Sf Gheorghe anul trecut, cred in Septembrie. Insa inca nu aveam camera :) Data viitoare cand aflu pe cineva chiar o sa fac :) ----------------------------------- neox 06 Mai 2013 20:53 ----------------------------------- Faina poza Zoth :D ! Ca tot veni vorba de imagini luate de sus in jos, cateva momente de serenitate la 12.000 de metri si ceva mai jos :) in drum spre Germania. ----------------------------------- valy 06 Mai 2013 23:46 ----------------------------------- Deci voi erati pe acolo.. ----------------------------------- Michel Ardan 07 Mai 2013 05:30 ----------------------------------- Legat de înălțimea avioanelor. Privind o poză cu un avion, și văzând că a fost prins la o înălțime de 10km, am putea trage concluzia falsă că așa s-ar vedea acel avion pozat de la o distanță de 10km, omițând distanța reală, în linie dreaptă, între observator și avion, ce poate fi de peste câțiva zeci de kilometri. @Valy & MrMxyzptlk : Ce câmp au pozele ? ----------------------------------- MrMxyzptlk 07 Mai 2013 08:07 ----------------------------------- Michel Ardan in teorie camera este 640x480, cu pixeli 5.6umx5.6um si am folosit cu telescop 150/750, asta inseamna ca FoV-ul pentru uz astronomic este de 12.3x16.4 arcminute. Boeing-ul 777 UA a trecut direct asupra mea, iar Airbus-ul A380 era deasupra unui punct la cca 6km (estimez), asta inseamna ca era in jur de 13.9 km in momentul in care am facut poza, insa nu pot sa stiu exact din pacate. ----------------------------------- Michel Ardan 07 Mai 2013 09:11 ----------------------------------- Pentru Boeing 777, în funcție de model (cele de lungime 63.7 m sau 73.9 m ) rezultă o distanță în linie dreaptă de 14,3 km sau 16,6 km; înclin pentru prima variantă. Nice shooting. 8). ----------------------------------- MrMxyzptlk 07 Mai 2013 20:56 ----------------------------------- Inca cateva incercari de azi, Cargolux este un mosaic :D ----------------------------------- Erwin 08 Mai 2013 09:36 ----------------------------------- Faine. Am și eu câteva poze din avion, ceva mai clar nu se putea deoarece hublourile erau cam murdare... http://img96.imageshack.us/img96/9379/img9500z.jpg Balaton, Ungaria ----------------------------------- dadrian 11 Mai 2013 13:53 ----------------------------------- Pina cind voi putea face astrofotografie, ma multumesc cu avioane Adrian ----------------------------------- MrMxyzptlk 11 Mai 2013 14:54 ----------------------------------- Absolut superbe dadrian. Ce camera folosesti? Ce tehnica? ----------------------------------- dadrian 11 Mai 2013 20:56 ----------------------------------- Folosesc un dobson de 8" Skywatcher Flexitube si un Nikon D800. Cite odata pun si un teleconvertor de 1,7 (la ultimele poze nu am folosit teleconvertorul). Tehnica este simpla - prizi avionul in luneta cautatoare si daca este bine aliniata, atinci vai fi usor de prins si in vizor. Urmarirea si focusul se fac manual. Trebuie subexpus cam cu 2 trepte - depinde si de lumina. Restul este doar exercitiu, cind am incercat prima data nu am prins nici un avion in cadru, acum rar mi se intimpla sa ratez unul. Este foarte utila aplicatia www.flightradar24.com pentru a cunoaste ce avioane trec, precum si directia. Adrian ----------------------------------- Teo 08 Iun 2013 10:54 ----------------------------------- Dupa o pauza de cateva luni, azi am repus in functie luneta home made 60/800 mm cu obiectiv Carton. Am fotografiat afocal un varf de antena pe care se afla un gugustiuc. Ocularul a fost un super Plossl de 10 mm focala ( deci a rezultat un 80 X ) iar aparatul utilizat a fost un Canon EOS 400 D. Fotografiile au fost facute tinand aparatul cu mana la ocular. Distanta pana la "tinta" aproximativ 120 metri. Am aplicat si un usor zoom din obiectivul aparatului pentru a putea incadra bine fotografia. A rezultat un zoom de aproximativ 100-120 X. Ulterior am aplicat si un oarecare crop pentru a renunta la marginile negre ale fotografiilor. In fotografia facuta fara telescop am marcat "tinta" cu o bulina rosie. Imaginile prin telescop sunt "in oglinda" deoarece am o prisma zenitala care inverseaza imaginea stanga-dreapta. ----------------------------------- ioanIS 08 Iun 2013 12:25 ----------------------------------- Pot sa te rog la ce ISO ai facut pozele cu pasarea, dar si care este timpul de declansare al pozei? Mi se pare foarte interesant! Multumesc! ----------------------------------- Teo 08 Iun 2013 15:05 ----------------------------------- Pot sa te rog la ce ISO ai facut pozele cu pasarea, dar si care este timpul de declansare al pozei? Mi se pare foarte interesant! Multumesc! Salut ! Mersi pentru apreciere. Pozele au fost facute la ISO 400 iar timpul de expunere cuprins intre 1/60 secunde si 1/30 secunde. Iata mai jos si un print screen al informatiilor din EXIF : ----------------------------------- Tavi F. 09 Iun 2013 21:16 ----------------------------------- Daca as avea DSLR, in veci n-as mai poza in set-up afocal... sa nu mai am de a face nici cu culoarea laterala indusa de ocular. Un pasaroi si din partea mea, aflat la o distanta de aprox. 60m. Luneta D78mm, F1200mm. Imagine din seara asta. ----------------------------------- Michel Ardan 10 Iun 2013 02:11 ----------------------------------- Dar l-ai surprins, nu glumă. Pare că și el se uită în obiectiv cu coada ochiului, deși aparent este concentrat pe altceva. :D ----------------------------------- Tavi F. 10 Iun 2013 15:29 ----------------------------------- Bine, se tot misca el, n-avea alinare. Dar din doua rafale a cite 10 cadre fiecare, am ales-o pe cea afisata aici. Ca urmare a turbulentei groaznice din timpul zilei, trebuie sa pozez dimineata devreme sau seara. Lumina era tare slaba, am folosit timp de expunere de 1/5s. Mai am inca un soi de pasarel, capturat dimineata. ----------------------------------- Laurentiu 10 Iun 2013 20:01 ----------------------------------- Graur :D ----------------------------------- MrMxyzptlk 10 Iun 2013 20:33 ----------------------------------- Un avion pentru azi :) De la Doha la New York ----------------------------------- Tavi F. 13 Iun 2013 22:34 ----------------------------------- Alti pasarei. Eu sint incepator, nu stiu sa-i stacuiesc, dar ma apuc sa invat si sa vedeti atunci ce o sa iasa! :lol: ----------------------------------- valy 13 Iun 2013 23:17 ----------------------------------- E greu de stackuit pasarile, sunt iuti, daca vrei neaparat sa le pozezi mai bine, cea mai "curata" tehnica sa iasa clare e sa te apropii de ele, asa nu va trebui sa fortezi zoomuri mari. ----------------------------------- nobody 14 Iun 2013 00:27 ----------------------------------- Chiar ai nevoie de stacking ? ----------------------------------- Tavi F. 14 Iun 2013 08:57 ----------------------------------- Da, bineinteles ca am nevoie de stacuire. Nu-i greu, pornesc traking-ul, apoi aplic derotirea la procesare! ----------------------------------- zoth 08 Sep 2013 09:25 ----------------------------------- Un front suparat de ploaie intalnit pe traseu in urma cu o saptamana si ceva in dreptul localitatii Chichis. Mai tarziu, spre ora 18 avea sa ne ajunga din urma in locul de popas de la Timisul de jos si sa stinga definitiv lumina. A urmat o ploaie grozava. Konec filma ... ----------------------------------- Teo 08 Sep 2013 10:23 ----------------------------------- Un nor cirrus care mi-a placut in mod deosebit si un elicopter de mici dimensiuni pe un fundal cu nori cumulus congestus. Ambele fotografii sunt facute prin geamul de la fereastra. De aceea apar unele pete. ----------------------------------- adic 08 Sep 2013 10:29 Observare avioane ----------------------------------- Incercati sa observati avioane pe timp de zi si in acelasi timp sa le identificati si sa le urmariti pe www.flightradar24.com Cu flightradar24 si GooglEarth puteti sa masurati distanta pana la avion. O sa fiti uimiti pana la ce distanta puteti sa le urmariti. ----------------------------------- Sarrah 09 Dec 2013 17:46 ----------------------------------- Meteorit in Norvegia. Era noapte, dar am postat la observatii pe timp de zi. :oops: http://www.meteoportaleitalia.it/news-globali/news-globali/video-foto-meteo-e-natura/13766-palla-di-fuoco-esplode-nei-cieli-della-norvegia-guarda-il-video.html ----------------------------------- cristiastronomie 17 Feb 2014 15:40 ----------------------------------- Nu stiu daca merge aici, dar e prima data cand incerc sa fac poze la fulgi de zapada. ----------------------------------- valy 23 Mar 2014 23:52 ----------------------------------- Cateva avioane din ultimile zile: ----------------------------------- jimao22 25 Mai 2014 19:21 ----------------------------------- La intalnirea de anul asta de la Lisa am aflat de la dcristi ca daca sti unde sa cauti, planetele mari se pot vedea si in plina zi. Ajuns acasa in cursul zilei de azi, am vrut sa verific chestia asta. Si fiindca telescopul meu din observator este bine sincronizat cu cerul real, am dat un "slew" catre Jupiter. Rezultatul din imaginea de mai jos este facut cu camera deep-sky ATIK 314L+, prin filtru Ha (ca sa atenuez radiatiile solare puternice), ora fiind 2:00 dupa amiaza pe un soare puternic, timp de expunere 0,01 secunde. Senzorul era racit la 1...2 grade Celsius. Jupiter, fix in centru. Sper sa nu aiba nimeni pretentii la detalii - in observator erau 29 grade Celsius si nici o metoda de focalizare nu cred ca ar fi avut succes. ----------------------------------- valy 20 Sep 2014 23:32 ----------------------------------- Scade contrastul puternic pe timp de zi, nici Luna nu prea merge. Insa tranzitele, mai ales peste Soare se simt in largul lor ziua: ----------------------------------- dragos.n 21 Sep 2014 00:31 ----------------------------------- Da, contrastul pe coada avionului e cam mic :lol: Nu pot sa citesc ce scrie pe ea. Si nici nu pot sa fac analiza chimica a contrails-ului, sa vad cat carbon contine. Coooool. ----------------------------------- valy 21 Sep 2014 16:22 ----------------------------------- Cu un fillin flash se rezolva. ----------------------------------- jimao22 21 Sep 2014 20:40 ----------------------------------- Folosesti CALSKY ca sa obtii tranzitele? :) ----------------------------------- valy 21 Sep 2014 20:49 ----------------------------------- Nu, e ca la peste, chestie de locatie. ----------------------------------- dragos.n 21 Sep 2014 21:11 ----------------------------------- Tu ne pacalesti. Ai vreun AWACS prin podul de la bloc, si nu vrei sa recunosti. ----------------------------------- valy 21 Sep 2014 21:23 ----------------------------------- Asa cum pescarul nu-si desconspira secretul, nici eu nu recunosc ca am Awacs in pod ;). ----------------------------------- 2SKY 21 Sep 2014 22:05 ----------------------------------- Cred ca are E liber , cunoscind culoarul si altitudinea , restul este pescu.... . Oricum sint tari . ----------------------------------- valy 25 Sep 2014 00:14 ----------------------------------- Nu prea trebuie sa cunosti nimic, doar o ruta mai aglomerata sa fie oarecum tangenta la soare si sa ai contrailuri sa vezi avionul cand se apropie, in weekend am avut cam 2-3 tranzite pe zi. ----------------------------------- Tavi F. 26 Feb 2015 07:37 ----------------------------------- Un guguman (se afla la 13..15m). Canon 550D + Tair3 4.5/300 la f/4.5 (de buna calitate). 400ASA, 1/500s ----------------------------------- Tavi F. 12 Mar 2015 21:57 ----------------------------------- Un guguman fotografiat prin luneta cea mica cu obiectiv simplet. Pasarea se afla intr-un nuc, estimativ tot la 13..15 metri distanta: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16589055097/sizes/o/ Cadru intreg, redus la 1280px pe lungime. ----------------------------------- valy 11 Oct 2015 01:41 ----------------------------------- Curcubeu, in diverse ipostaze: ----------------------------------- Andi 11 Oct 2015 07:35 ----------------------------------- Curcubeu, in diverse ipostaze: Irizație și halou. ----------------------------------- Erwin 12 Oct 2015 08:59 ----------------------------------- Sâmbăta cealaltă, la începutul lunii, făcând niște teste, am observat avioane cu newtonianul DH 158mm cu ocularul Hyperion de 24mm, aflate la înălțimea de croazieră și am fost uimit de detaliile care se pot vedea de la mare distanță, chiar dacă este turbulență. Probând telescopul la zenit în câmp au apărut niște chestii mici și albe difuze care se mișcau cu viteză mare. Ce să fie? OZN-uri? Am reușit să focalizez și să-mi dau seama că sunt funigei, păianjeni care migrează folosindu-se de o pânză plutitoare pe curenții de aer. :D ----------------------------------- Andi 12 Oct 2015 13:33 ----------------------------------- Octombrie este luna lor de activitate. ----------------------------------- valy 03 Apr 2016 22:00 ----------------------------------- Soare si avioane: ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Apr 2016 20:32 ----------------------------------- valy (...nu am cuvinte de invidie :mrgreen: ). Serios acum ,sincere felicitari, pata solara imbogateste imaginea,foarte frumoase pozele. Ai vanat momentul sau s-a intamplat pur si simplu ? Deci si observatiile de zi pot oferi surprize dintre cele mai placute , Mircea ----------------------------------- valy 04 Apr 2016 23:08 ----------------------------------- Am stat la panda, ca la peste ;). ----------------------------------- dragos.n 05 Apr 2016 00:02 ----------------------------------- Eu nu am decat cuvinte de admiratie, pentru rabdarea, si viteza de reactie de care ai dat dovada (chiar daca ai o camera relativ rapida). Mai ales ca stiu cat e de greu sa obtii asa ceva. ----------------------------------- valy 16 Apr 2016 21:28 ----------------------------------- Multumesc. Doua capturi de azi: o fâță si o balena. ----------------------------------- sorini 27 Apr 2016 10:14 ----------------------------------- Saptamana trecuta, dupa nesfarsite ploi, intr-o dimineata plecand in delegatie pe A1, am observat pe dreapta un orizont de munti. Dupa ce aerul a fost spalat de atata ploaie, se vedeau superb. Nu am rezistat, am iesit de pa autostrada pe la km100, am instalat rapid SC-ul (6") si prin ocularul de 32, privelistea era extraordinara. Cum in bagajul de observatie (inca) nu am si o camera foto, am incercat sa va impartasesc cele vazute folosind telefonul. Presupun ca muntii sunt masivele Iezer-Papusa, aflati la o distanta de aprox 80km de punctul de observare. Se mai vedea ceva si in dreapta, cred ca Piatra Craiului, dar foto nu au iesit acceptabil. Daca poate cineva confirma ca in foto apar Iezer si Papusa, ii multumesc si ma bucur ca am prins o zi cu aer atat de curat. Numai bine, ----------------------------------- Erwin 27 Apr 2016 20:17 ----------------------------------- Da, i-am văzut și eu astă iarnă puțin după Pitești de pe un deal pe drumul spre Craiova. Am făcut o panoramă: https://flic.kr/p/Buyi7d ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Apr 2016 20:22 ----------------------------------- valy,sorini si Erwin Multumesc pentru poze ,diferite dar toate foarte faine ,felicitari ! Mircea ----------------------------------- valy 15 Iun 2016 00:30 ----------------------------------- A380 peste blocuri: ----------------------------------- sorini 18 Oct 2016 21:27 ----------------------------------- In timp am tot incercat sa fotografiez Monumentul Eroilor (Crucea) de pe Caraiman de la o distanta cat mai mare, respectiv din zona Complexului Paralela 45, de pe DN1, dar nu, si nu. Acum vreo 2 saptamani, intre 2 ploi, am prins o atmosfera destul de curate si am avut un pic de timp sa vizualizez mai bine zona. Nu, Crucea nu se vede, probabil fiind mascata de masivele din Bucegi, dar am fotografiat releul Costila. Am folosit SC6 cu ocularul de 18mm si telefonul in mana. Distanta, aprox 50km. Imaginea a fost un pic crop-uita, sa elimin colturile vignetate. Numai bine, ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Oct 2016 19:32 ----------------------------------- Bravo Sorine , 50 km este o distanta maricica. Pe vremuri ,cand inca locuiam la bloc la etajul VII , am observat cu dobsonianul de 160mm releul TV de la Siria aflat la aprox. 30 km. Mircea ----------------------------------- Erwin 21 Oct 2016 21:15 ----------------------------------- L-au fotografiat unii de pe blocuri înalte din nordul Bucureștiului, iarna când transparența este excepțională. Crucea de pe Caraiman e mai jos, nu se vede din orice poziție, e obturată de un deal spre sud. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Oct 2016 22:24 ----------------------------------- :shock: :!: :!: :!: ----------------------------------- valy 22 Oct 2016 13:04 ----------------------------------- De obicei iarna, cand e frig si senin, se vad: http://www.activenews.ro/prima-pagina/IMAGINI-de-exceptie.-Muntii-Carpati-vazuti-din-Bucuresti-37720 ----------------------------------- sorini 24 Noi 2016 16:34 ----------------------------------- Intr-o postare anterioara este o foto a Costilei, vazuta de la paralela 45. Mai jos este acelasi obiectiv din aceeasi locatie, dar am folosit recentul setup (pt viitoare si ambitioase astrofoto): Canon 1200 modat, in prime focus pe SC6. Din pacate, tot sudul tarii, de mai bine de 3 saptamani este anti observatii, iar vizibilitatea a fost sub orice limita (ma mir ca a iesit si atat). ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Noi 2016 22:36 ----------------------------------- Bravo , sunt totusi 50 km , mult succes cu noua dotare ! Mircea ----------------------------------- sorini 03 Ian 2017 11:20 ----------------------------------- La multi ani, tuturor! In seara zilei de 2.01, inca nu apusese bine soarele, si in lumina de crepuscul apareau foarte frumos “printesele” serii, Venus si Luna. Din pacate nu ma pricep sa prind si albastrul purpuriu al cerului (cerul apare negru, din cauza expunerii scurte si a diafragmei mici: f/10, 1/25”, ISO200). ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mar 2017 18:42 ----------------------------------- sorini Foarte frumoasa poza ta ! Eu azi am incercat sa pozez Luna pe cerul de zi atat direct cu ''sapuniera'' mea cat si prin luneta de 90x600mm ,afocal la 24x /Plossl 25mm, cu filtru ''Moon and Skyglow''. Cat despre indemanare , iaca ne facem ucenicia deodata... Tie ti-a iesit bine Luna iar mie culoarea albastra !:D Mircea ----------------------------------- mihai leahul 06 Mar 2017 19:40 ----------------------------------- Desi e mai spre seara, lumina este foarte buna inca si culorile sint placute. Aici Marte cu Venus si cu atentie se poate vedea si Uranus cred. Spor! ----------------------------------- hardstyle 02 Apr 2017 20:51 ----------------------------------- Am incercat astazi avioane. Foarte greu nu ,am reusit.. cu imaginea inversa si viteza lor. Si ca nici nu am scos de mai mult de 4-5 ori telescopul la practica.. M-am mai jucat terestru ,m-am uitat catre "rusi" ca am vedere inspre ucraina fiin dintr-un oras granita. Nicio sansa cu ocularul de 10 mm din cauza turbulentei. Cand sa duc si montura in casa ma uit pe cer si vad luna :| Scot iar tubul,montez si o privesc oleaca,destul de stearsa si foarte greu de focalizat cu ocularul de 10mm. Am incercat poza cu telefonul afocal dar normal ca nu am reusit. Mi-as dori foarte mult sa pot observa avioanele,le ador! ----------------------------------- valy 02 Apr 2017 21:19 ----------------------------------- Mi-as dori foarte mult sa pot observa avioanele,le ador! O ora de exercitiu si nu e greu, doar ca trebuie inceput cu un ocular cu focala mai lunga deci magnificatie mai mica. :D ----------------------------------- cristiastronomie 23 Mai 2017 23:21 ----------------------------------- Curcubeu "dublu" Ploiesti 21.05.2017 ----------------------------------- Erwin 24 Mai 2017 05:38 ----------------------------------- Pentru poze afocale cu telefonul trebuie să faci un pic de zoom ca să scoți vignetarea. Mie mi-au ieșit unele chiar decente folosind un ocular plossl de 25mm (stock) mai bine decât cu Panoptic 24mm. Dacă faci rost sau confecționezi un suport e mult mai simplu. La avioane m-am uitat, e greu într-adevăr de urmărit dar dacă ai un prieten îl pui să urmărească avionul prin căutător și tu te uiți prin ocular, apoi faceți schimb. :) ----------------------------------- valy 10 Iul 2017 22:14 ----------------------------------- Un fel de tele macro cu fluture: ----------------------------------- tudor 24 Sep 2017 21:46 ----------------------------------- Pe stanca Tohani am folosit luneta terestra TS 20x60-60 si telefonul mobil. Am identificat si fotografiat Casa Presei si alte cladiri din Bucuresti care se aflau la 75km distanta de mine. Se poate observa si un avion care cred ca se indrepta spre Otopeni. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Sep 2017 20:07 ----------------------------------- Ai prins si planeta secreta Nibiru ! :wink: Acu' serios vorbind , imi plac foarte mult pozele tale , au ceva ciudat ,strain , vechi . Nemaivorbind de performanta de a vedea obiecte terestre aflate la distanta de 75 km. Felicitari ,Mircea ----------------------------------- tudor 26 Sep 2017 04:44 ----------------------------------- Multumesc Mircea. Spectivul nu s-a "spetit" prea mult ca sa-mi arate departarile..de la 20x pana pe la 45x se vedea bine Da Mircea, acum ca mi-ai zis parca se aseamana cu "Zona" din "Calauza" lui Tarkovski. Sau cu o imagine prin binoclu ca din filme, unde inevitabil trebuiau sa fie vizibile particule de praf in interiorul binoclului, ca si cand toti regizorii aveau acelasi binoclu cu lentile prafuite. O situatie similara este cu zgomotul de pistol care este acelasi in toate filmele romanesti :) Cat despre Nibiru, ma mir cum de nu am remarcat-o! :) ----------------------------------- iulian90 14 Oct 2017 21:48 ----------------------------------- Salutare tuturor. Am observat in acest topic multe poze cu avioane,asa ca am postat si eu aici cateva instantanee obtinute din aceste capturi video cu avioane. De ceva timp m-am apucat si eu sa fac capturi video la avioane :lol: , cu camera Samsung S830 modificata pentru prime focus,care am montat-o pe telescopul reflector de 114mm F/7,9. Fotografii nu am incercat deoarece nu stiu daca ar iesi bine, ar putea iesi miscate, mai ales ca urmarirea avioanelor o fac actionand manual montura dobson a telescopului si nu pot mentine perfect telescopul perfect pe directia in care zboara avionul. Pentru inceput au iesit destul de bine capturile cu avioane, cu toate ca este loc de mai bine,deoarece si camera filmeaza in format de doar 640x480 (0.3 Mp),iar pozele nu le face prea bine deoarece i-am scos obiectivul cu tot cu acel obturator. Am filmat si un deltaplan ce trecea pe langa Braila la 1-2 kilometri departare. ----------------------------------- valy 15 Oct 2017 23:41 ----------------------------------- Bune, in pofida rezolutiei mici :) Soare si in Bucuresti: ----------------------------------- sorini 18 Oct 2017 12:50 ----------------------------------- Ieri dimineata, plecand din Miercurea Sibiului, nu am putut sa nu opresc pt cateva foto cu un frumos triplet in lumina rasaritului: Luna, Marte (cu zoom, sub Luna) si Venus. Numai bine, ----------------------------------- valy 28 Oct 2017 23:51 ----------------------------------- #, *: ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Oct 2017 14:36 ----------------------------------- Asta ucide Astronomia si nu numai... Gazele arse care provoaca darele de condens nu se vad dar nu pleaca nicaieri ,imputesc lent si ireversibil atmosfera. De aici vin ,prin mecanisme care sunt fie nestudiate ,fie ignorate intentionat , fenomenele meteo extreme al caror victime am inceput sa fim. Va fi din ce in ce mai rau ! Mircea ----------------------------------- Erwin 29 Oct 2017 17:21 ----------------------------------- Mulți nori = scade iradianța, așadar efectul este contrar încălzirii produse de bioxidul de carbon și alte gaze cu efect de seră. Probabil sunt mai multe gaze decât nori, ar trebui făcute măsurători precise. Numărul avioanelor pe cer a crescut substanțial în ultimii 10 ani iar efectul lor - dincolo de orice teorie a conspirației - nu mai poate fi neglijat, în special în privința poluării cu gaze, aerosoli și microparticule. ----------------------------------- valy 29 Oct 2017 18:25 ----------------------------------- Se pot interzice foarte usor avioanele si celelalte surse de poluare. ----------------------------------- Erwin 29 Oct 2017 19:43 ----------------------------------- Numai dacă le înlocuiești cu altceva. Transportul aerian e o industrie înfloritoare și nu merge pe electric, de altfel mașinile electrice actuale sunt departe de a fi nepoluante atât în privința producției cât și energiei pe care o consumă. Aș vrea să prind un viitor în care avioanele sunt înlocuite cu dirijabile electrice cu panouri solare deasupra și umplute cu heliu produs prin fuziune. :) ----------------------------------- valy 29 Oct 2017 22:06 ----------------------------------- Numai dacă le înlocuiești cu altceva. ..Pai..nu le inlocuiesti.. :) ----------------------------------- valy 26 Dec 2017 23:28 ----------------------------------- Azi a fost soare :) ----------------------------------- tudor 26 Dec 2017 23:41 ----------------------------------- Zici ca-i Jupiter cu benzile alea :) ----------------------------------- Armand Popa 10 Ian 2018 22:32 ----------------------------------- cum or fi ele, avioanele, poluante, dar urmarirea lor cu un dobsonian este un exercitiu destul de bun. Si daca reusesti sa il mentii in campul vizual mai mult timp e si distractiv :) ----------------------------------- Erwin 11 Ian 2018 08:25 ----------------------------------- Am făcut asta în 2: unul ținea telescopul pe avion uitându-se prin căutător iar celălalt prin ocular. Altfel n-ai acces la măriri mai mari. :) ----------------------------------- valy 11 Ian 2018 12:36 ----------------------------------- Nu stiu cume la voi, dar la mine merge ca uns :) https://www.youtube.com/watch?v=yt_kkwdvRAw&t=245s ----------------------------------- Armand Popa 11 Ian 2018 12:56 ----------------------------------- cu ce instrument? din mana? :shock: ----------------------------------- iulian90 11 Ian 2018 15:13 ----------------------------------- Este parcă prea stabilă imaginea din filmare, pentru un instrument ținut în mână. :) Este destul de dificil să menții in cadru avionul, chiar și cu instrumentul fixat pe o montură, dacă nu este motorizată. Am făcut și eu filmări la avioane cu o cameră montată pe telescopul de 114mm cu montură tip Dobson și mențin destul de greu avioanele in cadru, din cauza câmpului vizual îngust, a vibrațiilor și altor cauze. :) ----------------------------------- iulian90 16 Mar 2018 19:54 ----------------------------------- Zilele acestea,cand a mai fost senin ziua,am mai facut cateva poze la avioane. :) Nu am mai facut filamari,desi ar fi fost mai indicat,dar fiindca in mod video,majoritatea camerelor pe care le am filmeaza cu rezolutie mica,de 640 x 480,iar in mod foto,camera Genx GDV720, are o rezolutie de 2976 x 2232,mult superioara fata de rezolutia din modul video,am decis sa merg pe calea fotografierii la avioane. Am deprins si miscarile necesare pentru mentinerea telescopului in directia avionului,am aflat ca camera fotografiaza cu intarziere de 0.5-1 sec. de la apasarea butonului de declansare,deci primele cadre mi-au iesit nasol,fara avionul in ele,doar contrailul din urma sa, :lol: dar am invatat sa declansez mai devreme,cand avionul e inca la marginea cadrului,pana face aparatul poza ,avionul deja ajunge in mijlocul cadrului si mentin si telescopul in miscare dupa avion,in timpul declansarii. Expunerea o reglez cat mai mica,pentru imagini cat mai clare,dar nu exagerat de mica ,pentru a nu intuneca imaginea prea mult,caci camera nu are reglaj si pentru ISO,ca sa pot compesa expunerea prea mica. In mare,am invatat cam ce trebuie sa pot fotografia obiecte in miscare,cum sunt avioanele. Am incercat sa fotografiez si avioane de vanatoare,dar acelea sunt mai rapide si mai dificil de urmarit. :lol: ----------------------------------- iulian90 04 Apr 2018 18:48 ----------------------------------- Salut tuturor. In ultima vreme mi-am mai perfectionat tehnica de fotografiere la avioane si am avut parte de cateva rezultate bune,unele chiar foarte bune. Mai jos prezint cele mai reusite poze cu avioane. Echipamentul folosit a fost camera foto modificata Genx 720 si telescopul reflector de 114/900mm pe montura Dobson. In afara de acestea, am testat si camera foto bridge Panasonic DMC-FZ 7, la fotografiat obiecte si asezari din departari cu zoom 12x, de pilda orasul Galati,cu Combinatul Siderurgic fotografiat de la marginea nordica a orasului Braila.Distanta dintre Braila si Galati este de aproximativ 20 Km. Camera Panasonic s-a dovedit a fi foarte buna ,mai ales pe timp de zi. ----------------------------------- Gaman Gabriel 01 Mai 2019 18:51 ----------------------------------- M-a prins și pe mine boala să fac poze la avioane :D Acum cu adaptorul e mult mai ușor dar totuși încă dificil, în special de focalizat avioane în mișcare. Pozele sunt făcute cu Canon 1100D prin Dobsonul meu de 8 inci în prime focus. M-a ajutat mult FlightRadar24 să văd ce avioane trec deasupra sau în apropierea locației mele. Wizz-ul e de pe 20 aprilie iar colajul e de pe 29 aprilie. Am ajuns să vreau cer senin și ziua, nu doar noaptea. :lol: ----------------------------------- Gaman Gabriel 11 Mai 2019 18:12 ----------------------------------- Un WizzAir puțin mai artistic dacă se poate spune așa. După ce am făcut poze la Lună, era cât pe ce să plec cu telescopul când văd avionul că venea spre mine din est. Scos repede capacul, țintit prin căutător și cam asta a ieșit. Trebuie să țin minte : 1/640 nu e suficient deloc dacă avionul e destul de aproape. ----------------------------------- iulian90 12 Mai 2019 12:38 ----------------------------------- Oho, foarte frumoase pozele cu avioanele, felicitari Gabriel ! :D Inseamna ca e foarte bun un aparat foto Canon la avioane, prin -un telescop, cu mult superior fata de camerele foto care le detin, E-Boda dvr 2001 si Aiptek dv 6800. Am mai continuat si eu sa mai fac poze la avioane anul acesta, mai ales in prima parte a lunii aprilie, insa nu pozele facute de mine nu se compara nici pe departe la calitate cu cele facute de tine Gabriel. :) Camerele foto/video ale mele sunt inferioare fata de aparatul foto Canon 1100D, atat ca rezolutie cat si ca nivel de zgomot, nu au full control la expunere sau gain, au doar reglaj de compensatie expunere EV +/- si nu pot fotografia sau filma avioanele in conditii de luminozitate scazuta deoarece ambele camere ale mele cresc automat expunerea si imaginile ies mai neclare, miscate. Folosesc si eu site-ul Flight Radar 24 pentru a vedea daca se apropie vreun avion de zona Brailei. In zona orasului Braila, ca si in mai toata zona Moldovei si nord-estul Munteniei, avioanele trec mai rar decat in zona Bucurestiului sau in vestul tarii. ----------------------------------- Gaman Gabriel 12 Mai 2019 19:06 ----------------------------------- Nu-i rău deloc. Eu nu m-am născut cu Canon, am avut zile grele cu camere slăbuțe, dar tot aveam satisfacția că e munca mea. Nu vrea să descurajez pe nimeni, e vorba de pasiune și distracție aici. :) Eu în prime focus sunt blocat în sensul că am o mărire fixă și nu o pot modifica, dar tu văd că nu te sfiești deloc :lol: mai ai un pic și intri în avion. ----------------------------------- valy 12 Mai 2019 21:30 ----------------------------------- Daca filmezi cu camera poti face stack ca sa mai scapi de zgomot si sa mai castigi detalii, merita incercat. ----------------------------------- iulian90 12 Mai 2019 22:17 ----------------------------------- Camerele mele au senzori mici ,mai ales E-Boda dvr2001, de aceea avioanele par mari si nu incap cateodata in cadru, atunci cand se apropie mai mult de Braila. Folosesc de obicei camera E-Boda la avioane, prin metoda filmarii, fiindca este mai buna varianta asta decat fotografiatul, sunt sanse mai mari sa apara mai multe cadre clare decat cu metoda fotografiatului. La varianta cu fototografiatul, trebuie coordonare buna intre miscarea telescopului si momentul apasarii butonului de declansare a aparatului foto, eu de multe ori scapam avionul din cadru in momentul fotografierii, sau aparea doar partial in cadru, de multe ori neclar, de aceea am renuntat la metoda asta, preferand filmarea avioanelor, din care extrag apoi cadrele cele mai bune. Am incercat si stacking cu cateva cadre, dar nu merge cu prea multe cadre deoarece avionul fiind in miscare isi schimba pozitia ,mai ales cand se apropie, variaza si marimea sa aparenta si unele parti din avion ies neclare dupa stacking, ca de ex. botul sau varfurile aripilor ori a cozii etc. ----------------------------------- Gaman Gabriel 16 Mai 2019 20:44 ----------------------------------- Un avion prins azi, mai spre seară ----------------------------------- iulian90 27 Iun 2019 20:01 ----------------------------------- Cu ocazia achizitionarii recente a unui aparat foto DSLR marca Canon 450D, azi am facut cateva poze la avioane cu acest aparat ,montat pe telescopul de 114mm f/8, dar nu direct in focus, caci nu ajunge deloc, ci cu lentila Barlow 3x montata direct pe adaptorul dintre aparat si telescop pentru a putea ajunge in focus. Foarte bun aparatul in comparatie cu ce camere am avut pana acum. :) Doua dintre pozele facute la un avion al companiei Blue Panorama (Boeing 767) au iesit mai bune si mai clare decat pozele la avioane realizate pana acum cu camerele E-Boda dvr 2001 , Aiptek dv6800, Samsung s830 sau Genx gdv720. ----------------------------------- Teo B01 20 Oct 2019 18:14 ----------------------------------- Tranzit ----------------------------------- Teo B01 25 Noi 2020 15:45 ----------------------------------- OZ_ (orătănii zburătoare) ----------------------------------- iulian90 25 Noi 2020 16:21 ----------------------------------- Faine capturile cu avionul si cu pasarile ce trec prin dreptul discului solar, pe care se vad si pete solare. :D Apropo de Soare; azi , inainte de a face capturi prin telescopul de 114/900mm, am privit Soarele cu ochiul liber, prin filtrul solar pentru telescop, inainte sa il montez pe acesta si am zarit pata solara gigantica din regiunea AR 12786, ca un mic punct negru aproape de marginea discului, se vedea destul de greu. :) ----------------------------------- tudor 25 Noi 2020 16:51 ----------------------------------- Am prins si eu pe timp de zi aceleasi "orătănii", dar de data asta "plutitoare" :) Am fotografiat cu telefonul mobil printr-un ocular al binoclului Zeiss 10x42 ----------------------------------- Teo B01 25 Noi 2020 18:12 ----------------------------------- Ale mele se pot considera si Neindentificate (nu se stie ce specie sunt) Azi nu am apucat sa ajung in timp util pt Soare captura este de ieri prin luneta cautator 50\200 mm ----------------------------------- Teo B01 26 Noi 2020 15:39 ----------------------------------- Asta chiar nu sunt sigur ce este ,cine poate Link pe Mega Nz pentru fisierul SER https://mega.nz/file/5Hx3zAZK#fht-YrDv8PT3chiTGLo3xkfv96Rnf-3DbA_T_PIyLzs ----------------------------------- Andi 26 Noi 2020 20:22 ----------------------------------- O pasare care zboara activ (se vede cum da din aripi, nu este in zbor planat). Se poate estima dimensiunea pasarii si inaltimea de zbor. Ne folosim de dimensiunile discului solar.