----------------------------------- s.p.a.c.e 12 Sep 2008 11:27 cum va arata primul satelit romanesc - Goliat ----------------------------------- iata cum va arata primul satelit romanesc - Goliat http://www.spacealliance.ro/applet/3dsat.aspx?3dmod=cubesatgoliat ----------------------------------- s.p.a.c.e 12 Sep 2008 18:38 ----------------------------------- Goliat face parte din familia satelitilor educationali Cubesat si urmeaza sa fie lansat cu noua racheta europeana VEGA la sfarsitul anului 2008 sau inceputul anului 2009 (in functie de procesul de integrare a rachetei), alaturi de alti 8 micro-sateliti: -SwissCube (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland) -Xatcobeo (University of Vigo and INTA, Spain) -UNICubeSAT (University of Rome, Italy) -Robusta (University of Montpellier 2, France) -AtmoCube (University of Trieste, Italy) -e-st@r (Politecnico di Torino, Italy) -OUFTI-1 (University of Liège, Belgium) -PW-Sat (Warsaw University of Technology, Poland) ----------------------------------- Doru Dragan 12 Sep 2008 19:18 ----------------------------------- Nu merge. Nu functioneaza. Apletul :? ----------------------------------- dada 12 Sep 2008 20:51 ----------------------------------- Ba merge...Cred ca depinde si de browser (eu folosesc Firefox 3)... Oricum, satelitul asta (sau ce-o fi) arata ca un frigider cu antene. E cam pretentios numit satelit... ----------------------------------- Doru Dragan 13 Sep 2008 06:22 ----------------------------------- Nici nu poate fi vorba despre un frigider :) Cel mult un prajitor de paine :D Specificatiile spun ca trebuie sa aiba un kilogram si dimensiunile 10x10x10 cm. Aici despre proiectul CubeSat: http://www.space.com/businesstechnology/cube_sats_040908.html de unde vedem ca toata tehnologia e pusa la dispozitie de tarile avansate in acest domeniu. Se asteapta ca din multele proiecte dezvoltate de tari "incepatoare" si mai ales institutii de invatamant (studenti cu minti "aerisite" :)) sa rasara ceva original si viabil. Chiar daca rata de esec e de aproximativ 50%, adica jumatate din satelitii CubeSat sunt pur si simplu pierduti in spatiu :( http://www.esa.int/esaED/SEM2BPUG3HF_index_0.html de unde vedem ca Romania ocupa un loc langa Polonia, adica acolo unde i-ar fi locul. http://space.skyrocket.de/index_frame.htm?http://www.skyrocket.de/space/doc_sdat/goliat.htm de unde vedem parerea unui german despre Goliat :) Nu stiu de ce nu i-au spus David :? http://cubesatkit.com/ de unde vedem ca oricine poate sa-si cumpere un kit CubeSat si dupa aia sa "brodeze" in jurul lui niste experimente la alegere :D http://atl.calpoly.edu/~jfoley/SummerWorkshop08/Sun/1%20University%20of%20Bucharest.pdf asta e o prezentare exhaustiva in format PDF pe care am gasit-o la Institutul Politehnic din ... California :lol: De unde vedem ca Goliat are o camera de 3 MegaPixeli, un senzor de radiatii, si un senzor piezoelectric de impact. (Acuma ... ce ati fi vrut intr-un kilogram?) Una peste alta: 1. Romania a fost bagata in seama si incepe sa se apropie de niste proiecte spatiale. 2. Numele Goliat a fost foarte prost inspirat. Proiectul e unul minor (nu in raport cu noi, muritorii de rand ci in raport cu alte proiecte spatiale serioase). 3. Relatiile publice si de comunicare sunt foarte proaste. Celor care nu pricep mai nimic li se spune ... mai nimic iar pentru cei care ar putea pricepe ceva se incearca o "hiperbolizare" si o prezentare netransparenta, care dau foarte rau in era internetului broadband. Eu urez succes proiectului si proiectantilor :) si sper din tot sufletul sa nu ne situam in cei 50% (esec). Asta vom afla undeva la inceputul lui 2009. ----------------------------------- Doru Dragan 13 Sep 2008 07:01 ----------------------------------- Cel mai interesant lucru din toata povestea asta e faptul ca obiectivul camerei este produs de fosta IOR (Flooooooooorin Calinescu :)). Bine-nteles ca informatia asta e cvasi-ascunsa, de-abia am dat de ea si fara prea multe detalii. Transparenta totala :( Sa speram ca macar obiectivul e transparent :) ----------------------------------- dada 13 Sep 2008 08:15 ----------------------------------- Categoric ca, indiferent de dimensiuni, pasul asta catre spatiu - asa cum e el brodat pe munca altora - al Romaniei este cel mai concret de pana acum... Mie-mi pare insa ca, mai presus de toate, lipseste pasiunea adevarata din proiectul asta, ca pana si "pionierii" astia ai spatiului par sastisiti si depasiti. Nu stiu amanunte, insa e ciudat ca nici unul dintre ei nu e activ pe net, pe forumuri, pe un blog sau o pagina personala...Doar n-o fi strict secret proiectul... 8) Apoi, daca proiectul reuseste sa fie in cei 50% cu nororc (desi in industria asta lucrurile tin mai putin de noroc), ma intreb cine o sa-l controleze dupa lansare, de unde si cu ce...Inteleg ca e vorba de o statie din Romania, deci nu poate fi vorba decat de BGS-ul Eumetsat de la Cheia, insa lipsesc multe. Asa ca ma indoiesc de seriozitatea demersului... ----------------------------------- Doru Dragan 13 Sep 2008 10:18 ----------------------------------- Imi pare rau ca trebuie sa fiu rau :) dar mie mi se pare ca toate demersurile "stiintifice" din ultima vreme sunt grevate de o goana dupa fonduri. Nu conteaza de unde sau pentru ce. Fonduri sa fie. ARCA, ROSA, Goliath se comporta asemanator. Apar din neant, dau cateva comunicate bombastice, propun un proiect mai mult sau mai putin fantezist (atat cat permit finantatorii), continua cu inca cateva comunicate perfect opace, dupa care urmeaza un esec mai mult sau mai putin rasunator. ----------------------------------- dada 13 Sep 2008 12:28 ----------------------------------- 8) Eu n-am vrut sa fiu chiar atat de rau...Cu ceva mai multa subtilitate am spus acelasi lucru. E pacat ca se intampla asa. Ma uit si pe situl ASR si vad multa...ceata... ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Sep 2008 22:12 ----------------------------------- pentru ca se amintea mai devreme faptul ca presa romaneasca nu a reflectat corespunzator actiunile intreprinse in domeniul spatial, imi permit sa postez doua linkuri unde cei interesati pot vedea exact documentele asumate de Romania in cadrul cooperarilor europene: -documentul semnat cu ESA http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=15&t=3 -documentul semnat cu EUMETSAT http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=15&t=21 ----------------------------------- Doru Dragan 13 Sep 2008 22:29 ----------------------------------- Lasa-ne frate cu vechituri d-astea, documente semnate de Romania in 2006 :) Zi mai bine ce e cu obiectivul ala facut de Flooooooorin Calinescu daca le ai intr-adevar cu programul spatial romanesc. Un forum nu e un loc de propaganda, unde se prezinta documente oficiale intr-o limba de lemn. Un forum e un loc unde se prezinta barfe, chestii interesante. Da repede pe goarna tot ce sti despre Goliat ca altfel iar m-apuc de cautat pe net si cine stie de ce mai dau :) ----------------------------------- dada 14 Sep 2008 09:43 ----------------------------------- Citez din linkul de mai sus postat cu generozitate de s.p.a.c.e. :? de pe On 17 February 2006 Romania strengthened its relations with ESA by signing the European Cooperating State Agreement, becoming the third European country to join this status. Hungary was the first in April 2003 followed by the Czech Republic in November of the same year. The ceremony took place in Bucharest with the participation of Calin Popescu-Tariceanu, Prime Minister of Romania, Jean-Jacques Dordain, ESA Director General, Anton Anton, Romanian Secretary of State for Science and Technology, Marius-Ioan Piso, President and CEO of the Romanian Space Agency, and cosmonaut Dumitru Dorin Prunariu, Chairman of the Board of the Romanian Space Agency. :lol: :lol: Tariceanu, Anton Anton (cine dracu mai e si asta??!!), Piso si, mai ales, Prunariu, echipa noastra de aur, fruntasii nostri spatiali... Mai bine se repeta experienta lui Prunariu, se iau toti pachidermii astia, se baga intr-o capsula si...tot mai sus...Poate gasesc gaura neagra din centrul galaxiei... ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Sep 2008 16:13 ----------------------------------- Imi regret ignoranta ,dar ce-i chestia asta cu IOR-Flooooorin Calinescu? Mircea ----------------------------------- dada 14 Sep 2008 19:04 ----------------------------------- Pai Florin Calinescu e un mare investitor: a cumparat o fabrica IOR, a inchiriat un teren in Zona Libera Giurgiu, a semnat si un contract de difuzare a presei in metrou, a preluat Teatrul Mic, s-a implicat si in fotbal... Cica... ----------------------------------- Doru Dragan 14 Sep 2008 21:14 ----------------------------------- Si se pare ca fabricuta lui a luat contractul pentru fabricarea obiectivului camerei cu care e dotat "primul satelit romanesc", Goliat :) IOR era vestit pentru obiectivele "hitec" pe care le face :D Ma mir doar ca nu se lauda cu asa isprava :lol: ----------------------------------- s.p.a.c.e 15 Sep 2008 16:06 ----------------------------------- Am urmarit posturile de mai devreme si marturisesc ca nu eram la curent cu aceste stiri :) dar vad ca lumea a inceput sa puna intrebari cu privire la cheltuirea unor bani publici ceea ce este un lucru bun. Utilitatea programelor Cubesat a fost de mult timp pusa in discutie in sfera de specialitate, in sensul cat este progres stiintific intr-un astfel de program si cat politica- sau altfel spus daca merita cheltuiti bani intr-un astfel de proiect. Ma tem ca aceasta polemica nu va fi solutionata intr-un singur post :), raspunsul depinde foarte mult de felul cum proiectul (si cel mai important continuarea sa ulterioara) vor fi organizate. Scopul final este ridicarea nivelului educational in universitati prin accesul direct, inca din scoala, al studentilor la o astfel de tehnologie si bineinteles dezvoltarea unei industrii de profil. Evident ca din punct de vedere stiintific unui astfel de satelit nu i se poate cere sa concureze o platforma de cateva tone, cu toate acestea multe universitati din lume il aleg pentru ca este un experiment accesibil pentru cei ce vor sa demareze un program spatial. In plus, cum spuneam trebuie avuta in vedere componenta politica- in sensul ca tara respectiva marcheaza o etapa prin inscrierea in lista tarilor prezente in spatiu. Si pentru ca se puneau mai devreme intrebari despre camera de la bord, pe siteul [url=http://www.spacealliance.ro]Space Alliance puteti gasi 2 documente prezentate de cei din echipa Goliat despre platforma lor: http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=15&t=59 ----------------------------------- dada 17 Sep 2008 21:51 ----------------------------------- Da' ceva noutati despre Goliat? Sau poate au renuntat "baetii"... Or fi trecut la ceva mai complicat. Vreo racheta, ceva... ----------------------------------- ccipp 21 Sep 2008 18:31 ----------------------------------- Hmm cam rautacioase comentariile. Ce-i drept multe din critici sunt la adresa organelor abilitate din Romania care ar trebui sa isi prezinte si mai ales demonstreze activitatea lor. Ma refer la asa zisa Agentie Spatiala Romana ROSA (la noi trebie sa se cheme totul in engleza alte natii au curajul sa isi puna titulatura in limba nationala e.g. ASI Italia, DLR Germania) la care am sa adaug si eu ceva rautati dar si o mica propunere de ameliorare a situatiei exact unde s-a inputit pestele. ROSA e un oranism inexistent in Romania o fatada daramata care e total ineficienta a carui site a fost ultima data updatat in 2006 cu exceptia unor comunicate de "presa"?!?! In lumea de azi o agentie, organizatie etc. care de doi ani nu mai misca nimic pe site-ul propriu poate fi considerat ca si-a incheiat activitatea. Totusi ceva se pare ca au facut http://portal.rosa.ro/documente/Lista_contracte_ceex.pdf cu ajutorul fondurilor CEEX, asa zis coordonat de carte ROSA. Rezultatele probabil le stiu ei. Problema probabil sta sigur in organizarea acestei agentii si bineinteles in nivelul finantarii acesteia. Citind obiectivele acesteia (ROSA bineinteles): http://portal.rosa.ro/index.php?item_id=1 am zice ca ambitiile sunt mai mult decat salutare, dar daca ne uitam la fiecare punct in parte in anii sai de existenta din 1991 in scriptele proprii (ROSA) si 1995 in scriptele Guvernului Romaniei constatam ca se misca extrem de greu (altii ar zice cum se poate totusi un lucru intepenit :) ). Luand de exemplu punctul a) al atributiilor "promoveaza conditiile favorabile desfasurarii activitatii de cercetare-dezvoltare in domeniul spatial" o concluzie rapida legat si de acest proiect modest numit Goliath este ca ne-au trebuit 13 ani de promovore a conditiilor favorabile pentru dezvoltarea unui proiect extrem de modest asa zis al primului "satelit romanesc". Unii ar zice ca e mai bine ceva decat nimic si eu sunt de acord, dar acum laudele si le asuma ROSA care de fapt nu a miscat nimic ca organizatie, practic fondurile legate de lansare sunt de fapt externe ROSA-ei cat si a Statului Roman. Continuind cu celelalte puncte din atributii nu mai merita pentru ca fiecare poate fi maruntit mic si nu cred ca poate sa isi acopere incompetenta. Ce e totusi de facut? Desfiintam ROSA? Pai ce vina are o organizatie de incompetenta capilor acesteia. E drept ca totul in lumea actuala se bazeaza pe finante dar cei care conduc aceasta organizatie nu dau dovada de nici o competenta de a atrage finante de nici un fel in aceasta ROSA. De ce ? Pentru ca la noi merge foarte mult pe smerenie si plecaciuni, pentru ca in fruntea acestei agentii este o persoana numita Dumitru Prunariu, a carei singura calitate este ca a zburat cu vreo n x cine stie cate decenii in urma cu o racheta si misiune ruseasca, probabil pentru ca avea un vocabular bogat in rusa, care s-a trezit bineinteles propus ca unic si singur si se pare dupa cum merg lucrurile pe viata la conducerea ROSA. Si langa el un om de stiinte cu un CV un pic mai bunisor decat seful cel mare. Urmarind apoi ceilalti membri sunt 2-3 cercetatori cu activitate nu prea transparenta, si o groaza de "manageri" si "officers". Odata umblat nitel la fruncea ROSA-ei, si operat ceva schimbari pe ici colea prin punctele esentiale cine stie poate se poate schimba ceva. Desigur ceea ce e legat in general de activitatea spatiala denota de obicei o tara extrem de puternica financiar care dupa ce si-a rezolvat un pic problemele de ordin economic se poate gandi si spre stele. La noi pe departe nu e cazul in Romania si combinat cu echipa de conducere vedem rezultatele. Intorcandu-ne la Goliath e un efort modest dar totusi laudabil al celor de la politehnica, arata binisor pe hartie, nu stiu daca au ajuns in faza de constructie si calibrare, acolo fiind intradevar problemele cele mari (lucrez intr-un grup care se ocupa cu asa ceva si stui ce tip de probleme pot iesi) si anume ca ceea ce ti-ai propus poate fi radical schimbat in partea de constructie pentru ca atunci te isbesti de anumiti parametri. Si precum altii au remarcat detaliile cu privire la acest proiect sunt putine, dar e si normal de obicei nu se prea publica detalii tehnice cu prire la astfel de intrumente, unul dintre dubiile mele este cum va fi controlat un astfel de satelit si mai ales alimentat. Din ceea ce am vazit nu prea pare sa aiba panouri solare si mai ales controloare de pozitie. Este cumva blestemat ca odata lansat si pus in orbita sa aiba o traiectorie incontrolabila? Probabil nu... Ceea ce totusi ma astept pe viitor e sa fie respectate cele 4 atributii ale ROSA macar printr-o activitate mai sustinuta la nivel informativ si de publicitate a activitatilor. In ceea e priveste aceste activitati clar trebuie sa vina oameni care au si ceva idei de activitati. Ceva surse de finantare s-ar putea identifica si anume finantari prin CNCSIS si CEEX, un program de finantari a prins ceva contur desi nu e dedicat programului spatial. O idee ar fi ca un numar de finantari de proiecte pe aceeai filieara (Minister Educatie) sa fie acordate anual macar pentru ROSA si sa fie publucizate prin site-ul lor, la care eventualele institutii (in special cele de cercetare sau universitati) sa isi incerce "norocul" propunand proiecte ceva mai indraznete decat acest Goliath. ----------------------------------- ccipp 21 Sep 2008 18:35 ----------------------------------- Ma tem ca aceasta polemica nu va fi solutionata intr-un singur post :), raspunsul depinde foarte mult de felul cum proiectul (si cel mai important continuarea sa ulterioara) vor fi organizate. Scopul final este ridicarea nivelului educational in universitati prin accesul direct, inca din scoala, al studentilor la o astfel de tehnologie si bineinteles dezvoltarea unei industrii de profil. .... Accesul studentilor la astfel de tehnologie? Unde ai inteles acest scop final? ----------------------------------- ccipp 21 Sep 2008 18:49 ----------------------------------- A am uitat sa adaug ca in Italia de exemplu presedintele ASI se schimba periodic prin alegeri, si banuiesc si prin alte parti prin Europa precum si SUA. La noi sunt de prin '93 acesti oameni. Daca totusi cei de prin afara tot critica si critica, dar fara interventii de la amicii lor acestia nu pot fi schimbati ca astfel se strica prietenia, ori isi dau acestia demisia (putin probabil), ori vreun guvernant (primul) schimba un pic regulile interne cu privire la alegerile interne care raman intepenite din '95 :shock: Oricum si aici mica speranta (nici unul nu citeste forumuri). Bineinteles eventualii pretendenti sa fie alesi pe alte criterii decat cele politice (asta e si mai greu) dar macar li sa poata lua scaunul de sub fundurile lor latite cand nu se mai pot ridica de pe el de inactivitate. Un pic de exercitiu fizic si mental (aici nu cred ca ajuta mare lucru in prezenta formula) nu ar strica domnilor sefi ai ROSA. ----------------------------------- s.p.a.c.e 23 Sep 2008 10:16 ----------------------------------- Ce opinii dure :) ...vad ca subiectul a starnit interes. Cum spuneam e bine ca oamenii pun intrebari-in fond e vorba de bani publici si deasemenea sunt de acord ca transparenta nu e punctul forte in Romania (in general vorbind). Ma tem ca aceasta polemica nu va fi solutionata intr-un singur post :), raspunsul depinde foarte mult de felul cum proiectul (si cel mai important continuarea sa ulterioara) vor fi organizate. Scopul final este ridicarea nivelului educational in universitati prin accesul direct, inca din scoala, al studentilor la o astfel de tehnologie si bineinteles dezvoltarea unei industrii de profil. .... Accesul studentilor la astfel de tehnologie? Unde ai inteles acest scop final? Poate ca sunt idealist :) dar asta este ceea ce propune un proiect Cubesat- sau asa cel putin se face in alte universitati. Ar trebui sa permita accesul TUTUROR studentilor interesati de domeniu la acest tip de tehnologie (sub forma de laboratoare, cursuri aplicate, implicarea studentilor in proiectare/integrare etc). Da' ceva noutati despre Goliat? Sau poate au renuntat "baetii"... Or fi trecut la ceva mai complicat. Vreo racheta, ceva... Sunt si ceva noutati :). Lansarea nu va avea loc anul acesta- ArianeSpace a anuntat o amanare pentru martie 2009. Surse neoficiale se refera chiar la iunie 2009. Ramane de vazut...Vega trebuia sa fie de mult timp gata, dar in bunul spirit european, au tot fost probleme/amanari. ----------------------------------- dada 24 Sep 2008 22:19 ----------------------------------- Am aflat ca mesteru' Goliat va fi de capul lui: tot ce se asteapta de la el dupa lansare e sa trimita ceva telemetrie - poze ( :shock: :lol: ), alti parametri stiintifici (informatii despre praful cosmic, printre altele :roll: ), plus probabil cativa parametri neesentiali (voltaje, amperaje, etc. 8) ). Cica no telecommand... Ha!?!? Va dati seama ce talentati sunt cei din echipa aia? Ce software au scris? Ce satelit complet autonom a iesit...? Mic, da' al dracu... ----------------------------------- s.p.a.c.e 26 Sep 2008 17:47 ----------------------------------- :) De acord-experimentele nu vor revolutiona lumea stiintifica. Totusi va fi interesant de urmarit evolutia ulterioara a proiectului. Alte universitati sunt foarte transparente cu astfel de proiecte: http://www.delfic3.nl/ Pentru radioamatorii care vor dori sa receptioneze datele descarcate de Goliat, vor exista doua frecvente: 437.485 Mhz pentru datele obisnuite & 2.4 Ghz in cazul datelor stiintifice. Telemetria va include datele de diagnoza (temperaturi,voltaje,curenti, pozitia satelitului, timpul la bord) si respectiv datele de la cele trei experimente: Ciclop- camera de imagini SAMIS -experiment de detectare a micrometeoritilor DOSE-N - experiment de masurare a radiatiilor Performantele camerei sunt destul de modeste adica la o rezolutie de 5Mpixels si la altitudinea estimata de 500 km, o poza acopera o arie de 50x70 km adica 25x28 m/pixel. Formatul de stocare la bord va fi JPEG. ----------------------------------- s.p.a.c.e 26 Sep 2008 18:21 ----------------------------------- Posibilitatea de a comanda exista: tot pe 2.4 Ghz. Sunt doua statii dedicate una la Bucuresti si una la Cluj. Problemele mari sunt in principal la partea de control a pozitiei pe orbita. Exista doar magnetometre care folosesc campul magnetic al pamantului (pt a indica orientarea)+receptori GPS si un mic modul de predictie TLE la bord (pt a indica pozitia). Partea de control e facuta cu "reaction wheels" care au un moment maxim de 0.14 mN*m. In traducere libera orice manevra de rotire se va efectua extrem de incet. Nu exista un senzor de soare- drept urmare, pt siguranta, panourile solare sunt montate pe toate fetele (indiferent in ce pozitie se iese din eclipsa bateriile se vor incarca). Aceste probleme de stabilizare pot avea consecinte directe atat asupra calitatii pozelor (pot iesi "miscate" sau poti face poze in spatiu in loc de suprafata Pamantului) cat pot genera si probleme electrice (baterii neincarcate suficient pt eclipse, reset-uri ale calculatorului etc). Aici va fi foarte importanta reactia, iar echipa care il comanda va trebui sa invete repede si sa reuseasca sa depaseasca aceste momente. ----------------------------------- s.p.a.c.e 29 Sep 2008 11:36 ----------------------------------- E cazul sa anuntam si un downgrade. La ultima prezentare a echipei Goliat de la Workshopul international Cubesat (august 2008) se face referire la un senzor de 3Mpixels (fata de 5Mp anuntat initial). Sper sa fie totusi o greseala in prezentare. Se pare ca Florin Calinescu :) are probleme de integrare- si asta tocmai azi cand ziarele spun ca ProOptica a fost anuntata ca unic candidat (si castigator datorita competentei tehnologice) al unui contract de 26 milioane de lei cu ministerul apararii... ----------------------------------- Doru Dragan 03 Oct 2008 07:10 ----------------------------------- Imi regret ignoranta ,dar ce-i chestia asta cu IOR-Flooooorin Calinescu? Mircea http://www.ziare.com/Florin_Calinescu__despre_gradele_lui_Basescu_si_cele_ale_Academiei_Catavencu-426852.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 06 Oct 2008 17:49 ----------------------------------- Vad ca pana la urma Calinescu se afla in centrul unui mare scandal cu a lui ProOptica: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/823458/Armata-lui-Florin-Calinescu/ Sa castigi 30 de milioane de euro din tehnica nu e deloc rau pentru cineva care nu are pregatire in domeniu :). ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Oct 2008 17:32 ----------------------------------- Nu ma intereseaza teatrul,este o arta moarta,deci nu-l pot evalua pe Florin Calinescu ''virgula'' ca actor.Dar ca manager pot, cred ca ma pricep,la ProTV a dovedit ca este un manager de slaba calitate,ca sa nu folosesc cuvantul ,prea interpretabil ''prost''.Asadar dupa siderurgie si constructia de masini a venit si randul opticii sa fie stearsa din nomenclatorul celor vii in Mioritzia,optometristii nu se pun.Nu ca pe astronomii amatori si pe ATM-isti i-ar afecta asta cumva! Prin '96 cand am dat un telefon la IOR sa intreb despre niste materiale,mi-a raspuns o duduie care dupa ce a ascultat intrebarea ,m-a somat ''ramaneti la telefon si declarati-va seria de buletin''???!!!Mircea ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Oct 2008 15:20 ----------------------------------- Siteul [url=http://www.spacealliance.ro]Space Alliance prezinta acum 3 galerii virtuale cu imagini ale satelitului Goliat pe orbita: [url=http://www.spacealliance.ro/media/album/index.html]Album1 [url=http://www.spacealliance.ro/media/album/index2.html]Album2 [url=http://www.spacealliance.ro/media/album/index3.html]Album3 ----------------------------------- dada 17 Oct 2008 21:31 ----------------------------------- minunat!! primele artist's impressions cu Goliat...in poze arata bine 8) ----------------------------------- s.p.a.c.e 20 Oct 2008 17:59 ----------------------------------- Adevarat, in poze arata bine. Sa vedem cum va fi si in realitate- adica cum si mai ales cat va functiona in conditiile extreme de pe orbita (ma refer la temperaturi, radiatii magnetice etc). Sa speram totusi ca va fi suficient de robust pentru aceste incercari si va reusi sa isi indeplineasca rolul didactic. ----------------------------------- Doru Dragan 20 Oct 2008 19:17 ----------------------------------- Rolul didactic si-l va indeplini oricum. Se poate invata chiar si din greseli :) ----------------------------------- s.p.a.c.e 21 Oct 2008 11:28 ----------------------------------- Corect :D ----------------------------------- s.p.a.c.e 22 Oct 2008 17:37 ----------------------------------- O chestiune foarte interesanta care nu s-a facut cunoscuta din comunicatele agentiilor de presa- in general ziarele romanesti preluand doar stirea ca atare. Lansarea de astazi a satelitului indian Chandrayaan1 marcheaza o premiera in spatiul est-european in sensul ca Bulgaria a furnizat unul din instrumentele stiintifice de la bord -The Radiation Dose Monitor (RADOM-7). Este vorba practic de acelasi tip de experiment ca si cel pe care Romania intentioneaza sa il desfasoare cu viitorul sau satelit Goliat, exceptie facand faptul ca bulgarii au ales o orbita in jurul Lunii fata de clasica orbita LEO in jurul Pamantului (deja mult prea investigata ca sa mai aduca ceva nou). Cu alte cuvinte, Bulgaria a reusit sa se inscrie astfel in cercetarea suprafetei lunare (chiar daca parte a unei misiuni internationale). Cel putin ca potential de explorare au un plus fata de Romania. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=71]link ----------------------------------- s.p.a.c.e 31 Oct 2008 20:19 ----------------------------------- O idee cel putin ciudata pentru cei de la Warsaw University of Technology acolo unde se construieste "fratele geaman" al lui Goliat, respectiv PW-Sat: The experiment to conduct will enable future low cost commercial de-orbiting of satellite debris in space. There are presently countless remains of satellites and their rockets circling our globe. We want to test this possibility with the application of a balloon, which would bring them closer to Earth and naturally burn this space debris in the atmosphere. The goal is to check influence of a balloon on a trajectory of the satellite.For some time cubesat will fly freely at a speed of about 8 km/s. The one wall of the cube will open and a balloon will be released. It will be slowly filled by a gas. We expect that it will slightly slow down the satellite and the attitude will be lower and lower. Of course it will be very slow process. After a few months cubesat’s attitude will be so low that it will burn in the atmosphere. [url=http://www.youtube.com/watch?v=Ga90-xktGsk]YouTube link1 [url=http://www.youtube.com/watch?v=API49p-drfQ&feature=related]YouTube link2 [url=http://www.spacealliance.ro]SpaceAlliance ----------------------------------- Doru Dragan 01 Noi 2008 16:12 ----------------------------------- Foarte putin pretentios, realist si (probabil) practic. balonul probabil ca e furnizat de o firma a lui Flooooorinsky Calinescovici :) ----------------------------------- s.p.a.c.e 02 Noi 2008 10:50 ----------------------------------- :D ..probabil ca e si la ei un florin calinescu e totusi destul de greu de inteles de ce trebuie sa lansezi un satelit ca sa studiezi aerodinamica unui balon pe o orbita joasa..in fond modelele atmosferice sunt binecunoscute..coeficientii aerodinamici la fel. cel mult poti sa gasesti un laborator unde poti sa simulezi toate conditiile de pe orbita :) secundar, desi ideea nu e noua, vreau sa vad cum vor atasa acest balon unui satelit care se deplaseaza cu >7km/s :) ----------------------------------- Doru Dragan 02 Noi 2008 12:29 ----------------------------------- Cu o ata, cum altfel :? Asa cum se leaga orice balon :lol: Teoriile sunt teorii, simularile sunt simulari iar the real thing e the real thing :) Poate e mai bine asa decat sa pretinzi ca faci harti de pe orbita cu un prajitor de paine si o camera de pe eBay :D ----------------------------------- Blakut 03 Noi 2008 17:45 ----------------------------------- . We expect that it will slightly slow down the satellite and the attitude will be lower and lower. Attitude sau altitude? :? ----------------------------------- Doru Dragan 03 Noi 2008 21:30 ----------------------------------- Attitude: http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_attitude ----------------------------------- Blakut 03 Noi 2008 23:03 ----------------------------------- Attitude: http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_attitude Stiu ce e aia, dar ma intreb, din citatul lor, cum poate atitudinea sa fie lower and lower? ----------------------------------- Doru Dragan 04 Noi 2008 08:56 ----------------------------------- Ma ... si tu ai dreptate :) Am citit mai atent si cred ca e intr-adevar vorba de altitudine. Polonezii astia nu prea le au cu limba engleza :D ----------------------------------- s.p.a.c.e 04 Noi 2008 20:52 ----------------------------------- E evident vorba de o greseala. E vorba de altitudine, iar faptul ca se recidiveaza in fraza urmatoare inlatura posibilitatea unei erori de tiparire: After a few months cubesat’s attitude will be so low that it will burn in the atmosphere. Oricum asta e mai putin important (cum se exprima in engleza). Important e ca vor sa dovedeasca ca aceasta teorie (nu tocmai noua) poate fi pusa in practica cu succes. Cred ca ideea nu va fi atasarea acestui balon la un satelit aflat la finalul misiunii pe orbita-lucru foarte complicat de realizat practic (de altfel satelitul lor nu are motoare pentru control), ci echiparea standard inca de la lansare cu acest dispozitiv simplu, acesta urmand sa fie activat doar la momentul cerut. Astazi sunt in derulare si alte studii mai complicate (de realimentare pe orbita si implicit de prelungire a vietii unui satelit ceea ce ar putea salva bugete consistente), dar nu cred ca polonezii isi propun asa ceva. La o a doua impresie pare interesant- in sensul ca daca au norocul sa le reuseasca din prima incercare vor atrage si alte finantari ulterior (lucru care nu se intampla cu o simulare in laborator). Asadar pretul scazut justifica experimentul. In aceasta ecuatie singura necunoscuta este rezistenta balonului :) ----------------------------------- s.p.a.c.e 06 Noi 2008 18:35 Amanarea lansarii lui Goliat ----------------------------------- Lansarea satelitului romanesc Goliat va fi amanata pentru noiembrie 2009 datorita prelungirii perioadei necesare pentru validarea echipamentelor de pe viitoarea racheta Vega. Orbita va fi deasemenea modificata de la polara circulara cu 500km inaltime, la eliptica (350-750km) si inclinatie 71 de grade. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=15&t=59]link ----------------------------------- s.p.a.c.e 11 Noi 2008 19:25 ----------------------------------- Observ ca stirea despre amanarea lansarii lui Goliat a fost preluata de ziarele romanesti dar superficial [url=http://www.antena3.ro/stiri/stiinta/lansarea-primului-satelit-romanesc-amanata-pentru-noiembrie-2009_57257.html]link Antena3, fara sa se observe de fapt ceea ce era mai important si anume modificarea substantiala de orbita- de la inclinatie 90 de grade la 71 de grade. ----------------------------------- Blakut 11 Noi 2008 19:55 ----------------------------------- Pai si daca e la 71 de grade si eliptica, cu ce ajuta asta? Ma refer la fotografie... ----------------------------------- s.p.a.c.e 11 Noi 2008 20:46 ----------------------------------- O orbita inclinata la 71 de grade, spre deosebire de una polara, nu va mai atinge polii Pamantului, deci satelitul nu va mai avea vizibilitate decat asupra unei portiuni din atmosfera. Pentru poze nu este o problema critica, dar daca se doreste construirea unui model complet pentru experimentele de la bord, acest lucru nu va mai fi realizabil cu un set incomplet de date (nu poti pur si simplu sa extrapolezi :) ). In plus, se stie ca de obicei cele mai bune masuratori sunt facute in zona arctica datorita lipsei interferentelor. Secundar, au fost construite doua statii de sol in Romania. In mod normal se fac calcule pentru amplasamentul optim si de obicei se pun "in prelungire" ca sa asigure o vizibilitate extinsa, dar si un pic decalate in longitudine pentru extinderea ariei de acoperire. Acum, avand in vedere ca una a fost pusa in vestul tarii, iar una in sud, probabil ca lucrurile nu se vor schimba substantial, dar oricum toate calculele ar trebui refacute. ----------------------------------- s.p.a.c.e 14 Noi 2008 20:46 Cehia membra de astazi a agentiei spatiale europene ----------------------------------- In acest context trebuie amintit evenimentul care a avut loc astazi:cehii au intrat in lumea mare a explorarilor spatiale prin dobandirea statutului de membru ESA. Astazi 14 noiembrie Cehia devine oficial al 18-lea membru deplin ESA, beneficiind astfel de toate avantajele acestui nou statut. Aceasta se traduce la nivel politic prin implicarea cu drept de vot in toate deciziile politice ale agentiei, posibilitatea personalului provenind din Cehia de a lucra pentru ESA, implicarea firmelor cehe in contracte de specialitate etc. Romania care are deocamdata statutul de membru cooperant va deveni parte a agentiei europene in 2011. ----------------------------------- s.p.a.c.e 22 Noi 2008 17:08 Goliat-2 ----------------------------------- Saptamana aceasta a fost promovata in presa conferinta care a avut loc la Bucuresti in cadrul grupului pentru observarea Pamantului GEO ocazie cu care Rosa a anuntat oficial si planurile pentru viitor. Urmatorul proiect,Goliat2 , este foarte pretentios (mai multi sateliti similari lui Goliat zburand in formatie)-ca parte componenta a unui viitor sistem de microsateliti care sa studieze vremea in spatiu. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=80]SpaceAlliance ----------------------------------- Doru Dragan 22 Noi 2008 18:10 ----------------------------------- Foarte pretentios? Mai multi sateliti la fel ca Goliat? Zburand in formatie? Da' ce-s astia? Avioane de vanatoare? Sa studieze vremea? Poate mai degraba vremurile :) Trebuie sa-i anunte cineva pe astia de la ROSA ca s-a cam terminat cu prajiturelele de la EU. E criza :( ----------------------------------- s.p.a.c.e 23 Noi 2008 13:02 ----------------------------------- :) E corect, dar deocamdata Romania nu a folosit decat intr-o mica masura fondurile europene pentru cercetare. Sunt multe proiecte depuse dar putine au obtinut finantarea europeana. Goliat este un proiect national si a fost finantat de ministerul educatiei si cercetarii cu suma de 1.5 milioane lei- deci aici vorbim de banii contribuabililor din Romania. Deocamdata nu este clar daca Goliat2 va urma aceeasi finantare publica, sau va atrage si fonduri externe. ----------------------------------- s.p.a.c.e 10 Dec 2008 16:51 primele filme cu orbita lui Goliat ----------------------------------- [url=http://www.spacealliance.ro]SpaceAlliance a publicat primele animatii video cu satelitul romanesc Goliat care va fi lansat in noiembrie 2009. [url=http://www.spacealliance.ro/media/media.aspx]link media ----------------------------------- Doru Dragan 11 Dec 2008 15:27 ----------------------------------- Brusc am devenit foarte dezinteresat. Lansarea era planificata pe sfarsitul anului asta, s-a manat pe primavara lui 2009 iar acuma pe sfarsitul anului 2009 :( O zbura Goliat cand o zbura ... Cel putin asta e senzatia mea. Europa e intr-o criza foarte serioasa. Ce bani au fost de halit, cam asta a fost. Urmeaza dieta :!: :cry: ----------------------------------- s.p.a.c.e 12 Dec 2008 20:03 ----------------------------------- :) Obiectiv vorbind astfel de amanari sunt destul de frecvente pentru ca sunt multe parti implicate intr-un astfel de proiect (in cazul de fata spre exemplu, Rosa asteapta lansatorul Vega, deci nu depinde de ei). Criza exista in special pentru oamenii obisnuiti (polarizarea excesiva a societatii datorita lipsei de reactie a guvernelor la practicile economice care s-au format in ultimii ani) si mai putin pentru conducatorii marilor companii. In fond e doar o reglare naturala la o anomalie ce ar fi putut fi rezolvata din timp (cu un pret mult mai mic probabil) prin masuri inteligente. Oricum, ar fi o greseala sa se inceapa economisirea cu fondurile de cercetare- consecintele se vad pe termen lung (spun asta pentru ca de obicei acestea sunt cele mai la indemana si cercetatorii nu sunt obisnuiti cu proteste). ----------------------------------- s.p.a.c.e 09 Ian 2009 15:09 ----------------------------------- La multi ani 2009! 2009 ar putea insemna pentru Romania, in cazul unei lansari reusite, plasarea primului sau satelit pe orbita si implicit startul unui program de profil. Pana atunci (luna noiembrie) [url=www.spacealliance.ro]SpaceAlliance face publice o serie de articole despre contextul international si [url=http://forum.spacealliance.ro/viewforum.php?f=27]perspectivele spatiale globale in 2009 . ----------------------------------- s.p.a.c.e 16 Ian 2009 14:59 Experimentul Swisscube ----------------------------------- Pe Swisscube este unul din satelitii care va insoti prima incercare a Romaniei in domeniul spatial- Goliat. Dupa cum afirma proiectantii lui, satelitul Swisscube are ca obiectiv crearea unei platforme de studiu reala prin implicarea studentilor, absolventilor si personalului didactic in dezvoltarea unei tehnologii spatiale. Practic, se pastreaza modelul urmat de organizatiile mari de profil-NASA si ESA- studentii sunt grupati in echipe, fiindu-le impartite temele de studiu (dar in acelasi timp mentinand concurenta si motivatia pentru noi solutii) si periodic avand loc intalniri comune in care fiecare echipa poate impartasi cu celelalte rezultatele la care a ajuns. Toate aceste intalniri sunt supervizate de experti din industria de profil, care au astfel la randul lor posibilitatea de a evalua activitatea studentilor si astfel de a-si pregati selectia pentru viitor. Un sistem simplu dar care se dovedeste benefic pentru toti cei implicati- studentii care isi dezvolta creativitatea si sunt pregatiti pentru integrarea ulterioara in industrie, universitatea care mentine prin aceste proiecte practice interesul pentru potentiali noi studenti si firmele de profil elvetiene care isi asigura niste viitori ingineri bine pregatiti. Experimentul care a fost ales in acest caz este asa numitul fenomen “airglow”.Obiectivul stiintific este acela de a observa emisiile de oxigen pentru a putea caracteriza intensitatea fenomenului in functie de unghiul de observatie, altitudine, latitudine si timpul observatiei. Satelitul va fi lansat intr-o orbita polara cu inclinatie intre 97 si 99 de grade si o altitudine de 400-1000km (detaliile finale urmeaza sa fie stabilite inaintea lansarii in functie si de preferintele ArianeSpace cei ce vor asigura lansarea). Perioada orbitala va oscila in functie de orbita aleasa intre 90 si 105 minute, cu aproximativ 30% din timp petrecut in eclipsa, iar contactul cu statia de sol va fi undeva la 10 minute pe zi. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=88]articol SpaceAlliance ----------------------------------- s.p.a.c.e 18 Ian 2009 13:50 Experimentul Xatcobeo ----------------------------------- Echivalentul spaniol al lui Goliat: Proiectul Xatcobeo coordonat de universitatea din Vigo impreuna cu INTA (Institutul national de tehnica aerospatiala) are ca obiectiv constructia si lansarea in spatiu a unui satelit propriu, precum si dezvoltarea unui sistem de sol si a unei interfete operationale pentru folosirea datelor culese de catre mai multi utilizatori. Din punct de vedere stiintific, proiectul-bazat pe standardele Cubesat (10x10x10 cm) isi propune sa dezvolte un sistem radio reconfigurabil via software (SRAD) (ce permite testarea in conditii orbitale a unui radio capabil de mai multe scheme de modulatie in functie de legatura existenta) si un sistem de masurare a valorilor radiatiei ionizate (RDS). Suplimentar, va exista si un studiu asupra unui sistem de depliere automata a panourilor solare in spatiu (PDM). Satelitul, cu masa de 1 kg va fi plasat intr-o orbita joasa in jurul Pamantului, cu perigeul la 354km si apogeul la 1744km si o inclinatie de 71 de grade si a costat 1.2 milioane de euro din care contributia publica a ministerului de stiinta este de jumatate, restul fiind fonduri private atrase de universitate. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=89]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- s.p.a.c.e 23 Ian 2009 11:22 ----------------------------------- Satelitul belgian Oufti-1: Oufti-1 primul nanosatelit construit de universitatea din Liege impreuna cu centrul spatial din Liege CSL si laboratorul SpaceBel, va deschide seria experimentelor Cubesat in Belgia (urmand sa fie succedat de Oufti-2 si Oufti-3). Oufti-1 sau “Orbital Utility For Telecomunication Innovation” va testa pentru prima data in lume sistemul D-STAR (Digital Smart Technologies for Amateur Radio) via satelit. Satelitul va costa intre 80.000 si 100.000 euro si este un Cubesat clasic cu dimensiunile de 10x10x10 cm si greutatea de 1kg, urmand sa fie plasat pe o orbita cu apogeul la 1200km si perigeul la 350km. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=92]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- s.p.a.c.e 28 Ian 2009 12:31 ----------------------------------- Satelitul italian AtmoCube: Proiectul AtmoCube este unul din cei trei sateliti italieni care vor fi lansati anul acesta cu racheta europeana Vega. Satelitul este axat in principal pe rolul educational, fiind construit in totalitate de actuali sau fosti studenti ai universitatii din Trieste si isi propune sa studieze conditiile meteo din spatiu. Este vorba despre un Cubesat clasic de 1kg greutate si 10x10x10 cm dimensiune ce va fi lansat pe o orbita inclinata la 71 de grade si cu inaltimea variind intre 350 si 1200 km (aceasta orbita fiind impusa de Vega), asteptandu-se sa aiba o durata de viata de minim 6 luni. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=95]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- s.p.a.c.e 01 Feb 2009 01:08 ----------------------------------- Satelitul francez Robusta: Robusta sau "Radiation on Bipolar Test for University Satellite Application" face parte din cele trei proiecte selectionate in 2006 de CNES (National Center for Space Studies) ca urmare a unei initiative adresate mediului academic din Franta (Expresso) si va studia deteriorarea componentelor electronice bazate pe tranzistori bipolari in timpul zborului, cand sunt expusi la radiatia externa. Totul se va face cu un buget de 90.000 de euro si o echipa cu mai mult de 150 de studenti. [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=97]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- s.p.a.c.e 05 Apr 2009 11:56 ----------------------------------- Un nou articol de pe HiNCube Cubesat Satelitul norvegian Hincube este una dintre cele doua misiuni de rezerva propuse pentru primul zbor experimental al rachetei Vega (acelasi in care va zbura si Goliatul romanesc). Este de fapt foarte similar proiectului din Romania, atat ca implementare tehnica (ambele sunt bazate pe kitul standard Cubesat de 10x10x10 cm3 si 1 kg greutate cu sistem de stabilizare pe trei axe) cat si ca investigatie stiintifica. Obiectivele misiunii sunt in primul rand experimentale : sa testeze comunicatia VHF/UHF cu statia de sol, sa studieze conditiile de zbor in spatiu- in special evolutia temperaturilor la care platforma va fi supusa, sa faca investigatii asupra eficacitatii sistemului de control al orbitei si orientarii si nu in ultimul rand sa stabileasca raportul dintre rezolutia imaginilor furnizate de principalul instrument de la bord-o camera de observatie a Pamantului si capacitatea de descarcare a lor in gama de frecventa alocata (437.305Mhz). HiNCube este impartit in 5 subsisteme diferite fiecare esential pentru operarea in spatiu : -sistemul de determinare si control al orientarii in spatiu a satelitului (Attitude Determination and Control System ADCS) -sistemul de comunicatie a satelitului (Communication System COMM) -sistemul de distributie a puterii la bord (Electronic Power Supply EPS) -sistemul de gestionare a datelor la bordul satelitului (On Board Data Handling OBDH) -sistemul de management al instrumentelor de observatie [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=118]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- s.p.a.c.e 12 Apr 2009 20:10 ----------------------------------- Proiecte Cubesat 2009: Satelitul UWE-3 de la Universitatea Würzburg UWE (Universität Würzburgs Experimentalsatellit) este o serie de picosateliti bazati pe standardul Cubesat dezvoltati si construiti de studentii de la universitatea Würzburg din Germania pentru a testa in spatiu o serie de experimente tehnice- pornind de la teste asupra sistemului de determinare si control al orientarii si starii orbitale a unui picosatelit si continuand mai departe cu testarea echipamentului electronic, miniaturizarea lui si studii asupra asa numitului concept "TCP/IP in space". Primul satelit din serie-UWE1 a fost lansat pe 27 octombrie 2005 din Plesetsk/Rusia la bordul unui lansator Kosmos. Al doilea satelit UWE2 urmeaza sa fie lansat luna aceasta la bordul rachetei indiene PSLV intr-un zbor pus la dispozitie de organizatia indiana ISRO in cadrul lungii colaborari pe care aceasta o are cu centrul spatial german DLR. Racheta indiana va transporta astfel pe langa incarcatura de baza-satelitul meteo indian OceanSat-2 si alti sateliti educationali Cubesat, respectiv BeeSat (Berlin Experimental Educational Satellite), TUB (Technical University of Berlin), ITUpSat-1 (Istanbul Technical University PicoSatellite-1) si SwissCube 1 (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne). Cel de al doilea Swisscube se va regasi in zborul Vega programat in noiembrie anul acesta ca si noul satelit din seria germana UWE3 (acesta din urma fiind totusi doar satelit de rezerva). [url=http://forum.spacealliance.ro/viewtopic.php?f=27&t=119]articol complet SpaceAlliance ----------------------------------- Andrei 28 Mai 2009 16:45 ----------------------------------- http://www.space.com/businesstechnology/090527-tw-glxp-arca.html ----------------------------------- Doru Dragan 28 Mai 2009 20:42 ----------------------------------- Bancuri :? Ma mir ca nu le e rusine :shock: ----------------------------------- s.p.a.c.e 02 Iun 2009 12:14 ----------------------------------- Un alt articol de pe Proiecte Cubesat 2009: UNICubesat de la universitatea din Roma Universitatea ‘la Sapienza’ din Roma isi continua proiectele aerospatiale incepute in anul 1964 cu lansarea satelitului San Marco 1 prin prezentarea unui nou experiment- UNICubesat ce urmeaza sa fie trimis pe orbita in zborul inaugural al rachetei europene Vega din noiembrie 2009 (fiind pasager alaturi de Goliatul agentiei spatiale romane ROSA). Separat de acest Cubesat universitatea lucreaza in paralel si la proiectele Unisat-5 (cel de al cincilea satelit din seria Unisat dupa precedentele lansari din septembrie 2000, decembrie 2002, iunie 2004 si iulie 2006) si Edusat in coordonarea agentiei spatiale italiene ASI. Satelitul UNICubesat reia vechiul experiment Broglio de la seria San Marco anume de a masura densitatea atmosferica, de aceasta data reconstituit intr-o platforma micro de 1 kg si cu forma cubica (fata de cea sferica initiala). Aceasta miniaturizare creaza probleme suplimentare datorita limitarilor (tehnice si de dimensiuni impuse de platforma Cubesat), a cuplarii miscarii satelitului cu momentul de rotatie creat de experiment (cerinte stricte pentru pozitia centrului de masa si a axelor principale de inertie) si a caracteristicilor orbitale (protectia la radiatie necesara datorita apogeului inalt al orbitei de 1400km si calibrarea senzorilor pentru altitudini intre 350-400km). Platforma este construita in jurul unui microprocesor echipat cu memorie de tip flash pentru stocarea datelor. Starea de la bord este monitorizata prin senzori de temperatura, curent si voltaj. In paralel exista un magnetometer pentru masurarea campului magnetic local al Pamantului si bineinteles senzorul principal care masoara fluctuatiile induse de forta aerodinamica intampinata de satelit pe orbita. Satelitul este stabilizat prin rotatie, controlul de atitudine fiind realizat doar asupra axei de rotatie prin compararea citirilor de la magnetometru si corectii aplicate cu ajutorul asa numitelor ‘magnetic coils’. Comunicatia se face folosind un transponder in banda UHF cu frecventa 437.345 Mhz. ----------------------------------- s.p.a.c.e 10 Iul 2009 21:12 ----------------------------------- Romania va avea primul sau satelit abia peste un an, in 2010 - lansarea satelitului Goliat este din nou amanata Romania, aflata la prima sa experienta spatiala prin lansarea satelitului Goliat, va mai trebui sa astepte o perioada pana cand drumul spre spatiu ii va fi deschis. Desi preconizat pentru noiembrie 2009 (dupa intarzieri succesive datorate problemelor de proiectare si de constructie) zborul inaugural al rachetei europene Vega se pare ca va fi din nou amanat, cel mai probabil pentru octombrie 2010. Deocamdata informatiile sunt neoficiale si au venit de la mai multe surse implicate in proiect, odata cu evenimentul de la Le Bourget-Franta. Intr-un interviu acordat reporterilor la Paris Air Show si chestionat in legatura cu aceste zvonuri, directorul general ESA Jean Jacques Dordain, a recunoscut ca au existat intarzieri in procesul de integrare si calificare a unor componente ale noii rachete care au condus la decalarea fazei finale a programului de teste din mai in decembrie 2009 si ca in continuare exista posibilitatea decalarii cu cateva luni a primului zbor oficial. O decizie finala asupra noii date de lansare va fi facuta publica la sfasitul anului acesta. [url=http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=200907101234]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- Doru Dragan 11 Iul 2009 06:27 ----------------------------------- Imi pare rau ca trebuie sa va spun: "V-am spus eu ... " :( "...procesul de integrare si calificare a unor componente ale noii rachete" inseamna de fapt inlocuirea unor piese metalice cu unele de plastic :? si a celor de plastic cu unele de carton (daca e posibil) :shock: , inseamna incercari disperate de reducerea costurilor intr-o Europa care nu prea mai e dispusa sa aloce fonduri bugetare in directia asta 8) . Ar cam fi momentul ca marii nostri specialisti in rachete care cica vreau sa castige premiul Google cu atacarea Lunii sa se reorienteze si sa faca un vector care sa puna un Goliat pe orbita. Ca asta e floare la ureche pe langa ce s-au angajat ei sa faca :roll: . Nu stiu de ce am impresia ca aia nu-s in stare sa faca nici un avion de hartie ca lumea :( ----------------------------------- zoth 11 Iul 2009 09:07 ----------------------------------- Agitatia excesiva produsa in legatura cu primul satelit romanesc ce urmeaza a fi lansat in spatiu tinde sa devina din ce in ce mai penibila. De ani buni a fost lansat pe orbita telescopul spatial, de ani buni au fost lansate statii spatiale sau sateliti super sofisticati, de ani buni am vazut primul pas al omului pe luna si exemplele ar putea continua... In acest context venim si noi in poarta mileniului 3 cu un amarat de cubulet care vrea sa demonstreze ce? in era spatiala ... Cred ca primul satelit romanesc nu face decat sa evidentieze discrepanta tehnologica majora, treapta primitiva pe care ne aflam in raport cu lumea buna, dar vai, noi ne mandrim cu asta ... Nu ma intereseaza sa fac polemica pe subiect, dar zic ca un pic de modestie si realism nu ne-ar strica. ----------------------------------- MariusP 15 Iul 2009 07:59 ----------------------------------- Topic mutat de la ----------------------------------- s.p.a.c.e 01 Sep 2009 14:14 ----------------------------------- [url=http://www.realitatea.net/foto_935797_nanosatelitul-goliat--primul-creat-in-romania--este-tinut-la-sol-de-racheta-europeana--vezi-video_600102.html]confirmarea oficiala pentru amanarea lansarii satelitului Goliat din partea echipei ROSA ----------------------------------- s.p.a.c.e 16 Noi 2009 12:31 Goliat amanat pana in noiembrie 2010 ----------------------------------- Conform ultimelor informatii oficiale furnizate de agentia spatiala europeana ESA, zborul inaugural al lansatorului european Vega- cel in care isi va face debutul si primul satelit romanesc, Goliat, va avea loc abia in noiembrie 2010. Desi infrastructura tehnica din centrul spatial Kourou in Guiana Franceza este gata si asteapta noua racheta, va mai fi nevoie de o perioada intermediara pentru realizarea tuturor simularilor si testarilor software. [url=http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=200911160334]articol complet ----------------------------------- Gabriel Muranca 16 Noi 2009 14:48 ----------------------------------- Bancuri :? Ma mir ca nu le e rusine :shock: Nu-i gluma ! Cel putin la mine n-a fost cind mi s-a rupt guma la prastia cu care incercam sa dobor Luna cind aveam 7 ani. :wink: Despre cuvantul rusine, cred ca ar trebui scos din dictionarul romanesc deoarece nu are nici un sens in aceasta limba. ----------------------------------- s.p.a.c.e 20 Ian 2010 13:14 ----------------------------------- Lansarea satelitului romanesc Goliat ar putea fi inca o data amanata din noiembrie 2010 cum fusese anuntat anterior in cadrul salonului aeronautic de la Le Bourget pana undeva in luna ianuarie 2011, eventual chiar mai tarziu. Intr-o noua declaratie de presa sustinuta in urma cu cateva zile, presedintele agentiei spatiale europene Jean Jacques Dordain a tinut sa precizeze ca exista anumite intarzieri obiective care pot cauza o amanare a zborului inaugural al rachetei Vega. In speta este vorba de constructia si testarea segmentului de sol folosit pentru viitorul lansator. Testele se desfasoara in prezent la baza spatiala din Kourou/Guiana Franceza acolo de unde se vor desfasura viitoarele zboruri. Exista deasemenea probleme si la racheta propriu zisa in acest moment doar 80% din componente fiind pregatite (incluzand aici motoarele si avionica). Cele mai dificile aspecte sunt legate de partea de control a zborului inginerii fiind concentrati acum sa rezolve cateva probleme aparute in timpul testelor pe banc la motoarele ce asigura orientarea activa in timpul ascensiunii. Dupa rezolvarea acestora se va trece la pregatirea secventei software care va asigura caracteristicile zborului inaugural (timpii de ardere, controlul tractiunii motoarelor etc). In luna aprilie se asteapta deasemenea un test combinat cand racheta Vega va fi adusa si montata impreuna cu turnul de sustinere. In ciuda faptului ca acest anunt plaseaza Vega cu mai bine de 3 ani in urma agendei stabilite la inceputul programului, Dordain ramane optimist si da asigurari din pozitia sa de presedinte al agentiei ca problemele nu sunt insurmontabile. Declaratia are si o componenta politica Dordain dorind sa inlature o parte din presiunea publica asupra managementului, tinand sa precizeze ca la momentul actual Vega este unul din cele mai bine organizate programe ale agentiei, iar intarzierile sunt obiective si sunt legate de complexitatea proiectului. Vega va acoperi segmentul mic pana la mediu unde divizia ArianeSpace nu avea un lansator si va deservi in medie 2 lansari pe an. Racheta este una in patru trepte- un motor de tip P 80 folosind combustibil solid pentru prima treapta, un motor de tip Zefiro 23 alimentat tot de combustibil solid ca si treapta a treia unde actioneaza un motor de tip Zefiro 9 si o treapta finala a patra alimentata de combustibil lichid si propulsata de un motor de tip AVUM – Attitude and Vernier Upper Module. In ceea ce priveste performantele tehnice, lansatorul este capabil sa inscrie pe o orbita circulara cu altitudinea de 700 km o masa de pana la 1500 kg. In ciuda acestor amanari repetate ArianeSpace a raportat pentru anul fiscal 2009 un venit de 1.046 miliarde de euro in crestere cu 9.4% fata de 2008 la care au contribuit in special cele 7 zboruri efectuate de Ariane 5 (fata de cele 6 zboruri din anul precedent). Pe viitor perspectivele fiscale sunt insa mult mai bune in urma semnarii in februarie 2009 a unui contract de 35 de noi unitati Ariane5 cu o valoare de 4 miliarde de euro, dar si datorita intrarii in operare a noilor membri ai flotilei Vega si Soyuz. Piata comerciala a fost dominata in ultimul timp de variatia costurilor de lansare in special datorita pretului de dumping practicat de operatorul SeaLaunch, dar odata cu intrarea in faliment a acestuia se asteapta o apreciere/revenire la un pret realist al kg de incarcatura transportat pe orbita, ceea ce inseamna o perspectiva buna pentru contabilii celor doua mari companii ramase in joc ArianeSpace si ILS-International Launch Services. Din punctul de vedere al agentiei romanesti ROSA, satelitul Goliat alaturi de ceilalti pasageri de la bord asteapta de mai bine de 2 ani, lucru care cel putin din exterior, pentru publicul larg care asteapta rezultate concrete, nu este tocmai pozitiv. Avand insa in vedere ca acesta este un zbor facut cadou de ESA (deci un castig pentru bugetul ROSA) si mai ales ca experienta tinerei echipe nu este foarte mare, aceasta aflandu-se la prima incercare de acest gen, probabil ca amanarea in sine nu este tocmai un lucru rau, dandu-le tinerilor proiectanti din Romania sansa sa mai castige ceva timp si sa rezolve in liniste problemele proiectului la care s-au angajat. [url=http://www.youtube.com/watch?v=jQDwTwSM-n0]simulare Goliat pe orbita [url=http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=201001200448]articol original SpaceAlliance ----------------------------------- Doru Dragan 20 Ian 2010 14:14 ----------------------------------- Poate ar fi cazul ca ROSA si ARCA sa colaboreze. Poate cei de la ARCA ar putea sa puna pe orbita un cub :? E totusi mai usor decat sa ajungi pe Luna :roll: ----------------------------------- s.p.a.c.e 24 Ian 2010 13:07 ----------------------------------- Din ce inteleg cele doua organizatii au deocamdata puncte de vedere diferite deci sunt putine sanse sa avem o colaborare pe termen scurt. Sa vedem evolutiile viitoare... ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Apr 2010 12:18 ----------------------------------- Un alt articol de pe Proiecte Cubesat- Experimentul E-St@r E-St@r sau in traducere libera "Educational SaTellite @ politecnico di toRino" este unul din satelitii Cubesat care a fost acceptat impreuna cu Goliat-ul romanesc la bordul rachetei europene Vega in zborul ei inaugural care va avea loc la sfarsitul anului 2010. Construit ca un program educational sub coordonarea universitatii din Torino, satelitul a fost finantat de "Italian Ministry for University and Research" in cadrul unei initiative mai largi ce vizeaza realizarea unei constelatii de nanosateliti dezvoltati de mai multe universitati din Italia. Prin analogie trebuie amintit si ca Romania intentioneaza sa urmeze aceeasi linie, Rosa (agentia spatiala romana) anuntand public continuarea programului Goliat printr-o formatie de nanosateliti. Realizat pe baza de voluntariat in laboratoarele universitatii torineze, dar beneficiind de suportul activ al industriei aerospatiale din Italia, e-st@r va viza in primul rand testarea unor materiale si componente comerciale ieftine precum si dezvoltarea si probarea in conditiile din spatiu a unui sistem activ de control al satelitului (Attitude Determination and Control Subsystem) bazat pe clasicele "magnetic torquers" de aceasta data intr-o varianta miniaturizata impusa de dimensiunile reduse ale satelitului (un cub cu latura de 10 cm si greutate 1 kg). [url=http://www.youtube.com/watch?v=jQDwTwSM-n0]video satelit romanesc Goliat ----------------------------------- creizi 13 Apr 2010 13:33 ----------------------------------- Erm, nu aș vrea să fiu rău, dar accesând din curiozitate site-ul ROSA, acesta nu a mai fost actualizat din data de 29-09-2008, și să nu amintim că arată precum un loc părăsit (nici imaginile nu se încarcă). :roll: ----------------------------------- s.p.a.c.e 14 Apr 2010 09:06 ----------------------------------- Din pacate ai dreptate, pagina Rosa nu a mai fost updatata de ceva vreme. Tocmai din acest motiv la SpaceAlliance am incercat sa le oferim cititorilor din Romania informatiile care le lipsesc (fie ca vorbim de cele cu caracter intern fie cele pe plan international). ----------------------------------- s.p.a.c.e 17 Sep 2010 11:59 ----------------------------------- Primul satelit romanesc, Goliat, nu va zbura in 2010 ci in 2011 Agentia Spatiala Europeana ESA –reprezentand interesele celor 18 tari membre, compania ArianeSpace, ELV SpA (European Launch Vehicle) si Evry France au semnat in urma cu cateva zile documentul VERTA-‘Vega Research and Technology Accompaniment Program’ care pune bazele productiei de serie pentru componentele noului lansator-acoperind in prima faza 5 noi misiuni in afara zborului de test. Astfel proiectul Vega se muta din faza de proiectare si dezvoltare in cea de exploatare propriu zisa. Potrivit directorului ArianeSpace, cel mai probabil zborul inaugural Vega se va efectua undeva la jumatatea lui 2011. Romania, aflata la prima sa experienta spatiala prin lansarea satelitului Goliat, va mai trebui astfel sa astepte o perioada pana cand drumul spre spatiu ii va fi deschis. linkuri relevante: [url=http://www.spacealliance.ro/plugin/3dsat.aspx]model virtual al satelitului [url=http://www.spacealliance.ro/media/goliat/album/index.html]galerie imagini [url=http://www.spacealliance.ro/plugin/gei-spacecenters.aspx]tur virtual Kourou space center ----------------------------------- s.p.a.c.e 02 Apr 2011 22:06 Goliat, primul satelit romanesc in linie dreapta la lansare ----------------------------------- [url=http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20110330065800]Goliat, primul satelit romanesc intra in linie dreapta pentru lansare-mai putin de 6 luni ramase pana cand Romania va avea prima sa misiune spatiala ----------------------------------- Adierea 12 Iun 2011 17:23 ----------------------------------- La ce va fi folosit satelitu ?cu ce va fi lansat pe orbita ----------------------------------- Erwin 12 Iun 2011 22:17 ----------------------------------- fă click pe fraza de mai sus, găsești în articolul respectiv toate informațiile. ----------------------------------- Adierea 13 Iun 2011 11:34 ----------------------------------- Mau speriat mai multe lucruri in legatura cu satelitul asta : - pretul - greutatea - nucumva sal lansam cu o racheta romaneasca ,deocamdata - rezolutia mare la camera de luoat vederi 3 mega pixeli cand orce aparat foto amarat din zioa de azi depaseste cu mult rezolutia asta - prezentarea rachetei purtatoare din pagina respectiva fata de cateva randuri despre satelitu minune . ----------------------------------- Erwin 13 Iun 2011 12:25 ----------------------------------- pe mine mai mult mă sperie gândul că România va fi condusă de agramați ca EBA... :twisted: ----------------------------------- s.p.a.c.e 02 Sep 2011 14:18 ----------------------------------- [url=http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20110831024822]Goliat a fost amanat la lansare pentru decembrie 2011 datorita problemelor de natura tehnica de la spaceportul european din Guiana Franceza ----------------------------------- s.p.a.c.e 14 Oct 2011 11:35 Satelitul romanesc Goliat asteapta in Guiana Franceza ----------------------------------- Satelitul romanesc Goliat asteapta in Guiana Franceza incarcarea la bordul rachetei Vega http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20111013080726 Satelitul romanesc Goliat asteapta in Guiana Franceza incarcarea la bordul rachetei Vega pentru ceea ce va fi prima misiune romaneasca in jurul Pamantului. Prima platforma spatiala construita in Romania, nanosatelitul de tip Cubesat denumit Goliat a fost amanat de mai multe ori succesiv din cauza intarzierii intrarii in operare a lansatorului european. Potrivit ultimelor informatii de la baza spatiala din Kourou, lansarea a fost amanata din decembrie 2011 (data anuntata anterior) pana in ianuarie 2012. ----------------------------------- MariusP 26 Oct 2011 07:34 ----------------------------------- Racheta Vega a ajuns in Guiana Franceza pentru zborul inaugural prevazut pe 26 ianuarie 2012. http://www.space-travel.com/reports/Vega_arrives_at_French_Guiana_in_preparation_for_its_January_26_inaugural_launch_999.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 19 Ian 2012 12:13 ----------------------------------- Trei saptamani ramase pana la lansarea primului satelit romanesc http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120118084125 ----------------------------------- s.p.a.c.e 21 Ian 2012 13:17 ----------------------------------- O sectiune speciala unde vor fi postate ultimele informatii privind lansarea: http://www.spacealliance.ro/goliat ----------------------------------- s.p.a.c.e 02 Feb 2012 16:34 ----------------------------------- 7 zile ramase pana la lansare http://www.spacealliance.ro/goliat/ ----------------------------------- s.p.a.c.e 03 Feb 2012 15:00 ----------------------------------- 6 zile ramase http://www.spacealliance.ro/goliat/ ----------------------------------- Jabba the Hutt 03 Feb 2012 17:20 ----------------------------------- Satelitul va fi lansat din Romania? Daca da, din ce localitate? ----------------------------------- mflorian 03 Feb 2012 17:35 ----------------------------------- Se va lansa din Centrul Spațial Zimnicea, cu o rachtă Țiriac I. ----------------------------------- s.p.a.c.e 04 Feb 2012 22:29 ----------------------------------- Lansarea este de la baza Arianespace din Kourou/Guiana Franceza. Au mai ramas 4 zile. ----------------------------------- UFO 04 Feb 2012 22:39 ----------------------------------- Primul microsatelit romanesc, am inteles ca odata cu el se vor mai lansa inca cativa, cu aceeasi racheta de test. Sper sa putem vedea live lansarea. ----------------------------------- s.p.a.c.e 05 Feb 2012 00:19 ----------------------------------- Informatiile complete despre lansarea de pe 9 februarie: http://www.spacealliance.ro/goliat/cubesats.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 05 Feb 2012 12:25 ----------------------------------- 4 zile intarziere. Lansarea a fost mutata pentru 13 februarie. http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120205012551 ----------------------------------- s.p.a.c.e 09 Feb 2012 10:48 ----------------------------------- 4 zile de asteptare la sol. Lansarea de luni va putea fi urmarita in direct pe sectiunea dedicata lui Goliat: http://www.spacealliance.ro/goliat/ ----------------------------------- UFO 09 Feb 2012 10:53 ----------------------------------- :roll: amanarile au fost din cauza timpului nefavorabil sau probleme tehnice cu racheta ? (just curios) ----------------------------------- s.p.a.c.e 09 Feb 2012 18:29 ----------------------------------- Oficial conditii meteo. Neoficial s-a castigat un pic de timp pentru ultimele teste inainte de lansare. Daca testele nu sunt trecute nu se poate efectua zborul. La momentul acesta, toate sistemele sunt setate (mai putin procedurile finale de pregatire a rachetei care se fac inaintea lansarii). Asta inseamna ca orice modificare (oricat de minora) nu se poate face decat in urma unor aprobari speciale (tocmai pentru a avea lucrurile sub control). ----------------------------------- s.p.a.c.e 10 Feb 2012 10:25 ----------------------------------- 3 zile pana la lansare ----------------------------------- s.p.a.c.e 11 Feb 2012 00:48 ----------------------------------- Prezentarea satelitului romanesc Goliat-sistemul de comunicatii http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120210143458 ----------------------------------- s.p.a.c.e 11 Feb 2012 16:23 ----------------------------------- Mai putin de 2 zile ----------------------------------- s.p.a.c.e 12 Feb 2012 12:29 ----------------------------------- Prezentarea sistemului termic si a sistemului electric http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120211160124 ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Feb 2012 00:13 ----------------------------------- Prezentarea camerei foto a satelitului Goliat http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120212134839 ----------------------------------- nobody 13 Feb 2012 00:39 ----------------------------------- Pana acum arata mai bine decat proiectele ARCA. Totusi, ceva acumulatori mai buni decat aia GP nu s-a gasit ? Cum se face stabilizarea rotatiei ? ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Feb 2012 09:55 ----------------------------------- Aceasta este solutia aleasa pentru un satelit low-cost. Stabilizarea rotatiei este facuta prin doua 'reaction-wheel'. ----------------------------------- UFO 13 Feb 2012 10:28 ziua lansarii ----------------------------------- ziua lansarii - link live http://www.esa.int/SPECIALS/Vega/SEM8QAWX7YG_0.html ----------------------------------- MariusP 13 Feb 2012 11:41 ----------------------------------- A inceput transmisia video pe link-ul dat de UFO... Edit: S-a separat si Goliatul romanesc (pe la 13:12 TLR) la o altitudine de 1450 km. ----------------------------------- Erwin 13 Feb 2012 13:36 ----------------------------------- O lansare frumoasă pentru o primă misiune românească. Spor la observații! Așteptăm primele rezultate și poze! :) ----------------------------------- UFO 13 Feb 2012 13:59 ----------------------------------- am gasit aici un link cu inregistrarea live a lansarii http://www.youtube.com/watch?v=OwZKAGNR0xg 15 minute si aici de le esa http://www.youtube.com/watch?v=F0IZ6d4wTCg ----------------------------------- cmatei 13 Feb 2012 14:52 ----------------------------------- Se pare ca a fost auzit la prima trecere peste Germania. http://www.dk3wn.info/p/?cat=83 Dar "ai nostri" nu zic nimic... http://www.goliat.ro Urmatoarea trecere peste Romania intr-o ora si un pic. ----------------------------------- MariusP 13 Feb 2012 14:58 ----------------------------------- Pai daca deasupra Germaniei avea o altitudine de doar 3 grade, la noi e posibil sa fi fost sub orizont... Edit: Din elementele orbitale de la http://www.goliat.ro/ ar rezulta ca prima trecere desupra orizontului ar avea altitudinea maxima de 31.2 grade, la ora 16:01:45 TLR (la 14:15:56 TLR a trecut la numai 4.7 grade altitudine)... ----------------------------------- cmatei 13 Feb 2012 15:08 ----------------------------------- Da, cam jos. Eu m-am luat dupa stirea de pe site, in care asteptau AOS la prima trecere. ----------------------------------- MariusP 13 Feb 2012 15:22 ----------------------------------- Atasez si-o simulare cu SkyMap pentru MS-DOS cu traiectoria aparenta a satelitului intre 15:55 si 16:10 TLR. Radioamatorii cred ca se pot orienta dupa coordonatele azimutale. ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Feb 2012 15:28 ----------------------------------- Lansarea rachetei Vega a fost un succes. Toti satelitii au fost transportati cu bine pe orbita si ESA/Arianespace s-au achitat cu brio de sarcina lor. Acum responsabilitatea este a fiecarei misiuni in parte. Goliat a realizat la momentul acesta prima orbita completa in jurul Pamantului si asteptam reactia statiilor de sol din Romania care ar trebui sa receptioneze primele date. Polonezii de la PW-SAT au anuntat deja ca au primit prima telemetrie de la satelitul lor. www.spacealliance.ro/goliat ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Feb 2012 16:09 ----------------------------------- Folosind primele estimari pentru aproximarea pozitiei satelitului http://www.spacealliance.ro/satprop_GE/SatPropagatorApplet_Goliat.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 13 Feb 2012 17:18 ----------------------------------- Primul satelit romanesc a fost lansat cu succes in spatiu http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120213072333 ----------------------------------- MariusP 13 Feb 2012 19:22 ----------------------------------- Polonezii de la PW-SAT au anuntat deja ca au primit prima telemetrie de la satelitul lor. Da' ai nostri nimic, nu "vorbeste" Goliatu'? ----------------------------------- cmatei 13 Feb 2012 19:34 ----------------------------------- Nu a fost auzit dupa primele 2 orbite favorabile nici la noi, dar nici de amatorii straini, din pacate. Acum trece din nou, dar tot asa, destul de jos. Elementele orbitale par in regula, observatiile corespund predictiei pentru cei care au fost auziti (pana la 1 minut AOS/LOS). Cu aceeasi problema se confrunta italienii de la e-st@r, care inteleg ca a fost lansat din acelasi "tub" cu Goliat. ----------------------------------- Erwin 13 Feb 2012 19:44 ----------------------------------- să sperăm că nu suferă de "phobosgrunt-obită"... :P ----------------------------------- nobody 13 Feb 2012 20:16 ----------------------------------- 18:00 UTC 4th orbit ALMASat-1 received and decoded e-St@r not received Goliath not received MaSa-1 received and decoded PW-Sat received and decoded Robusta not received UniCubeSat not received Xatcobeo received and decoded http://www.dk3wn.info/p/?cat=83 ----------------------------------- s.p.a.c.e 14 Feb 2012 10:03 ----------------------------------- Deocamdata vad ca nu este nici o veste de la Rosa. ----------------------------------- mflorian 14 Feb 2012 10:41 ----------------------------------- Goliath not receivedSe pare că emite, dar nu știu cei de la sol să îl recepționeze. Într-un [url=http://www.adevarul.ro/locale/cluj-napoca/FOTO_Primul_satelit_romanesc-receptionat_dintr-un_cartier_clujean-_-Gheorgheni-avem_o_problema_0_645535906.html#commentsPage-2]ziar scria că un radioamator din Florida a recepționat semnal de la Goliat (bine, știu că la gazetă se scriu vrute și mai ales nevrute și se face din țînțar armăsar și invers). ----------------------------------- s.p.a.c.e 14 Feb 2012 11:09 ----------------------------------- Am ancticipat un pic problemele de ordinul acesta in articolul despre sistemul de comunicatie pe care l-am publicat la noi pe site, tocmai pentru a ii ajuta pe membrii proiectului: http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120210143458 ----------------------------------- MariusP 14 Feb 2012 11:22 ----------------------------------- Oricum, publica elementele orbitale actualizate si se poate calcula cu precizie traiectoria aparenta a satelitului pentru eventualii "ascultatori"... Goliat 1 38080U 12006D 12045.20341655 -.00000171 00000-0 00000+0 0 31 2 38080 069.4816 237.0737 0780174 043.4289 322.5826 14.05272657 109 Edit: Într-un "As of Monday evening signals had been reported from AlmaSat-1, Goliat, Masat-1, PW-Sat, UniCubeSat and XaTcobeo.", citat de pe http://www.uk.amsat.org/4657 ----------------------------------- cmatei 14 Feb 2012 12:49 ----------------------------------- @MariusP: informatia aia e pe site-ul AMSAT de la prima orbita. In spectrograma de la DK3WN (acum schimbata) era marcat GOLIAT, posibil sa fi fost o identificare gresita. ----------------------------------- MariusP 14 Feb 2012 13:17 ----------------------------------- Corect, cmatei, am observat si eu schimbarea de la . E posibil sa nu fi fost auzit deloc si nici sa nu fie auzit vreodata... Om trai si-om vedea. :( ----------------------------------- s.p.a.c.e 14 Feb 2012 14:16 ----------------------------------- Important de mentionat faptul ca acest echipament (transceiver de tip MHX-2400, construit de firma canadiana Microhard Systems Inc.) poate corecta automat pana la 60 kHz Doppler-shift, nefiind necesare alte echipamente mai complexe pentru a corecta efectul de Doppler. Pentru un satelit aflat pe orbita la 800 km altitudine, efectul de Doppler la frecventa de 2,4GHz este de maxim +/-54 kHz (+ cand satelitul de aproprie de observator, - cand satelitul de departeaza, iar efect maxim la Aquisition Of Signal respectiv Loss Of Signal). Cum Goliat se afla pe o orbita cu Apogee de 1450 km este posibil ca pentru unele contacte sol-satelit achizitia semnalului sa dureze cu pana la 1-2 minute mai mult decat de obicei, din cauza efectului de Doppler mai accentuat la AOS. „Beacon”-ul, care lucreaza in banda de frecventa destinata radio-amatorilor la 437.485MHz cu o putere de iesire de maxim 300mW, genereaza in primul rand un semnal de identificare la intervale de timp presetabile si totodata transmite bus-telemetry la o viteza de 1,2 kbps modulat AFSK. In situatii exceptionale cand MHX-2400 este indisponibil, se poate configura computerul on-board ca sa accepte telecomenzi de la statia de sol prin acest tranceiver in acest fel asigurandu-se o redundanta a transmisiei datelor sol-spatiu / spatiu-sol (eventual chiar si a datelor de payload). http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120210143458 Inteleg ca aseara o parte din antene au fost mutate in Cluj, probabil in speranta unei vizibilitati mai bune. http://www.adevarul.ro/locale/cluj-napoca/FOTO_Primul_satelit_romanesc-receptionat_dintr-un_cartier_clujean-_-Gheorgheni-avem_o_problema_0_645535906.html Dincolo de asta pot fi probleme mari de control al orientarii (o miscare de rotatie accentuata) cu consecinte directe in 'lock-ul' semnalului. ----------------------------------- MariusP 14 Feb 2012 14:38 ----------------------------------- Daca sint radioamatori interesati, am calculat o efemerida cu trecerile satelitilor lansati de Vega VV01 din jurul orei 15:56 TLR pentru Onesti. ----------------------------------- nobody 14 Feb 2012 18:08 ----------------------------------- Daca satelitul emite, ar trebui sa apara urme pe spectrograma chiar si in cazul in care semnalul nu este utilizabil. Parca se vede ceva in partea de jos (437.485MHz), chiar sub ALMASat-1. Niste burst-uri relativ periodice care prezinta deviatie Doppler si care ar corespunde cu rotatia nestabilizata a satelitului. Cat este deviatia Doppler ? ----------------------------------- cmatei 14 Feb 2012 18:52 ----------------------------------- Poate fi baliza CW (morse) nu neaparat spin, acea neregularitate. Daca transmitea digital (1200baud AFSK) s-ar fi vazut un shift cam ca la MaSat-1 si Xatcobeo. MaSat-1 e pe 437.345, ochiometric la finalul trecerii doppler e -10kHz, si atunci frecventa s-ar potrivi oarecum si pentru Goliat. ----------------------------------- s.p.a.c.e 15 Feb 2012 12:40 ----------------------------------- RTV publica azi urmatorul interviu: http://www.rtv.net/satelitul-romanesc-goliat-receptionat-pentru-scurt-timp-in-romania_15871.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 16 Feb 2012 11:23 ----------------------------------- 3 zile pe orbita si nici o telemetrie receptionata de la Goliat. In lipsa unui comunicat oficial putem presupune ca, cel mai probabil, satelitul este intr-o rotatie necontrolata ce se va mari in urmatoarea perioada daca nu se va interveni activ de la sol (rotatie indusa de perturbatiile orbitale). Acest lucru influenteaza in cascada si restul sub-sistemelor satelitului (generarea de electricitate, functionarea calculatorului de bord, comunicatia cu solul etc). http://www.spacealliance.ro/goliat ----------------------------------- UFO 16 Feb 2012 11:29 ----------------------------------- să sperăm că nu suferă de "phobosgrunt-obită"... :P trist daca s-ar intampla asa, dar sa nu uitam ca si racheta era de test. :cry: ----------------------------------- mflorian 16 Feb 2012 11:54 ----------------------------------- 3 zile pe orbita si nici o telemetrie receptionata de la Goliat. In lipsa unui comunicat oficial putem presupune ca, cel mai probabil, satelitul este intr-o rotatie necontrolata ce se va mari in urmatoarea perioada daca nu se va interveni activ de la sol (rotatie indusa de perturbatiile orbitale). Acest lucru influenteaza in cascada si restul sub-sistemelor satelitului (generarea de electricitate, functionarea calculatorului de bord, comunicatia cu solul etc). http://www.spacealliance.ro/goliatDacă nu se poate comunica cu satelitul din cauza rotației, se mai poate interveni activ de la sol pentru a controla rotația? ----------------------------------- s.p.a.c.e 16 Feb 2012 14:35 ----------------------------------- teoretic se poate interveni dar e destul greu pe o astfel de platforma cu multe restrictii tehnice ----------------------------------- s.p.a.c.e 17 Feb 2012 10:36 ----------------------------------- Peste 72 de ore si 40 de orbite complete ale Pamantului, dar Goliat ramane in continuare tacut http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120216061127 ----------------------------------- cmatei 18 Feb 2012 21:24 ----------------------------------- Vesti bune :D Goliat signal decoded today! http://www.goliat.ro/index.php/home/news ----------------------------------- s.p.a.c.e 18 Feb 2012 22:51 ----------------------------------- Satelitul a fost in iluminare completa si pare venit la statie dupa un reset recent (mai putin de o ora) ----------------------------------- s.p.a.c.e 18 Feb 2012 23:46 ----------------------------------- http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120218125827 ----------------------------------- s.p.a.c.e 19 Feb 2012 16:22 ----------------------------------- A sasea zi pe orbita www.spacealliance.ro/goliat ----------------------------------- UFO 20 Feb 2012 09:52 ----------------------------------- oare pe cand imagini de pe orbita ? p.s. ceea ce se prefigura a fi un esec de proportii pe masura numelui s-a transformat ca pasarea Phoenix, din fericire pentru stiinta in general, in ciuda celor mai "pamanteni" dintre noi (not me). ----------------------------------- s.p.a.c.e 20 Feb 2012 10:44 ----------------------------------- Pana la poze mai este. In general dupa prima achizitie urmeaza o perioada de pregatire pentru satelit (configurarea lui pentru operare nominala). ----------------------------------- s.p.a.c.e 22 Feb 2012 19:24 ----------------------------------- Cateva detalii tehnice ale sistemului ADCS de la bordul lui Goliat: Lansarea primului satelit romanesc-prezentare Goliat (partea 5) http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120222090038 ----------------------------------- s.p.a.c.e 23 Feb 2012 18:13 ----------------------------------- Din pacate pentru misiunea romaneasca, vestile nu sunt foarte bune. La cateva zile de la contactul de sambata 18.02 cu statia de la Magurele, concluzia articolului vorbeste despre problema care il afecteaza pe Goliat, o problema clasica de stabilizare a zborului - montarea a doi volanti de reactie cu imposibilitatea desaturarii lor active in spatiu. ----------------------------------- UFO 23 Feb 2012 21:26 ----------------------------------- Lansarea primului satelit romanesc-prezentare Goliat (partea 5) http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120222090038 felicitari pentru articol. ----------------------------------- nobody 24 Feb 2012 01:50 ----------------------------------- Volantii aceia se vor roti cu o turatie tot mai mare ? ----------------------------------- s.p.a.c.e 24 Feb 2012 16:20 ----------------------------------- Volantii isi vor regla turatia in functie de momentul perturbator extern. Daca momentul este mai mare trebuie sa functioneze la turatii mai mari. Problema e cand isi ating turatia maxima, dincolo de care nu mai pot opera. Atunci intervine procesul de desaturare (daca poti sa o faci) si prin anularea momentului perturbator extern poti reveni din nou la turatie nominala de lucru si tot asa. Volantii sunt utili pentru perturbatii mici, te scutesc practic de activari inutile ale motoarelor si prin economia de combustibil prelungesc viata satelitului. ----------------------------------- ddumitriu 25 Feb 2012 22:05 Controlul (activ) orientarii unui satelit ----------------------------------- Faptul ca (nano)satelitul se roteste cam necontrolat, e o problema serioasa. Oricat de didactic ar fi proiectul, trebuia acordata o atentie mai mare controlului orientarii satelitului, o problema care este stapanita de multa vreme in lumea „celor mari”, nu ar fi nimic nou sau original, eventual doar mici artificii ingineresti sau ceva control optimal. Desigur, daca este vorba de un control reactiv, pasiv, e mai dificil decat ar fi pentru un control activ. In privinta unui control activ, impreuna cu un coleg, am incercat noi o scurta cercetare prin 2009, ce este redata in articolul de mai jos: http://www.imsar.ro/SISOM_Papers_2009/D19.pdf Fiind de formatie ingineri mecanici, noi am pus accentul pe miscarea de rotatie a unui solid(satelit) in jurul centrului sau de greutate, punand in evidenta ecuatia matriciala a miscarii (avem trei variabile de stare). Articolul, desi poate contine unele erori deoarece cercetarea noastra a fost de relativ scurta durata, are menirea de a ilustra cam cum se prezinta ecuatiile de miscare pentru un solid cu punct fix (asa-zis fix), de asemenea am efectuat si simulari. Articolul l-am comunicat si catre echipa Goliat la momentul respectiv (2009), dar nu a trezit interes. Controlul orientarii unui satelit este ceva primordial. Fara un satelit stabil, perfect controlabil d.p.d.v. al orientarii, nu se pot face fotografii exploatabile, de asemenea nici masuratori serioase. Cum sa masori vreun impact cu accelerometre, daca satelitul face tumbe necontrolabile? ----------------------------------- nobody 25 Feb 2012 23:40 ----------------------------------- Incredibil !! Because the on-board payload represents a secondary objective of the project, a complex system for attitude determination and control is not vital for the functioning of the satellite. The concept of reliability (keep the system as simple as possible) and redundancy lead to choosing a simple attitude determination system, easy to use and integrate. http://www.rosa.ro/index2.php?option=com_resource&task=download2&no_html=1&file=NV9JQUMtMDgtQjQtNi1BMTMxLnBkZg==&downloadName=SUFDLTA4LUI0LTYtQTEzMS5wZGY=&id=31 Totusi, la ce foloseste un satelit incontrolabil ? "Another space junk ?" ----------------------------------- catalin dumitru 26 Feb 2012 00:16 ----------------------------------- Grozav. Probabil ''titirezul'' sta tzeapan ca un picior de caine inghetat , iar satelitul se invarte in jurul lui. Hai ca-mi place ! Mai vreau din astea. catalin. ----------------------------------- s.p.a.c.e 26 Feb 2012 23:17 Re: Controlul (activ) orientarii unui satelit ----------------------------------- Faptul ca (nano)satelitul se roteste cam necontrolat, e o problema serioasa. Oricat de didactic ar fi proiectul, trebuia acordata o atentie mai mare controlului orientarii satelitului, o problema care este stapanita de multa vreme in lumea „celor mari”, nu ar fi nimic nou sau original, eventual doar mici artificii ingineresti sau ceva control optimal. Desigur, daca este vorba de un control reactiv, pasiv, e mai dificil decat ar fi pentru un control activ. In privinta unui control activ, impreuna cu un coleg, am incercat noi o scurta cercetare prin 2009, ce este redata in articolul de mai jos: http://www.imsar.ro/SISOM_Papers_2009/D19.pdf Fiind de formatie ingineri mecanici, noi am pus accentul pe miscarea de rotatie a unui solid(satelit) in jurul centrului sau de greutate, punand in evidenta ecuatia matriciala a miscarii (avem trei variabile de stare). Articolul, desi poate contine unele erori deoarece cercetarea noastra a fost de relativ scurta durata, are menirea de a ilustra cam cum se prezinta ecuatiile de miscare pentru un solid cu punct fix (asa-zis fix), de asemenea am efectuat si simulari. Articolul l-am comunicat si catre echipa Goliat la momentul respectiv (2009), dar nu a trezit interes. Controlul orientarii unui satelit este ceva primordial. Fara un satelit stabil, perfect controlabil d.p.d.v. al orientarii, nu se pot face fotografii exploatabile, de asemenea nici masuratori serioase. Cum sa masori vreun impact cu accelerometre, daca satelitul face tumbe necontrolabile? Sistemul de control al stabilitatii este alaturi de calculatorul de bord o piesa vitala intr-un satelit modern. Toate subsistemele au importanta lor intr-o arhitectura atat de complexa, dar cele doua sunt critice pentru ca nefunctionarea lor afecteaza in cascada restul echipamentelor. Am citit articolul si ma bucur ca informatiile oferite pe site au fost utile pentru ca ele au fost publicate cu un scop educativ, pentru a le sta la dispozitie tuturor celor interesati de subiect, cu atat mai mult cu cat el este unul nou in Romania. In partea matematica lucrurile se complica in momentul in care trebuie modelate sistemele de control (senzori sau echipamente de comanda). Cu cat aceste modele sunt mai aproape de conditiile la care vor functiona in realitate, cu atat proiectarea si executia vor fi mai bune si vor inlatura problemele de pe orbita. ----------------------------------- nobody 27 Feb 2012 03:58 ----------------------------------- Dupa conceptia romaneasca, controlul atitudinii unui satelit nu este importanta. Important este ca s-a pus o camera video. ----------------------------------- UFO 27 Feb 2012 09:07 ----------------------------------- Stiri relativ proaspete de la sursa intr-un interviu la tvr cu dl. director al ROSA. http://www.tvr.ro/articol.php?id=121121 frumos interviul, desi, nu cu stiri foarte imbucuratoare pentru Goliat. ----------------------------------- nobody 27 Feb 2012 18:51 ----------------------------------- Vorbit mult dar spus nimic. Se stie ce buget a fost alocat acestui proiect ? Am inteles ca a fost unul destul de jalnic. ----------------------------------- ddumitriu 27 Feb 2012 22:41 Satelitul danseaza de mama focului. Pe cand formatia ? ----------------------------------- Din pacate, singura speranta pentru stabilizarea satelitului ramane ca, in scurtul interval de comunicare cu satelitul (atunci cand se poate comunica ceva, datorita rotirii bezmetice necontrolate), echipa de la sol sa poata transmite comenzi sa le numesc de tip “joystick” pentru a opri rotatia necontrolata. Asta in lipsa unui sistem aflat la bordul satelitului (pilot automat) care sa faca automat aceste manevre de control al orientarii (ca deh, ce nevoie aveam de asa ceva?). Un astfel de proiect de satelit, chiar si didactic, trebuia pregatit foarte bine la nivel de simulari (prima faza, probe A). Si, slava Domnului, exista pe piata simulatoare de zbor orbital si mai ieftine si mai scumpe, ce simuleaza si senzorii, si sistemul de comanda, si conditiile de zbor orbital (vant cosmic, radiatie solara, alte perturbatii, ciocniri cu micrometeoriti), si aproape tot ce vrei. Asta daca ditamai agentie spatiala cu pretentii nu esti in stare sa iti faci propriul tau simulator. Deci scuze nu prea exista. Desigur depinde si de buget, de mai multi factori, dar cu un management bun se pot face multe, indiferent ca e vorba de un buget de 400000 euro sau de 4 milioane euro sau de 40 milioane euro. Nu vreau sa fiu rau, dar ca sa nu controlezi deloc rotatia unui satelit trimis, pai si un buget de 10000 lei e prea mult, sunt bani aruncati pe geam. Desigur au fost formati cativa tineri (dar si acestia prea putini, pe proiecte similare suedezii formeaza 20 de oameni, nu 3-4), dar parca mai bine ii formezi in cadrul unei misiuni de succes, gandite cu capul, decat in cadrul unui esec manageriat cu picioarele. Din auzite, dupa acest satelit (care cica ar evolua “normal” din declaratiile oficiale…) urmeaza lansarea unei formatii romanesti de sateliti. Pai daca pentru unul singur nu reusesti sa ii controlezi orientarea, cum te lansezi sa faci formatie? Ce formatie sa faci, de dansuri populare? Nu controlezi orientarea => riscul de coliziune intre sateliti este maxim, deoarece nu poti reactiona in nici un fel pentru a distanta satelitii in caz ca se apropie si exista pericol de ciocnire. Om fi noi proaspeti actori pe scena orbitala, dar mi-e sa nu fim “actori grabiti”, vorba cantecului. Sincer, am inceput sa fiu pesimist bine ca in Romania se poate face ceva serios (in orice domeniu). Prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul. Dupa ce ca suntem in era primitiva in domeniu, mai avem si disputa sterila si invidiile intre ROSA (organism de stat) si ARCA (organism privat). Nu iau partea nici la ROSA nici la ARCA (si astia au hei-rupismele lor aiurea), doar ma intreb: cum este posibil ca intr-o tara totusi mica, inapoiata rau din punct de vedere al tehnologiei spatiale, sa fie loc pentru astfel de lipsa de unitate intre putinii care pot aduce plus-valoare in domeniu ??? De ce nu se comunica deloc si cu publicul cunoscator? Spre exemplu, pe astronomy.ro am vazut pe forum destui care se pricep la navigatie orbitala, etc. De ce nu se organizeaza sesiuni publice, ca sigur ar veni unii sa mai puna intrebari in direct, nu numai pe forum internet, unele din intrebari fiind si constructive? De ce, de ce, de ce ??? ----------------------------------- Erwin 28 Feb 2012 09:58 ----------------------------------- Eterna și fascinanta Românie... :) Sunt convins că în lipsa fondurilor s-ar fi găsit mulți oameni care să lucreze din pasiune, dacă era un proiect Open-Source. A se (re)vedea misiunea reușită a balonului lansat de echipa Știință și Tehnică. ----------------------------------- mflorian 28 Feb 2012 10:07 ----------------------------------- Părerea mea este că ne grăbim. În "bunul" spirit românesc, pendulăm rapid între agonie și extaz. Ce-ar fi să mai așteptăm vreo lună-două cu concluziile? ----------------------------------- cmatei 28 Feb 2012 14:22 ----------------------------------- Ne grabim (cu concluzii bazate pe speculatii si informatii la mana a treia) si pentru ca prea multe informatii de la sursa nu exista, ceea ce e un mare minus. De ce trebuie sa asteptam o luna-doua ? Trece pe deasupra noastra de cateva ori pe zi, chiar daca are o orbita "putin eliptica" (lol). Dl. Piso s-a grabit sa spuna ca almasat a incetat sa transmita dupa 3 zile, dar despre faptul ca al nostru n-a fost receptionat decat dupa 3 zile si niciodata (?) de-atunci, silentio stampa... Bine c-a murit capra vecinului si goliat "evolueaza normal". Scuze, dar asta e amatorism (in sensul rau), aveam cu totul alte asteptari dupa ce-am frunzarit documentatia. ----------------------------------- mflorian 28 Feb 2012 16:14 ----------------------------------- Cu faptul că dau informații publicului doar cu țîrîita, sînt perfect de acord. Și e cu atît mai greu de înghițit acestă lipsă de comunicare, cu cît proiectul este făcut din banii contribuabililor. ----------------------------------- valy 28 Feb 2012 18:41 ----------------------------------- Si tacerea este un raspuns, banui care este acela. Fiind pe bani publici putem adresa o interpelare, sunt obligati sa raspunda, nu? Avem 30 de zile. Cel putin cubul sta pe cer 6 luni++. ----------------------------------- ddumitriu 28 Feb 2012 20:43 misiunea continua, dar unele intrebari pot fi deja puse ----------------------------------- Sunt de acord cu dumneavoastra, trebuie asteptate cateva luni, mai ales ca tinerii din echipa Goliat au calitati pentru a remedia situatia manual (in lipsa unui pilot automat), stim bine ca tinerii din ziua de azi ii depasesc pe cei mai batrani in a butona console si a debloca situatii critice prin solutii nastrusnice. Dar, pana atunci, trebuie punctate urmatoarele lipsuri manageriale ale sefilor (ce nu mai tin de cum va evolua misiunea in continuare): 1) proiectul a fost unul 99.99% de resurse umane, didactic, formare de tineri specialisti. Din acest punct de vedere, pe proiecte similare, alte echipe europene au format peste 10 tineri, chiar si 20, in timp ce echipa noastra e formata doar din 3 tineri. Intrebare: de ce nu s-au format si la noi 10 tineri sau chiar mai multi, adica o echipa mai vasta? Explicatii de tipul lipsa banilor nu mi se par acceptabile, mai ales cand stim ca in perioada 2007-2009 mai ales a plouat cu bani peste cercetarea romaneasca, de multe ori cheltuiti total aiurea. 2) strategia de comunicare, care a fost inexistenta. Din acest punct de vedere, oricat de fantezist este proiectul lor, ARCA au profesionalism in comunicare = conferinte de presa regulate (desi cam rare), plus o permanenta actualizare a site-ului web cu stadiul proiectului. Desigur fiind sponsorizati de BRD, poate sunt impulsionati de BRD sa aiba aceasta comunicare profesionista. Oricum, dupa cum s-a remarcat, fiind bani publici, avem tot dreptul sa solicitam o informare corecta, si nu sa fim noi obligati la speculatii pe baza unor franturi de informatii din surse obscure. ----------------------------------- nobody 28 Feb 2012 21:47 ----------------------------------- "Pilot automat" exista. Adevarata problema, de conceptie, este la mecanismele de stabilizare ! Acestea sunt prevazute doar pe 2 axe si alea limitate prin acumularea de moment inertial. Seamana cu un trepied cu doua picioare. Poti sa-l stabilizezi in echilibru instabil pana se pune o musca pe el. :lol: Nu vad cum ar putea ajuta o interventie manuala. Teleportarea inca nu functioneaza. Eventual ARCAsii care cioplesc de zor la hidrobicicleta supersonica. Au avansat enorm, au inceput si sa-si toarne turbina de racheta. Iar ilustrul magician, inginer sef, a luat si lectii de zbor pe avioane ultrausoare. Sa speram ca va pilota el personal, iar in drum spre Luna pune si al treilea picior la trepied. Trebie sa le iasa acest proiect banal. Nu uitati ca au reusit, deja, sa puna pe orbita galatica, milioane bune din fondurile Armatei. Chiar daca rachetele purtatoare au explodat la sol sau s-au dus necontrolate. Milioane care se pare ca au depasit si viteza luminii (apropos de neutrinii aia de la CERN, vai de capul lor). Drum bun ! ----------------------------------- ddumitriu 29 Feb 2012 00:16 Satelitul cu doar 2 actuatoare = Satelitul schiop ----------------------------------- Da, pilot automat exista, procesorul de bord ar trebui sa stie prin „mintea” lui ce sa faca sa opreasca satelitul din rotatia necontrolata. Dar uite ca nu stie, deci pilotul automat e zero, degeaba exista, nu stie ce sa faca. In atari conditii, banuiesc ca s-a prevazut si posibilitatea de a se trimite comenzi manuale de la sol, de tip joystick, in scurtul interval de comunicare cu satelitul (care nici ala nu prea exista). Poate comenzile astea manuale or fi mai bune decat ce s-a programat pe procesorul de bord. Legat de folosirea doar a doua actuatoare, doar pe doua axe, numai cei de la ROSA ar putea sa ne explice ce s-a vrut si ce nu s-a vrut. Noi putem doar specula. O speculatie ar fi ca in 1 dm^3 nu prea e loc mult si s-a eliminat un actuator pentru a face loc altor echipamente de masura si camerei foto. In ceea ce priveste dinamica unui solid cu punct fix, acesta ar putea fi controlat si numai cu doua actuatoare, daca ai anumita maiestrie. Spre exemplu prin exagerare, un elicopter (desi nu e un cub, are cu totul alta aerodinamica) e controlat doar pe doua axe. Din cate imi aduc eu aminte de la simularile efectuate in 2009 http://www.imsar.ro/SISOM_Papers_2009/D19.pdf desi nu am testat decat cateva situatii (nu suficiente pentru un studiu complet), am reusit sa miscam satelitul asa cum am dorit doar folosind aceste 2 actuatoare, exact cazul lui Goliat (asta am si intentionat, de altfel). Dar au fost doar situatii in care plecam dintr-o orientare in repaus si miscam catre alta orientare tot in repaus. Ca si cum ai indrepta aparatul de la o poza la alta. Acum, in situatiile astea de rotatii necontrolate (nici macar nu stim cam cu ce viteza unghiulara face satelitul tumbele respective), nu stiu daca controlul doar pe 2 axe poate functiona, desi eu zic ca sanse sunt, in orice caz incercari de redresare se pot face si sa speram ca in cateva saptamani Goliat poate fi oprit din rotatia necontrolata ce il face inoperabil. In final, greseala sau negreseala in conceptia misiunii, putem vedea partea pozitiva a acestei misiuni cu un satelit actuat doar pe 2 axe. Este exact ca un satelit normal cu toate cele 3 axe actuate, ajuns in situatia nedorita a defectarii unui actuator. Deci putem spune ca Goliat simuleaza un satelit normal caruia i s-a defectat actionarea pe una dintre axe. Nu stiu daca asta s-a intentionat, dar tot raul spre bine, se testeaza o situatie de avarie care da multa bataie de cap misiunilor serioase. ----------------------------------- s.p.a.c.e 29 Feb 2012 13:29 ----------------------------------- Plec de la cele 2 articole publicate si comentez mai departe http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120214100006 http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120222090038 Goliat (prin definitie orice satelit) trebuie sa functioneze cea mai mare parte a timpul autonom. Contactele cu solul sunt scurte si ar trebui folosite doar pentru descarcari de date, setari suplimentare, recuperari din situatii de urgenta si in cazurile cele mai grave update de SW. Algoritmii care au fost programati pentru sistemul ADCS au grija atat de partea de estimare (pozitie, orientare) cat si de partea de comanda (volanti de reactie). Limitarea hardware pe partea de comanda este evidenta pentru satelitul romanesc si probabil acest lucru afecteaza si functionarea corecta a acestor algoritmi. Oricum ai face, cu 2 volanti a treia axa de rotatie ramane necontrolabila. Cu o mentiune care a fost precizata si in articol: cu o proiectare optima (intre centrul de masa si centrul de presiune) perturbatiile externe pot fi folosite pentru o stabilizare pasiva a satelitului (lucru valabil si pentru analogia cu elicopterul). Este totusi o schema de control extrem de neproductiva si greu de aplicat in realitate (mai ales cand ai cerinte suplimentare de stabilizare pentru o camera optica). Foarte greu sa operezi un satelit in conditiile acestea. Pe orbita mai sunt situatii cand volantii (piese sensibile prin constructia lor), neoperati corect sau din cauze obiective se defecteaza, dar aceasta este o situatie de forta majora. Nu poti sa iti doresti de la inceput, din faza de proiectare o asemenea situatie. De la sol se pot trimite comenzi pentru oprirea volantilor si scoaterea lor din bucla de comanda. In momentul cand faci acest lucru toata perturbatia externa care a fost compensata de volanti se transfera satelitului si rotatia se accentueaza. Mai e si un aspect strict practic aici: lipsa telemetriei inseamna ca trebuie sa trimizi comenzile 'in blind' si ca nu ai nici un fel de confirmare ca ele au fost acceptate de satelit si executate corect. De obicei se face genul acesta de comanda daca trebuie sa dai comenzi simple ON/OFF (daca ele nu sunt executate nu sunt implicatii ulterioare). Daca ADCS are o comanda unica de trimitere in 'safe-mode' sa zicem se poate incerca. Daca e o secventa mai complicata (de mai multe comenzi care trebuie executate una dupa alta intr-o ordine clara) atunci e foarte complicat sa comanzi 'in blind'. E esential sa pornesti downlinkul inainte, dar deocamdata nu s-a reusit nici acest lucru. Desi platforma este una simpla, cu cat trece timpul cu atat sansele de recuperare corecta scad (din pacate). ----------------------------------- valy 29 Feb 2012 14:42 ----------------------------------- Daca problema stabilizarii e asa de importanta si greu de realizat, dece sa nu faci un sistem insensibil la stabilizare? Adica daca e ca un titirez nu poti vorbi cu el? Nu poate face poze? Totusi nu se invarte cu 100000rot/sec, chiar si la 100 de rot/sec, poti face poze daca ai un timp suficient de mic. In rest ce alte chestiuni il obliga sa nu se roteasca? ----------------------------------- s.p.a.c.e 29 Feb 2012 15:24 ----------------------------------- Intrebarea este perfect justificata. Cea mai simpla si mai robusta metoda de stabilizare la sateliti este prin rotatie, pentru ca datorita efectului giroscopic, satelitul isi va mentine axa de rotatie (si orientarea) indiferent de perturbatiile externe. Dezavantajul e ca pentru camere optice (si alte instrumente) trebuie sa compensezi aceasta rotatie. O solutie este o platforma 'dual-spin' - jumatate de satelit stabilizat prin rotatie si jumatatea superioara (unde sunt antenele si instrumentele stiintifice) se roteste in sens invers astfel ca in raport cu Pamantul ele stau nemiscate. Totusi pentru aplicatiile optice, metoda de stabilizare corecta este cea triaxiala. Daca este proiectata bine nu sunt probleme. O explicatie mai detaliata: http://oberon.roma1.infn.it/lezioni/metodiastrofisicaspaziale/2005/lecture08/lezione08.PDF ----------------------------------- mflorian 29 Feb 2012 15:43 ----------------------------------- Daca problema stabilizarii e asa de importanta si greu de realizat, dece sa nu faci un sistem insensibil la stabilizare? Adica daca e ca un titirez nu poti vorbi cu el? Presupun că se folsesc antene unidirecționale, pentru a reduce (drastic) puterea la emisie. ----------------------------------- valy 29 Feb 2012 15:55 ----------------------------------- Da, asta era alta intrebare. Atat receptorul cat si emitatorul trebuie sa fie unidirectional? Energia e o problema in spatiu? Nu are panouri solare? ----------------------------------- s.p.a.c.e 29 Feb 2012 18:09 ----------------------------------- Alegerea antenei depinde de aplicatie (directivitate, catig, frecventa, tipul de satelit, tipul de orbita etc). http://www.princeton.edu/~stengel/MAE342Lecture16.pdf Energia poate fi un aspect si SW de bord are grija de el (receptorul e intotdeauna ON, dar transmitatorul e mai mereu OFF cu exceptia contactului cu statia de sol). Panourile solare actuale au o eficienta (la inceputul operarii) de pana in 30%. Daca ai consum mare trebuie sa maresti suprafata panourilor. Vrei sa ai un volum mic la lansare si deci automat trebuie sa faci panouri pliabile (cu tot mecanismul complex din spate). Daca ai un satelit stabilizat prin rotatie nu iti permiti sa montezi panouri externe ci trebuie sa te rezumi la suprafata structurii etc. ----------------------------------- nobody 29 Feb 2012 20:45 ----------------------------------- Antenele folosite (quarter-wave monopole) sunt omnidirectionale intr-un plan sau la suprafata unui con. Ceva de genul: http://n3ox.net/files/80m_screen/quarter_wave_gain_dashes.jpg Daca nu esti in acel plan, semnalul scade drastic. Rotatia satelitului fata de receptor combinata cu durata relativ mare a unui mesaj duce la receptionarea de fragmente inutilizabile. Antenele nu trebie neaparat sa fie de acelasi fel ca directivitate ori castig. O antena mare de la sol poate compensa castigul redus al antenei satelitului. Cu o conditie ... sa fie amandoua directionate in zona de radiatie maxima a celeilalte. Adica o stabilitate a atitudinii satelitului. Pentru a putea comunica cu un satelit "titrez", acesta trebuie sa aiba mai multe antene (in aceeasi banda) dispuse pe directii opuse. Nu este cazul aici. Au folosit doar cate o antena pe o banda. ----------------------------------- valy 29 Feb 2012 21:31 ----------------------------------- Recunosc nu ma pricep la sateliti sau antene, mi-e si frica sa deschid linkurile de mai sus. Insa stiu ca exista mai multe metode de a rezolva o problema, printre care remarc metoda inteligenta si metoda fortei brute. Ultima are un mare avantaj, nu da gres, dar si un mare dezavantaj, poate dura la infinit.. Presupunem ca au fost baieti destepti si codeaza o comanda pe cativa biti (sa zicem 10),daca transmit cu 10Mhz, asta inseamna 1 milion de comenzi pe sec. Ma gandesc ca una o nimeri antena in pozitia perfecta, au timp la dispozitie berechet. Zic si eu... ----------------------------------- nobody 29 Feb 2012 23:28 ----------------------------------- Se pare ca si sistemul de telecomunicatii a fost proiectat la limita. Uitati cum se face si cum functioneaza: http://webpages.scu.edu/ftp/iamas/papers/SSC07-XI-11.pdf ----------------------------------- ddumitriu 29 Feb 2012 23:40 Sa nu deviem Guidance&Control spre probleme de navigatie ----------------------------------- IMI MENTIN PAREREA CA UN ASTFEL DE SATELIT POATE FI CONTROLAT DOAR IN 2 AXE, CHIAR SI INTR-O SINGURA AXA, FOLOSIND ANUMITE ARTIFICII SUBTILE DE MECANICA LAGRANGIANA ! ----------------------------------- nobody 01 Mar 2012 05:34 ----------------------------------- Se lasa cu dark energy ? Apropo de elicopter, acolo ai forte aerodinamice si nu este controlat inertial. N-are nici o legatura cu satelitul. ----------------------------------- cmatei 01 Mar 2012 13:44 ----------------------------------- @valy: energia e o problema, panourile trebuind sa incapa pe acel cub 10x10x10 cm. Vorbim de cativa W generati acolo, din care poti folosi un... 2-300 mW pentru emisie. Cei 8-10 dB castig la o antena directiva conteaza foarte mult daca vrei sa poti comunica la viteze rezonabile (si vorbim de kbiti/sec, nici vorba de Mbiti), dar necesita stabilizarea atitudinii. O sa zici ca poti adauga cei 10dB la antenele de la sol, dar nu e chiar trivial si nici ieftin. ----------------------------------- valy 01 Mar 2012 13:54 ----------------------------------- Mda, e clar, in cazul asta ar trebui sa apelam la dark energy, vorba lui nobody ;). ----------------------------------- UFO 01 Mar 2012 21:57 ----------------------------------- Omul e supus greselii, eu as fi mai intelegator. Daca se intampla la fel si cu urmatorii doi sateliti, daca cei in cauza nu remediaza erorile, daca nu vom invata din greseli, da, atunci vom avea o problema. Eu ma bucur pentru initiativa ROSA, desi e un satelit mic, desi proiectul nu a fost perfect, desi.. desi.. desi... Ma gandesc ca la fel de bine, puteau sa nu faca nimic, sa stea cuminiti in banca lor, si nimeni nu ar mai fi avut ocazia sa critice nimic. Nu o spun in sensul ca aceste critici nu ar fi intemeiate, ci ma refer pur si simplu la situatia intamplata. Initial am fost dezamagit de proiect, credeam ca este un satelit pe bune, nu un nanosatelit. Cu toate acestea am trecut peste. Eu ma bucur ca o parte din banii mei (in masura in care au fost folositi bani publici, si au fost) au plecat in spatiu, pe orbita. p.s. faptul ca se prefigureaza un esec, ma face sa sper ca vor invata din greseli. Frustrarea pe care o resimtim cu totii in sinea noastra ar trebui sa devina constructiva. Sa nu uitam ca de cele mai multe ori providenta face ca unii oameni sa fie in anumite ipostaze si altii nu. Ar fi bine daca criticile constructive de aici ar ajunge si la urechile celor responsabili de Goliat. ----------------------------------- nobody 01 Mar 2012 23:57 ----------------------------------- Pacat ca nu se invata din greselile altora care au incercat deja. Cubesat nu este chiar asa o noutate iar celelalte echipe au prezentat foarte detaliat problemle care le-au intampinat, erorile care le-au facut cat si solutiile ulterioare la care au ajuns. Fara nici o rusine. http://mtech.dk/thomsen/space/cubesat.php Notabila este echipa germana care a incercat, in mod oficial, tot felul de metode pentru controlul atitudinii. Ah, si au folosit 3 antene ... si le functioneaza din 2009. ----------------------------------- valy 02 Mar 2012 00:30 ----------------------------------- Omul e supus greselii, eu as fi mai intelegator... Aaa, n-am nimic cu ei, si asta lasand la o parte observatiile antevorbitorilor si cu exceptia ca ar fi din bani publici (daca e asa) ceea ce complica putin situatia. Imi dadeam si eu cu parerea, nimic mai mult, departe gandul sa-i critic mai ales ca am serioase lacune in domeniul asta. ----------------------------------- s.p.a.c.e 03 Mar 2012 08:57 ----------------------------------- Luni se implinesc 3 saptamani in spatiu http://www.spacealliance.ro/goliat ----------------------------------- s.p.a.c.e 04 Mar 2012 18:26 ----------------------------------- Goliat la 20 de zile in spatiu ----------------------------------- nobody 04 Mar 2012 18:52 ----------------------------------- Ceva vesti bune de la satelit ? Sau daca nu chiar asa bune, macar ceva urme pe radio. Spre a nu fi inteles gresit, chiar daca am criticat solutia, nu le doresc raul si sper sa reuseasca, totusi, ceva cu acest satelit. Dupa parerea mea, daca nu se reuseste receptia telemetriei, singurul lucru ce se poate face este folosirea unei antene mai mari la sol. Sau se poate cere ajutorul cuiva care are posibilitati tehnice mai bune si/sau are o pozitie mai buna fata de orbita satelitului. ----------------------------------- s.p.a.c.e 04 Mar 2012 19:50 ----------------------------------- Indiferent de parerile exprimate, nu cred ca cineva a dorit altceva decat recuperarea acestei misiuni, mai ales ca ea nu apartine unei firme private ci a fost finantata din contributia publicului roman si deci interesul pentru ea este justificat. Cred ca toate ideile expuse s-au dorit a fi constructive. Dupa mine, la momentul acesta recomandarile care se pot face echipei sunt: -folosirea unor antene mai puternice -treceri in plina iluminare, cu elevatie mare si distanta minima pana la satelit Din pacate limitarile tehnice de la bord nu se mai pot corecta (ele nu sunt software ci hardware) si ele ingreuneaza situatia. ----------------------------------- UFO 05 Mar 2012 10:41 ----------------------------------- am gasit un articol aici, despre satelitii cubesat si metode de observare vizuala in anumite conditii ce tin in primul rand de constructia nano-satelitului. Poate o idee pentru viitor. http://www.amostech.com/TechnicalPapers/2007/Imaging/Wellems.pdf ----------------------------------- s.p.a.c.e 05 Mar 2012 15:31 ----------------------------------- S-au implinit 3 saptamani de la lansare: ----------------------------------- MariusP 05 Mar 2012 19:20 ----------------------------------- O rugaminte ca moderator pentru : sper sa nu ma intelegi gresit, apreciez foarte mult aportul tau la topicurile de pe categoria , dar cred ca mesajele repetate des de genul celui anterior nu sint necesare... Astept in continuare mesajele tale bine documentate. ----------------------------------- s.p.a.c.e 06 Mar 2012 13:25 ----------------------------------- e in regula, nici o problema ----------------------------------- UFO 12 Mar 2012 09:44 ----------------------------------- Ce se mai aude cu satelitul ? (se implineste o luna de la lansare) :( ----------------------------------- s.p.a.c.e 15 Mar 2012 17:56 ----------------------------------- Din pacate nu s-a schimbat nimic pe fondul problemei, satelitul nu emite (sau nu este receptionat). http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120315070505 ----------------------------------- s.p.a.c.e 16 Mar 2012 19:04 ----------------------------------- Situatia comparativa a satelitiilor lansati de Vega http://www.spacealliance.ro/articles/images/a/20120315070505_cluster.png ----------------------------------- s.p.a.c.e 20 Mar 2012 16:18 ----------------------------------- Comunicatul de presa de pe 14 martie al echipei ungare Masat-1 anunta primele poze din spatiu: http://cubesat.bme.hu/data/sajtokozlemeny/...20120314_en.pdf ----------------------------------- UFO 22 Mar 2012 03:42 ----------------------------------- frumoasa curbura Pamantului in poza din centru-sus. :? daca ma uit mai bine parca il vad si pe Goliat al nostru.. (am specificat ca mi se pare, era doar o iluzie :cry: ----------------------------------- ddumitriu 24 Mar 2012 01:14 pana acum, meritul e numai al rachetei Vega ----------------------------------- Din pacate, nu cred ca in Romania se pot coaliza mai multe entitati in vederea unui scop comun, in domeniul spatial si nu numai. Coalizarea trebuie sa plece de la varf, de la manageri. Iar la noi primeaza invidia si neintelegerea. Tinand cont si de faptul ca echipa de tineri din Politehnica Bucuresti a intrat pe 1-2 proiecte de fonduri europene sau ESA, probabil ca si cei de la ROSA vor face la fel, vor intra separat de cei din Politehnica pe ceva proiecte ESA, alaturi de italieni, francezi, nemti, europenii de vaza mult mai experimentati ca noi. Si daca acea misiune va reusi (probabil pe un satelit ceva mai mare), ne vom putea bate si noi in piept ca am participat la o misiune de succes... Granturi nationale nu stiu daca vor mai prinde cei de la ROSA pe problema satelitului, acum competitia interna e acerba, si dupa ce ai dat rateu cu Goliat (asa cum se preconizeaza, totusi sa mai asteptam), vine cam aiurea sa ceri alti bani pe seceta asta de fonduri si in conditii de concurenta f.mare (spre exemplu in programul Parteneriate 2011 al UEFISCDI). O alta chestiune, de management, autocritica, curaj, este ca atunci cand ai un esec, sa il recunosti fairplay si sa vezi unde ai gresit, obiectiv. Sa iti prezinti si meritele, de acord, dar sa punctezi si minusurile de care ai dat dovada. Asta pentru a putea face lucrurile mai bine pe viitor. Din contra, daca te multumesti cu faptul ca racheta Vega a pus un pietroi pe orbita si consideri un mare succes ca pietroiul se invarte in jurul Pamantului, asta nu mai e un merit personal, ci e meritul naturii, al gravitatiei, si al rachetei Vega care a dus pietroiul in locul potrivit la momentul potrivit cu viteza potrivita. ----------------------------------- horatius 04 Mai 2012 22:44 ----------------------------------- A mai auzit cineva ceva despre Goliat? Parca era cineva pe forum in legatura cu rosa... Vad ca situl goliat.ro a disparut (era activ in perioada stirilor senzationale), iar pe situl rosa ultimul anunt e din februarie. Pe n2yo satelitul inca se plimba animat pe harta. ----------------------------------- s.p.a.c.e 05 Mai 2012 19:13 ----------------------------------- reintrarea nu va fi mai devreme de cativa ani deci pana atunci satelitul va orbita in continuare Pamantul (in mod natural). problema este ca nu a fost controlabil inca de la inceput. sectiunea de pe www.spacealliance.ro/goliat a ramas activa, dar din pacate nu sunt stiri noi. ----------------------------------- s.p.a.c.e 23 Mai 2012 17:15 ----------------------------------- S-au implinit 100 de zile de la lansarea satelitului romanesc Goliat. In aceste 100 de zile nu a putut fi stabilit decat un singur contact - cel cu statia de la Magurele pe 18 februarie. Cel putin pentru moment insa misiunea nu a fost declarata oficial incheiata, desi mai mult de jumatate din durata pentru care satelitul a fost proiectat sa functioneze s-a consumat deja. Orbita satelitului in timp real: http://www.spacealliance.ro/satprop_GE/SatPropagatorApplet_Goliat.html ----------------------------------- ddumitriu 24 Mai 2012 19:59 noi fonduri de cercetare ----------------------------------- Cei de la ROSA sunt aproape de a lua alti bani de la bugetul cercetarii pentru studii satelitare, deoarece au luat locurile 3 si 4 la competitia Parteneriate 2011 – Domeniu 8 – Spatiu si Securitate, teoretic eligibile pentru a fi finatate (sa asteptam totusi rezultatele finale): http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/PARTENERIATE/Competite_2011/Rezultate_preliminare/tip_1/D8-Tip1.pdf Ce parere aveti: merita ? Cine isi va asuma esecul misiunii Goliat ? Exista notiunea de a ne asuma esecul in Romania ? ----------------------------------- Erwin 24 Mai 2012 21:50 ----------------------------------- Un eșec mic la o primă încercare nu trebuie să ne facă să dăm înapoi. Însă trebuie să învățăm din greșeli și să alocăm resursele corespunzătoare, cu subfinanțare și fonduri sifonate nu face nimeni nimic în lumea asta. Eu sper ca ROSA și partenerii săi să ia decizii corecte și să aibe succes la viitoarele misiuni, așa cum este normal și de așteptat de la o națiune care a dat oameni de valoare chiar în domeniul aeronauticii și rachetelor. ----------------------------------- valy 24 Mai 2012 23:42 Re: noi fonduri de cercetare ----------------------------------- Cine isi va asuma esecul misiunii Goliat ? Exista notiunea de a ne asuma esecul in Romania ? Ce inseamna "esec"? Ce inseamna "asumare"? Asa cum zicea si Erwin, cel mai bine e sa inveti din astfel de experiente. Evident ma refer la partea tehnica. La partea de management, de finantare, de cheltuit banii alta e discutia, dar aici nu ma pricep, treaba lor sa raspunda, daca ii intreaba careva. ----------------------------------- s.p.a.c.e 18 Iun 2012 10:47 Re: noi fonduri de cercetare ----------------------------------- Cine isi va asuma esecul misiunii Goliat ? Exista notiunea de a ne asuma esecul in Romania ? Ce inseamna "esec"? Ce inseamna "asumare"? Asa cum zicea si Erwin, cel mai bine e sa inveti din astfel de experiente. Evident ma refer la partea tehnica. La partea de management, de finantare, de cheltuit banii alta e discutia, dar aici nu ma pricep, treaba lor sa raspunda, daca ii intreaba careva. Eu zic ca aici gresesti abordand lucrurile astfel. In stiinta lucrurile sunt foarte concrete si nu e loc pentru interpretari. Oricum, situatia dupa 120 de zile petrecute in spatiu ( 66% din durata proiectata de functionare) arata asa: -un singur contact reusit de statiile de sol in luna februarie -o rata de sub 0.4% din volumul de date estimat initial -camera principala care trebuia sa realizeze imagini din spatiu nu a putut fi niciodata pornita -starea tehnica a satelitului este incerta http://www.spacealliance.ro/goliat/ In momentul acesta trebuie facut un raport tehnic detaliat - o evaluare a subsistemelor de la bord si a sanselor de recuperare-mai ales ca investitia de 0.5 milioane de euro a statului roman in proiectul Goliat avea ca scop principal acumularea de experienta in domeniul spatial pentru viitorii sateliti de acelasi fel (Pluribus). Acest raport tehnic este deci foarte important pentru viitor. http://pluribus.rosa.ro/ ----------------------------------- s.p.a.c.e 22 Iun 2012 14:48 Misiunea primului satelit romanesc la final ----------------------------------- Misiunea primului satelit romanesc la final-satelitul este declarat pierdut http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120622051640 Echipa primului satelit romanesc, Goliat, anunta in premiera, intr-un interviu publicat astazi, sfarsitul misiunii, la aproape 4 luni de la lansare. ----------------------------------- mflorian 22 Iun 2012 15:02 ----------------------------------- [url=http://www.adevarul.ro/life/viata/Satelitul_romanesc_GOLIAT_si-a_incheiat_misiunea_din_cauza_radiatiilor_cosmice_0_723527779.html]Alții spun că a fost un succes, dar radiațiile perfide... ----------------------------------- valy 22 Iun 2012 15:06 ----------------------------------- Goliat a fost construit pe o platforma Cubesat si pentru statistica a fost primul satelit integrat in Romania. Standardul Cubesat permite universitatilor sau entitatilor care nu au prea multa experienta dar care vor sa realizeze aplicatii spatiale simple si ieftine - sa cumpere componente generale dezvoltate special pentru acest standard si sa le integreze, in configuratia dorita, intr-o platforma functionala. Inteleg urmatoarele: au folosit un kit oarecum standard care banui ca ar fi trebuit sa functioneze fara prea mari probleme, nu? ----------------------------------- s.p.a.c.e 22 Iun 2012 16:08 ----------------------------------- kitul este intr-adevar standard (computerul de bord, structura etc) dar restul componentelor sunt alese de fiecare echipa- exista deja o piata de componente Cubesat si mai multi producatori. Pe de alta parte satelitii lansati de Vega in februarie au zburat in cea mai inalta orbita Cubesat de pana acum, deci au fost expusi la cea mai mare doza de radiatii. Oricum ar fi, ca proiectant nu ai voie sa faci compromisuri. Este o parte a realitatii (am comentat acest lucru acum doi ani cand anuntam modificarea de orbita) dar acest fenomen nu explica comportamentul lui Goliat :) ----------------------------------- Erwin 22 Iun 2012 17:49 ----------------------------------- era foarte clară problema stabilizării satelitului în lipsa celei de-a treia axe, nu e nevoie de alte explicații. ----------------------------------- s.p.a.c.e 22 Iun 2012 18:06 ----------------------------------- Echipa lui Goliat are insa un alt punct de vedere fata de ceea ce s-a discutat pana acum pe internet si da vina in intregime pe radiatie: http://www.puterea.ro/articol/radiatiile_l_au_ucis_pe_goliat si un articol mai vechi: http://www.realitatea.net/are-primul-satelit-romanesc-zilele-numarate-inca-nu-s-a-stabilizat-pe-orbita_917207.html ----------------------------------- nobody 22 Iun 2012 20:05 ----------------------------------- La fel si sistemul de telecomunicatii. "Conceput" sa functioneze la limita limitelor si doar in conditii ideale. Redundanta ioc. Dependenta maxima de sistemul subred de stabilizare a atitudini. Statiile de la sol demne de Casa Pionierilor si a Soimilor Patriei. Baterii chinezesti cumparate din comertul socialist. Dar ditamai camera de videou ... sa se traga in (fel si) chip. Costurile totale pentru construirea lui Goliat s-au ridicat la peste 400.000 de euro, de aproape patru ori mai mare decât dacă ar fi fost achiziționat din străinătate. “Costurile au fost mai mari pentru că a contat foarte mult această perioadă de pionierat. Am reușit să spargem o barieră și să creăm noi cap-coadă un astfel de satelit. Vrem să intrăm serios pe această nișă de nanosateliți”, a conchis Bălan. Apropo: "Did I ever tell you the definition of insanity? Insanity is...doing the exact same f...kin' thing over and over and over again and expecting sh.t to change." ----------------------------------- valy 23 Iun 2012 15:12 ----------------------------------- ..Am reușit să spargem o barieră și să creăm noi cap-coadă un astfel de satelit Au spart bariera pretului poate, asta daca chiar a costat mai mult decat daca il luau de-a gata. Totusi era facut de ei cap-coada sau au utilizat kit-ul, ca nu mai inteleg? Pe de alta parte macar sa invete din greseli iar data viitoare sa mearga totul ok. Dar parca vad....ca or sa sparga iar alte bariere. Sau poate chiar spargerea barierelor e problema, boomul sonic defecteaza aparatura :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Iun 2012 19:16 ----------------------------------- Si totusi dom'le,al ungurilor de ce a functionat impecabil? Mie imi suna a proverbul :''operatia a reusit doar pacientul a murit" :P Mircea ----------------------------------- s.p.a.c.e 24 Iun 2012 09:50 ----------------------------------- Masat-1 a functionat pentru ca a fost proiectat si construit bine. Daca stii ce faci nu ai surprize. Trebuie inteles foarte clar ca tehnologia spatiala nu este accesibila oricui, toate programele spatiale isi protejeaza pe buna dreptate investitiile in oameni/stiinta. Experienta conteaza foarte mult in astfel de cazuri, iar echipa maghiara a stiut sa imbine foarte bine echipa de studenti cu sustinerea din partea unor profesionisti. Diagnosticul care a aparut pe SpaceAlliance inainte si dupa lansare (facut e adevarat de o echipa cu multe misiuni spatiale la activ dar care a avut la dispozitie doar cateva informatii oficiale si cateva secvente de telemetrie) putea sa salveze Romaniei 0.5 milioane de euro. Chiar si acum trebuie sa atragem atentia ca misiunea nu trebuie sa se incheie in acest fel, ci trebuie incercate toate posibilitatile de restabilire a contactului si la final abia, daca ele nu dau rezultate, trebuie facut un raport detaliat care sa evalueze in mod corect atat segmentul spatial cat si cel de sol. Scutesti foarte multe neplaceri pe viitor. ----------------------------------- UFO 26 Iun 2012 06:13 ----------------------------------- "The satellite was developed by a multidisciplinary team lead by the Romanian Space Agency. The educational nature of the project, lead to the active involvement of students from University of Bucharest and University Politehnica of Bucharest in all the phases of the project design, manufacturing and testing." Una peste alta, mă gândesc că avem prea mari așteptări din partea unor studenți, fie ei și de la Universitățile Bucureștene. Faptul că totul a fost supervizat de ROSA, duce vina într-o zonă nebuloasă. Pe de-o parte este foarte bună implicarea studenților în astfel de proiecte, pe de altă parte, probabil că ne lipsesc câțiva studenți unguri. @s.p.a.c.e Ați încercat și demersuri pe cale oficială către ROSA ? (dacă se mai putea/poate salva ceva ? ) ----------------------------------- s.p.a.c.e 27 Iun 2012 17:48 ----------------------------------- Agentia spatiala romana are o activitatea relativ noua (abia de cativa ani a trecut din sfera pur legislativa la proiecte concrete). Goliat a fost initial gandit ca platforma educativa - o decizie corecta daca ne gandim la nivelul de azi al industriei si specializarii din Romania unde nu se putea face mai mult (dupa cum de altfel s-a si vazut in practica). Ulterior optica s-a schimbat partial la nivel de management si au fost facute subcontractari, pe anumite segmente, catre firme private, probabil in ideea dezvoltarii unei infrastructuri locale. Activitatea noastra este bineinteles cunoscuta in tara, inclusiv adresa noastra de contact este publica. Nu avem o calitate oficiala in acest contract/proiect si deci nu putem decat sa oferim un punct de vedere impartial prin prisma experientei noastre, pentru cine este interesat de subiect. Cum astfel de expertize nu sunt la indemana oricui si cum cateva concluzii bune te pot salva de greseli pe viitor, de obicei in programele spatiale mari ele sunt apreciate cu adevarat. Din pacate poate nu ne-am facut bine intelesi pentru ca am vazut reactii adverse in articolele din presa ori nu acesta a fost scopul discutiei, cu atat mai mult cu cat observatiile noastre au fost oferite gratuit si fair-play, ca ajutor pentru niste tineri ingineri aflati la inceput de drum profesional. Oricum, la momentul acesta, cel mai important este acel raport care sa sintetizeze misiunea Goliat, iar el trebuie facut bine si obiectiv (nu impartasim concluzia simpla despre doza de radiatie care ar fi afectat sistemele satelitului). Si ca o ultima concluzie, trebuie sa atrag inca o data atentia ca aceste este un domeniu special in care nu poti reusi decat daca atragi cei mai buni oameni, lucru pe care il recomand agentiei sa il faca, mai ales ca am avut placuta surpriza sa descopar foarte multe idei bune in discutiile despre Goliat pe internet. ----------------------------------- Doru Dragan 27 Iun 2012 20:36 ----------------------------------- ... probabil că ne lipsesc câțiva studenți unguri ... Din ceea ce stiu, probabil ca ne lipsesc cativa profesori unguri. Pe bancile facultatii inca se mai gasesc tineri entuziasti si chiar priceputi, in orice caz dornici de a invata, receptivi la noutati. Cam din momentul absolvirii si ocuparii unui loc caldut pe un scaun comod la o catedra incepe entuziasmul sa se dezumfle, nasul sa se ridice in sus si autosuficienta sa devina din ce in ce mai evidenta. Toate comunicatele ROSA si aparitiile publice ale dlui Piso au dat senzatia ca niste extraterestri se adreseaza unei populatii primitive imbecile. De fapt impresia mea este ca o gramada de agentii din sfera asta fac doar niste "publicity stunts" pentru a putea roade in voie niste fonduri europene/guvernamentale de unde or fi numa sa fie "sa mananca si gura noastra". Li se cam rupe de cercetare stiintifica, competitie si prestigiul Romaniei etc. Esential in toata treaba asta e "subcontractari, pe anumite segmente, catre firme private", firme care deobicei n-au nici o competenta/expertiza. In timpul asta cei care chiar se pricep si ar vrea sa faca ceva nu pot decat sa prezinte "foarte multe idei bune in discutiile despre Goliat pe internet". Cam asta e. ----------------------------------- s.p.a.c.e 29 Iun 2012 17:02 ----------------------------------- plus un "punct de vedere impartial" ... ----------------------------------- s.p.a.c.e 28 Iul 2012 10:46 ----------------------------------- Au trecut alte doua saptamani dar nu am vazut inca publicat raportul final asupra satelitului Goliat. Sper sa apara in cele din urma, ca sa scuteasca alte probleme pe viitor (mai ales ca a inceput faza de proiectare la urmatorii Cubesati, cea mai importanta pentru definirea lor corecta). Intre timp Goliat a depasit bariera celor 2300 de orbite in spatiu: http://www.spacealliance.ro/satprop_GE/SatPropagatorApplet_Goliat.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 29 Iul 2012 10:26 ----------------------------------- Agenda QB 50: 1 May - 31 Aug 2012: Proposal clarification period/evaluation of the proposals 14 - 22 June 2012: Individual notification of selected/non-selected CubeSat teams 25 June - 30 Sep 2012: Securing the funding for CubeSat development 27 Aug - 14 Sep 2012: Face-to-Face meetings with selected CubeSat teams at VKI 1 October 2012: Submission by selected universities of the signed Contractual Agreement to VKI Oct 2012 - Oct 2014: CubeSat development at universities https://www.qb50.eu/index.php/project-description Cateva detalii despre noii sateliti Cubesat ai Rosa: http://pluribus.rosa.ro/index.php?option=com_content&task=section&id=13&Itemid=38 ----------------------------------- Doru Dragan 30 Iul 2012 07:09 ----------------------------------- Trimiterea este la proiectul PLURIBUS al carui rollout se inncheie in septembrie 2010 :? De acolo-ncolo ... neant. O alta mareata realizare a ROSA. Alti bani papati aiurea :( ----------------------------------- s.p.a.c.e 30 Iul 2012 22:44 ----------------------------------- Pluribus inteleg ca a fost initiat ca un studiu/continuare a lui Goliat. Rosa are aceeasi problema ca si la Goliat in privinta lansatorului si probabil ca i-a gasit o aplicare practica in proiectul QB50 (unde lansarea este asigurata). Din punct de vedere tehnic platforma Cubesat nu este foarte ofertanta (datorita limitarilor de dimensiuni si de greutate) si cred ca pe termen lung nu este cea mai buna alegere. Specificatiile Pluribus sunt foarte optimiste din punctul meu de vedere (pastrarea formatiei de zbor, camere stelare, micropropulsie etc): Modulul de determinare si control al atitudinii: Se compune din: - Sensorii de determinare a atitudini: accelerometre, magnetometre, sensori stelari, sensori de Soare, GPS, giroscoape si determinarea pozitiei satelitului fata de ceilalti membrii ai formatiei de zbor. - Sistemul de control al atitudinii: necesar pentru orientarea modulului de achizitie de imagini, optimizarea captarii de energie solara, termostatarea sistemului, orientarea satelitului pentru optimizarea transferului de date inter-unit si/sau spre statia de sol. Se vor utiliza volante actionate de micromotoare. Modul de propulsie pentru corectarea pozitiei pe orbita: Pentru controlul parametrilor de zbor ai formatiei, este necesara conceperea si dezvoltarea unui sistem de propulsie bazat pe micro-thrustere chimice sau ionice. Aceste micromotoare pentru propulsie vor avea dimensiuni mici (de ordinul 1 cm3) pentru a da posibilitatea integrarii unui sistem multidirectional. ----------------------------------- Doru Dragan 31 Iul 2012 05:58 ----------------------------------- Atunci cand nu ti-a reusit primul proiect Cubesat (si nici nu prea sti sigur de ce) e o mare aberatie sa incerci sa lansezi o flota care cica sa zboare in formatie ca mig-urile :shock: :lol: Asa cum se observa de pe pagina lor, calendarul se opreste in septembrie 2010 asa incat sper ca totul s-a oprit acolo si nu mai baga nimeni bani in prostii. ----------------------------------- Erwin 31 Iul 2012 09:34 ----------------------------------- Pe alte meleaguri (mai puțin înapoiate) oamenii se gândesc la democratizarea spațiului prin proiectul [url=http://www.skyandtelescope.com/news/Do-It-Yourself-Space-Science-162911746.html]ArduSAT, finanțat prin donații și cu posibilitatea de a rula propriile experimente pe platforma deschisă publicului. Bugetul inițial estimat a fost de doar 35.000$ dar s-au strâns de trei ori mai mulți bani. ----------------------------------- valy 31 Iul 2012 13:00 ----------------------------------- This custom experimentation is possible because ArduSat will be built on Arduino hardware Stiam eu ceva acum un an cand mi-am luat arduinoul. Se cheama ca sunt un vizionar? Sa n-am parte de antena de bulgari daca nu m-as baga. (scuzati abordarea mai putin academica) Decat sa ne consumam timpul in discutii inutile despre cum se cheltuiesc banii nostri pe proiectele lor mai bine decidem cu cheltuim noi banii nostri pe proiectele noastre. ----------------------------------- s.p.a.c.e 04 Aug 2012 20:09 ----------------------------------- Ardusat este tot un Cubesat (cu toate limitarile impuse). Spre diferenta, un satelit din clasa mica, dar complet functional, este Tet 1 al agentiei germane: http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120729101440 ----------------------------------- valy 05 Aug 2012 20:51 ----------------------------------- Pentru mine care nu ma pricep e mai putin important ca e sau nu Cubesat. Ce era interesant e ca poti propune si realiza experimentul propriu: fie propui senzori suplimentari, fie faci un experiment cu ce exista, faci programul, ei il testeaza, daca e ok il pun pe satelit si-ti trimit datele. ----------------------------------- s.p.a.c.e 07 Aug 2012 13:03 ----------------------------------- Sigur, ai dreptate, acesta este rolul platformelor Cubesat - sa dea posibilitatea unor echipe/experimente de amatori sa participe la programe spatiale. Discutia era insa mai larga, in sensul ca agentia spatiala, ca organizatie oficiala, nu este bine sa se axeze in exclusivitate pe astfel de misiuni Cubesat. ----------------------------------- s.p.a.c.e 31 Aug 2012 15:04 ----------------------------------- Primul satelit romanesc Goliat la 200 de zile in spatiu: cele 200 de zile in spatiu marcheaza oficial incheierea misiunii http://www.spacealliance.ro/goliat/ ----------------------------------- Erwin 31 Aug 2012 15:35 ----------------------------------- R.I.P ----------------------------------- s.p.a.c.e 09 Dec 2012 19:18 ----------------------------------- S-au implinit 300 de zile de la lansarea primului satelit romanesc, Goliat http://spacealliance.ro/goliat/ ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Dec 2012 19:54 ----------------------------------- Si ce stim despre el?Inca nu a ajuns pe orbita?:P Mircea ----------------------------------- MariusP 09 Dec 2012 19:59 ----------------------------------- @s.p.a.c.e Oare n-ar fi bine sa inchidem topicul? Ar mai fi ceva concret de zis despre primul satelit romanesc? ----------------------------------- catalin dumitru 09 Dec 2012 20:45 ----------------------------------- Rot In Pain ? :roll: catalin. ----------------------------------- ozn 10 Dec 2012 20:26 ----------------------------------- Eu dau vina pe racheta aceea de test. Subiectul a fost inchis de mult, inca din primele doua saptamani, cand deja se intrezarea magnificul esec. Totusi, din cate imi amintesc Agentia Spatiala ROSA doar a supervizat proiectul cumva, el fiind rezultatul mintilor unor studenti. ----------------------------------- s.p.a.c.e 10 Dec 2012 23:21 ----------------------------------- @s.p.a.c.e Oare n-ar fi bine sa inchidem topicul? Ar mai fi ceva concret de zis despre primul satelit romanesc? Misiunea este intr-adevar incheiata, dar poate este bine sa lasam subiectul deschis pentru ca mai sunt lucruri care pot fi spuse. Sa speram ca pana la urma va apare un raport oficial de evaluare-important nu ca aspect critic ci ca analiza tehnica. In plus, in scurta vreme vom vorbi despre succesorul lui Goliat si aceasta discutie poate fi un bun punct de plecare. ----------------------------------- Doru Dragan 11 Dec 2012 07:40 ----------------------------------- Pe cat punem pariu ca nu va apare nici un fel de raport de evaluare ... :roll: ----------------------------------- catalin dumitru 11 Dec 2012 19:18 ----------------------------------- Cat a costat toata tarasenia ? Sa inteleg ca lungimea raportului va fi invers proportionala cu numarul de leutzi cheltuiti ? catalin. ----------------------------------- valy 11 Dec 2012 19:31 ----------------------------------- Vreo juma de milion de E. ----------------------------------- catalin dumitru 12 Dec 2012 22:22 ----------------------------------- Cu juma' din banii astia ar fi putut fi premiati o gramada de olimpici. Apoi peste cativa ani , acei olimpici ar fi realizat o misiune identica , mai de succes si cu cheltuiala mai mica decat restul din banii ramasi. catalin. ----------------------------------- Oliver Dragan 24 Dec 2012 07:54 ----------------------------------- http://jurnalul.ro/stiri/observator/cum-si-a-omorat-romania-primul-satelit-construit-la-preturi-astronomice-explicatiile-halucinante-ale-sefului-agentiei-spatiale-romane-rosa-632262.html ----------------------------------- valy 06 Ian 2014 11:16 ----------------------------------- http://apod.nasa.gov/apod/ap140106.html ----------------------------------- Sarrah 06 Ian 2014 11:54 ----------------------------------- "Din pacate primul satelit romanesc nu a functionat niciodata, camera sa de poze si restul instrumentelor stiintifice nereusind sa fie pornite. " http://spacealliance.ro/goliat/ Ne modernizam deci, aruncam banii nu in vant ci...in spatiu. Progres, de. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Ian 2014 18:03 ----------------------------------- Macar romanul lui Henric Stahl a ajuns in 1914 pe Luna... pe aripile fanteziei,mai exact folosind ''azbestoidul refractar gravitatiunii''. In orice caz a costat mult mai putin decat experimentul romano-UE din mareata epoca teparo-guglica: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=27838#27838 Mircea ----------------------------------- Sarrah 06 Ian 2014 18:42 ----------------------------------- Acum m-am prins! Nici n-or fi fost aparate la bord...Cine sa mai inspecteze? Chiar o fi zburat ceva?????? :?: Ca banii sigur fly off... ----------------------------------- valy 06 Ian 2014 18:51 ----------------------------------- Ne modernizam deci, aruncam banii nu in vant ci...in spatiu. Progres, de. Probabil sunt adepti ideii ca din esecuri inveti mai multe decat din victorii. ----------------------------------- valy 19 Ian 2014 21:23 ----------------------------------- http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16439314-mihnea-costoiu-romania-produce-doi-nanosateliti-care-vor-lansati-orbita.htm ----------------------------------- 2SKY 19 Ian 2014 22:42 ----------------------------------- Daca vin Americani sa ne construiasca satelitii , noi punem Made in Rominia , avem sanse sa cucerim spatiul si daca ne mai radiem putin ca nu ajunge putem chiar sa obtinem centura de radiatii van allen trofeu . Sa simulezi radiatia din jurul lui Jupiter mai trebuie ceva centrale nucleare daca stiu scuze ESA reteta . :oops: ----------------------------------- s.p.a.c.e 02 Ian 2015 22:46 Satelitul Goliat a reintrat in atmosfera Pamantului ----------------------------------- Satelitul romanesc Goliat a reintrat astazi 2 ianuarie si s-a dezintegrat, resturile sale arzand in atmosfera Pamantului. Goliat a orbitat astfel planeta timp de 1054 de zile cu viteza balistica de pana la 7.5 km/s si a inconjurat-o de peste 15000 de ori. http://spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20150102121305 ----------------------------------- Erwin 03 Ian 2015 09:48 ----------------------------------- Dacă actualmente România investește 30 milioane de euro iar Goliat a costat jumătate de milion, ce planuri există pentru a cheltui acești bani cu mai mult folos? ----------------------------------- saiph 03 Ian 2015 12:15 Re: ----------------------------------- S-a scumpit space-junk-ul, dom'le... :lol: ----------------------------------- s.p.a.c.e 05 Ian 2015 20:58 ----------------------------------- Dacă actualmente România investește 30 milioane de euro iar Goliat a costat jumătate de milion, ce planuri există pentru a cheltui acești bani cu mai mult folos? Cei 30 de milioane se cheltuie anual pe doua axe: jumatate sunt contributia Romaniei la bugetul ESA si se reintorc in tara sub forma de contracte atribuite companiilor romanesti din domeniu, iar cealalta jumatate sunt cheltuiti in programul national de cercetare-dezvoltare spatiala, tot sub forma de contracte. ----------------------------------- auriga 05 Ian 2015 21:14 ----------------------------------- De exemplu: http://www.esa.int/Our_Activities/Operations/Space_Situational_Awareness/ESA_s_bug-eyed_telescope_to_spot_risky_asteroids ----------------------------------- nobody 06 Ian 2015 01:16 ----------------------------------- Sau sa nu uitam: Misiunea spatiala RoBiSAT 07 Februarie 2014 Echipa proiectului este formată din cercetători și asistenți de cercetare din cadrul Institutului de Știinte Spațiale. Grupul de cercetători este construit pe baza nucleului critic format prin dezvoltarea nanosatelitului GOLIAT și implică, pe lângă cercetătorii cu experiență, studenți masteranzi care s-au alăturat recent echipe. http://www.rosa.ro/index.php/ro/noutati-rosa/stiri/12-space-1 ----------------------------------- s.p.a.c.e 07 Ian 2015 09:53 ----------------------------------- Sau sa nu uitam: Misiunea spatiala RoBiSAT 07 Februarie 2014 Echipa proiectului este formată din cercetători și asistenți de cercetare din cadrul Institutului de Știinte Spațiale. Grupul de cercetători este construit pe baza nucleului critic format prin dezvoltarea nanosatelitului GOLIAT și implică, pe lângă cercetătorii cu experiență, studenți masteranzi care s-au alăturat recent echipe. Doi sateliti de tip Cubesat 2U zburand in formatie stransa. ----------------------------------- s.p.a.c.e 08 Ian 2015 10:10 ----------------------------------- Si in sfarsit, ceva mai serios, care va scoate insa peste 200 de milioane de euro din bugetul Romaniei: http://www.economica.net/romania-ar-putea-avea-propriul-satelit-de-comunicatii-in-cel-mult-patru-ani-ministrul-comunicatiilor_88436.html ----------------------------------- s.p.a.c.e 01 Mai 2015 16:48 ----------------------------------- Sau sa nu uitam: Misiunea spatiala RoBiSAT 07 Februarie 2014 Echipa proiectului este formată din cercetători și asistenți de cercetare din cadrul Institutului de Știinte Spațiale. Grupul de cercetători este construit pe baza nucleului critic format prin dezvoltarea nanosatelitului GOLIAT și implică, pe lângă cercetătorii cu experiență, studenți masteranzi care s-au alăturat recent echipe. Brazilia suspenda cooperarea cu Ucraina din proiectul Alcantara Cyclone Space, lasand pentru moment, proiectul european QB50, inclusiv misiunea romaneasca Robisat, fara lansator http://spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20150427151014 ----------------------------------- s.p.a.c.e 01 Apr 2017 12:26 Satelitul romanesc Goliat a inceput sa emita din nou ----------------------------------- Satelitul romanesc Goliat a inceput sa emita din nou. Semnalul sau a fost receptionat clar la Bucuresti astazi dimineata. In scurt timp, datele culese vor fi interpretate si vor fi facute publice. ----------------------------------- ctinionut 01 Apr 2017 16:00 ----------------------------------- si eu l-am vazut azi dimineata cu telescopul ----------------------------------- nobody 01 Apr 2017 21:33 ----------------------------------- Au fost decodate datele culese. Din cauza eruptiilor solare in spectrul violet, satelitul a fost nevoit sa-si intrerupa emisia pana astazi, pentru a-si proteja camera foto de inalta rezolutie. In urma unor manevre abile ale nucleului critic, satelitul se afla acum pe o orbita geostationara foarte stabila, la altitudinea de -35786 ft, ferit de respectivele raze nocive. Poate nu are legatura, dar cred ca merita pomenit, tot astazi a fost eliminat timbrul verde pentru telescoapele mai mari de un metru, care va fi inlocuit cu o taxa de utilizare a spatiului aerian romanesc pe principiul "privitorul plateste". Totodata Ministrul Muncii a anuntat cresterea aperturii minime pe economie, in sistemul bugetar. ----------------------------------- valy 01 Apr 2017 23:19 ----------------------------------- Azi a fost manifestatie pt prelungirea Prelungirii Ghencea. Ca sa nu mai prelungeasca agonia locuitorilor din Prelungirea Ghencea Prinarul General al Capitalei (PGC) a promis ca incepand cu 1 aprilie 2018 locuitorii sau cei care tranziteaza zona nu se vor mai plictisi in trafic. Astfel fiecare banda de mers va fi dotata cu telescoape pt a asigura participantilor la trafic un motiv sa mai uite de suparare. Acestea vor fi sincronizate cu deplasarea coloanei datorita inventiei unui nou tip de montura si anume montura McDL (montura cu deplasare liniara). Ziua telescoapele vor fi dotate cu filtre Ha, iar noaptea se vor instala newtoane rapide pentru captarea si a ultimului foton posibil. Pentru cei instariti care isi permit o aventura in renumitul Cartier, acestia pot scurtcircuita traficul prin inchirierea de sateliti electrici, spre deliciul celor din coloana care astfel se vor delecta cu multapreciatele tranzite solare acum nu doar ISS ci si SG (satelit goliat).