----------------------------------- florin_astro 02 Sep 2008 08:12 Observatii Tg.Mures ----------------------------------- In noaptea de sambata spre duminica 30/31 august am profitat si noi de vremea fumoasa si am iesit pe un deal la circa 7km de oras. Am incercat sa gasesc niste comete (4 la numar) dar nu am reusit, desi mi-am listat harti detaliate si am ajuns in zona indicata cu telescopul. Am incercat si ceva astrofotografie, insa vantul ne-a dat batai de cap. Am atasat 2 imagini realizate de un colg de breasla (Laurean) cu un aparat Canon 30D si obiectiv Tamron 70-300 la focala de 180mm. Imaginea cu M31 este suma a 12 imagini de 3 minute fiecare, iar cea cu M45 - 14 imagini a cate 3 minute. Focusul nu a fost foarte bun, iar cateva cadre au fost afectate de rafalele de vant, insa le-am folosit si pe acelea pentru a imbunatati raportul semnal zgomot. Ghidajul facut de Laurean prin urmarirea manuala a unor stele ghid, printr-un telescop de 25cm, aparatul fiind pus calare pe telescop. Prelucrarea in IRIS. ----------------------------------- Laurentiu 02 Sep 2008 08:58 ----------------------------------- Platforma ecuatoriala ? ----------------------------------- Stanescu Octavian 02 Sep 2008 09:17 ----------------------------------- Frumos a iesit , oare cand cum o sa facem si cu telescoape 250mm expuneri lungi :cry: , probabil ghidate de 500mm cu 6000mm focar. :wink: ----------------------------------- florin_astro 02 Sep 2008 09:41 ----------------------------------- Platforma ecuatoriala ? Da, am folosit platforma ecuatoriala, iar aparatul calare pe telescop. Frumos a iesit , oare cand cum o sa facem si cu telescoape 250mm expuneri lungi , probabil ghidate de 500mm cu 6000mm focar. Un vis frumos, pe care vreau sa-l realizez. Deocamdata am reusit expuneri bune in focarul telescopului de 25 doar pentru 30 de secunde, iar la 10 imagini suprapuse am depasit magnitudinea 15, si asta din oras. La telescopul de 38cm am sa-i fac o platforma din aluminiu si voi recurge la ajutorul celor cu experienta in manuirea sculelor (strunguri, masini de taiat, frezat, sudat) pentru obtinerea unei platforme bune din pct de vedere constructiv si functional. Poate in ultima instanta voi recurge la automatizarea acesteia si guidingul sa-l faca automat, timpul castigat folosindu-l pentru observatii vizuale. ----------------------------------- Doru Dragan 02 Sep 2008 11:42 ----------------------------------- Da, cam asa ar trebui sa arate Pleiadele :) ----------------------------------- Stanescu Octavian 02 Sep 2008 12:41 ----------------------------------- Platforma nu am aprofundat amanuntit ,dar ma gandesc ca e nevoie de sector de cerc precizie micronica cu raza 40-80 cm , greu de strunjit in metal . Poate pe CNC , sau ma gandesc slefuit in sticla :idea: Am avut anu trecut M31 frumusel facut cu 600mm focar SC 120mm D exp 10x300 sec ----------------------------------- florin_astro 02 Sep 2008 15:55 ----------------------------------- Excelenta imaginea, semnal are suficient in ea, sunt sigur ca o prelucrare buna poate scoate multe detalii ascunse. ----------------------------------- Platon 25 Oct 2013 09:44 ----------------------------------- Mi-as dorii mult sa particip la observatii astronomice care au loc in Tirgu Mures sau imprejurimi. Astept propuneri. ----------------------------------- Button Button 08 Feb 2015 17:15 ----------------------------------- daca bine stiu in fiecare an este gathering pe la super acum nu stiu sincer ca nu prea m-a interesat spatiul asa de tare .. dar sper sa fac si eu parte din grup.. cat mai curand ... ----------------------------------- florin_astro 10 Feb 2015 08:43 ----------------------------------- Salut S-ar putea ca in functie de vreme, sa iesim si saptamana asta. Daca te intereseaza te pot anunta exact cu data si locatia. Numai bine. ----------------------------------- racostru 10 Feb 2015 09:15 ----------------------------------- Daca e vineri seara sau sâmbăta seara particip și eu :) Telescopul de 16" nu-mi încape dar iau ceva mai ușor cu mine. ----------------------------------- florin_astro 10 Feb 2015 15:42 ----------------------------------- Perfect, ne auzim la telefon. ----------------------------------- crash25 21 Mar 2015 03:34 ----------------------------------- Domnilor, cand mai faceti vreo iesire, ma primiti si pe mine? Momentan sunt in cautarea unui telescop cu care sa la holbez in neant. :D ----------------------------------- V. Istvan 21 Mar 2017 11:43 ----------------------------------- Salutare! Cine mai vine azi la observații lângă Tg. Mureș? Locațiile propuse ar fi dealul Sânișorii și dealul Vațman. Cer senin să rămână și pentru seară! ----------------------------------- rabeir 21 Mar 2017 11:58 ----------------------------------- ce bine suna dealul sanisori :) din pacate am avut ieri drum incolo si a plouat, insa o sa mai am in cateva zile ----------------------------------- V. Istvan 21 Mar 2017 13:41 ----------------------------------- Da... Amintește de priveliști superbe :) Hai că alunecăm spre off-topic. ----------------------------------- ncn 21 Mar 2017 15:00 ----------------------------------- Hai ca ne adunam incet, incet... ----------------------------------- V. Istvan 22 Mar 2017 14:29 ----------------------------------- Ieri am fost, mai mulți, pe dealul Sânișorii. Ce ziceți, să testăm azi dealul Vațman? ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Mar 2017 16:38 ----------------------------------- Istvan Nu este frumos ce faceti ... Dupa ce ne-ati trezit asa curiozitatea...:shock: Va rog sa puneti neaparat poze de la dealul Sanisorii ! Si nu inteleg , ce tot schimbati atata , mai faceti odata un star party ...la dealul Sanisorii. Cu alte poze... :P Mircea ----------------------------------- StarChild 23 Mar 2017 17:17 ----------------------------------- preferabil pe zi pozele... ca sa se inteleaga ceva :mrgreen: ----------------------------------- V. Istvan 23 Mar 2017 19:35 ----------------------------------- Pentru a explica locul, dau un link către Pagina de astronomie a amatorilor mureșeni: http://mures.astroclubul.org/Articole/Observatii_astronomice.html De altfel am aflat de acest loc de observații prin intermediul lui Florin Marc. Personal nu am făcut astrofotografii. Ceilalți, dacă doresc, eventual vor pune din ce au realizat... ----------------------------------- V. Istvan 26 Mar 2017 13:07 ----------------------------------- Ca să nu exagerăm cu sobrietatea, țin să precizez că este o delectare să stai pe dealul respectiv :) Restul îl las la imaginație fiecăruia :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Mar 2017 16:47 ----------------------------------- Se vede...ceva in zare? :?: :shock: :wink: Mircea Curiosu' ----------------------------------- ncn 27 Mar 2017 23:41 ----------------------------------- Chiar daca azi nu am iesit pe dealul Sanisorii, asta nu a insemnat ca nu ne-am intalnit la un scurt ,,reglaj" pe terasa casei. Eu (Catalin) si Istvan testam si pregatim telescoapele pentru viitoarele iesiri. ----------------------------------- V. Istvan 28 Mar 2017 14:31 ----------------------------------- Salutare! Cine vine azi pe dealul deja celebru? :) Vremea se anunță favorabilă. ----------------------------------- ncn 29 Mar 2017 23:07 ----------------------------------- Nu a fost ieri, a fost azi pe dealul Sânișorii. Imi place ca acest deal devine faimos printre pasionati. Daca ar sti proprietarul acestei movile ce valoare ascunsa are, sigur ne-ar pune taxa de campare. :D In seara asta am fost doar trei. Am facut si o poza pt. a marca momentul. De la stanga la dreapta: V.Istan (Istvan), Crash25 (Cosmin) si ncn (Catalin). Am folosit un reflector N 150/750, refractor 100/1000 si un SCT8 pe monturi EXOS 2 MON, AZ3 si LXD75 GOTO. A facut senzatie ocularul de 40mm a lui Cosmin, care la un cer aproape negru a fost un deliciu la vizual. Cer senin. ----------------------------------- crash25 29 Mar 2017 23:25 ----------------------------------- Schimbam dealul, de se pune bariera :lol: A fost foarte fain, tre' sa ne mai miscam rotile curand. :D ----------------------------------- V. Istvan 30 Mar 2017 17:38 ----------------------------------- Cineva interesat azi, din Tg. Mureș? Luna încă e subțire, nu ne încurcă prea mult. ----------------------------------- V. Istvan 01 Apr 2017 11:59 ----------------------------------- Pentru târgumureșeni: azi seara, dacă rămâne cerul senin, vom observa Luna din locul obișnuit "la garaje"! Cine nu a mai fost, și vrea să vină, să întrebe pentru detalii! ----------------------------------- V. Istvan 24 Apr 2017 22:26 ----------------------------------- Pe mâine seara sperăm la un cer senin la Târgu Mureș. Cine vine la observat pe deal? ----------------------------------- V. Istvan 27 Apr 2017 13:36 ----------------------------------- Actualizez invitația pentru seara aceasta. Luna încă e subțire și apune devreme. Sunt condiții pentru deep-sky. ----------------------------------- Skyliner 27 Apr 2017 14:08 ----------------------------------- Seeingul pe Targu Mures azi 27 cine iese sa vedem ? https://www.meteoblue.com/ro/vreme/prognoza/seeing/t%C3%A2rgu-mure%C8%99_rom%C3%A2nia_665004 Observatii cu Dobsonian, Maksutov si noul telescop refractor 50mm lets do it :wink: ----------------------------------- Skyliner 28 Apr 2017 09:31 ----------------------------------- Ieri nu s-a materializat nimic astazi incercam sa iesim daca vremea ne va permite in weekend se anunta ploaie. https://www.meteoblue.com/ro/vreme/prognoza/seeing/t%C3%A2rgu-mure%C8%99_rom%C3%A2nia_665004 Vremea asta ne da mari batai de cap cand se planifica ceva din timpul zilei, seara e cu totul o alta poveste. :x Mentionez faptul ca nici eu nu am iesit la stele :roll: aseara :P ----------------------------------- V. Istvan 28 Apr 2017 11:39 ----------------------------------- Noi însă am fost pe deal aseară, cu Cosmin (crash25)! La început cerul era cam lăptos, dar s-a limpezit frumos pe la 22...23. Afară de Jupiter am văzut căteva galaxii în Leo, roiuri în Auriga și în Hercule, roiul dublu din Perseu și altele. Instrumentele disponibile au fost un Newton 150/750, un refractor de 100 mm, binocluri. ----------------------------------- Skyliner 28 Apr 2017 15:00 ----------------------------------- Ma bucur pacat ca nu am putut veni si eu, nu am iesit sa speram ca in seara asta va fi senin. ----------------------------------- V. Istvan 23 Iun 2017 21:33 ----------------------------------- Pe mâine seara plănuim o ieșire pe platoul dintre Hodoșa și Dămieni! ----------------------------------- Skyliner 30 Iun 2017 11:41 ----------------------------------- Astazi seara este posibil sa iesim cu telescoapele langa parcul Super Targu Mures, aceasta este seeingul pe Targu Mures. In principiu nu stiu de ce spune acolo jet streamul 38 m/s la ora 22:00 cand seeingul e 5/5 adica excelent. :? Astia de la meteoblue gafeaza des. Dar adevarul se va afla pe teren la observatii. :wink: https://www.meteoblue.com/ro/vreme/prognoza/seeing/t%C3%A2rgu-mure%C8%99_rom%C3%A2nia_665004 ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 13:21 ----------------------------------- In aceasta seara observatii la mine acasa, speram conditii bune iata seeingul pe aceasta noapte. Meteoblue o mai da in bara destul de fregvent cu jet streamul, seeingul si arc secunde pe mine ma intereseaza cloud layers acolo o mai nimeresc bine. Nu prea ma bazez pe seeingul prognozat de ei. https://www.meteoblue.com/ro/vreme/prognoza/seeing/corunca_rom%C3%A2nia_680676 Testam Newtonianul de 200mm cu noua diafragma de 75mm si contrastul imagini fata de cel vechi, cu upgrade-rile efectuate recent. Observatii la duble, planete, Luna. ----------------------------------- V. Istvan 04 Iul 2017 13:33 ----------------------------------- Eu azi am promis observații la colegii de serviciu, la locul dintre pădure și cartierul Belvedere, deasupra Căii Sighișoarei. Sper să avem cer senin, la toții care ieșim la observații. ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 13:47 ----------------------------------- Cer senin si spor la observat !!! ----------------------------------- Skyliner 12 Iul 2017 13:09 ----------------------------------- Se planifica o iesire spre Bozeni langa Corunca in acest weekend sau vineri daca ne permite vremea https://www.meteoblue.com/ro/vreme/prognoza/s%C4%83pt%C4%83m%C3%A2na/bozeni_rom%C3%A2nia_684008 Speram sa fie senin, cei de la meteoblue in fiecare zi isi modifica prognozele asa ca ramane de vazut. ----------------------------------- V. Istvan 12 Iul 2017 13:59 ----------------------------------- Aș adăuga, chiar pe seara aceasta. Locul, mai în detaliu; ----------------------------------- Skyliner 20 Iul 2017 14:07 ----------------------------------- Se organizeaza o iesire posibil pe sambata, la Damieni daca vremea e buna si suntem in pofte astronomice, postez locatia pe harta satelitara si street view. ----------------------------------- V. Istvan 28 Sep 2017 10:38 ----------------------------------- Salutări! Se iese azi deasupra Căii Sighișoarei la Tg. Mureș. Observăm Luna, Saturn, și eventual altele, depinzând de condiții. De la vreo 19:30 este suficient de întuneric pentru Lună. Locația se vede la postările de mai demult. ----------------------------------- V. Istvan 29 Sep 2017 15:49 ----------------------------------- Ieșim și azi, "după garaje", de la vreo 19:30. Cerul se anunță mai limpede decât ieri. ----------------------------------- V. Istvan 13 Oct 2017 11:13 ----------------------------------- Salutare! Astă seară, dacă rămâne vremea bună, se iese la observat cer profund aproape de Tg. Mureș! Cel mai probabil pe dealul Sânișorii, dar rămâne să cădem de acord cu cei interesați. ----------------------------------- ncn 13 Oct 2017 11:54 ----------------------------------- Sa inteleg ca trebuie sa pun bateriile la incarcat? Poate chiar Hodosa sau Damieni unde este cerul negru. :D ----------------------------------- V. Istvan 13 Oct 2017 12:13 ----------------------------------- Da, merită puse la încărcat bateriile! :) Mai aștept feedback de la o școală căreia i s-a propus o sesiune de observații. În ideea că vor veni, m-am gândit la o locație mai apropiată de Tg. Mureș. Mai vedem. ----------------------------------- V. Istvan 16 Oct 2017 18:22 ----------------------------------- Pentru astă seară cineva e interesat de cer profund, lângă Tg. Mureș?... ----------------------------------- V. Istvan 20 Oct 2017 10:44 ----------------------------------- Astă seara, o ieșire la Dămieni, sau Sânișor, sau Bozeni?... Luna e încă subțire și apune repede. ----------------------------------- ncn 20 Oct 2017 13:43 ----------------------------------- Eu da, ma abonez! ----------------------------------- V. Istvan 20 Apr 2018 15:04 ----------------------------------- Salutare, lume! A trecut ceva vreme din toamna trecută. Ieșim azi undeva? Luna e tot mai "groasă", deci probabil nu are rost să ieșim din oraș. Dar asta e doar o părere. Varga Istvan