----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Ian 2020 16:46 Forme ale scurgerii timpului ----------------------------------- Ba e vector, ba e camp, eu spun ca e ceva mai mult. ----------------------------------- Erwin 28 Ian 2020 21:01 ----------------------------------- Timpul... nu există. Conform cu teoria gravitației cuantice cu bucle. :ugeek: ----------------------------------- CAdi 28 Ian 2020 21:09 ----------------------------------- Vectorul timp ----------------------------------- valy 28 Ian 2020 21:54 ----------------------------------- Spatiul este discret iar timpul este astfel diferenta dintre trecerea de la o locatie/stare discreta la urmatoarea. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 29 Ian 2020 16:04 ----------------------------------- Existenta ca atare nu trebuie dovedita de teorie. Teoria, pentru fi dovedita, are nevoie de experimente, aplicatii care sa o sustina. In absenta aplicatiilor practice nimic nu poate fi dovedit. Niciuna dintre aplicatiile practice posibile nu este exemplificarea unui contact direct, unei precizii maxime in determinare. In aceasta situatie, pe ce baza se face diferentierea, cum se stabileste esenta lucrurilor si implicit natura lor comuna? Spatiul este desigur discret, dar acest lucru nu inseamna ca exista un etalon absolut de masura, diferentele exista si oricat ar fi de mici sau mari sunt contabilizate la nivelul unei aplicatii. Gravitatia este rodul unui numar de evenimente pe cat de discrete tot pe atat de asimetric distribuite. Inegalitatea, asimetria este un fapt garantat, real (logica cea mai elementara poate sustine de una singura omniprezenta acestei stari de fapt). ----------------------------------- CAdi 30 Ian 2020 20:29 ----------------------------------- Domnule Iacob. Am postat ,,vectorul'' timp. Observi ceva la el? ----------------------------------- tudor 30 Ian 2020 22:34 ----------------------------------- Observ spirala Fibonacci in grafica de mai sus ----------------------------------- 2SKY 31 Ian 2020 00:24 ----------------------------------- Cine are timp are , cine nu urmeaza... . Nu exista timp cum nu exista OZN :!: totul e conventie , SPIRITUL ESTE astfel incatusat ...defapt nu se prea poate . Pentru ca oamenilor la place sa fie cel putin 3 dimensiuni , altii imagineaza si altele , si chiar alte universuri paralele ... ----------------------------------- IACOB DUMITRU 31 Ian 2020 09:34 ----------------------------------- Observ atat la el cat si in viata mea ca, timpul isi respecta statutul de vector, se dilata accelerat. SPIRITUL (pentru multi nu exista) este el insusi rodul unei dimensiuni, rodul scurgerii timpului. ----------------------------------- valy 31 Ian 2020 09:49 ----------------------------------- ..se dilata accelerat....Se dilata comparat cu ce anume? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 31 Ian 2020 11:08 ----------------------------------- Comparat cu el insusi, intotdeauna exista o aplicatie naturala ca si rod al modificarilor sistematice de valori ale vitezei de scurgere a timpului. Toate abaterile, schimbarile se contabilizeaza la nivelul unei aplicatii, ceea ce nu pare direct vizibil intr-un plan al observatiei, se releva printr-o noua aplicatie intr-un plan mai larg al informatiei. Exemplu: imbatranirea fotonului, desi fotonul isi modifica sistematic frecventa, acest lucru poate fi observat doar prin analizarea comportamentului lui pe o durata relativ mare de timp. Evenimentele reale ce marcheaza modificarea frecventei fotonului la fiecare oscilatie completa a sa reprezinta cauza motivul atractiei gravitationale, altfel spus: noua aplicatie care contorizeaza aceste aparent insesizabile modificari este in fapt atractia gravitationala. Acesta este motivul pentru care cercetatorul nu are cum sa depisteze purtatorul campului gravitational. Acest tip de evaluare, contabilizare o accept ca si tip de constientizare. Scurgerea timpului se constientizeaza in cateva planuri, cateva dimensiuni. Desi are radacini comune, constientizarea, raportarea are niveluri diferite. ----------------------------------- CAdi 31 Ian 2020 19:29 ----------------------------------- Observ spirala Fibonacci in grafica de mai sus Da, buna observatia. ,,Șirul lui Fibonacci este probabil cea mai des întâlnită relație care apare în natură. Îl putem vedea în cochiliile melcilor, dispunerea semințelor de floarea soarelui pe calota florii, în modelul de pe aripile libelulelor, în dispunerea hexagoanelor din fagurii albinelor și forma Căii Lactee sau a altor galaxii. Șirul e compus dintr-o secvență denumere: 0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144…fiecare număr fiind egal cu suma numerelor dinainte și diferența următoarelor două numere. De exemplu 0+1=1; 1+1=2; 1+2=3 iar 5-3=2,8-5=3,13-8=5 etc urmariti sirul. http://epochtimes-romania.com/news/universul-prin-sirul-lui-fibonacci-si-sectiunea-de-aur---211701 Acum cititi si cele ce am scris in ,,Masina Timpului'' din topicul ,,Navele spatiale ale viitorului....." pag .3,4 si 5. ca sa intelegi mai bine, ce am scris la vremea respectiva... Observ atat la el cat si in viata mea ca, timpul isi respecta statutul de vector, se dilata accelerat. SPIRITUL (pentru multi nu exista) este el insusi rodul unei dimensiuni, rodul scurgerii timpului. Daca va uitati cu atentie pe graficul care arata vectorul timp , veti observa ca desi el se dilata sau creste, numerotatia este inversa exact ca in sirul Fibonacci.... Altfel spus, desi ne nastem si crestem (timpul se deruleaza spre viitor), viata noastra se indreapta spre moarte (clipele noastre sunt numarate) si spre distrugerea corpului (entropia creste) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 01 Feb 2020 08:00 ----------------------------------- Da, totul se contabilizeaza, se constientizeaza. Observ acel sir, dar mai observ ca salturile valorice sunt: - din ce in ce mai mari; - predestinate. Din fericire, Natura nu este anosta, nu este mecanica pura. Natura este definita de exceptii, exceptia este regula, lege. Natura face diferente si la nivel subcuantic, nimic nu se repeta identic, abaterile sunt contorizate, aplicatiile naturii sunt actiuni de contabilizare a abaterilor. Exista desigur si actiuni de relativa conservare. Fotonul are o durata de viata nelimitata dar finita, a nu se confunda cu flux de fotoni. Niciun foton nu seamana identic unul cu celalalt, o dilatare logaritmica dupa care o contractie exponentiala repetata nelimitat dar finit, asta este imaginea fotonului (dilatare/contractie spatiu). Distrugerea corpului nu inseamna distrugerea elementelor chimice care l-a compus. Cu toate acestea, niciun spirit nu va fi identic in timp si spatiu. De ce? Pentru ca totul se contabilizeaza, exista aplicatie a scurgerii timpului care face acest lucru, unii o numesc SUFLET (o noua dimensiune, o noua forma/oportunitate de transmitere a informatiilor). Aceasta aplicatie este predestinata pentru o durata nelimitata dar finita de timp. Atentie la detalii, ele fac diferenta. Spatiul fizic este generos, iti ofera varianta no limit. ----------------------------------- CAdi 06 Feb 2020 21:14 ----------------------------------- Timpul... nu există. Conform cu teoria gravitației cuantice cu bucle. :ugeek: Dar parerea ta care este ? ----------------------------------- 2SKY 06 Feb 2020 22:12 ----------------------------------- 1. Timpul este variabil cu apropierea de o masa infinita , pina la a stagna . 2. Pentru univers nu exista timp , fiind foarte dilatat , decit trecut si viitor . 3.Ce inseamna expresia „la Domnul o zi e ca o mie de ani”? ] aici este un teren care poate fi usor confundat cu ET Apostol Petru, „o zi înaintea Domnului este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi“ (II Petru 3, 8 ), rezultă că, pentru Dumnezeu, care e veșnic, durata timpului este fără importanță, El putând crea totul într-o clipă sau într-un timp mai îndelungat, după a Sa bunăvoință. Dar indiferent de durata de timp în care a fost creată lumea, creația ei a fost progresivă și cu totul corespunzătoare scopului pe care Dumnezeu i l-a dat: „Și a privit Dumnezeu toate câte făcuse și iată erau foarte bune“ (Facerea 1, 31). https://ziarullumina.ro/actualitate-religioasa/evanghelia-zilei/biblia-verset-cu-verset-cat-dureaza-o-zi-la-dumnezeu-59917.html Si ET au nasul lor , nu sint vesnici ! 4.Mai exista un timp si spatiu , nu stiu daca paralel ! ... unii vorbesc de .. Spend my time, lost in space / Am I dead? / Let the river flow / Through my callused hands . https://www.youtube.com/watch?v=7F6FMQLke0Q&list=PLxxDBIgzaiz-Qbd-51L_q9C2eTcdFMGHp&index=3 5.Daca nu ar fi alt spatiu si timp , nu ar ...merge GPS , cel mai elocvent ! o fi si "arhanghel modern" ----------------------------------- valy 07 Feb 2020 00:41 ----------------------------------- ..„Și a privit Dumnezeu toate câte făcuse și iată erau foarte bune“ ..Asta era inainte sau dupa ce a facut omul? ----------------------------------- 2SKY 07 Feb 2020 00:59 ----------------------------------- Valy , nu poti face omul fara spatiu !!! mediu se mai schimba conform progresiei , si mai apar si erori ale timpului , adica ET . ----------------------------------- valy 07 Feb 2020 01:52 ----------------------------------- Valy , nu poti face omul fara spatiu !!! .Sau poate ii dai doar iluzia de spatiu. Dar totusi in infinitatea spatiului si a timpului noi stam acum aici si, in infinitezimala noastra existenta, ne punem intrebari despre si incercam sa descoperim infinitatea spatiului si a timpului. Ceva e suspect. ----------------------------------- 2SKY 07 Feb 2020 02:25 ----------------------------------- Asa e in lumea materiala , totul pina si spiritul datorita caruia traim e suspect. Eu mai cred ca sintem asistati , daca nu dati cu capul de gardul gradinii Domnului . Poti sa spui ca nu te doare , si astfel nu exista . Intre doua cucuie e ceva timp , si asta cuantificam practic. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 07 Feb 2020 09:31 ----------------------------------- Spatiul si implicit timpul nu e infinit, imaginatia noastra il percepe ca fiind infinit. Spatiul real este multidimesional, adica dispune de mai multe moduri suficient de diferite de transmitere a informatiilor, a cuantificarilor, etc. SUFLETUL doare, se bucura, traieste mai mult sau mai putin intens, total diferit de la un moment la altul si de la un suflet la altul. Trairile aproape imposibil de explicat in cuvinte sunt o modalitate, oportunitate de comunicare cu ocazia careia sufletul pare ca vehiculeaza aproape instantaneu cantitate extrem de mare de informatie, caz in care timpul nu mai este relevant. In principiu, sunt doua feluri de suflete, de stari specifice acestui plan, acestei dimensiuni: - suflete muritoare; - suflete nemuritoare. Sufletele muritoare sunt aplicatii ce au nevoie de infuzii pentru a continua sa existe, sunt dependente de timp. Sufletele nemuritoare daruiesc din preaplinul lor, si-au castigat starea pe care timpul nu o mai poate influenta. Aceste suflete nu au varsta. Unde se duc aceste suflete? A ajunge fizic la ele inseamna a le face vulnerabile, dependente de scurgerea evenimentelor, muritoare. ----------------------------------- valy 07 Feb 2020 11:03 ----------------------------------- .. timpul nu e infinit..Inainte de T0 ce a fost? Dupa TMAX ce va fi? ----------------------------------- Teo B01 07 Feb 2020 14:53 ----------------------------------- Poate un alt T(MAX) si poate un alt T(0) dupa ----------------------------------- Andi 07 Feb 2020 15:10 ----------------------------------- Dar T=0? ----------------------------------- Teo B01 07 Feb 2020 17:58 ----------------------------------- Pe o curba inchisa ex. un cerc orice punct poate fi considerat momentul "0" ----------------------------------- valy 07 Feb 2020 19:47 ----------------------------------- Dar T=0?Daca e infinit nu exista T=0. ----------------------------------- Andi 07 Feb 2020 19:59 ----------------------------------- T=0 timpul s-a oprit. Sau plastic vorbind, "a inghetat". ----------------------------------- IACOB DUMITRU 08 Feb 2020 05:08 ----------------------------------- Inainte de T0 ce a fost? Dupa TMAX ce va fi? Realitatea nu promoveaza semnul egal, etaloanele sunt aplicatii ce contorizeaza abaterile, impreciziile. In aceste conditii, nici vorba de T0, TMAX sau oricare alta precizie maxima in determinare. Realitatea inseamna inainte de toate INFORMATIE, CONFIRMARE PRIN INFORMATIE. Informatie fara abatere in determinare NO WAY, imprecizia este oportunitate, este singura posibilitate de a fi. Sau plastic vorbind, "a inghetat". NESEMNIFICATIV, DILUAT, DILATAT, e nevoie de durata relativ mare de timp pentru a sesiza scurgerea timpului, evenimentele ca si abateri ale vitezei de scurgere a timpului. TIMPUL se face remarcat prin aplicatiile sale, aplicatii care cuantifica abaterile de la o presupusa scurgere uniforma. Totul accelerat, nimic exact. Natura este ce poate ea si implicit logica. Timpul se scurge diferit pentu oricare dintre noi. Atat putem noi, pentru ca noi suntem natura. Desigur timpul se scurge uniform, dar nu pentru noi, nu pentru spatiul fizic. Timpul nostru se scurge diferit. Timpul ca si natura pura se scurge diferit, isi asuma acest lucru prin orice aplicatie a sa, prin orice aplicatia a sa isi cuantifica abaterile, asumarile, erorile desigur. Despre ce scurgere a timpului doriti sa vorbim, despre cea reala sau despre cea inchipuita? Am intitulat atasamentul meu boson ca o aroganta a celor care doresc sa ne arunce praf in ochi. Sa fie la ei. ----------------------------------- Andi 08 Feb 2020 10:09 ----------------------------------- T=0 timpul s-a oprit. Sau plastic vorbind, "a inghetat". Este vorba de limita unei gauri negre. Spatiul + timpul + materia sunt un tot. Deci nu se poate vorbi de ele decat impreuna, altfel, cum zice Iacob, este nesemnificativ. n-am folosit litere mari, decat acolo unde trebuie ----------------------------------- valy 08 Feb 2020 12:53 ----------------------------------- T=0 timpul s-a oprit. Sau plastic vorbind, "a inghetat". Este vorba de limita unei gauri negre.Dar dece ne limitam la o gaura neagra? ----------------------------------- Andi 08 Feb 2020 18:26 ----------------------------------- Vezi postarea anterioara. ----------------------------------- valy 08 Feb 2020 21:25 ----------------------------------- .. postarea anterioara.T=-1? ----------------------------------- Andi 08 Feb 2020 22:23 ----------------------------------- Repet Spatiul + timpul + materia sunt un tot. Deci nu se poate vorbi de ele decat impreuna, altfel, cum zice Iacob, este nesemnificativ. n-am folosit litere mari, decat acolo unde trebuie ----------------------------------- IACOB DUMITRU 09 Feb 2020 10:44 ----------------------------------- Sa vorbim un pic despre frustrari. Sa presupunem ca avem acces la toate informatiile posibile, ce urmeaza? Nimic! Dar nimicul nu are solutie teoretica. Toate mesajele primite din Univers sunt neestompate, sunt clare, sunt limpezi, sunt prezent, sunt noi nascuti. Timpul nu a putut afecta aceste mesaje. De ce? Pentru ca timpul nu poate afecta mesajele, timpul nu e un killer. Timpul este un aliat, singurul. Timpul are instinct de conservare. Scurgerea timpului aduce mai multe informatii, in paralel evolutie si implicit lupi care sa le ingurciteze, sa le rumege.Timpul nu poate afecta relatiile, erorile de interpretare. Erodarea este in fapt evolutie. Feedback. Intrebarile si inclusiv frustrarile sunt perene. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 14 Feb 2020 10:47 ----------------------------------- “Spatiul+timp+materie e un tot” Perfect! Vorbind de materie, vorbim in fapt de corpusculi ce nu au un contur perfect delimitat, ei fiind rodul 100% a unor campuri electromagnetice, a unor inductii. Pentru cine nu a observat: • Protonul se comporta ca o pompa ce pare ca absoarbe spatiul din jurul sau; • Electronul se comporta ca o pompa ce pare ca injecteaza spatiu in jurul sau; La distanta la care energia necesara de catapultare a doi protoni unul spre celalalt este egala cu mc2 (unde m este masa unui electron), cei doi protoni: • Se resping intre ei; • Se atrag cu electronul generat de respingerea lor (ca si cand acesta s-ar afla intre cele doua sarcini pozitive); • Devine evident efectul de “defect de masa”. Sarcina negativa coexista in nuclee alaturi de sarcina pozitiva (efectele de respingere si atractie dintre sarcini nu inceteaza), chiar daca in mintea noastra electronii (ca si corpusculi pur materiali) par sa aiba dimensiuni ce nu permit prezenta acestora in perimetrul relativ restrains al nucleului. ----------------------------------- Matrixul 15 Feb 2020 00:14 ----------------------------------- Cu voia D-voastra, am sa iau aceasta postare de mai sus si am sa o printez pe o coala de hartie. I-o va da baiatul meu profesorului de fizica la ora, sunt foarte curios ce ii va spune. P.s. Sper sa nu ma cheme profesorul sa vorbeasca personal cu mine :) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 15 Feb 2020 14:34 ----------------------------------- Pe vremea lui Ceasca spuneam ca securitatea face si drege, acum ne e teama sa le pomenim numele. Nu intamplator suntem pe SF, aici nu ne asculta nimeni. Postarea anterioara este pentru cei ce vor veni, cu putin noroc si pentru copilul dumneavoastra, nu e pentru profani. Pe baza celor spuse in postarea dumneavoastra am calculat masa atomica a elementelor chimice, practic nu am indoiala in ceea ce am afirmat. Este absolut nou si eficace modul de abordare, profesorul copilului dumneavoastra nu va avea nici o vina, dumneavoastra da. Sa zicem ca am dreptate si peste ani copilul va citi postarea lipsita de contraargumente, ce veti spune atunci? Postarea mea a devenit postarea dumneavoastra, pentru ca practic ati negat-o. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 16 Feb 2020 17:02 ----------------------------------- Barza aduce un matrix electron la fiecare presupus neutron evadat! Uau! Ce va spune profesorul copilului din noi? No offence. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 18 Feb 2020 10:04 ----------------------------------- Nimic nu poate ecrana efectul de atractie/respingere a sarcinilor electrice ce definesc structura a doua corpuri de masa m1 si m2. Atractia gravitationala este rezultatul efectului de sarcina electrica extins in spatiul din jurul corpurilor m1 si m2. ----------------------------------- Matrixul 19 Feb 2020 12:07 ----------------------------------- Pentru a continua civilizat si fara urma de ironie,pe care o citesc printer randurile D-voastra (chiar am fost curios cu ce raspuns se va intoarce de la liceu): cuvintele profesorului au fost: "te rog sa nu mai vii cu prostii de-astea la mine". Asadar copilul mi-a returnat foaia. Degeaba I-am spus ca profesorul nu are nici o deschidere catre alte idei ce nu ii convin, ce ii clatina stabilitatea cunistintelor... baiatul a ramas cam trist dupa asemenea raspuns. ----------------------------------- saiph 19 Feb 2020 12:25 ----------------------------------- Nu trebuie sa ne mire :) Profesorii inca au, in marea majoritate (se pare) o rigiditate pana si in a discuta deschis despre niste teme ce pot fi curiozitati autentice. Le catalogeaza ca prostii si te trimite-n banca ta. Am avut astfel de exemple si eu in clasa, la liceu - vreo 3-4 colegi chiar aveau intrebari serioase despre chestiuni deja bine batute in cuie de decenii bune in lumea academica si nu numai. Si totusi, nu cred ca le-ar fi zdruncinat cu nimic scaunul (jobul, titlul) daca ar fi incercat macar sa le explice ce e gresit in abordarea respectiva. Si in ziua de azi la fel, vad ca avem parte de aceeasi teama, as zice. Pare prostie - bun, dar macar incearca sa te faci inteles de student ("tu", ca profesor), sa-i explici de ce intrebarea sau afirmatia lui nu are temei in lumea reala, in acceptiunea ta sau in acceptiunea celor care ti-au conferit titlul academic. Buna/rea, o intrebare de la un elev/student nu poate fi excelenta sau prosteasca. Sunt intrebari venite din curiozitate, din dorinta de a cunoaste. Esecul de a te face inteles de catre cel care intreaba (inclusiv astfel de "retezari" ale intentiei) n-ar trebui sa consolideze scaunul pe care stai, ci din contra, te fac doar mai usor de ocolit de catre elevi, un bun motiv ca ei sa nu isi doreasca sa studieze materia/disciplina pe care o predai. Just my 2 cents :) // end of "off-topic()"} ----------------------------------- IACOB DUMITRU 19 Feb 2020 15:14 ----------------------------------- Nu e usor sa intelegi cum unda devine particula. Toata viata am incercat sa imi raspund la cateva intrebari esentiale. Am expus ideile mele unor studenti de la Magurele, acestia si-au facut cruce. ----------------------------------- CAdi 19 Feb 2020 19:15 ----------------------------------- Am expus ideile mele unor studenti de la Magurele, acestia si-au facut cruce. Cruce sa-si faca si pentru entanglementul cuantic. Sau daca este oficial, nu ne mai facem? :D ----------------------------------- valy 20 Feb 2020 15:15 ----------------------------------- Am expus ideile mele unor studenti de la Magurele, acestia si-au facut cruce.Probabil trebuie expus mai mult decat ideea. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 21 Feb 2020 10:53 ----------------------------------- Incurcate sunt caile domnului, important este ca ele exista. Sa dam lui Dumnezeu ce e a lui Dumnezeu si Cezarului ce este al Cezarului. Putem face aceasta separare? Instinctul ne indeamna sa credem ca cele doua personalitati apartin unor planuri ale observatiei total diferite, misiune usoara la prima vedere. Unii condidioneaza realitatea de rodul mintii noastre si nu a existentei sale in fapt. Altii afirma transant ca prezenta noastra este un inexplicabil accident. Existenta primordiala a fiecarui plan observational in parte este incerta, certa este doar interferenta lor. Interferenta este dovada numitorului comun, cale de comunicare intre un asa-zis plan material si un asa-zis plan virtual. Practic, interferenta, comunicarea, calea este certitudinea, realitatea pura. Realitatea, intregul este determinat, definit atat de interferenta ce are loc in acelasi plan observational cat si de interferenta ce are loc intre planurile observationale. Nici vorba de delimitare absoluta si implicit de contact direct, contact direct cu ceva ce practic nu exista si nici nu poate exista. Crucea e protectoare, nimeni nu doreste sa se expuna unei adevarate traume intelectuale. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 03 Mar 2020 11:47 ----------------------------------- Cum sa nu te crucesti atunci cand trebuie sa iti explici caracterul unda/corpuscul? Se vorbeste de foton, la singular. Nimeni nu a putut si nici nu va putea surprinde in mod direct imaginea sa. Experimentele scot in evidenta caracterul dual al oricarei particule. In realitate, fotonul este mai mult decat o unda/particula, mai mult decat o simpla inertie mecanica sau oscilatie electromagnetica. Fotonul este o entitate ce evalueaza, observa, are personalitatea, trairea sa ce il face unic in timp si spatiu. Descrierea simplista a fotonului: • Contractie/expansiune sistematica spatiu in mod asimetric; • Starile de expansiune si spatiu sunt sucesive; • Volumul ce se extinde/contracta reprezinta domeniu de manifestare a unei singure legi, a unei singure relatii (relatie monotona captiva); • Prin contractie/expansiune succesiva fotonul se propaga intr-o directie longitudinala cu viteza luminii si transversala (rotatie in acelasi sens); • Practic, exista doua extremitati ale fotonului ce devin succesiv repere cu viteza de deplasare aproximativ zero (aproximativ nemiscate, fixe); Inchipuiti-va o rama ce are extremitatea cozii nemiscata si corpul alungindu-se in jurul axei imaginare de deplasare din planul longitudinal, dupa care coada devine activa (rama se contracta spre cap). In plan transversal, rotatie asimetrica, extremitatea cea mai avansata din planul longitudinal executa o rotatie aproape completa urmata de contractie, niciuna dintre cele doua rotatii nu este completa. Faptul ca nu poate fi executata o rotatie completa transforma domeniul in care se manifesta relatia intr-o bariera, delimitare, granita, cochilie, corpuscul, oscilatie, feedback. Tot demersul anterior reprezinta extrapolarea ideii ce sustine imposibilitatea preciziei maxime in determinare, imposibilitatea delimitarii absolute, imposibilitatea existentei unui reper fizic perfect simetric, imposibilitatea existentei unui reper fizic absolut nemiscat. Lege universal valabila, lege unica din care declina toate celelalte legi fizice: Orice plan imaginar imparte Universul si orice particula in parti inegale. ----------------------------------- saiph 03 Mar 2020 15:08 ----------------------------------- (...) In realitate, fotonul este mai mult decat o unda/particula, mai mult decat o simpla inertie mecanica sau oscilatie electromagnetica. Fotonul este o entitate ce evalueaza, observa, are personalitatea, trairea sa ce il face unic in timp si spatiu.(...) Discutam cu niste tipi pe un forum de Cosmologie (ma rog, asa se intituleaza, dar ce se discuta acolo rareori are tangente chiar cu cosmologia) despre treaba asta, cum percepe un foton timpul - daca ar avea acest "simt", al perceptiei timpului. Si concluzia finala, dupa mai multe pareri si linkuri si derivari de teoreme, a fost ca fotonul nu percepe curgerea timpului. Cu alte cuvinte, din momentul in care ai atins viteza maxima cu care un ceva, orice (punct material, particula, corpuscul, cuanta de energie, whatever..) se poate deplasa prin spatiu/vid, nu mai percepi ca trece timpul; poti parcurge distante enorme, calatori milioane de ani prin univers, atata timp cat nu interactionezi cu alte particule atomice sau cuante de energie, ca sa fi absorbit sau sa interferezi ori sa iti alterezi starea de energie, esti lipsit de aceasta perceptie a trecerii timpului. Cum ar fi asta? :) Si daca nu simti (ca foton, zic) ca trece timpul, cum iti reprezinti faptul ca la 13 miliarde de ani dupa ce ai fost emis, cu o stare de energie f.f. mare, la un moment dat ai o energie f.f.f.f scazuta si te lovesti de farfuria unei antene parabolice si te transformi intr-un "bip"? :) ----------------------------------- valy 03 Mar 2020 15:53 ----------------------------------- ..cu o stare de energie f.f. mare, la un moment dat ai o energie f.f.f.f scazuta..Fotonul poate pierde energie? ----------------------------------- saiph 03 Mar 2020 16:45 ----------------------------------- ..cu o stare de energie f.f. mare, la un moment dat ai o energie f.f.f.f scazuta..Fotonul poate pierde energie? Expansiune, Redshift cosmologic) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 03 Mar 2020 16:53 ----------------------------------- Indiferent de energia pe care o are, fotonul se comporta asa cum l-am descris. Doua extremitati ce devin pe rand lenesele entitatii, apare desigur un delay, viteza medie fiind cea apropiata de viteza aleasa prin consens ca reprezentand viteza de deplasare a luminii in spatiul asa-zis vid. Fotonul se propaga, nu se suprapune peste un asa-zis spatiu gol. Fotonul este intotdeauna ceea ce este, este suma interactiilor generate de spatiul inconjurator, este interactiune tare. Cantitatea de energie are relevanta in alte circumstante. "Bazaitul" omniprezent al fotonilor de acest gen este o realitate ferita in general de ochii nostrii, devine perceptibila/transparenta datorita planurilor mai largi ale observatiilor generate de acest prim plan. Dupa fiecare oscilatie completa fotonul isi modifica asa-zisa lungime de unda, discret, extrem de discret dar sigur. Noi constientizam aceste modificari si implicit trecerea timpului datorita planurilor mai largi ale informatiei. ----------------------------------- Andi 04 Mar 2020 07:39 ----------------------------------- ..cu o stare de energie f.f. mare, la un moment dat ai o energie f.f.f.f scazuta..Fotonul poate pierde energie? Expansiune, Redshift cosmologic) Decalarea spectrală datorată expansiunii Univesului modifică repartiția spectrală a energiei; deci energia se conservă. Fotonii mai „fierbinți” transferă energia către fotonii mai „reci”. Deci nu se pierde nimic. Din cauza aceasta se modifică indicii de culoare și magnitudinile. Galaxiile îndepărtate sunt mai „roșii”. ----------------------------------- tudor 04 Mar 2020 08:28 ----------------------------------- Totusi, eu am auzit ca un foton "batran" ce calatoreste de mult timp, pare sa isi piarda foarte putin din viteza fata de unul "proaspat". Daca este asa ?!, acest "foarte putin" la nivel cuantic pare sa insemne "foarte mult" ...Ma bag si eu in discutia asta ca un om dornic de a pricepe! ----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 08:31 ----------------------------------- Da, bine, ca universul o conserva, ca universul doua conserve ( :lol: ) - pe foton mai putin il intereseaza concluzia noastra analizand imaginea de ansamblu, la nivel macro. La nivel micro, atat cat il priveste pe el ca un (1) foton, un "ignorant" al timpului (sic!), el pleaca la drum cu un nivel de energie si ajunge la noi cu altul. Sau avem galaxii cu z>2-3 de la care primim UV emis ca UV? Raspunsul meu lacunar de mai devreme (din lipsa de timp suficient la momentul respectiv) la intrebarea lui Valy (un pic "carcotasa", as zice, "he threw me a curved ball", cum ar zice frantuzul) nu se dorea a fi o validare a unei antiteze a celebrei "nimic nu se pierde (...bla-bla)", ci facea referire la "pierderea" (daca tot vrem sa ne referim la acest minunat proces de transfer in loc sa raspundem la intrebare....) pozitiei energetice initiale a fotonului. Ca alt foton ii ocupa acea pozitie, ca da petrecere cu alti fotoni, e treaba lui; ma refeream strict la perspectiva unui foton in raport cu evenimentele mentionate. Deci? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Mar 2020 09:35 ----------------------------------- Deci: 1. atat un foton tanar cat si unul batran isi modifica sistematic, dupa fiecare oscilatie completa toti parametrii fizici, insesizabil pentru noi muritorii dar sigur pentru ceea ce este, adica pentru foton in sine; 2. modificarile valorice ale parametrilor fizici nu le afecteaza stilul de viata; 3. practic legea asimetriei le garamteaza fotonilor deopotriva atat schimbarile valorice cat si perpetuarea, nemurirea. Nu ignorati micile diferente, ele fac legea. ----------------------------------- Andi 04 Mar 2020 10:08 ----------------------------------- Nu putem vedea pădurea din cauza copacilor. Energia unui foton fiind e=hv se vede imediat efectul e=hv/(1+z). Deci modificarea energiei este clară (viteza ramânând tot c). Eu m-am referit la întregul spectru emis. Deci consevarea energiei ne „salvează” în multe situații. :) Sunt mai multe „conserve” în Univers și toate foarte utile. ----------------------------------- valy 04 Mar 2020 10:11 ----------------------------------- De exemplu cine/cum modifica energia fotonului? ----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 10:48 ----------------------------------- De exemplu cine/cum modifica energia fotonului? Exista mai multe mecanisme. Pe unele le-am mentionat chiar in raspunsul de ieri (interactiuni cu [url=http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Relativ/photel.html]alte particule, chiar [url=https://www.researchgate.net/post/Is_photon-photon_scattering_possible]alti fotoni). [url=https://www.researchgate.net/post/What_happens_to_the_photon_energy_that_is_lost_to_cosmic_redshift]Altele sunt mai greu de inteles, dar si despre ele am amintit deja. Dar, pe scurt: frecventa. ----------------------------------- valy 04 Mar 2020 11:47 ----------------------------------- ..interactiuni cu Este acelasi foton sau se emite un alt foton cu energie diferita de fotonul initial? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Mar 2020 11:51 ----------------------------------- Repet: Fotonul este suma de interactii, chiar si asa, suma interactiilor intr-un punct din univers nu este si nici nu poate ramane aceeasi in timp. Modificarile nu sunt evidente pentru ochii nostrii, ele sunt sigure si de cele mai multe ori infime, subcuantice, caz in care aprecierea de tip "e=hv/(1+z)" este in acest caz grosiera, grosolana. Valoarea "c" este aleasa prin consens, in realitate niciuna dintre valorile avute de un foton anume nu se suprapune peste aceasta valoare. Viteza de deplasare medie a fotonului se modifica sigur si suficient de subtil. Aceste manifestari subtile genereaza efectul gravitational, fara ele adio orice tip de informatie, de confirmare, noroc ca logica nu permite o astfel de solutie practica. Urmare acestor infime modificari exista si alte planuri ale informatiei, planuri care scot in evidenta actiuni de cuantificare, de constientizare la alt nivel, la nivel cuantic, micro, macro etc... Micile scapari de energie nu dispar, ele se regasesc in alte actiuni, actiuni observabile intr-o noua dimensiune. Schimbarile exista si vin practic de la sine, ca urmare a legii general valabile, legea asimetriei. Realitatea nu admite semnul "=", noi constientizam ca fiind egal neglijand, mai mult sau mai putin intentionat, micile diferente, micile abateri. In fapt, natura prin aplicatiile sale specifice cuantifica erorile, abateriele. Daca nu ar exita actiunile de relativa conservare, haosul absolut ar fi garantat, o informatie garantata nu poate fi confirmata de un haos total, deci actiunile de relativa conservare sunt garantate, modificari infime dar sigure blablabla. Incercati singuri sa construiti la nivel mental un Univers functional, nu va fi usor. Acelasi foton nu se intoarce niciodata din drum. ----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 11:58 ----------------------------------- ..interactiuni cu Este acelasi foton sau se emite un alt foton cu energie diferita de fotonul initial? E... aici, sincer sa fiu, si eu am intrebari :D Adica, cum poti identifica cuanta de energie emisa in urma absorbirii ei initial de electronul de pe ultimul strat, sa zicem, dupa ce a fost emisa din nou, ca e aceeasi sau alta, atata vreme cat energia ce-l caracterizeaza e alta..? Ca nu e ca si cum au buletin si-i iei pe toti fotonii la puricat: "ia, toata lumea, actele la control! aaa.. tu! ti-ai schimbat energia! vrei sa treci inapoi deghizat, este?" :lol: Dar probabil, in spiritul "conservei" (conservarii energiei, ca sa nu-mi iau headshot cu rosii stricate), se zice ca e aceeasi, ca doar, deh, "nimic nu se pierde, ...(bla-bla)" ----------------------------------- valy 04 Mar 2020 12:03 ----------------------------------- Acelasi foton nu se intoarce niciodata din drum...valabil pana la inventarea oglinzii :) E... aici, sincer sa fiu, si eu am intrebari :D ..E....parca nu mai pare "carcotasa" intrebarea mea :roll: ----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 12:23 ----------------------------------- E....parca nu mai pare "carcotasa" intrebarea mea :roll: Asta nu :D ailalta a lasat niste coji de banana pe jos :P Si totusi: cum percepe fotonul trecerea timpului, la scara temporala cosmica, in conditiile enuntate? Altfel spus, ce forma are scurgerea timpului la scara dimensionala asa mica (practic aproape zero - daca exista asa ceva), la viteze asa mari, cu un continuum spatiu-timp in schimbare permanenta si cu atatea hopuri? Nu mai intreb cum percepe fotonul nostru (sa-i zicem "Fotonel", ca saracu', l-am trecut prin atatea, ca parca ne-am si imprietenit) timpul de pe "faleza" unei gauri negre (orizontul de evenimente)... Acelasi foton nu se intoarce niciodata din drum...valabil pana la inventarea oglinzii :) :lol: lol... buna asta. ATM ftw. ----------------------------------- Andi 04 Mar 2020 12:48 ----------------------------------- De exemplu cine/cum modifica energia fotonului? Exista mai multe mecanisme. Pe unele le-am mentionat chiar in raspunsul de ieri (interactiuni cu Ca formulă, da. Fotonul (undă-particulă) interacționează cu câmpurile electric, magnetic (și combinația lor ;)) și gravitațional. Mai „deranjează” și alte particule și unde. Pentru el, care se mișcă cu viteza maximă, timpul este zero. ----------------------------------- tudor 04 Mar 2020 13:54 ----------------------------------- Noi cand spunem particula elementara ne gandim, sigur, la faptul ca nu exista diferente intre acelasi tip de particule. Dar poate sunt diferente extrem extrem de mici intre doi fotoni. Deci avand in vedere scara extrem de mica in comparatie cu scara observationla cu care suntem noi obisnuiti, ne este mult mai comod sa afirmam ca toti fotonii sunt identici. Dar poate in realitate sunt "aproape" identici dar nu avem noi cum sa masuram diferenta. Aceasta diferenta se aseamana, dar intr-o analogie grosiera, cu diferenta intre doua frunze de stejar sa zicem. Nici o frunza de stejar nu este identica cu celelalte (intre ele) la o scara mica. Insa, la o scara mare, doar noi observatorii suntem cei care punem semnul "=" intre frunzele de stejar pentru ca simturile si comoditatile noastre functioneaza doar la aceasta scara. Practic "notiunea" cauta sa "egaleze" si sa "categoriseasca" lucrurile foarte asemanatoare din mediul inconjurator, dar realitatea este mult mai complexa si nuantata decat "judecatile", "notiunile" si "egalitatile" noastre CONVENTIONALE. Poate acum am inceput putin sa inteleg ce vorbea mai devreme Iacob despre semnul "=" Orice am face cred ca nu putem sa scapam de acest "CONVENTIONAL" atunci cand vrem sa ne reprezentam intr-un fel "COMPLEXITATEA" lumii noastre fizice. Tot timpul va lipsi "ceva". Poate sa incercam sa micsoram acest "conventional" prin "NUANTARE" la infinit, dar totdeauna cat de nuantat ar deveni tot "conventional" va ramane. Dar poate asta e si frumusetea vietii: sa masuram mai putin si sa traim mai mult realitatea :) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Mar 2020 13:57 ----------------------------------- Oglinda este un element specific unui alt plan al observatiei, mai larg, plan ce nu contorizeaza modificarile subtile, subcuantice. Exemplu: Un bun iluzionist face sa apara si sa dispara diverse obiecte, cel putin asa crede observatorul dornic de amuzament. Oricat de reusita a fost scamatoria, observatorul amator a fost pacalit, important in acest caz este faptul ca rade, se bucura. Nu orice cantitate de energie, orice unda este foton, fotonul nu este si nici nu poate fi direct observabil, fotonul nu se reflecta, isi curbeaza traiectoria foarte greu si atat. Se inseala acela care spune ca a vazut un foton. ----------------------------------- valy 04 Mar 2020 15:00 ----------------------------------- Dar daca nu vedem fotonul inseamna ca nu vedem nici lumea inconjuratoare, doar cateodata doare cand ne lovim de ea, sau nici asta? ----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 17:11 ----------------------------------- Dar daca nu vedem fotonul inseamna ca nu vedem nici lumea inconjuratoare, doar cateodata doare cand ne lovim de ea, sau nici asta? De faaaaapt!.. :D Avand in vedere ca marea parte a volumului ocupat de materie e reprezentat de spatiu (cvasi)gol, putem concluziona ca atunci cand ne lovim de ceva (pt ca nu avem lumina suficienta, in lipsa unui simt de Jedi) doar ni se pare noua ca ne lovim - este de fapt expresia unui timp prea scurt de adaptare a campului Higgs propriu capului nostru (sau degetului mic de la picior... da.. stiu ca stii cum doare Pinky..) cu cel al obiectului de care ne lovim :lol: Practic, energia cinetica se transforma brusc in energie de repaus, cu degajare de caldura (deci de lumina in spectru IR), de dopamina si de injuraturi (in spectrul... limbii materne) :lol: Lasand gluma la o parte nitel, am vazut un articol, chiar si un video, care sustinea ca unii au reusit sa vada un foton (poate chiar pe Fotonel al nostru) cu o super-mega camera ultra-rapida cu 'j-de trilioane de cadre pe secunda. I call that B.S... N-ai cum. Atata timp cat fotonul este entitatea de baza, unitara pt cantitatea de lumina, n-ai cum sa-l urmaresti propagandu-se, ca nu e ca si cum radiaza alti fotoni in jur si-l vezi cum o ia tiptil printre cadrele video. Il vezi cand te-a lovit si gata, l-ai absorbit, te bucuri de niste energie (daca ai cum sa o convertesti). Altfel.. poti enunta supozitii bazate pe calcule statistice ca un nr de X fotoni a generat schimbarea de stare a Y electroni intr-un pachet de Z atomi. Doar daca nu cumva suntem capabili sa controlam atat de fin o reactie in urma careia sa rezulte fix un foton, pe care sa-l indreptam spre o anumita tinta si sa il urmarim cu ceva care sa nu-i altereze traiectoria sau starea de energie. Ceea ce, in momentul de fata, imi pare cel putin SF, daca nu chiar imposibil. Bine, stiu ca a fost un experiment acum cativa ani, cu unii care au teleportat (zicese) un foton pana la un satelit aflat pe orbita; dar asta nu inseamna ca sunt mai putin circumspect fata de posibilitatea fenomenului :) E cu "entanglement" si chestii prea grele pt capul meu. Poate cei care dorm cu cartea de Fizica Cuantica la capatul patului ne vor explica pe topicul respectiv cum se produce treaba.. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Mar 2020 17:41 ----------------------------------- Cand ati vazut ultima oara purtatorul gravitatiei, purtatorul fortei coulombiene, purtatorul fortei tari ...? Daca vedeti atat de bine lumea inconjuratoare, ce forma are electronul? Lasand gluma la o parte, scurgerea timpului se manifesta prin aplicatii de contorizare, de constientizare, de apreciere, de simtire ...... Simturile sunt aplicatii ale scurgerii timpului, sunt interactii, cuplaje pe diferite frecvente. Am lipsit la lectia de fizica in care s-a predat durerea si asta inca ma doare. Am citit candva ca unii au reusit sa teleporteze fotonul si asta inca ma doare. Nimic direct, totul indirect, scurgerea timpului le rezolva, le include pe toate, nimic nu ii scapa, practic scaparile dau nastere unei noi oportunitati, unui nou simt, unei noi dimensiuni, unei noi forme de comunicare si implicit de socializare. La inceput a fost cuvantul si cuvantul era entitate, era jucator activ, era formator de opinie, era o durere de cap, era placere, era tentatie, era amagire, era confirmare era.... ----------------------------------- valy 04 Mar 2020 17:54 ----------------------------------- https://phys.org/news/2015-03-particle.html Lasand gluma la o parteNu vad dece am lasa gluma la oparte, macar eu sunt multumit ca altii (mult) mai seriosi nu au raspunsuri sau mai rau nici nu stiu ce intrebari sa puna ca sa desluseasca esenta...deci cumva suntem la acelasi nivel :) Se scrie, se vorbeste mult despre o treaba simpla: fotonul, timpul, gravitatia. Odata cineva zicea ca daca nu poti rezolva problema pe un bilet de tramvai nu existi, atunci ziceam ca e dus, dar cu timpul ajung sa ii dau dreptate. ----------------------------------- saiph 04 Mar 2020 18:06 ----------------------------------- :roll: La ce.... ma uit? :D Am vazut un spectru, o distributie a amplitudinii/intensitatii dupa frecventa. Si particula/corpusculul unde e? Sau, asa arata ea? Nu ma prind. Particula are forma de .. unda? :) Ar fi o treaba. "In your face", cum ar veni ----------------------------------- valy 04 Mar 2020 18:17 ----------------------------------- :roll: La ce.... ma uit? Well...come to the quantum physics! :lol: Eu zic sa-i lasam pe ei sa isi bata capul , eventual sa ne anunte la final cand au reusit chestia cu teleportarea si entaglementul la distanta, pana atunci sa ne vedem de cele lumesti. Si ca sa fiu ontopic, eu folosesc http://time.is/ ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Mar 2020 18:34 ----------------------------------- Indiferent de vointa dumneavoastra, spatiul incretit va invadeaza, va increteste intimitatea, viziunea, vederea si tot ce este lumesc. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 05 Mar 2020 09:28 ----------------------------------- Orice contact pe care il avem cu exteriorul se face prin interiorul nostru. Acest lucru nu inseamna ca noi suntem creatorii exteriorului, inseamna ca informatia receptionata, inductiv, izvoraste ca si cand ar fi teleportata, se suprapune, se acordeaza alimentand eul. Eu zic sa-i lasam pe ei sa isi bata capul , eventual sa ne anunte la final cand au reusit chestia cu teleportarea si entaglementul la distanta, pana atunci sa ne vedem de cele lumesti. Da, sunt acrii, multumim pentru informatie, a fost receptionata, doriti o confirmare de primire? :roll: La ce.... ma uit? :D Am vazut un spectru, o distributie a amplitudinii/intensitatii dupa frecventa. Si particula/corpusculul unde e? Sau, asa arata ea? Nu ma prind. Particula are forma de .. unda? :) Ar fi o treaba. "In your face", cum ar veni Exemplu: Electronii sau protonii nu sunt: - puncte; - sfere deformate sau nedeformate. Electronii sau protonii sunt: - stari definite succesiv de un numar suficient de mare de fotoni; - in sirul lung de fotoni ce contribuie la definirea electronilor si protonilor nu se regaseste niciodata acelasi foton de doua ori. In orice instantaneu fotonul este turbionar. In orice instantaneu electronul este un foton. In imaginatia noastra particulele sunt sferice, sunt sferice deoarece directia si sensul de propagare a fotonilor ce definesc particulele sunt divergente/convergente. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 10 Mar 2020 13:55 ----------------------------------- Toate exista in acelasi timp. Inclusiv spatiile paralele, potrivit principiului de superpozitie. Dar asta este alta mancare de peste Spatiul fizic in sine este un cumul de adrese ce nu se intalnesc niciodata, nu se suprapun atat din punct de vedere temporal cat si din punct de vedere spatial. Totul inductiv, totul cu delay. Daca nimic nu se poate intersecta, nu se poate suprapune direct, atunci cine si ce le poate lega, alinia? Pot exista nelegate, nealiniate, la pura intamplare, nebantuite de vre-o lege fizica? Desigur NU. Spatiul fizic este un spatiu bantuit in timp si spatiu. Bantuielile au volum. Cuvintele au avut dintotdeauna volum, trecut si viitor.