----------------------------------- tudor 21 Ian 2020 11:21 SkyWatcher 130mm f5 cu montura EQ 2 ----------------------------------- Vand telescop newtonian SkyWatcher 130mm/650mm f5, oglinda parabolica. Starea produsului este foarte buna, nu are defecte, este colimat. Vine cu montura eq 2, capace focuser si tub. I-am confectionat un parasolar din carton foarte util contra luminii parazite (vezi poze). Nu are cautatorul cu punct rosu dar in schimb il dau cu un adaptor ce permite montarea aparatelor foto pe montura ecuatoriala in locul tubului optic (vezi poze). Are toate cutiile originale exact cum l-am cumparat. In plus cutia tubului a fost "cosmetizata" de mine si i-am pus in interior burete pentru transportul in siguranta (vezi poze). Este foarte usor de carat, eu carandu-l cu mine in concedii, asta pana cand mi-am luat o luneta mica si portabila. Este un instrument folosit de mine des dar foarte atent ingrijit, practic este ca nou! Il puteti vedea si aici https://www.astroshop.ro/telescoape/skywatcher-telescop-n-130-650-explorer-eq-2/p,5017 Ma despart de el doar in Bucuresti! Pretul este de 1ron pe mm focala :) adica 650ron. Acum vreau sa-mi iau un telescop mai mare "stationar" ----------------------------------- tudor 23 Ian 2020 21:19 ----------------------------------- Se poate inchide, multumesc!