----------------------------------- stfn 18 Ian 2020 19:21 Componenta dispozitiv optic ----------------------------------- Am aceasta piesa de la un dispozitiv optic rusesc.Piesa e in stare buna,culiseaza/gliseaza normal pe sina.Are dimensiunile cam 42x30 cm.Are si niste lentile,e completa,ma rog,asa cum am luat-o si eu,mai demult dintr-un targ.Voiam sa imi construiesc o luneta astronomica pe atunci si eram in cautare de componente...dar nu am folosit nimic de pe aceasta piesa.Probabil ca se poate folosi eventual la un microscop sau altceva...Daca e cineva interesat,o donez cu placere.Atasez si cateva poze. ----------------------------------- Remus Boldis 18 Ian 2020 19:37 ----------------------------------- E de la un aparat de marit. Deasupra era sursa de lumina si axul respectiv se prindea intr-o gaura din geanta de transport. ----------------------------------- Andi 18 Ian 2020 22:11 ----------------------------------- Are două piese optice: condensorul și obiectivul de proiecție (cu diaframă regrabilă). Caracteristicile obiectivului de proiecție se văd în poze. ----------------------------------- Erwin 19 Ian 2020 22:00 ----------------------------------- Eu am încercat să folosesc un astfel de obiectiv pe care l-am luat din târg cu tot cu partea cu filet pătrat de la focalizator dar nu am folosit decât acea piesă, obiectivul nu s-a potrivit ca ocular având un câmp foarte îngust și o focală în jur de 40-50mm dacă țin bine minte. Are și o diafragmă pe care am desființat-o pentru că era ruginită. A trebuit să rog un strungar meseriaș să-mi facă perechea la partea de focalizare iar recent i-am făcut la colegul nostru Cristi/Jimao un adaptor pentru oculare de 1.25". Va echipa o lunetă de 60/700 la care am avut un focalizator de plastic.