----------------------------------- CAdi 12 Ian 2020 15:40 O legatura intre fizica clasica si cea relativista? ----------------------------------- Am gasit o legatura bruta , nefinisata cu diverse implicatii ulterioare tinand cont de cele expuse de colegul nostru Micrenda in topicul Quantised Inertia Stim ca in fizica clasica Lucrul Mecanic este o formă a schimbului de energie intre un sistem si lumea inconjuratoare. Si energia si lucrul mecanic se masoara in Jouli. In Termodinamica lucrul mecanic are si urmatoarea expresie : Lm=P.V unde P= presiunea = F/S si V= volumul= S.d Daca : F=forta (N) m=masa (kg) a=acceleratia (m/s^2) =c/t S=suprafata (m^2) d=distanta (m) c=viteza luminii (m/s) t= timpul (s) Avem in continuare : dE=Lm= P.V=(F/S). S.d= (m.a/S). S.d observam ca din relatie se simplifica suprafata S si daca scriem acceleratia sub forma simplificata a=c/t rezulta: dE=(m.c/t) . d = m.c. (d/t)= m.c.c=mc^2 Eu gasesc ca aceasta legatura are aplicatii multiple, fie si daca ne gandim sa luam in considerare numai Background-ul ,Campul Higgs, particulele elementare etc ----------------------------------- Teo B01 12 Ian 2020 16:07 ----------------------------------- Fortata rau a=dV/t dV este variatia vitezei si nu o constanta "c" (viteza lumini in vid) Sau gresesc eu ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2020 16:49 ----------------------------------- Nu gresesti prea mult, am spus ca este bruta la prima mana: a=dv/dt dar am preferat varianta simplista , a=v/t =c/t ----------------------------------- Teo B01 12 Ian 2020 18:31 ----------------------------------- Daca V=c (constant) dV=0 => a=0 ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2020 19:16 ----------------------------------- Ti-am zis ca este o forma bruta de expresie a acceleratiei. ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2020 21:34 ----------------------------------- Sa dezvolt putin subiectul pentru ca tot ai facut aceasta constatare. Continuare: a=v/t=c/t este o paradigma. Insasi expresia lui Einstein contine acceleratia sub aceasta forma: Avem E=mc^2= m.c.c si daca exprimam in unitati de masura rezulta: E= m.c.c=kg.m/s.m/s= kg.m.(m/s^2) Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie iar m/s^2 = a= acceleratie Deci Formula lui Einstein este produsul dintre lucrul mecanic si acceleratie. O alta legatura cu fizica clasica . P.S. Se stie ca Kg.m reprezinta Lucrul mecanic efectuat prin ridicarea unei greutati de 1kg la inaltimea de 1m ----------------------------------- mihai barbu 14 Ian 2020 10:52 ----------------------------------- s ar putea sa aveti dreptate.pe o intrega pleiada de fizicieni i a eludat aceasta succesiune de ecuatii.generatii de astrofizicieni, fizicieni ,matematicieni n au vazut aceasta relatie de cauzalitate.sunt totusi curios care i legatura cu campul higgs?!dezvoltati ideea ,pare promitatoare :). ----------------------------------- CAdi 16 Ian 2020 22:27 ----------------------------------- Legatura cu Campul Higgs ? Este urmatoarea: Se stie ca acest camp Higgs este un camp scalar continuu , de fond (are un rol similar eterului in paranteza fie spus) care duce la aparitia bosonilor Higgs ce confera masa particulelor elementare. Dar cum apar acesti bosoni Higgs? Se pare ca printr-o rupere de spontaneitate a campului la interactia acestuia cu alte campuri. Ori nu s-a explicat exact mecanismul aparitiei acestei ruperi de spontaneitate. Daca fiecare particula este caracterizata de energia din teoria relativista E=mc^2 aici se poate incadra relatia descoperita : P.V=mc^2 . Banuiti cum ? ----------------------------------- mihai barbu 23 Ian 2020 17:33 ----------------------------------- Domnule CAdy, legatura dintre fizica clasica si cea relativista (asa cum o numiti dumneavoastra ) este evidenta.orice manual de fizica va poate spune asta.daca vreti ambele sunt clasice (nu mi doresc sa intru intr o polemica semantica), sunt aproximari din ce in ce mai bune ale realitatii. relativitatea asa cum a fost ea definita de domnul a. einstein este clasica si a fost clasica de la definirea ei. daca nu ma credeti puteti sa nu mai folositi gps -ul.ca prima concluzie e doar o fizica clasica si ea aproximeaza din ce in ce mai bine ceea ce observam. faptul ca in expozeul dumneavoastra folositi notiunea de eter ma face sa ma gandesc ca va scapa fie o intelegere elementara a fizicii sau este o limitare de limbaj ,careia toti ii suntem tributari. un alt lucru care m a frapat a fost declaratia de inceput a ceea ce ati dorit sa ne spuneti : exista o carte al carei autor este jeremy bernstein si publicata la humanitas, care este o biografie a lui a. einstein.v o aduc in atentie pentru ca acolo o sa descoperiti cum ar trebui sa fie introducerea unui articol stiintific.exista o oarecare nesiguranta in afirmatii ,desi einstein stia ca matematica lui e corecta.ce nu vad la ceea ce ati scris dumneavoastra este tocmai acesta frica de a fi gresit.dumneavoastra afirmati ca ati gasit .ce anume ?!dumneavoastra stiti.inainte de a face public un rahatel intelectual incercati sa vorbiti cu un fizician de profesie si o sa va explice de ce si unde sunteti pe langa. eu nu s fizician de profesie,dar daca doriti am prieteni buni in domeniu care va pot explica ca nu sunteti nici macar gresit. intamplarea face ca o parte din examenul la facultate sa fie o treime fizica.si nimic din ceea ce ati afirmat nu suna a fizica. nu stiu ce anume ati publicat dumneavoastra in domeniu sau ce anume ati filozofat in fizica.poate s multe ,dar va rog sa mi dati sau indicati o sursa. in concluzie : fie nu stiti nu stiti despre ceea ce vorbiti . fie va autoiluzionati . fie faceti misto. pe toate le gasesc deplorabile.sincer sper ca moderatorii sa nu mai permita orice postare despre orice subiect. sigur nu din afirmatii nesustinute.mie mi se pare ca poluati cu pseudointelectualism un forum , delatfel onorabil. ps:cand mai aveti indoieli mergeti si vorbiti cu un fizician de profesie .exista in romania multi. al dumneavoastra , mihai barbu ----------------------------------- mihai barbu 23 Ian 2020 18:03 ----------------------------------- in genral nu prea am dispozitia de a citi un autor care am senzatia ca daca oamenii se iau in raspar cu einstein ,devin automat inteligenti.se tot incerca falsificarea relativitatii de aproape 100 de ani .nu i a iesit nimanui inca.vezi ligo.echivalenta masa energie e batuta in cuie momentan si e valabila pentru orice obiect cu masa. de exemplu daca macati un ou fiert acesta echivalenta se pastreaza ,doar ca nu se produce cu viteza luminii,pe de alta parte uraniul inmagazineaza atat de multa energie pentru ca fabricarea lui s a produs la o viteza aproape de viteza luminii. asa ca .....nu stiu ce ati descoperit ?! la noi in chirurgie ,cand vrei s o iei pe aratura ti se spune ca ai descoperit gaura din covrig. scrieti o lucrare ,dezbateti o cu cei care se pricep ,veniti cu matematica din spatele ei < sincer dumneavoatsra nu ati produs nimic matematic,in afara de produsl mezilor cu extremii( clasa a 3 -a).deci.......................aveti o lucrare sau ceva asemanator .probail nu .altfel doar produceti pseudointelegere. in atentia moderatorilor de pe forum: am subscris cu inima deschisa la acest forum,in ideea ca voi invata ceva ( si chiar am invatat) ,dar nu cred ca lumea poate produce pe forum orice .libera exprimare este poate cel mai bun atribut al umanitatii.un om ,o voce . PROBE! ----------------------------------- CAdi 26 Ian 2020 17:43 ----------------------------------- Domnule Barbu ati trecut la un atac abject asupra persoanei mele fara nici o cunostinta in domeniu. Cand v-am pus la randul meu o intrebare ati clacat. Mi-ati dovedit prin cele ce ati scris ce fel de persoana sunteti. Chiar daca pt dvs este un ,,rahatel'' incercarea mea nu este a unui profesionist, din contra a unui amator pasionat de fizica care se adreseaza altor oameni pasionati de fizica ca si el. De profesie sunt inginer nu fizician, insa am facut un curs de fizica particulelor la facultate. Am constatat ca habar nu aveti ce este Campul Higgs si de ce am zis ca ar fi asemanator cu eterul. Atentie, -Nu sunt un partizan al eterului, din contra. Sunt fizicieni seriosi care s-au ocupat de existenta acestuia (Louis De Broglie, Albert Michelson și Edward Morley, Lorentz, iar Paul Dirac a sugerat ca vidul cuantic poate fi echivalentul din fizica moderna al unui eter corpuscular),insa eu nu sustin aceasta teorie, de unde ai scos dumneata ca as fi partizanul eterului? Nu reiese asa ceva nici din celelalte topice pe care le-am promovat la domeniul Fizica. Se pare ca esti un provocator. Va doresc sa fiti sanatos si sa auzim numai de bine, domnule. ----------------------------------- valy 26 Ian 2020 18:59 ----------------------------------- Ca intre ingineri: https://www.youtube.com/watch?v=ohDB5gbtaEQ :) ----------------------------------- CAdi 29 Ian 2020 19:35 ----------------------------------- Domnule CAdy, legatura dintre fizica clasica si cea relativista (asa cum o numiti dumneavoastra ) este evidenta.orice manual de fizica va poate spune asta.daca vreti ambele sunt clasice (nu mi doresc sa intru intr o polemica semantica), sunt aproximari din ce in ce mai bune ale realitatii. relativitatea asa cum a fost ea definita de domnul a. einstein este clasica si a fost clasica de la definirea ei.................................... .................................... PROBE! mihai barbu Dati-mi voie sa va transmit ca la indemnul dvs. am studiat de ceva vreme toate manualele de fizica si nu am gasit aceasta relatie : PV=mc^2 Daca o gasiti dvs va rog sa imi tramsmiteti unde . In alta ordine de idei, nu mi-ati raspuns la intrebare: Care este legatura intre relatia de mai sus si Campul Higgs ? (Trec peste faptul ca nu stiti ce este eterul, dar daca asa cum ati afirmat o treime din examenul la facultate a fost fizica, banuiesc ca aveti notiuni de ceea ce inseamna cat de cat campul Higgs. Daca nu, poate te ajuta asta Domnule Barbu: Campul Higgs a fost gandit ca un camp scalar care se intinde in tot spatiul, Asta inseamna ca proprietatile lui sunt aceleasi peste tot. Este de fapt o retea nevazuta atasata spatiului. Unele particule interactioneaza cu campul Higgs si capata o viteza mai mica decat a luminii , deci masa, in timp ce altele cum este cazul fotonilor si a gluonilor nu interactioneaza cu acesta si nu au masa (au doar masa virtuala). Interacția particulelor cu campul Higgs  care le confera acestora masa, are loc prin intermediul bosonului Higgs, particula descoperita la CERN. Cu cat este mai puternica rezistenta campului Higgs, cu atat mai mare este masa particulei.  Cum apar acesti bosoni Higgs? Printr-o rupere de spontaneitate a campului la interactia acestuia cu alte campuri. Ruperea spontana de simetrie a modelului standard a functionat cu un boson de spin 0 deci care nu se ,,roteste'' si care a fost denumit Bosonul Higgs sau ,,Particula lui Dumnezeu''( si este normal sa fie asa cu spin 0 deoarece campul Higgs este un camp inert). Deci fizicienii de la CERN nu au decat sa masoare spinul acestui boson si sa confirme teoria. Nu stiu daca s-a reusit acest lucru. Pentru cine nu stie, in fizica particulelor elementare, modelul standard reprezinta consensul actual asupra constituentilor de baza ai materiei si asupra fortelor fundamentale care descriu interactiunile dintre acestia. Si acum intervine relatia nonconformista postata si explicata de mine mai sus : PV=mc^2- Intuiti acum despre ce este vorba ? https://youtu.be/QG8g5JW64BA?t=2 ----------------------------------- Teo B01 29 Ian 2020 21:01 ----------------------------------- Obs L=P.(dV )este valabil doar in transformarea izobara si m=ct Ecuatia din teoria relativitati restranse E=mc^2 este (dE)=(dm)c^2 si reprezinta in teorie (fara a lua in calcule energia diferitelor campuri sub atomice si/sau gravitatia) legatura/conversia dintre energie si masa ----------------------------------- CAdi 29 Ian 2020 22:43 ----------------------------------- Inteleg ce vrei sa zici, insa particula nu devine mai masiva in sistemul ei propriu de referinta ca sa avem masa de forma dm in formula, deoarece masa relativista este diferita doar pentru un observator dintr-un alt sistem. Singura masa independenta de sistemul de referinta este masa de repaus. Cand se foloseste masa relativista dm, trebuie sa se specifice si sistemul de referinta ales (aplicabil) . Deci ecuatia lui Einstein la Sistemul de Referinta Aplicabil Campului Higgs ramane aceasta : E=mc^2 Ca sa intelegi mai bine, in SR Terra , electronii, protonii, neutronii unui anumit element au aceeasi masa raportat la sistemul lor de referinta. ----------------------------------- Teo B01 29 Ian 2020 23:28 ----------------------------------- Oare? Incearca sa intelegi despre ce vorbesti SR Terra sau sistemul lor de referinta "Ca sa intelegi mai bine, in SR Terra , electronii, protonii, neutronii unui anumit element au aceeasi masa raportat la sistemul lor de referinta." ----------------------------------- CAdi 30 Ian 2020 09:52 ----------------------------------- Nu inteleg ce urmaresti! Pe pamant masa electronilor , a protonilor si a neutronilor este aceeasi in toate elementele, ceea ce difera este numarul lor in fiecare element, fapt care determina proprietatile elementului respectiv. Masa de repaus a electronului me=9,1096 10-31 kg e/m. Masa de repaus a protonului mp=1,6725 10-27 kg. Masa de repaus a neutronului mn= 1,6748 10-27 kg. aceeasi pt toate elementele. Eu la masa aceasta ma refer nu la cea relativista care depinde de viteza si pe care tu ai notat-o cu dm. Interactia acestor particule cu Campul Higgs face posibila aparitia masei, aceasta interactie fiind intermediata de Bosonul Higgs . ----------------------------------- IACOB DUMITRU 31 Ian 2020 11:28 ----------------------------------- Mare atentie la detalii, detaliile fac diferenta, diferenta de masa in general si diferenta de masa din nuclee in particular. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 31 Ian 2020 11:36 ----------------------------------- Defectul de masa! ----------------------------------- CAdi 23 Oct 2020 15:18 ----------------------------------- O corectie (In urma unei observatii a domnului Adrian Gheorghe): De fapt daca luam sistemul MKFS de unitati: https://www.scribd.com/doc/126771364/Unitati-de-masura https://ro.wikipedia.org/wiki/Sistemul_MKfS_de_unități (nu functioneaza linkul) vedem ca : Kilogrammetru =Lucrul mecanic efectuat de o forță de un kilogram-forță, al cărei punct material de aplicație se deplasează cu un metru în direcția și în sensul forței. Rezulta ca kgm este de fapt kgf* m (1 kgf = 9,80665 N) Mai simplu rezulta E=mc^2=(Kg)(m/s)(m/s)=(Kg)(m/s^2)(m) Deci ar trebui sa avem kgf adica masa in Kg inmultita cu acceleratia gravitationala in m/s^2 deci o forta care se manifesta pe distanta de 1 m. Asa cum a sesizat si Teo B01, in final am avea Lm=F*d adica energia E=mc^2=m*a*d=F*d=Lm Interpretarea si legatura cu fizica clasica ar fi ca formula lui Einstein ar fi un lucru mecanic in particular. In orice caz prima interpretare era ca Energia din formula lui Einstein este egala cu P*V care este tot un lucru mecanic.(si este normal sa fie asa si cercul sa se inchida) Aceasta este legatura cu Fizica Clasica si de aici pot sa rezulte numeroase interpretari inclusiv in fizica cuantica. ----------------------------------- gheorghe adrian 24 Oct 2020 08:14 ----------------------------------- CAdi Trebuie sa imi cer scuze, fiindca am crezut la prima vedere, ca in formula dumitale, termenul din stanga nu ar fi egal cu termenul din dreapta. Asta s-a intamplat fiindca fiindca este scrisa putin rasucita. In mod obijnuit se scrie E=Kg.(m/s^2).m. In care avem masa inerta in Kg, acceleratia in m/s^2 si deplasarea fortei in m. Si produsul este energie. Dar aceasta idee a fost intarita de ce spui dumneata mai jos. Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie iar m/s^2 = a= acceleratie. Deci este clar ca in formula nu avem Kg-ul forta, ci avem kg-ul masa inerta. Care este cantitate de substanta si masura ancorarii substantei in spatiu pe nivelul de miscare. Despre formula E=m.c^2 zic ca este de fapt E=m.v^2, care este egala cu E=m.g.h, Care este energie potentiala. De aceea zic ca masa inerta este forma de stocare a energiei potentiale in universul fizic. Asta ar fi o legatura a relativitatii cu fizica clasica. ----------------------------------- CAdi 24 Oct 2020 10:36 ----------------------------------- Nici nu mai conteaza.(Cum zicea si domnul Iacob ,, detaliile fac diferenta'') E=mc^2=Kg.(m/s^2).m.=ma*d=F*d (forta x deplasarea) Putem sa avem si Kgfm in formula lui Einstein care este lucrul mecanic: 1kgfm=9.81J este lucrul mecanic (s-a considerat ca valoare acceleratia gravitationala aici pe Terra, insa in formula lui Einstein acceleratia apare la general) https://www.scribd.com/doc/126771364/Unitati-de-masura Fenomenul este si la nivel cuantic pentru ca apare viteza lumini in formula lui Einstein ( o formula scrisa cum am spus la modul general) Poate fi si energia potentiala daca consideram acceleratia din formula ca fiind acceleratia gravitationala insa o semnificatie aparte este daca este incorporata in diferite sisteme pentru ca stim ca acceleratia inclusiv cea gravitationala difera de la un sistem la altul. De o semnificatie aparte este si faptul ca presiunea x volumul daca consideram v=c este egala cu mc^2. adica PV=mc^2, asa cum am demonstrat in prima parte. Eu gasesc ca are legatura cu aparitia cuantelor (in functie si de impuls p=mc) din Campul Higgs (eter) ----------------------------------- gheorghe adrian 25 Oct 2020 15:50 ----------------------------------- CAdi Eu am argumentat intrun pdf ca energia este intotdeauna data de produsul presiune x volum. Cu relatia asta am modelat structura dinamica a fotonului in fisierul cu -structura dinamica a fotonului in vid-. Termenii de presiune, din structura fotonului, sunt dati in formula lui Poynting. Si am gasit intrun articol de pe -Wikipedia-, ca acei termeni sunt ptesiuni dinamice. Adica presiuni care apar la mecanica fluidelor. Si faptul acesta ne spune simplu ca fotonul luneca hidrodinamic prin acel fluid perfect si inponderabil, care materializeaza spatiul fizic. Acest fapt vine sa intareasca ideea ca aceleasi legi constatate la nivel macroscopic, functioneaza si la nivel microscopic. Nu sint legi diferite pentru un nivel sau altul. ----------------------------------- CAdi 25 Oct 2020 16:45 ----------------------------------- Corect, dar dinamica este diferita, cele din microcosmos opereaza la viteza luminii sau la viteze apropiate de viteza luminii... CAdi Eu am argumentat intrun pdf ca energia este intotdeauna data de produsul presiune x volum. .... Ok, ma bucur! Cum ati ajuns la aceasta concluzie? ----------------------------------- gheorghe adrian 26 Oct 2020 13:47 ----------------------------------- CAdi Cum ati ajuns la aceasta concluzie? Pai am inlocuit in formula energiei cinetice m.v^2. masa m cu produsul volum x densitate si a rezultat ca W=V.ro.v^2. In care produsul ro.v^2 este presiunea dinamica, intalnita la mecanica fluidelor. Aceasta relatie se aplica si in cazul lui m.c^2. Si ne spune clar de existenta fluidului inponderabil, prin care luneca lumina (fotonul), cu viteza maxima c, fiind propulsat de forta electromagnetica. Si am argumentat intrun PDF, ca forta electromagnetica, este un efect hidrodinamic de tip Magnus, in eter. Sunt postate in pagina forumului PDF-urile cu -Energia- si cu interpretarea hidrodinamica a fortei electromagnetice. Acum, daca am demonstrat ca forta electromagnetica este un efect hidrodinamic in eter, putem spune ca toate fortele fizice sunt efecte hidrodinamice in eter. Si este de observat ca toate formulele din electrostatica sunt identice cu formulele de la hidrodinamica fluidelor. Ceece sustine idee ca universul fizic este un sistem hidrodinamic. Chiar si Einstein are o versiune a universului hidrodinamic. ----------------------------------- CAdi 26 Oct 2020 18:13 ----------------------------------- Corect!Ati ajuns pe alta cale si ati facut legatura cu presiunea dinamica. Vedeti? si scriati undeva ca relativitatea lui Einstein nu are legatura cu fizica clasica... Relativitatea este de fapt e o continuare a fizicii clasice, adaptata la viteza luminii sau la viteze apropiate de aceasta. In orice caz drumul parcurs de fotoni in Campul Higgs (eter) prin modificarea de presiune si volum , in anumite conditii (doar cei care interactioneaza, cei care nu interactioneaza raman fotoni) dau nastere aparitiei particulelor elementare ... Campul Higgs este un ocean de energie statica, nemanifestata. (Vedeti ca pe pag 1 am specificat ce este campul Higgs in fizica cuantica) ----------------------------------- gheorghe adrian 27 Oct 2020 14:20 ----------------------------------- CAdi Vedeti? si scriati undeva ca relativitatea lui Einstein nu are legatura cu fizica clasica. Zau daca imi aduc aminte unde am sustinut eu asa ceva. Eu am zis doar ca daca relativitatea sustine propagarea luminii, si a undelor electromagnetice in general, ca si translatia substantei, prin spatiul fizic, fara existenta eterului, care materializeaza spatiul fizic, sediul si suportul miscarilor fizice, inseamna ca sustine miscarea fara suport material. Ceeace ar fi doar ceva metafizic. Fiindca mintea omeneasca nu poate sa admita, sa conceapa miscare fizica fara suport material. Adica cum ar putea sa fie miscare fara ca ceva sa se miste. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 27 Oct 2020 14:55 ----------------------------------- Nimic nu se poate intampla in absenta evenimentelor. Incercati sa luati in calcul, incercati sa dati importanta evenimentelor. Tic-tac si modificarea sistematica a perioadei sale, tic-tac este vizibil, este eveniment, este "suport material". ----------------------------------- CAdi 27 Oct 2020 20:27 ----------------------------------- .... Eu am zis doar ca daca relativitatea sustine propagarea luminii, si a undelor electromagnetice in general, ca si translatia substantei, prin spatiul fizic, fara existenta eterului, care materializeaza spatiul fizic, sediul si suportul miscarilor fizice, inseamna ca sustine miscarea fara suport material... . Nu o mai sustine acum. A trecut la Campul Higgs ----------------------------------- gheorghe adrian 28 Oct 2020 08:44 ----------------------------------- Iacob Dumitru Nimic nu se poate intampla in absenta evenimentelor. Incercati sa luati in calcul, incercati sa dati importanta evenimentelor. Tic-tac si modificarea sistematica a perioadei sale, tic-tac este vizibil, este eveniment, este "suport material". Pai nu am spus ca tic-tacul este esenta fizica a timpului? Tic-tacurile ar fi forme de miscari constante, cu care se compara toate celelalte miscari. Si asta face ca esenta fizica a timpului este miscarea. Numararea si adunarea tuturor tictacurilor, adica a evenimentelor elementare constante, ar fi partea (elementul) metafizic al timpului. Dar relativitatea spune ca spre viteza luminii, evenimentele ar fi tot mai lungi, ar dura tot mai mult. Fiindca s-ar produce o dilatare a timpului. Iar la viteza luminii timpul ar ingheta. Ceeace ar insemnma ca timpul ar disparea. Adica dincolo de viteza luminii nu ar mai exista miscare, nu ar mai exista evenimente. Ceeace mi se pare absurd. Si in acelasi timp, spatiul ar suferi o contractie pe directia de miscare, proportionala cu factorul relativist. Dar dupa cum am inteles, fotonul care luneca in spatiu cu viteza luminii c, nu sufera de aceste predictii ale relativitatii. Fiindca se spune ca si la viteza c si la viteze mai mici are aceeasi frecventa. Adica pentru foton timpul se scurge la fel. Si este contractat la viteze mai mici decat c. Acum se pune problema daca factorul relativist, ca raport intre viteza relativa dintre sisteme si viteza absoluta a luminii, ar putea produce efecte fizice, precum contractia spatiului si dilatarea timpului. Dar fanii relativitatii sustin ca aceasta este o lege na naturii, care nu poate fi eludata, cand este vorba de vitezea cvasi luminice. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Oct 2020 09:50 ----------------------------------- Eu la tic-tacul oferit de spatiul fizic fac referire. Universul este o diversitate de ceasuri naturale, surprinzator sau nu, in mod absolut, niciunul nu bate ora exacta. Fluctuatiile, abaterile vitezei de scurgere reale ale timpului sunt omniprezente, sunt un dat, sunt suportul tuturor evenimentelor, lucrurilor spatiului fizic in general. ----------------------------------- gheorghe adrian 28 Oct 2020 15:38 ----------------------------------- Dl Iacob Oamenii au ales pentru comparatia miscarilor tictacuri ca ale inimii, ca micile oscilatii ale pendulului sau ca succesiunea zilelor cu noptile si a lunilor si a anilor. Asta inseamna ca pentru tot universul sunt valabile unitatile de masura ale timpului, stabilite pe Pamant. Dar eu m-am referit la efectele produse de translatii cvasiluminice asupra tictacurilor si lungimilor. Dar am vazut ca predictiile relativiste au efecte si asupra masei particulelor care se apropie de viteza luminii. Spune ca asta se constata in acceleratoarele de particule. Si asta vine ca o puternica sustinere a relativitatii. Si totusi pare ca lumina, megand chiar cu viteza luminii, nu sufera aceste efecte relativiste. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Oct 2020 16:58 ----------------------------------- Sunt detalii ce fac diferenta. Exact de aceste detalii nu tineti dumneavoastra cont. La nivel micro, la nivelul acestor detlii totul se petrece cu o viteza ce tinde de la zero la infinit, media fiind de fiecare data apropiata de cea a luminii. Practic, daca am avea posibilitatea de a face observatii directe pe intervale mult mai mici decat perioada de oscilatie completa, am descoperii valori monoton crescatoare sau monoton descrescatoare ale vitezei de inaintare in plan longitudinal. Deplasarea este facilitata de autoinductie, fenomenul de autoinductie inainteaza in spatiu, se orienteaza in spatiu, avanseaza in spatiu. Lumina este deja contractie si dilatare, permanent si succesiv. Relatiile sunt cele care calatoresc, cele care isi preschimba domeniul, spatiul in care se manifesta. Relatiile definesc si intretin spatiul fizic. ----------------------------------- gheorghe adrian 29 Oct 2020 09:23 ----------------------------------- Dl Iacob Deplasarea este facilitata de autoinductie, Pai nu am spus si eu ca accelerare fotoelectronilor si in cazul efectului fotoelectric si in cazul efectului Compton este produsa de un impuls electric de inductie, aparut in urma spargerii undei de mare amplitudine. Unda care se comporta ca si un curent produs de o singura sarcina electrica, care circula printro spira. Relatiile sunt cele care calatoresc, cele care isi preschimba domeniul, spatiul in care se manifesta. Relatiile definesc si intretin spatiul fizic. Cum adica, energia si substanta nu calatoresc? Eu cred ca relatiile sunt cele care determina legile interactiunilor. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 29 Oct 2020 11:58 ----------------------------------- Energia si substanta este aceeasi peste tot, relatia o scoate in evidenta, o desconspira. Materia este peste tot, una mai alba, alta mai neagra. ----------------------------------- gheorghe adrian 29 Oct 2020 19:06 ----------------------------------- Dl Iacob relatia o scoate in evidenta, o desconspira Eu sunt de aceeasi parere. Dar aici cred ca vreti sa spuneti ca interactia (nu relatia) o scoate in evidenta. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Oct 2020 13:18 ----------------------------------- Sigur ca da, dar in aceste cazuri vorbim de interactii, un numar finit si suficient de mare de interactii (vectori, forte) ce actioneaza conform unei relatii monotona, ca si cand relatia ar fi captiva. ----------------------------------- rbrtgmn 13 Noi 2020 23:48 ----------------------------------- Sunt detalii ce fac diferenta. Exact de aceste detalii nu tineti dumneavoastra cont. La nivel micro, la nivelul acestor detlii totul se petrece cu o viteza ce tinde de la zero la infinit, media fiind de fiecare data apropiata de cea a luminii. Practic, daca am avea posibilitatea de a face observatii directe pe intervale mult mai mici decat perioada de oscilatie completa, am descoperii valori monoton crescatoare sau monoton descrescatoare ale vitezei de inaintare in plan longitudinal. frumos spus si cat despre podibilitatea de a face observatii vreau sa adaug cateva stiri despre cryo EM, de curand s a atins fabuloasa rezolutie de 1.22Å https://www.nature.com/articles/s41586-020-2829-0 ----------------------------------- CAdi 04 Ian 2022 14:22 ----------------------------------- Legatura cu Mecanica.Principiul lui Newton.Impulsul fortei. Faimoasa formula E=mc^2 parvine din Teoria Speciala a Relativitatii si teoria campurilor cuantice. Ce inseamna asta? Vidul contine campuri cuantice .Caracteristica acestor campuri este ca ele au anumite valori in fiecare punct din spatiu-timp. Toate particulele, ar fi de fapt vibratii ale acestor campuri.. De asemenea in teoria speciala se ignora gravitatia iar miscarile se studiaza conform primului principiu al lui Newton. Adica intr-un sistem de referinta inertial un obiect isi pastreaza miscarea rectilinie si uniforma atata timp cat asupra lui nu intervine o forta exterioara sau suma fortelor exterioare care actioneaza asupra unui obiect este nula. Bun, sa deducem acum formula lui Einstein E=mc^2 =hf ; E=L= F.d = m.a.v.t dar miscarea fiind uniforma inseamna ca viteza este constanta. Care viteza este constanta in univers indiferent de sistemul de referinta si de fortele aplicate ? Viteza luminii C. Prin urmare Einstein a introdus in formula sa viteza luminii C si stiind ca a=v/t = c/t formula devine: E=L=F.d= m.c/t.c.t. Se observa ca timpul se simplifica si rezulta E=m.c.c=mc^2 ----------------------------------- IACOB DUMITRU 05 Ian 2022 15:07 ----------------------------------- Eu asi merge mai departe, consider c=1 (ca si asa a fost desemnat ca valoare prin consens, conventional) si ma uit la semnificatiile relatiei a = 1/t. In aceste conditii, cat de real este a si cat de real este t? De ce resimnt apasarea, presiunea lui t? Voi il resimtiti pe "a", dar pe "t'? Ce este in fond realitatea, vibratia, abaterea de la rectiliniaritate, de la liniaritate? ----------------------------------- CAdi 05 Ian 2022 19:32 ----------------------------------- Eu asi merge mai departe, consider c=1 (ca si asa a fost desemnat ca valoare prin consens, conventional) si ma uit la semnificatiile relatiei a = 1/t. In aceste conditii, cat de real este a si cat de real este t? ............................................................. Cred ca stiti cine este 1/t d-le Dumitru Iacob, este frecventa f. Din cauza asta s-a mers mai departe cu formula lui Einstein E=mc^2=h.f Interpretarea o las pe seama dvs. eu am expus cate ceva in articolul de mai sus. Importanta este si constanta de actiune h (cum zice d-nul Adrian Gheorghe) care reprezinta unitatea energie x timp. Constanta h poate fi scrisa si sub forma impuls x distanta asa cum se observa din formula prezentata in articol. ----------------------------------- Erwin 06 Ian 2022 09:18 ----------------------------------- Tocmai am început cartea "ACUM. Fizica timpului" de Richard Muller. Recomand. Sunt diferite interpretări ale mecanicii cuantice, niciuna nu explică 100% de ce predicțiile mecanicii cuantice sunt atât de precise dar nu se aplică în lumea macroscopică accesibilă nouă și nu se împacă cu relativitatea generală. Una dintre ele este mai promițătoare, și anume interpretarea relațională, probabil la ea face referire dl. Iacob? Trebuie precizate aceste lucruri pentru că nu le putem amesteca, teoriile au formalism diferit, fiecare cu plusurile și minusurile ei. A se vedea cartea lui Carlo Roveli pe această temă. Asta așa, la nivel de nespecialist, pentru că la nivel de fizician care stăpânește bine matematica din spate lucrurile sunt mult, mult mai complicate. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 06 Ian 2022 09:54 ----------------------------------- Cred ca stiti cine este 1/t d-le Dumitru Iacob, este frecventa f. In principiu, la modul cel mai real cu putinta, dincolo de orice scenariu absolut teoretic, matematic, nu se stie ce reprezinta energia, ce reprezinta timpul etc, in fapt obisnuim sa descriem o necunoscuta cu alta sau alte la fel de necunoscute. Ex: frecventa - un numar, frecventa = acceleratie - un numar. Important este ce se ascunde, fizic, dincolo de aceste numere. Fizic, nu exista nici un intreg si implicit nici o constanta, exista doar tendinte, comportamente prin a caror succesiune relativ ordonata (in sensul de conservare pe o durata de timp limitata a tendintei) dau nastere unor coerente, unui limbaj, unui mesaj, unor canale de comunicare, unor grupuri de observatori si implicit unui dialog. Ne place sau nu, Universul socializeaza la orice nivel al existentei sale. Disecand (ceea ce practic actioneaza doar ca un intreg) pana la un nivel minim cu putinta al observatiei si implicit pana la nivelul al carui comportament este apreciat ca fiind doar cuantic, vom avea parte tot tendinte de conservare, de comunicare de relativa unitate, de incalcare sistematica a unor legi etc. DA, particulele, corpusculii sunt rodul vibratiilor, ca si campurile fizice de altfel. Intr-o buna cunoastere, la nivelul cel mai intim cu putinta de manifestare exista posibiltatea de a aprecia mecanica spatiului fizic chiar prin prisma lucrului mecanic L, fortei F si a distantei d, traiectoriei intotdeauna turbionara si implicit nelipsitei acceleratii, pas cu pas, impuls cu impuls, cuanta cu cuanta etc. Timpul fizic este personaje (intentionat m-am exprimat asa), este . propriul sau observator, este propriul sau judecator, este un condamnat la o vesnica si relativ oarba judecata. Cum poti sa te declari social si implicit cunoscator al naturii fizice renegand existenta comportamentului sau asa-zis spiritual, fantazist? ----------------------------------- catalin dumitru 07 Ian 2022 02:37 ----------------------------------- Din soluționarea paradoxului gemenilor rezultă clar că afectat de relativitatea temporală este doar fratele care experimentează accelerația . Dar să luăm problema altfel . Să presupunem că sunt trei gemeni .Unul rămâne pe Terra și ceilalți doi pleacă cu o navă siameză . Pe drumul petrecut cu viteză relativistă , unul din frați se desprinde și o șterge englezește înainte , cu viteză relativistă crescută . Destinația lor e firește locul de plecare . Care dintre frații călători ajunge primul înapoi pe Terra ? De ce ? :) ----------------------------------- CAdi 08 Ian 2022 16:26 ----------------------------------- Fratele cu viteza relativista crescuta ajunge primul pe Terra. Si va fi cel mai tanar dintre ei. Trecerea timpului pe nava va fi incetinita cu un factor care reprezinta inversul factorului lui Lorentz: Adica FL=sqrt(1-v^2/c^2).Timpul se dilata pentru el. Concluzia: Daca vrei sa traiesti mult trebuie sa faci multa miscare... :D ----------------------------------- catalin dumitru 08 Ian 2022 22:32 ----------------------------------- Fratele cu viteza relativista crescuta ajunge primul pe Terra... Ești sigur ? ----------------------------------- CAdi 08 Ian 2022 23:52 ----------------------------------- El ajunge primul spre sistemul solar spre care se indreapta a doua racheta si tot el se intoarce primul pe Terra , fiindca cea de a doua racheta are viteza mai mare. Cel de-al doilea frate ajunge mai tarziu in ambele ipostaze( si la sistemul solar , tinta lor, si pe Terra) Nu vad care este problema. Sa luam un exemplu concret: Avem 3 frati gemeni in varsta de 26 de ani , unul ramane pe Terra. Ceilalti zboara cu 2 rachete diferite spre un sistem solar aflat la 20 de ani lumina fata de Terra. Viteza fratelui al doilea este de 0.866 c iar celui de al treilea 0.95c Timpul de parcurs drumul dus -intors pentru fratele aflat pe Terra in raport cu al doilea frate este : t= 2d/v=2.20.c/0.866c=40/0.866=46,19 ani. Sa calculam timpul care il petrece pe nava la al doilea frate : Trecerea timpului pe nava va fi incetinita cu un factor care reprezinta inversul factorului lui Lorentz: Adica Fl=sqrt(1-v^2/c^2)= sqrt(1-0.866^2.c^2/c^2)=0.5 adica calculat ar fi 0.5 . Deci pe nava pentru al doilea frate ar trece 0.5x46.19, doar 23 de ani ! Sa calculam pentru al treilea frate : Trecerea timpului pe nava va fi incetinita cu un factor care reprezinta la fel inversul factorului lui Lorentz: Adica Fl=sqrt(1-v^2/c^2)= sqrt(1-0.95^2.c^2/c^2)=0.31 adica calculat ar fi 0.31 . Sa calculam timpul care a trecut pentru fratele care a ramas pe Terra in raport cu sosirea celui de al treilea frate : t=2d/v=2.20.c/0.95 .c=42.1 ani. Deci pe nava pentru al treilea frate ar trece 0.31x42.1=13.05 ani ! Deci timpul la intoarcerea celor 2 frati plecati ar fi : Primul frate de pe Terra in raport cu al doilea : 26+ 46,19 ani= 72.19 ani Al doilea frate :26+ 23= 49 de ani Primul frate in raport cu al treilea va avea varsta de :26+42.1=68.1 ani Al treilea frate : 26+ 13.05= 39.05 ani. Sa vedem cati ani va avea al treilea frate cand va ajunge al doilea frate geaman pe Terra. 72.19-68.1=4.09 ani deci 39.05+4.09 ani=43.14 ani deci tot va fi mai tanar fata de cel de al doilea frate care va avea 49 de ani ----------------------------------- catalin dumitru 11 Ian 2022 00:23 ----------------------------------- Ok, din punct de vedere teoretic . Cum rămâne cu accelerarea ? ----------------------------------- CAdi 11 Ian 2022 00:37 ----------------------------------- Nimic. E teoria lui Einstein. Nu am experimentat. Daca ai o alta teorie, de ce nu o expui? ----------------------------------- Erwin 11 Ian 2022 08:33 ----------------------------------- CAdi, calculează acum cât timp îți ia să accelerezi o navă la viteze relativiste fără să strivești oamenii din ea. Nu s-au inventat încă dispozitive antigravitaționale și să zicem că poți accelera cu maxim 5G pe timp scurt și maxim 1G pe timpul călătoriei. La fel la întoarcere, de la viteza la care a ajuns nava, ca să se întoarcă pe Terra trebuie să decelereze. Teoretic e posibil să faci călătoria, dar dacă te gândești la aspectul ăsta vezi că practic este imposibil să ajungi la viteze relativiste cu mijloacele actuale. Însă efectele relativității sunt măsurabile și la viteze mai mici, vezi sateliții GPS, dacă nu s-ar aplica teoria relativității erorile ar fi de ordinul kilometrilor. ----------------------------------- CAdi 11 Ian 2022 13:36 ----------------------------------- Erwin exemplul este pur teoretic, la fel cum s-a calculat si s-a emis tot toretic ,,Paradoxul gemenilor". Eu doar l-am prezentat. Deocamdata tehnologic si experimental nu s-a ajuns ca o nava sa aiba o viteza apropiata de cea a luminii, poate peste cateva mii de ani sau poate niciodata. Cine stie cum se va rezolva si tehnologic atunci problema inertiei ! Insa poti sa consideri acest teoretic ,,Paradox al gemenilor " ca o teleportare apropiata de viteza luminii si in acest caz nu te vei mai impiedica de inertie. Deja s-au teleportat ceva fotoni. https://www.designboom.com/technology/nasa-long-distance-quantum-teleportation-12-22-2020/ In orice caz orice teorie trebuie experimentata ca sa aiba o valoare si practica. Pana la a atinge viteze apropiate de viteza luminii experimental cu o nava si sa experimentezi teoria poti sa spui orice, inclusiv si din partea lui Einstein. :D Pana atunci el a emis o teorie cu o interpretare matematica care se incadreaza in teoria relativitatii, in diverse sisteme de referinta. ----------------------------------- Erwin 11 Ian 2022 19:39 ----------------------------------- Poți ajusta calculul tău ținând cont de accelerație? Pentru simplificare să zicem că este doar 1G (se pleacă de pe orbită, nu de la sol) și că nu se ating viteze apropiate de viteza luminii, ci viteze rezonabile de atins astfel încât timpul scurs pe Pământ între plecarea navelor și întoarcerea lor să se încadreze în maxim 50 de ani, astfel ca geamănul rămas acasă să fie încă viu. Mie îmi este greu să fac acest calcul, nu mai am dexteritate la matematică demult. ----------------------------------- CAdi 11 Ian 2022 20:24 ----------------------------------- Este un calcul complicat si nu am nicio tragere de inima, din moment ce alti fizicieni prodigiosi au experimentat acest lucru inaintea mea, pentru ca mi se pare inutil si pierdere de timp. Pentru a verifica paradoxul gemenilor s-au facut experiente cu ceasuri atomice puse pe avioane: https://www.telework.ro/ro/experimente-faimoase-experimentul-hafele-keating-pentru-teoria-relativitatii/ si nu s-a observat ca in cazul accelerarii sau decelarii avioanelor pulsatia ceasurilor sa revina la setarile initiale si sa arate exact timpul de pe Terra. Citat : În 2005, van Baak a măsurat dilatația timpului gravitațional al unui weekend în vârful muntelui, Rainier, folosind două ansambluri de trei ceasuri cu fascicul de cesiu HP 5071A. El a repetat experimentul în 2016 pe Muntele Lemmon pentru emisiunea de televiziune Genius de Stephen Hawking... În 2010, Chou și colab. au efectuat teste în care atât efectele gravitaționale, cât și cele ale vitezei au fost măsurate la viteze și potențiale gravitaționale mult mai mici decât cele utilizate în experimentele de munte-vale din anii 1970. A fost posibil să se confirme dilatația timpului de viteză la nivelul 10-16 la viteze sub 36 km/h. De asemenea, dilatația timpului gravitațional a fost măsurată dintr-o diferență de altitudine între două ceasuri de numai 33 cm. În prezent, atât efectele gravitaționale, cât și cele ale vitezei sunt încorporate în mod obișnuit, de exemplu, în calculele utilizate pentru sistemul global de poziționare. Cred ca acelasi lucru s-ar intampla si daca ar fi oameni in rachetele care zboara cu viteze relativiste, dar pana cand nu experimentam un asemenea zbor , nu avem cum sa stim precis acest lucru. Deocamdata ,,Paradoxul gemenilor" ramane doar ca teorie. ----------------------------------- catalin dumitru 12 Ian 2022 02:12 ----------------------------------- Atenție , paradoxul gemenilor trebuie privit întotdeauna prin prisma accelerației . Paradoxul nu ne îndeamnă să ne mirăm că doi gemeni pot ajunge să aibă vârste diferite , ci de ce ei nu îmbătrînesc la fel din moment ce se îndepărtează unul de celălalt cu aceeași viteză , mai ales că universul nu acceptă nici un sistem de referință inerțial . Singura explicație e dată de existența (vrând-nevrând) a accelerației , ca o consecință a existenței masei si deci a inerției . Ce nu înțeleg eu e faptul că deși gravitația și accelerarea sunt unul și același lucru din punct de vedere al relativității generale , totuși doar fratele care părăsește terra (chiar la numai 1g accelerație continuă ) experimentează efectele relativiste , dacă bineînțeles călătoria e suficient de lungă . Mai mult , relativitatea , fie ea restrânsă sau generală , ne arată că cu cât zbori mai repede , cu atât vei ajunge mai departe în viitor . Asta ar însemna că în cazul imaginat de mine , fratele care zboară mai repede va ajunge pe Pământ într-un viitor mai îndepărtat . Cu alte cuvinte , geamănul lăsat în urmă se va vedea cu geamănul rămas acasă , mai repede , chiar dacă traiectoria celor doi plecați ,e aceeași . Oare !? Traiectoria celor doi plecați în călătorie rămâne aceeași ? ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2022 09:08 ----------------------------------- .... Mai mult , relativitatea , fie ea restrânsă sau generală , ne arată că cu cât zbori mai repede , cu atât vei ajunge mai departe în viitor . Asta ar însemna că în cazul imaginat de mine , fratele care zboară mai repede va ajunge pe Pământ într-un viitor mai îndepărtat . Cu alte cuvinte , geamănul lăsat în urmă se va vedea cu geamănul rămas acasă , mai repede , chiar dacă traiectoria celor doi plecați ,e aceeași . Oare !? Traiectoria celor doi plecați în călătorie rămâne aceeași ? Ai scris :Mai mult , relativitatea , fie ea restrânsă sau generală , ne arată că cu cât zbori mai repede , cu atât vei ajunge mai departe în viitor . Da, dar vei ajunge cu mult mai mult in viitor daca zbori si un timp mai indelungat . Conteaza si timpul si distanta, nu numai viteza. Asa cum ti-am dat exemplu fratele care zboara cu viteza relativista cea mai mare 0.95c va fi cel mai tanar dintre cei trei frati si el va putea supravietui cel mai mult dintre cei trei daca va zbura mai mult timp. Sa luam iar un exemplu : Sa presupunem ca fratele al treilea geaman a zburat nu 20 de ani ci 100 de ani lumina, deci 200 dus intors cu v=0,95c Asta inseamna pentru fratele de acasa care avea in momentul plecarii 26 de ani, ca au trecut : t1=2x100xc/0,95 c= 210,5 ani deci ar trebui sa aibe varsta de 236.5 ani. Pentru al treilea frate insa pe nava durata calatoriei se reduce cu factorul Lorentz pe care l-am calculat si am vazut ca este 0.31 T3 =210.5x0.31=65,26 ani deci va avea varsta de 65,26+26 = 91,26 ani la intoarcerea pe Terra . In acelasi timp el s-a deplasat in viitor cu 210,5 ani ! Fratele al doilea presupunem ca a zburat doar 50 de ani lumina deci 100 dus intors cu v=0.866 c Pentru fratele ramas acasa timpul care a trecut este urmatorul: t1= 2x50xc/0,866xc= 115,47 ani deci ar fi avut varsta la intoarcerea celui de al doilea frate de 115,47+ 26= 141,47 ani Pentru al doilea frate insa pe nava durata calatoriei se reduce cu factorul Lorentz pe care l-am calculat si am vazut ca este 0,5 deci 115.47x0,5= 57,73 ani si ar trebui sa aibe 57,33+26= 83,73 ani. In acelasi timp el s-a deplasat in viitor cu 115,47 ani. In ambele cazuri ei nu isi vor mai gasi pe Terra fratele ramas in viata, iar fratele al treilea nu isi va gasi in viata ambii frati. ----------------------------------- catalin dumitru 12 Ian 2022 12:43 ----------------------------------- ...Care dintre frații călători ajunge primul înapoi pe Terra ? De ce ? :) Credeam că ai înțeles că nu mă interesează cât trăiește fratele rămas acasă . Analogia cu frații gemeni a fost impusă publicului larg doar pentru a capta atenția . Dacă cel care a gândit paradoxul gemenilor ar fi înlocuit frații cu ceasuri identice , probabil că mulți dintre contemporani ar fi trecut cu vederea problema respectivă . ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2022 13:11 ----------------------------------- Si eu ti-am raspuns. Mai mult decat era nevoie si ti-am dat si exemple cum se calculeaza in spiritul teoriei relativitatii. ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Ian 2022 13:21 ----------------------------------- asta cu imbatranire diferita este o imensa prostie chiar biologicul e un etalon ce nu poate fi pacalit . o creatura vie de acelasi tip planta om reptila ce se nasc in acelasi timp vor evolua asemanator indiferent de viteze in spatiu daca se afla in capsule navigatoare identice . si celelate ziceri a lui A Einstein nu sunt verificabile riguros . teorii fictive . daca esti singur total in univers si nu ai nimic ca reper o iei la plimbare tot bagi viteza doar inertia e invinsa mereu accelerand si cine da o limita de unde nu mai poti accelera ?? este un eter ce sta si fugi fata de el ?? ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2022 13:55 ----------------------------------- Ca si o curiozitate : Se pare ca paradoxul gemenilor a fost confirmat, intr-o oarecare masura si la fiintele vii. https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/descoperiri/studiu-nasa-realizat-pe-gemeni-astronauti-cum-s-a-schimbat-fratele-care-a-petrecut-un-an-in-spatiu-1112395 NASA a trimis unul din cei 2 frati gemeni in spatiu (pe statia spatiala) pentru 1 an de zile, si la intoarcere a masurat telomerii , extremitatile cromozomilor care scad odata cu varsta: ,,Una dintre observațiile cele mai interesante a fost făcută de echipa condusă de Susan Bailey, care a analizat telomerii. Aceștia se află la extremitățile cromozomilor și scad de obicei odată cu înaintarea în vârstă, fapt care face din ei un marker al bătrâneții." citat La fratele care a stat pe statia spatiala, Scott Kelly, s-a constatat , o alungirea a acestora, in timp ce la Mark Kelly , fratele geaman ramas pe Terra s-au scurtat : ,,Înainte de misiune, telomerii gemenilor Mark și Scott erau foarte asemănători. Însă oamenii de știință au fost surprinși să constate la Scott "o lungire a telomerilor" în timpul sejurului său la bordul ISS." Descoperirea "nu poate fi cu adevărat considerată ca o fântână a tinereții" sau ca o dovadă a faptului că oamenii ar putea "să trăiască mai mult timp în spațiu", a prevenit Susan Bailey. " Nu poate fi o dovada pentru ca experimentul s-a desfasurat in conditii improprii si a durat extrem de putin la viteze foarte mici incomparabile cu viteza luminii. Dar pentru 23 de ani sau mai mult in spatiu si la viteze mult mai mari, apropiate de cea a luminii? Totusi si asa experienta NASA este incurajatoare. ----------------------------------- catalin dumitru 12 Ian 2022 14:31 ----------------------------------- "Scott Kelly nu are cearcăne " :lol: ----------------------------------- MariusP 12 Ian 2022 15:57 ----------------------------------- Nici mustață nu pare să aibă!? :shock: ----------------------------------- CAdi 12 Ian 2022 16:07 ----------------------------------- "Scott Kelly nu are cearcăne " :lol: Am vrut sa-i atrag atentia lui Octavian Stanescu :D ----------------------------------- IACOB DUMITRU 19 Ian 2022 08:14 ----------------------------------- daca esti singur total in univers si nu ai nimic ca reper o iei la plimbare tot bagi viteza doar inertia e invinsa mereu accelerand si cine da o limita de unde nu mai poti accelera ?? este un eter ce sta si fugi fata de el ?? Indiferent in ce stare ne aflam, acceleratiile ne insotesc si definesc in acelasi timp, este verificat acest lucru, nu spun chestii fictive, ADEVAR. Interpretarea stiintifica a acestui aspect real, a acestui ADEVAR, scoate in evidenta nuante extrem de utile: - omniprezente acceleratii, deci omniprezente repere; - omniprezente plimbari; - acceleratiile insotesc si definesc fiecare reper; - doua acceleratii si implicit doua repere nu pot fi perfect identice, afirmatia de perfect identitate nu poate fi confirmata, deci este un FALS. Intr-o prima si evidenta concluzie: - avem varietate absoluta de acceleratii, avem camp de acceleratii, avem practic variate viteze ale scurgerii timpului, avem camp al vitezei de scurgere a timpului (timpul fizic, prin viteza de scurgere diferita a sa de la o locatie la alta, atat temporala cat si spatiala, devine reper fizic, parametru fizic, aluat, personaj, etc; - ca aluat, timpul fizic nu dispare, nu se creaza, exista pur si simplu (deoarece nu are alta solutie logica de existenta, de devar), se raporteaza la el insusi descriind relatii dintre cantitati ale aluatului propriu, variate relatii, relatii miscatoare, plimbarete (relatiile sunt plimbaretele, reperele, calatoarele, etc). Eterul absolut este o copilareasca imaginatie, o gogorita, un nonsens. ----------------------------------- Vizitator 30 Sep 2022 03:29 ----------------------------------- Ruperea spontana de simetrie a modelului standard a functionat cu un boson de spin 0 deci care nu se ,,roteste'' si care a fost denumit Bosonul Higgs sau ,,Particula lui Dumnezeu''( si este normal sa fie asa cu spin 0 deoarece campul Higgs este un camp inert). Dar l-ati intrebar pe Dumnezeu daca este de acord sa faca treaba asta cu ruperia simetriei toata ziua? Din ce stiu eu Dumnezeu a lucrat doar 6 zile si dupaia sa pus pe odihna in ziua a 7 pai daca e asa atunci ce face bozonul lui Higs duminca se odihneste si el? ca daca bozonul lui Higs e o franciza de sorginte divina iti spun eu sigur ca duminica pe bozonul lui higs o doare la basca de ruperea simetriei! Dumneavostra ce rol aveti in cardasie cu savantii astia de la CERN care ne toaca noua miliarde de euro banii publici de le faci atata propaganda primesti un comision sau faci voluntariat de dragul francizorului Dumezeu? Metafizica asta de sorginte Divina poate prinde la aia mai slabi de minte dar cu siguranta nu la toata lumea. De cand e lumea si pamantul vaticanul isi baga nasul peste tot incercand sa opreasca revolutia culturala de la renastere la toate schimbarile sociale, iar acum mai nou vor sa faca din fizica metafizica folosind diferite organizatii proxi gen CERN si altele prin spalarea fortata a creierelor cu tot felul de aberatii pseudostiintifice. ----------------------------------- Vizitator 30 Sep 2022 03:37 ----------------------------------- Intr-o prima si evidenta concluzie: - avem varietate absoluta de acceleratii, avem camp de acceleratii, avem practic variate viteze ale scurgerii timpului, avem camp al vitezei de scurgere a timpului (timpul fizic, prin viteza de scurgere diferita a sa de la o locatie la alta, atat temporala cat si spatiala, devine reper fizic, parametru fizic, aluat, personaj, etc; Dianamica campului gravitational este o ramura a fizicii teoretice iar aceste varietati sunt denumite in limbaj fizic: marimi fizice - ca aluat, timpul fizic nu dispare, nu se creaza, exista pur si simplu (deoarece nu are alta solutie logica de existenta, de devar), se raporteaza la el insusi descriind relatii dintre cantitati ale aluatului propriu, variate relatii, relatii miscatoare, plimbarete (relatiile sunt plimbaretele, reperele, calatoarele, etc). Timpul fizic nu este un aluat domnule IACOB DUMITRU haide sa nu mai batem joc de fizica, ci este un concept fundamental al fizici iar timpul este creat chiar de continuum spatiu-timp unde variatia temporala Δt (viteza de curgere) este o o marime fizica si anume o variatie scalara a campului gravitational si poate fi masurata pe orice suprafata echipotentiala a campului gravitational ce are o valoare prezisa si exacta. Desigur ca este o variabila care se schimba mereu in raport cu interactiunile gravitationale ale obiectului studiat cu alte campuri gravitationale. De asemenea Δt poate avea valori negative, poate avea valori nule, sau valori pozitive ----------------------------------- Vizitator 30 Sep 2022 03:43 ----------------------------------- Sa luam un exemplu concret: Avem 3 frati gemeni in varsta de 26 de ani , unul ramane pe Terra. Dar planeta Tera in tot acest timp ce face sta pe loc si asteapta sa se intoarca fratii? Sau ati uitat sa specificati ca mie imi da cu virgula tot calcul expus. Si ati mai uitat sa specificati cine plateste calatoriile astea, contribuabilii de dragul rezultatului printr-un ONG care suge fonduri publice, o campanie de sponzorizare media sau fratii astia sunt miliardari si se plimba pe cont propriu. Ori aici intervine Dumnezeu si spune bozonului higs sa mai micsoreze masa fratilor ca sa iase mai ieftin cu calatoria, in doua cuvinte le face un discont pentru ca fratii sigur sunt catolici iar papa a pus o vorba buna, a luat si el o spaga ca intermediar. Ca doar in ziua de astazi cine mai lucreaza fara comision? Papa in nici un caz altfel cum ar face sa tine visteria plina cu aur.... Indiferent cum ar fi experimentul imaginat e interesant insa lasa de dorit. Lipsesc unele variabile din calculul dumneavostra. Insa pentru o fizica pe genunchi va felicit pentru initiativa. ----------------------------------- Vizitator 30 Sep 2022 04:15 ----------------------------------- Insa poti sa consideri acest teoretic ,,Paradox al gemenilor " ca o teleportare apropiata de viteza luminii si in acest caz nu te vei mai impiedica de inertie. Deja s-au teleportat ceva fotoni. https://www.designboom.com/technology/nasa-long-distance-quantum-teleportation-12-22-2020/ Domnule CAdi, nu ai cum sa teleportezi fotoni mai teleportati decat sunt deja, intrucat ei deja se deplaseaza cu viteza lumini, si ar mai fi de spus un lucru fotonii nu exista. Exista doar unde EM, iar pentru aceste unde ce se deplaseaza prin Hiperspatiu timpul nu trece variabila temporala Δt=0 pe suprafata echipotentiala a undei ce tranporta energia electro magnetica asa ca experimentul este un non sens. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Sep 2022 05:07 ----------------------------------- Un non sens ratat, nici non-sensul nu mai e ce a fost! Deplasare fara deplasare, spatiu fara spatiu, dimensiune fara variabila, nimicul cu mot, mos craciun si fantomele sale. Domnule, sper ca ma insel, dar am impresia ca ne luati drept idioti, ne onorati cu un brainwashing pe fata. ----------------------------------- GunDALF 30 Sep 2022 07:15 ----------------------------------- ne luati drept idioti Pai, nu era asta definitia neconventionala a oamenilor cu idei? Si, trebuie sa recunoastem, pe subiectele acestea mistico-filosofico-fantasmagorice nu ducem lipsa de asa ceva. :wink: ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Sep 2022 09:30 ----------------------------------- Ca sa fim corecti pana la capat, se zice subiecte greu digerabile, dificil de inteles pentru cei ce nu duc lipsa de asa ceva. Uneori, puternic dezorientati, vedem mistice si fantasmagorice minuni. Nu inteleg de ce asezati la mijloc gimnastica gandirii, filosofia, ce vina are, nu stiti cu ce se mananca, va pica greu la stomac, e prea acra? ----------------------------------- GunDALF 30 Sep 2022 11:55 ----------------------------------- Gimnastica gandirii e eficienta cand produce rezultate cu aplicabilitate reala sau cel putin ancorate in real. Cand produce doar rezultate logoreice, e ca o... flatulenta. :mrgreen: Asa ceva nu-ti pica greu sau acru la stomac (deja acru prin acidul secretat), ci iti creaza doar sentimente pentru neofitul respectiv: de compasiune, mila, sila etc. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Sep 2022 15:45 ----------------------------------- Man, medicii de familie, duhovnicii, scoala sunt exonerati, nu poti fi acuzat ca esti corigent daca nu ai cochetat cu educatia, cu cei 7 ani de acasa, liniile albe te exonereaza chiar si de efectul gravitatiei, cuvintele, logoreea pe flow este rain in the mouth. Gimnastica gandirii este eficienta statistic, speranta nu este dependenta de becul artificial aprins, Gun, nimic nu este pierdut, suntem alaturi de tine, nu din mila si nici din greata, practic nu avem de ales, sper ca nu tu esti luminita noastra. ----------------------------------- gheorghe adrian 30 Sep 2022 17:36 ----------------------------------- Dl ... si ar mai fi de spus un lucru fotonii nu exista. Exista doar unde EM, Ce spui dumneata aici arata ca esti intro mare gresala. Universul tot este un ocean de fotoni. Si substanta s-a nascut din concentrarea fotonilor la presiuni cosmice gogantice. Eu am argumentat ca fotonii sunt structuri dinamice similare motorului electric liniar. Si am aratat cum se pot deduce toti parametri fizici ai structurii dinamice a fotonului, pornind de la cuanta de actiune si cu legile electromagnetismului. Eu am mai aratat ca nu pot exista unde E-M , fiindca in vidul cosmic nu poate functiona mecanismul undelor, mecanism care cere transformarea, in succesiune, a unei forme de energie in alta forma. Acaste fapte sunt dovedite de lipsa retroradiatiei, specifica undelor si de sinfazarea campului electric cu cel magnetic. ----------------------------------- GunDALF 30 Sep 2022 19:36 ----------------------------------- Man, medicii de familie, duhovnicii, scoala sunt exonerati, nu poti fi acuzat ca esti corigent daca nu ai cochetat cu educatia, cu cei 7 ani de acasa, liniile albe te exonereaza chiar si de efectul gravitatiei, cuvintele, logoreea pe flow este rain in the mouth. Boss (sa incerc sa intru in jocul tau de prost gust), esti cam incoerent in idei, de ce as crede ca pe taramul fizicii esti vreo somitate? De fapt, ai demonstrat ca spui numai enormitati. Pana la a acuza pe altii ca n-au educatie, ar trebui sa scrutezi nitel oglinda, sa vezi ce reflecta... E util adesea. ----------------------------------- Vizitator 30 Sep 2022 21:06 ----------------------------------- Ce spui dumneata aici arata ca esti intro mare gresala. Universul tot este un ocean de fotoni. Si substanta s-a nascut din concentrarea fotonilor la presiuni cosmice gogantice. Eu am argumentat ca fotonii sunt structuri dinamice similare motorului electric liniar. Si am aratat cum se pot deduce toti parametri fizici ai structurii dinamice a fotonului, pornind de la cuanta de actiune si cu legile electromagnetismului. Eu am mai aratat ca nu pot exista unde E-M , fiindca in vidul cosmic nu poate functiona mecanismul undelor, mecanism care cere transformarea, in succesiune, a unei forme de energie in alta forma. Acaste fapte sunt dovedite de lipsa retroradiatiei, specifica undelor si de sinfazarea campului electric cu cel magnetic. Ok, daca-mi aduci o galeata de fotoni si tu zici ca au masa, o cantarim si dupaia le dam drumul si o cantarim din nou sa vedem diferenta. Eu ma bag la experimentul tau si daca cantarul spune ca au masa primesti un premiu Nobel si te aplaudam toti, deci cand facem treaba asta? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Sep 2022 22:59 ----------------------------------- esti cam incoerent in idei, de ce as crede ca pe taramul fizicii esti vreo somitate? De fapt, ai demonstrat ca spui numai enormitati. Imi fac a mea culpa, chiar si incoerent demonstrez selectivitate deplina, sti ce vreau sa zic?. Pana la a acuza pe altii ca n-au educatie, ar trebui sa scrutezi nitel oglinda, sa vezi ce reflecta... E util adesea. Riduri din belsug, utile de la gat in sus, te ajuta sa constati. Ok, daca-mi aduci o galeata de fotoni si tu zici ca au masa, o cantarim si dupaia le dam drumul si o cantarim din nou sa vedem diferenta. Eu ma bag la experimentul tau si daca cantarul spune ca au masa primesti un premiu Nobel si te aplaudam toti, deci cand facem treaba asta? Man, fondator al nongravitatiei, "din nou" inseamna deja diferenta, sorry, treaba e cam oarba, oglinda e de prisos. ----------------------------------- gheorghe adrian 01 Oct 2022 05:17 legatura intre fizica clasica si fizica relativista. ----------------------------------- Dl ... Nu era in discutie vorba despre masa fotonului, ci era vorba doar despre existenta fotonilor. Despre masa fotonului eu sunt convins ca este data cu precizie de egalitatea Ff.h=Mf.C^2. Nu am auzit ca nu mai este valabila aceasta egalitate. Particulele elementare sunt forma de existenta a fotonilor in repaus. Fotonii absorbiti in atom se structureaza dinamic ca si electronii, in unde stationare bipolare, adica cu doua semiunde diametral opuse si de foarte mare amplitudine, nascute din interferenta constructiva a tuturor undelor componente ale fotonului din vid. Unde care isi continua translatia (propagarea) cu viteza C/137 (m/s). Dar dumneata dispui de o balanta asa de precisa cu care sa-r putea face cantarirea fotonilor? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 01 Oct 2022 08:07 ----------------------------------- I-o imprumuta Heisenberg. Fotonul, sa ii zicem corpusculul elementar, este unda EM, ceas, manifestare de genul expansiune/colaps ciclic exprimata, materializand "baia", fundalul caruia noi ii spunem vid, locul unde se ascunde materia zis neagra. Acest plan al observatiei, ascunde informatii la care noi nu avem acces in mod direct, ascunde implicit materia intunecata. Toate celelalte particule sunt observabile, repere ce "materializeaza" planuri mai indepartate ale informatiei, noi stari, noi moduri de manifestare ale inductiei EM, noi variabile (dimensiuni) relativ de sine statatoare, cu putere de influienta, etc. Corpusculii din fundal ce participa la materializarea unui proton, electron atom etc, sunt in numar finit si mereu altii, fiecare in parte, iesind si intrand in starea de materie intunecata, starea de a nu putea fi observat in mod direct si de iti permite sa pastrezi nestingherit aceiasi directie de propagare. Masa este legata strans de raza de curbura, te paste incertitudinea daca nu o iei pe toata in considerare. ----------------------------------- gheorghe adrian 01 Oct 2022 09:45 Intrebari fara raspuns ----------------------------------- Dl. Ce am omis sa spun in mesajul anterior, este ca unda stationara de mare amplitudine, constituita prin interferenta constructiva a tuturor undelor componente ale fotonului din vid, unda care se comporta ca un rotor bipolar, in care translatia fotonului continua cu viteza mult mai mica decat C, unda care este insasi particula, se roteste (se propaga) pe cercul de raza particulei. Rp. ----------------------------------- Vizitator 01 Oct 2022 17:04 Re: Intrebari fara raspuns ----------------------------------- Pseudoștiința este ca la biserica fiecare poate crede ce vrea asa si Pseudofizica e la fel. eu nu am nimic impotriva ca matale crezi treaba asta esti liber sa crezi in ce vrei. ----------------------------------- Vizitator 01 Oct 2022 18:00 ----------------------------------- Man, fondator al nongravitatiei, "din nou" inseamna deja diferenta, sorry, treaba e cam oarba, oglinda e de prisos. Domnule IACOB DUMITRU Este suficient sa te urci in automobil sa franezi sa sa accelerezi, si sa-ti privesti braduletul Odorizantt atarnat de oglinda si iti dai singur seama ca gravitatia care initial actiona pe plan vertical pe masura ce tu accelerezi sau franezi isi schimba planul de interactiune. Si atunci realizezi ca sa aprins un beculet in mintea ta si imi dai dreptate ca gravitatia este de natura inertiala. Einstein a demonstrat in principiul de echivalenta si a facut primul pas in intelegerea naturii gravitatiei, insa nici el nu era lamurit de unde vine gravitatia corpurilor care nu sunt in miscare, sau daca era lamurit pe deplin poate ca nu vrut sa dezvaluie intregul adevar, asa ca a enuntat mergand pe urmele lui newton ca are legatura cu masa corpurilor adaugand ca gravitatia curbeaza spatiul si timpul generand aceleratie chiar daca corpul nu se misca. Aici este secretul in intelegerea gravitatiei. El a aratat ca in functie de masa forta de gravitatie, spatiiul timp se curbeaza, insa nu a inteles de fapt care este esenta, de unde vine gravitatia asta., sau daca stia a tacut. A enuntat niste formule care dadeau bine la vremea respectiva si a luat un premiu nobel si toata lumea la aplaudat si toti erau fericiti ca in sfarsit sa rezolvat problema gravitatiei. Dar lucrurile nu stau chiar asa, pentru ca gravitatia asta a lui Newton si ulterior a lui Einstein, nu explica multe lucruri, cum ar fi energia negativa , materia intunecata si alte probleme particulare exotice asa ca au aparut ulterior tot feluil de teorii care incercau sa explice unele fenomene pe care fizica nu le poate explica in lumina ecuatiilor deja cunoscute Pentru ca si fotonul nu are masa si totusi traiectoria lui isi curbeaza traiectoria cand trece pe langa un corp. Problema maselor era ca se punea intrebarea cum faceau ele sa accelereze un obiect fara sa interactioneze cu el, era nevoie de o forta care sa faca aceasta interactiune nevazuta asa ca au ipotizat existena unei noi particule gravitonul ca intermediar al fortelor gravitationale ce curbeaza spatiul timp. Acest gravitaon a fost cautat cu tot felul de experimente insa nimeni nu la gasit vreodata, pentru ca saracul graviton nu exista. Mie mi-a trebuit vreo 30 de ani de studiu pentru a intelege ca de fapt nu este obligatoriu ca gravitonul sa existe, si poate ca trebuie sa fie un alt raspuns la intrebarea care framunta mintile oamenilor de la inceputurile filozofiei si primii pasi ce din istoria fizici. Ce anume da masa materiei si cum apare forta de gravitatie. Asa ca mai apoi, au inventat o noua particula ipotetica bozonul lui higs care sa inlocuiasca gravitonul ce nu putea fi gasit nicicum, cu alte propietati, experimente de miliarde de dolari etc, alta greseala istorica. Cand am inceput sa studiez gaurile negre mi-am dat seama ca daca gravitonul ar exista cu adevarat, o gaura neagra o data formata ar inceta sa mai interactioneze cu universul inconjurator, pentru ca gravitonul pur simplu chiar daca nimeni nu la vazut vreodata nu ar mai putea nici el ca si articula nici ca unda sa fuga din gaura neagra, si sa tarnsporte forta gravitationala in exterior. SI totusi gaurile negre continua sa interactioneze si sa functioneze fara sa lle pese de graviton sau de bozoni, deci era altceva la mijloc. Nu vroiam sa mor prost, asa ca am cautat sa-mi explic de unde vine gravitatia de fapt. Dupa 30 ani de studiu in sfarsit am inteles cum functioneaz universul, solutia era mai simpla decat credeam, Cand voi publica teoria mea o sa intelegeti si voi cum functioneaza gravitatia si care este de fapt dinamica universului si o sa-mi dati dreptate. Aceasta forta gravitationala in care toata lumea crede mai ceva ca intr-o dogma, de fapt nu exista, este doar o iluzie creata de un alt fenomen si va asigur ca este foarte interesant. Cand va veni vremea dezvaluiri secretului o sa va iluminati. Pana atunci va doresc o zi minunata si mult succes. ----------------------------------- gheorghe adrian 01 Oct 2022 20:18 legatura intre fizica clasica si fizica relativista ----------------------------------- Dl. La linkul de mai jos este postat pdf-ul cu -Teoria mecano-eterica a gravitatiei- https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=12731&postdays=0&postorder=asc&start=0 In acest pdf am plecat de la explicitarea sensului fizic al constantei gravitationale pe modelul rotorului foarte multipolar al nucleonului. Pe acest model am gasit ca factorul gravific nuclear este dat de relatia Gn=8.eps,0. Aceasta relatie arata ca gravificul este derivat din campul electric al nucleonilor. Cu aceasta relatie am explicat circulatia materiei inponderale prin structura dinamica a nucleonului. Din circulatia materiei inponderale apare fluxul eteric de aspiratie al substantei. Acest flux eteric de aspiratie inspre substanta ar sta la baza mecanismului gravitatiei. In felul acesta am explicat mecanismul gravitatiei pe baza dinamicii nucleonilor. Nucleonii in rotatia lor foarte rapida se comporta ca niste aspiratoare eterice centrifugale, care aspira eterul cu viteza foarte mica prin sectiuni mari, prin jurul axei de rotatie si il refuleaza cu viteza foarte mare prin sectiuni foarte mici. Efectul produs de fluxul eteric de aspiratie masiv si coerent este preponderent fata de efectul fluxului eteric de refulare, care este foarte dispersat si incoerent. Socoteala arata ca la suprafata Pamantului viteza cu care patrunde in masa planetei ar fi de; 23 (m/s). Iar debitul eterului aspirat de masa planetei ar fi de ; (10^16 m^3/s) Existenta fluxului eteric de aspiratie al planetei, peste care se suprapune fluxul de aspiratie al Luni, explica foarte simplu aparitia fluxului mareic al oceanului planetar, cu aceeasi amplitudine si pe fata indreptata spre Luna, dar si pe fata opusa. Acest pdf a fost mutat de pe pagina cu topicurile deschise pe forum, de catre un moderator, din cauza de "o caruta de motive obiective evidente",la pagina de -teorii alternative-. ----------------------------------- Vizitator 01 Oct 2022 21:51 Re: legatura intre fizica clasica si fizica relativista ----------------------------------- Dl. La linkul de mai jos este postat pdf-ul cu -Teoria mecano-eterica a gravitatiei- https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=12731&postdays=0&postorder=asc&start=0 Da stiu am citit teoria ta este frumoasa, din pacate pentru tine nu e reala, dar ai imaginatie bogata si cred ca poate fi subiectul unui roman SF de succes. Trebuie doar sa adaugi o drama, o poveste de dragoste putina sare si piper si niste crime, un politist galactic care nu este corupt, si ceva politica globalista galactica si ceva rase de extraterestri. Eventual si o centrala electrica bazata pe fluxul de aspiratie si o companie multinationala care controleaza guvernul galactic bazat pe aceasta tehnologie perpetum-mobile. Niste spioni extraterestri incearca sa fure aceasta tehnologie pentru a readuce echilibrul in univers si probabil si o revolutie sau un razboi. Un actor principal care salveaza situatia. Nu neparat pamantean dar vezi tu. Poti face bani seriosi din treaba asta daca se face un film dupa romanul asta. Cine stie poate urmeaza si o trilogie. Succes! ----------------------------------- IACOB DUMITRU 02 Oct 2022 06:42 ----------------------------------- El a aratat ca in functie de masa forta de gravitatie, spatiiul timp se curbeaza, insa nu a inteles de fapt care este esenta, de unde vine gravitatia asta., sau daca stia a tacut. A stiut, a ridicat ultima caramida dupa care si-a facut cruce. Spatiul fizic este "materializarea" singurei solutii de existenta, este logica aplicata, este act de apreciere, de judecata si, ceea ce este foarte important, nu are nici un ideal, nici o alta stare care sa i se opuna fundamental. Crezi ca mai exista in cartile de specialitate daca ar fi spus ca avem de-a face cu un "spirit materializat"? Este suficient sa te urci in automobil sa franezi sa sa accelerezi, si sa-ti privesti braduletul Odorizantt atarnat de oglinda si iti dai singur seama ca gravitatia care initial actiona pe plan vertical pe masura ce tu accelerezi sau franezi isi schimba planul de interactiune. Si atunci realizezi ca sa aprins un beculet in mintea ta si imi dai dreptate ca gravitatia este de natura inertiala. Beculetul meu este permanent aprins, el sesizeaza existenta a doua planuri relevante, asa-zisul plan longitudinal si asa-zisul plan transversal al actiunii, al miscarii, miscare imposibil de anihilat, inertie garantata in orice situatie. Diferentierea se face pe baza abaterilor de la directie si razelor de curbura relevate in acest fel, raze supuse sistematic unui proces de crestere/descrestere, expansiune/colaps si a unei dependente functie de numarul de evenimente relevate cu aceasta ocazie. Toate actiunile au o natura comuna si da omniprezenta miscare, omniprezenta inertie este cauza tuturor actiunilor. Spatiul timp curbat este pleonasm. Absolvirea in capitala a unei facultati de transmisiuni si telecomunicatii m-a ajutat sa vad pretutindeni, reactii, oscilatii, feedback-uri, tubulente. ----------------------------------- gheorghe adrian 02 Oct 2022 07:41 legatura intre fizica clasica si fizica relativista ----------------------------------- Dl. Se vede ca ai talente de scenarist de filme, adica esti pasionat de metafizica. Fiindca filmul nu este altceva decat metafizica. Asta imi spune mie ca nu te intereseaza teoriile fizice adevarate. Te intereseaza doar teoriile metafizice. Asa cum este acea teorie care sustine miscarea fizica, care face interactiunea dintre sisteme fara de suport material. Sustine undele care se propaga fara mediu de propagare. Sustine cuplajul luminii cu sistemul in care i se masoara viteza, care este in toate directiile aceeasi, desi efectul Doppler arata ca lumina are miscarea ei independenta de orice sistem fizic. Sustine ca lumina nu are masa, dar are impuls si inertie si presiune. Fiindca nu-i asa, poate exista foarte bine un impuls m.v acolo unde nu exista nicio masa. Sustine ca spatiul geometric se poate deforma ca un material plastic, facand sa apara gravitatia care nu este o forta fizica, fiindca nu exista nicio deosebire de miscare. Aici spui transant ca teoria mea asupra mecanismului gravitatiei, pornita de la dinamica nucleonilor, vazuti ca sisteme de unde stationare de foarte amplitudine, in propagare cu viteza c/274 (m/s), pe cercul de raza nucleonului.; din pacate pentru tine nu e reala. Si nu este reala doar fiindca teoria ondulatorie a materiei este o inventie a mea personala nerecunoscuta de comunitatea stiintifica. Asta ar trebui sa insemne ca dumneata ai avut rabdare si ai verificat-o cu atentie si ai gasit ca nu respecta legile cunoscute ale fizicii. Si prin urmare nu poate explica nici orbitarea satelitilor, nici caderea libera a corpurilor cu aceeasi viteza si nici mareea oceanului planetar, vizibil legata de pozitia Lunii pe cer. ----------------------------------- gheorghe adrian 02 Oct 2022 07:58 Intrebari fara raspuns ----------------------------------- A stiut, a ridicat ultima caramida dupa care si-a facut cruce. Nu a stiut nimic. Habar nu a avut ca gravitatia, ca si inertia, respectiv campul gravific ca si cel de inertie este produs de interactiunea structurilor dinamice din adancul substantei cu spatiul fizic, materializat de oceanul materiei incompresibile, inponderale, neinertiale, necoezive si inelastice, care nu este sesizabil, fiindca nu are proprietatile fizice ale substantei, fiindca nu este substanta. ----------------------------------- Vizitator 02 Oct 2022 20:46 ----------------------------------- Spatiul timp curbat este pleonasm. Spatiu-l timp curb nu este pleonasm, deoarece exista si spatiu-timp absolut, liniar, plat, curb, nul, Minkowski, Newtonian, Euclidian, Orian, vectorial, etc. Curbura spatiu-timp poate fi in 2, 4, 6 sau n dimensiuni etc De ex: Un spatiu-timp curb Minkowski se refera la un spatiu timp anizotrop in 4 dimensiuni Un spatiu-timp curb Orian se refera la un spatiu timp vectorial in 6 dimensiuni Un spatiu timp curb relativ se refera la un spatiu timp tensorial in 4 dimensiuni ----------------------------------- IACOB DUMITRU 03 Oct 2022 08:32 ----------------------------------- Spatiile enumerate de dumneavoastra sunt inacesibile din punct de vedere empiric , nu sunt solutii pe care natura sa le puna in practica, nu au aplicabilitate, exista doar in mintea celor care le-au conceput si a adeptilor de ocazie. Spatiul fizic nu poate schiopata, nimeni nu ii poate amputa una sau mai multe dimensiuni ale sale. Nu a stiut nimic. Habar nu a avut ca gravitatia, ca si inertia, respectiv campul gravific ca si cel de inertie este produs de interactiunea structurilor dinamice din adancul substantei cu spatiul fizic, materializat de oceanul materiei incompresibile, inponderale, neinertiale, necoezive si inelastice, care nu este sesizabil, fiindca nu are proprietatile fizice ale substantei, fiindca nu este substanta. Da, nu a mers in adancul planurilor informationale posibile, a surprin in schimb geneza lor, natura lor comuna. Nelimitat dar finit nu este doar Universul, nelimitat dar finit este oricare camp, oricare corpuscul, oricare fiinta, oricare spirit. Nu poate exista starea de repus absolut, adica starea de nestare, neinertialitatea este lipsita de solutie teoretica si implicit practica, spiritul se amageste atunci cand o pomeneste ca fiind calitate a spatiului fizic Natura este intotdeauna vie, este doar teorie aplicata. ----------------------------------- Vizitator 03 Oct 2022 22:54 ----------------------------------- Spatiile enumerate de dumneavoastra sunt inacesibile din punct de vedere empiric , nu sunt solutii pe care natura sa le puna in practica, nu au aplicabilitate, exista doar in mintea celor care le-au conceput si a adeptilor de ocazie. Toate acest spatii sunt pur teoretice si matematice si ne ajuta sa intelegem anumite cazuri speciale pe care natura le desfasoara, si au aplicatii in diferite domenii ale stintei si tehnologiei. De ex spatiul curb relativ este folosit pentru orientarea gps in telefoanele mobile si navigatie. Ceste spatii matematice ne ajuta sa aproximam natura pentru a crea modele teoretice cu aplicabilitate practica. Inca nu exista o teorie a totului care sa explice toate evenimentele din univers insa fizica clasica si cea teoretica sunt instrumentele pe care la ora actuala le avem la dispozitie. Toti fizicienii incearca sa rezolve diferite solutii si ecuatii care sa explice mai bine natura si universul. Adevarul este ca nu le stim pe toate insa in proportie de 99% reusism sa intelegem universul de la bing bang pana la orizonturile de eveniment ale gaurilor negre. Mai sunt inca multe intrebari fara raspuns si DA fizica are inca multe erori de rezolvat si multe ecuatii incomplete motiv pentru care cercetarea merge inainte. Insa aceste modele teoretice si matematice sunt pietrele de temelie pentru descoperirile care urmeaza. O seara placuta in continuare. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Oct 2022 07:03 ----------------------------------- Numarul categoriilor de evenimente ce necesita a fi intelese este suficient de redus, toate evenimentele incadrandu-se in una dintre aceste categorii, daca mai dispui si de o justificare a interactiunilor, a trecerilor de la o categorie la alta, atunci inseamna ca dispui de intelegerea, de teoria unitara. Este suficient sa observi ca evenimentele in integralitatea lor sunt actiuni de aproximare si astfel sa nu fi obligat sa apelezi la metode de apreciere, de intelegere de tip surogat. Natura, spatiul fizic se explica singur, trebuie numai sa ii acorzi statutul, calitatea pe care de drept o are si o manifesta din plin, Univesrsul este un suflet mare si pe intelesul fiecarui lucru al sau. 99% transpiratie si 1% inspiratie este o apreciere eronata, acel 1% este tot transpiratie, este transpiratia celui pentru care s-a inventat "inchizitia", este transpiratia sufletului, este simtire prigonita, hulita tocmai pentru faptul ca este cel mai greu sa poata fi, inteleasa, inramata, izolata, stapanita. Desi nepretuita, in momentul in care este pusa pe cantar, este vanduta, aceasta stare fizica, aceasta simtire isi pierde valoarea. ----------------------------------- CAdi 08 Oct 2022 13:27 ----------------------------------- Avem E=mc^2= m.c.c si daca exprimam in unitati de masura rezulta: E= m.c.c=kg.m/s.m/s= kg.m.(m/s^2) Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie iar m/s^2 = a= acceleratie Deci rezulta ca avem E=Lm.m/s^2 deci E.s^2=Lm.d unde d=distanta (in metri) iar s^2=t^2 unde t= timpul Dar E.s^2 este constanta lui Planck https://ro.wikipedia.org/wiki/Constanta_Planck ,,Constanta Planck are dimensiune de energie înmulțită cu timp, care sunt dimensiunile acțiunii fizice" O alta legatura intre fizica clasica si cea relativista tinand cont de lucrul mecanic , energie, distanta si timp ----------------------------------- nobody 09 Oct 2022 21:23 ----------------------------------- Asta de unde a mai rasarit ? Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie ... P.S. Poate se mai clarifica ceva: ----------------------------------- CAdi 21 Noi 2022 23:18 ----------------------------------- Este o paradigma, de Kgfm ai auzit ? ----------------------------------- nobody 22 Noi 2022 10:25 ----------------------------------- Paradigma lui peste prajit. Ai luat kilogram de la masa, inmultit cu metru de la viteza ("kg.m") si aia zici ca-i lucru mecanic/energie, adica o aberatie. Acu' o dai kgfm ... ce unitate de masura are kgf si ce reprezinta ? ----------------------------------- CAdi 22 Noi 2022 11:06 ----------------------------------- La Kgf (Kilogram forta ) este simpla definitia, reprezinta valoarea fortei exercitate de un corp cu masa de 1 kg. In mod particular 1 kgf este valoarea fortei gravitationale ce actioneaza asupra unui corp cu masa de 1 kg. (G=m.g) deci 1kgf=9.8 N ( stii ce inseamna Newton ?) Dupa cate stii Lm= F.d (forta ori deplasarea nu am luat si cosinusul am folosit paradigma :D ) iar diferenta de Lm este energia consumata. Si Lm si E se exprima in Jouli sau in unitatile pe care cu cinste ai aratat ca le cunosti... In demonstratia de mai sus am aratat pentru o mai simpla intelegere cum se deduce Constanta lui Planck cu ajutorul fizicii clasice. Nu toti stiu, sau mai tin minte, derivatele si integralele.... Kgf se foloseste la corpurile care zboara, printre care si particulele... :lol: In aeronautica pentru ca o racheta de 10. 000 de kg, de exemplu, sa poata sa zboare in spatiu, este necesar sa dezvolte o putere mai mare de 10.000 de kgf. ----------------------------------- nobody 22 Noi 2022 16:15 ----------------------------------- Deci tot sustii ca "Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie" ? Apoi te autocontrazici cu "Dupa cate stii Lm= F.d" Adica "kg.m" este "N.m" ... las-o dreq de demonstratie aberanta. ----------------------------------- gheorghe adrian 26 Noi 2022 13:57 Teoria mecano-eterica a gravitatiei ----------------------------------- Dl Vizitator In ce priveste kilogramul forta se poate admite ca este doar o gresala de redactare. Pe langa Kilogramul kg trebuia scris si f, ca sa se intelega ca este forta F, nu doar masa m. Dumneata, pe cat am inteles esti fan al TRG, fiindca este data in manuale. Iar ce este in afara manualului este doar psreudo-stiinta. Fiindca nu are cum sa fie stiinta, daca nu este in manuale. Stiinta adevarata este doar aceea din manuale. De aceea vreau sa imi spui ce crezi despre ecuatia gravitationala a gravitatiei? Este o ecuatie fizica sau metafizica? Fiindca cu dl Iacob nu am reusit sa lamuresc aceasta chestiune. Si dumnealui m-a sfatuit sa mai caut dimensiunile fizice ale tensorilor si ale termenilor din ecuatia de camp a lui Einstein. Am gasit, rasfoind pe internet, ca un personaj, a postat un link, care duce la analiza dimensionala a tensorilor din ecuatia de camp. Uite aici: https://physics.stackexchange.com/questions/34977/what-are-the-units-of-the-quantities-in-the-einstein-field-equation Facand analiza dimensionala a termenilor din ecuatia de camp, am gasit ca toti termenii ar avea dimensiunea fizica a inversului de suprafete 1/S=1/L^2=L^-2. Ai fi amabil sa verifici si dumneata daca analiza dimensionala facuta de mine este corecta. Eu as vrea sa ma lamuresti daca suprafetele S=L^2 produc efecte fizice, pe care eu unul nu le cunosc. Fiindca un domn inginer sustine hotarat ca suprafetele sunt marimi fizice si ar priduce nu stiu ce efecte fizice. Eu am considerat intotdeauna ca suprafetele ar fi doar concepte geometrice, care se calculeaza cu relatii din geometrie si nu ar produce niciun efect fizic. Si prin urmare ar fi doar marimi metafizice, fara legatura cu fenomenul fizic. ----------------------------------- CAdi 30 Noi 2022 15:40 ----------------------------------- Deci tot sustii ca "Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie" ? Apoi te autocontrazici cu "Dupa cate stii Lm= F.d" Adica "kg.m" este "N.m" ... las-o dreq de demonstratie aberanta. Da pentru ca masa nu exista daca asupra ei nu actioneaza nici o forta. Deci kilogramul ala kg= F/a este forta impartita la acceleratie. ----------------------------------- catalin dumitru 01 Dec 2022 01:44 ----------------------------------- ...Da pentru ca masa nu exista daca asupra ei nu actioneaza nici o forta... Aaa , what ?? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 01 Dec 2022 06:28 ----------------------------------- "Și din repaos m-am născut. Mi-e sete de repaos." Prin absurd, aspiram la ceea ce nu a existat si nici nu poate exista. Miscarea, oricare ar fi ea, este "dramuita" din acceleratii, scurgeri diferentiate ale timpului, masa si forta asisderea. „Dați-mi un punct de sprijin și voi muta Pământul din loc” Arhimede mai are mult si bine de asteptat, de la noi are tot sprijinul. ----------------------------------- gheorghe adrian 01 Dec 2022 16:27 ----------------------------------- Dl Iacob Ma intreb ce inductie s-a produs, de te-a trimis, pe dumneata, la o fraza din discursul intoductiv al lui Hiperion. Dorinta lui Hiperion, pare ca este foarte intemeiata. Fiindca spune, de la inceput, ca; -Din haos doamne-am aparut. Pai haosul este doar o dezordine, o agitatie distructiva a toate structurile organizate. De aici se naste setea lui Hiperion de repaos. Si este chiar de mirare, cum ar fi putut sa se nasca din haos, un sistem organizat si complex, precum fiinta arhetipala. Dar repaosul asta ar putea sa insemne doar o plutire uniform rectilinie, in sanul unei mari calme, fara acceleratii si trepidatii. Insa in partea a doua spune ca; -s-ar intoarce in haos. Asta vine in contradictie cu setea de repaos. Dar ar putea sa insemne si un gest de obedienta. Daca nu are in cotro si nu are alta alternativa, se intoarce in haos. Nu se pune el contra universului. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 02 Dec 2022 06:01 ----------------------------------- Obidientele contribuie la mistificarea faptelor ce descriu spatiu fizic. Universul nu a fost si nici nu va fi gazda actiunilor inutile. Dar repaosul asta ar putea sa insemne doar o plutire uniform rectilinie, in sanul unei mari calme, fara acceleratii si trepidatii. Nicidecum! Ideea de miscare uniform rectilinie este dovada unui deficit de intelegere. Realitatea este o imbatranire, o etalare armonioasa a scurgerii timpului, o "ordonare" a acceleratiilor, a multiplelor directii, o dovada empirica. Si este chiar de mirare, cum ar fi putut sa se nasca din haos, un sistem organizat si complex, precum fiinta arhetipala. Indiferent de perioada, Universul nu a dus lipsa de organizare, de structuri, de dovezi ale autopopularii. Masele, corpurile, oricare ar fi ele, sunt structuri definite de schimbari de directii si implicit de acceleratii multiple. Dorinta lui Hiperion, pare ca este foarte intemeiata. Fiindca spune, de la inceput, ca; -Din haos doamne-am aparut. Pai haosul este doar o dezordine, o agitatie distructiva a toate structurile organizate. Nu de putine ori, dorintele sunt alimentate de practicarea unor hobby-uri. ----------------------------------- gheorghe adrian 02 Dec 2022 09:34 ----------------------------------- Dl Iacob Obidientele contribuie la mistificarea faptelor ce descriu spatiu fizic. Aici nu inteleg ce vreti sa spuneti. Pai obedientele nu sunt gesturi de subordonare dictate de lipsa de independenta? Universul nu a fost si nici nu va fi gazda actiunilor inutile. Si atunci care sunt acele actiuni utile ale universului? Citat: Dar repaosul asta ar putea sa insemne doar o plutire uniform rectilinie, in sanul unei mari calme, fara acceleratii si trepidatii. Nicidecum! Ideea de miscare uniform rectilinie este dovada unui deficit de intelegere. Cum adica? Ce lumina nu este o lunecare uniform rectilinie prin sanul materiei inponderale? Lunecarea cu viteza luminii prin spatiul fizic este sugerata undeva unde spune ca; Parea un fulger neintrerupt ratacitor prin ele. Adica printre stele. Realitatea este o imbatranire, o etalare armonioasa a scurgerii timpului, o "ordonare" a acceleratiilor, a multiplelor directii, o dovada empirica. Si imbatranirea este altceva decat stratificartea vremurilor? Dar asta se vede doar la specia umana, unde cu stratificarea vremurilor, genele noi sunt tot mai inhibate si se afirma tot mai puternic genele stravechi, care exprima aspectul fiintei ancestrale, de la originea speciei. Iar ordonarea acceleratiilor, nu o face fortele.? Zic ca doar fortele sunt acelea care modeleaza universul. Dar etalarea armonioasa a timpului ce vrea sa insemne? Timpul nu se scurge la fel in toate etapele de evolutie ale universului? Citat: Si este chiar de mirare, cum ar fi putut sa se nasca din haos, un sistem organizat si complex, precum fiinta arhetipala. Indiferent de perioada, Universul nu a dus lipsa de organizare, de structuri, de dovezi ale autopopularii. Cred ca intradevar in evolutia universului au existat perioade de mare haos urmate de perioade de acalmie. Cred ca in perioadele de tranzitie de la repaus la haos s-au afirmat fortele organizatoare. Si chiar haosul de mica amplitudine ar fi intervenit ca un catalizator, la nasterea structurilor organizate si stabile in anumite limite. Fiindca un haos de mare amplitudine distruge orice structura organizata. Masele, corpurile, oricare ar fi ele, sunt structuri definite de schimbari de directii si implicit de acceleratii multiple. Masele corpurilor nu sunt dovada interactiunii substantei cu spatiul fizic si nu asigura ancorarea substantei in spatiu si inertia substantei si energia potentiala de repaus a substantei? Citat: Dorinta lui Hiperion, pare ca este foarte intemeiata. Fiindca spune, de la inceput, ca; -Din haos doamne-am aparut. Pai haosul este doar o dezordine, o agitatie distructiva a toate structurile organizate. Nu de putine ori, dorintele sunt alimentate de practicarea unor hobby-uri. Si atunci dorinta lui Hiperion ar fi alimentata de hobiul unei plutiri uniforme, dincolo de zbenguiala haosului. De cele mai multe ori dorintele sunt alimentate, sunt sustinute de trebuinte. ----------------------------------- CAdi 02 Dec 2022 11:08 ----------------------------------- ...Da pentru ca masa nu exista daca asupra ei nu actioneaza nici o forta... Aaa , what ?? Da, acesta este adevarul absolut. Ce te miri? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 02 Dec 2022 13:07 ----------------------------------- La inceput, adevarul absolut se limita la "cuvant", nu stim daca acesta era exlamativ, intrebator, sub semnul mirarii etc, dar se pare ca era bine articulat, structurat, plin de sens sau sensuri. Masa are sens, exista intr-un context mai larg, intr-o insiruire larga de raze de curbura si implicit de forte. Si atunci dorinta lui Hiperion ar fi alimentata de hobiul unei plutiri uniforme, dincolo de zbenguiala haosului. De cele mai multe ori dorintele sunt alimentate, sunt sustinute de trebuinte. Domnule Gheorghe, Repaosul absolut si plutirea absolut uniforma fac parte din categoria aberatiilor, singura trebuinta fiind aceea de a intelege acest aspect, de a deveni un profesionist. Si atunci care sunt acele actiuni utile ale universului? Acelea care fac parte, care contribuie la crearea contextului general, la crearea intregului, adica toate. Cum adica? Ce lumina nu este o lunecare uniform rectilinie prin sanul materiei inponderale? No offens, ceea ce nu imbatraneste inseamna ca nu exista, adica, ca nu poate fi dovedit experimental, ca nu are nimic in comun cu realitatea. Si imbatranirea este altceva decat stratificartea vremurilor? Da, este o aliniere. Iar ordonarea acceleratiilor, nu o face fortele.? Zic ca doar fortele sunt acelea care modeleaza universul. Ordonarea este un dat, oriunde si oricand, modelarea si remodelarea asisderea, la ea contribuie pasii cei mai mici posibili, actiuni marunte, cuantificate la nivel de unitate, caz in care acceleratia si forta fac referire la acelasi reper. Masele corpurilor nu sunt dovada interactiunii substantei cu spatiul fizic si nu asigura ancorarea substantei in spatiu si inertia substantei si energia potentiala de repaus a substantei? Spatiul fizic este o suma de interactii, de dovezi, repausul absolut nu a fost si nici nu poate fi dovedit, e inutil sa il mai pomeniti in compania omogenitatii perfecte. Dar etalarea armonioasa a timpului ce vrea sa insemne? Alinierea sa. Timpul nu se scurge la fel in toate etapele de evolutie ale universului? Vitezele de scurgere a timpul se aliniaza dand nastere la volume conturate, la fel de fel de informatii eligibile. Oricare etapa a Universului si orcare reper distinct al sau reprezinta o aliniere armonioasa, ordonata a vitezelor de scurgere a timpului. Orice moment este cladit din scurgeri diferite si bine ordonate ale timpului, vezi variabila universala si rolul sau. Universul este plin trairi alaturate unor amintiri, este o memorie. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 03 Dec 2022 07:35 ----------------------------------- Domnule Gheorghe, Rutina conduce la crearea sabloanelor in general si a noastra in particular. Si imbatranirea este altceva decat stratificartea vremurilor? "stratificarea vremurilor" poate avea multe intelesuri, la fel si "alinierea", intelesuri ce pot fi filtrate, eliminate in vederea reliefarii unui sens cat mai comun cu putinta. Sincronizarea absoluta, prezentul si timpul absolut sunt cutume vaduvite de orice argument. Timpul real este consfintit de actiuni bazate pe interconectarea unor fapte asincron savarsite. In oricare situatie actiunile functioneaza pe baza asincronismelor. In oricare situatie, actiunile sunt "ecouri", amintiri, "iluzii" de o durata mai mare sau mai mica, mai mare decat o durata minim posibila. In aceste conditii "stratificarea vremurilor" imi suna ca "ce a fost, a fost" si "nu a mai ramas nimic din el" chiar daca el inca mai participa in singurul mod posibil, ca un ecou. La scara macro, imaginea Universului este un tablou al faptelor mai mult sau mai putin consumate, mai mult saumai putin "vocale", o imagine mai mult sau mai putin "tridimensionala". La scara redusa, ideea de tridimensional este tot mai elocventa, sadind in noi convingerea de pregnanta, continuitate, realitate a lucrurilor, acum si aici. Alinierea, insiruirea armonioasa a asincronismelor anihileaza, prin diminuare, pauzele dintre ecouri dand contur si consistenta unui unison. In concluzie: - adancimea, 3D-ul, spatiul fizic este rodul acestor decalaje ale vitezelor de scurgere a timpului; - imprecizia ce conturaza ecourile face din acestea veritabile unicate; - oricare informatie, oricare incercare de clarificare vine cu o noua confuzie, cu o noua intrebare. ----------------------------------- gheorghe adrian 03 Dec 2022 10:47 ----------------------------------- Dl Iacob Postarile dumitale sunt ca intotdeauna, numai nebulozitate. Pur si simplu, ma bagati in ceata. Nu mai inteleg nimic. Si am acest sentiment, ca viziunea mea asupra fenomenelor fizice, nu este deloc compatibila cu viziunea savantilor. Asa mi-ati facut si cu dimensiunea fizica a tensorilor din ecuatia relativista a gravitatiei. Nu m-ati lamurit de loc si m-ati sfatuit sa mai caut. Daca prin toate cautarile mele nu am fost in stare sa gasesc acele dimensiuni, atunci m-am adresat chiar lui Dl Petcu Nicolae. Dumnealui este un mare erudit si are o intreaga biblioteca de carti de fizica si de filozofie, scrise chiar de dumnealui. Dl Sfetcu a fost foarte amabil si mi-a dat un link la o postare cu dimensiunile fizice ale ecuatiilor relativiste. In pagina aia sunt numeroase articole cu analiza dimensionala a ecuatiilor. Analiza asta, nu este doar obsesia mea, ci a fost obsesia altora cu mult inaintea mea. Cu dimensiunile fizice ale tensorilor din acel articol, am gasit ca toti termenii din ecuatia de camp, ar fi invers de suprafete S=1/L^2. Dupa judecata mea, suprafetele sunt doar marimi geometrice, care nu produc niciun efect fizic. Nu se poate spune ca suprafetele sunt masuri ale miscarii. Si de aici, in convingerea mea, rezulta ca ecuatia relativista este o ecuatie metafizica, fara o legatura reala cu fenomenul fizic al gravitatiei. Daca adaugam la aceasta concluzie observatia ca factorul relativist beta este o fictiune, fiindca la transformarile Lorentz se considera tacit ca intotdeauna unul din sisteme este in repaus, ceeace chiar si dumneavoasra ati admis ca nu exista, daca adaugam si faptul ca nu poate exista impuls mecanic m.v , cand se considera ca masa fotonului este nula, daca avem in vedere ca fotonul nu respecta predictiile relativitatii si daca avem in vedere ca experimentele celebre pot fi explicate de teorii si ecuatii fizice intuitive, se desprinde concluzia ca relativitatea este doar o teorie metafizica. Si de aceea a devenit religia secolului 20. Fiindca orice religie este doar metafizica. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Dec 2022 06:44 ----------------------------------- Domnule Gheorghe, Sinceritatea dumneavoastra este dovada a unei bune intelegeri. Nu se poate spune ca suprafetele sunt masuri ale miscarii. Si de aici, in convingerea mea, rezulta ca ecuatia relativista este o ecuatie metafizica, fara o legatura reala cu fenomenul fizic al gravitatiei. Suprafata, planul nu ascunde o dimensiune in absenta grosimii sale, adica a unei tolerante, a unei imprecizii. Spre deosebire de intuitie, realitatea nu produce si nu gazduieste contururi perfect delimitate, Intelegerea este dependenta in mare masura de intuitie, a nu intelege mai nimic cand cineva face referire aproape exclusiv la realitate, este o normalitate. Normal este ca spatiul fizic sa gazduiasca asa zise stari de spontaneitate, caz contrar, cele mai mici detalii ar fi aduse in prim plan si simultan la suprafata, numar nelimitat dar finit, intuneric total, fara intelegere si implicit eu, adio plimbari si bancute cu persoana golita de secrete. Realitatea este fizica si metafizica din belsug. Si de aceea a devenit religia secolului 20. Fiindca orice religie este doar metafizica. Pragmatismul, interesul este contemporan cu "facerea lumii", "lupul isi schimba parul, dar naravul ba!". se desprinde concluzia ca relativitatea este doar o teorie metafizica. Nici macar atat, in realitate este un "dram de adevar" pompos ambalat. Mai in gluma, mai in serios, la o reuniune, o doamna, siderata, intreaba, pe autorul celebrei teorii a relativitatii, cat de clara este noua viziune in mintea autorului. Ca si dumneavoastra, scrupulos, Albert admite ca nu ii este foarte clar statutul spatiului si timpului dar, in acelasi timp, este foarte convins ca se vor gasi multi, in stare sa ofere explicatii, detalii in acest sens. Asa mi-ati facut si cu dimensiunea fizica a tensorilor din ecuatia relativista a gravitatiei. Nu m-ati lamurit de loc si m-ati sfatuit sa mai caut. Corect, incercati sa depasiti momentul, subiectul nu merita, "chip cioplit". ----------------------------------- gheorghe adrian 04 Dec 2022 08:42 ----------------------------------- Dl Iacob Din cate stiu eu suprafata este un concept geometric, un model idealizat al realitatii, care nu ascunde nicio grosime. In realitatea fizica suprafata este sustinuta de un suport material si serveste la imbracarea volumelor. Dar nu se poate spune ca suprafata este sursa sau izvor de miscare. Si deci nu produce niciun efect fizic. Volumul este iar un concept geometric, un model idealizat al realitatii, care tot asa nu produce niciun efect fizic. Volumul este doar un cuantum de spatiu. Dar volumul poate gazdui structurile dinamice care genereaza efecte fizice. Printre efectele fizice, ale structurilor dinamice, este si coeziunea particulelor, aceea care face stabilitatea unui volum de material. Eu zic ca fizica trebuie sa se ocupe doar de fizica nu si de metafizica. De aceea ma gandesc ca ar trebui scoase din studiul fizicii teoriile metafizice. Sa se faca manuale alternative de fizica. Unele doar cu teoriile curat fizice si altele, optionale, doar cu teoriile metafizice. Acum eu daca am gasit, cu legile fizicii, un model al mecanismului gravitatiei, model care nu are legatura cu relativitatea, dar ar avea o legatura cu cuantica, cred cu convingere in functionarea acestui model. Care zic ca nu este metafizic. Si pare ca explica in mod intuitiv fenomene generate de gravitatie. Dar sunt si experimente care par sa dovedeasca functionarea acestui model. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 04 Dec 2022 16:08 ----------------------------------- Volumul este iar un concept geometric, un model idealizat al realitatii, care tot asa nu produce niciun efect fizic. Volumul este doar un cuantum de spatiu. Dar volumul poate gazdui structurile dinamice care genereaza efecte fizice. Unversul este un volum, in care efectele sunt gazde. Eliminati prin absurd gazdele si veti elimina volumul. De aceea ma gandesc ca ar trebui scoase din studiul fizicii teoriile metafizice. Sa se faca manuale alternative de fizica. Cartile cu file albe nu mai sunt la moda si, intuiesc ca, dumneavoastra sunteti de moda veche. Acum eu daca am gasit, cu legile fizicii, un model al mecanismului gravitatiei, model care nu are legatura cu relativitatea, dar ar avea o legatura cu cuantica, cred cu convingere in functionarea acestui model. Din pacate, modelele, oricare ar fi ele, sunt prin excelenta private de libertate, accesibile la figurat si mai putin la propriu. Observ ca, oazele dedicate refacerii psihice domina peisagele, umbreste naturalul. La ce bun manualele alternative? ----------------------------------- gheorghe adrian 05 Dec 2022 12:12 ----------------------------------- Dl Iacob Nu imi pare corect ce spuneti dumneavoastra. Fiindca universul, care este gazda spatiului, este implicit si gazda efectelor. Fiindca doar efectele sunt miscari si spatiul fizic este sediul si suportul miscarilor de orice fel. Este clar ca spatiul universului ar putea fi prins intrun volum, intro forma geometrica. Dar nu stim ce forma are universul. Este la indemana forma sferica a universului, pe care o admite cam toata lumea. Dar este si o teorie care spune ca universul ar fi ca o amiba, care se dilata intro parte si se contracta in alta. Este evident ca sunt de moda veche. Dar cartile astea cu file albe, de care pomeniti dumneavoastra, nu stiu ce vrea sa insemne. Cartile cu file albe sunt doar niste caiete nescrise. Modelele imaginate, ajung doar la libertatea din mintea oamenilor atunci cand datele experimentale concorda cu teoria modelului. Si in cazul modelului de mecanism al gravitatiei, gsit, dedus, imaginat si argumentat de mine, pare ca sunt explicate simplu fenomene observate permanent.; orbitare corpurilor, caderea libera a corpurilor cu aceeasi viteza si aparitia fluxului mareic al oceanului planetar. Se pare ca si experimentul Pound-Rebka, ca si cel al lui Martin Grusenic ar confirma mecanismul pe tipul aspiratorului eteric, al gravitatiei. Manualele alternative ar avea rolul sa separe teoriile curat fizice de cele metafizice. In studiul fizicii teoriile metafizice ar trebui sa fie doar obtionale. Fiindca teoriile metafizice doar distorsioneaza imaginea fenomenelor fizice, ducand la concluzii total neintuitive ca; undele fara mediu de propagare, miscarea fara suport material, particule fara masa, dilatarea timpului, contractia spatiului. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 06 Dec 2022 08:14 ----------------------------------- Nu imi pare corect ce spuneti dumneavoastra. Fiindca universul, care este gazda spatiului, este implicit si gazda efectelor. Mai mult decat atat, am spus ca, spatiul este un efect, efectul 3D al vitezei scurgerii timpului fizic, viteza obtinuta numai prin acceleratii. Dar este si o teorie care spune ca universul ar fi ca o amiba, care se dilata intro parte si se contracta in alta. Bingo, cu putina atentie ati fi putut remarca ca, teoria mea sustine evolutiile asimetrice in ceea ce priveste contractia/dilatarea. Dar nu stim ce forma are universul. Este la indemana forma sferica a universului, pe care o admite cam toata lumea. O prima si grosolana aproximare. Este evident ca sunt de moda veche. Dar cartile astea cu file albe, de care pomeniti dumneavoastra, nu stiu ce vrea sa insemne. Cartile cu file albe sunt doar niste caiete nescrise. Scrierile, informatiile sunt valoroase in masura in care stimuleaza gandirea fara sa spele creierele. Oricare analiza, efectuata la "bani marunti", este brat al perceptiilor, al simturilor noastre, libertate pentru care dumneavoastra utilizati notiunea de metafizica pe post de busuioc si tamaie. Fiindca teoriile metafizice doar distorsioneaza imaginea fenomenelor fizice, ducand la concluzii total neintuitive ca; undele fara mediu de propagare, miscarea fara suport material, particule fara masa, dilatarea timpului, contractia spatiului. Fizica, asa cum este ea, m-a ajutat sa inteleg lucruri pe care altfel nu a-si fi putut sa le inteleg nici in 10 vieti. Asa se poate ajunge a intelege ca, la baza, fenomenele fizice sunt distorsiuni inaccesibile intuitiei, sau altfel spus, intuitia este si ea o distorsiune. De moda noua sau veche, fizica trebuie inteleasa. Incercand sa va bucure, un pianist bun interpreteaza cu maiestrie succesiuni de note. Atingand o singura clapa, un geniu al muzicii reuseste sa va aduca la rezonanta, celest. In concluzie; Domnule Gheorghe, mai important decat forma Universului este faptul ca el are o forma, ca este finit, incercati, in prealabil, sa va lamuriti cu privire la acest prim si evident aspect. ----------------------------------- gheorghe adrian 06 Dec 2022 15:05 ----------------------------------- Dl Iacob. Discutia noastra a deviat de la ideea centrala. Am ajuns la forma si finititudinea universului, care sunt tot asa doar metafizica, adica sunt doar vorbe inchipuite, fara vreo posibilitate de verificare. Fara vreo posibilitate de apropiere a subiectivului de obiectiv. Problema pe care o discutam era daca formula relativista a gravitatiei este in mod clar, o ecuatie fizica sau este metafizica. Adica are vreo legatura cu mecanismul gravitatiei? Daca este corect ca de la analiza dimensionala a termenilor din ecuatie, rezulta ca acei termeni sunt invers de suprafete?. Si apoi ce efecte fizice produc suprafetele?. Nu inteleg de ce va feriti si nu va asumati un raspuns transant la aceste chestiuni, foarte clare, simple si importante. ----------------------------------- CAdi 06 Dec 2022 15:14 ----------------------------------- Domnule Iacob si Domnule Gheorge va rog nu va suparati ati abordat pe acest topic niste subiecte care tin mai mult de filozofie in fizica si nu de subiectul topicului. Am deschis un topic nou ,,Fizica filozofata" unde puteti continua discutiile (de altfel interesante) pe acest topic . ----------------------------------- IACOB DUMITRU 07 Dec 2022 05:51 ----------------------------------- Discutia noastra a deviat de la ideea centrala. Am ajuns la forma si finititudinea universului, care sunt tot asa doar metafizica, adica sunt doar vorbe inchipuite, fara vreo posibilitate de verificare. Fara vreo posibilitate de apropiere a subiectivului de obiectiv. Problema pe care o discutam era daca formula relativista a gravitatiei este in mod clar, o ecuatie fizica sau este metafizica. Adica are vreo legatura cu mecanismul gravitatiei? Daca este corect ca de la analiza dimensionala a termenilor din ecuatie, rezulta ca acei termeni sunt invers de suprafete?. Si apoi ce efecte fizice produc suprafetele?. Nu inteleg de ce va feriti si nu va asumati un raspuns transant la aceste chestiuni, foarte clare, simple si importante." "Fizica" este tot ce apare si se promoveaza oficial in acest domeniu, aceasta confirmare nu este insotita intotdeauna de o proba practica indubitabila. Suprafetele la care faceti referire sunt intangibile contururi, forme, un fel de finitate, nu trebuie sa calatoresti la capatul lumii pentru a intalnii astfel de fenomene, ele sunt pretutindeni, viteza de scurgere sistematic modificata a timpului fizic produce astfel de efecte, astfel de "chestiuni, foarte clare, simple si importante". Mecanismul gravitatiei nu poate face abstractie de obligatoria dezvoltare asimetrica, tot asa cum nu poate face abstractie de contextul generat de toate celelalte tipuri de manifestatie. Multumesc pentru deschiderea noului topic si mai ales, multumesc pentru alegerea subiectului, "fizica filozofata" sau,mai bine zis "fizica pe intelesul tuturor". ----------------------------------- gheorghe adrian 07 Dec 2022 11:24 ----------------------------------- Dl Iacob Am sperat sa imi dati un raspuns simplu clar si concret la cele doua chestiuni: 1) Daca analiza dimensionala a termenilor din ecuatia de camp este corecta? Adica daca acei termeni, din ecuatie, sunt invers de suprafete? si 2) Daca ecuatia de camp este fizica sau metafizica? Se intampla ca veniti iar cu nebulozitate si nu ma lamuriti deloc. Ori nu vreti, ori nu puteti sa ma lamuriti. In situatia asta, sunt nevoit sa caut alt specialist amabil, care sa transeze aceasta chestiune, care pe mine ma obsedeaza de o vreme si cred ca este foarte importanta pentru fizica, pentru a spune hotarat daca ecuatia de camp explica si descrie exact mecanismul gravitatiei sau este doar o formula metrafizica, inchipuita, fara legatura cu realitatea mecanismului gravitatiei. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 07 Dec 2022 12:47 ----------------------------------- Domnule Gheorghe, Faptul ca raspunsul meu nu va convine, nu inseamna ca nu v-am dat un raspuns. pentru a spune hotarat daca ecuatia de camp explica si descrie exact mecanismul gravitatiei sau este doar o formula metrafizica, inchipuita, fara legatura cu realitatea mecanismului gravitatiei. Exact nu, dar legatura cu realitatea are. Ori nu vreti, ori nu puteti sa ma lamuriti. Numai dumneavoastra puteti sa realizati acest lucru, adica sa va lamuriti cu privire la convingerile proprii. Daca ecuatia de camp este fizica sau metafizica? Este putin din amandoua si, se pare ca, aceasta dualitate va cam da dureri de cap. In situatia asta, sunt nevoit sa caut alt specialist amabil Este suficient sa fiti putin mai amabil cu dumneavoastra. Se intampla ca veniti iar cu nebulozitate si nu ma lamuriti deloc. Dumneavoastra doriti lucruri fara efort, exceptie fac straduielile de a promova exact opusul a ceea ce afirm. ----------------------------------- gheorghe adrian 08 Dec 2022 09:05 ----------------------------------- Dl Iacob Eu cred ca nu vreti si nu puteti sa ma lamuriti, doar fiindca sunteti un fan al relativitatii si atunci este bineinteles ca nu o sa admiteti ca ecuatiile relativiste ar fi doar metafizica. Ati venit cu o idee de compromis, ca ar fi fizica si metafizica. Asa ceva nu se poate. Ecuatia de camp nu poate sa fie in acelasi timp si fizica si metafizica. Mi-am adus aminte ca cineva spunea, pe undeva ca tensorii din ecuatia de camp ar fi energii, forte si presiuni. Astfel ;G(miu,niu) este presiune (N/m^2); g(miu,niu) este forta (N), iar T(mu,niu), tensorul energie-impuls) este produsul forta ori presiune (F.p=N^2/m^2). Cu aceste dimensiuni fizice ale tensorilor din ecuatia de camp, rezulta ca toti termenii din ecuatie sunt presiuni p. Si deci ecuatia de camp este cu adevarat o ecuatie fizica. Dar asta inseamna ca analiza dimensionala, din toate articolele alea nu este corecta. Dimensiunile tensorilor de acolo nu sunt corecte. Vorba este ca dumneavoastra veniti mereu cu idei nebuloase, pe dinafara subiectului si nu lamuriti nimic, avand convingerea ca ati lamurit subiectul. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 08 Dec 2022 10:02 ----------------------------------- Eu cred ca nu vreti si nu puteti sa ma lamuriti, doar fiindca sunteti un fan al relativitatii si atunci este bineinteles ca nu o sa admiteti ca ecuatiile relativiste ar fi doar metafizica. Domnule Gheorghe, Ecuatiile relativiste sunt doar un pretext, dumneavoastra va simititi agasat de ideea care conduce la astfel de ecuatii, de faptul ca nu va puteti lamurii "de ce spatiul si timpul nu sunt imuabile?". Ati venit cu o idee de compromis, ca ar fi fizica si metafizica. Asa ceva nu se poate. Ecuatia de camp nu poate sa fie in acelasi timp si fizica si metafizica.. Ideea e ca, ecuatiile implica niste idei, niste trimiteri comune ambelor metode de cercetare. Cu aceste dimensiuni fizice ale tensorilor din ecuatia de camp, rezulta ca toti termenii din ecuatie sunt presiuni p. Cu putina imaginatie ar putea fi si forte, impulsuri, acceleratii .... Dimensiunile tensorilor de acolo nu sunt corecte. Pentru ca, ancorat de relicve, intr-un naufragiu virtual, programat si intretinut chiar de dumneavoastra, nu ati luat in serios ideea mea conform careia, dimensiunile sunt variabile active si nu doar inchipuite, sunt specifice unor planuri posibile ale observatiei, au acelasi "narav" (comportament) si "blanuri" (aspecte) diferite. Vorba este ca dumneavoastra veniti mereu cu idei nebuloase, pe dinafara subiectului si nu lamuriti nimic, avand convingerea ca ati lamurit subiectul.Fara contraargument, nimic nu poate fi catalogat ca fiind in afara subiectului. ----------------------------------- nobody 08 Dec 2022 12:21 ----------------------------------- Deci tot sustii ca "Dar kg.m este =Lm= lucrul mecanic =Energie" ? Apoi te autocontrazici cu "Dupa cate stii Lm= F.d" Adica "kg.m" este "N.m" ... las-o dreq de demonstratie aberanta. Da pentru ca masa nu exista daca asupra ei nu actioneaza nici o forta. Deci kilogramul ala kg= F/a este forta impartita la acceleratie. Mai bine ti-ai da seama ca cand F=0 => a=0 => m=0/0, ca cat o fi si 0/0. Chiar si asa, daca calculezi niste limite iti da ceva de genul m=m, nicidecum zero. Formula m=F/a are o conditie (restrictie) matematica, adica un domeniu de definitie, pentru ca este transformata din definitia fortei din principiul al II-lea al mecanicii lui Newton: F=ma prin diviziune la a, doar cand a este diferit de 0. Si aceasta definitie a fortei are o conditie fizica pentru ca este derivata din variatia impulsului si a vitezei in timp p=mv. Conditia derivatei: masa trebuie sa fie invariabila in timp. Chiar si principiul in sine are o conditie existentiala: se aplica la un corp cu masa m (diferita de zero, evident). ----------------------------------- IACOB DUMITRU 08 Dec 2022 16:49 ----------------------------------- Masa este un numar. F=ma este o formula eficienta in camp grafic, o observatie specifica planului macro, planului gravitational. Nu exista masa de repaos pentru ca nu exista repaos. La nivel micro, masa este o adimensiune, un numar, numar de actiuni elementare, corelate intr-o insiruire, intr-o relatie ce scoate in evidenta ideea de stabilitate, de conservare. La nivel macro, masa este determinata de un cumul de relatii promovate la nivel micro. Aportul relatiilor dezvoltate in camp electric este preluat, predat nivelului macro si implicit campului gravitational. Un mar, oricare ar fi el, aflat in repaos, in pom, ascunde miscare, activitate apropiata de viteza maxima a luminii, ascunde si conserva acceleratii specifice campului electric. ----------------------------------- gheorghe adrian 19 Iul 2023 06:51 Un link pentru forumul de;-cercetare- ----------------------------------- Dl CAdi Am vazut ca ai multe contributii teoretice la forumul de :-cercetare-. M-am gandit sa te rog pe dumneata sa postezi, in pagina lor, linkul care duce la cartea mea pusa pe internet, ca sa fie pe forum o lucrare cu adevarat de cercetare. L-am rugat intai pe dl Virgil, sa posteze linkul. Dar vad ca nu l-a postat. Si am cumva impresia ca s-ar putea sa il deranjeze, ca ii fac o concurenta. Dar cartea mea este doar de fizica teoretica si nu are nicio legatura cu astronomia. Link-ul este acesta: https://drive.google.com/file/d/1HxI9IWXuxdCgXCiVkXIOFq_9MC_zzs0O/view?usp=sharing ----------------------------------- catalin dumitru 19 Iul 2023 12:01 ----------------------------------- Domnule Adrian , domnul CAdi e în concediu pe termen nelimitat . Poate apare iar pe aici sub alt nume și vă caută în privat . Până atunci , "Priviat" ! ----------------------------------- nobody 19 Iul 2023 20:28 ----------------------------------- Domnii respectivi sunt ocupati la privata, dar nu in privat, din pacate. https://cercetare.forumgratuit.ro/t3285-demonstratie-matematica-ca-nu-suntem-creierul Iar dupa 'privet' se zice 'do svidaniya', asa e frumos. :) P.S. Link-ul de mai sus poate dauna grav sanatatii. ----------------------------------- gheorghe adrian 20 Iul 2023 10:13 link catre lucrare de cercetare teoretica de fizica. ----------------------------------- Dl Catalin Mesajul dumitale m-a surprins. Eu ma asteptam la un raspuns de la dl CAdi. Eu m-am adresat lui Cadi fiindca am vazut ca are niste postari recente pe pagina de la:-cercetare-, unde a deschis si niste topicuri cu idei elementare de esente fizice. A pus problema miscarii si problema inertiei. Candva am fost preocupat si eu de esenta fizica a acestor concepte. Si am crezut ca este atras cumva de cercetarea fizica, de cercetarea esentei fizice a conceptelor. De aceea m-am gandit ca dumnealui ar putea fi amabil sa posteze link-ul la care se afla postata lucrarea teoretica integrala imaginata de mine. O lucrare foarte eretica, cu idei originale si neconforme cu sistemul teoretic actual al fizicii. Judecatile mele de acolo nu se potrivesc de loc cu judecatile savantilor nostri. Si de aceea savantii nostri, foarte conservatori, snobi , obedienti, comozi si total dezinteresati, o resping categoric apriori fara nicin efort de examinare cu competenta profesionala. ----------------------------------- catalin dumitru 20 Iul 2023 11:59 ----------------------------------- Domnule Adrian , asta avem , cu asta defilăm ! Nici un profet nu e bine primit în țara lui :cry: :( :? :x :evil: :mrgreen: !! ----------------------------------- valy 20 Iul 2023 12:05 Re: link catre lucrare de cercetare teoretica de fizica. ----------------------------------- ..Si de aceea savantii nostri Pana la urma adevarul fizic va iesi la lumina, cu sau fara aprobarea sau examinarea savantilor competenti. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 21 Iul 2023 10:06 ----------------------------------- Lumina si inturnericul, adevarul si minciuna sunt versatile. In general, un snob "presteaza" bune maniere, contribuie, pe cat posibil, atat la conservarea, la sporirea starii materiale cat si a starii spirituale. Prin stradaniile sale, deopotriva semnificative si insuficiente, din punctul meu de vedere, domnul Gheorghe exprima viziunea unui intreg in care spiritualul este absent, un fel de adevar fara adevar, un fel de lumina fara lumina.