----------------------------------- jimao22 30 Noi 2019 22:22 Reflector CASSEGRAIN clasic ----------------------------------- Se vinde un Cassegrain clasic, facut in regim DIY. Arata foarte bine si optica este foarte buna. Diametrul oglinzii este de 150 mm si focala in jur de 3 m. Este un telescop perfect pentru planete. Focuserul nu este chiar cel mai de soi, dar poate fi schimbat usor. era in intentia mea sa fac acest lucru, doar ca lipsa acuta a timpului nu mi-a permis asta. Pretul sau este 600 lei. Este un pret modest pentru o scula foarte buna. ----------------------------------- jimao22 01 Dec 2019 16:33 ----------------------------------- Are in dotare un papuc pentru finder (pe care nu il avea cand l-am primit) si o sina vixen shop-made. Daca cel care vrea sa il ia, cumpara si focuserul din topicul de aici, postat tot ieri, il voi ajuta sa faca adaptarea acestui focuser pe telescop (ceea ce doream eu sa fac si nu am putut din lipsa de timp). Acest lucru il voi face insa in vacanta dintre Craciun si 10 ianuarie, daca nu e graba mare. ----------------------------------- jimao22 02 Dec 2019 20:59 ----------------------------------- Focuserul s-a dat, deci serviciul de care vorbeam mai sus dispare. Telescopul are pretul redus la 550 lei. ----------------------------------- jimao22 09 Dec 2019 19:12 ----------------------------------- Up ----------------------------------- jimao22 10 Dec 2019 20:39 ----------------------------------- Telescopul este vandut.