----------------------------------- Cristian F 08 Noi 2019 19:37 Tranzitul lui Mercur ----------------------------------- Nu stiu daca sectiunea e cea potrivita. Pe data de 11/11/2019 la ora 14:00 Mercur va tranzita prin fata Soarelui deci pentru cei care detin filtre solare lunete solare recomand . Doar cei care detin cu soarele nui de joaca ----------------------------------- iulian90 09 Noi 2019 08:16 ----------------------------------- Multumim pentru anunt. Este un eveniment destul de rar, care se repeta odata la cativa ani, a mai fost un tranzit al planetei Mercur in 2016, dar atunci vremea nu prea a cooperat cu noi. Am atat filtru solar pentru telescop 114/900mm cat si prisma Herschel pentru luneta, pentru observarea Soarelui si a tranzitului lui Mercur, sper sa fie vreme senina. :) ----------------------------------- tudor 09 Noi 2019 08:43 ----------------------------------- Mai era deja un topic deschis! Dar multumim de reamintire! http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=191065#191065 ----------------------------------- Cristian F 09 Noi 2019 13:09 ----------------------------------- Imi pare rau dar nu am observat . Presupun ca un moderator poate uni cele 2 subiecte Multumesc ----------------------------------- zoth 10 Noi 2019 11:25 ----------------------------------- Stie cineva daca in Bucuresti se organizeaza evenimentul? Cer senin! ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Noi 2019 13:39 ----------------------------------- Da Silviu ,vor avea loc la Bucuresti observatii organizate ale tranzitului lui Mercur ,organizator Catalin Beldea de la ''Stiinta si Tehnica''. Serverul nu ma lasa sa fac copy/paste al mesajului sau ,asa ca il postez ca poza. La Arad ,membrii ai Astroclubului Galaxis vor face observatii ale tranzitului de la Maltaret ,Padurea Ceala,organizator Armand Popa. https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/11/trecerea-lui-mercur-prin-fata-soarelui.html Cer senin tuturor ,Mircea ----------------------------------- zoth 10 Noi 2019 16:02 ----------------------------------- Super!! Multumesc Mircea :) Voi incerca sa merg. De pe forum mai vine cineva la acest eveniment? ----------------------------------- valy 10 Noi 2019 16:48 ----------------------------------- In Bucuresti va fi aproape senin maine, tranzitul incepe aprox. la 14:30 (primul contact). Din pacate montura are nevoie de 12V de la masina, deci nu cred ca merge sa vin pe terasa de la mall,...sau merge? ----------------------------------- zoth 10 Noi 2019 17:25 ----------------------------------- ...sau merge? Normal ca merge! Ne vedem acolo! Altcineva mai vine? ----------------------------------- tudor 10 Noi 2019 21:37 ----------------------------------- Incerc sa vin si eu! Daca nu o sa am timp sa vin, o sa-mi montez telescopul undeva pe o strada indreptata spre S-V si o sa fac niste poze! ----------------------------------- valy 10 Noi 2019 22:58 ----------------------------------- Vin. Deci sa inteleg ca este sus, la ultimul etaj al parcarii? ----------------------------------- zoth 11 Noi 2019 12:08 ----------------------------------- Tudor, Vali, ne vedem acolo! Sper sa mai vina si altii .. Cer senin! ----------------------------------- Kirk Spock 11 Noi 2019 14:39 ----------------------------------- Un stream pt cei ce nu avem alta varianta de a urmari evenimentul: https://www.youtube.com/watch?v=Fzcmd_KQpEw&feature=youtu.be ----------------------------------- valy 11 Noi 2019 16:43 ----------------------------------- Am fost, a fost: ----------------------------------- Herr_Alien 11 Noi 2019 16:54 ----------------------------------- Am fost, a fost: Fix pe C2. Ai notat cumva si ora? ----------------------------------- valy 11 Noi 2019 17:13 ----------------------------------- Nu cred ca este foarte relevant, erau turbulente, C2 apare pe mai multe cadre. Probabil s-a intamplat conform calculelor :) Avand in vedere ca nu ne grabea nimeni am incercat si cu TV5x pus pe ED-ul 80/600: ----------------------------------- Klaus von Burg 11 Noi 2019 17:46 ----------------------------------- SW150/750, FiltruSolar Baader, ExploreScientific3x, Canon EOS300D, EQ5GoTo ----------------------------------- zoth 11 Noi 2019 18:42 ----------------------------------- In bucuresti la (Pall) Mall Vitan miscarea a fost foarte slaba, am fost eu, Valy si binisor mai tarziu de C2 a aparut Vicu. Atat si nimic mai mult. Intamplarea a facut sa nimerim prima data terasa de la ultimul nivel (terasa oficiala) unde era Tavi impreuna cu inca doi bursuci. Am dat sa ne instalam in zona insa Tavi ne-a zgornit pe terasa de mai jos, cica l-am putea deranja cat timp face capturi la Soare ... Am inghitit galusca si ne-am mutat pe terasa de mai jos unde pana la urma a fost mai bine ca nu ne-au deranjat nici copiii, nici altcineva. Doar doi popandai rataciti ne-au intrebat de magazinele care vand telescoape. Cerul nu a fost sticla dar tranzitul sau fragmentul de tranzit pe care l-am urmarit s-a observat bine si la final am plecat multumit. ----------------------------------- valy 11 Noi 2019 18:48 ----------------------------------- Hai ca a fost bine, pentru o iesire la terasa la mall a fost ok, oricum fiind mai la E am vazut primii C1 si C2 fata de terasa oficiala 8) ----------------------------------- tudor 11 Noi 2019 22:33 ----------------------------------- Pe mine nu m-a lasat organizatorul sa-mi instalez obiectivul decat cu 5 minute inainte de primul contact si cand am ajuns pe terasa deabea am avut voie sa-l salut pe Tavi si am si fost trimis undeva mai in spate! Asa ca am instalat totul rapid in 3 minute, undeva in spate ca sa nu deranjez pe nimeni! A fost poate mai bine ca mi-am vazut de treaba mea singur. Vedeam grupul de oameni de la distanta, nu am putut vorbii fugitiv decat cu Tavi si cu Vicu, si imi pare rau ca nu am putut vorbii cu ceilalti! Defapt organizarea era doar pentru un grup de copii si nu si pentru cei ce au venit, la fel ca mine, cu instrumentele lor si cu gandul de a vorbii cu colegii de pe forum! Timp de doua ore doar 5 minute m-am despartit de teleobiectivul meu, ca sa ma duc pana la Tavi unde am vazut un Soare portocaliu cu un Mercur foarte clar prin luneta cautatoare 10x. Dar am fost observat de catre organizator si trimis la loc imediat ca sa nu las instrumentul meu nesupravegheat cu copii in preajma! Din cauza raspunderii pentru vederea copiilor atmosfera pe terasa era tensionata! Dar cerul a fost mare pentru toti asa ca atasez si eu mai jos capturile mele! Este pentru prima data cand vad pe Mercur. Am folosit filtru solar Baader cu Maksutov 1000mm f10 (echivalent 2000mm pe format full frame) cu un Olympus Pen F, montura Skywatcher AZ-GTI ----------------------------------- valy 12 Noi 2019 00:50 ----------------------------------- Pai noi eram juma de etaj mai jos, nu ne-ai vazut? Ne-am organizat la liber. ----------------------------------- tudor 12 Noi 2019 07:51 ----------------------------------- Nu v-am vazut! :cry: Eu am crezut ca poate sunteti prin grupul de copii! Daca stiam ca erati jos coboram si eu si "ma instalam" cu voi! ----------------------------------- Armand Popa 12 Noi 2019 10:54 ----------------------------------- Am iesit si noi cu colegii de la astroclubul Galaxis din Arad. Am reusit sa observam prima jumatate de ora a tranzitului si ultimile 5 minute inainte de apus. Suntem fericiti ca macar am vazut si noi ceva:) Mai multe poze aici: https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/11/observarea-tranzitului-lui-mercur-peste.html ----------------------------------- Herr_Alien 12 Noi 2019 13:27 ----------------------------------- Am citit articolul, mi-a placut solutia gasirii soarelui cu RDF. Intamplator exact acelasi lucru am facut si eu. Dupa aia, ca sa imbunatatesc pozitia, scoteam ocularul si 'admiram' imaginea din planul focal; ajustam apoi din tijele de miscare fina pana cand soarele 'disparea' in spatele imaginii secundarei, secundara in care se reflecta ochiul meu. ----------------------------------- starbuck 13 Noi 2019 02:41 ----------------------------------- Tranzitul lui Mercur l-am capturat in conditiile dificile in care Soarele se vedea mai mult ca o pata luminoasa prin nori, uneori aratandu-se pentru cateva secunde. Am folosit un filtru Thousand Oaks Type 2+ de sticla pe 4" pozitionat off-axis pe RC 6" F/9. Imaginea atasata a fost realizata prin proiectie afocala cu un ocular BCO 10mm si o camera compacta Canon A490. Filtrul de sticla TO Type 2+ ( https://cloudbreakoptics.com/collections/thousand-oaks-2/products/white-light-solar-filter-2 cu rezultate similare prismei Herschel ) a asigurat chiar si in conditiile mentionate un nivel de detalii peste asteptari. Procesarea a scos in evidenta chiar si corona fierbinte de aproximativ 20 000 de grade C a lui Mercur unde la un zoom usor se pot vedea detaliile fundalului solar distorsionate de caldura imensa existenta in vecinatatea planetei. ----------------------------------- starbuck 15 Noi 2019 03:28 ----------------------------------- Am atasat imaginea anterioara cu niste modificari legate de renuntarea la o mare parte a zonei din stanga a fundalului ceresc. Acolo era o distributie neuniforma a luminii difuze generata de stratul de nori care nu prea se impaca cu procesarea aplicata Soarelui si din aceasta cauza nu am vrut sa lucrez cu regiuni in layere delimitate manual. Nu a fost o captura usoara dar considerand conditiile slabe de vizibilitate sunt multumit de detaliile lui Mercur si ale Soarelui. ----------------------------------- Teo B01 17 Noi 2019 21:07 Ploiesti ----------------------------------- Cam asa sa observat scuze pentru intarziere ----------------------------------- Teo B01 17 Noi 2019 21:24 ----------------------------------- Mai aproape ----------------------------------- starbuck 17 Noi 2019 22:39 ----------------------------------- Foarte fain ! Cred ca se poate si un crop mai mare pe Mercur care sa cuprinda zonele de contact C1 si C2, preferabil fara zoom ulterior daca permite rezolutia. Eu am folosit o magnificatie de 137x si avut 10 mpx de unde sa selectez ce doresc. La dimensiunea maxima a imaginii am vazut detaliile lui Mercur si am decis sa selectez numai zona de tranzit pentru acele detalii. ----------------------------------- Teo B01 17 Noi 2019 23:08 ----------------------------------- Din pacate C1 si C2 nu au fost prinse in filmare ----------------------------------- starbuck 18 Noi 2019 07:08 ----------------------------------- Deci ai lasat orientarea imaginii de la captura directa. Pai e bun si C3 :)... Eu am facut cropul respectiv pe Mercur deoarece tranzitul mi s-a parut mai mult un eveniment planetar decat unul solar avand in vedere cat de scump este Mercur la vedere in mod normal. ----------------------------------- Teo B01 18 Noi 2019 10:25 ----------------------------------- Prima experienta cu un asfel de fenomen, am fost surprins de dimensiunea infima a lui Mercur (ma asteptam sa fie mic, dar nici asa :cry: ) ----------------------------------- Teo B01 18 Noi 2019 10:57 ----------------------------------- Dupa putina prelucrare ----------------------------------- starbuck 18 Noi 2019 11:44 ----------------------------------- Se pare ca ai folosit aceeasi magnificatie ca mine. Oricum cred ca acesta este nivelul minim de detaliu pe care il astept eu cel putin de la o planeta in tranzit. E chiar pacat sa fie mai putin de atat considerand raritatea evenimentului dupa cum spuneam anterior. ----------------------------------- tudor 18 Noi 2019 11:58 ----------------------------------- La poza mea mai mare, cine vrea, poate folosi cu increderea lupa de marire pentru a vedea pe Mercur mai detaliat :) ----------------------------------- starbuck 18 Noi 2019 14:06 ----------------------------------- Intr-adevar, lupa furnizeaza cel mai accesibil zoom optic :). Oricum merita efortul asupra punctului numit Mercur raportat la discul Soarelui. Se mai practica stilul cu fereastra de zoom si nota descriptiva asupra unei regiuni mici dar e mai fain sa-l vezi pe Mercur asa in plina glorie solara :). ----------------------------------- Teo B01 18 Noi 2019 14:45 ----------------------------------- Da Un alt moment ----------------------------------- starbuck 18 Noi 2019 18:07 ----------------------------------- Acum marginea solara arata mult mai bine. As zice ca ai atins maximul de potential de procesare la imaginea asta si arata bine. Verdele acela din fundal e un pic cam strident pentru mine dar contrastul fundalului fata de planeta este destul de mare. Eu i-as da o tenta (hue) portocalie dar asta e, fiecare cu gusturile lui :) ... ----------------------------------- Teo B01 18 Noi 2019 18:35 ----------------------------------- Multumesc , verdele nu e ales este dat de filtru doi folosit "Bader Solar Continuum" primul fiind cel solar din folie ----------------------------------- starbuck 18 Noi 2019 21:28 ----------------------------------- Cred ca a trecut ceva timp de cand n-am mai vazut imagini cu acest filtru. Am si uitat ca mai exista. Oricum filtrul Astrosolar frontal pare destul de intens ca luminozitate in primele imagini postate. E posibil sa fie din cauza suprafetei solare care e prea mare raportata la Mercur, dupa cum spuneam acesta fiind motivul de baza pentru care am facut crop. ----------------------------------- starbuck 21 Noi 2019 15:01 ----------------------------------- Am mai realizat o procesare cu accent pe Mercur si o estompare a detaliilor solare. Cred ca e suficient pentru atentia acordata acestui eveniment.