----------------------------------- Cristian F 22 Aug 2019 19:32 M31 Galaxia Andromeda ----------------------------------- Va prezint noua foto realizata cu timp de 2 serate cu Luna in medie de 85% Elaborata in Pix si Ps LRGB si Ha https://flic.kr/p/2h3AfF8 ----------------------------------- valy 23 Aug 2019 12:51 ----------------------------------- Frumos! Nu ii gasesc niciun cusur cu exceptia unei dungi verticale in zona centru-stanga. Dar ar fi fost si mai frumos daca o prindeai pe toata, iesea de poster :) ----------------------------------- Cristian F 23 Aug 2019 17:00 ----------------------------------- Merci @Valy . Acea linie creata de filtrul H-alpha si respectiv senzorului kaf 8300 care are cateva lacune ( white columns ) asa sunt numite nimic grav . Trebuia doar sa refac flat.urile pentru acest filtru dar lenea era prea mare . :lol: ----------------------------------- theogon 23 Aug 2019 17:44 ----------------------------------- Și mie îmi place foarte mult. Zic și eu ca Valy, poate reușești să faci un mozaic să încapă fascinanta ”Nebuloasa din Andromeda” ----------------------------------- Cristian F 23 Aug 2019 18:21 ----------------------------------- Merci Mihai Pentru mozaic as avea nevoie de 8 10 seri pentru a o reprinde pe toata. Aproximativ 2 seri pe sfert ----------------------------------- theogon 23 Aug 2019 20:36 ----------------------------------- Eu zic că merită efortul ----------------------------------- Cristian F 25 Aug 2019 22:05 ----------------------------------- Am incercat Mihai 2 seri la rand dar trebuie sa o alcatuiesc din 6 parti nu 4 cum credeam . Ceea ce imi este foarte dificil chiar si cu plate solving . Apoi sa alcatuiesc LRGB si Ha imi cad si ultemele fire de par care le mai am :cry: . Dificil ----------------------------------- valy 25 Aug 2019 22:30 ----------------------------------- Pai daca era simplu toata lumea facea postere cu Andromeda :). ----------------------------------- Cristian F 24 Oct 2019 08:26 ----------------------------------- Va prezint ultima achizitie la care m-am axat mai mult pe nucleul galaxiei punand impreuna cadrele precedente cu altele cu un total de 15 ore Prima reprezantand nucleul cu un contrast mai mare si mai multe detalii din centrul lui si urmatoarea si urmatoarea rezultatul la toate aceste ore Rezolutie intreaga https://www.flickr.com/photos/cristianf/48950800026/ ----------------------------------- dmtr69 24 Oct 2019 21:33 ----------------------------------- Foarte frumoasa. Felicitari!