----------------------------------- ovidiuv 19 Iul 2019 21:00 Meteor(it) peste Iasi la 9 iulie 2019? ----------------------------------- Stie sau a auzit cineva ceva despre asta? https://www.descopera.ro/stiinta/18240122-meteoritul-care-a-cazut-la-iasi-in-9-iulie-avea-8-kilograme-si-16-centimetri-diametru ----------------------------------- Stille 20 Iul 2019 08:58 ----------------------------------- Bubuitura s-a auzit bine. Nefiind fizician, nu pot sa imi dau cu parerea despre modul in care domnul Silviu Gurlui (conferentiar la facultatea de fizica UAIC) a ajuns la concluzia ca a fost vorba despre un meteor; cred ca mai simplu e de discutat direct cu el http://www.phys.uaic.ro/index.php/organizare/personal-didactic-cercetare/silviu-octavian-gurlui/ Din cate mai tin minte era o zi destul de innorata, deci pe cer nu s-a vazut nimic si nici nu prea ar fi avut cum sa se vada. ----------------------------------- 2SKY 20 Iul 2019 17:43 ----------------------------------- Un fireball are pe linga bubuitura principala , si un vuiet , cu atit mai mare cu cit creste volumul si viteza acestuia . Daca a fost doar o bubuitura la intrarea in atmosfera densa , este posibil sa se fi dezintegrat la acea explozie . Astfel se si explica unghiul de intrare ----------------------------------- nobody 20 Iul 2019 21:43 ----------------------------------- Care unghi de intrare ? ----------------------------------- valy 20 Iul 2019 22:12 ----------------------------------- S-a auzit doar in Iasi? ----------------------------------- 2SKY 20 Iul 2019 23:53 ----------------------------------- Comentind stirea si declaratiile Profesorului Silviu Gurlui , acesta specifica in articol . " A explodat la înălțime mare iar potențialele fragmente au ajuns pe Pământ fără să producă efecte însemnate pentru că nu am înregistrat vibrații în sol după cele 5 secunde de impact direct cu sunetul. Cel mai probabil a avut o traiectorie abruptă astfel că la înalțime foarte mare (peste 20 km)." ----------------------------------- tudor 21 Iul 2019 08:24 ----------------------------------- "... Cel mai probabil a avut o traiectorie abruptă astfel că la înalțime foarte mare (peste 20 km)." ... Asa suna ca din categoria: "Din punct de vedere e meteorit." :) Dar articolul original continua cu virgula nu cu punct: "Cel mai probabil a avut o traiectorie abruptă astfel că la înalțime foarte mare (peste 20 km), în plină zi, lumina produsă prin explozie a fost greu perceptibilă. În plus un corp de așa dimensiuni la distanța de 20 km nu poate fi observat deloc ușor de ochiul uman din cauza puterii de rezoluție limitată (limita este de 10 ori mai mică decât limita de detecție a ochiului uman). Posibil și alte fenomene naturale au concurat la lipsa de vizibilitate.Caracteristicile sunetului (20-120 Hz) arată clar că bubuitura a fost la foarte mare altitudine” ----------------------------------- 2SKY 21 Iul 2019 11:05 ----------------------------------- Tudor era important raspunsul si nu citarea intregului articol , asa ca am pus eu punct ,,, Daca te deranjeaza citeste originalul si citeaza tot articolul , ca nu cumva sa mai pun un punct si sa intelegi tu iarasi gresit si astfel intram in spirala fara fund . ----------------------------------- tudor 21 Iul 2019 15:45 ----------------------------------- Vroiam sa spun doar ca fara virgula citatul de mai sus nu are sens. Dupa cuvintele "astfel ca" trebuie sa urmeze neaparat o actiune, un verb. Dar daca, dupa cum ai spus, actiunea de dupa virgula nu te interesa sa o citezi, atunci citatul trebuia sa fie "Cel mai probabil a avut o traiectorie abruptă..." In nici un caz cand se da un citat nu se intervine in el, nici macar (mai ales) sa schimbi o virgula cu un punct. O virgula pusa unde trebuie poate schimba complet intelesul unei propozitii. Iata un exemplu: "Nu, exista extraterestrii!!!" si "Nu exista extraterestrii!!!" sunt doua afirmatii total opuse si diferenta vine doar de la o "amarata" de virgula. ----------------------------------- 2SKY 21 Iul 2019 16:11 ----------------------------------- fi atent , daca omul specifica clar in prima faza > "A explodat la înălțime mare iar .... Cel mai probabil a avut o traiectorie abruptă astfel că la înalțime foarte mare (peste 20 km)." Eu nu am nevoie de lamuriri , doar subiective si obiective ! acestea la tine nu apar. Imi arati tu tipul de meteorit posibil ? , marimea ? locul ? . Daca da , succes ., (Nu iti doresc sa dai de un meteorit ca nu sti cum sa te uiti la el ) ----------------------------------- Stille 21 Iul 2019 21:28 ----------------------------------- S-a auzit doar in Iasi? Si comunele din jur. ----------------------------------- MariusP 22 Iul 2019 10:54 ----------------------------------- Un raspuns de pe lista SARM: Da, un zgomot puternic la Iași pe 9.07 la ora 14:08:30. Am avut ocazia să văd o înregistrare audio, un singur peak abrupt de scurtă durată, complet necaracteristic unui meteorit. Aș zice că e un bang sonic. ----------------------------------- valy 22 Iul 2019 14:48 ----------------------------------- https://www.digi24.ro/stiri/explicatii-pentru-meteoritul-de-la-iasi-cercetator-explozia-este-echivalenta-cu-400-kg-de-exploziv-tnt-1161529 Se pare ca a mai fost ceva similar tot in Iasi acum cativa ani, probabilitatea ca de doua ori sa se intample acelasi tip de fenomen (boom sonic pe baza de meteorit) in acelasi loc cred ca este relativ mica: https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/bubuitura-din-iasi-un-a-boom-sonica-provocat-de-un-avion-sau-un-meteorit--129739.html ----------------------------------- 2SKY 22 Iul 2019 19:30 ----------------------------------- Si ar fi si faptul ca ambele explozii au fost produse ziua , si mai putin probabil sa fi fost meteor . Daca zgomotul /unda de soc ar fi de natura militara , ar trebui sa despagubeasca ....si astfel va trece ca neidentificat .