----------------------------------- Calin Daniel 09 Iul 2019 12:48 achizitie telescop ----------------------------------- Salut ! care este cel mai bun telescop (computerizat) pe care il pot achizitiona pana in 5.000 lei ! Multumesc ! ----------------------------------- Rhemaxos 09 Iul 2019 12:56 ----------------------------------- Toate sunt bune daca au optica de calitate, intrebarea ar fi care se poriveste nevoilor si asteptarilor tale. Eu, de exemplu, mi-am cumparat anul trecut un newtonian de 10 inch si am descoperit desul de repede ca nu are doar calitati. M-am bucurat de imaginile foarte frumoase si detaliate pe care le ofera de cateva ori, dupa care am inceput sa-l folosesc din ce in ce mai rar. Este greu de carat, ocupa un sfert din masina, nu poate fi utilizat din balcon si este un instrument sensibil la lumina parazitara in oras. Recent am cumparat o luneta de 4 inch. Nu se apropie de nivelul de detalii oferit de newtonianul de 10 inch dar , spre deosebire de acesta, poate fi folosita mult mai des. ----------------------------------- saiph 09 Iul 2019 12:57 ----------------------------------- Intrucat nu am alte indicii, am sa banuiesc ca vrei un azimutal go-to pt vizual planete si deep sky. Probabil un catadioptric de 6" pe montura azimutala motorizata/automata, cu telecomanda, ar fi ceea ce cauti. [url=https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-NexStar-6-SE-150/1500-GO-TO-z-baz%C4%85-40-000-obiekt%C3%B3w-teleskopy-1603.html]Pe aici cam in jurul pretului mentionat se gaseste; probabil si in tara situatia e cam la fel. Daca vrei second hand, ai putea gasi si un C8, cred. Trebuie sa cauti si sa ai rabdare sa apara ocazii :) ----------------------------------- Rhemaxos 09 Iul 2019 13:00 ----------------------------------- Imi cer scuze pentru indiscretie dar mi-am permis sa caute mesajele postate pe profilul tau. Vad ca ai vandut mai multe catadioptrice go-to pana acum, inclusiv unul de 8 inch. Ce n-a fost bine la ele? ----------------------------------- saiph 09 Iul 2019 13:09 ----------------------------------- A, chiar :) si ai dat un C8 AZ goto in jurul sumei mentionate. Ce coincidenta. Deci n-am fost prea pe langa. Ti s-a facut dor de el, este? :) ----------------------------------- Calin Daniel 10 Iul 2019 11:36 ----------------------------------- Da am avut un c8 ! Vreau sa știu dacă se poate ce sa aleg dinre un C8 Comp și un dobson 254/1200 go to flextube ----------------------------------- saiph 10 Iul 2019 11:51 ----------------------------------- Pai cu dobul smart de 10" cam sari din buget. In mod normal, ca sa fii sigur ca nu ratezi nimic, mergi pe bine-cunoscuta "lege" in astronomia observationala - apertura :) si-ai incheiat discutia. Mai tai de la bugetul de vacante, imbracaminte si inghetata cateva luni bune si te-alegi cu un super telescop. ----------------------------------- Rhemaxos 10 Iul 2019 22:12 ----------------------------------- Vreau sa știu dacă se poate ce sa aleg dinre un C8 Comp și un dobson 254/1200 go to flextube Am eu dobsonianul respectiv dar fara go-to (momentan, cel putin). Daca ai o curte suficent de mare poate fi folosit fara probleme ca telescop unic. Daca vrei sa-l folosesti (si) din balcon, va fi aproape imposibil. De asemenea când il cari de la masina si inapoi trebuie sa il separi de montura. Nu pare mult 30 kg dar nu stiu cum se repartizeaza greutatea aceea ca te rupe la spate. Fara gluma, daca vrei sa-l cari intreg risti sa faci hernie.