----------------------------------- Thrust 12 Iun 2019 14:17 Hello! ----------------------------------- Hello everyone! Acum doua luni am decis sa investesc in primul telescop. M-am aruncat intr-un domeniu extraordinar de vast si as dori sa am acces la informatiile de pe acest forum pentru a nu reinventa roata. Inca nu stiu daca doresc sa ma duc spre astrofoto (DSO sau sistemul solar) dar cu siguranta doresc sa investesc timp si resurse in activitatea aceasta. As dori sa particip la conversatiile tehnice si sa impart rezultatele observatiilor mele cu alti utilizatori. As dori sa folosesc sectiunea de vanzari a forumului pentru a-mi extinde ocazional echipamentul sau pentru a vinde elemente nefolosite comunitatii. Bine v-am gasit :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iun 2019 14:52 ----------------------------------- Bine ai venit Thrust ! Iti urez succes in hobby-ul astronomic. Ma bucur ca doresti sa participi la discutii , te rog sa te consideri invitat la sectiunile de ''Observatii''. Ce fel de telescop ai achizitionat ? Toate cele bune ,Mircea ----------------------------------- Erwin 12 Iun 2019 17:02 ----------------------------------- Bine ai venit, Sunt multe topicuri interesante pentru începători, desigur poți întreba dacă ai nedumeriri, suntem aici să ajutăm. Așa cum și noi am fost odată ajutați de alții mai avansați. Câteodată și de la începători am aflat lucruri utile pentru că au experimentat lucruri pe care noi nu le-am făcut. E bine să te documentezi temeinic înainte de a "te arunca" la astrofoto pentru că necesită investiții serioase de timp și bani ca să poți realiza ceva notabil. Spor la studiu și la observații! Cer senin! ----------------------------------- Matrixul 12 Iun 2019 18:07 ----------------------------------- Bine ai venit ! Uite de exemplu. eu am citit TOATE topicurile forumului, nu e zi in care sa nu intru sa vad ce se mai scrie ! Dar am ramas tot incepator la nivelul observarii minunilor ceresti...