----------------------------------- V. Istvan 01 Iun 2019 16:50 Soft pentru timelapse ----------------------------------- Salutare! Ce soft puteți recomanda pentru a realiza timelapse din serii de jpg-uri? E vorba de un calculator desktop, cu sistemul de operare Windows 7, pe 64 biți. Pentru început, merge și o variantă gratuită. ----------------------------------- 2SKY 01 Iun 2019 21:39 ----------------------------------- Cite minute va avea timelapseul ? Eu am folosit mai multe softuri de editare online , acestea unele au limita ..5minute , altele zeci de mega . Pentru jpg acesta parca monteaza pina la 5min . Trebuie atentie la setari , ca are efecte de rotire a imaginii si in oglinda iar acestea apar la final . https://video.online-convert.com/convert-to-mp4 ----------------------------------- V. Istvan 01 Iun 2019 21:52 ----------------------------------- 5 minute e arhisuficient deocamdată. Limită de cadre pe secundă? Ar fi bine să pot urca până la 25/sec. În primă fază, m-am orientat spre gif-uri, dar nu vreau să mă limitez la aceștia. ----------------------------------- 2SKY 01 Iun 2019 22:07 ----------------------------------- Eu parca am ales 10sec , e in functie de cite imagini ai si cit vrei sa ramina fiecare + lungimea finala a clipului ----------------------------------- valy 01 Iun 2019 22:23 ----------------------------------- Virtualdub. ----------------------------------- V. Istvan 01 Iun 2019 23:07 ----------------------------------- Am făcut un test cu Online Convert, să transforme JPG-uri în GIF. Din 10 JPG-uri mi-a făcut 10 GIF-uri nemișcate. ----------------------------------- 2SKY 01 Iun 2019 23:36 ----------------------------------- Deci accepta multe formate de intrare si iesirea este MP4 , adica ce accepta si YOU TUBE si alte siteuri media . Daca ai mai multe clipuri format MP4 , e mai usor sa le montezi intr-un singur film tot MP4 sau DVD ----------------------------------- V. Istvan 10 Sep 2019 13:05 ----------------------------------- O altă întrebare. Ce soft se poate folosi pentru tuning-ul unui Canon 450D, în scopul ca să aibă și funcția de intervalometru? Magiclantern oferă așa ceva, dar pentru alte tipuri Canon. Știu că se găsesc intervalometre de cumpărat, dar deocamdată caut soft. ----------------------------------- valy 10 Sep 2019 19:53 ----------------------------------- Din PC nu il poti controla, sau vrei soft sa meaga direct pe el? CHDK ai verificat? ----------------------------------- V. Istvan 10 Sep 2019 20:02 ----------------------------------- Vreau soft care să meargă direct pe el. Magiclantern oferă așa ceva, cineva mi l-a recomandat. Însă tocmai pe tipul pe care îl am nu există variantă disponibilă.