----------------------------------- Armand Popa 02 Mai 2019 19:09 Cutiuta pentru oculare ----------------------------------- O varianta de cutie pentru oculare, sub 1 Ron. Se gaseste la orice farmacie si exista 2-3 modele (urocultor) ----------------------------------- Dbird 03 Mai 2019 19:12 ----------------------------------- Superba idee! :D Exista loc pe fundul cutiei si pe capac sa putem lipi un strat subtire de burete? ----------------------------------- Armand Popa 03 Mai 2019 20:39 ----------------------------------- in general ramane, acuma depinde de ocular. De exemplu pt super plossl de 25mm nu e bun, olular de 6mm plossl intra 2 :) ----------------------------------- FlorinC 04 Mai 2019 12:29 Idee ----------------------------------- Super idee ! Am cateva oculare la care nu am nici capace si le tin in pungi. Multumesc Armand. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Mai 2019 14:21 ----------------------------------- Azi a trebuit sa cumpar niste apa minerala asa ca am trecut si pe la ''marmacie'' si am cumparat sase cutiute (3+3) ca cele recomandate de Armand. Felicitari Armand si multumesc pentru excelenta idee ! Acum ar fi fain sa gasim o ''cutiuta'' in care sa putem proteja si noul nostru dobsonian de 305mm ! :D Mircea ----------------------------------- Erwin 05 Mai 2019 00:48 ----------------------------------- Într-adevăr, am și eu o astfel de cutiuță în care țin un ortoscopic. Mai am oculare ce ar încăpea, trebuie să iau câteva. Am mai folosit și cutiuțe de medicamente iar capacele de spray nivea ce se găseau odată se potrivesc pentru piciorul de 1.25". ----------------------------------- theogon 06 Mai 2019 17:02 ----------------------------------- În plus pentru cei care au folosit Diavit exista cutii (netransparente) cu dimensiunile interioare fi= 50,5mm si G=76 mm care sunt mai mari decât cele semnalate de Armand (fi=35 mm, G=62 mm), însă pentru ocularele uzuale ultimile mi se par mai practice. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Mai 2019 17:14 ----------------------------------- Azi am mai luat 10 cutiute ca cele recomandate de Armand , varianta mai mica. Si de ani de zile sunt cu ochii pe capacele de sprayuri ,dupa cum recomanda Erwin. Multumesc ,Mircea PS : pentru asa ceva ne-am inscris pe forum , nu pentru cearta si scandal. Ce bine ar fi ca toata lumea sa priceapa ca ''cei multi si blanzi vor mosteni pamantul''... Pana la urma asa va fi ! ----------------------------------- Armand Popa 06 Mai 2019 17:50 ----------------------------------- acuma caut cutiuta pentru ocular de 2" :) ----------------------------------- FlorinC 07 Mai 2019 00:28 Cutie ----------------------------------- Pentru 2"...??? Poate or fi facut speciale si pentru...coprocultura...??? Ma gandesc ca or fi probabil mai mari... Nu ?... ----------------------------------- Erwin 07 Mai 2019 09:06 ----------------------------------- Nu sunt mai mari, se folosesc tot aceleași, că nu trebuie să te duci cu toată "producția", doar cu mostre! :D