----------------------------------- Mera Petru 06 Apr 2019 08:53 Cer profund: oculare de 2, sau de 1,25 ----------------------------------- Neata buna grup si pofta buna la cafea care nu lucrati :lol: 8) . As vrea sa-mi achizitionez vreo doua oculare bune pentru cer profund, nebulose, galaxi etc .... stiti voi mai bine de cat mine la ce ma refer :D :D . Dar nu stiu care sunt mai bune. Din cate am citit pe forumuri cele de 2, pentru ca intra mai multa lumina ( este adevarat)??, sau diferenta e destul de mica, si cu un ocula bun de 1,25 e la fel. As dori pararea celor care aveti,sau a-ti incercat de 2, cat si de 1,25. Gracias :P ----------------------------------- Armand Popa 06 Apr 2019 09:09 ----------------------------------- salut. Eu la inceput foloseam un super ploessl de 25mm pe standard de 1.25 pt DSO si il folosesc si acuma. Nu am ce ii reprosa. Am vazut o groaza de obiecte dso cu acesta. Succes ----------------------------------- Mera Petru 06 Apr 2019 09:39 ----------------------------------- Il am si eu cel super plossl de 25. Ma gandeam ca un ocular de 2 de calitate alta, o sa-l depaseasca cu mult. ----------------------------------- Armand Popa 06 Apr 2019 11:09 ----------------------------------- cred ca e mai important ochiul format dupa orele petrecute la ocular. Am comparat si eu ocularul de 2 vs 1.25. Este diferenta, dar din puctul meu de vedere diferenta este de comoditatea observarii in primul rand. Dar cel mai bine incearca sa te lipesti de vreun grup de astroamatori care ies la observatii. asa poti cel mai bine compara instrumente/oculare si ce o mai fi :)