----------------------------------- Dbird 25 Mar 2019 19:59 Adaptare trepied Sokkia ----------------------------------- Trepied-urile aferente statiilor topo, nivelelor etc. Sokkia au marele avantaj de a fi foarte solide si foarte bune pentru a fi utilizate in astro. Dat fiind ca toate trepied-urile respecta acelasi standard, ceea ce va voi arata este valabil pentru oricare din ele. Deci in afara de trepied am cumparat un sistem de prindere semiautomat pentru aparate foto cu sina asamblabila pe o sanie (Sistem Prindere Quick Release pentru Manfrotto / Benro / Miliboo) si un cap de montura ... puteti folosi orice cap doriti, eu am folosit unul mai ieftin dar cu 3 grade de miscare si 5Kg capacitate (Cap panoramic Omegon Titania 3D 500). Se demonteaza placa superioara a trepiedului Sokkia, se aseaza sania pe ea, se traseaza cu atentie cele 4 gauri. Se gauresc (am folosit suruburi cu cap zenc metric 4) si se monteaza sania ferm. Vezi poza 1.jpg. Apoi se scoate surubul care tine bratul de prindere a sinei, se scoate arcul , se scoate bratul. Se monteaza putin invers respectiv se pune intai arcul , apoi bratul si apoi se se insurubeaza surubul de prindere. Acum bratul lucreaza ca un sistem de ambreiaj. Ca sa strangem ghiara de blocare, apasam in brat in sensul sagetii verzi (Poza 3.jpg) pana intra in piulita de actionare, se strange si se elibereaza bratul. Pentru desfacere se apasa iar bratul in sensul sagetii verzi pana se cupleaza si se desurubeaza cate jumate de tura binenteles. Pe capul monturii la baza se va prinde sina aferenta saniei. Si acum avem un sistem montura semiprofi pentru binoclul sau telescopul nostru. Avantajul este obtinerea unui sistem montura pe un trepied foarte solid (se gasesc second hand ieftine) si in acelasi timp modularitatea. Se poate monta pe acest sistem orice dorim , un alt cap montura , un alt sistem de reglare pozitionala, etc. doar prin prinderea acestuia la sina de cuplaj. ----------------------------------- Dbird 29 Apr 2019 21:03 ----------------------------------- Constructia continua. Si iata "filmul" montajului final ... nu mai necesita explicatii :D ... sper :lol: Rezultatul este foarte bun, un trepied solid dotat cu un cap foarte manevrabil. Si cheltuieli minime. ----------------------------------- Erwin 01 Mai 2019 21:56 ----------------------------------- Fainã lucrare, Dorin!