----------------------------------- dudimex 24 Mar 2019 13:24 CPC800 out of focus ----------------------------------- Buna ziua, Am un schmidt cassegrain Celestron CPC800 cu diverse accesorii pe care l-am folosit de 3 ani cu un Nikon D3300 si un Canon D1000 pentru astrophoto. Mentionez ca am si o masca Bahtinov. Pana acum focusul nu era o problema pentru cele doua variante: ocular sau T-ring. De ceva timp am constatat o dificultate evidenta la focusul pe T-ring. De mentionat ca pe observatia vizuala prin ocular focusul este bun. Este evident ca nu mai pot obtine un focus decent pe Dslr. La verificarea colimarii mie imi pare ca e ok. Idei? Sfaturi? Sau chiar un contact cu cineva priceput la service optic. Multumesc mult! ----------------------------------- Erwin 24 Mar 2019 14:41 ----------------------------------- Focala optică a oglinzilor nu se modifică în timp. O problemă mecanică ar putea fi, focusul este la interior? Adică oglinda primară este mobilă și ai un buton lateral din care focalizezi? Poate cursa nu mai este la fel ca înainte? Ar mai putea fi vorba despre oglinda secundară a cărei poziție ar putea fi ușor mutată mai în față sau mai în spate față de poziția originală, la colimare. La cassegrain o mică modificare a secundarei se traduce într-o deplasare mult mai mare a planului focal la ieșire, secundara are un factor de amplificare. ----------------------------------- valy 24 Mar 2019 17:40 ----------------------------------- Nu ajungi deloc in focus sau ajungi dar imaginea este neclara? Eventual posteaza o imagine.