----------------------------------- radur 31 Ian 2019 12:08 mentenanta montura ----------------------------------- Salutare, Am iesit cu montura afara pe la -8 grade si a inghetat axa dec. Ma gandeam eu asa sa-mi fac niste timp liber si sa incerc sa schimb vaselina din fabrica cu ceva mai de calitate, eventual si rulmentii cu altceva. Ce vaselina recomandati? Vad ca cei de la Baader vand ceva teflon special. ----------------------------------- valy 31 Ian 2019 13:22 Re: mentenanta montura ----------------------------------- Ce vaselina recomandati? ..Una care sa nu inghete la -8'C! :) Cea cu litiu de ex rezista la -18. ----------------------------------- Erwin 31 Ian 2019 13:31 ----------------------------------- Și eu plănuiesc să fac asta la montura mea. Trebuie neapărat reglată, are PEC mare. Vaselina cu Li se găsește la Dedeman, Hornbach sau trebuie comandată pe undeva? ----------------------------------- valy 31 Ian 2019 13:33 ----------------------------------- Cred ca da, nu e nimic special, e si la emag, just google it. Cand am luat-o eu m-am dus la un magazin de piese auto. https://www.hornbach.ro/shop/Vaselina-naturala-cu-litiu-si-aditivi-400-gr/8878019/produs.html vad ca aici e specificat chiar -30'C Trebuie neapărat reglată, are PEC mareDar cum o reglezi ca sa reduci PEC-ul? ----------------------------------- Andi 31 Ian 2019 18:47 ----------------------------------- Pentru PEC are importanță daca axul se mișcă pe rulmenți sau lagăre cu alunecare? ----------------------------------- Erwin 01 Feb 2019 17:35 ----------------------------------- Cred că dacă reglez melcul care acum are joc mare se va reduce și PEC-ul. PEC-ul este dat de precizia angrenajului, nu cred că ai cum să-l reduci altfel decât scoțând jocul, tot va rămâne dar măcar nu e așa mare. Mai contează și încărcarea monturii și echilibrarea instrumentului. Melcul se poate deforma sub acțiunea unei sarcini prea mari. Fiecare sutime de mm contează. Rulmenții au și ei o componentă în PEC, dacă au uzură și îi strângi prea tare s-ar putea să afecteze. Lagărele de alunecare nu cred. Am luat de la Hornbach cu 18 lei vaselină cu Li+grafit. Scrie că merge de la -30 grade. ----------------------------------- V. Istvan 11 Mar 2020 23:48 ----------------------------------- Salutare! M-am apucat să desfac montura EQ5 din imagine, în ideea de a schimba lubrefiantul din lagăr. Cum demontez axa RA? Am slăbit toate șuruburile cu hexagon, inclusiv cel din inelul negru, și am tot încercat să răsucesc flanșa din stânga, față de capătul opus al axei RA. Fără succes. ----------------------------------- V. Istvan 14 Mar 2020 22:20 ----------------------------------- Până la urmă, am reușit să o urnesc doar cu un clește papagal. M-am străduit să menajez suprafața netedă a flanșei, și am intercalat niște bucăți de cauciuc, dar forța necesară a fost mult prea mare și dinții cleștelui au trecut prin cauciuc. Măcar am reușit să mișc flanșa, apoi rotind alternativ stânga-dreapta i-am făcut loc, după care am deșurubat-o. A ieșit o cantitate apreciabilă de praf alb din filetul interior, probabil oxizii de aluminiu care țineau înțepenită flanșa. După îndepărtarea flanșei, axa orară a ieșit fără probleme prin capătul celălalt. Cu mintea cea din urmă am concluzionat că menajam mai mult flanșa dacă dădeam două găuri, diametral, de vreo 6 mm, prin care treceam o tijă de oțel. Așa cream un cuplu de răsucire suficient pentru deblocarea filetului. În cursul reasamblării, am dat filetul cu vaselină, pentru prevenirea înțepenirii pe viitor. ----------------------------------- Erwin 16 Mar 2020 10:59 ----------------------------------- Nu avea niște șurubele mici, îngropate, pentru fixarea pe filet? ----------------------------------- V. Istvan 16 Mar 2020 12:32 ----------------------------------- Nu am găsit, decât cele 3 pentru centrarea lunetei polare. M-am și grăbit cu reasamblarea, și nu am examinat foarte detaliat piesa. Țeava în cauză are filet și interior, și exterior, e din aluminiu (sau aliaj similar), iar peretele nu părea să fie mai gros de 2-3 mm. Nu văd cum ar fi fost accesibile din exterior. La proxima demontare voi examina și treaba asta, dar nu cred...