----------------------------------- somy 17 Ian 2019 23:28 Tuburi extensie obiective microscop. ----------------------------------- Va salut. Cine poate confectiona un fel de prelungitoare == tuburi extensie = pentru obiective microscop , avand ca lungime intre 8---15 mm , filet interior la un capat ptr. a infileta obiectivul , filet exterior la un capat care intra in tureta microscopului . Forma filetului va puteti orienta daca intamplator aveti un obiectiv microscop. Poate fi confectionat din aluminiu, alama , bronz. Tot efortul se plateste. Multumesc, ----------------------------------- somy 18 Ian 2019 10:03 prelungitoare ----------------------------------- Ceva in genul acesta; ----------------------------------- Erwin 18 Ian 2019 20:06 ----------------------------------- Era un coleg care printa 3D adaptoare, inclusiv cu filet. O imprimantă 3D cu 3 coloane poate printa foarte bine filetele, mult mai bine decât una cu axe liniare. ----------------------------------- valy 18 Ian 2019 20:13 ----------------------------------- Esti (sau ai drum ) prin Bucuresti? ----------------------------------- somy 21 Ian 2019 17:23 Prelungitoare ----------------------------------- Salut Erwin, colegul ca user DRAMIDA pe forum , am dat 2 mesaje inca din data de 18 .01 . dar pana la data si ora actuala nu au fost citite. Mai astept poate va raspunde . Multumesc, Valy nu stiu inca cand voi ajunge in Buc. ----------------------------------- valy 21 Ian 2019 18:22 ----------------------------------- Ideea e ca tocmai am incercat un adaptor in aluminiu, freza mai lasa bavuri/span mai ales pe la filet, nu iese prea prezentabil. Iar adancimea filetului pot max. 0.5mm cu freza actuala. Si traluceste :) ----------------------------------- mihai leahul 22 Ian 2019 11:03 ----------------------------------- Eu nu recomand printarea filetelor fine. Si nici filetarea fina a pieselor printate. Daca piesele urmeaza a fi asamblate o singura data poate ca as spune da, dar daca trebuie infiletate de mai multe ori, materialul turnat nu se comporta bine. De ex. M42 cu pas de 1 poate iesi bine. Dar aveti mai jos un M30 cu pas 0.5 , dupa filetare pe strung, care nu a mers. ----------------------------------- valy 22 Ian 2019 11:15 ----------------------------------- In cazul particular al filetului de obiective microscop, ai un pas mai mare, nu e filet fin, cred ca ar merge printat. Iar daca ai strung sa finisezi printarea 3D nu vad dece n-ai face adaptorul direct pe strung in metal. ----------------------------------- catalin dumitru 22 Ian 2019 15:37 ----------------------------------- Se ia corpul unui obiectiv dezafectat si se infileteaza în tureta nefolositoare . Se ia la strung tot ansamblul , prins în universal de partea cilindrică a obiectivului . Se desfileteaza piesele obținute, se îndepărtează cilindrul obiectivului , se presează piesele în țeavă scurtă, preferabil cu cote pe adâncime strunjite la capete . Pentru cei ce nu vor sa se complice cu filetarea pe strung . Cine are mână, poate face totul manual .Trebuie doar piesele dezafectate . ----------------------------------- somy 01 Feb 2019 17:51 Tub extensie obiective microscop [ prelungitoare] ----------------------------------- Rezolvat 100% functionale 6 buc. din aluminiu de Dl. TAMAS FLEX TG. Mures , multumesc pe aceasta cale , apelati cu incredere dar sa aveti ceva rabdare si veti fi servit . Tel; 0771609834 .