----------------------------------- radur 11 Dec 2018 20:58 Desfacere inel reducator focal ----------------------------------- Am un reducator cu un inel încăpățînat, am rupt deja un subler, am îndoit o foarfecă. Alte idei?:) Deja începe să se strice Nu am dat cu wd40, nu am topit ceară pe filet ca nu știu dacă se strică sticla... Cineva cu un mini atelier prin București și cu ceva timp liber? ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Dec 2018 22:30 ----------------------------------- Tine-l pe un calorifer fierbinte vreo doua ore inainte de a incerca din nou. Succes,Mircea ----------------------------------- saiph 12 Dec 2018 10:12 ----------------------------------- Nu strica FR-ul! :) Cauta spanner wrench, sau mai bine intreaba-l pe MirceaAR (nu de dl Pteancu vorbesc aici :) ) - are sigur asa ceva, sau daca nu, unul din baietii astromaniaci din Bucuresti. Spor! p.s.: dar de ce vrei sa-l desfaci? ----------------------------------- radur 12 Dec 2018 11:02 ----------------------------------- Vreau sa iau sticla si s-o bag in focuser :) Eventual infiletata in partea pentru filtru a adaptorului de 2 inch. Pentru ca pusă la capătul dinspre camera al focuserului nu pot sa intru in focus decât dacă distanță dintre senzor si fr este atât de mică încât apare o gogoașă luminoasă in mijlocul cadrului, iar daca il pun la capătul dinspre telescop al focuserului nu am destul intravel pt focus. Nu vreau sa stric FR-ul, nici optica,dar e al naibii de încăpățânat. ----------------------------------- saiph 12 Dec 2018 12:25 Re: ----------------------------------- Pai, vezi sa rimeze reteta optica a FR-ului cu ce stie instrumentul in focuserul caruia vrei sa bagi optica lui. Pt SCT-uri merge fara interventii speciale, doar il infiletezi, pui VB-ul in spate si montezi camera. Pt alte tipuri de instrumente s-ar putea sa dea o imagine insuficient corectata. FR-urile vor, intr-adevar, niste IN-travel, iar daca configuratia instrumentului nu o permite, s-ar putea sa nu se potriveasca dpdv optic, nu doar ca valoare a back-focusului. Am incercat sa-l cuplez si eu la ED80 si la Mak127, dar rezultatele nu au fost chiar ok - raportul focal iesea din plaja in care corectia FR-ului este optima pt distanta C2L (chip to lens) pe care o aveam cu EOS-ul (intre 65 si 85mm). Pe C8 a mers brici. ----------------------------------- radur 12 Dec 2018 12:46 ----------------------------------- Păi pe un mak de 150/1800 vreau să-l pun, să-l pun = sa văd dacă e acceptabil, fac asta in principiu din lipsa de ocupație si pentru a liniști niste neuroni, dacă obtin o reducere de 0.77 + câmp corectat ma declar mulțumit :)) Dacă nu merge ma declar mulțumit de experiment oricum și forumul castiga un FR ieftin pe rubrica de vânzări :))) ----------------------------------- saiph 12 Dec 2018 13:16 ----------------------------------- Pai pe un mak de 150/1800 (...) F/12 e destul de aproape de F/11.8 cat am la Mak127 :( sorry ca te dezamagesc, trebuia sa-mi zici la ce ai de gand sa-l pui cand l-ai cumparat, te scuteam de niste timp pierdut si bani dati pe un experiment :) Corectia pe care am reusit sa o obtin a fost pe senzor APSc, at best, de aproape 2/3 din cadru (cu indulgenta). Daca folosesti camera cu senzor mai mic, poate vei fi mai multumit de rezultat. Deci.. nu stiu, mi-e sa nu te incordezi degeaba cu micutul FR. Poate si el ce poate. Mai mult nu-i putem cere. ----------------------------------- radur 12 Dec 2018 13:24 ----------------------------------- Da da, stiam de la început in ce mă bag și ce urmează, acum doar de s-ar desface dracia:))) Senzorul e 4/3, ideea e ca nu pot sa găsesc distanța aia optimă intre chip si lentila fără gogoașă daca nu-l bag in focuser. Speram ca o sa pot scăpa mai ușor cu desfacutul și să nu trebuiască sa caut scule si oameni si ulei de șarpe și etc, ma rog, aia e. Multumesc pt răspunsuri si pt FR:)) ----------------------------------- valy 12 Dec 2018 13:41 ----------------------------------- Pune o tabla/lama de cutit/bonfaier in cele doua santuri si roteste cu un patent sau cheie variabila mai mare. Dar daca il desfaci nu obtii niste lentile care trebuie apoi rearanjate in pozitia corecta, sau sunt cimentate? ----------------------------------- radur 12 Dec 2018 20:37 ----------------------------------- Vali ar trebui să fie cimentate, cel puțin așa imi dau seama din ce vad pe muchia lor. Dacă sunt cimentate o sa fie mai ușor, dacă nu sunt o sa am cu ce experimenta :D O sa incerc sa stric un cuțit mai vechi in speranta ca nu o sa se îndoaie. Am si un dreptar pe care scrie hardened steel, o sa incerc sa tai din ala o bucata. Si am uitat sa-mi cumpăr wd40 :( ----------------------------------- catalin dumitru 13 Dec 2018 11:22 ----------------------------------- Ce am făcut eu : Pe o tija metalică profilată , găuri de 5 mm , dintre care unele ovalizate pe axa tijei , pentru reglare fină . În găuri , șuruburi M5 , suficient de lungi , prinse zdravăn cu piulite , pe ambele părți . Capetele suruburilor , luate la pilă /polizor , la grosimea (exactă !) canalelor din inel . Cel mai turbat de desfiletat a fost un inel de vreo 150 mm diametru , bașca lipit serios . Nu a rămas nici o urmă sau vreo zgarietura aiurea . De când am scula asta , toate celelalte desfaceri au fost rahat cu perje ! ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Dec 2018 17:30 ----------------------------------- Catalin Felicitari si multumesc pentru idee , este mai mult decat excelenta ! Doar de ''amoru' artei'' , pune daca poti o poza cu scula discutata. Dupa ce am ciobit flintul unui bun obiectiv,numai eu stiu ce necajit am fost pentru ca am folosit metode improvizate... Mircea ----------------------------------- Erwin 13 Dec 2018 21:58 ----------------------------------- Wrench-ul ăla șmecher se găsește pe ebay, cred că merită cumpărat sau bricolat unul cum zice Cătălin. Și eu era să stric niște lentile, au rămas cu o mică și nederanjantă zgârietură la o margine. ----------------------------------- radur 15 Dec 2018 19:21 ----------------------------------- Well, am fost la Mircea, am folosit spanner-ul, nu s-a deschis :) Exista posibilitatea sa aiba un threadlock aplicat din fabrica. Inafara de ulei fin ce pot sa pun pe langa filet ? Cred ca incet incet se cere inapoi la Vanzari :)) ----------------------------------- dragos.n 15 Dec 2018 19:35 ----------------------------------- Wrenchul ala smecher de pe Ebay nu e chiar asa smecher, pentru ca e facut dintr-un otel cam moale. E bun pentru desfaceri oobisnuite, dar nu pentru filete care au fost bine lipite de fabrica, cum e cazul cu multe chestii de la Celestron. Si cred ca si acest reductor e lipit zdravan. Oricum, ca idee generala, dupa ce am avut si mak de 150mm si acest reductor, parerea mea e ca nu merita. Nu l-am desfacut, sa-l bag in interior, dar utilizat asa cum e, rezultatele nu sunt semnificative. ----------------------------------- radur 15 Dec 2018 20:27 ----------------------------------- Mersi dragos, pai asa ramane atunci, nu-mi mai bat capul cu el, oricum am pus ochii pe niste refractoare pt narrowband RFT si pt vizual la focale mari o sa raman cu focala de 1800 si reducatorul de la el de 0.8 daca o sa fie cazul. ----------------------------------- catalin dumitru 24 Dec 2018 16:22 ----------------------------------- Catalin Felicitari si multumesc pentru idee , este mai mult decat excelenta ! Doar de ''amoru' artei'' , pune daca poti o poza cu scula discutata. Dupa ce am ciobit flintul unui bun obiectiv,numai eu stiu ce necajit am fost pentru ca am folosit metode improvizate... Mircea Salut nene Mircea , o să încerc să pun o poză când voi avea timp . Partea nasoală la ce am făcut eu e faptul că în timp se adună perechi de șuruburi care ajung să fie folosite destul de rar . Mai mult , unele șuruburi trebuie profilate destul de ciudat , pentru a ocoli alte cote vecine sau chiar optica, din cauza unor lentile mai "bombate" . Și duritatea unor șuruburi poate fi o problemă , mai ales dacă trebuie lăsate /reglate ceva mai lungi . Am găsit ceva pentru desfiletat capacele unor ceasuri însă deturnarea acestor scule către optică duce la utilizare limitată. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Dec 2018 17:12 ----------------------------------- Multumiri anticipate Catalin ,daca si cand se poate ! Pana atunci , iti urez Sarbatori Fericite ,un Craciun Fericit atat tie cat si tuturor celor dragi ! Mircea