----------------------------------- Cata2 25 Noi 2018 16:42 Cafeneaua lui cata2 ----------------------------------- Hai că am deschis și cafeneaua....printre pasiunile mele de electronică, modelism,pescuit și bucătărie investesc în tehnici de prăjire a cafelei...așa că cine e pasionat de cafeaua naturală este invitatul meu....cu condiția să nu fie fumător...Atenție, n-am afaceri cu cafea/cafenele. Singurele cafenele deschise sunt virtuale și sunt pe acest forum, unul de electronica și unul de modelism...aici fiecare bea ce vrea și fumează ce are ...în rest vorbim despre astronomie. Prima achiziție....să fie ieftină, dar cu renume. Deci un refractar Meade de 80/400, am vrut să fie și pentru astro, dar și pentru observații terestre. Deși l-am achiziționat în perioada black fraierii a sosit relativ foarte repede. La fel de repede am deschis și coletul deși eram la muncă....pffff...în colet era un rucsac travel cu un conținut ușor...na de aici, te-ai zgârcit...ia plastice...Din contră în rucsac era o montură (a se citi trepied că asa îl voi numi de acum în colo) din aluminiu care sincer nu merge nici pentru foto cu smartfon-ul și o lunetă care mie chiar mi-a plăcut. Seara am montato în viteză pentru ca luna era printre nori. A fost greu...luneta se mișca din toate încheieturile, dar cu ocularul de 18mm din dotare am prins o imagine clara și luminoasa a lunii. La fel și cu cel de 6mm dar greu și doar fracțiuni de secunda.Pentru că geanta și trepiedul au fost rechiziționate la viteză de un client pescar pentru a le folosi la un display de sonar, am investit suma primita într-un nou trepied solid sh din târg și un binoclu Bresser model mai vechi.Aseară am prins o fereastră de 10 min în care luna era printre nori. Imagini pe care le-am prins, m-au impresionat prin claritate la ambele oculare.În momentul acesta apar și primele întrebări... ce barlow îmi este bun 2x sau 3x...mie din calcule mi-a ieșit așa...cu cel de 2x pe lângă puterile de mărire 22x si 66x ale ocularelor voi obține 44x și 132x...cu cel de 3x cel de 18mm va fi ca cel de 6mm care la rândul lui va ajunge la maximul teoretic de mărire...Mă mai gândeam la un ocular 9-10mm. Bun. Ceva răspunsuri? Că am întrebări și la Bresser-ul acela. ----------------------------------- valy 25 Noi 2018 16:56 ----------------------------------- Instalatia de cafea cred ca ar prinde bine la starpartyuri. ----------------------------------- dragos.n 25 Noi 2018 18:14 ----------------------------------- Salut, si bine ai venit. Marirea teoretica, aia de 160x nu prea merge la un acromat F5, cum e al tau. Poate 120x, +/-. Pe unde mai e targ, ca nu am mai fost de cativa ani prin Bucuresti? ----------------------------------- Cata2 25 Noi 2018 18:32 ----------------------------------- Târguri în București, joi, sâmbătă și duminică în Valea Cascadelor și duminica mai este și cel auto din Vitan. ...deci un barlow 2x și un ocular de 9-10mm este suficient. ----------------------------------- valy 25 Noi 2018 19:37 ----------------------------------- Mai este unul langa autogara Filaret spre Viilor, sambata dimineata. ----------------------------------- dragos.n 25 Noi 2018 19:44 ----------------------------------- Multumesc pentru raspunsuri. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Noi 2018 19:56 ----------------------------------- Imi place si mie la cafenea...dar am sa stau putin daca nu se fumeaza. Te sfatuiesc sa citesti aici despre experimentele lui Neil English cu o luneta de 80mm F/5 si ce a facut el ca sa poata folosi grosismente mai maricele pe ea : http://neilenglish.net/new-adventures-with-the-shorttube-80-achromat/ La sfarsitul articolului gasesti formular ca sa-i trimiti comentarii si intrebari , mi-a raspuns de fiecare data cand i-am scris. Mircea ----------------------------------- Cata2 25 Noi 2018 21:11 ----------------------------------- Mulțumesc pentru link. ----------------------------------- Cata2 28 Noi 2018 06:56 ----------------------------------- Salutare. Revin cu o întrebare, ce reprezintă notațiile ocularelor R SR,H,MA....? ----------------------------------- Stille 28 Noi 2018 09:00 ----------------------------------- Tipul de ocular http://www.nightskyinfo.com/eyepieces/ R = Ramsden SR = Symmetric Ramsden H = Huygens MA e probabil Modified Achromat ( http://www.swindonstargazers.com/beginners/eyepieces.htm ) ----------------------------------- Cata2 28 Noi 2018 19:37 ----------------------------------- Mulțumesc pentru răspuns. Acum altă problemă întâmpinată....adică problema ” s-a terminat focuserul....”.De când am luat telescopul am observat că fără prismă nu pot focaliza imaginea cu nici un ocular din dotare (6 mm și 18 mm). Azi am primit un barlow 2x.....am pus barlow/prisma/ocular....nimic......am pus barlow/ ocular.....nimic. Dezamăgit în timp ce extrăgeam barlow combinat cu un ocular am obținut o imagine clară la 2 cm în afara focuserului, care la rândul lui era ieșit la maxim....Deci...???? ----------------------------------- valy 28 Noi 2018 19:45 ----------------------------------- Pune prisma la loc, dece ai dat-o jos? Cu ea ai distanta optima de focusare. ----------------------------------- Cata2 28 Noi 2018 19:59 ----------------------------------- Păi...barlow-ul nu intră corect în prismă. Am încercat și așa....prismă/barlow/ocular....în varianta aceasta barlow-ul stă ciudat în prismă. ----------------------------------- valy 28 Noi 2018 23:30 ----------------------------------- Ce inseamna ciudat? Barlowul este ca un ocular, daca ocularul intra bine, asa ar trebui sa fie si cu barlow. Pune o poza sa vedem. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Noi 2018 00:44 ----------------------------------- Cu un prelungitor vei ajunge in focar si direct cu ocularul , deci fara diagonala. Lunetele nu prea mai sunt folosite fara diagonala de aceea constructorii nu isi mai bat capul sa ofere aceasta optiune deoarece creaza complicatii constructive. Tot din aceasta cauza nu poti focaliza cu lentila Barlow deoarece este ''prea in fata''. Ai nevoie de prelungitor ca sa scapi de aspectul acela ciudat mentionat , cu Barlow introdus in diagonala. Arata ca un horn. Dar verifica daca nu ai un prag in focuser. Pragul te-ar putea impiedica sa folosesti prelungitor. Mircea ----------------------------------- Cata2 29 Noi 2018 13:27 ----------------------------------- Am rezolvat cu un distanțier. Mulțumesc pentru ajutor. Am reușit să am imagine clară și cu un barlow 3x+ ocular de 6mm(200x), probă terestră pe un stâlp aflat la 1km.....cam întunecată imaginea, dar și afară este înorat. Astept cu nerăbdare cer senin. Revin cu rezultate sau întrebari. ----------------------------------- Herr_Alien 29 Noi 2018 16:47 ----------------------------------- Am reușit să am imagine clară și cu un barlow 3x+ ocular de 6mm(200x), probă terestră pe un stâlp aflat la 1km.....cam întunecată imaginea, dar și afară este înorat. Imaginea e intunecata deoarece pupila de iesire (80mm / 200 = 0.4mm) e mult mai mica decat diametrul pupilei ochiului pe timp de zi (2-3 mm). ----------------------------------- Cata2 05 Ian 2019 21:20 ----------------------------------- Da....a fost și cer senin. Luneta este bună pe timp de zi, cu imagini clare chiar și la 200x. La astro merge bine la lună până la 180x, în rest nimic impresionant la margine de București. În schimb Lacerta Smart 10x50.....bate luneta la tot. Înaintea lui luasem un Bresser 16X50 cu gândul ca o putere de mărire mai mare vede mai mult....total greșit. Mulțumesc celor care au recomandat acest binoclu. Acum strâng bani pentru un reflector de minim 200mm.....oricum mă documentez mai bine înainte de următoarea cheltuială. ----------------------------------- Cata2 08 Ian 2019 12:39 ----------------------------------- Revin cu o întrebare.....cum o fi mai bine? Oculare cu focală mai lungă+barlow sau oculare cu focală mai scurtă. Pe timp de zi n-am observat vreo diferență vizuală între ocular 10mm+2,5Ś barlow vs ocular de 4mm. ----------------------------------- valy 08 Ian 2019 12:54 ----------------------------------- ...cum o fi mai bine?...Depinde ce intelegi prin "mai bine". Ocular de 10 + barlow inseamna defapt doua magnificatii diferite, pe cand ocular de 4 inseamna o singura magnificatie. Barlow inseamna sticla in plus, deci greutate si ceva pierderi de lumina plus pret suplimentar pentru barlow. Doua oculare pot fi parfocale, dar unul + barlow poate deplasa destul de mult punctul de focus. Dar doua oculare+barlow devine o optiune interesanta :) ----------------------------------- Remus Boldis 08 Ian 2019 14:21 ----------------------------------- Combinatia ocular tip plossl - barlow de obicei merge foarte bine (depinde evident de calitatea celor doua componenete). Ocularele sub 6 mm nu sunt de obicei de mare calitate (evident exista si producatori buni) si incorporeaza deja o lentila barlow. ----------------------------------- Cata2 13 Ian 2019 13:33 ----------------------------------- Astăzi profitând de soare+zăpadă am testat, terestru, smart-ul de la Lacerta...dacă noaptea are imagini deosebite combinația soare-zăpadă nu-mi place. Prea multe reflexii..Însă folosind ochelari de soare polarizanți imaginea a prins contur. Întrebarea este cum pot fi adăugate filtre acestui binoclu. Din fabrică văd că nu are această posibilitate. Când eram copil, tata care era în Gărzile Patriotice, a venit acasă odată cu un binoclu la care îi puteai atașa la oculare filtre galbene pentru noapte, portocalii pentru ceață și maronii pentru soare....parcă așa ceva. Parcă și la Lună ar merge ceva.... ----------------------------------- Stille 13 Ian 2019 14:20 ----------------------------------- Fiind un binoclu de 50mm, poti sa-i pui filtre astronomice de 2". Iei o pereche de capace in plus, le gauresti, montezi filtre in ele. Stiu pe cineva care si-a montat filtru UHC pe un obiectiv asa, pentru distractie cu nebuloase ----------------------------------- tudor 14 Ian 2019 09:37 ----------------------------------- Astăzi profitând de soare+zăpadă am testat, terestru, smart-ul de la Lacerta...dacă noaptea are imagini deosebite combinația soare-zăpadă nu-mi place. Prea multe reflexii... O mare parte din aceste reflexii dispar si daca ii inprovizezi niste parasolare simple din carton negru, parasolare care montate pe obiective te vor ajuta si noaptea contra lumina parazita :wink: ----------------------------------- Cata2 18 Ian 2019 12:50 ----------------------------------- Aseară am observat că denivelarea de pe capacul lunetei este defapt un căpăcel.....pe el scrie 465....adică dimensiunea (are la interior 46,5mm). Întrebarea este : ce se pune acolo? ----------------------------------- Cata2 19 Ian 2019 14:03 ----------------------------------- Nimic? ----------------------------------- valy 19 Ian 2019 15:38 ----------------------------------- E un fel de diafragma, de ex. pentru Luna sau filtru solar. Odata am montat o lentila closeup: http://www.astronomy.ro/forum/files/imgp8345_127.jpg ----------------------------------- zoth 19 Ian 2019 16:05 ----------------------------------- Ce inseamna lentila closeup? ----------------------------------- nobody 19 Ian 2019 20:22 ----------------------------------- Cred ca valy se refera la lentile ('super-') macro care se monteaza in fata obiectivului foto pentru a putea focaliza la distante relativ mici. ----------------------------------- zoth 19 Ian 2019 21:20 ----------------------------------- Aha, o astfel de lentila ne-ar ajuta sa vizualizam obiecte apropiate fara sa adaugam tuburi prelungitoare la iesirea focuserului. Montarea unei astfel de lentile in fata obiectivului unei lunete va duce la degradarea atat a acromatizarii cat si a corectiei sferice a ansamblului optic rezultat, deci nu vor mai fi posibile mariri mari, poate doar aplicatii foto. Oricum capacul cu orificiu central nu a fost gandit pentru asta. El constituie in fapt o diafragma de apertura si este util la vizualizarea obiectelor foarte luminoase fara nimic montat in el. ----------------------------------- Cata2 19 Ian 2019 22:01 ----------------------------------- Strălucitoare, dar nu soare. Ok am inteles ideea. Poate la soare e bun pentru economie la folie.... ----------------------------------- valy 19 Ian 2019 22:04 ----------------------------------- La Soare NEAPARAT CU FILTRU. Doar ca sunt unele Ha care necesita ERF, dar e scump mare asa ca folosesti unul mic, sau folie. Aha, o astfel de lentila ne-ar ajuta sa vizualizam obiecte apropiate ... "Apropiat" inseamna defapt ~10 cm :) Atunci folosisem Raynox DCR 250, care are 3 elemente (lentile): http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2934&start=180#88286 http://www.raynox.co.jp/english/dcr/dcr250/indexdcr250eg.htm ----------------------------------- Cata2 22 Ian 2019 21:09 ----------------------------------- Revenim.....am mai bricolat ceva între timp. Defapt am montat o camera web la lunetă. Atașarea am făcuto simplu găurind capacul unui ocular și lipind pe cameră. Imaginile fiind satisfăcătoare, parcă mai clare prin lunetă. Camera merge și alb-negru unde dă imagini mai clare și cu un contrast mai bun. Am folosit doar un ocular de 25 care de altfel era singurul care îmi dă o imagine pe tot ecranul. Restul îmi dă o imagine rotundă. Pentru ”zoom” am folosit barlow x2 și x3...deci în combinația aceasta este mai bine ocular+barlow.... :D .Pe cameră am un buton pentru captură, astfel e mai simplu....poți lăsa laptopul mai departe. În weekend am să încerc să conectez webcam-ul la telefon pentru o mai mare flexibilitate. De ce nu fac poze direct cu telefonul? Simplu....n-am reușit încă să fac un sistem bun de prindere pe lunetă. Din ce am citit aici pe forum parcă se numește captură afocală. Am văzut ca poți capta imagini cu un aparat foto sau cameră fără a folosi oculare sau alte obiective....mă întreb cum faci ”zoom” așa? ----------------------------------- valy 22 Ian 2019 22:53 ----------------------------------- Nu faci zoom. Sau pui un barlow. Distanta camerei fata de ocular variaza, ca sa obtii imaginea pe tot cadrul. S-ar putea sa nu poti conecta camera la telefon daca nu suporta OTG. ----------------------------------- Cata2 29 Ian 2019 20:39 ----------------------------------- Buuun...cum luneta din dotare mă cam strânge m-am gândit să-mi iau un instrument nou. Vreau ceva bun strict pentru vizual. Acum nu știu ce să-mi iau...buget 2000...ron. Ce să fie? Dobson 200, cassegrain 154 sau mac 127 ? Achiziția o fac la început de martie...nu-o pun în piept, am platformă în curte :D . Ceva sfaturi pentru tip/firmă ? Eu mă gândeam la ceva dobson poate îmi scapă ceva printre degete și urc la 254mm.... ----------------------------------- valy 29 Ian 2019 23:11 ----------------------------------- ...buget 2000...ron..Include si montura sau doar tubul? ----------------------------------- Cata2 30 Ian 2019 07:06 ----------------------------------- Pentru cele mici am montură. Dobsonul dacă e îl iau cu totul.... ----------------------------------- valy 30 Ian 2019 10:26 ----------------------------------- Ce să fie? Dobson 200, cassegrain 154 sau mac 127 ? Bigger better! :) ----------------------------------- Cata2 30 Ian 2019 13:51 ----------------------------------- Bănuiesc că firma nu prea contează....Toate arată la fel.....doar culoarea și numele diferă. ----------------------------------- valy 30 Ian 2019 14:32 ----------------------------------- Bănuiesc că firma nu prea contează....Dar ce variante ai? Dobsonurile si makurile in general sunt Synta, cass-ul daca e de la TS posibil tot in China este facut. Takahashi mai are un Cass dar este scump, mai sunt makuri rusesti. Mai este Vixen. Verifica si sectiunea de vanzari. ----------------------------------- Stille 30 Ian 2019 14:39 ----------------------------------- Curtea aia in care-l pui e in Bucuresti, sau la tara pe undeva? Daca-i la tara, Dobsonul, clar, iti da apertura cea mai mare de banii aia. Daca-i in Bucuresti, ar fi bine sa te gandesti si cum o sa-l iei cu tine in vacanta/la iesiri la Comana/chestii. E nasol rau cu cerul in oras. Daca ti-e ok cu Dob-ul in portbagaj, super. Daca nu, poate-poate catadioptrice. ----------------------------------- Cata2 30 Ian 2019 15:53 ----------------------------------- Curtea este în București....la margine....practic ultimul rând de case.....zona este mai întunecată. Până acum mă certam cu cei de la luxten că aveam mai tot timpul becul spart de la stâlp.....acum dau cico la copiii care se joacă cu praștia pe stradă. :D Deplasările nu sunt o problemă atât timp cât instrumentul nu depașește 1.5m lungime....plus că dacă va fi dob lada o umplu cu bere.... ----------------------------------- Stille 31 Ian 2019 07:19 ----------------------------------- Pai atunci suna bine. Te incadrezi in dimensiuni si cu un tub de 200, si cu unul de 250. O potentiala diferenta de luat in seama e ca majoritatea dobsonienelor de 200 is f/6, pe cand toate alea de 250 is f/5 - camp vizual mai larg, dar si instrument mai pretentios la obiective. Se mai gasesc si o multime de tuburi optice la 200 f/5, dar mai rar pe o montura Dobson. Bine, nu te opreste nimeni sa iei unul de asta si montura separat. Stai cu ochii pe rubrica de vanzari, ca pana in martie is ceva sanse sa apara unul. Cat despre firma, am vazut o multime de Skywatchere prin tzara, si proprietarii pareau multumiti. ----------------------------------- tudor 31 Ian 2019 08:01 ----------------------------------- Pai daca ai platforma in curte si cu zona cata de cat ferita de lumina, atunci merita sa nu te grabesti si sa achizitionezi un "stationar" cu apertura cat mai mare posibila :wink: ----------------------------------- Cata2 31 Ian 2019 08:19 ----------------------------------- Cred că asa am să fac mai ales că s-a ivit și o ocazie interesantă. Un prieten din uk are o lunetă identică cu a mea pe care nu o folosește.....și cum și eu am ceva care nu mai folosesc, dar râvnită de el se pare că va fi un schimb în vară . Atunci voi încerca să fac un binocular pe cinste. O să-i înfig trepiedul în nisipul de la Vadu..... :) ----------------------------------- Cata2 01 Feb 2019 07:09 ----------------------------------- Încă ceva ce vreau să lămuresc. Focală scurtă vs focală lungă, avantajele și dezavantajele fiecăreia. ----------------------------------- tudor 01 Feb 2019 08:53 ----------------------------------- Instrumentele cu focala scurta la vizual iti dau campuri vizuale mai generoase, ceeace este un lucru foarte placut. Ele deobicei au si un raport focal mai mic, lucru ce le recomanda pentru foto (capteaza mai multa lumina in acelasi timp de expunere decat cele cu un raport focal mai mare). Dar pretul platit datorita acestui raport focal mai mic este ca optica se corecteaza mai greu pe margini, fiind mai pretentioasa la oculare, aceste oculare trebuind sa fie foarte bune si mai scumpe ca sa corecteze acest deficit de pe margini. Instrumetele cu focala scurta sunt mai compacte decat cele cu focala lunga fiind deobicei ult mai portabile. Instrumentele cu focala lunga au campuri vizualele inguste fiind astfel bune pentru observatii planetare, lunare, stele duble, stele variabile si pentru tot ce nu implica campuri largi. Pentru foto nu sunt recomandate. Sunt mai mari decat cele cu focala scurta. Dar pentru ca deobicei au un raport focal mare, nu sunt pretentioase la oculare, campul vizual fiind corectat bine optic din centru pana pe margini, astfel poti folosii cu succes oculare mai ieftine decat in cazul instrumentelor cu raport focal mai mic. PS Am spus mai devreme "deobicei" au un raport focal mai mare, pentru ca pot exista instrumente cu focala lunga dar si cu raport focal scurt, dar sunt mai rare si foarte voluminoase. Cum de altfel mai degraba pot exista si instrumente cu focala scurta dar cu raport focal mai mare ----------------------------------- Remus Boldis 01 Feb 2019 09:09 ----------------------------------- Eu ti-as recomanda o focala lunga pt. ca e mult mai usor sa obtii o optica de calitate la focale lungi (in plus pretentiile fata de calitatea ocularelor sunt mai mici). Ca dezavantaje ramane desigur lungimea mai mare a tubului si un campul vizual mai ingust (precizez insa ca ochiul uman are un camp de acuitate vizuala maxima de doar 2 grade, asa ca un camp mai ingust nu e o tragedie). As vrea sa demontez mitul instrumentelor pentru DSO si pentru planete - cand privim un obiect cosmic dorim sa folosim o anumita magnificatie si luminozitate imaginii obtinute va fi data de apertura si nu de raportul focal (adica la o magnificatie data vom avea imagini la fel de luminoase daca instrumentele au aceiasi apertura, indiferent de raportul focal - cu o mica precizare ca reflectoarele mai pierd ceva lumina din cauza obstructiei centrale). Intrumentele cu focale scurte au ca avantaj lungimea mai mica, dar sunt mult mai pretentioase cu ocularele si evident cer oculare cu focale mai scurte. Daca le vom folosi fara ocular pt. fotografii prime focus, va trebui sa folosim lentile barlow pentru a ajunge la megnificatia dorita. ----------------------------------- mihaig 01 Feb 2019 09:32 ----------------------------------- +1 pentru antepostatorii mei.As mai adauga o diferenta,careia nu i se da,de obicei,prea multa importanta decit atunci cind ajungi in cimp si te miri cit iti ia sa prinzi in ocular un target (DSO is special,de la focale incepind cu f/10-f12).Cut cit e focala mai lunga,cu atit ai nevoie de precizie mai mare a sistemului GOTO(sa faci star hopping cu mina la focale lungi e calea sigura de a te lasa de astronomie observationala).Ma refer aici la precizia de a atinge un set dat de coordonate,nu la cea de tracking.Deja trebuie sa faci aliniere polara profesionala, ca pentru astrofoto,cu drift sau iterativa(sau sa ai monturi semiprofesionale care au feature-uri de genul Polar Axis Correct,TPOINT,etc,care modeleaza interactiv harta cerului in functie de caracteristicile monturii tale). ----------------------------------- valy 01 Feb 2019 09:49 ----------------------------------- Intrumentele cu focale scurte au ca avantaj lungimea mai mica,...Nu prea se aplica la mak, cass sau SC, ci mai curand la refractoare si newton. Un instrument cu focala mare se poate acompania cu unul cu focala mica pe post de cautator. ----------------------------------- Remus Boldis 01 Feb 2019 10:24 ----------------------------------- Catadioptricile sunt o solutie constructiva interesanta si trebuie sa recunosc ca sunt preferatele mele. ----------------------------------- nobody 01 Feb 2019 11:09 ----------------------------------- Pe post de cautator se poate folosi si ... o luneta cautatoare. Campul vizual este determinat direct de lungimea focala, nu de raportul focal. De exemplu: 200, f/6, f=200*6=1200 250, f/5, f=250*5=1250 Ultimul, chiar daca are un raport focal mai mic (f/5), are o lungime focala mai mare si automat un camp vizual (un pic) mai ingust. Alt exemplu: 100, f/12, f=100*12=1200 va avea un camp similar cu celelate. Instrumentele cu raport focal mai mic tind sa aiba aberatii optice proprii mai mari care nu se corecteaza cu oculare mai bune, ci aceste oculare bune nu vor induce si ele alte aberatii suplimentare. Dar aberatiile proprii ale telescopului raman. ----------------------------------- Cata2 01 Feb 2019 11:14 ----------------------------------- Apropo de finder....la luneta mea am primit unul cu punct roșu.....mi s- a părut o glumă. Am vrut să pun o lunetă, dar la ce bun? Lunetă la lunetă? Cu un ocular de 40 am transformat luneta în cel mai bun finder....Acum mă strânge rău faptul că mă orientez către un dobson la care nu știu cum stă treba cu reglajul fin....la lunetă până n-am luat o montură cu astfel de reglaj n-am put să o folosesc la grosimetre mari.... ----------------------------------- valy 01 Feb 2019 11:22 ----------------------------------- Iesi la un star party cu cineva care are un dobson si te lamuresti, dar montura dobson este utilizata "de secole" cu instrumente cu focale de la 300mm pana la metri... De ex.: http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/25/index.php :) ----------------------------------- Cata2 01 Feb 2019 12:48 ----------------------------------- Dacă îmi va place dobson v-a fi 200/1200 sau 250/1250......dacă nu atunci mă voi limita la 150/750-1000 căt îmi permite montura actuală..... ----------------------------------- Cata2 03 Feb 2019 14:18 ----------------------------------- Și cum este weekend și cum n-am stare am mai robotit ceva....cu 5 lei am luat din târg un obiectiv foto cu o lentilă spartă....gunoiul unora mina de aur a altora....am scos toată optica din el și cu mecanica ușurată încercăm un microfocuser..mai am de realizat la strungar doar prinderea pe focuserul telescopului....cea ieșit?.... ----------------------------------- Cata2 03 Feb 2019 14:20 ----------------------------------- https://youtu.be/T3UscX-YqtU ----------------------------------- Cata2 10 Feb 2019 09:14 ----------------------------------- Salutare dragi colegi. Fiind weekend, cer senin și temperaturi mai acceptabile aseară am făcut un mic test, Refractar 80/400 vs reflector 150/750....arbitru smart 10x50. Primul test a fost la lună...reflector echipat cu ocular 30mm+barlow 2x=50x și luneta 10mm=40x. La aceste setup-uri luna a fost încadrată total în imagini, rezultatul arătând că reflectorul avea o imagine mai mare, mult mai detailată și cu un contrast mai bun. Au fost testate și doua filtre unul UHC și unul polarizant variabil. Amândouă au adus un plus la ambele instrumente. Trecând la constelații am echipat luneta cu un WA 25 și reflectorul cu ploss 30mm, intrând în Orion (M42-M43) un câmp mai mare la lunetă- detalii un pic mai multe la reflector...filtrele...polarizantul a adus un plus la lunetă, iar UHC a mai stins din stele dar un contrast în plus la M42. Am trecut prin Taur rapid și m-am oprit în Pleiade. Aici luneta cuprindea tot cu imagini clare contrast bun însă necesita o concentrare mai mare a ochiului față de reflector unde imaginea clar mai mare era mai relaxantă, însă a trebuit să folosesc reglajele fine ca să cuprind tot. Am continuat căutând M31 sperând să o vad....și da am văzuto pentru prima oară ca o mică pată ca de ceață, un pic mai slab cu luneta. Filtrele nu m-au ajutat deloc la M31...polarizantul nu a adus nimic în plus, iar UHC-ul făcând să dispară galaxia. Arbitrul, adică smart-ul 10x50 au adus niște imagini panoramice pline de luminozitate, dar cu contras bun și mult mai odihnitoare....clar omul e făcut să vadă binocular punct, Data viitoare îmi voi face o apărătoare de ochi ca la pirați. În concluzie ce am văzut cu reflectorul am văzut și cu luneta, cu un plus mic pentru reflector, însă.....cu luneta am tras ca și cu pistolul, rapid și precis în orice direcție. Cu reflectorul a mers greu...imaginile sunt pe dos și trebuie o concentrare mai mare în navigare. Dimineață am reluat testele în obiectiv a fost Jupiter....luneta la măriri mici a dat o imagine mai bună și la măriri mari reflectorul a fost mai bun. Acum că mi-am făcut o idee clară că luneta de care nu eram mulțumit este extraordinară, ce vedeam prin poze nu poți vedea cu ochiul printr-un instrument indiferent de mărime, m-am decis ca următorul instrument să fie reflector de minim 300mm și să-l fac singur. Până atunci v-a trebui să adaug un reglaj fin la focusere, să pun reflectorul pe fitingăraie deoarece AZ3-ul nu-i face față și să-mi fac ansamblul binocular din luneta mea plus cea care trebuiește să o primesc din uk. Momentan atașez mai jos 2 poze cu mica mea dotare.... ----------------------------------- Cata2 10 Feb 2019 09:17 ----------------------------------- ...și incă una ----------------------------------- Cata2 10 Feb 2019 12:15 ----------------------------------- Știu că-i duminică, dar lucrăm cu spor....dacă eu nu l-am văzut pe Dumnezeu prin lunetă, poate nu mă vede nici el.... :D ----------------------------------- Remus Boldis 10 Feb 2019 13:12 ----------------------------------- Felictari ! Banuiesc ca baza o faci mai mare, sau fixezi cumva montura. ----------------------------------- Cata2 10 Feb 2019 14:22 ----------------------------------- Baza deși nu pare este foarte solidă și stabilă....este din oțel plin de 16mm. Oricum am să o folosesc doar la probe ca să aflu pozitia optimă pe platforma de observație, după care am să fixez o flanșă în beton pe acel loc. Pentru deplasări voi folosi o bază demontabilă tot din fitinguri...asta doar dacă îmi va plăcea cum lucrează. ----------------------------------- Cata2 10 Feb 2019 17:57 ----------------------------------- Super mulțumit de cum se mișcă montura....mișcări foarte ușoare, dar ferme. Așteptăm și testul la stele... ----------------------------------- valy 10 Feb 2019 21:16 ----------------------------------- Baza nu este cam mica? Sa nu cada.. ----------------------------------- Cata2 11 Feb 2019 08:17 ----------------------------------- Testele au fost scurte, merge brici. Recomand acest tip de montură. Fitingăraia este prelucrată de nota 10+, n-am șlefuit filetele și nici nu le-am uns, dar se mișcă lin și silențios de parcă ar sta pe rulmenți. Baza după cum am spus este stabilă și provizorie. Poate din cauza unghiului de pozare pare mai mică. Ca să fiu sigur i-am făcut vânt din mai multe direcții și stă neclintită....are centrul de greutate foarte jos. Singura problemă depistată este că la grosimetre mari apare o vibrație supărătoare care vine de la tubul telescopului......am să îmbrac tubul în carbon și am să-i fac altă prindere.... ----------------------------------- Cata2 11 Feb 2019 20:48 ----------------------------------- Încă odată vin să vă cer ajutorul. Mă macină un gând.....mă gândesc să-mi construiesc o luneta planetară. Ceva sfaturi? Idei de achiziție obiectiv? Diametru, focală...de unde să-l iau? ----------------------------------- valy 11 Feb 2019 21:08 ----------------------------------- Ce buget ai? ----------------------------------- Cata2 11 Feb 2019 21:39 ----------------------------------- Nnnn-am....dar îl pot contura...prima dată proiectul....pe urmă mai vedem noi...stabilim și bugetul. Așa ca să aproximăm...pistol am, de mitralieră n-am bani.....ceva pușcă să fie...țeavă lungă.....știu eu o vorbă ”să nu fie din aur”.... ----------------------------------- valy 11 Feb 2019 23:05 ----------------------------------- Pandeste rubrica de vanzari poate gasesti un acromat cu raport focal mare. ----------------------------------- Cata2 13 Feb 2019 09:33 ----------------------------------- Ce am găsit pe la noi prin magazine este un acromat 83/900.....mi-aș fi dorit ceva cu focală de 1000-1200....93/1000 și 104/1200 am găsit la frații chinezi....dar dureză până vin. Încă reflectez....dacă aș mai primi și ceva sfaturi de la cei care au o astfel de lunetă...... ----------------------------------- Cata2 27 Feb 2019 14:06 ----------------------------------- Revin cu o nelămurire.....am 2 barlow-uri...2x și 3x, dacă le folosesc împreună obțin 5x sau 6x....sau mai bine nu.... ----------------------------------- valy 27 Feb 2019 14:12 ----------------------------------- Se inmulteste focala cu factorul de marire: (Fx2)x3 = Fx(2x3) = Fx6 ----------------------------------- mihai leahul 27 Feb 2019 14:16 ----------------------------------- Pe hirtie suna bine 2x, 3x, 5x etc. In realitate, numai instrumentul poate spune cit suporta. De obicei sint suportate 2x sau max 3x. Spor! ----------------------------------- Cata2 27 Feb 2019 14:22 ----------------------------------- Mulțumesc pentru răspuns. ----------------------------------- Cata2 27 Feb 2019 14:36 ----------------------------------- Acum înțeleg cum chinezul a reușit să obțină 650x la o lunetă 60/360....ocular 5mm + barlow 2x + barlow 3x + lentilă inversoare 1.5x...........................cu trenulețul acesta cred că poți să te uiți la soare fără filtru...... ----------------------------------- MariusP 27 Feb 2019 14:42 ----------------------------------- Bineinteles ca te poti uita, dar numai o data... :shock: :evil: ----------------------------------- valy 27 Feb 2019 14:50 ----------------------------------- ..cu trenulețul acesta cred că poți să te uiți la soare fără filtru......Nici n-ar trebui sa te gandesti darmite sa scrii asta, ca sa filtrezi soarele iti trebuie o atenuare de 10.000x-100.000x si numai cu filtre speciale. ----------------------------------- nobody 27 Feb 2019 15:16 ----------------------------------- Asta este valabil la telecentrice, nu la Barlow ! Se inmulteste focala cu factorul de marire: (Fx2)x3 = Fx(2x3) = Fx6 ----------------------------------- valy 27 Feb 2019 15:39 ----------------------------------- Doar telecentrice am :) La barlow cum este? ----------------------------------- nobody 27 Feb 2019 16:17 ----------------------------------- Complicat, trebuie sa iei in calcul si distante. ----------------------------------- valy 27 Feb 2019 18:20 ----------------------------------- Pai daca intrii in detaliu inseamna defapt ca nici 2x nu e 2x, sau 3x 3x, fie barlow sau telecentric. ----------------------------------- Cata2 27 Feb 2019 18:25 ----------------------------------- Tele ce ? Telecentrice?.....cum să trec în vocabular? Era o glumă faza cu lipsa filtrului. La mine la barlow se desfiletează lentila și o pot înfileta în ocular.....n- am remarcat a fi vreo diferență majoră....doar poziția diferită a focuserului...poate că dacă este totuși o diferență n-am observat-o că n-aveam ochelarii la mine....😂 ----------------------------------- valy 27 Feb 2019 18:30 ----------------------------------- Ca sa vezi diferente trebuie un obiect cu detalii, un bloc sau ceva, misti ocularul in barlow si refocusezi, ar trebui sa cuprinzi mai putin/mai mult in functie de cresterea/scaderea magnificatiei. ----------------------------------- Cata2 27 Feb 2019 18:44 ----------------------------------- E... am în plan printarea unei mire....dar încă n-am gasit un model adecvat. ----------------------------------- tudor 27 Feb 2019 20:10 ----------------------------------- Si mira trebuie s-o agati pe blocul de vis a vis :) ----------------------------------- Cata2 27 Feb 2019 20:38 ----------------------------------- De agățat o agăț eu undeva....doar să o am.....pe ultima am ciufulit-o când am reglat luneta de la pușca de airsoft..... ----------------------------------- nobody 27 Feb 2019 23:12 ----------------------------------- No comment. ----------------------------------- Cata2 09 Mar 2019 13:47 ----------------------------------- Hei, am lipsit ceva....a venit căldura și pescarii mi-au omorât timpul... azi fiind weekend am mai meșterit ceva. Defapt super mulțumit de montura T-pipe...am adaptat-o pe AZ3....cât duce un AZ3? Duce mult. Inspirându-mă după mai multe realizări ale colegilor de forum, am realizat și eu o trăznaie....de care sunt foarte mulțumit. ----------------------------------- Cata2 09 Mar 2019 13:48 ----------------------------------- ..și o mică filmare... https://youtu.be/Q26U85cmBwk ----------------------------------- Cata2 31 Mai 2019 07:41 ----------------------------------- Vă salut dragi colegi. N-am renunțat, n-am abandonat, dar începerea sezonului de pescuit mi-a ocupat tot timpul. Acum că este prohibiție am ceva timp liber și m-am gândit să finalizez un proiect mai vechi......binoclu din două telescoape... Bineînțeles că au apărut probleme încă de la început. Dacă le pun paralele distanța dintre oculare este prea mare....dacă le pun în "V" obțin 2 imagini diferite. Am incercat să pun două prisme pe lunetă, ca la binoclu clasic, dar imaginea nu este corectă...la stele nu contează, doar dacă folosesc terestru. Mai sunt și cu focusul la limită, dar aici am rezolvări. Ceva sfaturi? ----------------------------------- Cata2 31 Mai 2019 07:43 ----------------------------------- ....și o imagine cu prismele ----------------------------------- saiph 31 Mai 2019 12:33 ----------------------------------- Sunt curios cum se vede :) Ai folosit prisme, zici, pentru a redresa imaginea? Adica, ai pus o prisma redresoare (Amici?) in spatele altei prisme redresoare? Si cum apare imaginea? Mai e-n picioare? Stiu ca cu doua oglinzi (sau ipotenuzele a doua prisme Porro), pe fiecare canal, in asa fel incat redresarea sa se faca prin doua reflexii, se poate; e chiar un sistem brevetat, Matsumoto ii zice, doar ca-i un pic scump, probabil ai dat de el in research-ul facut pe tema asta :) Avantajul metodei cu doua oglinzi (din-astea pe 1.25" - de preferat totusi ca prima sa fie ceva mai mare) e ca poti orienta fascicolul la iesire in ce pozitie vrei, spre deosebire de sistemele clasice cu prisme (Porro, Abbe-Porro, Schmidt-Pechan, Roof - patru reflexii, vizare in lungul axei optice principale) ----------------------------------- Cata2 31 Mai 2019 15:02 ----------------------------------- Da, cu prisme nu este imaginea în picioare....o să încerc cu oglinzi....am băgat un anunț la bursă. Apropos nu schimbă nimeni ora pe forum?....a ramas cea de iarnă😂 ----------------------------------- nobody 31 Mai 2019 17:03 ----------------------------------- Daca prismele sunt pse in acelasi plan ca-n poza, efectele se dubleaza si se anuleaza. Acelasi lucru se intampla si cu oglinzi, ca la periscop. ----------------------------------- Cata2 31 Mai 2019 18:52 ----------------------------------- Așa este. Cu o singură prismă am imagine corectă. Cu o oglindă plus o prismă am să rezolv distanța dintre ochi și o să am imaginea în oglindă.....probabil acceptabil la stele. Poate am să intervin mecanic ca să evit o lentilă barlow... ----------------------------------- MariusP 31 Mai 2019 19:27 ----------------------------------- Apropos nu schimbă nimeni ora pe forum?....a ramas cea de iarnă😂 Citeste aici: ""... :wink: ----------------------------------- Cata2 01 Iun 2019 12:28 ----------------------------------- Mulțumesc pentru setarea orei.... De obicei sunt un tip ambițios și merg până în pânzele albe, punându-mi în practică ideile. Însă azi cineva a reușit să îmi schimbe macazul. Cu ajutorul...știe el cine...am făcut niște probe....treabă foarte grea în alinierea lunetelor, la care adăugăm costuri nejustificate ( 300 lei doua oglinzi zenitale, musai un barlow 2x 180 lei și complectarea celor doua filtre de bază încă 400 lei)... totul duce la prețul unui binocular care este totuși mai versatil. Așa că mă gândesc ca o lunetă să rămână așa cum este și cea de a doua să îi schimb obiectivul cu unul de focală mai lungă...bine înțeles lungind și tubul. Ceva idei? Sfaturi? ----------------------------------- catalin dumitru 01 Iun 2019 17:17 ----------------------------------- Atenție , periscoparea celor două imagini cu devierea planului axelor principale , va duce la rotire in contrasens a celor două imagini , dacă configuratia diagonalelor din stanga are simetrie în oglindă cu cea a diagonalelor din dreapta . Cu alte cuvinte , imaginile vor avea aceeași orientare doar dacă ții diagonalele aliniate în plan sau dacă alinierea lor spațială are identitate pozițională . ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2019 23:26 ----------------------------------- Eu spun sa nu te dai batut ,iata o solutie aici : https://www.cloudynights.com/topic/656438-eyepieces-and-diagonal-for-atm-90-degree-80mm-asymmetrical-binocular-telescope/ E un sistem cam urat dar inteleg ca ''functioneste''. Eu ,daca as avea cele doua lunete identice , dupa ce as rezolva partea de fixare / orientare as masca totul intr-o carcasa de lemn baituit si lacuit care , avand o forma mult mai regulata , i-ar da un aspect mai sexos. Mircea ----------------------------------- Cata2 02 Iun 2019 12:08 ----------------------------------- Mulțumesc domnule Mircea. Bună treabă, dar prea complicat. Încerc să profit din plin de profitul făcut în sezon, așa că....merg pe binoviewer. Asta pentru că am și luneta,dar și un newton 150/750...plus că avem o linie de finanțare în creștere pentru un reflector de minim 300mm..... ----------------------------------- Cata2 09 Iun 2019 14:28 ----------------------------------- Și pentru că este weekend, am mai făcut ceva.Dacă proiectul cu binocular a fost sortit eșecului, cel de a transforma luneta 80/400 în lunetă 80/900 a avut un singur rezultat....a ieșit doar frumoasă. Dacă obiectivul original a fost un dublet, cel pe care l-am primit pare a fi doar o singură lentilă într-un plastic. După mai multe calcule și încercări am reușit să am o imagine clară/focalizată.....cât o monedă de 50 bani.Clar că am să apelez de acum înainte la specialiștii în domeniu. Așa că cine este din București și vrea o lucrare......să apeleze la mine. Câteva poze cu isprava.... ----------------------------------- Cata2 09 Iun 2019 14:29 ----------------------------------- .... ----------------------------------- Cata2 11 Iun 2019 08:27 ----------------------------------- Revin cu un updata. Am schimbat obiectivul cu un dublet 80/900.....am mai făcut ceva calcule și am reușit să obțin imagini terestre bune. Fară prismă momentan. Imaginile sunt însă mult prea luminoase, fară contrast. Bănuiesc că trebuiește să înegresc tubul pe interior, acum este alb și să montez niște diafragme. Ceva sfaturi pentru vopsea și pentru diafragme? ----------------------------------- saiph 11 Iun 2019 08:39 ----------------------------------- (...) Imaginile sunt insa mult prea luminoase, fara contrast. Banuiesc ca trebuie sa innegresc tubul pe interior, acum este alb si sa montez niste diafragme. Absolut :) Poti incerca cu vopsea neagra mata (stia @Gabi una buna), si sa incerci sa calculezi niste diafragme. Dar am remarcat ca si tapetand interiorul tubului cu velur negru autocolant obtii acelasi salt de performanta. Spre exemplu, la finder/guiderul meu de 70mm in tevi de PVC, s-a simtit imediat imbunatatirea odata ce am lipit velurul, e bezna inauntru indiferent de unghiul din care vine lumina; fara el parca ma uitam printr-un geam pe care a curs lapte :lol: [P.S./O.T. : nu stiu cum reusiti voi sa scrieti cu diacritice, ca mie-mi da cu virgula - nu apare nimic in corpul mesajului] ----------------------------------- Erwin 11 Iun 2019 08:44 ----------------------------------- Subscriu! Velurul este cel mai bun. Vopseaua bună tip spray se numește Cosmos Lak (ce nume predestinat!), fabricată în Grecia, din păcate o fi dat faliment că nu se mai găsește nicăieri. Dacă nu ai velur atunci măcar fă diafragme din carton negru de 120gr/mp. Se poate decupa cu compas cu două vârfuri dintr-o trusă de compas cum erau pe vremuri. Calculul este simplu, se găsește aici: http://www.berfield.com/baffles.html ----------------------------------- tudor 11 Iun 2019 09:05 ----------------------------------- O alta solutie buna este gasita de colegul Dbird aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173727#173727 ----------------------------------- Cata2 11 Iun 2019 09:09 ----------------------------------- Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Pentru a scrie cu diacritice am setat în contul google la limbi și tastatură, limba română. ----------------------------------- saiph 11 Iun 2019 09:19 ----------------------------------- Calculul este simplu, se gaseste aici: Cam asa ceva. Desi stiam, din cartea lui Dodoc, ca razele reflectate le duci simetric fata de planul transversal in locul unde atinge tubul. Sau macar unele.. ma rog, un pic neclar de ce unele nu sunt simetrice, la scoala asa ne-a invatat :D O reprezentare si mai apropiata de realitate ar fi cu razele intrand intr-o prima faza tangente la parasolar (care ar trebui sa fie cam 1.25-1.33xD de larg si 1.4-1.5xD de lung, cu D diametrul util al obiectivului) si la celula obiectivului, in spate; si apoi mers pe unghiuri din ce in ce mai obtuze, in adancime, respectand simetria la reflexie. O alta abordare ar fi sa te uiti din spate, din focar, unde vine ocularul, dar fara el, si sa incerci sa pozitionezi diafragmele (taiate progresiv mai inguste, pornind de la cea mai larga, sa zicem 0.9xD) in asa fel incat sa iti lase sa vezi de fiecare data fix numai diametrul lentilei, nu sa muste din conul de lumina sau sa vezi si altceva (peretele interior al tubului, sau diafragma dinaintea ultimei plasate). E ceva de munca, dar in cele din urma da roade. Daca crezi ca-i complicat, mergi pe varianta velur, ca n-ai cum sa dai gres. Doar sa degresezi bine inainte peretele tubului si sa incerci sa tii cumva presat mai mult timp (o zi), eventual indesi niste carpe in tub, sa stea peste noapte (cu lentila demontata, bineinteles - optica o montezi la loc numai dupa ce ai terminat de aranjat tot ce tine de partea mecanica). Probabil te-ar ajuta daca ai taia fasii, in loc sa pui foaia de velur intreaga - te va umple de tot respectul si se strica si lipiciul tot desprinzandu-l ca sa-l repozitionezi corect. Calculezi circumferinta interioara, imparti la 3-4-5-6 cu cutterul si o rigla cat mai dreapta, in cate ti-e tie mai comod sa manevrezi, avand in vedere si lungimea, apoi le lipesti de la buza tubului si mergi drept cu ele una langa alta. Nu-i problema daca lasi un gap de 0.5-1mm intre prima si ultima, ca dai cu marker negru. Sa iei in calcul si hartia cerata de sub velur cand masori - velurul are cam 0.4mm, iar hartia vreo 0.1mm parca. Pare putin cand zici "eeh, ce conteaza 0.1 acolo..", dar cand inmultesti cu 3.14 s-ar putea sa fie diferenta intre un gap de 0.5mm si unul de 2mm :D nu ma intreba de unde stiu....... ----------------------------------- Erwin 11 Iun 2019 09:49 ----------------------------------- Velurul în tub subțire l-am întins folosind o riglă, pe generatoare. Gap-ul trebuie lăsat ca rost de dilatare. Atenție, nu orice velur are lipici bun. Am luat plasă cu velur luat de la MC Bricolage acum vreo 2 ani. ----------------------------------- Cata2 11 Iun 2019 12:02 ----------------------------------- Pentru început am să încerc negrol...am luat deja 5 sticluțe... :D ----------------------------------- saiph 11 Iun 2019 15:04 ----------------------------------- Pentru inceput am sa incerc negrol... am luat deja 5 sticlute... :D Fain nume. Imi aminteste de denumirile astea noi puse la medicamente, in stilul poantei aleia cu nesimtol pt cineva care voia sa nu-i mai pese de ce zice lumea :lol: ----------------------------------- Cata2 11 Iun 2019 18:30 ----------------------------------- ...negrol-ul este tare bun la înnegritul degetelor. Pe plastic alb dă un gri cu dungi și picățele, care după uscare se ia.... Din amintirile mele din armată pot spune că acolo dădeam cu negru de fum pe cătările puștilor și tuburile de ochire pentru a elimina reflexiile solare...Puneam vată pe un băț, motorină și aprindeam.....mult fum negru care depunea peliculă neagră, tuci-mată. Tubul fiind din pvc trecerea pisicii de două/trei ori prin țeavă va asigura o electrizare care garantează o depunere ferma de negrului de fum. Problema este că nu știu cât de stabilă va fi depunerea. Pentru început voi arma tubul pe exterior cu pelicula adezivă de carbon. Ce am găsit la domeniul velur cu adeziv a fost autocolant textura velur negru.....asta o fi ce trebuiește? ----------------------------------- saiph 11 Iun 2019 21:27 ----------------------------------- eu am pus DC-Fix si tine, vad. stiu ca mai e un sort, nu mai stiu cum ii zice, din state, e mai subtirel si imprimeul e cu gri nu cu rosu (pe spatele suportului de hartie cerata) ----------------------------------- tudor 11 Iun 2019 21:43 ----------------------------------- Cred ca trebuia urmarit cu atentie tot procesul si pasii din link nu dat doar cu Negrol: Smirgheluita fin suprafata, toner imprimanta, Negrol, marker negru etc. ----------------------------------- theogon 11 Iun 2019 22:19 ----------------------------------- Oare la Cafeneaua lui Cata (mișto generic!) nu se găsește nici un pic de cafea neagra pentru un amărât de tub? :D Glumeam desigur, eu am folosit velur autocolnat, dacă tubul e lung și subțire e puțin mai greu de montat. Tuburile deschise colectează însă praful și polenul și te mai miri ce, așa că mai trebuie curățate cu un rulou pentru păr de animale (cred că așa se numește) Spor la meșterit și poate vii la Lisa spre exemplu și brevetăm și utilizarea cafelei negre în astronomie :D - ----------------------------------- Erwin 11 Iun 2019 22:26 ----------------------------------- Dacă tubul e din polipropilenă nu prea prinde niciun fel de vopsea, chiar dacă șmirgheluiești bine, nici adezivii nu prea țin. ----------------------------------- Cata2 12 Iun 2019 05:59 ----------------------------------- Aseară din greșeală sau grabă am vărsat o sticluță de negrol peste foile cu schițe. Chiar dacă trebuiește să le refac, accidentul mi-a rezolvat o dilemă. Negrolul prinde foarte bine pe hârtie și lasă un negru mat intens. Am niște coli A4 autocolante pe care am să le vopsesc azi. Preventiv pentru că aveam două tuburi, unul am reușit să-l vopsesc cu vopsea spray pentru plastic. Văd că a ieșit bine....vedem după uscare ce zice. ----------------------------------- gabi 12 Iun 2019 05:59 ----------------------------------- Salut, Incercati cu Nigrin , eu l-am folosit pentru suprafete metalice si adera foarte bine. Se pare ca e bun si pentru plastic. https://www.emag.ro/spray-vopsea-negru-mat-400ml-nigrin-74112/pd/D4B6CJBBM/?X-Search-Id=dbbbf9c8fcd131a12f23&X-Product-Id=34193085&X-Search-Page=1&X-Search-Position=22&X-Section=brands&X-MB=0&X-Search-Action=view ----------------------------------- mihaig 12 Iun 2019 07:27 ----------------------------------- ...orice altceva decit velur este doar un paleativ...nu-ti mai pierde vremea si banii cu tot felul de vopseluri....asta iti trebuie: https://www.decorama.ro/autocolant-velur/427-velur-negru.html Aici ai explicatia de ce e cel mai bine sa folosesti velur: https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/observing-skills/flocking-materials-test-stray-light-reduction-r82 Si velurul se poate imbunatati;el arata ca o padure de mici firisoare taiate drept,cu suprafete ce inca pot reflecta lumina...daca-l dai,dupa montaj,cu spay negru mat,toate virfurile firisoarelor se fransforma in mici emisfere,iar reflexiile devin aproape inexistente ----------------------------------- Cata2 13 Iun 2019 06:08 ----------------------------------- Azi am testat luneta cu tubul vopsit, dar fără diafragme. Clar o imagine mult mai bună. Deși vroiam să îmbrac tubul în carbon parcă mi place mai mult alb. Voi ce părere aveți? ----------------------------------- Cata2 13 Iun 2019 20:14 ----------------------------------- Prima observație la lună mă mulțumește. Aștept să văd la planete. Încă n-am reușit să montez diafragmele, dar și fără ele se vede bine....la lună pentru a contrasta un pic am folosit un filtru variabil. Acum întrebarea este....de ce newtonianul meu n-are diafragme ??? ----------------------------------- theogon 19 Iun 2019 21:28 ----------------------------------- Unul din motive este că fiind un instrumet comercial al cărui preț se situează în gama de jos, producătorul este tentat (obligat) să minimizeze prețurile de producție. Asta nu înseamnă că instrumentul are o calitate slabă. Calitatea acestor instrumente este doar variabilă, regulă ce se aplică în mai mică măsură și instrumentelor din gama superioară de preț Instrumentele comerciale mai scumpe sunt prevăzute cu diafragme Makcass Intes, Astrografele RC de la GSO, mai sunt și altele. Pentru razele oblice și reflexiile parazite, banalul velur autocolant își face treaba foarte bine Pentru newtoniene măcar în prelungirea axei optice opuse ocularului și care trece prin secundară ar fi bine sa existe pe peretele tubului o zonă acoperită cu velur autocolant ----------------------------------- Erwin 19 Iun 2019 21:55 ----------------------------------- Și eu am pus velur autocolant în zona secundarei, în spate și la intrarea în tub. Am mai pus o diafragmă la decuparea pentru focuser. Deoarece focuserul meu este elicoidal scurt nu mai are tub portocular care intră în tubul telescopului așa că a fost simplu de lipit pe talpă o diafragmă din carton negru subțire. În acest fel contrastul a crescut simțitor. ----------------------------------- Cata2 20 Iun 2019 06:46 ----------------------------------- Am să încerc și velur în al doilea tub....în primul am dat vopsea pentru plastic negru mat, iar după am dat cu o lavabilă, tot negru mat speciala pentru studiouri...cică este antireflex. Nu știu cum se numeste pentru că am primit o fracție de probă de la cineva. Cică e pe bază de grafit, oxid de mangan și negru de fum. ----------------------------------- Cata2 21 Iun 2019 11:21 ----------------------------------- Azi am achiziționat pentru noua lunetă un trepied nou. M-am încurcat un pic în calcule la fitinguri....azi am aflat că sunt marcate în filet gaz și nu in țoli. Diseară sper să prind cer senin....În ultima vreme am vizionat doar nori. ----------------------------------- saiph 21 Iun 2019 14:36 ----------------------------------- super tare :) o sa fie [url=http://www.astronomy.ro/album/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=8]simpla sau [url=http://www.astronomy.ro/album/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=7]dubla? ----------------------------------- Cata2 21 Iun 2019 14:46 ----------------------------------- În principiu le pot pune pe amândouă....80/400 lunetă și 80/900 pușca.... :D ----------------------------------- Cata2 21 Iun 2019 16:46 ----------------------------------- Deci...gata.....am dat cu banul, zarurile le-am aruncat și decizia s-a luat.....Pe trepiedul nou am pus newtonul, pe az3 luneta lunga, iar cea scurta a rămas momentan pe un trepied foto. ----------------------------------- Cata2 21 Iun 2019 16:47 ----------------------------------- ...și mai este loc de ceva.... ----------------------------------- Cata2 21 Iun 2019 22:44 ----------------------------------- Mulțumesc domnule Mircea. De unde iau eu fitinguri au o calitate bună la filete. Observate sub lupă suprafețele sunt oglindă, fără rupturi pe tăișul filetului. De uns le-am uns. Cerul încă nu se lasă dezbrăcat. Astă iarnă asteptam vara....acum că a venit nu este senin, iar dacă este mă bat cu roiuri de țânțari.... ----------------------------------- Cata2 22 Iun 2019 09:58 ----------------------------------- ....se pare că postarea domnului Mircea a dispărut. Aseară din lipsă de somn și pentru că cerul a fost cât de cât senin, am scos arsenalul afară. Luneta nouă încă mai are nevoie de ceva reglaje. Newtonianul încă este campion, iar noul trepied îi vine bine. Am insistat pe Jupiter și Saturn..... La Jupiter am mers la maximul din dotare ocular 4mm wa plus barlow 2x și filtru UHC....filtrul a adus un plus deși parcă mergea altceva. La Saturn filtrul n-a mers bine.....și nici barlowul . Însă am observat ceva la oculare cu cât distanța focală este mai mică cu atât este și unghiul mai mic, dar la ocularul cu zoom este invers...!?!... ----------------------------------- Erwin 24 Iun 2019 21:02 ----------------------------------- Montură "pipe" am făcut și eu din T de alamă pe considerentul că are filetul oglindă. Dar nu am obținut mișcarea lină pe care o are montura "Penelopa" a domnului Mircea care se obține doar prin șlefuire fină ore îndelungi, în așteptarea unui Ulise (cer senin). :) ----------------------------------- Cata2 25 Iun 2019 07:47 ----------------------------------- Când nu consumi alcool, un pahar de bere te doboară.....așa și cu montura asta. La primul contact cu o astfel de montură mă mulțumește așa cum a ieșit. Dacă aș pune mâna pe montura 'Penelopa' a domnului Mircea mai mult ca sigur că mă apucă frecatul și rectificatul filetelor, dar ce vedeți este un pic provizoriu....am la strungar niște casete de rulment.....totul v-a fii publicat aici când le vine timpul. Sper că n-am supărat pe nimeni..... ----------------------------------- saiph 25 Iun 2019 08:41 ----------------------------------- ....am la strungar niște casete de rulment.....totul v-a fi publicat aici cand le vine timpul. Sper ca n-am suparat pe nimeni..... Nu deloc :) Si eu am niste rulmenti in monturicile mele "pipe", iar la capitolul filete am trisat nitel - mi le-a rectificat strungarul :D na. Chiar nu ma vedeam lepuind manual flancurile alea, desi acum parca regret ca nu l-am facut atent pe strungar sa nu lase joc asa mare; dar acuma asta e, am pus niste banda de teflon cat sa preia jocul si sa asigure miscare lina si pare sa fie ok. Mai ales cea [url=http://www.astronomy.ro/album/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=5]ecuatoriala, mi se pare asa fun de folosit :) ----------------------------------- Cata2 03 Iul 2019 07:50 ----------------------------------- Ce sfat îmi puteți da? În weekend plec la mare și vreau să-mi iau și un instrument cu mine. Cum merg cu cortul pe plajă în zona Vadu-Gura Portiței pot sta la observațiii toată noaptea. Dilema mea este ce să iau .....newtonul 150/750 sau luneta 80/400, binoclul l-am băgat deja în mașină... ----------------------------------- valy 03 Iul 2019 08:18 ----------------------------------- Ia tot. ----------------------------------- saiph 03 Iul 2019 08:26 ----------------------------------- Ce sfat imi puteti da? In weekend plec la mare si vreau sa-mi iau si un instrument cu mine. Cum merg cu cortul pe plaja in zona Vadu-Gura Portitei pot sta la observatiii toata noaptea. Dilema mea este ce sa iau .....newtonul 150/750 sau luneta 80/400, binoclul l-am bagat deja in masina... Faina zona :) daca incape in portbagaj, n-ai alte obligatii si nu va fi vreun party pe-acolo, de ce n-ai lua - cum zice si Valy - tot arsenalul.. E o ocazie sa-i faci un botez cum se cuvine ;) Cer senin sa ai si sa ne zici cum a fost ----------------------------------- Cata2 03 Iul 2019 08:46 ----------------------------------- Dacă iau tot trebuiește să fac o tragere la sorți să văd care dintre copii este ghinionist și rămâne acasă.... ----------------------------------- saiph 03 Iul 2019 09:34 ----------------------------------- Daca iau tot trebuieste sa fac o tragere la sorti sa vad care dintre copii este ghinionist si ramane acasa.... :lol: eh, la asta ma refeream cu "obligatii". atunci, nah.. as zice sa mergi pe apertura maxima, daca e sa ramana un singur instrument, dar din nou, e posibil sa nu aiba loc. asa ca, travel light si ia luneta, poate asa ii "molipsesti" si pe copii :D e mai usor de inteles si manuit decat un telescop (care, ce-i drept, poate arata mai multe) ----------------------------------- valy 03 Iul 2019 09:53 ----------------------------------- Daca intra newtonul de 150 nu intra si luneta? ----------------------------------- Cata2 03 Iul 2019 12:42 ----------------------------------- Luneta o iau sigur pentru minunata priveliște din zonă.....acum fac optimizarea bagajelor și vedem....nevasta zice ca dacă bag berea în telescopul mare avem loc.....așa pot lăsa și aragazul acasă....pun ibricul de cafea pe focuser.....din care pot regla puterea :D ----------------------------------- saiph 03 Iul 2019 13:29 ----------------------------------- ....nevasta zice ca daca bag berea in telescopul mare avem loc.....asa pot lasa si aragazul acasa....pun ibricul de cafea pe focuser.....din care pot regla puterea :D a... scuzati, n-am stiu ca va mutati cu totul la mare :D :lol: deh, asa-i la cort. dar toate pana la bere. deci, nu stiu cum faci, dar pe-aia n-o poti lasa acasa. ingenioasa solutie, desi nu rezolva prea mult din problema - o naveta are 24 de sticle, in tubul telescopului abia daca intra jumate de naveta. asa ca, oricum o dai, tot iti trebuie doua telescoape :) ----------------------------------- Herr_Alien 03 Iul 2019 13:52 ----------------------------------- Luneta parca e tub inchis, nu? Versi toata berea in luneta, si macar nu mai iei dupa tine naveta si sticlele. Daca spatiul e o problema, atunci o sa fie telescopul cel mai mic. ----------------------------------- valy 03 Iul 2019 17:53 ----------------------------------- Luneta parca e tub inchis, nu? Versi toata berea in luneta, ...Beer spaced doublet APO refractor. Cine stie, poate berea are proprietati optice remarcabile. Eu de ex. dupa vreo doua sticle vedeam dublu, dar dupa o naveta s-ar putea sa echivaleze cu apertura newtonului. ----------------------------------- Cata2 03 Iul 2019 18:06 ----------------------------------- Ce să mai....prima valiză este gata.... ----------------------------------- tudor 10 Iul 2019 10:07 ----------------------------------- Imi plac foarte mult pregatirile, mai exact sa vad trusele in pregatire de concediu :) Cred ca e alegerea cea mai buna valiza asta compacta. Dar cred ca acum deja te-ai intors din excursie :) Cum a fost? ----------------------------------- Cata2 11 Iul 2019 11:29 ----------------------------------- Da, am rămas dator cu o poveste. Am stat doar o noapte din păcate deoarece s-a stricat vremea. Am luat la mine doar luneta mică, binoclul și aparatul foto. Cu aparatul foto mai am ceva de lucrat....încă nu ne cunoaștem prea bine. Luneta mică mi-a oferit detali mai multe față de binoclu pe timp de zi. Seara s-a lăsat cu mulți nori...am fost dezamăgit. Peste noapte m-a luat frigul și ieșind din cort să iau ceva din mașină am rămas șocat....plaja era luminată de stralucirea stelelor. Atăt de multe stele ce n-am văzut niciodată. Se vedea până și Calea Lactee cu ochiul liber. Pentru că tremuram de frig n-am putut folosi luneta....care oricum era montată pe un trepied foto. M-am întins pe saltea, m-am băgat în sac și cu binoclul am avut cea mai fascinantă priveliște. Cum nu cunosc cerul de vară m -am uitat așa ca la mașini străine. Acum pot spune că mărimea instrumentului contează mai putin...calitatea cerului și modul de al privi binocular face tot. Așa că am tăiat de pe listă instrumentul gigant și am trecut un binoviewer și benzină pentru mai multe ieșiri. ----------------------------------- saiph 11 Iul 2019 12:21 ----------------------------------- (...)iesind din cort sa iau ceva din masina am ramas socat....plaja era luminata de stralucirea stelelor. Atat de multe stele ce n-am vazut niciodata. Se vedea pana si Calea Lactee cu ochiul liber. Hehe :lol: si eu am cateodata ocazia sa povestesc oamenilor care nu sunt neaparat "de-ai nostri" despre treaba asta si ma privesc un pic ciudat, gen "cum adica poti vedea in jur doar la lumina stelelor, fara Luna pe cer??" - "uite-asa.. simplu :) incearca si tu, sa vezi ca nu bat campii" Asa ca am taiat de pe lista instrumentul gigant si am trecut un binoviewer si benzina pentru mai multe iesiri. :D parca mi te si inchipui, taind la bonfaier tubul lunetei " ** steaua mamii ei de treaba, ia uite ce stateam eu si ma chioram cu un ochi in ciorba (cerul de oras - cum ii zic "imperialistii" pea soup).. stai asa, sa vezi acu' ce-o sa ma mai scald in steleee.." ----------------------------------- valy 11 Iul 2019 12:38 ----------------------------------- Socoteala de acasa.... Insa nu prea sunt de acord cu concluzia, adica eu as incerca sa fiu pregatit pt. orice, acum a fost nasol si nu ai fi folosit altceva decat ochii sau un binoclu, dar data viitoare daca iei doar binoclul si o sa fie perfect o sa regreti ca dece n-ai luat si un telecop mai mare. Zic. Dar unde ai fost de zici ca se vedea Calea Lactee? ----------------------------------- Cata2 11 Iul 2019 12:57 ----------------------------------- Pe plaja Vadu....capat de drum înainte de Gura Portiței.... https://maps.app.goo.gl/mQtw6d1UFpnsMg569 ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Iul 2019 20:42 ----------------------------------- Inainte de a ajunge rahatul asta de ''progres'' cu iluminare cu leduri ,Calea Lactee ma vizita des desi stau la zece minute de buricul Aradului. Acum ,mult mai rar si doar de pe la 45 de grade in sus. Eu as zice sa asculti de sfatul lui valy si sa iei si un instrument mai mare la iesirile viitoare. Si fa bine si ''invata'' cerul ,vreau sa zic constelatiile ... nu te comporta ca un astronom profesionist ,aia au nevoie de Stellarium ca sa gaseasca Ursa Mare... Mircea ----------------------------------- tudor 12 Iul 2019 19:35 ----------------------------------- Peste noapte m-a luat frigul și ieșind din cort să iau ceva din mașină am rămas șocat....plaja era luminată de stralucirea stelelor. Atăt de multe stele ce n-am văzut niciodată. Se vedea până și Calea Lactee cu ochiul liber. Si eu tot cam in zona aia am avut parte de departe de cel mai spectaculos cer vazut de mine vreodata. Eram la Sarichioi pe malul lacului Razim.... ----------------------------------- Cata2 04 Aug 2019 10:07 ----------------------------------- Mulțumesc pentru aprecieri. Și pentru că mi-am luat de la un coleg de forum o luneta 90/900, cea construită de mine 80/900 devenea un pic inutilă...deci am reluat proiectul inițial cu binocularul. Am demontat din nou cele două lunete și le-am scurtat cu aproximativ 35 mm. După care am eliminat și distanțierii din focusere am reușit astfel să obțin imagini clare la infinit cu oculare între 4 mm și 40 mm. Din păcate încă nu mi-au ajuns și cea de a doua pereche de prisme. Am făcut probe doar cu o singură pereche. Reglajele de aliniere rămân în așteptare. După această aliniere o să am și măsurile piesei care v-a lega cele două focusere. În continuare am să pun ceva poze, așteptând critici și sugestii. ----------------------------------- Cata2 04 Aug 2019 10:10 ----------------------------------- ... ----------------------------------- saiph 05 Aug 2019 09:05 ----------------------------------- Alea-s tuburi de 900? Par asa scurte :) O fi de la perspectiva obiectivului camerei.. Sa te asiguri ca au exact aceeasi focala (am inteles ca diametrul difera: 80 vs 90), altfel, pe langa imaginea usor diferita ca luminozitate vei obtine si mariri diferite utilizand oculare cu aceeasi focala. Esti 100% sigur de eficienta solutiei cu perechile de diagonale? Adica, vei folosi binoscopul sa te uiti numai in lungul axei? Vad ca [url=https://www.cloudynights.com/topic/625128-cheap-binoscope-idea/]au mai fost discutii pe tema ideii asteia si parerile sunt impartite. ----------------------------------- Cata2 05 Aug 2019 09:46 ----------------------------------- Lunetele sunt identice și sunt 80/400....una din ele a fost modificată la 80/900 prin lungirea tubului și schimbarea obiectivului, dar am resetat-o la caracteristicele de fabrică...trecerea prin două prisme de 90 nu afectează imaginea, cel puțin nu am observat mari diferențe....cred că și la binoclu tot prin două prisme trece . ----------------------------------- StarChild 05 Aug 2019 10:02 ----------------------------------- vezi ca daca pui 2 prisme la un OTA, si inca 2 prisme la celalalt OTA, vei vedea imegini in oglinda. Cu un ochi o sa vezi o imagine, cu celalalt ochi o sa vezi aceeasi imaginea in oglinda... va fi... "psihedelic"...am incercat si eu combinatia asta (aveam in cap un bino-Mak)...dar nu merge :( , cel putin nu cu prisme/oglinzi normale. ----------------------------------- saiph 05 Aug 2019 10:31 ----------------------------------- Lunetele sunt identice și sunt 80/400 (....) Aaaa, ok ;) din ultima postare nu reieseau caracteristicile astea. Asa mai seamana :D Dar, tot.. mai experimenteaza cu oglinzile respective - muta-le de pe un tub pe altul si observa cum arata imaginea pt fiecare ochi in parte. Daca nu se schimba nimic (gen stanga cu dreapta) atunci e ok. Dar din cate am inteles, e posibil ca lucrul asta sa fie cat se poate de adevarat, adica iti trebuie un procesor de mirror undeva pe un canal (S/D) pana la centrul vizual din creier :) vezi ca daca pui 2 prisme la un OTA, si inca 2 prisme la celalalt OTA, vei vedea imegini in oglinda. Cu un ochi o sa vezi o imagine, cu celalalt ochi o sa vezi aceeasi imaginea in oglinda... va fi... "psihedelic"...am incercat si eu combinatia asta (aveam in cap un bino-Mak)...dar nu merge :( , cel putin nu cu prisme/oglinzi normale. Apropo de asta, nu stiu ce vede tipul din imaginea de mai jos - e de pe forumul vecinilor de peste ocean :lol: ----------------------------------- Cata2 05 Aug 2019 11:36 ----------------------------------- Am privit cu același set de prisme prin ambele lunete....imaginile erau la fel.....cu capul în jos...la fel ca și când aș folosi luneta fără nici o prismă. Constructia permite să vizionez și în X....adică ochiul drept prin luneta stângă și viceversa, dar nu cred că este diferență. Până nu îmi vin și celelalte prisme nu pot spune cum se vede în mod bino. ----------------------------------- saiph 05 Aug 2019 12:04 ----------------------------------- Pai asta zic :) Ok, deci, sa le luam pe rand; sa zicem ca avem cazul A (privit prin ocular montat direct in focuser - imagine rotita 180 grade), cazul B (ocular montat intr-o oglinda diagonala - imagine intoarsa in picioare, dar stanga e-n dreapta), cazul C (ocular montat in prisma diagonala - imagine complet redresata). Poti incerca sa testezi urmatoarele ipoteze si sa compari cu care combinatie iti da o imagine identica cu cea din cazul C, dupa ce fascicolul sufera doua frangeri pe fiecare canal. B'xB' - cu planele mediane ale oglinzilor rotite ambele la 90 grade pt un canal (ca si cum te-ai uita de sus in jos, nu in lungul axei), apoi perechea de oglinzi montata in oglinda pt celalalt canal; C'xC' - cu planele mediane ale prismelor rotite ambele la 90 grade pt un canal (ca si cum te-ai uita de sus in jos, nu in lungul axei), apoi perechea de prisme montata in oglinda pt celalalt canal. Este important sa faci testele astea, cat mai atent/riguros, ca sa stii pe ce mizezi. Altfel, te vei uita precum cameleonii :D Vorba vine.. in sensul ca nu se vor putea combina cele doua imagini, oricat de bine le-ai colima, pt ca pur si simplu nu vor fi identice. Adica, vor contine acelasi lucru, dar nu sunt orientate la fel. ----------------------------------- Cata2 05 Aug 2019 12:37 ----------------------------------- În teste imaginile erau identice, deci nu cred că este o problemă......poate dacă o să le folosesc terestru și nu o să-mi placă imaginea......mai pun un rând de prisme :D . Dacă chiar nu merge atunci una o să ajungă căutător la newtonian..... ----------------------------------- saiph 05 Aug 2019 13:07 ----------------------------------- ....mai pun un rand de prisme :D ..... Daca n-o iesi ce trebuie, macar arbore cotit sa iasa :lol: :lol: ----------------------------------- Cata2 05 Aug 2019 19:52 ----------------------------------- Ok...eu zic că suntem în cărți...Ajuns acasă, speriat de imaginile alea întoarse pe dos, am făcut un test la care nu m-am gândit înainte. Având în cutia cu nimicuri un corp de binoclu am încercat realizarea struțo-cămilei...Deși fixarea a fost așa din mână rezultatul a fost remarcabil. Imagine binoculară clară, în poziție reală și chiar destul de colimata.....În caz că prismele dau rateu, cu o fugă la strungar finalizez lucrarea asta complicată. ----------------------------------- Cata2 05 Aug 2019 19:55 ----------------------------------- ... ----------------------------------- Erwin 06 Aug 2019 06:20 ----------------------------------- Ei da, acum deja e altceva! :D E bine dacă poți alinia cele 2 axe optice să iasă prin corpul de binoclu fără să sufere distanța interpupilară. Spor! ----------------------------------- saiph 06 Aug 2019 08:07 ----------------------------------- n-arata rau solutia, dar.. cum zice si Erwin - ai de rezolvat problema cu distanta intre tuburi pt DIP corecta. uite, am verificat aseara cu doua oglinzi diagonale puse in focuser (una culcata, cealalta in picioare) o data pt ochiul drept, apoi intoarse pt ochiul stang, si cam asa aratau imaginile - nu le-am mai pozat prin ocular, am gasit o poza care seamana f bine deci, am o vaga banuiala :) cum ca n-ar fi iesit ok daca mergeai pe varianta asta. ----------------------------------- Cata2 06 Aug 2019 10:07 ----------------------------------- Dacă rămâne corpul binoclului atunci am să-l desfac în două. Reglarea distanței dintre ochi se v-a face prin rotirea fiecărui corp în focuser. Astfel axele lunetelor rămân paralele. Oricum am să abordez și această variantă măcar pentru terestru.... ----------------------------------- saiph 06 Aug 2019 11:29 ----------------------------------- Da, separat s-ar putea sa faca o treaba mai buna. Stiu ca sunt binoscoape care pentru redresarea imaginii folosesc ansambluri rotative cu prisme Abbe-Porro - apropo, [url=https://www.surplusshed.com/pages/item/PL1295.html]e promotie pe SurplusShed, cu 54$ + shipping iti iei doua Abbe-Porro meseriase, de 34mm deschidere utila. Eu am un astfel de ansamblu (nu de la ei, dar foarte asemanator) si i-am facut carcasa, pus mufe pt focuser si ocular, si se vede foarte bine. A iesit fain, atata doar ca a e un pic cam greut :D, nah, multa sticla; dar ca idee, sunt solutii. ----------------------------------- Cata2 06 Aug 2019 13:37 ----------------------------------- Mulțumesc pentru link, dar momentan fac cu ce am.....am investit deja prea mult. ----------------------------------- Cata2 06 Aug 2019 17:54 ----------------------------------- Gata, am tăiat și corpul binoclului...am pus în locașul obiectivelor două țevi de carbon tăiate dintr-un cotor de undiță, aliniate cu greu la șubler + ceva epoxi...Am folosit momentan ocularele binoclului până strungarul termină adaptoarele pe 1,25. Lunetele le-am aliniat relativ repede, dar alinierea este provizorie deoarece creierul joacă feste.....mixează imaginile ușor diferite într-o imagine real-falsă. Reglajul distanței dintre ochi? Generoasă de la 40mm la 151mm..... :D :D :D la mine distanța este 67 mm...poze cu distanța minimă....optimă și maximă.... ----------------------------------- Cata2 06 Aug 2019 17:56 ----------------------------------- ... ----------------------------------- Cata2 06 Aug 2019 17:57 ----------------------------------- :D :D :D ----------------------------------- saiph 06 Aug 2019 18:18 ----------------------------------- O frumusete :) ptiu ptiu ptiu, sa nu ti-o deochi :lol: Ca parere de pe tusa, eventual ii poti distanta mai mult tuburile, acum ca se poate (teoretic), a.i. sa ai la minim 60mm, iar la maxim cat o da domnu' Porro :D In felul asta capeti mai multa parlaxa si o sa creasca profunzimea de camp. Bine, repet, e doar o idee, nu am testat-o, doar mi-a tunat. Daca e prea mare bataia de cap, las-o-asa ca oricum a iesit prea bine. Sunt curios cum ti se va parea experienta binoculara (reala, nu cea simulata de care se bucura binovieweristii de pe-aici :D adica si eu, sic!) ----------------------------------- Cata2 08 Aug 2019 19:16 ----------------------------------- Mda, în viață înveți ori din sfaturi (gratis), ori din greșeli (cu anumite costuri). Azi am primit setul de oglinzi...da oglinzi diagonale, iar eu aveam prisme!!!!. Combinația de prismă+oglindă are un efect ciudat, imaginea se rotește odată cu rotirea oglinzii. Rezultatul în mod binocular? Două imagini identice în ”V”. Așa că am trecut la planul doi, într-o lunetă oglindă+oglindă și în cealaltă prismă+prismă...imagini la fel în ambele lunete indiferent de poziția ansamblelor doar că distantele de focalizare erau diferite. În aceste condiții trebuia să pun lunetele în poziții diferite ceea ce nu-mi place, punct. Deci am două oglinzi și două prisme care merg în cutia cu nimicuri. Acum să vorbim un pic și de lunete.....una am cumpărat-o din RO și una este cumpărată de un prieten din UK. Cea din România este ok din toate punctele de vedere. Cea care am primit-o din UK, deși nouă are niște mici bube...focuserul la capătul strâns se blochează un pic, la capătul extins pierde conexiunea pinion/cremalieră și în rest are joc mare sus-jos. Când am desfăcut luneta ca să o scurtez am observat că îi lipsea cele două știfturi cap cursă și o bandă de teflon. Ca să nu mai zic că imaginea era clară doar în centru, pe margini ziceai că se vede prin picături de apă...am remediat prin sucirea primei lentile a obiectivului.... Ce să înțeleg că mama China are mai multă grijă de noi și la englezi le dau rebuturi? :D . Binocularul v-a rămâne cu prismele de binoclu și până vin adaptoarele de 1,25 v-a servi cu ocularele de binoclu care din teste par a avea distanța focală de 10mm. Asta înseamnă ca binocularul merge acum la 40x. Câmpul este destul de generos, contrastul este bun și mult mai luminos decât fostul binoclu....diferență mare între obiectivele de 50mm și cele de 80mm. În sera asta voi face un test despre care am să scriu mâine. ----------------------------------- Erwin 16 Aug 2019 19:49 ----------------------------------- Interesant! Luneta din UK probabil a fost desfăcută. Bănui că ai confecționat o plăcuță din teflon? Tubul focuserului trebuie să culiseze exact pe axa optică altfel e normal să se vadă prost. Spor! ----------------------------------- Cata2 17 Aug 2019 06:29 ----------------------------------- Probabil a fost desfăcută....acum totul este ok. Am făcut toate testele și am obținut rezultate satisfăcătoare. Acest binocular merge bine terestru, lună și planete. La stele mai puțin, poate dacă găsedc un corp de binoclu mai luminos. Oricum weekendul viitor merg la Vadu cu tot arsenalul și dacă am cer senin am să fac un top al instrumentelor din dotare. Până atunci mă lupt cu un D3000 care la ISO 1600 și 30s expunere nu prea vede.....mai citim....mai primim sfaturi... ----------------------------------- Cata2 19 Aug 2019 15:34 ----------------------------------- Azi meșterind pe la newtonian am făcut o descoperire "macabră". Partea centrală a focuaerului este din plastic cromat :shock: ..... Din acest motiv am decis să schimb focuserul. Sfaturi vă rog. Focuser cu reducție sau motorizat? ----------------------------------- Cata2 20 Aug 2019 16:48 ----------------------------------- Nimeni? Nimic? ----------------------------------- Erwin 20 Aug 2019 17:55 ----------------------------------- Este vremea concediilor și taberelor așa că trebuie să ai puțintică răbdare... :) Există și a treia opțiune: focuserul elicoidal. Eu am pus unul de 1.25" la newtonianul meu, luat de la chineji cu 25$. Dar are cursa doar de 5mm așa că unele oculare ies din range. Le pot folosi cu un prelungitor pe unele dintre ele. Dacă vrei astrofoto atunci cel cu motorizare e indicat. Dacă vrei vizual atunci ori unul cu reducție ori elicoidal fac treabă bună. Depinde și de buget dar un focuser bun, metalic, crayford ajută mult la observații de calitate, nu se decolimează așa ușor ca unul de plastic și îl poți regla precis. ----------------------------------- saiph 21 Aug 2019 11:46 ----------------------------------- Azi mesterind pe la newtonian am facut o descoperire "macabra". Partea centrala a focuserului este din plastic cromat :shock: ..... Din acest motiv am decis sa schimb focuserul. Sfaturi va rog. Focuser cu reductie sau motorizat? Stai, care-i partea centrala? :) In centru trebuie sa fie gol :lol: E stil R&P, sau Crayford? Pt vizual e ok si unul R&P cu dinti inclinati. Dual speed Crayford e mai mult pt foto - e mai precis si ceva mai robust, dar nah, trebuie sa decartezi cateva foi in plus, variaza de la o marca la alta. Cel putin la refractor, am sesizat o imbunatatire fata de dotarea "standard" cu focuser R&P, in sensul ca nu mai fuge imaginea pe camera cand caut clarul, stelele stau pe loc si doar se micsoreaza sau se maresc in functie de cat de focalizate sunt. Plus ca poti bloca mai eficient pozitia tubului, precum si roti subansamblul cu tot cu camera dupa pofta inimii. Probabil un [url=https://agenaastro.com/gso-2-linear-bearing-crayford-focuser-for-reflectors-dual-speed.html]GSO mai entry level te-ar scoate din dilema :) cu motor doar daca vrei foto (eventual remote). ----------------------------------- valy 21 Aug 2019 12:52 ----------------------------------- Motorul este mai util la magnificatii mari cand vrei focus de finete, ca daca atingi cu mana iti vibreaza imaginea si evaluezi mai greu corectitudinea focusului. ----------------------------------- saiph 21 Aug 2019 13:09 ----------------------------------- A, da, corect, uitasem de aspectul asta :) Desi, la cele cu reductor planetar, cuplul necesar actionarii axului e mai mic tocmai gratie reductorului, iar vibratiile induse sunt mai mici - testat pe C80ED, la vreo 200x, un pic cam sus, dar a iesit ok proba. ----------------------------------- Cata2 21 Aug 2019 14:02 ----------------------------------- Când am zis partea centrală mă refeream la tubul care culisează in focuser.Inițial am vrut să-i dau de lucru strungarului, dar o să iau unul nou mai de calitate. Totul a plecat de la fatul că adaptorul de 1,25 care se înfiletează în acel tub este praf.....unele oculare intră putin forțat, unele intră ok și colimatorul cu laser joacă în el. Chiar dacă newtonianul meu este din seria cu oglinda principală lipită am luat colimatorul doar așa de verificare. Ca un mic up-date am să îmbrac tubul în carbon și am să pun o șină mai lungă, pentru a reduce vibrațiile. Voi dota cu un focuser nou...încă nu știu de care. Oare să montez oglinda principală într-o celulă reglabilă sau să o las așa cum este? ----------------------------------- saiph 22 Aug 2019 08:47 ----------------------------------- (...) Oare sa montez oglinda principala intr-o celula reglabila sau sa o las așa cum este? Oglinda primara de newtonian, de cele mai multe ori, e montata in celula reglabila, tocmai pt a o putea alinia corect cu secundara. Lipirea ei intr-o pozitie fixa nu e o idee prea buna din cel putin doua motive: te obliga sa te bazezi exclusiv pe priceperea producatorului de a colima axele optice, in plus poate induce tensiuni in oglinda daca este fixata cu un adeziv necorespunzator sau printr-o metoda prea agresiva. Trebuie sa vezi daca ai lungime de tub suficienta care sa-ti permita sa schimbi modul de fixare a oglinzii - mai intervin niste milimetri ici, niste milimetri colo, si te trezesti ca nu mai pici pe focar cu ocularul. Daca vrei sa incerci foto, probabil e o miscare buna, pt ca in felul asta iti duce focarul mai in fata, iar pt vizual poti folosi o extensie. O sa ai o mica pierdere de lumina din cauza secundarei subdimensionate in cazul asta, dar cred ca nu o sa te deranjeze chiar atat de tare. Inainte de a ma apuca de treburi de genul asta, de obicei masor cat pot de precis, modelez totul la scara si daca da cu virgula iau o pauza de gandire :) ----------------------------------- Cata2 24 Aug 2019 08:45 ----------------------------------- Mulțumesc pentru sfaturi. Momentan forjez echipamentul existent în sălbăticia din zona Vadu. Am avut parte de o noapte bogată în observații. Multe cu binoclu...care pentru mine rămâne campionul.Din păcate încă nu le am cu pozele....am făcut ceva, să vedem cum le procesez și ce iese. Până una alta ceva făcut cu telefonul. ----------------------------------- Cata2 24 Aug 2019 08:48 ----------------------------------- Dimineața devreme... ----------------------------------- Cata2 25 Aug 2019 19:18 ----------------------------------- Revenit acasă am mutat pozele din aparatul foto în calculator. Am făcut două tipuri de setări....1s@ISO1600 și 30s@ISO1600. În cele de o secundă am prins câteva puncte roși,galbene și albastre. În cele de 30s am prins ceva mai mult, însă la setări am văzut ca diferă ISO de cel setat în aparat.....am greșit undeva? Pun mai jos un printscreen. ----------------------------------- starbuck 25 Aug 2019 22:33 ----------------------------------- Nikon are o atenuare a zgomotului destul de agresiva la DSLR-uri, e bine sa fie anulata in prima faza deoarece poate trata multe stele drept simplu zgomot. Un alt motiv ar fi apertura de F/4.5 care mie cel putin mi se pare cam mica pentru capturi astro. Rar am tras mai putin de F/2.8, de obicei F/1.7 si ISO minim 800 (la tine vad ca e 640). In EXIF info vad ca ai max. aperture 3.6, incearca sa o folosesti pe asta. Apoi trebuie verificata sub- sau supraexpunerea din aparat. Alte filtre gen ND, UHC sau polarizatoare iti scad si ele cu minim 2 f-stopuri expunerea dar o poti creste din soft in cazul imaginii RAW. Mai poti incerca un reset la valorile initiale din meniul aparatului dar verifica neaparat setarile de atenuare zgomot, de obicei sunt 2 nivele de atenuare, alege-l pe cel mai mic sau off. Pentru toate cazurile mentionate ma refer numai la modul manual de folosire atat pentru aparat cat si pentru obiectiv. ----------------------------------- valy 25 Aug 2019 22:58 ----------------------------------- Esti sigur ca ai setat iso 1600? Mai fa o incercare cu capacul pus, vezi daca chiar asa este. In aparat tot iso 640 iti indica? E raw sau jpeg? Poate nu stie softul sa interpreteze, desi la modul cum arata poza pare iso relativ mic. Punctele colorate sunt probabil hot pixels, poti sa ii scoti cu dark-uri. ----------------------------------- Erwin 26 Aug 2019 07:52 ----------------------------------- Unde este contragreutatea? Montura e prea mică pentru a ține tubul fără ea, chiar dacă faci doar vizual nu e indicat s-o soliciți așa pentru că pot apărea deformații permanente în axe și uzură prematură. ----------------------------------- Cata2 26 Aug 2019 08:00 ----------------------------------- Aparatul foto este setat să facă raw și jpeg în același timp. Poza postată nu stiu ce format a fost, dar verific când ajung acasă. Intenția nu este să fac cine știe ce poze, vreau doar să fac poze cât de cât ok pentru a putea să învăț constelațiile. Pozele au fost făcute după trepied fix, cu focalizare automată....pe manual nu am reuși să obțin poze clare.....poate obiectivul nu este bun. Montura nu are contragreutate ci un mâner care nu era încă montat când am făcut poza. Nu am folosit reglajele fine ale monturii. Cum trepiedul newtonianului era la strungar am improvizat și eu ceva de moment. Ca să fie meniul complect când am ajuns soția mi-a descărcat trepiedul și l-a pus culcat cu teul în nisip....și cu vaselina proaspăt dată de mine....două ore am învârtit la filete....blestemul domnului Mircea....😂. ----------------------------------- Erwin 27 Aug 2019 20:33 ----------------------------------- Scuze, nu am văzut bine poza, credeam că ai o EQ1 sau 2... așadar tu ai acolo o montură "T" de instalații pusă pe un AZ3? De ce? :shock: ----------------------------------- starbuck 27 Aug 2019 22:12 ----------------------------------- Cel mai probabil ca sa poata face observatii la zenit dar ma mir si eu de lipsa contragreutatii. Ar prinde bine macar o improvizatie gen o plasa sau saculet cu nisip sau pietre atarnat de o bara in cealalata parte a monturii, altfel dupa cum spune si Erwin deformarile si uzura vor aparea rapid. ----------------------------------- Cata2 28 Aug 2019 08:16 ----------------------------------- A fost doar o improvizație de moment. Totul a mers ok. Newtonianul nu merge pe az3 fiind prea greu. El are trepiedul lui care momentan este la strungar pentru a primi o montură T cu rulmenți și sigur v-a avea și contragreutate. Dacă în weekend v-a fi senin voi încerca transfăgărășeanul cu luneta de data asta. Iar ca o întrebare : ce soft să folosesc pentru a procesa pozele ? ----------------------------------- valy 28 Aug 2019 09:14 ----------------------------------- Ce inseamna sa procesezi poze? Stacking sau simple operatii gen crop/contrast/resize? http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=189679 ----------------------------------- Cata2 29 Aug 2019 07:54 ----------------------------------- Mulțumesc mult. ----------------------------------- Cata2 01 Ian 2020 08:06 ----------------------------------- La Mulți Ani!!!.....și câte o cafea fierbinte. ----------------------------------- Cata2 26 Ian 2020 18:30 ----------------------------------- În ultima vreme având ceva timp liber m-am decis să modific reflectorul 150/750. Ce mă nemulțumea la el era oglinda primară fixă care îmi dădea o senzație că telescopul era veșnic decolimat, focuserul din plastic care avea ceva jocuri și tubul din tablă subțire care la factori mai mari de mărire tremura și la cea mai mică adiere.....tub pe care de altfel l-am și înfundat la ultima ieșire. Am ales să fac tubul din țeavă de pvc de 3,9mm grosime și 200mm diametru. ----------------------------------- Cata2 26 Ian 2020 18:31 ----------------------------------- Noul tub după debitare și găurire... Pentru a anula lumini parazite am lăsat între focuser și capătul tubului 200 mm (un diametru de tub) ----------------------------------- Cata2 26 Ian 2020 18:48 ----------------------------------- Pentru că urăsc să vopsesc plastic am decis ca finisajul să fie carbon (folie auto carbon), iar în interior am lipit velur ----------------------------------- Cata2 26 Ian 2020 18:57 ----------------------------------- Celula primarei am făcut-o momentan din lemn, provizoriu până se eliberează cnc-ul....ea v-a fi în final din duramid. ----------------------------------- Cata2 26 Ian 2020 19:05 ----------------------------------- Pentru montură am decis să experimentez și pe cea dobson... ----------------------------------- Cata2 26 Ian 2020 19:12 ----------------------------------- ...ce să mai lungim....o poză finală ----------------------------------- tudor 26 Ian 2020 21:50 ----------------------------------- Imi place textura de carbon a autocolantului, arata foarte calitativ. A! Am vazut si discul cu "Pinochio" de la baza, astfel tu esti un fel de Gepeto pentru telescopul asta :) ----------------------------------- Cata2 27 Ian 2020 08:06 ----------------------------------- Da autocolantul este premium (țesut)...inițial am vrut să pun un disc cu Dolănescu, dar m-am răzgândit. Aseară am făcut și ceva observații cu telescopul care a reușit să mă impresioneze atât cu imaginile oferite cât și cu acuratețea focuserului. Din păcate baza monturii din placă de pin nu a fost o alegere bună....dar o voi înlocui probabil cu mdf melaminat. Din inerție am colantat cu carbon și lunetele....o poză mai târziu. ----------------------------------- valy 27 Ian 2020 10:00 ----------------------------------- Poti sa ii pui niste contraforturi, cred ca pinul este mai usor decat MDF si nu se umfla de la umezeala. Jos ar merge niste spykeuri ca sa se fixeze bine in beton: surub gros cu contrapiulita, ascutit in varf, orientat in jos, asa poti controla si orizontalitatea. ----------------------------------- Cata2 28 Ian 2020 06:54 ----------------------------------- Am ales lemnul de pin pentru greutatea lui redusă, însă văd ca are deformări.... Aseară am mai băgat două discuri și s-a mai remediat din problemă, dar nu cred că ține mult minunea. Trepiedul cu montura pipe stă și râde la mine....Până una alta să pun și poza restantă. ----------------------------------- Cata2 15 Mar 2020 07:54 ----------------------------------- Revin cu mici nelămuriri ....încercând să fac poze cu telescopul am realizat că nu focaliză imaginea. Studiind problema mi-am dat seama ca sunt prea departe de planul focal, așa că am trecut la mutarea oglinzii primare mai în față. Am mutat-o cu aproximativ 38mm, cât să intre în focus aparatul foto la capătul inferior al focuserului. Acum problema este că nu mai intru în focus cu ocularele.....așa că am apelat la corpul barlow-ului pentru a ajunge în focus. Sincer nici nu mă deranjează, însă m-au mâncat degetele și în locul prelungitorului am înfipt o prismă....care la unele oculare cere oglinda primară mai în față. Poate dacă o duc mai în față este un avantaj și pentru camera foto care focalizează acum prea la capătul inferior al cursei focalizatorului. Testele l-am făcut ziua pe un panou publicitar aflat la 400m distanță și nu știu dacă prisma încurcă la stele. Ce mă sfătuiți? Și ca un mic amănunt eu am învățat cerul prin lunetă și binoclu, trecerea și la telescop m-a dat un pic cu roatele în sus. Mulțumesc anticipat celor care vor răspunde. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Mar 2020 15:14 ----------------------------------- Cata2 As indrazni sa fac pariu pe sume frumusele ca secundara este deja prea mica dupa mutarea planului focal spre exterior cu 38mm. Trebuie sa faci o verificare. Reflectorul nu este vinovat pentru ''roatele in sus''. Dimpotriva ,un newtonian are imagine intuitiva (sa zicem ''naturala'') ca o luneta dreapta ,nu ca o luneta cu diagonala. Te cred pe cuvant ca te-a cam dezorientat adaugarea unei prisme diagonale la un newtonian: imaginea a ramas tot ''cu capul in jos'' dar si ''sucita'' dupa axa ortogonala pe prima. Cam ca la telescopul Nasmyth...sincer iti spun ca-i nasol ,nici mie nu mi-ar placea. Cand vei citi instructiuni de genul ''...roiul este la 70 minute spre Nord-Vest de aceasta stea...'' nu vei sti unde este acel N-V.Nici Sudul ,nici Nordul ,numai Vestul. Eu as elimina imediat diagonala ,nicidecum sa apropii si mai mult primara. Mircea ----------------------------------- Cata2 09 Apr 2020 18:02 ----------------------------------- Revin...nu cred că am împins prea mult oglinda în față. Am făcut două teste. Unul vizual privind prin focuser se observă toată oglinda primară în oglinda secundară. Doi am măsurat distanța dintre oglinzi ( app. 520 mm) și am trasat un triunghi isoscel cu baza de 150 mm (diametru oglinzii primare ) și înălțimea de 750 mm (distanța focală ). Am trasat o paralelă la baza triunghiului la distanța de 520 mm care mi-a rezultat de 49 mm....iar eu am secundara de 52 mm. Dacă am greșit undeva vă rog să mă corectați. În continuare primele teste de fotografie lunară. Nu dați cu pietre....mai am de muncit. Nu reușesc să fac corecția de dioptrii la aparatul foto. Am un Nikon D3000 la care nu reușesc cu focalizarea manuală...mai încerc....expun 3 poze făcute cu Nikon-ul și telescopul în cauză 150/750....- ----------------------------------- Cata2 10 Apr 2020 11:04 ----------------------------------- Adaug și o poză făcută ziua cu luneta 90/900. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Apr 2020 20:31 ----------------------------------- Catalin Nu ai gresit prin metoda grafica folosita de tine decat acolo ca tu trebuie sa trasezi un trapez /trunchi de con.Tu ai un plan focal (si noi toti de fapt) nu un punct focal. Inteleg din masuratoarea ta ca ai o cotire de 230mm,aceasta inseamna ca ai un camp de plina lumina de 6mm. Campul de plina lumina se recomanda sa fie de 12mm ,dar e doar o recomandare empirica. Imaginea obiectelor din planul focal al telescopului tau, situate la mai mult de 3mm de axa optica ,nu mai este formata de intreaga oglinda. Daca te opresti aici si nu scoti si mai mult imaginea inafara tubului, poti folosi linistit telescopul pentru observatii generale dar sa nu-l folosesti la estimari de stele variabile sau de magnitudini de comete, pentru ca iti va da rezultate eronate. La planete si stele duble - deci la observatii pe axa optica, telescopul este OK. Imi place cum ti-a iesit poza Lunii pe cerul de zi. Mircea ----------------------------------- Cata2 20 Apr 2020 16:32 ----------------------------------- Dragi colegi azi din plictiseală m-am apucat să fac curat prin calculator...filme xxx n-am găsit, că n-am, însă am dat peste niște fișiere mai vechi, care mă țin în priză. Chiar dacă nu au legătură cu acest forum, pot pune la dispoziție aceste fișiere pentru plictisiți, curioși, amatori sau nostalgici. Ele conțin colecția complectă a revistei Tehnium (1970-2006) cu tot cu suplimente, numere internaționale și almanahuri. Revista Modelism (tot un supliment Tehnium). Revista rusească Modelist-Konstriuktor (1966-1989). Am ceva și din revista Sport și Tehnică, dar din Rahan și Pif nu dau... că n-am. Dacă sunt doritori să-mi comunice și o metodă de transfer....Tehnium=5,6Gb, Modelism=4,4Gb, MK=1,27Gb..... ----------------------------------- Cata2 26 Apr 2020 06:56 ----------------------------------- Ehe....instrumente noi, experiențe noi. Deși îmi doream un Rubinar și pentru că nu am avut ocazia să-mi iau unul am făcut un compromis. Mi-am luat un mak de 127. Primul test și singurul l-am făcut la planeta Venus. Am folosit un trepied foto și oculare de 30-10-6 mm plus unul zoom 8-24 mm. Prima dată am folosit ocularul de 30 mm mai mult ca să reglez căutătorul. Fiind un instrument extrem de scurt, dar cu o focală mare (1500 mm) este foarte greu să țintești fără căutător. Trecând la cel zoom am avut o surpriză neplăcută....nu se vedea bine deloc. Am trecut la cel de 10 mm la care am avut o imagine foarte bună. Cel de 6 mm a întunecat un pic imaginea, dar......la 250x Venus-ul se vedea....n-am cuvinte, dar le-a avut fiul meu de 14 ani....” Oau, ce tare.... se vede luna când nu e pe cer...” . Deși se spune că aceasta este maximul ce poate duce mak-ul de 127 cred că duce și mai mult. Ideea este că trebuiește musai să iau o montură ghidată. Am trecut la compararea rezultatelor cu a celorlalte instrumente din dotare. Luneta 80/400....nici cu un barlow 3x și ocular de 6 mm n-am atins magnificația mak-ului, plus că imaginea era foarte întunecată, deci nu. Luneta 90/900 a atins magnificatia mak-ului cu un barlow 2x și ocularul de 6 mm, dar Venus avea un halou ușor mov. Cu telescopul 150/750 altfel a stat treaba, am testat magnificatia atât cu un ocular 6 mm plus barlow 2x, dar și cu un ocular de 2,6 mm. Varianta câștigătoare fiind 6 mm + 2x . Imaginea finală a fost poate ușor superioară față de mak, dar greu, foarte greu obținută. Chiar dacă pe telescop am microfocus focalizarea a durat ceva. Orice atingere provoca un val de vibrații de 5-6 secunde. Și mak-ul avea ceva vibrații, dar nu durau mai mult de o secundă maxim două, în condițiile în care acesta era montat pe un trepied foto. Concluzia este clară...trebuiește să investesc iar într-o montură ghidată și eventual într-un reducător de focală. ----------------------------------- Cata2 26 Apr 2020 06:58 ----------------------------------- ....poze ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Apr 2020 12:44 ----------------------------------- Eu spun ca-s achizitii bune ambele. Reflectorul a demonstrat ca ,un pic mai chinuit,este capabil de grosismente si claritati comparabile cu ale Mak-ului. Dar reflectorul este un F/5 ,marele sau avantaj este campul mare. Deci el poate atinge mariri ca ale Makului dar acesta nu poate asigura un camp mare ca reflectorul. Deci sunt instrumente complementare,sa le folosesti sanatos ! (Da' sa nu scoti focala mai tare inafara pe newtonian,e bine asa ...) Mircea ----------------------------------- theogon 04 Mai 2020 17:17 ----------------------------------- Zici ca ai facut un compromis cumparand mak-ul de 127 mm. Eu zic ca ai procedat cum trebuie si ca Rubinarul ar fi fost un compromis. Acesta din urma este in fapt un teleoiectiv foto si cu unele interventii se poate transforma intr-un instrument portabil si puternic, dar oricum am lua-o ar fi in urma mak-ului de 127 ( apertura mai mica, obstructie mult mai mare). Pentru telescoapele maksutov nu am vazut pe piata reducatoare de focala dedicate (in afara de intes rumak) si dupa opinia mea nici nu ai nevoie de asa ceva, mai ales ca ai un newtonian f5 care iti poate furniza grosismentele mai mici si y compris si campuri mai mari. Cum focala nativa a mak-ului este mare te poti folosi de grosismente furnizate la duble si planete fara efort si fara sa inserezi trenuri optice care induc si ele aberatii. Asa ca doua instrumente complementare (am si eu astfelde instrumente) ar face casa buna si ar tine cafeneaua deschisa muta vreme de acum incolo ----------------------------------- Cata2 07 Mai 2020 13:47 ----------------------------------- Da, aveți dreptate și pentru asta vă mulțumesc pentru sfaturi. Azi am reușit să-mi schimb aparatul foto, ocazie cu care am făcut cunoștință și cu un Rubinar. Este fain, dar mak-ul mi se potrivește mult mai bine. Acum trebuiește neapărat să-mi iau o montură solidă pentru telescop. Am citit despre găsirea obiectelor astronomice folosind cercurile gradate ale monturii, însă n-am găsit documentație în acest sens....orice ajutor mi-ar prinde bine. Mulțumesc anticipat. ----------------------------------- theogon 07 Mai 2020 18:27 ----------------------------------- Hmmm... cercurile gradate...M-a preocupat mult subiectul asta si l-am intors pe toate fetele. Primul instrument modern (refractorul de 9 toli instalat in 1824 la Observatorul din Dorpat ( la comanda lui F Struve) si realizat de Fraunhofer pe montura ecuatoriana, avea cercurile gradate ale ascensiei si ale declinatiei de 54 cm respectiv 35 cm, plus sistem de orologerie si micrometre. Acest instrument a stat ca model pentru toare refratoarele celebre din secolul al XIX-lea. Pe aceste cercuri se putea citi cu un vernier pana la minutul de arc. Monturile actuale comerciale (vorbesc de monturile ecuatoriale) sunt construite pe aceleasi principii, insa pentru monturile fara GO TO, cele care fac doar urmarirea (in cazul in care exista motoare pe ascensie si declinatie sau in lipsa lor manual) au si ele de decor aceste cercuri gradate. Doar ca dimensiunea lor le face cu totul improprii pentru pozitionarea (in campul instrumentelor) a astrelor cautate. La HQ5 valoarea unei diviziuni pe ascensie este de 10 minute de timp care este egal cu 150 minute de arc adica doua grade si jumatate. Cu precizia asta nu poti gasi obiecte mai putin stralucitoare si atunci prietenii nostri folosesc cu mult mai mult succes metoda star-hoping-ului, ce se poate aplica la toate monturile mai putin pretentioase (inclusiv dobson) La HEQ5 diametrul cercului de ascensie este de 78 mm (foarte, foarte putin) La monturile sub HEQ5 ( EQ4,EQ3-2 EQ1 s.a.m.d) aceste cercuri au un diametru si mai mic, deci precizia si ma scazuta. Ce se oate face: se pot monta suplimentar cercuri gradate de ascensie si declinatie, cercuri prevazute cu un vernier, Aceste cercuri ar trebui sa aiba in jur de 30 cm diametru pentru a realiza o precizie de caa 5 ' O alta posibilitate ar fi achizitionarea unei monturi GO TO care realizaeaza (mecanic vorbind) o precizie de 0,28") Precizia de pozitionare a astrilor cautati depinde si de acuratetea punerii in pol ca si de jocurile inerente existente in partea mecanica a monturii ca si de precizia softului implementat in montura. Si evident de precizia cu care sunt determinate coordonatele punctului de statie ( una este citirea acestor coordonate de pe harta, alta este determinarea cu GPS (global positioninsg system), dar in mare vei gasi steaua cautata in camp . Daca exista nelamuriri pot reveni cu explicatii suplimentare ----------------------------------- sorini 03 Iun 2020 18:53 ----------------------------------- Pun si eu o intrebare de cafenea; daca la un instrument optic de focala lunga (de ex f/10) atasez un reducator de focala (de ex 0,5x), inseamna ca am doua instrumente, unul de focala lunga si unul de focala scurta? Ce limitari, neajunsuri implica? Dupa umila mea experienta, reciproca, adica utilizarea unui barllow, este adevarata. Dar "directa"? ----------------------------------- Cata2 03 Iun 2020 19:58 ----------------------------------- Un răspuns sincer și direct....o să ai tot un singur instrument, dar două perspective...Dacă ai două costume nu înseamnă ca ești două persoane...și nici barlow-ul nu-ți dublează nr de oculare....le-am numărat de trei ori după ce mi-am luat barlow.....tot atâtea erau. ----------------------------------- GunDALF 03 Iun 2020 20:47 ----------------------------------- Pun si eu o intrebare de cafenea; daca la un instrument optic de focala lunga (de ex f/10) atasez un reducator de focala (de ex 0,5x), inseamna ca am doua instrumente, unul de focala lunga si unul de focala scurta? Fizic n-o sa ai doua instrumente, stiu la ce te refereai. ;) Insa vei avea unul cu doua pozitii, inchipuie-ti FR-ul ca pe un comutator: pozitia 1 - focala x, pozitia 2 - focala x/2. Adica, vei avea un instrument ceva mai versatil. ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Iun 2020 22:44 ----------------------------------- Eu cred ca Sorin a intuit bine : va avea doua instrumente. Telescopul de F/10 cu reducator de focala sau cu amplificator de focala nu mai este acelasi telescop. Nu-i acelasi lucru cu a folosi diferite oculare deoarece acestea lucreaza dupa planul focal. Reducatorul sau amplificatorul de focala este inserat inaintea planului focal. Si ori ca ne place ,ori ca nu ne place , nu doar modifica focala ci afecteaza intregul raspuns optic. Daca ma gandesc la un newtonian ,parerea mea este ca daca-i adaug un reducator sau amplificator de focala atunci acesta nu mai este un reflector ci devine un instrument catadioptric. In cazul folosirii lentilei Barlow de pilda obtin rezultatul pe care l-as obtine cu oglinda Cassegrain. Telescopul despre care vorbeste Sorin este insa deja catadioptric asa ca intervin de aici nuantari pe care nu le discut. Mircea ----------------------------------- sorini 05 Iun 2020 23:29 ----------------------------------- Cu cateva postari mai inainte a fost atins aspectul focalelor lungi versus scurte si mi-am adus aminte de o neclaritate, in ceea ce ma priveste, referitoare la utilizarea reducatorului de focala. De aceea am postat aici intrebarea mea, cu toate ca am banuit ca nu e locul potrivit, dar n-am vrut sa mai deschid un topic pt atata lucru. Multumesc pt raspunsurile date (in cel cu costumele, chiar nu inteleg ce a vrut sa spuna poetul; si da, Barlow-ul iti dubleaza numarul de oculare, dar acestea nu se numara in cutie ci la observatii). Detaliile oferite de Mircea sunt ceea ce as fi vrut sa aflu. Fizic / optic, in ce mod intervine in optica unui instrument (refractor) un element reducator. Reducand focala nu vor fi amplificate aberatiile inerente ale obiectivului – coma, sfericitate, etc? Un f/10 este foarte permisiv cu ocularele, iar din cate stiu obiectivele acromate se construiesc cu focale mari si pt ca cele cu focale mici (f/5) sunt mult mai pretentioase constructive si vin la pachet cu aberatii. Adaugand un reducator de focala ne “apropiem” de schema Petzval, se pastreaza performantele obiectivului “mama”, sau in contra-balanta sunt amplificate neajunsurile acestuia? ----------------------------------- Cata2 06 Iun 2020 06:21 ----------------------------------- ...; si da, Barlow-ul iti dubleaza numarul de oculare, dar acestea nu se numara in cutie ci la observatii). .....depinde, primul meu set de oculare cumpărat conținea 3 oculare de 6 mm, 12 mm și 25 mm plus un barlow 2x. Foarte inteligent alese......Acum instrumentul oferă informații diferite și la doar simpla schimbare a ocularului sau ansamblului ocular-barlow/ ocular-reducător. După cum am zis reducătoare n-am folosit, dar cu barlow-ul am observat că la reflectorul din dotare combinația de barlow-ocular vs ocular focala scurtă dă imagini mai bune, pe când la lunetă am pierdere de lumină. ....treaba cu costumele a fost o cafea reîncălzită....de mai multe ori. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iun 2020 16:54 ----------------------------------- Uau ,strasnic set de oculare ,cu patru accesorii sa obtii patru grosismente diferite e ceva cu adevarat greu de realizat. Oricine s-ar fi asteptat de la un Barlow si trei oculare sase grosismente diferite... :twisted: Nu ne ''recomanzi'' si noua firma inteleapta care ofera asa ceva ... ca sa stim de cine sa ne ferim ? In rest ,ca sa ne pastram in spiritul anotimpului, sa nu amestecam ciresele cu visinele... Desigur ca fiecare ocular adauga influenta sa proprie asupra imaginii care se vede in pupila de iesire. Dar lentila Barlow si reducatorul de focala lucreaza direct cu obiectivul si formeaza cu acesta un nou obiectiv. Si aceasta noua combinatie ''trozneste'' orice accesoriu folosit in planul focal. De aceea eu cred ca putem,daca vrem,sa consideram aceste cazuri ca instrumente diferite. Daca nu vrem ,atunci nu sunt. Unii clasifica telescopul Schmidt-Cassegrain ca un caz particular de reflector. Ceea ce pe mine ma gadila de fiecare data si imi provoaca rasul ... ca uite asa sunt eu, mai predispus la glumitze. Acum sa va povestesc ce-mi amintesc eu ce am citit despre telecompresoare prin anii '80-'90 in revistele Sky&Telescope ale lui Gavril Beches. Reducatoarele de focala au aparut in Astronomie sub denumirea de ''telecompressor'' dupa succesul de piata fulminant al telescoapelor SCT. Pana la aparitia ocularelor Nagler de la Tele Vue, pentru a obtine camp vizual mai mare pe acele instrumente trebuia sa folosesti ocularele pe 2'' la moda pe atunci, majoritatea Kellner sau Erfle. Cum aceste oculare ofera campuri aparente modeste (45-50 grade) sau decente (60-70 grade) , campul efectiv obtinut era si el cel mult modest ,cu ceva peste un grad. Unii amatori doreau - fie pentru observatii vizuale ,fie foto - campuri radical mai mari,macar duble ca marime. Asta s-a obtinut ''varand'' un obiectiv de binoclu in interiorul focalei si uite asa s-a nascut ''telecompresorul''. Nu a durat mult pana ce s-a vazut ca muzica ''dupa ureche'' nu duce la bune rezultate si este nevoie de ''partitura''.Si atunci au inceput sa apara reducatoarele de focala special calculate pentru un anume intrument sau tip de instrument. Restul cititi in reclamele care uita sa spune macar un ''merci'' sau ''thank you'' celui care a venit cu ideea. Exact cum s-a intamplat cu inventia lui John Dobson : tot felul de rechini au facut ''malai'' folosind inventia omului (care efectiv murea de foame) fara ca vreunul sa-i trimita macar un cec de o suta de verzisori. Tot asa cum multi se impauneaza ca fiind mari si smecheri producatori sau constructori de focusere Crayford fara sa aminteasca vreun cuvant despre John Wall care a inventat conceptul si a donat ideea ... ''comunitatii de amatori''. Trecerea in nefiinta a lui John Wall nici nu a fost remarcata sau semnalata de vreunul dintre producatorii sau sutele de mii de utilizatori ai inventiei sale. Dar cand e forfota mare si vizibilitate mare in media (Astronomy Day,Earth Day etc) toti acestia vin periodic cu gargare de genul ''comunitate astronomica''.Halal ! Mircea ----------------------------------- Cata2 07 Iun 2020 20:39 ----------------------------------- Interesante povestiri, cât despre oculare pot spune că aveau o calitate ok pentru prețul plătit. Combinați aleasă prost...ca firmă Svbony ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iun 2020 21:01 ----------------------------------- Multumesc ! De ocularele in sine n-am cum sa zic ceva. Precis ca oferta a fost compusa de un ''specialist'' in marketing ( aici prin ''specialist'' citim "habarnamist in Optica astronomica''). Mircea ----------------------------------- Cata2 08 Iun 2020 12:09 ----------------------------------- Trecerea in nefiinta a lui John Wall nici nu a fost remarcata sau semnalata de vreunul dintre producatorii sau sutele de mii de utilizatori ai inventiei sale. Mircea ...se pare că John Wall n-a murit...joacă baschet în NBA... ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Iun 2020 23:03 ----------------------------------- Raspund tot cu o glumitza... Bravo lui,are mari sanse sa ajunga procuror-sef in Romanica ! John de care vorbim noi e ''oale si ulcele'' din 27 Ianuarie 2018,Domnul sa-l odihneasca ! A fost un om cu suflet bun. Mircea ----------------------------------- Cata2 09 Iun 2020 05:34 ----------------------------------- ....gluma a fost să vă întărească spusele. Vrând să citesc despre John Wall cel cu focuserul, am dat o căutare pe google și primele 5 pagini numai despre baschetbalist ----------------------------------- Erwin 09 Iun 2020 07:18 ----------------------------------- Sorin, reducătoarele de focală se folosesc în special la astrofoto când ai un senzor mic și totuși dorești să-l folosești cu instrumentul respectiv. Din cauza asta sunt proiectate astfel încât să nu deformeze prea mult planul focal și urmarea este că sunt mult mai scumpe decât lentilele barlow. La vizual nu cred că aduc vreun câștig, un ocular wide de focală lungă poate da o imagine mai bună. ----------------------------------- Cata2 14 Iun 2020 18:25 ----------------------------------- Încă un pas micuț către astrografie.....dincolo de nori sunt stele.... ----------------------------------- Erwin 14 Iun 2020 22:04 ----------------------------------- Fain nor, cumulonimbus cu dezvoltare verticală. O apariție cam sâcâitoare zilele astea... :twisted: ----------------------------------- Cata2 15 Iun 2020 06:40 ----------------------------------- Luna aceasta nu cred că mai prindem senin....săptămâna viitoare aveam plănuită ședință de observații la Vadu pe care sigur o voi amâna. Și totul se întâmplă pentru că am băgat în cafenea dotări noi....un trepied nou, un az-gti cu goto că este la modă și ceva oculare. ----------------------------------- GunDALF 15 Iun 2020 07:31 ----------------------------------- Lasa, poate nu mai auzim lamentarile producatorilor agricoli. A si plouat... in mai, o s-avem malai. Mai si iunie cam asa au fost mereu. De prin iulie o sa avem si senin. La fix, pentru gigantii Sistemului Solar. :D ----------------------------------- Cata2 15 Iun 2020 20:09 ----------------------------------- Pe bune?!?.....SW pune pe trepied șurub M10 și pe montură 3/8 .....................mda. ----------------------------------- Cata2 17 Iun 2020 13:42 ----------------------------------- În sfârșit....am și eu o montură nouă. Deși puteam să o iau de la un magazin care o avea pe stoc am ales să o comand de unde comand frecvent. Cât poate dura 5-8 zile?...25!!! Deși am comandat montura și trepiedul în aceeași zi dar comenzi diferite pentru că trepiedul era pe stoc și-l vroiam mai repede, m-au anunțat, când i-am luat la întrebări că le trimit împreuna.......ok. În ziua 20 primesc în sfârșit coletul care conținea doar montura (care la alții conținea și stâlpul, la ei nu) fără trepied. În ziua 21 în urma sesizării mi-au trimis și trepiedul...care a ajuns în ziua 23. După cum am zis mai sus montura și trepiedul nu se pupau. Am comandat și șurub 3/8 care a ajuns azi, ziua 25. La cât am dat pe el mă așteptam să fie de inox...nu...este din aluminiu. Cum n-aveam stâlp....în anumite poziții aparatul foto lovea trepiedul. Decis să nu comand stâlp ci mai degrabă o pana ecuatorială am luat o decizie de moment care dacă merge rămâne definitivă.....am adaptat un cap de montură foto mai solid. În mod az merge perfect, dar în mod ecuatorial îmi mai trebuie piesa acea în L... POZE....... ----------------------------------- GunDALF 17 Iun 2020 13:53 ----------------------------------- Aceeasi dilema am avut-o si eu. Trepiedul acela e pe M10. Merge cu celelalte monturi: EQ3, EQ5 etc. Cel de Star Adventurer original e pe 3/8". Eu am cumparat un Bresser din otel din bazar si fiindca era tot pe M10 i-am pus un surub de 3/8" pe care il aveam dinainte. Tot din aluminiu. Mai portabil de-atat nu se poate. http://www.astronomy.ro/forum/files/img_20200521_190234_481.jpg ----------------------------------- Cata2 28 Iun 2020 11:49 ----------------------------------- Azi am deschis cafeneaua devreme....în lipsa somnului am ieșit pe la 4 afară pe terasă. Aruncând un ochi pe cer am văzut o stea luminoasă. Am dat drumul la espressor și am luat binoclul din cui trăgând o privire spre acea stea. Nu era stea, era Marte, frumoasă, se cunoaște că ne apropiem de cea mai mică distanță față de ea. Mai spre vest se vedeau planetele Saturn și Jupiter foarte bine. Cu greu se vedea prin binoclu și Saturn VI (Titan), luând Saturn centrul orar Titan era undeva la ora unu. Jupiter avea sateliții aproape aliniați ca și când ar fi arătat ora 5.....Mirosul puternic de cafea mi-a întrerupt observațiile. După două guri de cafea am încercat să aliniez și să urmăresc planetele cu noua montură SW AZ GTi...ce credeți? N-am reușit!!! Mai am de studiat. M-am întors la cafea și m-am pus pe studiat...așa mi-am dat seama că modul AZ nu-i suficient pentru fotografiere cu timpi și focale lungi. Pentru a folosi modul Eq îmi mai trebuia o piesă cu care să pot face reglajul pe declinație, pe care m-am decis să nu o cumpăr ci să o confecționez.Cum aveam un trepied foto incomplet i-am luat tija care ținea montura și inima. Am tăiat, am pilit, am șlefuit, am găurit, am filetat, am înșurubat, pentru că am cu ce, până am obținut piesa necesară. În forma actuală merge doar la aparatul foto, dar fac eu și o clemă de prindere șină pentru a putea monta și makul/luneta....și ceva poze. ----------------------------------- Cata2 28 Iun 2020 13:50 ----------------------------------- Era să uit...a zis soția că dacă mai cumpăr ceva, orice, oricât de mic trebui să dăm unul din copii că nu mai este loc.Dar eu știu că pentru un binoclu 20x80 este loc, cel puțin în dorințele mele. Apropo de binoclu, zilele trecute fiind în drum spre litoral fără nici un instrument la mine m-am oprit la ieșirea din București la un magazin sportiv și mi-am luat un binoclu....un Tasco 10x32 roof....pe plajă după 3 minute l-am făcut cadou unui copil care era fascinat de obiectul respectiv.....sper să-l fi îngropat adânc în nisip. Un mic prin plan cu înghesuiala din cafenea.... ----------------------------------- Teo B01 28 Iun 2020 14:05 ----------------------------------- Cafetiera e chestia acea maro (nuanta lemnului) cu cercuri din fundal :shock: ----------------------------------- Cata2 28 Iun 2020 14:58 ----------------------------------- Mda....ochi de vultur....aceea este o cutie din stejar care sprijină două valize din aluminiu în care țin accesorii. Pentru a mării forța statică a acelei cutii în urmă cu 5 ani am umplut-o cu dublu distilat de tescovină....acum are o culoare....care se bate cu gustul....noroc cu mine că ...... ----------------------------------- Teo B01 28 Iun 2020 15:48 ----------------------------------- M..da SANATATE ----------------------------------- Cata2 29 Iun 2020 06:14 ----------------------------------- Aseară am reîncercat să folosesc montura az gti....fără succes. Dimineață mi-am dat seama că am folosit un telefon diferit și nu setasem poziția. De nervi am dat afară la stele toată dotarea. Am făcut un pic de instrucție cu ele (aclimatizare, colimare, focalizare), după care am băgat în premieră în teste noul ocular de 40 mm. Dacă la începuturi fugeam după oculare cu focală scurtă acum îmi plac cele cu focală lungă. Ocularul a dat imagini bune în toate instrumentele. Privind din nou prin micuța lunetă 80/400 mă întreb ce nu mi-a plăcut la ea la început? Le-am asamblat pe cele două micuțe și am tras și în mod bino....comparând imaginile cu cele ale binoclului smart 10x50. Din păcate n-am testat mult pentru că alinierea lunetelor este costisitoare, iar dereglarea instantă. Din acest motiv următoarea achiziție v-a fi un binoclu de minim 80. Deși doream să stau mai mult la observații atacul unor țânțari m-au făcut să scurtez sesiunea. După ce m-am delectat cu ocularul de 40 mm l-am luat pe cel zoom....care s-a desfăcut în două!!!!! Încercând să-l înfiletez la loc l-am blocat.....dacă este cineva din București care poate și vrea să mă ajute cu repararea lui.... Acum aștept să se însereze să mă lupt din nou cu montura.... ----------------------------------- tudor 29 Iun 2020 07:31 ----------------------------------- Sa stapanesti montura sanatos! Am si eu acest cap de montura GTI de vreo 2 ani si sunt foarte multumit. Eu nu am cumparat trepiedul lor ci eu o folosesc pe un trepied foto. Montura tine in brate si plimba pe cer foarte bine luneta 72mmED in mod alt azimutal. Eu o folosesc doar la vizual si doar in modul manual. Adica nu folosesc functia "go to" dar in loc s-o misc cu mainile la reglaje fine, o misc din butoane. Practic nu mai am trepidatii cand imi schimb pozitia lunetei si pot vedea obiectele DSO mult timp in FOV fara sa recompun imaginea. Aceasta montura este foarte utila atunci cand vrei sa impartasesti experienta la ocular cu un grup mai mare de oameni pentru ca iti ramane in oclurare mai mult timp obiectul studiat! Tocmai de asta mie imi place ca pot face si desene la ocular mult mai usor fara sa mai port grija iesirii din FOV a subiectului...PS Functia "go to" la mine "a ruginit" :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2020 12:10 ----------------------------------- Cata2 E firesc la inceput sa fii fascinat de ocularele cu focala scurta deoarece ele aduc maririle mari dupa care umblam cu totii in tineretile noastre observationale. Apoi,ca in viata,incepi sa devii mai experimentat si asta aduce un strop de intelepciune. Totusi ocularul de 40mm e prea lung pentru luneta de 80x400mm. Tudor Sergiu , unul dintre tinerii mei colegi de astroclub are o montura Neq3. Am manevrat-o oleaca la una din observatiile noastre din padure. Este, asa cum ai spus, o adevarata placere sa ai miscari fine la o montura. Eu sunt asa mare prieten cu montura azimutala si Dobson ... de musai. Mircea ----------------------------------- GunDALF 29 Iun 2020 12:26 ----------------------------------- Totusi ocularul de 40mm e prea lung pentru luneta de 80x400mm. Depinde ce privesti. :mrgreen: Venus sau vreun... munte al lui Venus (peste drum). ----------------------------------- saiph 29 Iun 2020 13:33 ----------------------------------- Era sa uit...a zis sotia ca daca mai cumpar ceva, orice, oricat de mic trebui sa dam unul din copii ca nu mai este loc. Dar eu stiu ca pentru un binoclu 20x80 este loc, cel putin in dorintele mele (...) E loc destul :D faina herghelie, apropo. Doua intrebari totusi: cum se impaca AZ3-ul cu cele doua lunete? si: cat de stabil sta newtnoianul pe pipe-az-ul single arm? n-are nevoie de contragreutate in partea opusa OTA-ului? ----------------------------------- Cata2 29 Iun 2020 17:51 ----------------------------------- Mulțumesc pentru intervenții. Răspund în sens invers.... saiph....acel az3 acum este defapt un veritabil Z-pipe...adică mișcarea pe altitudine a fost blocată și atribuită sistemului pipe, care a primit și niște șuruburi de frânare/blocare. A rămas doar mișcarea pe azimut care este destul de ok. La cealaltă montură care ține newtonianul nu am pus contragreutate ci un mâner care nu apare în poze...model luat de la domnul Mircea în care am mare încredere.... A...și acel trepied e cel care n-are brațe....și i-am pus bretele după anumite sfaturi ca să nu mai fugă picioarele.....aseară un picior a demonstrat că deși legat poate fugii către interior...... Domnule Mircea, ocularul de 40 mm l-am testat pe luneta 80/400 ca să fac o diferență din ce se vede prin obiectiv de 80 vs obiectiv de 50 cât am la binoclul smart. Este o diferență, cel de 80 vede mai mult, dar calitatea obiectivului de binoclu se simte. tudor.....cu t mic? Da și eu am folosit montura aseară pe manual. Este super și sunt sigur că o folosi mult timp așa, dar am vrut să am o montură care să poată face și urmărire un minut-două. Chiar și goto pentru a găsi obiecte pe care n-am reușit să le țintesc niciodată ca începător. Nici n-am nevoie de mare precizie...dacă mă duce în zonă mă descurc eu cu finețea.....și să ști că lichidul din butoi e un bun degripant. ----------------------------------- Cata2 30 Iun 2020 20:08 ----------------------------------- ....și pentru că pescarii au nevoi și sunt generoși în perioada aceasta cred că este momentul să-mi revendic una din dorințe... Este vorba despre acest binoclu : https://www.astroshop.ro/instrumente/ts-optics-binoclu-20x80-triplet/p,4587 Ceva sfaturi? Altceva mai bun la același buget? ----------------------------------- tudor 30 Iun 2020 21:20 ----------------------------------- Daca te intereseaza ceva mai mic decat asta am eu un Celestron SkymasterPRO 15x70 la vanzare la topicul "bazar", cu 800ron negociabil! Nou este 1400ron. L-am comparat cu un Bresser mai ieftin 20x80 si este la toate capitolele peste acel Bresser. Acel TS 20x80 din link-ul tau pare la fel de subdimensionat ca Bresser-ul. Aici este comparatia in josul paginii http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16893&postdays=0&postorder=asc&start=75 ----------------------------------- Erwin 01 Iul 2020 05:27 ----------------------------------- Cătă, ai reușit să reasamblezi ocularul cu zoom? Felicitări pentru dotare și echipamentul auxiliar cu "degripant"! ----------------------------------- Cata2 01 Iul 2020 09:44 ----------------------------------- Din păcate n-am reușit. ----------------------------------- Erwin 01 Iul 2020 14:25 ----------------------------------- Dacă ajung în posesia lui pot face o încercare. ----------------------------------- Cata2 03 Iul 2020 06:02 ----------------------------------- Și da, uite că a mai intrat destul de lejer și un binoclu mare în dotarea cafenelei. Aseară n-am reușit să ies afară din cauza țânțarilor, azi poate îmi ajunge și mie comanda de repelent, însă dimineață pe la 3 am ieșit să bag în obiectivele binoclurilor Jupiter&Saturn. La acea oră sunt spre sud în zona întunecată a cerului (la mine de la SW până la SE este o zonă cu câmp, iar cea mai apropiată localitate este o comună la 6 km). La test am folosit noul binoclu 15x70 și ”vechiul” 10x50 . Deși cel nou este mult mai mare tremuratul imaginii este mult mai mic, oferă un contrast mai puternic și puterea de mărire simțitor mai mare. Ambele au oferit imagini bune chiar dacă nu sunt adegvate pentru planete. Ce nu mi-a plăcut la noul binoclu au fost cupele de la ocular....sunt ascuțite. La cel mic sunt groase și reglabile, însă am urmat sfatul lui tudor și mi-am pus ochelarii astfel a dispărut acel mic disconfort. Acum îmi caut ceva timp liber să scot binoclurile la mare....cum la Vadu nu mai este loc să arunci un ac caut să mă relochez în zona Tuzla. ----------------------------------- Erwin 03 Iul 2020 06:11 ----------------------------------- Bravo, să le folosești sănătos! ----------------------------------- tudor 03 Iul 2020 06:58 ----------------------------------- Celestronul "iubeste trepiedul", dar din cand in cand ii place sa fie "plimbat" prin Calea Lactee si lejer din maini :) Ma bucur ca SkymasterPRO a ajuns in "cafeneaua" ta, ramanan in comunitatea noastra! Cer senin acum iti trebuie! ----------------------------------- Cata2 03 Iul 2020 08:53 ----------------------------------- Pfoai....pentru binoclul nou îmi trebuie ditamai valiza....sper ca cutia din lemn de stejar să mai suporte încă o valiză.... ----------------------------------- Cata2 04 Iul 2020 14:45 ----------------------------------- Aseară am studiat luna prin binoclul nou. Deși erau câțiva nori în zona lunii aceștia nu au afectat-o ci mai degrabă au umplut cadrul oferind o compoziție interesantă. Din păcate nu reușesc să fac poze clare pe focus manual și nu-i de vină aparatul...am încercat cu 3 aparate diferite. Săptămâna viitoare dau o fugă la oftalmolog să vedem el ce zice. Văd că au apărut niște nori pe cer.....îmi doream mult să văd mâine luna plină în Capricorn, eu fiind capricorn....poate, poate. Până atunci mă laud cu poze din cafenea, poze cu valize... ----------------------------------- Cata2 05 Iul 2020 13:23 ----------------------------------- Cer și eu ajutorul posesorilor de AZ GTi...cât de concludentă este nivela de pe această montură? Oricât aș regla montura nu stă în poloboc. Am reglat trepiedul cu montura pusă astfel încât bula să fie perfect în centru, dar dacă rotesc montura bula fuge din centru. Am încercat să pun trepiedul în poloboc, când polobocul arăta la fel pe orice direcție am montat și montura....nu era bula pe centru, iar la rotirea monturii bula se plimba dintr-un loc în altul...O fi dezaxată? Mai există vreo metodă? ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iul 2020 13:23 ----------------------------------- cata2 Te asteptam cu rapoarte de observatii prin noul binoclu,la topicul dedicat binoclurilor ,sa-l folosesti sanatos ! ( Sa stii ca sticluta mea de cognac Camus s-a cam amorezat de ''accesoriile'' alea cu doage din stanga si dreapta pozei tale !) :wink: Mircea ----------------------------------- Erwin 05 Iul 2020 19:25 ----------------------------------- Cătălin, verifică mai întâi trepiedul. Are joc unde sunt prinse picioarele de cap? Picioarele nu trebuie extinse la maxim, dimpotrivă. Când faci poze nu trebuie extinse decât atât căt să-l poți nivela corect. Terenul pe care stă trebuie ori să fie tare ori să înfigi vârful picioarelor în pământ, astfel încât să nu miște. Apoi verifică dacă baza monturii este fixată corect în capul trepiedului, dacă nu cumva are un joc chiar dacă șurubul central e strâns. Nu are voie să miște când muți telescopul. Telescopul trebuie bine echilibrat pe ambele axe, cu o foarte mică dezaxare necesară pentru ca angrenajele să rămână în contact pe același flanc al dinților. Punerea în pol este independentă de nivelarea trepiedului așa că aceasta nu este cel mai important lucru, de-aia nici bula nu e nevoie să fie foarte precisă. Dar de mișcat nu are voie să se miște pentru că altfel nu se menține axa polară (RA) pe direcția corectă. ----------------------------------- Cata2 05 Iul 2020 20:11 ----------------------------------- Trepiedul este fix și l-am pus în poloboc. Am fixat și montura, nu sunt jocuri....am ajustat un pic și pe verticală cu polobocul....nivela monturii este clar praf. Sunt pe ele și pe mama lor, pregătit până în dinți. Poate nu reușesc cu pozele, dar vreau să observ cât mă țin puterile. Eu mai mult m-am dotat decât am observat....A zis cineva pe aici că dotările noi vin la pachet cu multe nopți ploioase.....acum este senin, dar la vest se întrevăd nori. Sper să ducă”n vest... ----------------------------------- GunDALF 05 Iul 2020 20:38 ----------------------------------- Poloboc=butoi... constructorii zic nivelei cu bula de aer boloboc. ;) Eu nu as da decat atentie informativa acelei jucarii. Foloseste o nivela/boloboc standalone. ----------------------------------- Cata2 05 Iul 2020 22:06 ----------------------------------- La noi în sud se zice poloboc...boloboc mai folosesc unii...soția mea e moldoveancă, la ea în Bacău se spune nivelă sau cumpănă....nu contează . Momentan aștept să se ridice luna dintre stâlpi.... ----------------------------------- Cata2 05 Iul 2020 22:20 ----------------------------------- Din păcate după 10 minute de observații lunare..... ----------------------------------- Cata2 06 Iul 2020 07:03 ----------------------------------- Aseară a fost un joc continuu dea șoarecele și pisica. Când nori, când senin. Revin cu o rectificare luna plină de aseară nu a fost în Capricorn ci în Săgetător, eu am fost indus în eroare de un articol de presă online. Ca de obicei până nu-ți iei unul mare nu-ți dai seama cât de bun este unul mic. Trebuiește să iau cursuri de yoga/contorsionism. Privitul prin binoclu prins pe trepied necesită antrenament și un scaun potrivit. Smartul 10x50 a fost rândunica serii, ușor și comod. Am avut ce vedea cât de cât aseară luna ”trăgea” după ea Jupiter, Saturn și Pluto. Cea din urma nu s-a prins în poze, nici cu binoclurile n-am prins-o, doar cu luneta 90/900 și makul .Tot cu makul am reușit să prin mai jos de Saturn M75 foarte greu, un pic mai vizibil a fost M55 . Am reușit să fac și urmărire cu az gti-ul, la început de 2-3 min, dar după mici corecții montura a devenit mai precisă ajungând să fac mici corecții la 7 minute. Foarte mulți sateliți...cel puțin unul pe minut. Bănuiesc că sunt din seria Starlink. Faza bună este că am scăpat de țânțari, cine are probleme cu ei le recomand cu încredere thermacell. Mai atașez două poze neprocesate. ----------------------------------- Cata2 29 Iul 2020 19:00 ----------------------------------- Salutări colegilor...pentru că doresc să-mi pierd o noapte, poate două să ”PRIVEȘTE CERUL” (nu după melodia lui Angela Similea cu Komornyik, ci poate după Street Art Calligraphy ) caut o relocare a punctului de observație. Până acum mergeam la Vadu...nu mai sunt locuri libere în sălbăticie......studiind harta am observat că la aceeași distanță se află Pasul Urdele.....am mai trecut prin el...vara și am găsit zăpadă....în zilele fără nori ai o priveliște superbă, când sunt nori...ești deasupra lor. Hmmm....cum soția este din Bacău a întors compasul reglat la 280 km spre nord și am atins Dealul Pietricica, uau bună locație, însă nu sunt decis...voi ce mă sfătuiți? Pfff... dacă îmi iese cu Urdele atac și cetatea Iulia Carolina, dar și Râpa Roșie unde sunt băieții cu aeromodele..... ----------------------------------- Erwin 31 Iul 2020 06:41 ----------------------------------- Ai consultat harta cu poluarea luminoasă? Dacă faci observații strict vizuale n-o să vezi airglow foarte deranjant cum este la foto chiar și pe un cer mai puțin bun. Încet, încet apar becuri cu LED în toate cătunele și sătulețele izolate. :( ----------------------------------- Cata2 31 Iul 2020 11:46 ----------------------------------- Pasul Urdele n-are nici semnal gsm....pe acesta l-am ales... Am să trec în Ardeal prin Transfăgărășean și am să înoptez la Râpa Roșie. Revin prin Transalpina, unde am să rămân o noapte în Pasul Urdele.... sper să nu mă mănânce lupii. ----------------------------------- Cata2 13 Ian 2021 07:28 ----------------------------------- Vă salut din nou și vă invit la o cafea fierbinte. Deși nu am mai postat de ceva vreme aproape în fiecare dimineață am băut cafeaua cu ochii în forum. Pentru că s-au redeschis discuțiile despre SW AZ-GTI mi s-a făcut dor de montura mea. O am de mai bine de 7 luni, dar n-am folosit-o de prea multe ori. Mai exact de 4 ori....mai mult ca montură motorizată. Acum aș dori să o folosesc în mod EQ și cum pană ecuatorială aveam îmi mai trebuia tija și contragreutatea. Cum nu prea o găseam pe stocuri la magazine și nici nu mi s-a părut a avea preț corect am decis să o meșteresc singur. Fiind telepat am preluat ideea colegului nostru GunDALF înainte ca acesta să mi-o trimită în scris.... :lol: ....Am cumpărat o tijă filetată M12 de inox (deși era mult mai scumpă decât cea zincată, 26 lei vs 7 lei, am ales inox pentru rigiditate mai mare), 3 piulițe, 2 șaibe și 4 greutăți pentru halteră a 0,5kg, dar am folosit două. Greutățile deși au metal în interior sunt mai mult din cauciuc lucru bun pentru că în caz că le scapi pe jos nu produc pagube. Gaura greutăților fiind de 30mm a trebuit să o reduc cu niște adaptoare încropite pe loc din ptfe pe care la rândul lor l-am bucșat cu țeavă de inox pentru o mai ușoară culisare pe tija de inox. Înainte să pun poze cu cea ieșit să vă spun una bună.....nu știu să trec aplicația de pe telefon din mod AZ în mod EQ!!!!! Poate mă lămurește cineva.... :D ....deși cam știu cine. ----------------------------------- apis21 13 Ian 2021 10:32 ----------------------------------- Salut, Trebuie intai sa instalezi in montura firmware pentru EQ versiunea 3.2. In acest moment aceasta versiune are performantele cele mai bune in mod EQ. update firmware prin cablu https://inter-static.skywatcher.com/downloads/motor_controller_fimrware_loader_version_174.zip update firmware prin Wifi (la observatiile lui cata) https://inter-static.skywatcher.com/downloads/motor_controller_fimrware_loader_-_wifi_version_174.zip firmware 3.2 AZGTI AZ/EQ mode https://inter-static.skywatcher.com/downloads/azgti_motor_controller_firmware_rightarm_0320.zip Cum se face inclusiv modul de rulare a aplicatiei SynScan Pro in AZ sau EQ mode : https://www.youtube.com/watch?v=Yu8al8PNTM8&ab_channel=BryanMantilla Poti folosi si un laptop pentru controlul AZGTI in modul AZ sau EQ folosind "SynScanPro for Windows" https://inter-static.skywatcher.com/downloads/synscanpro_windows_11912.zip Cu ASCOM Driver for SynScan o poti lega la Stellarium, APT sau NINA https://inter-static.skywatcher.com/downloads/setup_synscan_app_ascom_driver_130.exe Pentru contragreutate eu am folosit un pachet de saibe. ----------------------------------- Cata2 13 Ian 2021 11:27 ----------------------------------- Mulțumesc mult.....și eu mă gândisem la șaibe, dar erau 35 lei kg.....pe greutăți am dat 20 lei cu tot cu livrare..... ----------------------------------- Cata2 13 Ian 2021 19:12 ----------------------------------- Rezolvat, din nou mulțumiri, dar cu o mică rectificare....în linkul de youtube se prezinta update prin wifi pe când colegul apis21 a pus link la firmerloader prin cablu... ----------------------------------- GunDALF 13 Ian 2021 19:44 ----------------------------------- Da, instaleaza versiunea 3.20. E buna daca vrei sa faci ghidaj. Daca nu, e buna si ultima. Iei de aici tot ce trebuie: http://www.skywatcher.com/download/software/motor-control-firmware/ Alege varianta de MCLoader care iti trebuie: cablu sau WiFi. Citeste cu atentie descrierile. Apoi ia firmware-ul 3.20 AZ/EQ Right Arm. Restul e "piece of cake". Instructiuni gasesti in arhiva Loaderului. ----------------------------------- Erwin 14 Ian 2021 23:55 ----------------------------------- Felicitări! Greutățile cu cauciuc sunt o idee excelentă! Cred că o piuliță M12 se poate fixa în gaură cu epoxy și atunci nu mai alunecă pe bara filetată, dacă sunt 2 nu mai e nevoie nici de contrapiulițe, le poți regla în poziția optimă. Există și monturi comerciale cu ax filetat, în special cele mari. ----------------------------------- Cata2 15 Ian 2021 12:07 ----------------------------------- Este bună ideea, dar să reușești să le centrezi perfect.....dacă ajung la strungar poate fac niște bucși filetate de 31mm x M12....Acum sunt la muncă și meșteresc o montură paralelogram pentru binoclu și aparat foto. Diseară poze după ce ajung acasă și o montez pe trepied. ----------------------------------- Erwin 15 Ian 2021 16:08 ----------------------------------- Sau poate la o imprimantă 3D. Cred că găsești mai ușor pe cineva dispus să printeze așa ceva decât un strungar. Nu este nevoie neapărat de o centrare perfectă, că nu sunt piese care se învârt. Se poate realiza ușor un dispozitiv dintr-o placă în care dai gaură de 12 după ce ai trasat un cerc la diametrul greutății. Pui un șurub cu piulița în gaură apoi așezi greutatea centrat după cerc și torni epoxy. :) Spor! ----------------------------------- Cata2 15 Ian 2021 18:23 ----------------------------------- Până una alta am ajuns acasă. Montura a ieșit impecabil și funcționează asemenea. Înainte să pun poze am să pun o întrebare....vreau să investesc într-un ocular zoom și m-am gândit la Hyperion Zoom 8-24mm Mark IV, cred că este o alegere bună pentru makul meu de 127 mm, dar nu știu dacă să-l iau la set cu barlow sau de diferență să iau un ocular de 6 mm? În setul meu de oculare plossl am 4, 10, 18, 25, 30 și 40 mm, îmi fac treaba cu ele, dar 4 mm este deja prea mic pentru makul meu. Voi ce ziceți? ----------------------------------- Cata2 17 Ian 2021 14:17 ----------------------------------- Am făcut mici modificări la montură.....ca să scurtez pârghia de echilibrare am adăugat încă 2 greutăți. În plus am dat azi la strungar să-mi facă o piesă de îmbinare astfel încât pârghia lungă să se poată desface în două. La final toată montura va avea loc în geanta trepiedului. Cele 2 greutăți în plus l-am luat de la sw azgti....pe care l-am dotat cu greutate din șaibe trase în tub termo.... :D ----------------------------------- tudor 20 Ian 2021 11:40 ----------------------------------- Cred ca ti-a iesit destul de robusta montura! Bravo! Ai scutit niste banuti! ----------------------------------- Stille 20 Ian 2021 18:40 ----------------------------------- Daca 4 e prea mic atunci 3.5 va fi cu atat mai mult, deci mai bine mergi pe un 6mm decat Barlow. Plus ca chestia sta foarte bine si in Barlow-uri third party mai ieftine, daca decizi ca chiar e de nefunctzionat fara :) ----------------------------------- Erwin 20 Ian 2021 22:36 ----------------------------------- Am mai zis care-i treaba cu ocularele cu zoom. Sunt comode pentru un grab&go că nu cari o întreagă trusă cu tine. Baader are review-uri bune dar sincer, m-am uitat și prin Televue Zoom și nu mi-a plăcut, chiar dacă imaginea este foarte clară, tot are efectul de tunel. Ocazie cu care îmi aduc aminte de ocularul cu zoom defect pe care nu am putut să-l desfac ca să-l pun la loc cum a fost, toate piesele fiind din plastic. ----------------------------------- Cata2 21 Ian 2021 07:43 ----------------------------------- Hmmmm.... de câte ori mă aprind să cumpăr acest ocular zoom zice cineva una de mă face să mă răzgândesc. Ai dreptate că la ocularul vechi zoom ce nu-mi plăcea era faptul că imaginea apărea parcă in capul unui tub....momentan o să insist pe ocularul de 6mm. Cel de 4mm este: https://www.astroshop.eu/eyepieces/skywatcher-eyepiece-planetary-uwa-4mm-1-25-/p,33202 Îmi place mult construcția lui, metal si cupa ocular este reglabilă însă parcă este cam întunecat...Ce câmp vizual s-ar potrivi mai bine pentru makul meu 127/1500 ? ----------------------------------- Cata2 18 Feb 2021 18:59 ----------------------------------- Revin cu o mică problemă. De mai bine de doi ani mă împiedic prin atelier de o cameră ptz cu zoom optic 10x și cred că 2Mp. Camera am testat-o atât ziua cât și seara și pare ok. Mă gândeam că o pot folosi să privesc cerul când este ger de exemplu... Problema ei este că nu mai are acel dom de sticlă....am încercat eu să găsesc ceva să se potrivească, dar....ceva idei ? ----------------------------------- Cata2 05 Mar 2021 11:30 ----------------------------------- De curând am achiziționat de la un coleg de forum un binocular de microscop. Totul este ok cu lunetele f5 și f10 obțin focus, însă la makul de 127 deși obțin imagini clare îmi rămâne pe centru o bulină neagră....presupun că este secundara. Se poate face ceva? Sau folosesc bino doar cu lunetele? ----------------------------------- saiph 05 Mar 2021 11:41 ----------------------------------- eu folosesc bino cu makul 127, se vede ok, totul e-n ordine. poate ai pus oculare prea lungi/wide. eu cu oculare de 25mm nu vad obstructia de la secundara. cu cele de 13mm nici atat. ----------------------------------- Cata2 05 Mar 2021 11:50 ----------------------------------- În primă fază am folosit ocularele cu care a venit binocularul care sunt 10x....nu știu lungimea focală a lor ----------------------------------- tudor 05 Mar 2021 12:02 ----------------------------------- Se imparte 250 la puterea scrisa pe ocularele de microscop si se afla focala lor. Deci ale tale au o focala de 25mm https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=161113&sid=dcd6309cb54b52cd8fb833c555989728 ----------------------------------- saiph 05 Mar 2021 12:20 ----------------------------------- curios... pai n-ar trebui sa te incurce secundara la focala aia. cand zici ca vezi bulina aia neagra, te referi ca e deranjanta in timpul observatiilor, sau doar ca o vezi cand te departezi de oculare (ceea ce e absolut normal)? ----------------------------------- Cata2 05 Mar 2021 12:24 ----------------------------------- Bulina o vad în timpul obsevațiilor, deși imaginea este clară.....când ajung acasă fac o poză. ----------------------------------- Cata2 05 Mar 2021 17:51 ----------------------------------- Problemă rezolvată....de vină era lentila de la intrarea binocularului....fără ea merge ok. Voi cum fixați ocularele în binocular? Că eu era să fac mai multe.... :D ----------------------------------- saiph 05 Mar 2021 19:19 ----------------------------------- :lol: mno, ase, vezi? ;) la cel de planete, la care am oculare de binoclu (~13mm, ~66 grade), pe 23.2mm, le-am fixat cu un pic de banda adeziva si convingere. pot sa le scot, daca e nevoie, dar numai cu un pic de dibacie. la cel de deep sky, la care am oculare de microscop (25mm, ~50 grade), pe 30.5mm, le-am facut un manson subtire ca sa le potrivesc pe cupele scurte pe 1.25" facute la strung, fixare cu surub transversal. ----------------------------------- Cata2 06 Mar 2021 18:06 ----------------------------------- Acum lămurite treburile revin cu două întrebări....se găsește adaptor M30-1,25” sau apelăm la strungar?........acea lentilă pe care am dat-o jos de la binocular ce este? Pun poză aici. ----------------------------------- saiph 06 Mar 2021 21:01 ----------------------------------- daca e M30 x 0.8, poti gasi adaptor de filtre, cu filet standard M28x0.6, pe 1.25", pt oculare Brandon - alea au filete de-astea "speciale", ca am tras de ei sa-mi zica dimensiunile, de zici ca le ceream reteta pt cocacola :lol: stiu ca aveau intr-un timp pe Agena, sau pe AliExpress. altfel - strung :) la bino-urile mele a fost un nas scurt cu M26 sau ceva pe-acolo. ----------------------------------- Cata2 06 Mar 2021 21:28 ----------------------------------- Ok, super mulțumesc pentru idee....am chelit un super 25. Oare se găsește barel de ocular separat? ----------------------------------- saiph 07 Mar 2021 13:59 ----------------------------------- sincer, in afara de surplus shed si poate scope stuff, nu prea am dat de barreluri prin alte parti, ca si eu am avut nevoie de cateva ori si tot asa, am sacrificat niste nonameuri ----------------------------------- Cata2 11 Apr 2021 09:26 ----------------------------------- Aseară am reușit să ies și eu la observații. După ce am updatat tubul 150/750 în urmă cu ceva timp acesta deși primise calități premium ajunsese la un volum și greutate dublă față de original așa că a ajuns mobilier.... Am luat decizia să-l montez afară pe o montura alt-az fixă și să-l protejez cu o husă....așa că aseară l-am vizitat doar cu un ocular PL 30mm . Vești bune, cer senin, temperatură ok, tub deja montat, colimat și aclimatizat.....până și focusul se păstrase de la ultima folosință... :D . Singura problemă a fost laserul care mi-a dat low battery, iar luneta căutătoare era în valiza mak-ului, care era în portbagajul mașinii, care era la soție..............am încercat cu binoclul 10x50 pus pe tub. O prostie, nu merge. Așa că am scos afară montura paralelogram cu binoclul 15x70. Am reușit să fac observații paralele binoclu- telescop. Am început cu Pleiadele. Telescopul la 25x abia le cuprindea, pe când binoclul le cuprindea generos. Nu au apărut stele în plus în telescop față de binoclu, doar că imaginea era răsturnată. Am trecut la Hiade care le-am studiat mai mult cu binoclul deoarece telescopul nu el cuprindea. M-am oprit la Aldebaran pe care l-am comparat cu o stea care îmi sufla în ceafă....Arcturus, care deși mai mică fiind mai aproape de noi se vedea mai mare. După am trecut la Sirius și mai departe în Orion. Aici am zăbovit mai mult timp în care am tras niște concluzii. Mi-am dat seama de ce mă rătăceam cu telescopul și nu găseam anumite obiecte când mă orientam cu sky safari ..... imaginea răsturnată din telescop. De altfel am văzul la fel de bine nebuloasa din Orion prin binoclu, poate chiar mai bine deoarece folosind amândoi ochii am reușit să văd mai ușor detaliile. Ca să nu mai spun că nu-ți mai obosesc așa rău ochii. Diseară dacă este senin am să compar binoclul cu mak-ul+bino. Aș mai dori să-i mulțumesc colegului nostru Tudor pentru că m-a inspirat să-mi construiesc montura paralelogram care după mine este cea mai bună pentru binoclu, dar și pentru binoclul 15x70 care mie mi se pare deosebit. ----------------------------------- Erwin 12 Apr 2021 06:32 ----------------------------------- Bravo! Laserul nu se lasă afară. Bateriile au prostul obicei să nu mai dea curent când este frig, mai ales cele cu Litiu. Trebuie ținut la căldură, în buzunar și își revine. Sau dacă vrei să-l lași călare pe telescop îi faci încălzitor cu rezistențe, atât în dreptul bateriei cât și în dreptul cristalului de Ytriu, care și el este sensibilos la frig. La fel și la căutător, încălzire antirouă și la ocular și la obiectiv, fiind piesele cele mai expuse. Urmează oglinda secundară și (bin)ocularul la rând. Eu am fost nevoit să întrerupt de multe ori sesiunile de observații din cauză că se forma rouă pe căutător și nu mai găseam nimic. La telescop am un prelungitor la tub care are rol de dew-shield și oprește și lumina parazită așa că secundara se aburește mai greu iar ocularele le țin în buzunar sau cu capacul pus. Dom pentru cameră ai găsit? Se găsesc la magazinele de specialitate sau pe ebay/ali. Spor și cer senin! ----------------------------------- Cata2 10 Iul 2021 06:05 ----------------------------------- Sătul de nopțile înorate din București am fugit un pic în sălbăticia mării. Aici nopțile au un cer....un cer în care Calea Lactee se vede cu ochiul liber. Tot cu ochiul liber se zărea ușor și Andromeda pe la ora 4 . Am ales să urmaresc cerul cu binoclurile din dotare, dar și cu micuța lunetă 80/400. Cu binoclul 10x50 din mână, iar cel de 15x70 și luneta montate pe montura paralelogram care este mai stabilă și mai echilibrată decât monturile alt-az pe care le-am folosit până acum. Și cum sunt încă începător ziua stau cu burta pe carte. ----------------------------------- tudor 10 Iul 2021 10:42 ----------------------------------- In prima poza ai pe masa cam tot ce iti trebuie :) ----------------------------------- LKornel74 10 Iul 2021 11:06 ----------------------------------- In prima poza ai pe masa cam tot ce iti trebuie :) Asa vad, ca treaba e bine "documentata". Trebuie insa "citita" cu moderatia altfel cred ca fiece steluta va parea o nebuloasa. O vacanta faina sa ai. ----------------------------------- Cata2 10 Iul 2021 11:39 ----------------------------------- La 4 dimineața te cam strânge răcoarea.....o gură de rom îți dă și curaj nu numai căldură.....privim la stele în sunete de coioți flămânzi.... ----------------------------------- Cata2 13 Iul 2021 16:25 ----------------------------------- Revenit la București, revin și cu o idee preluată de la un polonez care ataca și el cerul în aceiași zonă în care am fost și eu. Omul avea o lunetă făcută de el cu un obiectiv triplet de max 70 mm ușor diafragmat. Nu prea m-am înțeles cu el....eu nu prea vorbesc engleză, oricum nu pe a lui, iar comunicarea precară am făcuto printr-un soft din telefonul lui (care la termeni tehnici ne dădeau niște reprize de râs....). Avea două oculare, ușor banale de 40 mm și 30 mm și un tub prin care culisa o lentilă barlow de 2x. Din câte am înțeles respectivul tub era un barlow reglabil, făcut de el, în marja 1,5x-4x. Ideea este că cerul prin luneta lui era mai negru și stelele mai rotunde decât prin oricare instrument prin care am privit eu până acum. Deci....știe cineva o schemă cu așa ceva?....în principiu am idee de gabarit, dar fiind vară parcă nu aș experimenta... ----------------------------------- Erwin 14 Iul 2021 07:35 ----------------------------------- Diafragmele interne ajută enorm la eliminarea luminii parazite, de aici și cerul negru. La orice instrument ai la îndemână poți încerca să aplici fie velur negru fie diafragme multiple, dacă nu ai așa ceva deja. O serie de diafragme bine calculate și construite ajută mult. Velurul este bun chiar în spatele obiectivului, înainte de prima diafragmă sau chiar în locul acesteia, pentru că una subțire este greu de făcut iar zona aceea reflectă cel mai mult din lumina parazită. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Iul 2021 13:13 ----------------------------------- Cata2 Strasnica dotare, imi place toata ! :wink: De acord cu Erwin, sugerez si eu sa pui diafragme. Eu folosesc metoda grafica de mai jos, folosind scara 1:1 : http://www.berfield.com/baffles.html Carton tare sau tabla subtire, taiate cu foarfeca pentru diafragme. ''C'' -uri din tub PVC ca distantiere, totul intepenit bine in interior si vopsit negru. S-ar putea sa te surprinda dar la F/5 iti va cere cred vreo cinci diafragme. E buna sugestia lui Tavi, sa inlocuiesti prima diafragma cu velur, daca poti obtine. Daca nu, o neglijezi, si numai cu patru diafragme va fi incomparabil mai bine protejata luneta impotriva gunoiului luminos numit iluminat public si care face deliciul majoritatii bastinasilor planetei noastre. Dupa ce au injectat timp de vreo suta de ani cantitati incalculabile de energie in mediu, acum se vaicaresc ca le ia foc planeta. Dar, contrazicand flagrant afirmatia ca ar fi fiinte inteligente, nu sting un bec, nu opresc nici o termocentrala ... Mircea ----------------------------------- Erwin 15 Iul 2021 07:13 ----------------------------------- Velur negru bun am luat de la Decorama din București, e pe Iancului pe undeva magazinul. Cel luat de la Bricostore nu se lipea prea bine. Am pus pe interior la cassegrain și când a stat în soare s-a dezlipit parțial. ----------------------------------- Cata2 03 Sep 2021 08:36 ----------------------------------- Deși am mai primit răspuns la întrebarea acesta mai demult, nu mai găsesc postarea. Am o lunetă la care "s-a umblat" la obiectiv și dacă tot o desfac să o curăț îmi mai puteți spune odată orientarea lentilelor în obiectivul dublet acromat? ----------------------------------- Erwin 03 Sep 2021 10:36 ----------------------------------- Depinde de modelul obiectivului. De obicei curbura suprafețelor spațiate cu aer este aceeași iar fața mai plată (flint) se află spre interiorul tubului pe când cea mai convexă (crown) este la exterior: https://www.cloudynights.com/topic/594571-doublet-lens-assembly/ ----------------------------------- Cata2 04 Sep 2021 04:03 ----------------------------------- Mulțumesc de răspuns. Am mai salvat o lunetă care v-a ajunge la un băiețel de 11 ani. Cum cerul dimineții a fost curat am țintit cu această lunetă constelația mea preferată.....Orionul. ----------------------------------- Cata2 20 Apr 2022 07:01 ----------------------------------- Ce telecomandă ar merge la montura az-gti....știu ca merge cu telefonul, dar mi-aș dori butoane fizice. ----------------------------------- gpaunescu 20 Apr 2022 07:57 ----------------------------------- Aici, se afirma ca hand controllerul Orion V5 SynScan merge https://www.cloudynights.com/topic/638789-az-gti-with-orion-hand-controller/ Si aici e la vanzare un AZ-GTi cu Synscan V5 controller https://astromart.com/classifieds/astromart-classifieds/mounts-alt-az/show/az-gti-with-upgraded-saddle-and-synscan-5-hand-controller Si aici cineva testeaza AZ-GTi cu Synscan HC. https://www.youtube.com/watch?v=X3ipHdv5oe4 Eu personal, desi am simtit nevoia unei telecomenzi, totusi cel mai mult o folosesc cu Astroberry sau Stellarmate. E mai usor de comandat de pe calculator.