----------------------------------- bogdanbacila 18 Noi 2018 19:37 Camera AtiK414Ex Mono cooled CCD ----------------------------------- Se vinde camera mea personala, AtiK414Ex mono cooled CCD. Documentatia tehnica (si mica mea experienta cu inca 3 camere AtiK, modele diferite) arata ca este una din cele mai sensibile camera CCD a producatorului de renume AtiK, fiind cu 70% mai sensibila in zona Ha decat deja legendarul Atik314L+, si chiar mai sensibila decat modelul mult mai scump Atik460Ex. Toate acestea sunt date de noul senzor CCD de la Sony plus un pixel size maricel, ceea ce ii permite a fi folosita atat pe sisteme cu focala wide (400-600mm) cat si pe instrumente mai lungi (900-2000mm). Forma ingusta o face perfecta pentru sistemele Fastar de la Celestron, Meade, etc. Camera se prezinta absolut impecabil, din absolut orice punct de vedere (nu ii pot gasi nici un fel de defect). A fost achizitionata de la domnul Horatius Flueras (starmax.ro) si este inca in garantie. A fost folosita impreuna cu refractorul Apo, pe o focala de 500mm, unde mie mi s-a parut ca s-a descurcat absolut impecabil. Pot spune ca ofera rezultate excelente pe expuneri de doar 5 minute, datorita sensibilitatii ridicate. Sta excelent in ceea ce priveste zgomotul termic, reusind sa raceasca fara nici un fel de probleme cu 30 grade C sub ambient (in 100% merge aproape de 35 C). Nu am avut nici un fel de probleme cu ea, nici de natura electronica, nici de natura software, etc. Nu s-a intrerupt, nu s-a blocat.. a continuat sa expuna fara probleme. A fost folosita in jur de 6-8 luni, in maxim 15 sesiuni deepsky. Poate fi considerata noua. Pachetul este complet, si contine camera, cablu USB, adaptor la 1.25", CD drivere/soft, cutia originala, si ar trebui sa am si actele cu garantia. Specificatiile tehnice le puteti gasi aici: http://starmax.ro/Atik/atik-414EX.htm Camera, noua, costa 6500 Lei. Pretul cerut de mine este 4500 Lei, in conditiile in care nu puteti distinge aceasta de una proaspat scoasa din cutie. Pentru orice alte intrebari de natura tehnica, sau solicitari de cadre DARK/BIAS< va stau la dispozitie. P.S.: Pisica din ultima poza nu e de vanzare :D Multumesc. ----------------------------------- bogdanbacila 20 Noi 2018 14:46 ----------------------------------- Reducere de pret: 4200 Lei (sub 65% din pretul uneia noi). Prefer sa ramana in Romania. ----------------------------------- bogdanbacila 03 Dec 2018 08:23 ----------------------------------- UP - 4000 Lei ----------------------------------- bogdanbacila 07 Dec 2018 15:39 ----------------------------------- UP - 3900 Lei - super pret pentru o super camera :) ----------------------------------- bogdanbacila 16 Dec 2018 13:03 ----------------------------------- UP - 3500 Lei, pentru ca vin sarbatorile :D ----------------------------------- bogdanbacila 07 Ian 2019 09:00 ----------------------------------- UP - 3400 Lei ----------------------------------- bogdanbacila 11 Ian 2019 10:35 ----------------------------------- Camera este rezervata pana pe 5 Februarie. ----------------------------------- bogdanbacila 06 Feb 2019 12:25 ----------------------------------- Camera s-a vandut. Se poate inchide. Multumesc.