----------------------------------- mandrk 26 Oct 2018 16:36 Sticla Hublou d=200/300mm, 15mm ----------------------------------- Va salut! Am posibilitatea sa fac rost de cateva discuri de 200mm si 300mm (chiar 320mm) de sticla groasa de 10 si 15mm utilizata la inlocuirea hublouri nave vechi. Un stoc vechi propus spre vânzare. Credeti ca as putea încerca sa fac o oglinda F10, F8? https://photos.app.goo.gl/qAUPR4Td1WcsWVo1A ----------------------------------- 2SKY 28 Oct 2018 02:24 ----------------------------------- De oglinda 300 mm nu are rost sa te apuci , de 200mm ar fi putin cam subtire sticla . La oglinda de 200mm , iti trebuie sticla de 20mm grosime daca esti expert , si nu o subtiezi prea mult . Apoi mai ai nevoie de abraziv diferite granulatii , aparat Foucault , smoala temp topire mai mare , oxid rosu de fier , sa ai unde sa o aluminizezi ....si in nici un caz F=8 sau 10 ca e ditamai animalul de 2m . (Inainte erai obligat sa iti faci ca nu aveai de unde sa cumperi , si dura poate anii sa termini o oglinda , dar acum cu nea Chinezul se rezolva repede ). Nu are rost sa investesti in asa ceva daca vrei sa faci o bucata , sa realizezi o oglinda de telescop este adevarata arta . ----------------------------------- Erwin 28 Oct 2018 09:48 ----------------------------------- Nu subscriu la tot ce zice 2SKY. Din cea de 15mm poți face oglinzi de telescop dar nu mai mari de 150mm diametru, e prea subțire. Regula este G=D/10. Există și oglinzi subțiri, adică ai putea forța nota un pic însă deja trebuie să fii experimentat. Începe cu D=100-120mm, nu mai mare. Kit de șlefuire e bine să iei gata sortat (găsești pe forum la materiale ATM de unde se cumpără, din import). Trebuie să verifici sticla dacă are zone neuniforme, goluri de aer rămase de la turnare, orice imperfecțiuni. Apoi ar fi bine dacă ai putea să-i aplici un tratament termic de eliminare a tensiunilor interne (îmbătrânire, fine annealing) însă este costisitor dpdv energetic, durează mult timp. Din acest punct de vedere ar fi mai indicate hublouri vechi, recuperate, poate cu sticlă mai groasă. Studiază înainte tot procesul tehnologic și vezi dacă poți procura tot ce ai nevoie, dacă ai un atelier, magazie sau spațiu unde poți desfășura activitatea fără să fii deranjat. Dispozitivul Focault poate fi construit ușor dacă ai un pic de îndemânare. Componente găsești în talcioc, târg de vechituri, scule. Apoi aluminizarea poate fi o problemă, dar și instalația necesară poate fi construită, nu trebuie neapărat una industrială. ----------------------------------- mandrk 29 Oct 2018 15:13 ----------------------------------- Multumesc in primul rand pentru raspunsuri Cat priveste sticla, cea de 300mm este de groasa de 15mm iar cea de 200mm este de 10mm. Pot face rost de aproximativ 10 bucati din fiecare. + - Ma gandesc sa incerc sa lipesc, cu un strat foarte subtire de adeziv epoxilic sau chiar cu balsam Canada, 2 discuri de 10-15mm grosime. Astfel as avea un disc de 200mm/20-30mm si s-ar incadra. Di/Gr. < 12. Chiar si cel de 300mm/30-45mm Nu m-as apuca clar de oglinda de 300mm încă, dar de achiziționat as lua pe ambele diametre deoarece nu as vrea sa le pierd. Nu esecul ma sperie, ma roade in schimb dorinta de a incerca. Insa chiar si cu acesta dorinta daca cei experimentati imi spun sa nu ma apuc ca este FAIL garantat, m-as opri. Dar datele furnizate de Mircea privitoare la oglinzile facute din sticla de vitrina de 15mm imi dau sperante. Credeti ca este o idee mai buna lipirea a 2 discuri fata de prelucrarea simpla a unuia de 15mm ? Dilatarea termica dintre straturi a rășinii ar dauna mai mult decat daca as folosi un disc mai subtire? Al doilea aspect discutat in mesajul initial a fost distanta focala f9 sau F10. Stiu ca inseamna o lungime mai mare a tubului insa datorita grosimii destul de mici a sticlei ma gandeam ca la un F9 , F10 voi face Hard_Grounding mai putin (o sagita de aprox 1.9mm sau 2mm) fata de o F6 unde este de 3mm. Incercam sa gasesc o solutie de compromis. Plăteam cu lungime tub in detrimentul grosimii sticlei. ----------------------------------- Erwin 29 Oct 2018 16:40 ----------------------------------- Lipirea s-ar putea face dar nu cu balsam de Canada sau epoxy, nu-mi mai aduc aminte acum exact cu ce trebuie făcută însă rămâne problema nasoală a tensiunilor din sticlă. Îți recomand să nu te complici cu așa ceva deocamdată. Dacă o să ai destule discuri de test, poți încerca la următoarea oglindă când deja ai experiență și ai deja materialele necesare. Sticlă float de 19mm se poate procura din țară, de exemplu de la Lipoplast Timișoara. Trebuie să înțelegi că abaterile de la parabolă trebuie să fie lambda/8, așadar de ordinul zecilor de nanometri! Nu este ușor de obținut, nu poți arde etapele instruirii, ia-o ușurel ca să nu fii dezamăgit! ----------------------------------- 2SKY 29 Oct 2018 17:19 ----------------------------------- Am vreo 7 discuri din sticla calita 17mm , din ecran de televizor (color) intre 25 - 35 cm D si ceva abraziv , oxid rosu de fier , ... le tin ca amintire bine puse , poate odata ma loveste harnicia si nu se stie . Acum neprelucrate au focala 1m , sint f interesante de aceea le si tin . Ca si mine sint multi care mai au materiale specifice , astfel e bine daca te-ai orientat si in directia asta . Nu e problema sa atingi sageata necesara 3mm , ci sa ai controlul fin al suprafetei . De lipit doua discuri au vrut si altii , dar nu echivaleaza cu un disc turnat , apar tensiuni in fiecare si trag unul de altul mai ales la diametre mari . Pentru a realiza o oglinda buna de 200mm trebuie si parabolizata . Daca vrei sa fentezi f=9.. si sa scapi de parabolizare , e pacat de munca depusa si investitie . ----------------------------------- mandrk 30 Oct 2018 09:09 ----------------------------------- Marius Solutia ar fi sa cumperi discuri de 300mm deoarece sunt din sticla de 15 mm si sa tai discuri de 200x15 mm din ele pe care le folosesti ''sec''. Mircea Da! Asta ar fi o rezolvare. Merci Mircea. Va voi tine la curent cu demesurile facute in acest sens. Primul pas va fi antrenarea mainii pe un disc sau doua sa vad unde gresesc si cum pot repara. Nu am inca obiectiv final aluminizare. Momentan vreau sa vad daca poti sa aduc o sticla la forma dorita. Sa o testez cu foucault, eventual sa o polisez. ----------------------------------- Erwin 30 Oct 2018 22:05 ----------------------------------- E un bun început! Toate etapele trebuie pregătite cu atenție și cu răbdare. Munca în sine aduce satisfacție pe măsură ce progresezi. Un site valoros unde poți găsi tutoriale este https://stellafane.org/ Am avut deosebita plăcere să-l avem printre noi la București pe domnul Francis O'Reilly, director la Stellafane, care ne-a prezentat pe scurt cele mai importante lucruri ale fabricării oglinzilor de telescop. I-a plăcut mult telescopul construit de mine cu oglinzile dela D.Hinds și m-a îndemnat să mă apuc de șlefuit eu însumi. Poate că o voi face la un moment dat. :) ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Oct 2018 23:30 ----------------------------------- Exista sticla 25mm grosime la Glassexpert eu am luat cu multi ani in urma si am facut oglinzi bune f/4 la 270mm diam . trebuie insistat 25mm se fac foi mari exact ca geamul de 5 sau 10-19 mm ----------------------------------- mandrk 04 Noi 2018 15:09 ----------------------------------- Ce tot caut de cateva zile si nu gasesc este cum se face Hard Tool-ul pentru Hard Grinding. Adică. Am vazut ca unealta cu placi ceramice (mozaic+ipsos) are deja forma convexa. Dar eu plec de la sticla plană. Pe cea de polish am vazut, o fac dupa oglinda care deja a ajuns concavă, dar pe cea ceramica cum o fac convexă? Sa frec doua discuri cu git intre ele pana ajung ambele la o forma cat de cat concave? ----------------------------------- 2SKY 04 Noi 2018 16:47 ----------------------------------- Nu ai nevoie de scula cu placi ceramice , numai daca ai masina ce invirte scula pe diametru unde vrei tu , sau vrei sa faci cum fac unii pe YT cu bormasina ? .( Se traseaza un cerc , se imparte cercul in linii si coloane de marimea placutei , cu distanta intre ele de 5mm , astfel ca niciun patrat sa nu cada pe mijlocul discului . Se aseaza placutele stivuite 3-4 (pot fi si lipite pe margini )la locul lor , se ruleaza un carton dupa diametru discului trasat , se lipeste cartonul pe disc si se toarna ghips dentar si este mai bun un anumit ghips care nu se faramiteaza ). Tu ai nevoie de doua discuri cu acelasi diametru , plane pentru a invata miscariile / cursele si cum corectezi cum avansezi mai repede , ...etc ----------------------------------- Erwin 05 Noi 2018 01:30 ----------------------------------- Pe scurt: nu ai nevoie de sculă ceramică dacă ai două bucăți de sticlă identice. Sunt metode diferite, scula ceramică se folosește doar când nu ai 2 blank-uri ci numai unul, din sticlă specială. Sticla de geam e ieftină, nu se merită complicația. Când freci cele două bucăți identice cu mișcările potrivite una devine concavă iar cealaltă convexă. Cea convexă va fi scula și cu ea lucrezi până la final. Mișcările trebuie să fie asociate cu inversarea sculei cu oglinda din când în când. Altfel nu ajungi la sferă ci la alte forme nedorite. ----------------------------------- mandrk 05 Noi 2018 10:01 ----------------------------------- In paralel citesc despre ambele metode. Atât cea manuala disc pe disc cat si cea semiautomatizata placi ceramice peste sticla. Am gasit o aplicatie cu care mi-am facut ( desenat ) paternul ce va trebui sa-l aiba oglinda. Momentan l-am printat pe A3 pentru analiza. Obiectiv fixat. Aducerea sticlei la forma parabolica prin Hard Grinding. Este vorba de simulare parabolei in functie de punctul de focalizare. O sa va las link-ul ca poate va ajuta. Decide un moderator daca este ok sau nu sa ramana. https://www.desmos.com/calculator/qlw5g327sa Zoom-ul este infinit. adica 0.0000000001mm Eu am facut export manual de coordonate din 5 in 5mm si l-am comparat cu un sagita calculator de pe net si mi-a dat exact ca acolo in punctul de maxima adancime 3.125 mm ( la 300mm diametru si 1800 mm focala, un F6) si ma gandesc sa fac la o imprimanta 3d sau cnc router paternul parabolei. Dupa aceasta sa asez pe el placile ceramice pe care sa le fixez in gips. Ulterior pot plasa hardtool-ul peste sticla si sa-i imprim miscarea de rotatie astfel încât sa amprentez sticla concav. Nu exclud inca varianta manuala de prelucrare a sticlei dar iau in calcul si o metoda mai noua de aducere a ei la o forma aproximativa de parabola. Sunt convins ca si cu aceasta metoda sticla va avea parte de actiune manuala. ----------------------------------- valy 05 Noi 2018 11:48 ----------------------------------- A facut cineva la cnc parabola? Teoretic ai precizie ~0.05mm. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Noi 2018 12:28 ----------------------------------- Am crezut ca vrei cu adevarat sa slefuiesti oglinzi. ''Elvis left the building''. Mircea ----------------------------------- mandrk 05 Noi 2018 12:40 ----------------------------------- Nu, Mircea, nu am eliminat șlefuirea. Insa discut si alte alternative. O sa am sticla de testat in toate metodele. Deja am plasat cererea sa iau 30buc. Aștept aprobarea de vânzare a lor. Urmează sa le iau la un pret bun. Pana le am discut tot felul de scenarii. " Elvis Presley n-a murit ". O sa imi permit sa testez si pe manual. Dar si daca cumva nu imi iese , ca am mana prea neantrenata s-ar putea sa iau in considerare si ceva modern. Sunt o persoana care lucreaza de 20 ani in IT si parca gasesc mai usor sculele ,,mele" decat sculele ,,lor". ----------------------------------- nobody 05 Noi 2018 13:13 ----------------------------------- Vrei sa lipesti placutele in forma de parabola si asa sa incepi direct pe sticla plana ? ----------------------------------- mandrk 05 Noi 2018 13:33 ----------------------------------- Vrei sa lipesti placutele in forma de parabola si asa sa incepi direct pe sticla plana ? In varianta semiautomata la asta ma refeream. La CNC sau imprimanta 3d sa printez parabola la rezolutie cf. coordonatelor din link-ul de mai sus. (In AutoCad). Apoi pe print sa asez placutele ceramice si fixate in gips. In acest fel as putea sa aduc sticla la forma de parabola ( aproximativa 90-98% ) inca din HardGrinding. Urmand dupa acea cu ajutorul testului Foucault sa rezolv erorile de Hard_grinding. ----------------------------------- 2SKY 05 Noi 2018 21:23 ----------------------------------- Degeaba ii dai forma dorita matritei ca si sfericitate , ca pina aduci oglinda la cote , numa bine ai pierdut si sageata si forma . Iar parabola nu ai cum sa o masori si faptul ca nu va fi contact bun intre matrita si oglinda , va oscila si duce la niste canale care nu stiu cum mai le scoti . ----------------------------------- mandrk 06 Noi 2018 15:16 ----------------------------------- .. ca pina aduci oglinda la cote , numa bine ai pierdut si sageata si forma . Consideri ca sticla va rupe din ceramica de pe mijloc si pana ajunge sa frezeze partea exterioara a sticlei aceasta deja nu va mai avea forma data initiala ? p.s azi am ridicat 2 sticle de 300 mm / 15mm si 2 discuri 160mm/8 mm sa incep sa antrenez mana. Poze mai pe seara cand ajung acasa. ----------------------------------- mandrk 06 Noi 2018 18:00 ----------------------------------- In imagini discurile ce le-am ridicat azi. Sticla este securizata. Din pacate discurile de 300mm prezinta 2 spoturi aproape de margine ce erau folosite probabil de producator pentru a ghida sistemul de prindere. Au 0.3mm respectiv 0.8 mm adancime. Sunt destul de in margine. O sa imi fie greu sa le scot. Am doua alternative. Sa tai discurile si din 300mm sa le fac de 200 sau 250mm. Sau sa le lucrez asa cum sunt incercand sa le scot. Oricum momentan nu ma apuc de cele de 300 ci incep cu cele de 160. La cele diametru 200 am renuntat deoarece erau groase de 10mm. Asa ca am preferat sa le iau pe acestea de 160mm. ----------------------------------- nobody 06 Noi 2018 18:34 ----------------------------------- Sticla securizata ? ----------------------------------- mandrk 06 Noi 2018 21:01 ----------------------------------- Sticla securizata ? Asa scrie serigrafic pe ea. Probabil din cauza mediului unde era folosita. Hublou. In mod normal ar trebui sa fie mai rezistenta sa nu o faca un val tandari. Ar trebui sa am probleme la slefuire? Repet sunt neexperimentat. ----------------------------------- 2SKY 06 Noi 2018 21:14 ----------------------------------- Sticla securizata e sticla calita , nu ar trebui sa fie probleme . Normal se uzeaza si matrita dar controlat si se pleaca cu ambele og - matrita de la aceiasi suprafata . Ori ai la og curbura generata si faci matrita dupa ea , ori faci matrita plana si incepi cu aceleasi suprafete . La 160mm ar trebui matrita de 80mm , deci pui trei placute si.... . Cu scula subdiametrala se lucreaza cind faci oglinzi mari si matrita ar costa ..... ----------------------------------- mandrk 07 Noi 2018 09:19 ----------------------------------- Sticla securizata e sticla calita , nu ar trebui sa fie probleme . ..... Prima data cand am citit sticla_securizata m-am dus cu gandul la sticla laminata. Deja eram descumpanit. Insa sticla securizata este asa cum zici si tu calita si are crescuta duritatea fara de o sticla normala cu valori cuprinse intre 5x pana 10x mai dura. Este un lucru bun. Ar trebui sa fie mai stabila la temperatura. Urmatorul pas este achizitionarea Grit-ului, oxidului Al si Ceriu Am gasit Oxid de aluminiu de diferite granulatii de la 600um, 250um, 200um,125um, 75um. Dar la cantitati minime de 5kg fiecare. Cat cat oxid se consuma in urma slefuirii unei oglinzi de 160mm sau de 300mm ? ----------------------------------- nobody 07 Noi 2018 10:17 ----------------------------------- Nu-mi ramane decat sa-ti recomand sa porti manusi groase si ochelari de protectie. ----------------------------------- mandrk 07 Noi 2018 10:29 ----------------------------------- Nu-mi ramane decat sa-ti recomand sa porti manusi groase si ochelari de protectie. Uau !! Si asta doar in procesul de slefuire? Sau ai avut parte de lovitura ( ai scapat-o din mana?) ----------------------------------- nobody 07 Noi 2018 11:27 ----------------------------------- Stai linistit ca nu ma apuc sa slefuiesc oglinzi din sticla securizata. Mi-a fost suficienta experienta cu un gemulet de la masina, pe care l-am zgariat. Vreo 20 de cioburi mi-am scos din maini si din fata. Vezi aici povestea cu inceputul slefuirii: Given how thin the disk is, and the (qualitative) amount of strain visible, I nominate that it would make a great aquarium window, but not so much a primary mirror. tempered = securizat(a) ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Noi 2018 12:20 ----------------------------------- Sticla tratata de orice fel prin aplicari de incalziri locale = zero pentru prelucrare si calitate si precizia suprafetei. sticla trebuie detensionata prin racire foarte lenta . este greu de gasit asa ceva chiar si la firme renumite . unde platesti pentru "recoacere fina" ----------------------------------- mandrk 07 Noi 2018 15:48 ----------------------------------- Sincer sunt bulversat si speriat in acelasi timp. Totusi vad margini ciobite pe lateralele discului si nu se intampla ca in clipul postat de colegul mai sus Ar fi trebuit sa explodeze discul daca avea acelasi tratament de racire instant. Preventiv o sa am grija la mani si ochi. Totusi sticlele securizate se sfarama in caz de impact, nu expodeaza. Sa trebui sa se faca cuburi mici marunte , netaioase. Intre timp am facut rost de ceva grit sa incep slefuirea. Daca discul ramane intreg dupa cateva zile de slefuire incep sa caut oxid de aluminiu si oxid de ceriu ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Noi 2018 16:42 ----------------------------------- la slefuire cu abraziv nu se sparge sticla ta prelucrata termic doar ca la slefuire de lustru cand prinde luciu la polisare cu matrita de smoala si ox de ceriu si faci test optic vei avea ondulatii dune grave pentru precizia necesara unei imagini bune. sticla ta se sparge sar bucati la prelucrare pe utilaj special de generat curbura ce lucreaza cu clopot diamantat la turatie , am primit odata o sticla de asta pai marginea sarea se fisura si iar mai plecau cioburi de 1-2 mm cub. ----------------------------------- aliarro 07 Noi 2018 17:02 ----------------------------------- Bună ziua În videoclipul postat de @nobody Un filmulet educativ: sunt prezentate lacrimile de Batavia bulbul are rezistenta mecanica mare datorita tensiunilor interne foarte mari, iar codita se rupe usor ducând la dezintegrarea întregii bucăți de sticla. Cam la fel este făcută și sticla pentru parbrizele de mașină (dar nu am văzut nici unul sa explodeze pana acum transformaduse intrun praf fin, tensiunile interne cred ca sunt mult mai mici decât în cazul lacrimilor de Batavia). E bine sa folosiți echipament de protecție (ochelari, ...), oricum sticla dvs. in cazul în care se va sparge nu va exploda. Cornel ----------------------------------- nobody 07 Noi 2018 17:35 ----------------------------------- Nu era vorba de explozie ca-n filme, ci de faptul ca zboara cioburi, care chiar si mici sunt taioase. Oricum, asta nu e sticla pentru oglinzi de telescop, dar fiecare face ce vrea, cum vrea. Elvis ! ----------------------------------- 2SKY 07 Noi 2018 21:24 ----------------------------------- Si eu unde am gresit cind am vrut sa sparg un parbriz de masina abandonata , copil fiind ? Nu era laminat in anii aia , si am dat cu caramida in el pina am obosit . Apoi am luat ceva ascutit si l-am rezolvat . :wink: . Nu o sa iasa Lambda/8 .. din prima , dar daca te ambitionezi si insisti pe viitor nu se stie . ----------------------------------- mandrk 08 Noi 2018 09:19 ----------------------------------- Aveti ceva conexiuni sau cine ne poate oferi o solutie de achizitie foaie de sticla, groasa de 30-40mm pe care sa o taiem profesional la vanzator(bineinteles) cu jet de apa in discuri de 200,250 si 300 mm ? Ma bate gandul sa investesc in o foaie de sticla taiata sub forma de discuri pe care sa o putem oferi si celorlalti membrii la un pret ce sa includa doar materialul si transportul. Celor de la Glasexpert le-am trimit email deja. Nu cred ca ar merita in discuri mai mici de 200mm cand exista telescoape deja facute la 600-800ron. M-ar interesa costurile. ----------------------------------- catalin dumitru 08 Noi 2018 10:06 ----------------------------------- Mai bine îți întinzi antenele și poate dai peste discuri de la vizoarele unor reactoare din industria chimică . Sunt sigur că se mai pot găsi . Unele ajung la 30 mm grosime si peste 300 mm diametru . Nu toate sunt bune de oglinzi din cauza unor neomogenitati uriașe , mai ales la cele mari , dar poți avea noroc cu altele mai mici , de 15 - 25 cm . ----------------------------------- mihaig 08 Noi 2018 10:42 ----------------------------------- Cred ca cea mai buna solutie din punct de vedere al costurilor si calitatii este mama China...ia uite citi suplieri de sticla borosilicata sunt aici.Nu vei gasi hublouri,ferestre de reactori chimici sau mai stiu eu ce sticle care sa se compare calitativ cu sticla tratata special.Au sticlaraie BK-7 pina la 50 mm grosime si 500 mm diametru.Le scrii si vezi de pret.O sa dureze cam mult transportul,dar nici Roma nu s-a facut intr-o zi:). https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=pyrex+glass+disc https://www.alibaba.com/product-detail/high-temperature-pyrex-boiler-sight-glass_60751955174.html?spm=a2700.7724838.2017115.11.63f129d7VLFWoM&s=p ----------------------------------- mandrk 08 Noi 2018 11:04 ----------------------------------- Cred ca cea mai buna solutie din punct de vedere al costurilor si calitatii este mama China.. Poate am fost eu mai ghinionist dar când am comandat din China 2 lentile concave cu focala -300mm am primit cioburi cu focala +infinit. Am mai așteptat si 1 luna jumate. Apoi a început refund-ul care a durat încă 10 zile si fost doar de 50%....Sunt satul pana peste cap de ei. ----------------------------------- mihaig 08 Noi 2018 11:27 ----------------------------------- Da,cred ca ai avut ghinion.Eu personal am cumparat de citeva ori de la ei(oculare,prisme,etc.) si toate au venit in stare excelenta. ----------------------------------- mandrk 10 Noi 2018 19:10 ----------------------------------- A început marea șlefuială la sticluțele de 160mm După o ora dacă îmi tăiai degețele nu simțeam. ----------------------------------- 2SKY 10 Noi 2018 20:06 ----------------------------------- Oglinda este fixata pe scaun ..nu se vede ? , matritei lipestei un miner ( puc mai inalt ) si va fi mai usor si apasarea constanta e f importanta . ----------------------------------- mandrk 11 Noi 2018 08:45 ----------------------------------- Oglinda este fixata pe scaun ..nu se vede ? , matritei lipestei un miner ( puc mai inalt ) si va fi mai usor si apasarea constanta e f importanta . Voi cauta ceva aderent sa folosesc pe post de puc, altfel nu pot slefui mai mult de 1h. Cred ca primele 20 min nu intelegeam ce se intampla Suprafetele (ambele plane) alunecau continuu. Parca plimbam sticla pe sticla. Incepusem sa dau vina pe grit. Ca este prost calitativ. Ulterior dupa ce au inceput sa aiba aderenta parca se infranau sticlele dupa primele 10 miscari de la adaugare grit si apa. Dupa ce sticla a devenit mată simteam ca incepe sa lucreze mai bine. La sfârșit de activitate deja grit-ul tindea sa se acumuleze pe mijloc l.La inceput pierdeam ceva grit dupa 4 miscari in urma scoaterii lui pe la exterior sticla. Din pacate voi lucra doar in weekend. Stau la bloc si doar in weekend ajung la curte. Inca nu construiesc Foucault testerul deoarece vreau sa vad daca sticla nu se va face tandari. Inca am dubii asupra ei. Voi reveni dupa ce ajung la 5h de HG (Hard Griding.) Sper sa fie ok.