----------------------------------- valy 02 Sep 2018 23:22 Experiente cu obiectiv microscop ----------------------------------- Am luat un obiectiv de microscop 40x pentru foto macro, dar in combinatie cu niste lemn, focuser si oculare a rezultat un microscop veritabil :). Fiind un obiectiv finit merge cu oculare fara nici o alta adaptare. Mai jos o poza cu "instalatia" si o tiparitura fotografiata cu telefonul prin ocularul hyperion 17mm. ----------------------------------- Erwin 03 Sep 2018 06:55 ----------------------------------- Super! De multe ori m-am jucat cu oculare și lentile diferite și am construit diferite microscoape improvizate însă ideea ta de a folosi un focalizator de lunetă e foarte tare! Cred că merge și un focalizator de lunetă ieftin, important e să aibă tubul destul de lung, văd că l-ai prelungit cu o lentilă barlow, o altă idee excelentă. Pe post de obiectiv pot fi folosite și oculare cu focală scurtă. Am folosit chiar și obiective de cameră de supraveghere de 4 și 6mm. ----------------------------------- valy 03 Sep 2018 08:25 ----------------------------------- E doar tubul de la barlow ca prelungitor, am scos lentila. E un obiectiv finit 210mm deci cumva senzorul/ocularul trebuie sa fie la 210mm departare, plus/minus. ----------------------------------- valy 03 Sep 2018 11:57 ----------------------------------- Din pacate la magnificatia existenta si la DOF-ul ingust nu prea merge focusul grosier, cu greu setezi clarul, se mai misca si suportul ca nu este prea inchegat, astfel instalatia a primit un upgrade: o masa micrometrica, cu deplasare fina pe XYZR. Apropos, cum se calculeaza magnificatia totala? La microscoape ai ocular cu specificatii 10x de obicei (40x X 10x = 400x), dar ocularele astronomice au focala in mm. ----------------------------------- catalin dumitru 05 Sep 2018 20:48 ----------------------------------- Magnificația totală la microscoape e valabilă doar pentru lungimea standard a tubului , 160 mm parcă ... Din formula de calcul reiese clar că focala microscopului scade cu creșterea distanței dintre ocular și obiectiv . ----------------------------------- valy 05 Sep 2018 20:49 ----------------------------------- Cu reglaj fin e alta viata, am pozat un fragment dintr-un varf de scobitoare, ochiometric cu ocularul de 17mm cuprind aprox. 0.4mm, imaginea este un focus stacking din 30 de cadre: ----------------------------------- saiph 06 Sep 2018 08:30 ----------------------------------- Apropos, cum se calculeaza magnificatia totala? La microscoape ai ocular cu specificatii 10x de obicei (40x X 10x = 400x), dar ocularele astronomice au focala in mm. Pentru a putea utiliza ocularele de astro la fel ca pe cele de micro, [url=https://roslistonastronomy.uk/calculating-magnification-on-zeiss-im-microscope-using-bresser-mikroocular-camera]imparti 250 la focala si-ti da "X"-ul ocularului. ----------------------------------- zoth 06 Sep 2018 11:50 ----------------------------------- La ocular marginea campului se vede tot albastra sau telefonul e de vina? ----------------------------------- valy 06 Sep 2018 19:49 ----------------------------------- Se vede si la ocular, dar oricum e vorba de contrast mare intre marginea neagra si imaginea luminoasa, oare nu apare asa in orice sistem? Mai e o chestie ca la foto am o saturatie mai mare, vizual se vede ceva mai discret. ----------------------------------- valy 08 Oct 2018 11:06 ----------------------------------- Constructia initiala era foarte subreda, mai ales la magnificatia utilizata, asa ca am refacut suportul pe baze mai solide dintr-o placa de bambus, e si mai grea, si mult mai stabila, cel putin vizual este ok. ----------------------------------- Erwin 12 Ian 2020 12:53 ----------------------------------- Faină sculă! Mi-a scăpat topicul ăsta. Îmi place mai ales masa aia micrometrică. :) ----------------------------------- valy 12 Ian 2020 23:27 ----------------------------------- Este ok tinand cont si de pret si de faptul ca ai 4 axe de miscare, insa la puterea de marire 40x a obiectivului parca nu e foarte fin pasul micrometric. ----------------------------------- Andi 13 Ian 2020 05:58 ----------------------------------- Este ok tinand cont ... de faptul ca ai 4 axe de miscare, .... X, Y, Z și t !? :wink: ----------------------------------- valy 13 Ian 2020 12:23 ----------------------------------- .. și t !? :wink:In cazul asta sunt 5 axe :) A patra este rotatia in jurul OZ. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Ian 2020 13:12 ----------------------------------- valy Sper sa nu te superi de o glumitza... Folosind vocabular de prim-ministru al Romaniei : ''orice'' injiner :shock: stie ca acela este nu axa ci grad de libertate. Mircea ----------------------------------- Andi 13 Ian 2020 13:13 ----------------------------------- ... Apropos, cum se calculeaza magnificatia totala? ... G=250 x d / (Foc x Fob) de obicei d=160, dar cu posibilitate de lungire. ----------------------------------- saiph 13 Ian 2020 13:38 ----------------------------------- valy Sper sa nu te superi de o glumitza... Folosind vocabular de prim-ministru al Romaniei : ''orice'' injiner :shock: stie ca acela este nu axa ci grad de libertate. Mircea Cred ca Valy vorbea in termeni CNC-istici :D ca asa mi s-a mai spus si mie, la un atelier, ca piesa pe care le-am dat-o sa-o faca se preteaza pt o freza in 6 axe. La prima citire am crezut ca mi-a raspuns Stephen Hawking - zic "haida de, ca intram in hiperspatiu!". Dar, da, este vorba de miscarile pe care le poate face - 3 translatii, 3 rotatii, adicatelea - grade de libertate. ----------------------------------- valy 13 Ian 2020 14:04 ----------------------------------- valy Sper sa nu te superi de o glumitza... Folosind vocabular de prim-ministru al Romaniei : ''orice'' injiner :shock: stie ca acela este nu axa ci grad de libertate. MirceaDepinde cum privesti problema. Pe aici am vazut ca lucrurile sunt destul de flexibile, camp, materie, forta sunt destul de fluflu, daca exista vointa politica dece n-ar fi si axele mai multe de trei, deci decat patru? Inginereste vorbind avem trei axe in sistemul de coordonate cartezian tridimensional, X, Y, Z si mai avem o axa in sistemul de coordonate sferice, rotatia in jurul OY, deci patru axe in doua sisteme de coordonate, nu ne obliga nimeni sa nu avem mai multe sisteme de coordonate simultan. In limbaj de robotica poate fi privit si ca patru grade de libertate. Tot ca spirit de glumita, fiind vopsit negru putem defini niste sisteme de coordonate si in spatiul materiei negre, acolo cine stie ce dimensiuni si axe or fi, probabil spatiu negru si axe negre.. :) ----------------------------------- Andi 13 Ian 2020 14:13 ----------------------------------- Dacă cele trei axe sunt concurente, avem trei deplasări liniare și trei rotații. Dacă axele nu sunt concurente, ca în cazul de față, se complică problema. :wink: ----------------------------------- valy 13 Ian 2020 14:24 ----------------------------------- Te referi la axele dispozitivului? Problema nu este deloc complicata, tot simple transformari liniare sunt doar ca se combina. Orice pozitie ar avea micrometrele, pozitia unui punct de pe platan este o combinatie de maxim trei translatii si o rotatie (defapt ordinea corecta ar fi o rotatie urmata de trei translatii), iar daca faci trecerea de la coordonate sferice la carteziene ar fi trei translatii. ----------------------------------- valy 16 Mai 2020 22:50 ----------------------------------- Am pozat muchia unui filet de holsurub, interesant ce culori au filetele astea, oare care o fi explicatia? ----------------------------------- tudor 16 Mai 2020 22:57 ----------------------------------- arata parca a oxidare ----------------------------------- valy 16 Mai 2020 22:59 ----------------------------------- Oxideaza frumos :) ----------------------------------- valy 25 Mai 2020 10:22 ----------------------------------- Un ajutor binevenit la incadrarea tintei si la focusare: laser pointer - proiectarea laserului prin vizor. ----------------------------------- valy 11 Iun 2020 23:27 ----------------------------------- Cristale (zahar) intre doua filtre de polarizare: ----------------------------------- tudor 12 Iun 2020 11:38 ----------------------------------- iar culoarea aia frumoasa azurie este o reflexie a luminii prin cristalul de zahar? ----------------------------------- valy 12 Iun 2020 11:42 ----------------------------------- Nu e reflexie, e ceva de genul asta: https://www.exploratorium.edu/snacks/polarized-light-mosaic Lumina alba se polarizeaza prin primul filtru, se depolarizeaza in functie de cristalizarea locala, se repolarizeaza prin al doilea, si ajunge curcubeu la senzor. ----------------------------------- tudor 12 Iun 2020 11:44 ----------------------------------- Am inteles! Am si eu ceva experiente placute la microscopul meu Carl Zeiss, unele puse chiar aici pe site http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=189975#189975 ----------------------------------- valy 12 Iun 2020 11:51 ----------------------------------- Rocile nu sunt transparente, acolo ai lumina reflectata, dar cred ca merge sa polarizezi lumina incidenta si sa repolarizezi lumina reflectata, daca ai loc sa pui filtrele pe lantul optic. Folosesti niste ochelari 3d, costa 3 lei la 3DMax, plus banii de un film, cand s-or deschide. Am vazut si experimente cu UV, cu o lampa se produc efecte interesante: https://youtu.be/l3-vJ09hP8A?t=126 Am si un cristal de quartz prins intre filtrele de polarizare, merge pentru ca e transparent, doar impuritatile mai repolarizeaza lumina: