----------------------------------- Emil 15 Aug 2018 21:44 Receivere SDR ----------------------------------- Topic general pentru SDR-uri (mini review-uri) deschis tuturor. Incep eu ca ca na.... Adalm Pluto SDR Are receptie intre 70 MHz si 6 GHz (cu hack software in afara specificatiilor hardware si cu sensibilitate mai redusa, nativ merge intre 325 MHz si 3,8 GHz, fapt testat printro receptie mai slaba a satelitilor NOOA) Are capabilitati de transmisie (parca pe la 7 db insa nu sunt sigur). LNA prezent are o plaja de la 0 la 71 dB, in comparatie cu RTL-SDR V3 plafonul de zgomot este mai mic cam cu 40 dB (ambele cu gain-ul pus pe zero la frecventa de 1526 MHz, rtl -55 dB iar Pluto -90 dB). Insa are spike-ul specific unitatilor bazate pe FPGA (observat la Lime SDR si Lime SDR Mini), dispare insa pe la un gain de circa 6 dB. Este foarte sensibil la temperatura, frecventa este instabila, necesita carcasa cu temperatura controla pentru a fi utilizat in regim 24/24. Se prezinta slabut pe partea software nefiind suportat de SDR Console V 3 insa pentru SDR# exista un plug-in (Windows), SDRAngel il suporta incepand cu ultima versiune aparuta de cateva zile. Pe Linux este suportat de GNU Radio si SDRAngel. De asemenea este acceptat de Matlab. ----------------------------------- Remus Boldis 16 Aug 2018 08:46 ----------------------------------- Receptia unor semnale slabe cu un SDR ieftin seamana mai degraba cu o pierdere de timp, totusi exista si o varianta rezonabila la pret ( 200 dolari - in USA ) : https://airspy.com/airspy-hf-plus/ Functioneaza in banda HF si VHF, cu performante bune. Un SDR mai ieftin (combinat cu un generator de zgomot ) poate inlocui cu mare succes un analizor de spectru, oferind o solutie ieftina pentru cei vor sa testeze circuite de radiofrecventa. ----------------------------------- valy 16 Aug 2018 09:39 ----------------------------------- Ce inseamna SDR? :). ----------------------------------- Remus Boldis 16 Aug 2018 09:43 ----------------------------------- Software-defined radio https://en.wikipedia.org/wiki/Software-defined_radio E un mic dispozitiv, legat de obicei pe un port USB si cu care poti receptiona o anumita banda de radiofrecventa. Semnalele radio se pot viziona pe asa numitul waterfall. ----------------------------------- Erwin 16 Aug 2018 11:55 ----------------------------------- Cu o antenă bună și un amplificator de antenă corespunzător benzii de interes se compensează sensibilitatea relativ slabă a SDR-ului. M-am jucat cu al meu și cu antena de 7m întinsă prin birou, am recepționat o mulțime de programe radio pe UUS. Încă nu am un loc potrivit pentru amplasarea antenei, din păcate. ----------------------------------- Emil 15 Ian 2019 08:57 ----------------------------------- La sfarsitul lunii Decembrie l-am prins pe Mos, l-am scuturat bine si din sac ia cazut cand a luat-o la goana peste muntii si campii un AFEDRI SDR-Net Rev. 6.0au VHF/SHF 0.03KHz-35Mhz / 35Mhz-1700Mhz Cal mai mare avantaj este prezenta interfetei de retea ceea ce insemana ca il puteti scoate din electrosmogul casei respectiv posibilitatea de a fi montat direct la antena. Are doua intrari respectiv pentru fiecare plaja pe care o acopera iar comutarea se face in mod automat insa trebuie modificata manual definitia receiverului in SDR Console 3. Doar daca in loc de BNC-uri ar fi utilizat conectori SMA.... adaptoare distratie. Alimentarea se poate face prin sursa proprie sau prin cablul USB. Din cand in cand necesita o reinitializare - nu dispare din retea insa nu mai este interogabil. SDR Sharp stie sa opereze doar in banda de 0-35 MHz. Software suportat in mod oficial Linrad, Winrad, HDSDR, Studio1, SDR Console (SDR Radio), CuteSDR, SdrDX, Quisk, ghpsdr3/QtRadio, PowerSDR_mrx Din punct de vedere al sensibilitatii depaseste clar cam tot ce mi-a trecut pana acum prin degete (Lime SDR Mini, Lime SDR, BladeRF+XB200). Lasat la lucru azi noapte cu o antena conceputa pentru 1-50 MHz: ATENTIE Apasati butonul OK - partea de sus a paginii pentru a activa afisarea. https://pskreporter.info/pskmap.html?preset&callsign=EMILK&txrx=rx&timerange=86400&distunit=km Inca nu am reusit sa fac teste la frecvente mai mari de 35 MHz datorita unei lipse acute de timp liber insa nu cedez asa usor. NOTA: Fiind expediat din Israel, trebuie sa tineti cont ca trebuie platite taxele dei import, in cazul meu s-au ridicat la 63 Euro, ridicand pretul totul al unitatii la 300 Euro (valoare rotunjita). ----------------------------------- Emil 16 Ian 2019 09:06 ----------------------------------- Nu pot edita mesajul. Rx at Wed, 16 Jan 2019 06:26:46 GMT From ZL2IFB in New Zealand Loc RF80HL by EMILK Distance: 18240 km bearing 68° Frequency: 7.075.920 MHz (40m), FT8, -13dB Last LoTW upload: Mon, 31 Dec 2018 ZL2IFB Gary Hinson Castle Peak, 1262 Taihape Road RD9 Hastings 4179 New Zealand