----------------------------------- V. Istvan 15 Aug 2018 15:08 Reparatie controler RA pentru EQ3 ----------------------------------- Salutare! Mi s-a dat spre reparație un controler de motor RA pentru un EQ3. Se pare că a suferit o depășire a tensiunii de alimentare. Cu motorul deconectat ia vreo 200 mA, dar dacă conectez motorul, consumul urcă până la vreo 1A. Integratul cel mare de pe placă se încinge de-a binelea. Îl bănuiesc să fie defect. Problema este că degeaba iau de undeva unul similar, fiindcă este un PIC, și deci nu am ce face cu el fără programul adecvat. Are cineva vreo soluție pentru reparație? Eventual, o placă completă dintr-o dezmembrare. Se poate lua și unul nou-nouț, dar se dă doar setul complet cu motor și cu baterii. Evit pe cât posibil varianta aceasta. Cer senin! ----------------------------------- Sorin Sfartz 16 Aug 2018 13:14 ----------------------------------- De regula controlerele astea au un port serial pentru actualizarea softului. Daca e numai picul stricat, poate s-ar putea schimba pic-ul si apoi cu un firmware de la producator s-ar putea programa. ? ----------------------------------- nobody 16 Aug 2018 19:07 ----------------------------------- Numai alea GoTo au port serial si update de firmware. Dar nici asa nu merge pentru ca mai ai nevoie de bootloader care este programat din fabrica. ----------------------------------- Erwin 17 Aug 2018 09:03 ----------------------------------- Nu poate fi citit softul dintr-unul funcțional? Și clonat apoi pe unul nou? Cred că cu un programator PIC se poate, cu condiția să-l ai pe cel bun pe soclu. Caută și pe forumurile străine, poate are cineva softul, inclusiv bootloader-ul original. Sau poate fabricantul are un forum unde găsești mai multe info. Unele dau free softul după ce nu se mai fabrică modelele respective. O soluție radicală ar fi să faci unul nou, cu Arduino, poate chiar mai bun. ----------------------------------- nobody 17 Aug 2018 10:23 ----------------------------------- In general, au protectie la citire, iar daca aceasta este activata si incerci s-o dezactivezi, se sterge tot in proces. Ar mai fi nste backdoor-uri (JTAG), dar astea pe cat de nedocumentate sunt, s-ar putea sa nici nu fie implementate. Microcontrolerele de sine statatoare, fara posibilitate de update, nu au nevoie de bootloader. ----------------------------------- V. Istvan 26 Aug 2018 19:38 ----------------------------------- Deocamdată am încercat să văd dacă poate fi făcut cumva compatibil electric cu o unitate de control SkyScan dual axis 6V. Am identificat conexiunile la motorul RA de la EQ5-ul meu, cu care de altfel se potrivește unitatea de control. Are 2 sisteme de bobinaj, deci 2 faze. Am făcut măsurători la conectorul motorului EQ3. Am dedus că are 4 sisteme de bobinaj, deci 4 faze. Am tras concluzia că nu pot să fac compatibilă unitatea de control prin simpla adaptare a conexiunilor. Rămân de încercat alte variante. ----------------------------------- Sorin Sfartz 27 Aug 2018 10:05 ----------------------------------- 2 sisteme de bobinaj, adica ai 4 fire? Iar la EQ3 ai 8? Asta nu inseamna neaparat o necompatibilitate. Daca motoarele alea sunt motoare pas cu pas, inseamna ca motorul de la EQ5 e facut direct din fabrica sa mearga in mod bipolar. Iar motorul de la EQ3 daca are 8 fire, asta inseamna ca poate fi legat in vreo 3 feluri diferite (unipolar, bipolar serie sau bipolar paralel). Tie iti trebuie 4 fire deci ai nevoie de o conexiune bipolara serie sau paralel. Diferenta e ca la conectarea in serie impedanta mai mare a bobinelor face ca motorul sa suga mai putin curent (daca pui aceeasi tensiune) sa dezvolte un cuplu mai mic si sa nu mearga la viteze prea mari. Avantajul e ca se incalzeste mai putin. Conexiunea paralela face motorul mai rapid, cu cuplu mai mare, dar asta inseamna si curenti mai mari. Problema e ca nu stii ce curent pot debita driverele de la EQ5 asa ca mai sigur ar fi sa legi bipolar serie motorasele alea si sa testezi cu viteze mici de slew, sa vezi daca nu se incalzesc prea tare. Daca vezi ca cuplul e insuficient si motorul e rece, poti sa incerci sa le pui in paralel si sa verifici cat de tare se incalzesc motoarele si eventual driverele. Cum EQ5 are sigur motoare mai puternice, probabil ca driverul de la EQ5 e setat sa dea curent suficient deci nu risti sa le prajesti daca conectezi in paralel. De obicei exista un semireglabil pe placa care limiteaza curentul injectat in bobinele alea. Conexiunile paralel / serie sunt simple, trebuie sa identifici firele fiecarei bobine si sa faci niste teste. Sunt pe net multe explicatii. ----------------------------------- V. Istvan 27 Aug 2018 11:06 ----------------------------------- La EQ3 am 4 ieșiri + una comună. De aici am dedus că are 4 faze. Legarea în serie a două+două ar însemna că apare un nod comun, ceea ce poate complica treaba. Eventual folosesc careva 2 din 4... ----------------------------------- saiph 27 Aug 2018 12:04 Re: ----------------------------------- Ah, daca era de EQ5 te serveam cu cea mai mare placere cu softul din controller :) Am avut nevoie tot asa, pt un hand pad de eq5 maltratat de fostul propitar; asa ca am luat un controller ("gandac" din ala mare) de la magazin, l-am dus impreuna cu cel din hand pad-ul de la montura mea care era functional la cineva sa se ocupe in mod profi de treaba, iar apoi a mers ca nou. Toata treaba e sa aiba cunostintele necesare pt a face transferul de "suflet" din gandac in gandac, si desigur - aparatura potrivita. Baietii la care le-am dus atunci erau un student si profesorul lui de la Fac. de Automatica si Calculatoare - ceva ceva experienta aveau ei (pe-asta am si mizat). Plus sa mi-au dat si o copie a programului, de tinut la borcan just in case :) Cred ca e deja compilat, nu ma pricep; n-avea rost sa mi-l dea dezasamblat, ca doar n-am compilator stand-alone. Ca o paranteza, trimisesem atunci intrebare la SkyWatcher sa ma indrume de unde pot face rost de soft, si mi-au zis ca ei nu comercializeaza asa ceva separat si ca-mi recomandau tot asa, sa cumpar tot kitul din nou. Nu mersi, la revedere :D or fi crezut ca vreau sa fac reverse engineering cu jucariile lor.. ----------------------------------- nobody 27 Aug 2018 14:04 ----------------------------------- @V. Istvan: Ce model de PIC este ? ----------------------------------- V. Istvan 27 Aug 2018 15:36 ----------------------------------- Între timp am restituit controlerul. Să văd dacă mai pot obține tipul PIC-ului. ----------------------------------- Sorin Sfartz 27 Aug 2018 20:04 ----------------------------------- Ah! Daca sunt 5 fire in total si unul din ele are rezistenta minima cu toate celelalte 4 si daca intre oricare dintre celelalte 4 ai cam rezistenta dubla, atunci motorul este unipolar cu 5 fire (adica are legate firele centrale ale bobinelor in interior). Asta inseamna ca nu ai cum sa-l adaptezi. Daca era unipolar cu 6 fire puteai ignora firele centrale si il puteai lega la driverul ala bipolar al lui eq5. Probabil sunt motoare mai vechi. ----------------------------------- grigo 02 Sep 2018 15:32 ----------------------------------- Daca PIC-ul se incinge rau, e defect. Am gasit asta: https://www.cloudynights.com/topic/551465-tweaking-the-orion-ra-drive-sidereal-rate/ Pare sa fie acelasi lucru cu ce ai tu. Zice acolo PIC16C54C. http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/30453E.pdf Vestea proasta e ca daca chiar ala e, microcontrollerul e atat de vechi ca o sa te straduiesti sa gasesti programator pentru el. In manual zice Picstart Plus ca programator, am vazut link-uri din 2004. O sa cauti cu lumanarea daca nu se intampla sa gasesti pe cineva din domeniu care sa-l aiba deja. Avand experianta recenta in a incerca sa programez niste PIC-uri de pe HEQ5 am crezut ca microcontrollerul va avea ICSP, care e o modalitate de a programa PIC-urile pe serial. Nu are. E prea vechi. Tind sa cred ca efortul de a repara asa ceva e prea mare. Piesele sunt mai nimic, dar va costa atata efort sa le gasesti, sa incerci sa citesti PIC-ul vechi (e posibil sa nu mearga) si sa reprogramezi unul nou ca nu stiu daca merita bataia de cap. @saiph. Tot ce e in memoria unul microcontroller e in cod masina in format binar, gata compilat, numai bun de executat de microcontroller. Cel mai probabil ai o imagine de ROM a microcontrolerului, fie in format binar fie in hexa, care se scrie ca atare in memoria microcontrollerului. ----------------------------------- saiph 02 Sep 2018 17:05 ----------------------------------- @saiph. Tot ce e in memoria unul microcontroller e in cod masina in format binar, gata compilat, numai bun de executat de microcontroller. Cel mai probabil ai o imagine de ROM a microcontrolerului, fie in format binar fie in hexa, care se scrie ca atare in memoria microcontrollerului. a, super :) ms frumos de confirmare. si bine-ai venit (si) pe la noi ;) ----------------------------------- grigo 02 Sep 2018 18:14 ----------------------------------- Multumesc, multumesc. :D