----------------------------------- codan 31 Mai 2018 13:28 ocular 24 mm desfacut ----------------------------------- Salutare tuturor Stiti pe cineva care se ocupa cu montarea la loc a unor lentile dintr-un ocular?..am avut nesansa sa mi se desfaca unul si nu cred ca ma descurc sa pun lentilele inapoi. Orice sfat sau sugestie sunt binevenite. Stima. ----------------------------------- tavi 84 31 Mai 2018 16:21 ----------------------------------- Niste poze cu lentilele,o descriere mai amanuntita si va putem indruma sa-l puneti la loc dumneavoastra. ----------------------------------- Erwin 01 Iun 2018 21:14 ----------------------------------- Bănui că nu ai demontat un Nagler sau ceva similar? Dacă este un ocular stock nu este greu de reasamblat, un kelner sau RKE are doar 3 lentile în 2 grupe, de dimensiuni diferite, nu poți să le schimbi locul ci doar orientarea față spate. Dacă este un Plossl atunci este simetric. Trebuie să observi cu atenție care suprafețe ale lentilelor sunt mai curbate și care mai puțin. De obicei suprafețele cu curbura mai mare sunt spre interior. Dacă tot le ai desfăcute le poți curăța cu o lavetă de microfibră sau șervețel care nu lasă scame, umezită cu puțină apă distilată în care ai pus un pic de alcool (izopropilic dacă ai e bun, merge și tehnic). Nu folosi alte soluții sau șervețele pentru ochelari, doar dacă procuri soluție și lavetă speciale pentru optică.