----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Mai 2018 22:06 Observatii cu ochiul liber ----------------------------------- Lansez acest topic fara sperante prea mari cu privire la participarea ''meselor''. Se intampla asadar , din cand in cand , sa admir vreo scena cereasca si cu ochiul liber. Deoarece postarile de pe forum sunt pentru mine si un fel de jurnal de observatii , voi incepe sa notez aici observatiile VOL. Terminologia va fi foarte simpla : VOL = Vizibil cu Ochiul Liber sau ,dupa context VOL = Vazut,vazuta cu Ochiul Liber. Prin observatii cu ochiul liber voi intelege acele observatii la efectuarea carora nu am folosit binoclul,luneta,telescopul. Se accepta insa folosirea ochelarilor de vedere , a ochelarilor de eclipsa pentru Soare (dac-or mai fi vreodata pete solare asa de mari :( ) , a ochelarilor de soare pentru observarea halourilor solare , a diferitelor filtre. Masuratorile de timp folosind diferite cadrane solare si a celor de pozitie cu instrumente arhaice fara optica gen quadrante , bastonul lui Jacob s.a. se incadreaza si ele binisor aici. Observatiile pot fi insotite de schite si fotografii , dar nu-i musai... Aseara Duminica 26 Mai a.c. , de Rusalii , am observat Luna cu ochiul liber , folosind ''bicicleta'' pentru vedere la distanta. Am identificat pe Luna urmatoarele : -Mare Crisium -Mare Tranquillitatis -Mare Fecunditatis -Mare Nectaris , vazuta mult mai mica decat Mare Crisium dar inca bine vizibila -Mare Serenitatis -Mare Vaporum+Sinus Aestum+Mare Insularum le-am vazut impreuna ca o pata intunecata de contur neregulat in care se vedeau doua pete albe circulare si foarte luminoase -Pata luminoasa de la Est cred ca a fost Copernic. Insa la aceeasi latitudine spre Vest ,intre Mare Vaporum si Mare Serenitatis ,se mai vedea o pata alba luminoasa care mi-e greu sa cred ca este craterul Manilius. Manilius este in telescop un crater ''sexy'' dar nu mi s-a parut deloc atat de impozant incat sa se vada VOL -Spre Sud de ultimele amintite , se vad Mare Cognitum si Mare Nubium ca o singura pata neregulata ,fara limita clara intre ele -Spre Est de Mare Nubium se poate deslusi Mare Humorum despartita printr-un istm luminos destul de evident -Oceanus Procellarum a fost marea dezamagire a serii , pur si simplu nu am reusit sa-i deslusesc conturul- desi este cea mai mare formatiune plana de pe Luna .Poate pentru ca inca era in mare parte in noapte... -Privind la Luna ca la un cadran de ceas , cam la ora 9:15-9:20 se vedea chiar langa terminator o pata alba foarte luminoasa. Aici m-am intalnit cu o enigma : verificand cu binoclul , am vazut in acea zona craterul Aristarchus. Enigma consta in faptul ca pata luminoasa era mai mare VOL decat prin binoclu. -Nu am vazut nici urma din Mare Frigoris si nici craterul Tycho. Tot aseara am observat VOL ,la miezul noptii , apropierea dintre Luna si Jupiter. Poate s-ar califica drept conjunctie deoarece verificand azi in Stellarium cu reticulul de Telrad , am vazut ca steaua Alfa Lib / Zubenelgenubi se afla la aproximativ 5 grade de Luna iar Jupiter la patru grade. Mircea ----------------------------------- Erwin 29 Mai 2018 06:52 ----------------------------------- Desigur, de când cu "observatoarele" din cele două balcoane de la et.5 am început să fac observații aproape zilnic, evident că și "VOL". Bunăoară conjuncția Luna-Jupiter și Jupiter-Zubenelgenubi au fost observate și cu ochiul liber. Nu am încercat niciodată să identific mările lunare nici prin telescop sau binoclu, dar iată că asta este o temă bună pentru viitor! Răsăritul și apusul de soare le-am observat de nenumărate ori, norii sunt cei care le fac să fie deosebite, mereu altfel. Uneori e senin dar aerul umed și praful colorează discul solar, alteori rămâne orbitor, ceea ce indică o transparență bună. De asemenea, trebuie menționat aici că observațiile de meteori sunt 99% VOL. Ocazional am mai văzut prin binoclu sau chiar prin telescop unii meteori mici. Mai pot fi văzute și alte obiecte celeste cu ochiul liber: sateliți artificiali și Iridium flare. Stația Spațială Internațională am observat-o destul de des VOL, e greu de urmărit printr-un telescop, am reușit cu binoclul și cu luneta RFT 110 F/5.5 dar fără detalii discernabile, totuși se vedea că nu este doar un punct luminos ci un obiect neregulat. Posibil să fi observat și fosta stație chinezească, înainte de a cădea. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2018 10:13 ----------------------------------- Erwin Foarte bune completarile privitoare la obiecte si fenomene de observat cu ochiul liber. Iridium Flare si ISS , crepusculul si aurora ,meteorii si bolizii sunt de asemenea teme foarte interesante. Te invit cu drag sa participi cu observatii. Cer senin ,Mircea ----------------------------------- theogon 29 Mai 2018 17:56 ----------------------------------- In mileniile de observatii cu ochiul liber (astronomia chaldeeana, babiloniana, chineza, indiana, egipteana, greaca apoi mayasa, incasa ca sa dau numai cateva exemple ilustre ) s- au pus bazele masurarii timpului s-au intocmit calendare solare sau lunare, s-a descoperit precesia, s-a stabilit forma si dimensiunile Pamantului, s-au elaborate sisteme ale lumii (geocentrice si heliocentrice) si chiar daca acum suntem dedulciti cu instrumente care mai de care mai dichisite sau prezentate ca atare, sa nu uitam spectcolul boltii spuzit cu stele. Tin minte ca tare de mult prin '57 intr-o toamna lunga, s-a zvonit ca rusii au lansat un Sputnik in spatiu si ca obiectul se vede si de la noi. Asa ca bunicul meu m-a luat cu el si cu cativa prieteni amatori am asteptat spectacolul memorabil. Luat in brate sa vad mai bine (ca in celebra imagine a unui nu mai putin celebru caricaturist roman-evreu-american Steinbreg il cheama) au vazut o luminita trecand grabita si relativ jos pe orizontul nord vestic. Observatia am raportat-o cam tarziu,recunosc, dar este prima mea observatie si microbul serii de octombrie sa-l fi luat atunci. Fiind o observatie cu ochiul liber cred ca se pune. Nu, Coane Mircea? ----------------------------------- Andi 29 Mai 2018 20:22 Re: Observatii cu ochiul liber ----------------------------------- ... -Pata luminoasa de la Est cred ca a fost Copernic. ... -Spre Est de Mare Nubium se poate deslusi Mare Humorum despartita printr-un istm luminos destul de evident ... Mircea Mircea, Atunci când privesc Luna cu ochii liberi EST-ul de pe Lună este spre VEST-ul de pe Pământ și VEST-ul de pe Lună este spre EST-ul de pe Pământ. Că doar nu degeaba s-a combătut despre selenografie. PS era o vorbă pe vremuri: „cooperativa munca în zadar” ----------------------------------- nobody 29 Mai 2018 21:07 ----------------------------------- Altfel spus, Estul si Vestul de pe cer sunt invers fata de Luna. Probabil asta este sursa principala a confuziilor. ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Mai 2018 18:05 ----------------------------------- theogon Observarea primului Sputnik este de o observatie de mare valoare, felicitari si multumiri pentru rememorarea si impartasirea ei. Andi si ''nobody'' Da , aveti dreptate spunand ca eu ma refeream la Est asa cum il vad stand bine infipt in emisfera nordica a Terrei si privind Luna Plina aflata in preajma meridianului. Daca as fi pe Luna , in emisfera nordica si as privi Pamantul Plin aflat la meridian, Estul ar fi tot in stanga. Deci nu-i vorba de nici un fel de inversiuni (sau perversiuni)... Vorbim despre o simpla translatie a sistemului de referinta , se invata la primul curs de Geometrie descriptiva sau de Mecanica teoretica. Desi Estul astronautic nu ma prea intereseaza - nu mai apuc eu sa-l folosesc la fata locului - am sa precizez in viitor despre ce fel de Est vorbesc,ca sa evitam confuziile. Sistemele de coordonate necesita o discutie dar rog respectuos sa fie continuata in alta parte, de pilda la ''Mecanica cereasca'' , nu la topicul VOL si nici la ''Teme de observatii''. Am intrebarile de mai jos: Aveti vreo sugestie de ce Aristarchus se vede mai mare cu ochiul liber decat cu binoclul ? Este posibil ca VOL , Aristarchus sa se vada contopit cu Herodot ? Voi cum il vedeti ? Mircea ----------------------------------- iulian90 31 Mai 2018 17:40 ----------------------------------- Am vazut si eu Luna cu ochiul liber de multe ori si deosebesc bine marile, precum Marea Ploilor, Marea Linistii, Marea Norilor, Marea Crizelor, Oceanul Furtunilor, mai deosebesc si marile mai mici cum ar fi Marea Nectarului si Marea Umiditatii si craterele Copernicus si Kepler, de fapt datorita razelor din jurul lor, caci craterele in sine nu se deosebesc, precum si craterul Aristarchus ca o pata foarte mica, formand un triunghi obtuz cu craterele Copernicus si Kepler. Dintre obiectele de cer profund,mentionez ca am vazut roiul deschis M45 Pleiadele din Taurul, la care 5 stele care formeaza "rombul" si "coada" le vad bine si cu atentie mai mare vad si cele trei stele mai slab vizibile, de langa romb. Am mai observat si roiul M44 din constelatia Racul cu ochiul liber si se vede mai mult ca o pata difuza slab luminoasa,nerezolvabila in stele componente, cel putin asa mi s-a parut mie ca se vede. Ar mai fi si galaxia M31 Andromeda,care am observat-o de multe ori cu ochiul liber, vazandu-se greu, cu vedere periferica si parca mai mare decat in telescop. Satelitii artificiali (exceptand ISS, care am vazut-o si prin telescop) si meteorii numai cu ochiul liber i-am observat. Cu ochiul liber tin minte ca am mai observat in 2011, in vara parca, o eclipsa totala de luna, pe vremea cand nu incepusem inca cu astronomia, cand nu aveam nici macar un binoclu. Atunci Luna se vedea intunecata si culoare brun-roscata ,dar vremea a fost schimbatoare si nu am apucat decat 5-10 minute sa vad minunatul fenomen, se innorase repede. :) Sunt multe de vazut cu ochiul liber,este interesant si domeniul acesta. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Iun 2018 22:05 ----------------------------------- Iulian Interesante foarte observatiile tale VOL ,multumesc ca le-ai impartasit cu noi. Te invit si pe tine si pe toti colegii de forum , cand veti face observatii similare ,sa le descrieti aici si sa le discutam. Roiul Mel 111 ai incercat sa-l observi ? In seara de 30 Mai am observat tranzitul ISS ,atat cu ochiul liber cat si fotografic cu ''sapuniera'' mea Coolpix S3300. Ca sa nu incarc forumul, atasez aici doar trei cadre , primul , unul din preajma altitudinii maxime si ultimul. Am pus insa pe blog toate pozele pe care le-am luat la acest tranzit ISS. Dati clic pe prima poza si veti vedea acest tranzit ISS ca o animatie ad-hoc. Fie pe a doua poza ,sau pe penultima , din pozele aliniate in josul paginii , dupa clicul pe prima poza. Aceasta optiune desfasoara animatia in sensul ''inainte'' respectiv ''inapoi''. http://observoergosum.blogspot.com/2018/06/tranzit-iss-30-mai-2018.html A fost o observatie interesanta. Mircea ----------------------------------- Herr_Alien 03 Iun 2018 07:00 ----------------------------------- Vrea cineva si stele variabile? Nu de alta, da' sunt cateva care se vad si cu ochii liberi. Cei de la AAVSO folosesc 10 din ele drept material didactic pentru cine vrea sa invete sa faca estimari de stralucire: https://www.aavso.org/10-star-training Dintre toate, beta Lyrae imi pare cea mai usor de urmarit, si o recomand in locul lui Algol (beta Persei): Algol sta cam tot timpul la maxim, si variaza doar in timpul eclipselor - cateva ore din cele 2 zile ale perioadei. Beta Lyrae insa este un sistem semidetasat, stelele sunt deformate, si atunci ai o variatie a stralucirii si in afara eclipselor. Aseara i-am estimat din nou stralucirea; desi o observ din 2012, nu si-a pierdut din farmec. ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Iun 2018 13:30 ----------------------------------- Her_Alien Vrem , propunere de nota 10+ ! Excelenta completarea , foarte corecta si din punct de vedere istoric. Primele stele variabile au fost observate VOL. Multumesc colegilor pentru completari. La lista initiala de obiecte si fenomene observabile VOL trebuie sa adaugam : -meteorii si bolizii -satelitii artificiali ,cu ISS si Iridium Flare fiind cazuri de interes special -eclipsele de Luna si Soare , cand or fi ...parca in Iulie va avea loc o eclipsa de Luna , nu-i asa ? -stele variabile -fenomene de Optica Atmosferica -lumina zodiacala care , din cate imi amintesc, vara se vede cel mai bine Lasam lista deschisa... Mircea ----------------------------------- Herr_Alien 03 Iun 2018 14:57 ----------------------------------- Da, pe 27 iulie ( https://herralien-apps.appspot.com/ephemerides/#Lunar%20Eclipses ). ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Iun 2018 16:07 ----------------------------------- Multumesc pentru confirmarea eclipsei de Luna din 27 Iulie , sa ne rugam pentru vreme buna pentru observatii ! Desigur ca spectacole ceresti ca cel de ieri ,Sambata 2 Iunie , sunt vizibile cel mai bine cu ochiul liber. (E recomandabil insa sa nu fii prea aproape de scena...:twisted: ) Un asteroid cu diametrul estimat undeva intre (3 - 5) metri a lovit Pamantul la Ottosdal , in Nord-Vestul Africii de Sud. https://www.youtube.com/watch?v=rnBvSNYy-EY Mircea ----------------------------------- Erwin 03 Iun 2018 18:26 ----------------------------------- Aseară, deși soției mele îi era somn totuși am făcut o scurtă sesiune de observații la Jupiter și mi-a arătat un obiect luminos ce străbătea cerul spre Est: "Uite, aia nu este ISS-ul?" Cum să n-o iubești?! 8) Am urmărit-o împreună VOL. M-am uitat puțin cu jumătatea de binoclu militar 10x80 dar nu se disting detalii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Iun 2018 18:51 ----------------------------------- Erwin Bravo ! Te rog sa o inviti sa se inscrie pe forum,o asteptam cu drag. (Iti dai seama ce noroc pe tine daca citeste ce ai scris tu aici :wink: ) Mircea ----------------------------------- Stille 04 Iun 2018 16:55 ----------------------------------- Erwin, s-o mai urmaresti si alta data. Detaliile mici nu se vad, intr-adevar, dar se observă diferente de silueta si la 10x, in functie de poziția panourilor solare (cand sunt paralele cu suprafața Pământului arata dreptunghiulara, iar cand sunt perpendiculare, arata fix ca Saturn) ----------------------------------- Erwin 05 Iun 2018 05:48 ----------------------------------- Problema cu stația printr-un instrument cu prisme gen binoclu este că apar niște spike-uri de toată frumusețea. Mai bună imagine am avut când am prins-o cu luneta RFT de 110mm însă mărirea era prea mare s-o pot urmări suficient timp. Am distins vag forma neregulată a stației, cum zici. Datorită vremii, a plouat în sfârșit, am întrerupt seria de observații aseară. ----------------------------------- iulian90 05 Iun 2018 18:14 ----------------------------------- Iulian Interesante foarte observatiile tale VOL ,multumesc ca le-ai impartasit cu noi. Te invit si pe tine si pe toti colegii de forum , cand veti face observatii similare ,sa le descrieti aici si sa le discutam. Roiul Mel 111 ai incercat sa-l observi ? I-mi cer scuze dl. Mircea ,dar nu am observat decat acum mesajul de mai sus scris de dv. Desigur, roiul Mel 111, adica roiul deschis din Coma Berenices ,l-am vazut si cu ochiul liber,uitasem sa mentionez. :) Cu ochiul liber am vazut cam 4-5 stele cele mai stralucitoare din roi,inclusiv steaua Gamma Com. De altfel am si fotografiat o parte din acest roi cu aparatul foto compact Olympus X42, cea cu steaua dubla STF 121, poza am postat-o mai demult la topicul "Ce-am vazut aseara!" : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2315&postdays=0&postorder=asc&start=1515 Acum vremea este inca instabila la Braila ,ieri a plouat mai toata ziua, sper ca se va mai insenina zilele urmatoare. O sa mai postez aici rapoarte de observatii daca mai observ ceva interesant cu ochiul liber. :) ----------------------------------- iulian90 05 Iun 2018 18:41 ----------------------------------- Mi-am mai adus aminte de o observatie interesanta cu ochiul liber facuta mai demult, este vorba de observatia acelui bolid stralucitor cu ochiul liber de la inceputul lui Ianuarie 2018 si care se poate incadra in categoria VOL. Acel bolid a fost primul din viata mea vazut asa stralucitor si cu nuante de culori, alb-albastriu in centru si cu coada portocaliu-roscata si traversand o parte mare din cer. A fost super. :D Probabil facea parte din curentul meteoric Quadrantidele care este activ la inceputul lui Ianuarie. Abia astept sa vad in vara Perseidele si la iarna Geminidele si Quadrantidele. Iata si relatarea observatiei bolidului din Ianuarie: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2315&postdays=180&postorder=asc&start=15 ----------------------------------- Erwin 06 Iun 2018 05:41 ----------------------------------- Faină descrierea! Acest tip de observații merită să le trimiți la IMO. Mi-am adus aminte de un tip de observații VOL particulare despre care am învățat în copilărie când se făceau elemente de Astronomie la Geografie dar nu am avut ocazia să încerc niciodată. Se spunea că de pe fundul unui puț adânc de minim 15m se pot vedea stelele pe cer. A făcut cineva acest gen de observații? ----------------------------------- Stille 06 Iun 2018 06:27 ----------------------------------- Ma indoiesc serios ca merge - stelele nu le vedem ziua nu doar pentru ca ne bate soarele in ochi, ci si pentru ca e iluminata atmosfera, si albastrul ala tot albastru o sa ramana chiar daca il privim din intuneric ----------------------------------- iulian90 06 Iun 2018 14:43 ----------------------------------- In privinta vizibilitatii stelelor pe timpul zilei,cu ochiul liber, sunt si eu de aceeasi parere cu Stille. Lumina difuza a cerului impiedica observarea cu ochiul liber a stelelor pe timpul zilei,poate doar cu telescop sau luneta de minim 70mm se vad doar cele mai stralucitoare stele la lumina zilei. Chiar si observarea cu ochiul liber a planetelor,precum Venus este cateadata greoaie,mai ales cand cerul nu este prea curat si depinde si de acuitatea vizuala a fiecaruia. Eu de exemplu, la cautarea planetei Venus pe timpul zilei, i-mi ia destul de mult pana ce zaresc planeta, cateodata i-mi apare pe neasteptate pe cer,ca un punct luminos,pe un cer destul de luminos chiar si la 45 grade elongatie fata de Soare. Am o carte acasa care se numeste "Astronomia amuzanta",este tradusa din limba rusa si in care este un articol ce trateaza problema observarii stelelor ziua cu ochiul liber, de pe fundul unui put ,al unei mine sau al unui cos inalt de fum. Acolo scrie clar ca nu este posibila observarea stelelor ziua cu ochiul liber,poate doar a planetelor ca Venus, Mercur, Marte sau Jupiter. Am facut cateva poze la paginile cu articolul care face referire la problema observarii stelelor cu ochiul liber ziua. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Iun 2018 15:19 ----------------------------------- Erwin Observarea stelelor in timpul zilei din puturi de mina sau din fantani este un mit astronomic raspandit si in care am crezut si eu. Jules Verne povesteste cum eroul sau Axel vede o stea pe cer din adancul craterului Snaeffels in romanul ''Calatorie spre centrul Pamantului''. Si pe mine m-a lamurit insa Perelman in a sa ''Astronomie amuzanta''. Iulian Foarte frumoasa observarea bolidului , multumesc ca ai reamintit-o aici ! Buna si completarea listei cu observarea planetelor pe cerul de zi. Eu am vazut Venus de doua ori pe cerul de zi. Cea din 12 Septembrie 2012 este prezentata aici : http://observoergosum.blogspot.com/2012/09/venus-ziua-venus-in-daylight.html Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iun 2018 20:35 ----------------------------------- Sambata 16 Iunie 2018 ,am urmarit de pe malul Muresului un crepuscul de seara frumos colorat. Mi-a placut atat de mult incat am posterizat unele dintre pozele facute cu aparatul compact Coolpix S3300. Apoi am urmarit pe cerul vestic Luna ,cu o lumina cenusie slab vizibila ,avand spre Nord de ea planeta Venus. Spre Sud se vedea Jupiter ,pe deasupra Muresului. Mergand apoi spre Est am putut vedea si fotografia Jupiter deasupra dezmatului de lumina inutila a podului Traian. Jupiter se vede deasupra piciorului indepartat al podului. Spre Vest si cam la inaltimea varfului piciorului apropiat al podului, se vedea cu ochiul liber Antares dar camera nu a reusit sa il inregitreze. Pe cerul vestic , dupa lasarea noptii , se vedeau Pollux si Castor la Nord de Luna si Venus. Mircea ----------------------------------- iulian90 29 Iun 2018 17:57 ----------------------------------- Frumoase pozele,mai ales cele cu Luna și Venus, dar și cele cu peisaje le . :D Eu aseară am făcut observații la Lună, cu ochiul liber, încercând să disting craterul Aristarchus și am reușit până la urmă. :D Totul este să cunoști locul exact al craterului pe harta Lunii. Craterul Aristarchus se vedea ca o pată mică, formând un triunghi cu craterele Copernicus și Kepler, care se vedeau că niște pete mai mari, datorită razelor concentrice din jurul lor. Triunghiul format din cele trei cratere părea răsturnat într-o parte, cu vârful spre sud-vestul discului selenar, reprezentat de craterul Kepler, in colțul sud-estic gasindu-se craterul Copernicus iar în colțul de sus, dinspre nord-vest craterul Aristarchus. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2018 18:57 ----------------------------------- Multumesc Iulian ! De pozele crepusculului ''am tras'' cu optiunea de ''posterizare'' , le da un aspect de pictura. :D Excelent , felicitari pentru observarea cu ochiul liber a craterului Aristarch. Iata o noua tema de observatii VOL. Conform articolului , asteroidul 4 Vesta este vizibil cu ochiul liber : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5887357/An-asteroid-four-times-bigger-UK-close-Earth-visible-naked-eye.html Am verificat in Stellarium ,atasez captura de ecran. Vesta ,aflat in constelatia Ophiucus , la Sud de mijlocul distantei dintre Sabik /Eta Ophi si Saturn, va avea la noapte o luminozitate aparenta de 5.55 mv. Fiind insa abia la 23 grade altitudine in preajma culminatiei , ma tem ca va fi sub pragul NELM pentru mine. Dar poate reusiti voi ... In binoclu se va vedea insa cu siguranta si de la mine ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Iul 2018 20:05 ----------------------------------- Cu privire la observarea cu ochiul liber a asteroidului 4 Vesta ...nicio sansa! Vorbesc de ''neica eu'' : poate ca altii au reusit , eu insa nu. Cu binoclul insa da , am vazut asteroidul Vesta. Ieri am pregatit cidrul din imagine. In timp ce lucram, am ridicat ochii mei spre cer si iata ce vad : un spectacol complex si indelungat de raze crepusculare. Am surprins cu aparatul Coolpix S3300 cateva faze ale spectacolului de raze crepusculare. Off-topic : da , mi se intampla destul de des sa ridic ochii mei spre cer si,cateodata ,chiar spre Ceruri. https://www.youtube.com/watch?v=DdbjqcMa-_U Mircea ----------------------------------- Stille 16 Iul 2018 08:02 ----------------------------------- Am un raport mai lung de scris pentru ochi neliber, dar pana apuc, vreau sa ma laud putin cu M33 prinsa cu ochiul liber. Vedere indirecta, dar se vedea clar un petic luminos, cam la 2/3 din dimensiunea lunii pline. Cerul era cam un Bortle 3, in satul Fantanele jud. Bacau, langa padure ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iul 2018 21:24 ----------------------------------- Stille Te felicit din toata inima si ma bucur foarte tare pentru reusita aceasta. Te rog sa revii (si) cu observatii cu ochiul liber ori de cate ori ai ceva interesant de povestit. Ai procedat foarte bine , ti-ai antrenat vederea atat facand observatii cu ochiul liber cat si cu binoclul. Nu voi fi deci deloc surprins cand vei vedea cu usurinta detalii prin telescop. Duminica am observat cu ochiul liber , pe cerul de seara ,apropierea aparenta dintre planeta Venus si Luna. Cu aparatul Coolpix S3300 am surprins si steaua Regulus aflata la ceva mai mult de un diametru selenar spre Vest de limbul Lunii. Cer senin si spor la observatii ,Mircea ----------------------------------- Andi 19 Iul 2018 11:07 ----------------------------------- In privinta vizibilitatii stelelor pe timpul zilei,cu ochiul liber, sunt si eu de aceeasi parere cu Stille. Lumina difuza a cerului impiedica observarea cu ochiul liber a stelelor pe timpul zilei,poate doar cu telescop sau luneta de minim 70mm se vad doar cele mai stralucitoare stele la lumina zilei. Chiar si observarea cu ochiul liber a planetelor,precum Venus este cateadata greoaie,mai ales cand cerul nu este prea curat si depinde si de acuitatea vizuala a fiecaruia. Eu de exemplu, la cautarea planetei Venus pe timpul zilei, i-mi ia destul de mult pana ce zaresc planeta, cateodata i-mi apare pe neasteptate pe cer,ca un punct luminos,pe un cer destul de luminos chiar si la 45 grade elongatie fata de Soare. Am o carte acasa care se numeste "Astronomia amuzanta",este tradusa din limba rusa si in care este un articol ce trateaza problema observarii stelelor ziua cu ochiul liber, de pe fundul unui put ,al unei mine sau al unui cos inalt de fum. Acolo scrie clar ca nu este posibila observarea stelelor ziua cu ochiul liber,poate doar a planetelor ca Venus, Mercur, Marte sau Jupiter. Am facut cateva poze la paginile cu articolul care face referire la problema observarii stelelor cu ochiul liber ziua. Câteva pagini netraduse ale unor vechi observatori. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Aug 2018 20:49 ----------------------------------- Luni 13 August , pe cand am avut orizont liber la Vest , Luna era deja in etate de 56 ore , cu iluminare de 6%. La Vest se vedea Luna iar Venus se vedea spre Sud de satelitul nostru natural. La Sud-Vest se vedea Jupiter . Am reusit sa prind Luna si Venus si Jupiter intr-o ''poza de familie''. La Sud se vedea Saturn iar la Sud-Est stralucea Marte de un rosu unic printre planetele Sistemului Solar. Privind planetele Sistemului Solar insirate pe cerul de seara , Venus -Jupiter-Saturn-Marte ,am vazut materializarea eclipticii si patru dintre marii ''actori'' ai braului zodiacal. Iernile trecute am fotografiat cu ''sapuniera'' mea ''Triunghiul de iarna'' si ''Hexagonul de iarna''. Acum colectia s-a imbogatit. Deasupra capului , spre Est de meridian , se vedea ''Triunghiul de vara '' : marele asterism stelar format de catre stelele Deneb din Lebada , Vega din Lyra si Altair din Vulturul. Este destul de dificil sa fotografiezi la un unghi atat de abrupt dar pana la urma am reusit. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Aug 2018 22:45 ----------------------------------- Azi la noi cerul este noros , ''pa si pusi'' Astronomie cu ale tale Mare Cimmerium, NGC-uri si Collindere ! Doar atat , la Sud-Est se vedeau ,cand si cand ,Luna si Marte. La Marte asta se vede ca a fost in tineretea sa din Antichitate un mare bataus. Chiar si acum cand este redus la stadiul de planeta , gaureste norii ca un pickamer ceresc. Fiind luminos si de mici dimensiuni , razbatea prin nori mereu inaintea Lunii. Fiindu-mi mentalul intr-o stare pro-Barsoom , am virat in sepia imaginile pe care le-am luat. Mircea ----------------------------------- Erwin 24 Aug 2018 06:54 ----------------------------------- Pentru că am lucrat la altceva cu spor nu am avut chef să instalez vreun telescop pe balcon așadar conjuncțiile Luna-Saturn și Luna-Marte le-am văzut VOL. În ultimele zile am constatat un smog destul de gros la orizont în fiecare dimineață și seară. Încă este foarte cald și enorm de mult praf și gaze în atmosferă, o ploicică n-ar strica, dar să nu fie noaptea, doar ziua! :) ----------------------------------- Milan Cristian 24 Aug 2018 15:12 ----------------------------------- Recent (pe 9 august) am facut niste interesante observatii cu ochiul liber (DOAR cu ochiul liber). Se intampla sa fiu pe drum, in masina, ca pasager, pe A2 (in sensul spre Bucuresti) si am prins o grozava ocazie de observatii intre kilometrul 70 si kilometrul 30. Primul lucru: am indreptat ochii spre Sagittarius, unde am reusit sa vad nebuloasa Laguna ( M8 ) si M24 cu ochiul liber. Suspectez, dar nu sunt 100% sigur ca am vazut si Nebuloasa Omega cu ochiul liber. Imi indrept apoi privirile si spre planete (vad Venus, Jupiter, Saturn si Marte), dupa care ma uit spre nord. Separ usor dubla Mizar si Alcor, si cred (dar nu sunt sigur) ca am vazut si M31 ca pe o stea difuza (nu puteam verifica cu binoclul). Nu uit sa admir frumoasele forme ale tuturor constelatiilor pe care le puteam vedea. Treptat insa, pe masura ce ma apropii de Bucuresti, cerul devine din ce in ce mai laptos, constelatiile se estompeaza, stelele parca dispar, doar planetele se mai vad. La intrarea in Bucuresti, cerul era asa poluat luminos incat nu se mai vedea aproape nimic. Aceasta estompare mi s-a parut si mai socanta cu cat ma “obisnuisem” putin cu cerul curat de pe autostrada. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Aug 2018 23:10 ----------------------------------- Milan Cristian Foarte interesanta observarea cu ochiul liber a lui M8 si M24. Daca mai ai ocazia , incearca din nou ,poate reusesti sa confirmi observarea lui M17. M31 este cu siguranta observabila cu ochiul liber. Inainte de instalarea becurilor cu led , o vedeam din Arad. Pe autostrada, la apusul Soarelui , poti observa si fotografia ''Centura lui Venus/Belt of Venus''. Sau ,daca esti foarte matinal,la rasaritul Soarelui. https://en.wikipedia.org/wiki/Belt_of_Venus Daca tu conduci,te rog insa sa faci asemenea observatii dintr-un loc de odihna, nu din mers. De asemenea , un subiect foarte interesant de observatii cu ochiul liber sunt stelelele din constelatiile sudice care rasar doar partial pentru noi si doar la mica inaltime. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Oct 2018 19:26 ----------------------------------- Azi-dimineata la ora 6 am observat cu ochiul liber cele sase stele ''obligatorii'' din Pleiade. Fara ochelari ... acest lucru mi-a trezit curiozitatea deoarece insemna ca transparenta era mai buna ca de obicei. Intradevar , Roiul Dublu din Perseu de vedea ca o mica aglomerare pufoasa de lumina gri. Iar daca am mascat cu palma lumina Lunii ,iluminata 20% , am vazut roiul Messier 44 ''Praesepe'' ca o pata slab luminoasa dar uimitor de mare. Mel 111 era probabil undeva pe linia orizontului ,asa ca a ramas sa o observ alta data... Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Oct 2018 22:33 ----------------------------------- Nebulozitatea evidentiata pe cerul zilei de 9 Octombrie ac. Exista o metoda de evaluare cantitativa a nebulozitatii,bazata pe acest principiu , descrisa in ''Ghidul Cosmosului'' de I.C.Sangeorzan. M. ----------------------------------- Milan Cristian 25 Oct 2018 21:06 ----------------------------------- Azi-dimineata la ora 6 am observat cu ochiul liber cele sase stele ''obligatorii'' din Pleiade. Fara ochelari ... acest lucru mi-a trezit curiozitatea deoarece insemna ca transparenta era mai buna ca de obicei. Intradevar , Roiul Dublu din Perseu de vedea ca o mica aglomerare pufoasa de lumina gri. Iar daca am mascat cu palma lumina Lunii ,iluminata 20% , am vazut roiul Messier 44 ''Praesepe'' ca o pata slab luminoasa dar uimitor de mare. Mel 111 era probabil undeva pe linia orizontului ,asa ca a ramas sa o observ alta data... Mircea Felicitari, din moment ce cred ca erai la oras, si nu la tara sau la munte, iar aceste obiecte nu prea se vad cu ochiul liber. Iti dau dreptate cu privire la Pleiade, roiul trebuie sa se vada cu ochiul liber (ma rog, daca ai cer foarte prost cum am avut in weekend, luni si marti atunci nu prea se vad). Am vazut si Roiul Dublu in august de la Nucsoara cu ochiul liber, arata cam cum l-ai descris (ieri nu l-am vazut pe el si nici pe M31, desi cerul era foarte bun pentru standardele bucurestene) Am vazut tot la Nucsoara (dar in aprilie-mai) si Praespe, si arata cam ca in descrierea ta (dar era mai luminos si parca se vedeau stelute). Mel 111 se vede clar cu ochiul liber, chiar si pe cer suburban (nu si pe cerul bucurestean). ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Oct 2018 23:55 ----------------------------------- Milan Cristian Multumesc pentru comentarii si completari. Da , eram acasa in barlogul propriu si personal ... :) Dupa miezul noptii ,conditiile de observatie sunt mai bune decat in prima parte a noptii. Aseara am vazut o coroana lunara , colorata nu foarte intens dar care a oferit un spectacol frumos. Mai ales acea parte in care doua contrailuri au traversat coroana in mare viteza. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Mai 2019 13:27 ----------------------------------- Cu ocazia observatiilor din seara de 8 Mai a.c. a Astroclubului Galaxis , au fost efectuate si cateva observatii cu ochiul liber : - lumina cenusie a Lunii a fost foarte bine vizibila.O masura a luminozitatii luminii cenusii de la acel moment o da faptul ca prin telescop se vedeau formatiunile mari de relief de pe partea in umbra a Lunii. -roiul deschis Messier 44/Praesepe era bine vizibil cu ochii liberi ca un obiect cetos ,relativ luminos -au fost vazute ,cu vedere directa , intre trei si cinci stele in roiul Mel 111 Aseara Sambata 11 Mai , am vazut de acasa , ''din buricul targului'' , un halou selenar de mica intensitate. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Mai 2020 12:45 ----------------------------------- Vineri 22 Mai am reobservat conjunctia Venus-Mercur. Datorita altitudinii mici la care se vedeau planetele ,a trebuit sa parasesc mosia si sa ies pe malul Muresului unde Primaria a amenajat o pista de ciclism de-a lungul digului. Dupa lasarea intunericului,intre efectuarea pozelor si observatiile cu binoclul Fujinon 7x50mm,am observat Mercur si cu ochiul liber. Mai fac o poza,privesc conjunctia cu binoclul si arunc iar si o privire cu ochiul liber. N-am mai dus la bun sfarsit aceasta tentativa : pe o carare care vine din jungla ramasa dupa demolarea fabricii vechi de zahar ,statea si ma privea (...cu ochii liberi... :shock: ) o haita de lupi comunitari. Trei dintre ei trebuie sa aiba cel putin 40 kg ,poate chiar 50. Distanta dintre noi era de vreo opt-zece metri. Cu miscari line ,am luat pe sus trepiedul Velbon ,cu aparatul inca deschis si fara sa ma repezesc,am luat-o spre civilizatia unde bantuie cam tot asa,niste lupi dar mai bine deghizati,pe doua picioare. Haita m-a urmat inca doua strazi,pastrand distanta de vreo 20-25 metri. Pfui ! Mircea ----------------------------------- Erwin 25 Mai 2020 09:27 ----------------------------------- Într-adevăr, Mircea, "lupii" pot deveni o problemă majoră când se adună în haite. Trepiedul poate fi de ajutor, dar mai bine să nu ai nevoie. ----------------------------------- Remus Boldis 25 Mai 2020 09:59 ----------------------------------- "Speak softly and carry a big stick" ----------------------------------- tudor 25 Mai 2020 10:13 ----------------------------------- Scuze de off topic, Daca cumva te atacau, primul care trebuia sa faca cunosinta cu "Velbon" :) era ala "alfa" de 50kg si toata hiata se imprastia. Eu am iesit cu ceva ani in urma cu cainele meu la plimbare, si am fost inconjurati de o haita de vreo 7 caini agresivi. Panica mea l-a influentat pana si pe cainele meu, un dulau destul de mare, maidanez si el. Dar fulgerator mi-a venit in cap o singura strategie de scapare: Sa-mi asmut cainele catre dulaul cel mai mare din haita care parea "alfa". Si spre usurarea mea toata haita s-a imprastiat imediat pentru ca am avut curajul sa-l infruntam pe "sefu" lor... Insa cu cainii ciobanesti este o alta strategie complet diferita. Acolo singura strategie este sa stai nemiscat pe loc si sa-i astepti sa se apropie fara sa faci miscari bruste de panica. Vorbeste cu ei chiar daca nu iti vine :) De doua ori mi s-a intamplat o intalnire de "gradul 3", o data in muntii Buzaului si o data in muntii Macinului. Regula de baza este: Cu cat te misti mai mult cu atat devin mai agresivi. Au latrat vreo 5 minute (mie mi s-a parut o ora) la o distanta de 2-3m de mine pana au vazut ca nu sunt un pericol pentru turma si nu sunt agresiv. Cand te misti din frica si panica ei pot percepe aceste miscari ca agresivitate, deci fara panica si miscari bruste de intorarcere sau din maini...si te lasa in pace. In situatii de astea sa stai nemiscat si calm e ca un razboi greu al nervilor, dar e singura solutie :) Oricum felicitari pentru observatii!! ----------------------------------- GunDALF 25 Mai 2020 10:39 ----------------------------------- Lupii aia veritabili care urla la Luna sunt periculosi, astia care urla la Venus, nu-s. :lol: Important e sa nu-ti pierzi cumpatul, daca esti eventual atacat. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Noi 2021 00:33 ----------------------------------- Aseara, Vineri 12 Noiembrie a.c. am incercat fara succes sa vad cu ochiul liber Venus si Jupiter pe cerul de zi, chiar inainte de apusul Soarelui survenit la ora 17 TLR sau 15 UTC. Observatia a fost ingreunata de norii subtiri, desfasurati cu forme si densitati variabile pe tot cerul. Pe cerul crepusculului, inafara de Luna vizibila si pe cerul de plina zi, am zarit Jupiter la ora 17:15. Venus a devenit vizibila abia in jurul orei 17:35. La 17:45 cand am abandonat observatiile, Saturn inca nu se vedea cu ochiul liber. Am facut cateva poze cu aparatul Coolpix pe trepied, aparat denumit, din cauza calitatilor anti-astrografice, ''Sapunyera''. Pana la lasarea noptii, s-a lasat si o ceata groasa, buna de taiat cu vreuna dintre cele trei katane pe care oricare samurai civilizat trebuie sa le poarte tot timpul la brau. Mircea ----------------------------------- tudor 13 Noi 2021 11:16 ----------------------------------- Cele trei Katane de la brau: binoclul, luneta si dobsonul :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Noi 2021 14:38 ----------------------------------- Tudor Superb raspuns, felicitari ! Ar trebui sa inventam concursul ''Romanii (astronomi amatori) au talent'' ! In seara de Duminica 14 Noiembrie a.c. am inceput prin a observa cu ochiul liber planetele. Dar datorita unor preocupari prea putin astronomice, iar am pierdut startul si am ''trecut la fapte'' pe la 17:30, dupa apusul Soarelui. Se vedea deja si Saturn la acea ora, fara cel mai mic efort, desi cerul era inca iluminat de crepuscul. Jupiter si Venus, mai ales, erau foarte luminoase. De la 18:30 am facut cateva poze in care Luna apare mult supra-expusa. Jupiter si Saturn sunt obiecte fotogenice. Venus disparuse la acea ora dupa sirul de plopi. Atasez o poza cu Jupiter , la stanga si Saturn, la dreapta. Desi cerul a fost foarte nebulos, nu am vazut nici halou selenar si nici coroana lunara. Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Noi 2021 20:04 ----------------------------------- Aseara am observat cu ochiul liber doua dintre asterismele majore de iarna : Hexagonul de iarna si Triunghiul de iarna. Hexagonul de iarna este centrat pe Betelgeus iar cele sase varfuri ale hexagonului sunt formate de catre stelele Capella, cea mai nordica , Pollux,Procyon, Sirius- cea mai sudica, Rigel, Aldebaran. Triunghiul de iarna este un asterism triunghiular, (triunghi aproximativ echilateral) si este format din stelele Procyon la Est, Betelgeus la Vest si Sirius la Sud. Azi am facut schitele electronice de mai jos ale Hexagonului de iarna si ale Triunghiului de iarna, in baza unor poze luate la 16 Martie 2017 cu aparatul compact Nikon S3300, zis ''El Sapo'' (care vine de la ''Saponyera''). Mircea ----------------------------------- iulian90 21 Noi 2021 21:04 ----------------------------------- Azi dimineata devreme am observat si eu Triunghiul de iarna si Hexagonul dei iarna cu ochiul liber, cu ocazia observarii si fotografierii cometelor C/2021 A1 si 67P/Churyumov-Gerasimenko, doar ca era prezenta si Luna in apropiere de Triunghiul de iarna, fiind in constelatia Taurul. :) Triunghiul de iarna se gaseste in interiorul Hexagonului de iarna, doua din stelele Triunghiului de iarna (Procyon si Sirius) formand latura sud-estica a Hexagonului iar cea de-a treia stea din Triunghi (Betelgeuse) constituie centrul Hexagonului. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Noi 2021 23:59 ----------------------------------- Asa este Iulian, ai dreptate. Triunghiul de iarna este (sa zicem) un sector la ''centru'' din Hexagonul de iarna. Reamintesc aici ca asterismul Triunghiul de vara a fost (re)introdus in literatura astronomica moderna de catre astronomul Oswald Thomas, nascut si crescut in Brasov, emigrat si naturalizat apoi in Austria. Seara, desi este Noiembrie, inca se mai vede Tringhiul de vara pe cerul vestic. O poza adnotata a acestui asterism este la primul mesaj din pagina 3 a acestui topic. Cer senin, Mircea ----------------------------------- Erwin 23 Dec 2021 19:28 ----------------------------------- O notă importantă pentru observatorii vizuali. Azi am citit mai multe despre cum funcționează ochiul uman pe post de detector cuantic. Acomodarea la întuneric nu se reduce doar la dimensiunea irisului (pupila) dilatată ci și la receptorii din celulele sensibile la lumină care sunt formați din rhodopsină, o proteină complexă sensibilă la lumină. Când un foton ajunge la proteină, este absorbit de un electron care își schimbă nivelul de energie și face ca la una dintre moleculele proteinei își schimbă poziția unei duble legături dintre atomii de Carbon. Această modificare aparent minoră este suficientă ca celula să producă un semnal electric preluat de un neuron care ajunge în creier. Deși această excitare are efect aproape instantaneu, timpul de reacție este foarte scurt, revenirea moleculei și deci a rhodopsinei la starea inițială neexcitată durează ceva mai mult timp. Așadar, retina expusă la lumină devine mai puțin sensibilă la o sursă slabă, numărul de molecule disponibile în stare neexcitată este mai mic. Durează cam jumătate de oră ca toată retina să devină sensibilă din nou la semnale slabe. Deși cunoșteam principiul de funcționare al ochiului, nu cunoșteam acest aspect al acomodării, credeam că se datorează doar dilatării/contractării pupilei. ----------------------------------- Stille 04 Ian 2022 14:30 ----------------------------------- Yup, si de aceea folosim lumina rosie cand avem de luminat ceva in camp. Nu afecteaza atat de tare rhodopsina. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Ian 2022 23:00 ----------------------------------- Multumim Erwin, foarte interesant ! Eu cred ca se mai intampla ceva, poate este ceva individual, foarte specific: de cand ''m-a palit'' deepskymania si am petrecut multa vreme la ocular, am ramas cu impresia ca ochiul se comporta, la nivele scazute de iluminare, oarecum asemanator placii fotografice. Vreau sa spun ca dincolo de acomodare etc are loc si o anume ''acumulare''. Dupa 15 sau 20 de minute de privit continuu la M33 sau M1 (de ex), astrii se vad mai bine. Parca ar avea loc nu doar o ''acomodare urmata de un platou'' ci ''acomodare-acumulare-platou''. Adica: nu doar doar excitarea instantanee, cu timp de reactie foarte scurt participa la stimularea sistemului neuro-optic la formarea imaginii ci si starea modificata (de revenire la starea initiala) a rhodopsinei. 1)rhhodopsina ... repaos 2)beng - lovita de foton = aproape instantaneu semnal =aici foton 3)(aici a fost) foton ....(aici a fost) foton ...(aici a fost)foton 4)(aici a fost)foton...(aici a fost)foton 5)(aici a fost)foton 6)repaos Deci nu doar faza 2 produce semnal si imagine ci si 3-4-5 de unde impresia de ''acumulare''. Acumulare care, mai ales pentru un observator folosind un instrument azimutal, nu este altfel explicabila. Mircea ----------------------------------- Erwin 05 Ian 2022 08:29 ----------------------------------- @Mircea, Este real ce ai observat. @ALL Un alt fenomen ce este amintit, de data asta într-o carte, ("ACUM. Fizica timpului" de Richard Muller) este că noi de fapt vedem cu creierul. Impulsurile nervoase circulă în ambele direcții pe nervul optic, este dovedit asta prin diverse experimente. Imaginea pe care noi o avem în minte este confirmată/infirmată de retină. Nu se transmite imaginea întreagă ca o fotografie bitmap ci doar ce s-a schimbat de la precedenta, neuronii din retină sunt cei care fac comparația între ce vine de la creier și ce văd celulele sensibile iar ce diferă este semnalat. Astfel fluxul de informație de la ochi este mult diminuat și aria din creier care prelucrează imaginea degrevată de redundanță inutilă. Se lucrează similar cu un fișier comprimat cu JPEG: nu se transmit acele zone neschimbate ci doar cele noi, semnificative. Ce spune Mircea este perfect rezonabil și acumularea de care vorbește se petrece în creier, datorită antrenamentului. Însă, din același motiv ne putem păcăli singuri foarte ușor, de exemplu privind mărimea/distanța la care se află unele obiecte de pe cer, cum este dimensiunea aparentă a discului Soarelui sau a Lunii pline când se află aproape de orizont și ne apare ca fiind mult mai mare decât sus pe cer. Aceasta nu este o iluzie optică și nu poate fi reprodusă cu un aparat de fotografiat. Vedem cu creierul, nu cu ochii, de fapt. Sunt și alte dovezi în sprijinul acestei ipoteze, oamenii care văd sunetele sau mirosurile drept culori (sinestezia) sau cei lipsiți de vedere care "văd" lumea prin sunete. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Ian 2022 16:38 ----------------------------------- Erwin Multumim, asemenea informatii ne ajuta sa intelegem ''cum vedem ceea ce vedem''. Oricat de ciudat poate sa para, trebuie sa fac o marturisire. Eu am inteles, la modul profund, abia aseara ca noi nu vedem stelele. Stelele nu pot fi vazute, nici de catre cele mai puternice telescoape. Tehnici speciale speckle (si mai stiu eu ce) ajuta la reconstruirea imaginii unora dintre stelele gigant. Dar marea majoritate a stelelor, in sinea lor, nu sunt vizibile vederii noastre. Ceea ce vedem este lumina, una dintre manifestarile lor. Mircea ----------------------------------- Erwin 07 Ian 2022 08:09 ----------------------------------- Într-adevăr, vedem doar o mică parte din spectrul electromagnetic, ce numim "lumină" este doar porțiunea vizibilă. Stelele emit în TOT spectrul și arată diferit în diferite lungimi de undă pentru că emisia electromagnetică este produsă prin felurite procese fizice, diferite, care au loc în straturile mai dense sau mai rarefiate ale plasmei. Caracteristicile de emisie, deși urmează în mare curba de radiație a corpului negru, sunt afectate de liniile de emisie și de absorbție ale electronilor atomilor ionizați și caracterizează elementele din care este constituită steaua. ----------------------------------- sorini 22 Ian 2022 22:52 ----------------------------------- Foarte rar mi-a fost dat sa pot vedea din balcon, cu ochii liberi, Nebuloasa Orion. S-a intamplat in seara asta. Si nu cu vederea periferica, ci cat se poate de direct si de clar. O fi crescut transparenta cerului datorita grevei STB. Dupa vreo 2 minute am pus la ochi binoclul Lacerta 12x50, dar cea mai placuta imagine a fost prin Mak+bino, la aprox 90x. Oricum, dupa vreo 15 min de astronomie, am fugit in casa, ca tremuram de nu mai vedeam nici pe unde calc, ca de stele nici vorba. Numai bine ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Ian 2022 23:32 ----------------------------------- Sorin Felicitari pentru observarea cu ochiul liber a nebuloasei M42. Kulin Gyorgy, in cartea sa ''Tavcso vilaga'', citeaza denumirea de ''steaua care fumeaza'', data lui Theta 1 Ori de catre pieile rosii. Cer senin, Mircea ----------------------------------- valy 23 Ian 2022 12:39 ----------------------------------- Am observat si eu ca de cateva multe zile cerul este curat in Bucuresti, stelele se vad luminoase, nu cred sa aibe legatura cu STB ca poluarea s-a mutat de la autobuze la ubersiti, mai curand e atmosfera de iarna mai transparenta. ----------------------------------- Erwin 24 Ian 2022 09:04 ----------------------------------- Într-adevăr, iarna transparența atmosferică este mult mai bună, lipsesc vaporii de apă și praful, mai ales după ce-a plouat. A se vedea pozele cu munții făcute din București spre nord, munți aflați la peste 60Km și care sunt făcute de pe clădiri înalte, spre a avea orizontul liber. Se pot face doar iarna, vara extrem de rar există condiții. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Aug 2022 22:39 ----------------------------------- Aseara, in jurul orei 20:40 UTC am vazut un bolid impresionant, intre Luna si constelatia Scutul. Dara a avut o lungime de vreo 30 de grade. La final, bolidul s-a fragmentat in trei , poate chiar patru fragmente de un verde-neon stralucitor, categoric mai luminos ca Altair. Deoarece bolidul a fost vizibil in imediata vecinatate a radiantului respectiv, ma vad indreptatit sa cred ca bolidul a apartinut curentului meteoric Alpha Capricornidelor. Strasnica experienta ! Am pus o schita aici, incercand sa surprind starea partial innorata a cerului, puternic iluminat de Luna aflata la 98% : https://observoergosum.blogspot.com/2022/08/the-alpha-capricornid-fireball-of.html Mircea PS: ati fost careva la Untold ? L-ati ascultat pe Andrew Rayel ? Eu il ascult acum, la ''Find Your Harmony'', episodul 319. ----------------------------------- sorini 13 Aug 2022 22:25 ----------------------------------- Mi-am incercat si eu norocul la Perseide. In seara asta, in Bucuresti cerul este plin de nori. Asa ca nimic. Aseara era plin de Luna, sau cum se zice mai nou, Super Luna. Ma rog, pare stirea mai senzationala. Am fost pe Lacul Morii. Nu mai fusesem pana acum noaptea, dupa reamenajare. Dezastru! Luminat ca pe Calea Victoriei. Am gasit un loc ferit de pomi si am inceput sa-mi sucesc gatul pe cer. Dupa mai bine de 2 ore de astronomie damboviteana, m-am intors acasa. Sotia zicea ca a vazut un meteor exact cand eu faceam cateva poze. Asta e, asta a fost! ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Aug 2022 23:38 ----------------------------------- Sorin Macar ai incercat, felicitari doamnei pentru observarea meteorului! Bolizii, cand apar, sunt atat de luminosi incat ''nu-i deranjeaza'' poluarea luminoasa, ba unii se vad pe cerul de zi. Primul meu bolid observat a fost zarit in anii '90 din fuga masinii, prin parbriz, pe un cer innorat pe care se vedea doar Luna. Si cu toate acestea, bolidul s-a vazut. Dar bolizii sunt evenimente atat de rare. Incerc sa nu spun ''din pacate'' sau ''regretabil'', dupa ce am vazut filmul ''Moon Fall'': https://www.youtube.com/watch?v=ivIwdQBlS10 In seara zilei de 10 August am vazut un frumos spectacol de raze crepusculare. Iar pe 12 August am observat Luna la joasa altitudine, cu Saturn la mare distanta spre Vest de ea, vizibil in centrul imaginii. Sapuniera S3300 a reusit sa surprinda, prin propriul obiectv plasticos, detaliile foarte mari ale suprafetei selenare, cam de marimea celor vizibile cu ochiul liber. Rar reuseste chiar si atat. Mircea ----------------------------------- Erwin 15 Aug 2022 08:07 ----------------------------------- De câteva zile, pe unde m-am preumblat, numai nori și ploaie, ieri a plouat zdravăn, furtună de vară cu tunete și clăbuci, că nici fulgerele nu le-am văzut. În schimb am văzut un meteor lung și frumos și alți 4 mai mici în tabăra de la Runcu Stone organizată de Valentin Grigore, în singura noapte senină când s-au făcut observații din cele 2 cât am stat acolo. Cel lung nici nu l-am văzut de la început ci am ridicat ochii când au strigat copiii din spatele meu. A traversat jumătate din cer, galben-portocaliu, apoi s-a dezintegrat cu o lumină albastru-verzui. ----------------------------------- tudor 15 Aug 2022 08:35 ----------------------------------- Saptamana trecuta am fost in Busteni cazat la o pensiune. Pe la 3 dimineata am iesit pe balcon dar nu am vazut nici un meteor. In schimb am vazut si eu Luna foarte luminoasa cu Saturnul deasupra ei. Am privit Saturnul putin prin binoclu la 67x si apoi am intrat in pat. ----------------------------------- valy 15 Aug 2022 09:27 ----------------------------------- Sambata seara am iesit in curte pregatit sa vad Perseide undeva langa Buzau, de jur imprejur fulgere la orizont, deasupa nori alternand cu zone senine. Pe la 23:30 avazut doi meteori destul de luminosi, pe undeva pe langa Polaris venind de la E->V, cu o coada de aprox 30grade, ultimul a lasat o urma de fum similara cu contrailurile. In dreptul Lunii si planetelor a stationat permanent un nor semitransparent, speram sa fac ceva observatii planetare si Lunare dar detaliile nu prea razbateau, la Jupiter am apucat sa vad cele doua benzi centrale, dar Luna doar imi strica adaptarea la intuneric cu lumina ei puternica. N-a fost umezeala, era cald, cu exceptia norilor si a tantarilor a fost frumos. Am ramas cumva surprins, in prima parte a serii oriunde indreptam binoclul in max 1-2 secunde aparea un satelit, si nu cred ca exagerez deloc. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Aug 2022 13:17 ----------------------------------- Erwin Judecand dupa lungimea traiectoriei si modul in care a atras atentia, nu cumva a fost un bolid ? Tudor Inteleg ca ai folosit ''Fregata''. Cum iti pare a fi in practica portabilitatea si ergonomia binoclului ? Valy In poza cu Luna este un halou selenar ? Pare mult mai mare decat o coroana selenara. Meteorul pe care l-ai vazut la 23:30 este posibil sa fi fost , dupa sens si directie, un intarziat din curentul Perseidelor. Ce parere ai? Mircea ----------------------------------- tudor 15 Aug 2022 14:50 ----------------------------------- Mircea, Portabilitatea "Fregatei' este una peste asteptari. Am avut-o in spate in rucsac cu tot cu trepiedul mare chiar pe traseul montan Piatra Arsa- Barna Caprei- Crucea Caraiman- Babele- Piatra Arsa. Despre ergonomie pot spune ca aceste oculare cotite la 45 de grade sunt foarte comode. Iar capul video fluid pe baza de ulei, cu reglare fina a tariei miscarii, face miscarea foarte exacta si in acelsi timp fluenta. Este o placere folosirea lui mai ales daca am un scaunel mic pentru observatii astro! ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Aug 2022 16:07 ----------------------------------- Tudor Asta speram sa aud. Ai facut deci o alegere foarte buna, sa-l folosesti sanatos si sa ne povestesti si noua cele vazute. Speram ca si zoth, dupa ce va intra in clubul ''mosierilor'' (ei, sa nu ne exaltam ... asta are mai mult de a face cu a fi mos decat cu mosiile :wink: ) va avea mai mult timp de observatii cu ''Shobo'' si va contribui si el. Mircea ----------------------------------- valy 15 Aug 2022 21:05 ----------------------------------- In poza cu Luna este un halou selenar ? Pare mult mai mare decat o coroana selenara. Meteorul pe care l-ai vazut la 23:30 este posibil sa fi fost , dupa sens si directie, un intarziat din curentul Perseidelor. Ce parere ai? Mircea Haloul se suprapunea in dreapta peste Saturn, in stanga peste Jupier, planetele fiind separate de aprox. 50'. Cu probabilitate mare (dupa frecventa, directie si distanta fata de maxim) putem spune ca meteoritii erau Perseide. ----------------------------------- cristib 15 Aug 2022 21:12 ----------------------------------- Ai facut deci o alegere foarte buna, sa-l folosesti sanatos si sa ne povestesti... A bagat microbul in toti, la mine maine sau poimaine vine doctorul de la UPS cu o cutie de medicamente de 70 mm. 😊 ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Aug 2022 21:05 ----------------------------------- Valy Acum inteleg ce vad in poze, foarte fain, felicitari ! cristib Sa iti fie spre tot binele, starsnica ''doftorie'' ! Asteptam sa ne povestesti la ''Binocluri'' primele impresii. Iar daca vezi si cu ochiul liber ceva interesant, vorba lui nenea Iancu '' Pac la Razbelu' '' ... adica aici. Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Ian 2023 15:54 ----------------------------------- Azi, in jurul orei 13:00 TLR am observat regiunea activa AR 3190 de pe Soare, ca un punct negru, foarte mic dar bine vizibil. Alerta solara am primit-o de la Dan Uza, caruia-i multumesc. Am folosit ochelarii de eclipsa pusi peste ochelarii de vedere ... (ei, asta e viata , ''sic tranzit gloria mundi'' tradus pe romaneste ''uite asa se deterioreaza vederea omului cu anii'' ). Evident, nu sunt la prima ''comitere'' a unor asemenea observatii ... https://observoergosum.blogspot.com/2023/01/naked-eye-sunspot-ar-3190-january-18.html Mircea ----------------------------------- Erwin 18 Ian 2023 23:31 ----------------------------------- Felicitări, Mircea! Vreo doi dintre colegii mei și cu mine ne-am uitat ieri doar cu un filtru Baader vizual ținut în mână. Am putut vedea regiunea activă cu pricina. Apoi am luat un căutător de la o lunetă Vixen ce-l aveam la îndemână și ne-am uitat și prin el, s-au văzut și celelalte regiuni active mai mici. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Ian 2023 00:49 ----------------------------------- Multumesc Erwin ! Buna ideea cu cautatorul, poate apuc si eu o fereastra de senin sa vad regiunea asa cum ati reusit voi, inainte de ''a coti'' pe partea opusa a discului solar ... (am scris eu azi-noapte). Actualizare Joi dupa-masa : Am avut noroc de o fereastra de cer senin. La ora 11 TLR am reobservat regiunea 3190 cu ochiul liber, protejat de ochelarii de eclipsa. ''Pata'' se vedea in continuare doar ca un punct negru, situat pe (sau foarte aproape de) verticala care trecea prin centrul Soarelui dar putin mai jos de acesta. Am folosit un cautator 6x30mm, cu filtru obiectiv asa cum a sugerat Erwin. In cautator, regiunea activa a dobandit intindere, vazandu-se de forma alungita pe orizontala de la Est spre Vest si cu doua extensii mici, una la NV - mai lunga si mai ingusta si alta la SE- mai scurta, mai lata si rotunjita pe partea exterioara. Ma opresc aici, aceasta este deja o observatie ... cu telescopul. :P Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 23 Ian 2023 17:20 ----------------------------------- Azi, in jurul orei 12 si in jurul orei 14 am putut vedea si eu Soarele printr-un filtru special de sudura. Am vazut la inceput un disc galben-verzui si am avut surpriza ca dupa cateva minute sa vad un punct mic negru pe partea dreapta a Soarelui. Era regiunea AR 3190 si ma bucur ca am putut vedea pentru prima data o pata solara cu ochii mei. Cer senin, David ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Ian 2023 20:29 ----------------------------------- Felicitari David si spor la observatii. Sa ne tii la curent cum merge imprietenirea cu cerul instelat. Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 23 Ian 2023 22:54 ----------------------------------- Multumesc frumos! Chiar acum mă uit la cerul înstelat și este foarte frumos! Cer senin, David ----------------------------------- David Marica 22 Feb 2023 18:41 ----------------------------------- Luna, Jupiter și Venus în această seară după apus. Luna se află în seara aceasta între Jupiter și Venus (luceafărul de seară) și oferă un peisaj frumos. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Feb 2023 22:05 ----------------------------------- David Felicitari pentru primul raport de observatii ! Foarte reusite pozele, a fost un peisaj ceresc foarte frumos. Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 02 Mar 2023 13:04 ----------------------------------- Mulțumesc! Acum planetele Venus și Jupiter au început să se apropie și am avut cer senin și am mai făcut o poză. ----------------------------------- GunDALF 02 Mar 2023 13:34 ----------------------------------- Am facut si eu o poza a conjunctiei Jupiter-Venus cu Olympus EM1.2 la 300mm (600 mm echivalent FF). ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mai 2023 22:45 ----------------------------------- Un halou lunar observat Vineri 28 Aprilie a.c. Aseara, Marti 2 Mai, in jurul orei 22:30 ODV, a fost vizibil un alt halou, mai slab luminos si intrerupt in mai multe locuri de nori. Alte cateva observatii cu ochiul liber din aceasta primavara, se pot vedea pe blogul meu: https://observoergosum.blogspot.com/2023/05/some-naked-eye-observations.html Cer senin, Mircea ----------------------------------- Erwin 04 Mai 2023 12:38 ----------------------------------- David, filtrul de sudură nu este bun pentru observații solare! Cu un instrument este chiar periculos pentru ochi. Folia Baader Astrosolar se găsește, este ieftină și sigură, ND5 pentru vizual. Se pune în fața aperturii dar poți să te uiți și direct prin ea sau cu ochelari "de eclipsă". ----------------------------------- David Marica 04 Mai 2023 15:46 ----------------------------------- Multumesc pentru sfat! Atunci cand am facut observatia nu am avut la indemana ochelari de eclipsa si am fost nevoit sa folosesc filtru de sudura. Dar cand o sa-mi cumpar un telscop, o sa-mi cumpar si filtru Baader pentru el. Cer senin! ----------------------------------- David Marica 05 Mai 2023 22:08 ----------------------------------- In aceasta seara, 5 mai 2023, Luna este vedeta si ilumineaza tot cerul instelat. ----------------------------------- David Marica 25 Iun 2023 22:13 ----------------------------------- In seara aceasta, duminica 25 iunie, in jurul orei 22:30, am observat si am fotografiat cu telefonul un mic halou lunar cauzat de ceata deasa aparuta dupa aversele torentiale de astazi. ----------------------------------- David Marica 02 Iul 2023 22:19 ----------------------------------- In seara aceasta, duminica 2 iulie, in jurul orei 22:30, am observat luna plina care este la periheliu. Eu impreuna cu familia mea am admirat luna care era foarte portocalie si ne-am mirat de ce oare este asa de portocalie in seara aceasta. Ultima data cand am vazut luna sangerie a fost acum cativa ani cand a fost o eclipsa totala de luna. M-am gandit ca ar putea fi din cauza periheliului, luna fiind mai mare si mai stralucitoare decat de obicei, dar ar putea fi si din cauza instabilitatii atmosferice. Totusi ma bucur ca am vazut aceasta luna frumoasa si sper sa o pot vedea si prin instrumente astronomice data viitoare :) 🌕 Cer senin! ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Iul 2023 19:00 ----------------------------------- Bravo David, ai prins detalii ale topografiei selenare ! In aceste zile se vede cu ochiul liber pata solara / regiunea activa AR 3363. Am vazut-o ca un mic punct negru la o jumatate de raza a discului solar si sub diametrul orizontal instantaneu, cel mult cu o zecime de raza. Observatia a avut loc azi la ora 18:00 ODV sau 15:00 UTC, folosind ochelarii de eclipsa stramosesti (de la eclipsa din 1999), pusi peste cei ''mosieresti'' pentru vederea la distanta. La momentul observatiei, cerul era strabatut de nori subtiri. Atasez mai jos cateva observatii recente, efectuate cu ochiul liber: Luna-Venus pe 21 Iunie, Luna-Marte-Venus pe 22 Iunie si Luna pe 2 Iulie, asa cum a surprins-o ''Sapunyera'' adica Nikon S3300. Daca ai vederea buna cam asa (si cam atat) se vede Luna cu ochiul liber ... Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iul 2023 14:30 ----------------------------------- Azi- noapte, am iesit oleaca sa ma racoresc dupa miezul noptii. Arsita nu se mai simtea. Cerul era paclos dar privind mai cu atentie, iata, se vedeau niste stele. Intamplator, priveam spre cerul nordic. Pe la ora 1:05, vad un obiect cu aspect stelar, foarte luminos, travesand cerul la altitudine aparent constanta, de la Nord-Vest spre Nord-Est. A trecut ''pe sub'' Polaris si ''pe sub'' Delta Cas, de unde am dedus o altitudine de 30 grade. Sa fi fost ISS ? Multumesc Marius ! In noaptea de 16/17 a fost cum ai aratat tu, dupa ora unu. Multumesc frumos ! Abia dupa citirea raspunsului tau de mai jos, mi s-a redresat memoria. Nu iesisem sa fac observatii, nu am avut binoclu, caiet si creion. Doar memoria , cam ruginita. Dar am verificat prin fereastra bucatariei ceasul si mi-am ''notat'' in memorie timpii pentru estimarile de variabile de mai jos. Care s-au activat dupa citirea notei tale ... a treia tinerete ... Cum spuneam, obiectul care s-a dovedit acum ca a fost ISS, a traversat orizontul nordic la altitudinea de 30 grade. Traiectoria a trecut si pe sub Ksora/ Delta Cassiopeia. Asa am determinat apoi altitudinea lui ISS deoarece am vazut ca aceasta a trecut mai jos de Ksora cu jumatate din distanta dintre aceasta stea si Gamma Cas. Ei bine, cand ''am dat ochii'' cu Gamma Cas, toata oboseala si toropeala cauzata de arsita a disparut ca prin farmec. Dupa rapoartele mele de pe AAVSO, am observat pentru prima data aceasta stea variabila pe 21 Iulie 2021, la ora 20:45 UTC. De atunci si pana pe 15 Iulie 2023, la ora 23:30 UTC, nu am vazut ''nici o miscare''. La aceasta data insa, am vazut cu uimire ca Gamma Cas era egala in stralucire cu Shedir/ Alfa Cas si cu Caph/ Beta Cas. Azi-noapte insa, ceea ce ''mi-a electrocutat'' curiozitatea a fost senzatia ca Gamma Cas parea inca si mai luminoasa decat Alfa Cas si Beta Cas. Am inceput sa fac comparatii. Nu m-am putut decide, intre Gamma Cas si Sadr/ Gamma Cyg, care este mai luminoasa. Dar mi s-a parut incorect sa compar o stea aflata aproape de Zenit cu una aflata la vreo 40 de grade. Cu siguranta exista diferente datorita extinctiei atmosferice. Pana la urma, m-am decis si am ales ca stele de comparatie pe Alkaid/ Eta UMa de mv=1,85 si Mizar/ Zeta UMa de mv= 2,2. Acestea erau cam la aceeasi altitudine, chiar putin mai mica decat a lui Ksor. Mental am putut sa asez luminozitatea lui Ksor/ Gamma Cas undeva la jumatatea intervalului dintre Alkaid si Mizar. Ceea ce ar insemna o magnitudine aparenta a lui Ksor de 2 ! Asta-i cale lunga de la magnitudinea de 2,4 vazuta ani de zile ... Momentul a fost 1:15, ora de vara. Apoi mi-am rearanjat fotoliul de astronaut cu vedere spre Sud si am facut o estimare la Sheliak/ Beta Lyr, folosind ca stele de comparatie pe Sulafat / Gamma Lyr, m = 3,2 si k Lyr cu m = 4,3. Aici am estimat pe Sheliak la m= 3,5. Momentul a fost 1:20,ora de vara. Apoi am estimat luminozitatea aparenta a lui Rasalgheti/ Alpha Her, folosind pe Rasalhague/ Alpha Oph cu m = 2,14 si pe Gamma Her cu m = 3,79. Din nostalgie, folosesc pentru aceasta stea magnitudinile date de Matei Alexescu dupa Parenago, intr-o carticica din 1957. Am obtinut pentru Rasalgheti m = 3,4. Momentul a fost 1:30. Deoarece se vedea k Lyr cu m = 4,3, as fi putut sa fac o estimare si la R Lyr. Pe aceasta am vazut-o aproape de 4,7 la 19 Iunie 2021. Zilele trecute insa am avut ocazia sa o vad pe la m =4,3 , poate chiar 4,2. Mai jos putem asculta vibratiile stelelor variabile modelate matematic si transpuse in sunete care ne dau o idee, la scara umana, a ''muzicii sferelor''.Proiect de pe situl ''Institutului astronomic Konkoly Thege Miklos''. Asa canta stelele ... ciudata, straina frumusete. https://konkoly.hu/stellarmusic/ Iata-ma asadar, privesc cerul si vad un Univers viu, care-mi vorbeste ! Si nici nu am nevoie de telescop ca sa-l vad, sa il aud. Cer senin, Mircea ----------------------------------- MariusP 17 Iul 2023 14:59 ----------------------------------- Dacă-i vorba de noaptea de 16-17, ISS a trecut exact pe traiectoria aia pe la 01:05 ora de vară (UTC+03:00), nu 00:05... De asemenea a trecut cam tot pe acolo la 23:30, trecere pe care am urmărit-o și eu întâmplător... Dacă-i c-o noapte-nainte, 15-16 iulie, atunci a trecut pe la 00:15 tot prin aceeași zonă. ----------------------------------- Mig71 17 Iul 2023 19:24 ----------------------------------- Salutari, In noaptea de 15-16 eram pe camp cu telescopul si am incercat sa o prind in ocular. Se misca destul de repede, timpul pierdut cu mutarea privirii din cautator in ocular era prea mare , dupa cateva tentative am renuntat. ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Iul 2023 00:12 ----------------------------------- Marius Inca odata, multumesc pentru informatie ! Mig71 Inteleg ca ai folosit telescopul de 250mm. Asa patesc si eu cand incerc sa observ ISS cu dobul de 250mm sau cu cel de 200mm. Au focala prea lunga pentru asa ceva, adica marirea este prea mare,in mod inerent. Incearca cu luneta RFT, armata cu RDF, ca sa poti tinti ''in fata'' statiei si asa sa o prinzi in campul ocularului. Aseara, Joi 20 Iulie, in loc sa stau sa ascult noua emisiune a lui Markus Schulz, ce faceam eu oare ... ? Faceam observatii astronomice in conditii adverse. Cerul era traversat de mase mari de nori. Mai mult, am facut observatii la variabile, ceea ce este o erezie dupa regulile AAVSO si AFOEV. Epopea lui Navi/ Gamma Cas continua. Data trecuta,din cauza penuriei acute de bere, am denumit gresit pe Gam Cas drept Ksor. Navi este numele corect, desi nu este mentionat de ''nasul'' Richard Hinckley Allen. Si aseara asa am vazut ca Navi era ceva mai luminoasa decat Shedar/ Alfa Cas si decat Caph / Beta Cas. Am comparat pe Navi cu Sadr/ Gam Cyg cu m= 2,2 si am vazut ca era usor mai luminoasa si decat aceasta. Cand cerul s-a eliberat de nori, am comparat din nou pe Navi/ Gam Cas cu Alkaid/ Eta UMa = 185 si cu Mizar / Zeta UMa= 220. Si de aceasta data, Navi s-a incadrat ca luminozitate intre ele. Dar de data aceasta, Navi era mai apropiat de Mizar. Am notat ecuatia : a= 185/ 2/ Gam Cas/ 1/ b = 220 din care am obtinut ca Navi a fost la momentul observatiei de magnitudinea 2,1. Comparatiile de mai sus le-am facut cu ochiul liber. La miezul noptii, dupa dezgustatoarea ora de vara globalista, un obiect cu aspect stelar a strabatut cerul, de la Sud spre Nord. A trecut pe sub Zeta Cygnus si Delta Cas, deci la o altitudine de cel mult 30 de grade. Nu a fost prea luminos, a avut o magnitudine intre trei si patru. ''Deh, inca un satelit polar'' mi-am zis eu, plin de mandria de cetatean al noii puteri spatiale mioritice care a inundat spatiul interplanetar cu doi sateliti, de vreo cinci - zece centimetri bucata. ( Barfitorii rau-voitori ''spune'' ca nici unul nu functioneaza deoarece spatiul interior al micro-satelitilor - si asa mic - a fost ocupat cu statui miniaturale ale tortionarului sibian Bruckenthal, foarte iubit si stimat pe meleagurile cotrocene ). Totusi am indreptat spre obiect binoclul Saga 10x42mm, de care ma despart, mai nou, doar cand fac dus. Nu sunt sigur de ceea ce am vazut, miscarea destul de rapida a obiectului si norii in care a disparut sub Cassiopeia, nu mi-au lasat timp de verificare. Dar iata ce mi s-a parut ca vad: parca steaua dubla Zeta Lyr s-ar fi pus intr-o miscare de satelit polar. Cred ca am vazut un obiect cu aspect stelar relativ luminos, insotit foarte aproape de unul mult mai mic, mai slab luminos, aflat doar la vreo 20''-30'' de celalalt, la dreapta jos, cum ar veni ''la ora 5''. '' Qu'est-ce que c'est ca? '' Poate ca ''rien'' ... Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Iul 2023 12:29 ----------------------------------- Aseara, Marti 24 Iulie, pe la miezul noptii, desi cerul era traversat de nori razleti, transparenta a fost bunicica. Adica se vedea fara mare efort k Lyrae de magnitudinea 4,3. Iar privind cu atentie se vedea steaua de comparatie 4,4 mv a lui R Lyrae. Intentia a fost doar sa ma relaxez... Totusi ''am muncit'', am facut o rapida estimare la Rasalgheti / Alfa Her, stea pe care imi place sa o observ si sa o compar cu ochiul liber. Ecuatia notata a fost: a/ 4 / Alf Her / 2 / b a=214 b= 379 Am folosit ca stele de comparatie pe Alfa Oph de 2,14mv = a si pe Gamma Her de 3,79 mv = b. Rezultatul l-am verificat ''pe loc'', comparand pe Alf Her cu Delta AQL de 3,4 mv si cu Theta Aql de 3,2mv. Intradevar, Alfa Her se incadra intre ele, era un pic mai luminoasa ca Delta Her. Am luat aceste valorile fotometrice pentru ''a'' si ''b'' din cartea lui Matei Alexescu '' Sa facem observatii astronomice'', publicata in 1957. Alexescu citeaza ca sursa pe Parenago, probabil celebrul sau catalog de stele variabile. Zilele acestea, am descarcat ''Atlas photometrique des constellations'' de A. Brun, din 1948, de pe situl AFOEV. Acolo, pe plansa 37, am regasit exact aceleasi valori pentru Alfa Oph si Gamma Her, ca cele citate de Alexescu. Vezi atasamentul. Poate unii colegi vor fi oripilati de faptul ca rasfoiesc (si inca am tupeul sa si folosesc) asemenea hartoage astronomice. Asta e, imi plac lucrurile arhaice, stravechi, ma atrag cu putere. Poate ca pe vremuri, prin anii '80 citeam cu prea mare ardoare articolele ''Astronomical Scapbooks'' ale lui Joseph Ashbrook din revista ''Sky and Telescope'' la care a fost abonat Gavril Beches, timp de peste trei decenii. E interesant de notat ca roiul IC 4665 apare ca NGC 6012. In nota de introducere, A. Brun a precizat ca a folosit catalogul IC numai in mod exceptional. Au avut loc, de-a lungul timpului, numeroase si stufoase revizii ale cataloagelor dar asemenea enigme, ghicitori si, nu de putine ori, capcane, formeaza deliciul pasiunii pentru hartoage. Vedem notata pe harta si ''etoile projectile de Barnard''... :wink: Ei bine, m-am relaxat. Dar mai mult cu binoclul Saga 10x42mm ... '' de care ma despart numai cand fac dus''. Acuma, ce ziceti ? Dupa ce am povestit toate detaliile, nu se incumeta si altcineva sa faca asemenea estimari ? Ca doar noi, super-electronicii secolului XXI, suntem incomparabil mai destepti si capabili decat neandertalezii pe care i-am pomenit. Sau nu ? Cer senin, Mircea ----------------------------------- MariusP 25 Iul 2023 13:22 ----------------------------------- Mircea, e rândul meu să-ți mulțumesc pentru informații! Într-o singură postare: stele variabile și estimări de magnitudini, hărți stelare cu "enigme, ghicitori si, nu de putine ori, capcane", cea mai "rapidă" stea, istoria astronomiei, relaxare, invitație la observații concrete... "Poate unii colegi vor fi oripilati de faptul ca" am menționat toate astea, dar nu mă pot abține! ----------------------------------- tudor 25 Iul 2023 13:43 ----------------------------------- Mircea, esti tare...neastamparat :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Iul 2023 22:24 ----------------------------------- Multumesc Marius si multumesc Tudor pentru comentarii si ... aprecieri ! Nova ''pidosnica'' R CrB s-a enervat si aseara am avut parte de o balba ... cum zic tontii aia de la marile televiziuni ... epica ! De cateva saptamani bune, R CrB ''plutea'' ca stralucire intre magnitudinile 8,1 si 8,9 - ca sa le dau pe cele ale stelelor de comparatie ''de serviciu''. Aseara, pregatit sufleteste pentru un nou 8+++ asa caldut, ma uit in ocular si ... era lata, bre !!! Stelele de comparatie ''nu mai era bune''. R CrB devenise binisor mai luminoasa ca steaua de comparatie ''mai luminoasa''. Am mormait eu si am molfait eu privind harta vreo trei-patru minute si cand m-am hotarat, am sarit de pe scaun si am mers la telescop. Unde am ramas cu gura cascata. Cand m-am dus sa consult harta, cerul era limpede, senin. In cele trei-patru minute, tot cerul - cu exceptia unui coltisor din Sud-Vest unde se vedea Luna, a fost acoperit de nori. Nori de nori, chestiile alea gri si renumite pentru faptul ca nu-s transparente la lumina stelelor ... :o :shock: :evil: :( A trebuit sa astept vreo ora pana sa reiau sitcomul. Am apreciat pe R CrB la 7,9mv. Estimarea precedenta a fost de 8,5mv. Pe Gamma Cas l-am vazut aseara ca avand magnitudinea 2,3, egala cu cea a lui Beta Cas si cam la egalitate cu Sadr. Voi cum vedeti aceste stele, adica de ce magnitudini ? Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 02 Aug 2023 22:12 ----------------------------------- Foarte interesante sunt observatiile dumneavoastra, domnule Mircea :o :shock: Felicitari! :D Vin si eu cu un mic raport de observatii din luna Iulie: 2 iulie, Luna faza ~99% rosiatica In noaptea de 11-12 iulie, centrul galaxiei noastre Calea Lactee, cu multe regiuni interesante. (am incercat sa fac o poza mai jos :)) 12 iulie, pata solara AR3363 (prin filtru!) vazuta ca un mic punct negru in partea sudica a Soarelui. 14-15 iulie, orele ~23-00:00 odv: -am observat pentru prima data galaxia M31 cu vedere periferica, care era ca o pata difuza gri. -stelele: Arcturus, Antares, Vega, Deneb, Altair, Mizar & Alcor, Polaris si Nu Andromedae, care m-a derutat putin la identificarea M31 :? -am observat si cateva constelatii precum: Lira, Lebada, Hercule, Scorpionul, Delfinul si Cassiopea(cu ajutorul ei am identificat M31) -3 meteori luminosi. In noaptea de 15-16 iulie am observat: -Vulturul si Boarul; -un meteor luminos, posibil perseide (incep sa devin activi meteorii pe cer) -ISS care a trecut frumos prin Carul Mare la ora ~00:15 odv foarte luminos. -Albireo 16 iulie ziua: petele solare AR3363, AR3372 vazute frumos la apus. (prin filtru!) 24 iulie, ora ~4:50: -Jupiter & Saturn -stelele Capella, Elnath si Aldebaran 31 iuilie, Luna in faza de 98%, vazuta frumos la rasarit din Sopron, Ungaria :D Cer senin! ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Aug 2023 19:29 ----------------------------------- Bravo David ! Iata, asa se devine astronom ! Faci foarte, foarte bine ca te familiarizezi cu cerul. La asa Calea Laptelui n-am de zis decat ''uau'' !!! Multumim pentru raportul de observatii bogat, spor la observatii in continuare. Vazand M31, ai privit cu ochii liberi pana pe la doua milioane de ani-lumina. Cauta si alte obiecte DSO vizibile cu ochiul liber. De unde se vede asa de fain Calea Laptelui, cred ca se vede si M8 si M24. Cauta in Cygnus nebuloasa obscura ''Northern Coal Sack''. Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 04 Aug 2023 19:29 ----------------------------------- Multumesc dl.Mircea! :) O sa incerc luna aceasta sa identific M8, M24, M33 si ''Northern Coal Sack'' dupa ce va pleca luna de pe cerul de seara. Intre 12-13 august vreau sa vad din nou Perseidele :D Cer senin! ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Aug 2023 12:26 ----------------------------------- Cer senin, bafta , Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Aug 2023 13:50 ----------------------------------- In seara de Vineri, 4 August, cineva a uitat deschisa Poarta Raiului ... Azi-dimineata la ora 4:15 ODV am vazut Pleiadele, Luna si Jupiter insirate in linie dreapta, cu Pleiadele la Nord-Est, Luna la mijloc si Jupiter la Sud. Am apreciat distanta dintre Luna si Jupiter la aprox. 12 grade dar Stellarium ma contrazice. Intregul asterism a masurat 16 grade, intre Luna si Jupiter au fost zece grade. Nu am tinut o evidenta dar incepand de saptamana trecuta in fiecare seara am vazut cel putin cate un meteor venind dinspre Nord -Est. Oare vom avea un mare spectacol la Perseide in acest an ? Un tutorial de observarea a Perseidelor de la prietenul si colegul meu de astroclub Armand Popa: https://www.astroclubgalaxis.ro/2023/08/cum-sa-observi-perseidele-in-2023-ghid.html Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 14 Aug 2023 12:03 ----------------------------------- Foarte frumoasa este poza cu "Poarta raiului" :o Vin cu un mic raport de observatii din acest weekend: Vineri, 11 August, la ora ~22-23:00 am vazut o Perseida care a mers perfect de-a lungul Caii Laptelui pana la Sud, la orizont. Cerul a fost frumos, negru si structura Caii Lactee era mai vizibila decat in alte seri. In dimineata racoroasa de Duminica, 13 august, intre orele 4:00-5:30 ODV, am observat peste 20 de meteori Perseide, dintre care multi meteori erau foarte luminosi si lasau in urma lor o dara de fum. Meteorii erau de culoare alba, albastrui si verde, dar cei care ajungeau spre orizont deveneau galben-violet. Am mai observat galaxia M31, pe care l-am observat mai usor, datorita pozitiei ei spre zenit. Jupiter era stralucitor pe cer si era prezent si Saturn. Luna, care era in faza de 10%, s-a vazut foarte frumos la rasarit, fiind in forma unei secere stralucitoare si "earthshine-ul" era bine vizibil cu ochii liberi. Pe cer au mai facut aparitia si stelele de iarna: Aldebaran, Betelgeuse, Rigel, Centura lui Orion si Pleiadele. Cer senin! ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Aug 2023 11:54 ----------------------------------- Felicitari David, evoluezi foarte frumos. Toate aceste cunostinte te vor ajuta enorm in viitor sa gasesti si sa savurezi frumusetile cerului. Douazeci de meteori perseizi este un rezultat foarte frumos. Sper ca ai inceput sa tii un jurnal de observatii scris, ca deja ai tot mai multe obiecte vazute iar memoria nu-i de mare incredere pe termen lung. Astept cu mare drag sa citesc rapoartele tale care arata un progres constant, cer senin ! Ultima data am observat Gamma Cas pe 10 August. Cu ochii liberi, evident ! Folosind stelele de comparatie Eta UMa si Zeta UMa, am apreciat pe Gam Cas la 2,1mv. Aceste stele se aflau cam la aceeasi inaltime cu Gamma Cas. Vad pe situl AAVSO ca un alt observator a raportat valoarea de 1,7mv ceea ce mie mi se pare eronat. Gam Cas a fost categoric mai slab luminos ca Alkaid = 1,85mv si mai apropiat ca luminozitate de Zeta UMa/ Mizar = 2,20mv. Intre timp, intr-un colt opus al cerului, la Sud-Vest se petrece o alta drama cosmica, foarte vizibila si ea cu ochii liberi. Daca verificat in Stellarium, de pilda, vom vedea pe Delta Scorpii listata la 2,35mv. De fapt si cu aceasta stea se intampla ceva, este in realitate mai luminoasa decat valoarea ''oficiala''. Incepand de Joi, 10 August, am inclus pe Delta Sco in meniul de observatii. Folosind pe Antares si pe Beta Sco ca stele de comparatie, am apreciat pe Delta Sco la 1,8mv. Aceasta este o crestere notabila in luminozitate daca ne amintim ca Antares este considerat de aproximativ magnitudinea 1, dupa literatura anglo-saxona si toata fanfara lor de situri de internet. Lucrurile se complica deoarece Antares este la randul ei o stea variabila dar de mica amplitudine. As fi putut folosi pe Alfa Ophiuchi dar era la jumate cer distanta deci extinctia atmosferica ar introduce diferente poate chiar mai mari ca variatiile lui Antares. Francezii, prin AFOEV, au masurat fotometric si au cartat Antares, in Atlasul Brun revizuit, la 1,3mv. Folosind valorile fotometrice din atlasul Brun, am obtinut pentru Delta Sco magnitudinea 2,1mv. Din pacate, din cauza obstacolelor, nu am putut sa compar direct pe Del Sco cu Gam Cas. Eu am folosit valorile V din Simbad si anume Antares = 9,1 si Beta Sco = 2,65 si astfel am obtinut Del Sco= 1,8mv. AAVSO nu ofera harti pentru Del Sco sau Alfa Her sau alte variabile vizibile cu ochiul liber. Astept insa cu interes sa putem observa pe Betelgeus pentru care avem harta AAVSO. Una peste alta, vad ca stele precum R Lyr, Gam Cas sau Del Sco pot si cresc la fel de mult in luminozitate ca Betelgeus. Desigur, prin aceste mici informatii ca poate cerul ia foc chiar sub ochii nostri ( care ochi ar trebui sa faca observatii pentru a vedea aceste lucruri ) n-as vrea sa-i intrerup pe savantii mei colegi de forum din discutiile profunde si de mare importanta practica despre bigbanguri si centrul Universului ... :ugeek: Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 30 Aug 2023 19:30 ----------------------------------- Multumesc Dl. Mircea, am inceput sa tin intr-un caietel rapoartele mele de observatii cu ochiul liber. Azi mi-a ajuns noul meu binoclu si sper sa vad cu el obiecte ceresti. Probabil voi scrie viitoarele mele rapoarte si pe sectiunea de observatii cu binoclul. P.S. M-am uitat si eu la Gamma Cas, Antares si Mizar intr-o seara(cu ochiul liber), dar inca nu stiu sa folosesc bine aceasta unitate de masura "MV" fara aplicatia Stellarium. Cer senin, David! ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Aug 2023 21:24 ----------------------------------- David Ma bucur mult pentru tine, sa folosesti sanatos si la nenumarate observatii interesante noul tau binoclu ! Cu variabilele lucrurile stau cu totul altfel decat pare, scrie-mi pe pm/ mesaj privat si ne lamurim. Vei fi uimit cat de simplu este. Cer senin, Mircea ----------------------------------- David Marica 31 Aug 2023 11:46 ----------------------------------- Multumesc dl.Mircea! :D Chiar se vede foarte frumos prin binoclu, dar Luna era prea stralucitoare si nu am vrut sa imi "stric ochii" :shock: . Dar cu ochii liberi s-a vazut frumos Luna Plina la periheliu si Saturn deasupra ei. A fost un fel de conjunctie interesanta. Legat de stelele variabile v-am trimis un PM. Update: Legat de stelele R Lyr, Gam Cas sau Del Sco, m-am documentat putin despre aceste stele variabile si este interesant cum se schimba in mod neregulat magnitudinile lor. Cer senin, David ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Sep 2023 20:29 ----------------------------------- David Ti-am trimis doua mesaje, te rog sa le citesti. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Oct 2023 20:24 ----------------------------------- In dimineata acestei zile de Joi 5 Octombrie a.c., in jurul orei 5:40 ODV sau 2:40 UTC, am vazut o imagine celesta foarte frumoasa. Atasez o schita a celor vazute, realizata dintr-o captura de ecran in Stellarium. Deasupra orizontului sudic se vedea asterismul ''Hexagonul de iarna'', impodobit cu doi cercei : perechea Venus + Regulus la Est si perechea Jupiter + Pleiade la Vest. Hexagonul de iarna nu este un poligon regulat de aceea se accepta prin conventie ca centrul sau este Betelgeus. In aceasta dimineata, Hexagonul era impodobit in interiorul sau cu o axa formata din perechea Luna + Betelgeus. Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Feb 2024 18:21 ----------------------------------- Cerul serii de Marti 13 Februarie nu promitea prea multe: ba pacla, ba nori, ba ambele. In jurul orei 23 am verificat totusi situatia si, ce sa vezi, se vedeau stele. Multe. L-am luat repede pe poruchik BPC 8X30mm si am facut observatii cu el dar despre asta poate povestesc in alta parte. Am incheiat observatia cu putin inainte de ora 1 din noapte. Cerul a devenit din ce in ce mai bun pentru observatii astronomice. Spre placuta mea surprindere, ultimul sfert de ora l-am petrecut facand observatii cu ochiul liber. Aceasta s-a intamplat deoarece, ca pe vremuri, roiul deschis Praesepe alias M44 se vedea cu ochiul liber ca o pata cetoasa. Roiul Mel 111 din Coma Berenices/ Parul Veronicii se vedea inca si mai bine. Acolo am vazut, pe langa o pata de lumina cetoasa slaba, si trei sau patru stelute foarte slabe. Am verificat in Stellarium: steaua cea mai luminoasa din Mel 111 este Al Dafirah/ Gamma Com de 4,35, urmata de 12 Com de 4,75. Cea de a treia stea pe care am zarit-o, ar fi putut sa fie 7 Com sau 14 Com. Ambele sunt de magnitudinea 4,9. ( 7 Com nu cred sa faca parte din Mel 111, de verificat ). Aceasta a fost asadar magnitudinea limita de aseara, NELM = 4,9. Foarte buna dar cam rara ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Feb 2024 12:06 ----------------------------------- A aparut un mesaj pe ''60mmtelescopeclub'' in care se povestea despre o ''pata solara/ grup de pete/ regiune activa'' de mari dimensiuni. Si care se vede si cu ochiul liber. Aseara, Luni 26 Februarie, in jurul orei 17:30, am observat Soarele cu ochiul liber, prin ochelari de eclipsa. Am vazut ''pata'' ca un ''punct'' negru, la ''ora 4:00'' si la distanta de limb de o treime de raza de disc solar. Azi, Marti, 27 Februarie, in jurul orei 10:20, am reobservat pata solara ( regiunea activa) cu aceeasi ochelari de eclipsa. Pata, avand acelasi aspect de ''punct'' negru, se vedea la ''ora 1:30'', la aproximativ o treime de raza de disc de limbul solar. Am aflat de la Armand, care a observat regiunea activa cu luneta, ca aceasta se numeste AR 3590. Iata o buna ocazie pentru o rara observatie cu ochiul liber, incercati si voi ! Succes, Mircea ----------------------------------- zoth 27 Feb 2024 12:58 ----------------------------------- Am vazut-o si eu azi la ora 12.40 cand soarele era trecut de meridian cu cateva grade. Am doua perechi de ochelari pt eclipsa, unii cu folie Baader in care imaginea apare alb-albastrie si foarte luminoasa si alta pereche cu o folie inchisa la culoare in care imaginea apare galben-verzuie si care atenueaza mai mult lumina. In cea de a doua pereche pata cu aspect punctiform s-a vazut imediat situata cum spunea Mircea la 1/3 din raza fata de limb dar undeva la ora 2.45.Am confirmat apoi pozitia cu binoclul 8x42. Nu e prima data cand am vazut pete solare mari prin ochelarii de eclipsa. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Feb 2024 20:25 ----------------------------------- Excelent zoth, felicitari ! Am avut si eu ochelari de eclipsa cu folie aluminizata dar au sucombat de mult. Aveau imagine albastruie iar Soarele aparea inconjurat in ei de o ''coroana'' de raze. Ochelarii pentru ''Eclipsa secolului , 11 August '' insa mai exista si dau, ca si ai tai, o imagine galbuie. Banuiesc ca sunt cu polietilena neagra si pe acestia-i folosesc. ( Impreuna cu ochelarii de distanta. ) Cer senin, spor la observatii, Mircea