----------------------------------- alfa015 14 Apr 2018 20:41 TESS: noul vanator de exoplaneta ----------------------------------- Deoarece nu am văzut nicio postare pe TESS pe întreg forumul, l-am creat pe acesta să vorbească despre asta. Lansarea va avea loc luni, ora 18:32 EST. Am citit pe site că "operațiunea științifică va începe la începutul lunii iunie, primele date ajungând la arhivă la începutul lunii decembrie". Din cauza întârzierii lansării, cred că primele date nu vor fi disponibile decât în ​​ianuarie 2019 Oricum, am facut un film pe TESS, daca vreti sa verificati: https://www.youtube.com/watch?v=7bsxlG-rh1E&list=PL3RiFKfZj3pv1ZqpFxuZinoGtUGEOankw ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Apr 2018 22:12 ----------------------------------- O alta ''operatiune'' prin care bugetele de cercetare stiintifica sunt pompate in buzunarele extralargi ale firmelor detinute de ''sarmanii'' multi-multi miliardari. Sa cauti ''planete locuibile'' in jurul piticelor K ,pe planete aflate la distante mai mici de steaua centrala decat este Mercur de Soare ,iata o idee care rimeaza bine cu Don Quijote asta care recita textele din care nu pricepe o iota ... de aia sta cu ochii in prompter mai ceva ca Esca ''ce salar ai''. Uite asa se sifoneaza banii de la cercetarea fundamentala spre ''baietii destepti'' in timp ce tocilarii trebuie sa se calce in picioare pentru ''granturi''... Mircea ----------------------------------- 2SKY 14 Apr 2018 23:39 ----------------------------------- alfa015 cind vorbesti de ceva foarte important cum e cazul de fata , pui un link semnificativ de la sursa , sau ceva serios , nu ticuri , ca am zis ca acuma ,acuma scoate camionul si ne calca pe totii . Este vorba de un telescop al NASA 4 camere care sa scaneze cerul . Este mai mic ca KEPLER si creat sa ajute sa confirme ceea ce Kepler a vazut deja . https://www.youtube.com/watch?v=z8uVeiG5z7w https://www.youtube.com/watch?v=Q4KjvPIbgMI ----------------------------------- Erwin 15 Apr 2018 10:51 ----------------------------------- Nu sunt doar pitice K ci și stele ca Soarele nostru și planete sunt din toate categoriile de mărimi și orbite. Nu văd care e problema, Mircea, sunt banii lor, ai americanilor, cercetează ce doresc, exoplanetele sunt la modă, un subiect la care și Congresul dă aprobări mai ușor și costă mult mai puțin decât o misiune pe Lună sau Marte. Cercetarea românească în schimb este cea vitregită mult mai rău de impostorii ticăloși aflați acum la conducere în România, dar nu vreau să discutăm aici politică... ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Apr 2018 13:06 ----------------------------------- Si acolo se inchid pe rupte observatoare renumite si se sisteaza finantari la programe in plina desfasurare. Pentru comparatie : babilonienii au finantat un program astronomic de 700 de ani. Traim o iepoca de tot cacao... Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 15 Apr 2018 15:48 ----------------------------------- si la ce foloseste sa " se gaseasca planete locuibile" vam face curand bagaje si mergem acolo se fac fabrici si magazine si cartiere de blocuri ? nici in miliard de ani daca mai sunt omuleti pe aici nu o sa mearga la sute de ani lumina cu rachetele lui Obert cu jeturi de flacari sa ajunga la planete din afara sistemului solar ----------------------------------- nobody 15 Apr 2018 19:32 ----------------------------------- Ce inseamna "cercetarea fundamentala" in acest context ? ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Apr 2018 22:53 ----------------------------------- Cum nu este cea despre care vorbeste pacaliciul din filmuletul in cauza. In ultima secunda , incepuse sa castige in seriozitate , parca zicea ceva de participarea in proiect a Cubsat-ului ''Mioritza'' ...nu sunt sigur ...sau o fi fost Black Cube !? Dar pe cand sa se incinga microfoanele ,au taiat emisia aia de la statu' paralel... M. ----------------------------------- catalin dumitru 16 Apr 2018 09:17 ----------------------------------- Ce inseamna "cercetarea fundamentala" in acest context ? Cercetarea mentală a fundului ?! :roll: ----------------------------------- nobody 16 Apr 2018 17:52 ----------------------------------- Fundul Pamantului ? :roll: Dar tot n-am inteles ce-i asa de rau, de urat si de necurat in faptul ca NASA, din bugetul propriu, a facut un telescop spatial pentru descoperirea si a altor planete decat cele din sistemul in care ne aflam ... ----------------------------------- 2SKY 16 Apr 2018 20:19 ----------------------------------- Se cere sa te abonezi la "The Exoplanets Channel", care va sa zica se ocupa de exoplanete . Dar nu spune apartine de NASA (ceea ce nu cred ) sau e vreun diversionist care face ca stirile tari sa para glume . Asta are plin de clipuri , dar nu cred ca il i-au la Hollywood , poate la casa de filme 5 . Interesant e ca canalul pare sa aiba ~1500 abonati . https://www.youtube.com/watch?v=0zNpslOBNAk&index=4&list=PL3RiFKfZj3pv1ZqpFxuZinoGtUGEOankw Aici zice ca il cheama Alberto , ar putea fi chiar colegul alfa015 ... acum cine e de vina ca prezentarea evenimentului pe forum si clip este un dezastru ? Daca e din Bucuresti nu poate fi de la NASA nu ? Sper ca nu e negru de suparare , dar Pacala a fost turnat la casa de filme 5. :) https://www.youtube.com/watch?v=LrzUIHlRegQ&index=7&list=PL3RiFKfZj3pv1ZqpFxuZinoGtUGEOankw ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Apr 2018 22:11 ----------------------------------- nobody O dai la intors ...nu merge ! Stim ca esti baiat destept , ai demonstrat asta de n-spe ori , aici nu vrei sa vezi realitatea. Este imoral sa trambitezi ca o mare realizare sifonarea spre ''baietii destepti'' a banilor care ar trebui sa ajunga la intelectuali , la mediul academic ,la observatoarele astronomice, la programele de cercetare astronomica. Ia sa vedem insa ''uatsgoingon''... Intai a fost Kepler...bla,bla,bla. Apoi se trimite TESS care verifica daca Kepler a vazut ceva -asta dupa surle si trambite care anuntau mii si mii de exoplanete care de care mai bine amplasate in ecosferele unde , se spera ca in jurul anului 10.000 se vor asculta manele si se va lesina dupa clipurile lui Kim Kardashian. Continuarea logica va fi o mega-misiune intitulata FASSSSS -a treia sifonare - comuna intre NASA si ROSA si care va verifica daca Kepler si TESS chiar au fost vreodata in spatiu. A fost deja stabilita emblema misiunii comune , vezi atasamentul. Mircea ----------------------------------- nobody 16 Apr 2018 23:35 ----------------------------------- Domnule Pteancu, n-aveti o galeata ? ----------------------------------- Teo 17 Apr 2018 07:51 ----------------------------------- Misiunea Tess va "cartografia" universul accesibil aparaturii lui, in speranta descoperirii a cat mai mult exoplanete. Asa cum s-au alcatuit cataloage de stele, asa se vor alcatui si cataloage de sisteme planetare extrasolare. Este important sa stim ce stele prezinta sisteme planetare si sa putem afla cat mai multe date despre ele. Numai in acest fel vom putea avea o harta completa a galaxiei noastre, Calea Lactee. Din pacate, doar prin metoda tranzitului nu se pot detecta decat planetele care oculteaza stelele respective pe raza vizuala de la noi spre ele. Sunt multe alte planete care fie sunt fie prea mici, fie vor fi descoperite mult mai tarziu prin alte metode ( microlensing, variatia vitezei radiale a stelei mama, imagerie sau altele...pe care inca nu le-am inventat ). Scopul misiunii nu este sa caute neaparat un al doilea Pamant sau planete care pot intretine viata, ci sa putem cunoaste cat mai multe sisteme planetare extrasolare, sa le determinam pozitia. Cu siguranta sunt frumoase si interesante si alte planete ce se rotesc in jurul altor stele, chiar daca nu au viata pe ele. Nu conteaza atat de mult clasa spectrala a stelei mama, sau ca nu se gasesc in "ecosfera stelei". Important este sa le avem indexate, sa le cunoastem pozitia si macar cateva date. Datele de finete se vor acumula pe parcurs, odata cu evolutia tehnologiei umane de explorare a Universului. Trebuie sa plecam de undeva si aceasta misiune este foarte utila cunoasterii noastre. Sa ne gandim cu cat drag privim prin telescop planetele din sistemul nostru solar. Ce frumos ar fi, sa putem candva studia si alte planete extrasolare chiar daca nu au viata. Misiunea Tess va face o scanare completa de 360 de grade si va acoperi o mare parte din cer. Misiunea anterioara (Keppler) a scanat doar o mica portiune de cer. Practic Tess va largi volumul nostru de cunoastere. Vom avea o harta 3 D mult mai vasta a sistemelor exoplanetare care se gasesc pana la sute si mii de ani lumina de noi. Asa cum spuneam, Galaxia trebuie cartografiata in amanunt, deci trebuie sa plecam de undeva. Daca or mai exista civilizatii avansate in Calea Lactee, probabil ca au cartografiat-o demult si cunosc fiecare "coltisor" al acestei galaxii, avand harti detaliate, de la interiorul roiurilor globulare pana la toti "bolovanii spatiali" care roiesc in jurul altor stele. Recunosc, ca mi-ar placea un "Google Maps Galactic". Pana in prezent ( Aprilie 2018) s-au evidentiat peste 3700 de exoplanete si vor urma multe altele. Iata aici un link in care se arata simplu si frumos cum va scana misiunea TESS sfera cereasca : https://www.youtube.com/watch?v=Q4KjvPIbgMI https://heasarc.gsfc.nasa.gov/docs/tess/primary-science.html https://exoplanets.nasa.gov/ Eu nu pot decat sa ma bucur si sa le urez "LONG LIFE TO THE TESS ! :D " si sa ne aduca, cat mai multe descoperiri alaturi de viitorul telescop spatial James Webb cu care va si colabora in unele situatii. Teo ----------------------------------- nobody 17 Apr 2018 09:02 ----------------------------------- Na, vedeti ce inseamna sa te documentezi inainte sa comentezi tot vrute si nevrute ? Felicitari Teo ! ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Apr 2018 21:55 ----------------------------------- Domnilor Ma bucur pentru Antonio ca are 1502 abonati.:D Cat priveste felicitarile, domnule nobody ,eu zic sa o iei mai usor cu dulapul pe scari , sa nu-l scapi...da' de fapt ce-i cu gramada aia de surcele ? Ma uit la intamplare la una din pozele colorate. Lasand culorile la o parte - multi sunt foarte impresionabili la culori (asta o stie pana si audiatul Zuckerberg si am sa folosesc tehnica in replica mea ,daca tot are asa mare cautare ) ,sa vedem ce credibilitate au datele. Si ce vedem ? Scrie chiar in ultimul grafic postat de Teo ca ''... e posibil ca 80-90% dintre candidatii lui Kepler sa fie descoperiri adevarate''. Exista deci o posibilitate de 10-20 % ca toata povestea sa fie tzeapa si gargara = QED! Stiu : veti sari sa spuneti ca interpretez gresit datele , ca ele trebuie interpretate...asa... Intradevar , asa se face ''stiinta'' in iepoca fesbuc , oamenii sunt invatati / spalati pe creier despre ce sa gandesca nu cum trebuie sa gandesca. Dus placut in continuare ! Mircea ----------------------------------- nobody 18 Apr 2018 08:42 ----------------------------------- Aveti mare dreptate Domnule Pteancu, ar fi o actiune futila sa mai incerci sa explici ceva, orice, celui care te considera spalat pe creier deoarece refuzi sa gandesti cum trebuie sa gandesti in conceptia Domniei Sale, in ciuda tuturor noianelor de injuraturi oferite cu atata drag si bunavointa ostila, asa din strafundul sufletului. Drept urmare, nu-mi mai ramane sa spun altceva decat: Bravo Teo ! Felicitari ! :D ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Apr 2018 10:27 ----------------------------------- In universul infinit (ca nu are un capat cu un zid sau un gol ca se termina materia) exista un numar infinit de planete locuibile . dar ce conteaza la ce ne ajuta ? avem aceiasi viata aici muncim ca sa traim platim facturi la caldura pentru supraviatuire, energie electrica , mancare sa bagam pe mat . abonament la net ca sa scriem parerile . am putea sa inregistram sa dam nume si la fiecare fir de nisip de pe plaje sau din fundul oceanelor .sau chiar la fiecare atom din univers exact la fel de folositor ar fi. ----------------------------------- nobody 18 Apr 2018 13:01 ----------------------------------- Desi aici nu era vorba nici pe departe doar de "planete locuibile" (lucru cam greu de definit), din perspectiva bagatului pe mat, nu ne ajuta la nimic, la fel ca mai toata astronomia, inclusiv cea de amatori. Asa ca Trump ar putea sa taie de la NASA si sa bage repede in programul de modernizare al arsenalului nuclear, ca acolo e mult mai mare foamea de bani. Iar daca se foloseste aceasta "investitie", atunci s-au rezolvat toate problemele cu facturile, cu energia si cu supravietuirea. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Apr 2018 18:05 ----------------------------------- Pentru mine doar ca privitul unei picturi sau sculpturi foloseste astronomia nu este ca drumetia speologia unde participi direct . nu avem cum sa putem pleca cu nave vehicule spatiale astea raman pt SF . sau privind reviste erotice e indeajuns ? cam asta e avem "pagini" ce le marim, filmam prin lentile oglinzi si atat mai o joaca cu calcule cel mult . ----------------------------------- s.p.a.c.e 24 Apr 2018 23:53 ----------------------------------- Despre TESS: http://spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20180419233629 http://spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20180422160803