----------------------------------- alfa015 04 Mar 2018 22:07 What do you think about the super flare of Proxima Centauri? ----------------------------------- Bună ziua, sper că te descurci bine Așa că .. a doua zi am citit că Proxima Centauri a lansat un episod uriaș anul trecut, diminuând șansele vieții existente în Proxima b Ce crezi despre asta? Am citit, de asemenea, că flare-ul a durat 2 minute .. ce se întâmplă dacă ar fi fost aprins în partea din stea care nu se confrunta cu Proxima b? Proxima Centauri se rotește la fiecare 82 de zile .. Cred că poate că flare ar fi fost eliberat pe partea opusă spre spațiul gol (sau alte exoplanetă) Recent am facut un nou videoclip despre primele 5 potentiale exoplaneturi locuibile, apropiate de Pamant in 2018 (aici este: https://www.youtube.com/watch?v=Pd6smyz2tUk&list=PL3RiFKfZj3pv1ZqpFxuZinoGtUGEOankw&index=1 ) in care am inclus Proxima b pentru ca este inca considerata una cu cel mai mare indice de similaritate a pământului. Credeți că Proxima b nu ar trebui să fie considerată o potențială exoplanetă locuibilă? Ar trebui schimbat obiectivul proiectului Starshot? ----------------------------------- alfa015 09 Mar 2018 22:53 ----------------------------------- cineva? ----------------------------------- Milan Cristian 20 Oct 2018 22:39 ----------------------------------- Sistemul Alfa Centauri era oricum tinta proiectului Starshot dinainte sa se descopere Proxima b, si nu cred ca ar trebui oricum schimbat obiectivul pentru ca aparent o misiune spatiala e singura metoda de a afla adevarul despre planeta, iar urmatoarea exoplaneta potential locuibila e Ross 128 la 11 ani lumina de noi, ceea ce e aproape triplul distantei pana la Proxima ----------------------------------- 2SKY 21 Oct 2018 00:19 ----------------------------------- Potential locuibila de cine ? Ca nu o fi aparut conditiile aer/apa de ieri , alaltaieri si NASA , SETI asculta semnale care ar fi putut proveni de pe o raza de 50 yl . Adica un diametru in spatiu de 100ani lumina si nimic . Una e planeta , alta spatiu propice fata de stea , marimea acesteia , apa trebuie adusa , bombardamentul spatial in cazul unei planete mari cu cimp magnetic , si aproape de stea , ar fi mare si tsunami de kilometri inaltime , deformari /cutremure ale scoartei zilnic , ....etc . Deocamdata sint speculatii pentru a convinge "investitorul" ca totul are rost .