----------------------------------- Dbird 13 Feb 2018 22:01 Curatarea simpla a binoclurilor ----------------------------------- "Curatarea simpla a binoclurilor Va voi prezenta o posibilitate simpla de curatare a opticii binoclurilor care are un randament foarte bun dar in acelasi timp nu necesita demontarea prismelor deci reglajul de colimare nu mei este necesar....." [url=http://www114.zippyshare.com/v/H8Lt6nRN/file.html]Download - Curatarea simpla a binoclurilor ----------------------------------- Herr_Alien 13 Feb 2018 22:40 ----------------------------------- Multam. Mai jos un link direct catre fisierul PDF: http://www114.zippyshare.com/d/H8Lt6nRN/31200/CuratareBinoclu.pdf -- edited --- Vad ca link-ul meu nu mai downloadeaza direct fisierul, ci duce catre aceiasi pagina :(. ----------------------------------- Andi 14 Feb 2018 18:30 ----------------------------------- Nimic despre microclimatul unde se lucrează. Nimic despre para de suflat. Nimic despre reetanșarea binoclului. ... :roll: PS nu mai zic nimic de o grămadă de greșeli gramaticale și de scris ----------------------------------- Dbird 14 Feb 2018 20:57 ----------------------------------- Absolut adevărate observațiile. Este un material dedicat celor cu experienta, scris în grabă pentru ca era promis unui coleg. Am scris strictul esențial. Știi cum se zice... Dacă știam să scriu, ma făceam poet, nu inginer... :D . Dacă ar fi trebuit sa scriu tot cap coada... Probabil scriam o carte. Încercati sa înțelegeți că totuși intr-o lipsa acuta de timp, încerc să împărtășesc cu voi micile mele reușite. Iadul este pavat cu intenții bune. Microclimat = o jumătate de masa extensibila... Căci pe cealaltă este calculatorul nevestei... Plasata în sufrageria unui bloc, etaji unu orientare Nord perfect. Pompiță de suflat= asa cum atii văzut in poza cu scule... Încă nu am apucat sa cumpăr. Etansarea binoclului = dacă un binoclu, nu are etansare din fabrica, tot asa iese și din mâinile mele. Dacă este Etanșat cu garnituri în regulă asa rămâne, dacă este etansat cu mastic/kit de binoclu. (groaznica metoda.... De care îmi este sila... Mare generatoare de mizerie pentru optica la intervenții) doar acolo unde intervin desigilez și nu mai etansez căci nu am găsit încă soluție coerenta pentru un mastik/kit pe care sa îl folosesc. Putina atenție... poate suplini lipsa de dotări și scule specifice. Și de ce nu, voi puteți corecta, corija, adauga și imbunatati micul articol, transformându-l într-o lucrare completa. ----------------------------------- Matrixul 23 Feb 2018 18:30 ----------------------------------- Multumim Dbird pentru toate sfaturile ! Cel mai mult iti trebuie curaj, apoi atentie si la sfarsit satisfactia cred ca e mare. ----------------------------------- Dbird 03 Mar 2018 12:47 ----------------------------------- Versiunea 2 revizuită [url=http://www41.zippyshare.com/v/letgi6vG/file.html]Curățarea Rapida a binoclurilor Ver. 2 ----------------------------------- Dbird 07 Mar 2020 19:35 ----------------------------------- Rugaminte: Daca cineva mai are fisierul "Curățarea Rapida a binoclurilor Ver. 2" il rog sa il reposteze. Eu nu il mai am si nu am apucat sa il pun pe drive la timp. Multumesc! ----------------------------------- Dbird 10 Mar 2020 08:42 ----------------------------------- Versiunea1 a fost recuperata: [url=https://drive.google.com/file/d/1xjBEczr7Ev93Oao3s34LqEn2F_wLVpf5/view?usp=sharing]CuratareaBinoclurilorV1 ----------------------------------- CAdi 10 Mar 2020 10:21 ----------------------------------- Multumim Dbird! ----------------------------------- Dbird 10 Mar 2020 14:22 ----------------------------------- Mare noroc am avut ... am gasit si versiunea a doua ... Nota: Aceasta versiune inlocuieste complet versiunea 1. ----------------------------------- MariusP 10 Mar 2020 15:36 ----------------------------------- Era in Recycle Bin? :mrgreen: ----------------------------------- Andi 10 Mar 2020 17:07 ----------------------------------- A fost un test !? ;) O să înghesui biții pe disc și o salvez și pe asta; pe prima nu o șterg că am făcut multe adnotări pe ea. Asta nouă are o pagină în plus. :) ----------------------------------- Dbird 10 Mar 2020 23:11 ----------------------------------- Practic, ca un adevarat zeu al IT-ului, am formatat un disc pe care aveam mai multe chestii inclusiv fisierele de mai sus. Nu merita sa recuprez la vremea aia, ca uitasem de unele.chestii utile care erau acolo... :D :D :D acum am gasit prima versiune Intr-o arhiva, si a doua versiune pe calculatorul de la servici lasata din greseala acolo :D :shock: :shock: :shock: