----------------------------------- Stanescu Octavian 27 Noi 2017 11:39 Blank celular ----------------------------------- Iata ca am ajuns sa am la mana si un blank celular. :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Noi 2017 21:36 ----------------------------------- Frumos , ma gandesc ca il simti si la mana ca este ''siluet'' ,nu-i supraponderal. Ce va deveni dumnealui ? Spor la treaba,Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 28 Noi 2017 10:17 ----------------------------------- Da e usor 1.6kg la 270mm diam 35mm grosime format deja la F/3 . va fi un Cassegrain . ----------------------------------- valy 28 Noi 2017 12:36 ----------------------------------- Da e usor 1.6kg ..Esentele tari se tin in sticlute mici :). O sa iasa primul cass portabil. ----------------------------------- Stanescu Octavian 14 Iun 2018 12:33 ----------------------------------- Na ca am gatat si celualara a iesit un Cassegrain f/20 surprinzatoare stabilitate rigiditate ceva premium spre 0.99 strehl. ----------------------------------- Erwin 15 Iun 2018 09:41 ----------------------------------- Felicitări! Presupun că e scump și că va merge la export. :) ----------------------------------- Stanescu Octavian 15 Iun 2018 12:48 ----------------------------------- Multumesc . e scump si pentru Americani -Europeni obisnuiti rar se foloseste . am ramas totusi uimit ca ff putine materiale se pot aduce in apropiere de strehl 1. majoritatea materialelor din prezent nu au recoacere ca la carte ca este scump. se zice mereu recoacere fina precisa dar e minciuna 100%. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Iun 2018 21:39 ----------------------------------- Tavi Felicitari pentru noua bijuterie optica ! E trist ca se minte la acest nivel. Producatorii de materie prima fac deci economie la curentul electric la care are acces toata lumea dar afecteaza sansa opticienilor de a obtine piese optice de inalta calitate. Spor in continuare , Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 06 Noi 2018 12:40 ----------------------------------- Secundara RC 400mm teste in banc ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Ian 2019 10:33 ----------------------------------- Am prelucrat recent si blank celular fabricat mai in zona noastra adica Polonia :D 310 mm f/3 1980 grame cantareste. ----------------------------------- valy 04 Ian 2019 11:22 ----------------------------------- Blankul celular devine un lucru obisnuit? :lol: ----------------------------------- mak 10 Ian 2019 05:39 ----------------------------------- Parca-l stiu de undeva... ----------------------------------- valy 10 Ian 2019 13:01 ----------------------------------- Stii ceva ce nu stim noi? ----------------------------------- mak 10 Ian 2019 16:26 ----------------------------------- Eu? Nu, nimic... ----------------------------------- valy 10 Ian 2019 16:46 ----------------------------------- Frumoasa poza, dar marginea nu e perfect rotunda :). In ce ai facut simularea? Designul il face el sau il desenezi tu? ----------------------------------- mak 10 Ian 2019 18:59 ----------------------------------- Marginea nu e perfect rotunda pentru ca imaginea arata exagerat si modul in care se deformeaza. Simularea e din Catia care nu genereaza design-uri, ci doar simuleaza modul de deformare si calculeaza deplasari, eforturi, tensiuni din material, moduri de vibratie etc.