----------------------------------- tudor 14 Noi 2017 20:37 Prezentare binoclu Nikon Monarch 5 10x42 ----------------------------------- Incep prezentare acestui binoclu cu o insiruire laconica : ED, FMC, Phase Corection, Dielectric Coating... Si cu acestea deja as putea sa termin prezentarea :) Eu zic ca aceste inzestrari sunt deja suficiente pentru ca un binoclu Nikon roof sa joace in prima liga. Monarch 5 este succesorul lui Monarch DCF si a adus nou fata de vechea versiune in principiu doua caracteristici importante: sticla ED si Dielectric Coating. Deci varianta noua, care vine si cu un design exterior nou, e mai bine corectata si optic din toate punctele de vedere. Constructia lui este una robusta cu o armura de cauciuc usor catifelata, foarte placuta la atingere, cu o culoare inchisa asemanatoare antracitului. Dar am inteles insa ca aduna in timp praful. Constructia lui e proiectata pentru conditii grele. Este umplut cu nitrogen pentru a nu se aburii si e rezistent la apa de 1m timp de 10minute. Cureaua din neopren cu care vine binoclul imi place foarte mult pentru ca este elastica si nu simti greutatea binoclului (600g) Revenind la optica Nikonului Monarch 5 pot spune ca in centrul imaginii este foarte sharp. Chiar daca este mai putin clara in comparatie cu cea din centru, pe margini poti inca spune ca imaginea este clara. Aberatiile cromatice sunt absente in centru!!!, iar spre margine moderate. Redarea culorii alb este foarte exacta, imaginea avand culori vii si un contrast ridicat. Deasemenea transmisia luminii este foarte buna. Noaptea acest binoclu m-a uimit de ce poate "sa faca" cu stelele. A scos la iveala stele palide pe care cu alte binocluri abia le observam. Stelele sunt redate foarte clar ca un varf de ac, cu un colorit fidel realitatii. Doar foarte pe margine prezinta coma, dar per total se descurca excelent la astronomie. Campul vizual este de 5,5 grade si este considerat ca fiind mic printre competitori, acesta fiind singura slabiciune a binoclului. Acest dezavantaj insa e compensat de o calitate a imaginii pe margine mult mai acceptabila decat la unele binocluri cu camp mai larg, dar la care parca e pus acolo doar pentru marketing. Aici mentionez ca, dupa foarte multe review-uri citite, pot spune ca singura diferenta intre Monarch 5 si Monarch 7 este campul mai mare al celui din urma (6.7 °) dar cu un Eye Relief-ul mai mic (16.4 mm). Daca vreti intr-o anumita masura, Monarch 5 este echivalentul unui orthoscopic din lumea ocularelor :) Mentionez ca am oscilat intre Zeiss Terra ED si Nikon Monarch 5 care sunt foarte asemanatoare ca performante optice si imprtasesc aceeasi zona de pret. (Amandoua sunt fabricate in China acest lucru dand un raport calitate/pret foarte bun) Am avut de ales practic intre FOV-ul mai mare al Zeiss-ului (6,3°) si Eye Relief-ul mai mare al Nikonului (18,4 mm). Am ales distanta la ocular pentru ca port ochelari, dar si pentru ca Zeiss Terra ED 10x42 are aceste 6,3° corectate mai putin bine pe margine (am inteles din unele prezentari, printre care si allbinos.com, ca Terra are mult mai multe aberatii cromatice incepand din centru si pana in marginea campului vizual). Se pare ca si transmisia Monarch-ului 5 este mai buna. Ergonomia lui este buna, cele 600g fiind ideale pentru a tine ferm in mana acest binoclu. Aceasta constructie bondoaca dar ergonomica si cu armura catifelata, impreuna cu distanta de privit la ocular mare, focusul precis, claritatea, contrastul, luminozitatea, culorile fidele fac din acest binoclu o "bijuterie". Pentru a vedea detalii fine, va amintesc ca pozele pot fi vizualizate la rezolutie maxima daca apasati pe ele cu lupa! ----------------------------------- tudor 16 Noi 2017 08:57 Re: Prezentare binoclu Nikon Monarch 5 10x42 ----------------------------------- ERATA in loc de: Monarch 5 este succesorul lui Monarch DCF si a adus nou fata de vechea versiune in principiu doua caracteristici importante: sticla ED si Dielectric Coating. a se citi: Monarch 5 este succesorul lui Monarch DCF si a adus nou fata de vechea versiune in principiu doua caracteristici importante: sticla ED , iar stratul Dielectric se pare ca a fost imbunatatit Asta pentru a nu se intelege ca vechea versiune DCF nu avea prisma cu strat Dielectric ----------------------------------- tudor 26 Noi 2017 02:23 ----------------------------------- Un lucru ce initial am crezut ca e o scapare de proiectare la acest binoclu, s-a dovedit a fi ceva foarte ingenios care este prezent chiar si la modelele mai scumpe; Este vorba de cum cei de la Nikon au gandit capacele ocularelor. Sunt foarte largi incat la prima vedere ai impresia ca sunt de la alt binoclu. Dar daca le prinzi corect de curea (de amandoua bratele, de bratul curelei stang si drept), iti dai seama ca este vorba de o proiectare foarte ingenioasa. In momentul cand cobori binoclu de la ochi sa atarne la gat, capacele cad "singure" pe oculare datorita tensionarii bratelor curelei; Asa ca nu mai trebuie sa stai cu grija sa acoperi ocularele tot timpul. ----------------------------------- tudor 11 Feb 2018 19:46 ----------------------------------- Tocmai am terminat o "sedinta foto" cu Monarch 5. El este un binoclu cu un design modern, dar care prin liniile si racordurile moi aminteste totusi de formele clasice. Textura cauciucului ce imita intr-o anumita masura pielea si detaliile atent lucrate, toate acestea creeaza impresia de calitate.