----------------------------------- sternchen 05 Sep 2017 10:20 Miscarea de rotatie a planetelor ----------------------------------- Daca planetele au aceasta miscare n-ar trebui sa vedem si cealalta parte a lor?.. ----------------------------------- nobody 05 Sep 2017 10:59 ----------------------------------- Daca ?? ----------------------------------- MariusP 05 Sep 2017 11:31 ----------------------------------- @sternchen: Ti-a spart cineva contul? :mrgreen: ----------------------------------- Cristi65 05 Sep 2017 12:23 ----------------------------------- Nu înțeleg întrebarea. Bineînțeles că se vede, acolo unde e posibil să se vadă suprafața planetei. ----------------------------------- saiph 05 Sep 2017 13:39 Re: Miscarea de rotatie a planetelor ----------------------------------- Daca planetele au aceasta miscare n-ar trebui sa vedem si cealalta parte a lor?.. Sper ca nu te referi la Luna :D ----------------------------------- tudor 05 Sep 2017 15:20 ----------------------------------- Planetele in jurul stelei noastre descriu un vortex... cine stie poate si Soarele la randul lui e angrenat intr-un vortex si mai mare, https://www.youtube.com/watch?v=0jHsq36_NTU ----------------------------------- iulian90 05 Sep 2017 20:23 ----------------------------------- La planete nu se vede mereu aceeasi fata,tocmai datorita miscarii de rotatie care are durata cu mult mai scurta decat miscarea de revolutie in jurul Soarelui (exceptie ar face planeta Venus si eventual Mercur care au durata mare a miscarii de rotatie si apropiata de cea a miscarii de revolutie) si care de multe ori nu este in rezonanta cu aceasta din urma. Doar satelitul natural al Pamantului ,Luna sau cativa sateliti ai planetelor Jupiter sau Saturn au asemenea rezonante intre miscarea de rotatie si cea de revolutie in jurul planetei respective, datorita caruia acestia i-si arata mereu aceeasi fata planetei in jurul caruia se rotesc. :) La Jupiter,de exemplu, nu se observa in fiecare seara acelasi aspect pe discul sau. Cateodata este vizibila Marea Pata Rosie (GRS) ,alteori nu este vizibila,iar cand este vizibila,i-si schimba pozitia de la o ora la alta,rasarind ,deplasandu-se dintr-o parte in cealalta a discului jovian si apoi apunand. :) La fel si la planeta Marte,unde ca si la planeta Jupiter ,apar de fiecare data schimbari ale detaliilor intunecate pe zi ce trece sau chiar de la o ora la alta,datorita miscarii de rotatie. :) La celelalte planete detaliile se vad de cele mai multe ori foarte greu sau chiar deloc in lumina integrala alba,iar determinarea miscarii de rotatie este foarte grea. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Sep 2017 22:17 ----------------------------------- Soarele face o tura completa in jurul centrului galactic in 230 milioane de ani. Nu prea vad eu cum poti masura asa ceva...timp este destul. Dar cam care ar fi baza de referinta ? Mircea ----------------------------------- 2SKY 06 Sep 2017 00:48 ----------------------------------- Parca avea de gind sa-si ia telescop mai mare , atunci sigur va vedea . Poti face poze la interval de 3-4 ore si le compari . :) ----------------------------------- Skyliner 06 Sep 2017 09:51 Re: Miscarea de rotatie a planetelor ----------------------------------- Daca planetele au aceasta miscare n-ar trebui sa vedem si cealalta parte a lor?.. Cea mai tare intrebare ever, :lol: uitete in stellarium si convingete :wink: ----------------------------------- valy 06 Sep 2017 10:21 ----------------------------------- Eu cred ca sternchen a vrut sa intrebe altceva decat am inteles noi :D ----------------------------------- saiph 06 Sep 2017 10:34 ----------------------------------- Pai, man, asta se intelege din titlu si din corpul mesajului :D Ia zi, Sternchen - la ce te-ai referit, mai exact? :) (Suntem la categoria "Cosmologie", da? O fi cu rotori, tensori, covarianti, Christofell-i si alte alea..?) ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Sep 2017 17:38 ----------------------------------- sternchen Nu inteleg intrebarea ta dar iti multumesc ca mi-ai trezit interesul sa vizitez si aceasta sectiune. Astept sa detaliezi intrebarea ,sugerand mutarea topicului la ''Meditatii'' sau ''Mecanica Cereasca''. Recunosc faptul ca nu prea intru in aceasta asa-zisa sectiune de ''Cosmologie''. Nu o spun cu malitiozitate dar nu am pierdut prea multe. Se vede clar din titlurile topicurilor ca astronomii amatori romani habar nu au cu ce se ocupa Cosmologia. Iar moderatori fiind toti moderatorii rezulta ca de fapt aici nu vegheaza nimeni si de aici astro-talciocul. Cel putin jumatate dintre topicuri apartin altor sectiuni. Daca nu pun corect intrebarea sau nu o adresez cui trebuie , oare voi primi raspuns lamuritor ? Mircea ----------------------------------- MariusP 07 Sep 2017 21:02 ----------------------------------- Mircea, faci parte din grupul Moderatorilor, cu aceleasi drepturi ca oricare altul dintre noi. Au ramas aici topicuri nelalocul lor, nu pentru ca nu au fost citite, ci pentru ca nu am stiut unde sa le mut. Asa ca, orice mutare vrei s-o faci, fa-o cu raspundere si vei avea sustinerea cel putin a mea! ----------------------------------- tudor 08 Sep 2017 00:37 ----------------------------------- Soarele face o tura completa in jurul centrului galactic in 230 milioane de ani. Nu prea vad eu cum poti masura asa ceva...timp este destul. Dar cam care ar fi baza de referinta ? Mircea Baza de referinta ar putea fi centrul extragalactic al centrului nostru galactic :) Adica "Marele Magnet" dar dupa cum ai spus timp sa avem ca restul se rezolva :) Eu doar am "visat" ca poate si Soarele se roteste tot ca un vortex in jurul unui centru galactic care la randul sau se invarte ca un vortex in jurul altui centru galactic si tot asa pana incalecam pe-o sa si invartim vortexul tot asa...