----------------------------------- sternchen 07 Iul 2017 22:54 Reflector 355/1900 dobsonian f/5,4 ----------------------------------- M-ar interesa cateva idei referitoare la materialele potrivite atat la tub cat si la partea optica.Calitatea as dori sa fie mai buna ca cea din comert,iar partea optica m-ar i teresa un pret daca proiectul e realizabil Multumesc ----------------------------------- Cosmin Iftode 08 Iul 2017 09:31 ----------------------------------- Sigur vrei sa fie tub solid ? Lasand la o parte dificultatea gasirii unui tub potrivit (atat ca dimensiune cat si ca rigiditate), cred ca ar deveni aproape netransportabil din punct de vedere practic. Vreun motiv pentru care nu vrei sa mergi pe o solutie truss ? Daca iti surade si varianta truss pun link la cel mai frumos/interesant dob truss pe care l-am vazut pana acum : https://www.cloudynights.com/topic/490435-merope-engineering-a-low-compromise-compact-16-dob/#entry6432644 Pe langa reusita estetica, e un sistem truss cu prindere in 3 puncte (spre deosebire de 4 uzual) si truss-urile se imbina cu sectiunea primara/secundara cu capete de bara filetate, deci ajustabile ca lungime, formand astfel o [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Stewart_platform]platforma stewart . Drept urmare asta este si sistemul de colimare, o solutie ce mi se pare deosebit de eleganta. Pentru optica, presupunand ca vrei sa o cumperi, alegerea depinde mai mult de buget, exista un LOMO exact la apertura si focala dorita de tine, doar [url=http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5456_LOMO-primary-mirror---350-1890mm---f-5-4---LK5-Pyrex.html]pretul doare ----------------------------------- dragos.n 08 Iul 2017 14:46 ----------------------------------- Mai exista varianta asta mai ieftina. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9094_TS-Optics-358-mm-f-4-5-Newton-Leichtbau-Hauptspiegel-mit-konischer-Rueckseite.html Sau oglinzile de la Orion Optics UK, in mai multe variante incepand de la cea mai ieftina http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2872_ORION-UK-Hauptspiegel---350-160-0mm---f-4-6---1-6-Lambda.html ----------------------------------- sternchen 08 Iul 2017 19:26 ----------------------------------- La pretul asta cumperi dob'ul complet si faci bino pe deasupra..m-ar interesa o oglinda second reconditionata,ar fi mai accesibila ca pret.Interesanta ar fi de obtinut focala mai lunga >f/5. Varianta truss e desigur mai buna,multumesc de precizare.Pb ar fi poluarea luminoasa,dar se rezolva ----------------------------------- dragos.n 08 Iul 2017 21:41 ----------------------------------- Deci vrei calitate mai buna decat in comert, dar sa fie mai ieftina decat in comert, si sa fie cu o focala atipica. Spor la cautat. Si incearca sa nu mai scrii prescurtat, ca asa e normal, si regulamentar pe aici, pe forum. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Iul 2017 22:03 ----------------------------------- Sa nu fie cu suparare ,da' ce-i atat ''de frumos'' la o legatura de vreascuri metalice sau de carbon ? Inteleg si accept avantajele ergonomice dar calitatile estetice nu le vad. Unii o vedeau cea mai frumoasa pe cantareata cu barba ,aceea care a castigat eurovision. Chiar au numit-o Regina Europei ! Sau Reginul ... ?! Daca sunt ''unicul singur'' care este de alta parere si care nu este ''nebun'' dupa truss-uri , atunci imi cer dreptul de minoritate oprimata si deci veti tine cont ca la acest punct nu exista unanimitate. Mircea ----------------------------------- 2SKY 08 Iul 2017 22:57 ----------------------------------- sternchen , in prima faza trebuie sa iei un Dobson de cit vrei tu standard , (de pe siteurile straine par mai multe si mai ieftine ) second hand si apoi avind tot , mai putin calitatea optica , o dai la reslefuit / realuminizat . Apoi poti sa il faci ce sistem vrei tu , ca sa fie mai usor . Vezi sa fie optica din pyrex , ca unele firme folosesc sticla calcosodica , adica sticla de geam . Si daca vreodata ,vrei sa revii la OTA , e simplu . :) ----------------------------------- nobody 09 Iul 2017 00:49 ----------------------------------- Daca ie ieftin, merge si cu barba. ----------------------------------- zoth 09 Iul 2017 11:00 ----------------------------------- Deci vrei calitate mai buna decat in comert, dar sa fie mai ieftina decat in comert ... E de belea logica asta, beton armat!! ... da stiu ca m-am bine dispus pentru toata ziua :lol: :lol: ----------------------------------- Stanescu Octavian 09 Iul 2017 11:27 ----------------------------------- Din pacate calitate mai buna decat in comert se poate avea cu material mai bun adica nu sticla turnata "pirex" de china cu striuri si curcubee . un blank decent facut la Schott (recoacere proasta asa dau ei cu bavuri din taiere jet apa) trebuie aranjat fete paralele contur refacut la precizie + recoacere fina de alta firma (Reginato) ajunge la pret 355mm x45mm la vreo 800E blank . alte materiale bune quartz zerodur este mult mai scump . 355mm este si asa la limita sa se poata aclimatiza vreodata din pirex . ----------------------------------- dragos.n 09 Iul 2017 11:34 ----------------------------------- Deci vrei calitate mai buna decat in comert, dar sa fie mai ieftina decat in comert ... E de belea logica asta, beton armat!! ... da stiu ca m-am bine dispus pentru toata ziua :lol: :lol: Nu ai inteles. Calitatea mai buna e mai ieftina :lol: Un fel de ''sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine''. Greu e cu semantica asta. Daca omul vrea, tu ce ai cu el. E posibil sa gaseasca, pe undeva, pe la second-hand. Sa-i uram succes. Chiar imi aduc aminte ca acum vreo 10 ani vindea Catalin Fus un dob de 330mm cu focala mai lunga. Am vrut eu sa il cumpar, dar imi lipseau vreo 200 de euro. Era parca vreo 1300, dar e posibil sa gresesc. Asa ca poate peste catva timp, zile sau ani, daca o sa caute bine, va gasi. ----------------------------------- sternchen 09 Iul 2017 13:46 ----------------------------------- Din pacate calitate mai buna decat in comert se poate avea cu material mai bun adica nu sticla turnata "pirex" de china cu striuri si curcubee . un blank decent facut la Schott (recoacere proasta asa dau ei cu bavuri din taiere jet apa) trebuie aranjat fete paralele contur refacut la precizie + recoacere fina de alta firma (Reginato) ajunge la pret 355mm x45mm la vreo 800E blank . alte materiale bune quartz zerodur este mult mai scump . 355mm este si asa la limita sa se poata aclimatiza vreodata din pirex . Cu tine voiam de fapt sa iau legatura,mi-au placut pozele realizate de japonezi cu oglinzi"made in romanica".Daca poti da mai multe detalii..multumesc ----------------------------------- Stanescu Octavian 09 Iul 2017 14:09 ----------------------------------- la 400mm in Japonia este un Cassegrain cu 8m focar primara f/3 secundara e exact la 1m de primara . deci telescop "scurt" planetar material clearceram zero expansiune termica . ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Iul 2017 15:33 ----------------------------------- Na , ca ai nimerit pe strada pe care o cautai ! Bafta , Mircea ----------------------------------- zoth 09 Iul 2017 16:12 ----------------------------------- O fi nimerit el strada buna da nu si pretul corect :lol: Tavi, mi se pare ok sa-i spui si pretul cu care a ajuns telescopul in Japonia, altfel iar vorbesc vreo 3 luni pe aici de telescoape gigantice si cand sa purceada la treaba mai pun o intrebare nevinovata, doar una: nu stiti voi un telescop cu care sa ma incadrez in 100 de euro, da sa aiba si montura si oculare si as vrea sa fac si astrofoto da tot in banii astia? ----------------------------------- Stanescu Octavian 09 Iul 2017 17:01 ----------------------------------- daca a intrebat de cateva detalii de telescopul care a pozat Saturn in Japonia am scris cate ceva . pret se discuta privat daca e cazul dar nu este . lumea cam stie ce preturi sunt se mai uita si la http://planewave.com/products-page/telescopes/. sau http://www.alluna-optics.com/prices-rc-telescopes.html sau http://www.apm-telescopes.de/de/teleskope/spiegelteleskope-optik-tubus/ritchey-chretien/ts-ritchey-chrtien-16-f-8-optischer-tubus-gitterrohr.html ----------------------------------- zoth 09 Iul 2017 17:18 ----------------------------------- Pai da! ... Bravo! ... acu cred ca i-ai linistit :lol: ----------------------------------- Ovidiu M. 09 Iul 2017 18:06 ----------------------------------- La 2200 euro este truss de la.Orion de 14 inch intelliscope, sistem push to. Daca nu esti multumit de oglinzi le poti face o refigurare. Cred ca este solutia cea mai abordabila pentru muritorii de rand. ----------------------------------- Stanescu Octavian 09 Iul 2017 18:21 ----------------------------------- foarte ciudat cand e vorba de masina e plin de masini de lux luate la pret corect ca nu se da pt romani mai ieftin . mergi si in cartiere marginase si vezi audi bmw mercedes volkswagen si sunt enorm de multe . la telescoape totusi trebuie ceva ff ieftin omul e sarac nu are bani dar calitate vrea sa vada (lamda pe cat este 8-20 ?) . adica sa plateasca logan dar sa fie ca audi . ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Iul 2017 19:04 ----------------------------------- Nu vorbesc de colegul sternchen ci de romani , la modul general. Sa manca si gura lor ceva ...sefu ...sa moare dujmanii de ciuda ,banii,banii ,banii! Mircea ----------------------------------- crissgab 09 Iul 2017 19:28 ----------------------------------- Hai sa nu generalizam, peste tot sunt la fel, oameni si oameni. Am colegi trecuti de prima tinerete ce stau in share house dar conduc q7, x6, maserati si au calculatoare quantum ( si nu's romani). Eu pe de alta parte am condus pt multi ani o masina ce valora cat ceasul de la mana sau rucsacul foto continea valoarea a 10 asemenea masini si fara sa-mi castig existenta din asta. Fiecare cu placerile si prioritatile lui, la urma urmei o viata ai si ar fi pacat sa nu o traiesti dupa bunul plac. Legat de telescop: si eu tanjesc dupa asa ceva dar pana ce nu o sa ma mut intr-o zona mai retrasa nu-mi pun problema sa ma complic cu +40cm ----------------------------------- dragos.n 09 Iul 2017 20:04 ----------------------------------- Cum spune si colegul Crissgab, fiecare cu placerea lui. In plus, cu newtonul sau ED-ul nu prea merge la agatat. Si un model de inspiratie. Cam vechi, dar cu ceva idei bune. https://youtu.be/55j-x5mXJ68 ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iul 2017 14:59 ----------------------------------- Sunteti ... cum sa zic ...patrioti , bravo ! Nu absolutizam dar putem sa generalizam. Totusi , din nicio masina nu urla ''asa de klumea'' manelele ca dintr-ale romanilor. Si ce de lovele se arunca la cate un recital al manelistului Parizer Salam ! Cam pentru doua-trei Ritchey-Chretien de 50 cm. Mircea ----------------------------------- valy 10 Iul 2017 17:18 ----------------------------------- Nu cred ca suntem noi romanii buricul universului si doar noi avem manele si Salami...iar sumele enuntate sunt marketing, nu castiga atat de mult, in declaratia de avere avea o casa si cateva terenuri, niste mertane vechi..si cam atat, restul datorii. Iar in ceea ce priveste dilema masina vs. telescop eu cred ca pot coexista in mod fericit ambele ecosisteme, la o adica se pot sustine reciproc, un elescop mai mare sprijina achizitia unei masin mai mari iar masina mai mare poate transporta mai comod telescopul mai mare, clima bizonica asigura aclimatizarea rapida a instrumentului, iar o statie adevarata ne ajuta sa ascultam astfel de bijuterii cat timp stam si privim stelele: https://www.youtube.com/watch?v=rT5zCHn0tsg PS: e clar, n-avem incarcare de am ajuns sa discutam de manele aici :) ----------------------------------- sternchen 11 Iul 2017 08:21 ----------------------------------- oglinda principala am rezolvat-o teoretic,mai e nevoie de secundara.As vrea la vizual in special,dar si la foto uneori :) ----------------------------------- valy 11 Iul 2017 08:35 ----------------------------------- Cumpara o secundara, dar trebuie sa determini dimensiunea ei. Pt. foto iti trebuie motorizare. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Iul 2017 10:58 ----------------------------------- Foloseste cu incredere : https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html La ''Tube'' ,in ''Specifications'' , bifeaza butonul la ''Fixed diameter baffles'' ca nu cred ca vrei sa jonglezi cu diafragme de diametre diferite ,cam ca la luneta...dar invers - nu intru in detalii. Trebuie sa ai date corecte despre focuser pentru o dimensionare corecta a secundarei. Sa nu te trezesti apoi ca ai cumparat oglinda de 355mm dar faci observatii cu una de 290mm... Succes ,Mircea ----------------------------------- dragos.n 12 Iul 2017 01:56 ----------------------------------- Sunteti ... cum sa zic ...patrioti , bravo ! Nu absolutizam dar putem sa generalizam. Totusi , din nicio masina nu urla ''asa de klumea'' manelele ca dintr-ale romanilor. Si ce de lovele se arunca la cate un recital al manelistului Parizer Salam ! Cam pentru doua-trei Ritchey-Chretien de 50 cm. Mircea Exista rele mult mai mari decat manelele in aceasta tara. Si am sa dau un exemplu: Dupa revolutie, imediat a inceput o campanie de denigrare a Romaniei si a romanilor. La inceput mai modesta, dar apoi, din ce in ce mai viguroasa. Acum a devenit o moda preluata din pacate chiar de oameni bine intentionati, dar care cad prada acestei campanii dusa in intreaga medie ''democratica'', aflata sub proprietatea prietenilor nostri occidentali, aceeasi care au avut grija sa distruga 90% din industria noastra. Suntem noi fara de pacat? Nu. Dar comparativ cu cei care ne ''lauda'' suntem mici copii. Suntem bebelusi neintarcati la capitole precum coruptia si furtul din bani publici. Cei care citesc presa adevarata din lumea asta, pot da o sumedenie de exemple, din multe zone. Evident, presa de la noi e ocupata sa ne spuna ca noi suntem cei mai rai. Si multi cred asta, din pacate, fara sa cerceteze. Dar avem marea vina ca unii asculta manele. Eu nu ascult. In matematica, n-1 nu e egal cu n. Deci generalizarea este o eroare. Dar adevarata eroare este inrolarea in corul anti-romanesc, fara sa deschizi ochii bine la scopul acestui cor. Este acest scop indreptarea noastra, spre un nivel neatins nicaieri, sau e altul? ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Iul 2017 08:18 ----------------------------------- industria Romaneasca care? si ce perfoarmante a avut era ca cea optica ?? eu stiu exact cata optica stiau sau stiu cei din ind Romaneasca sau din cercetarea- productia in domeniul sudurii unde am lucrat ceva timp. autoturisme fara Renault eram zero. dacia cea raspandita 1300 era Renault 12 clona fidela nu a putut romanul sa conceapa o forma de autoturism . eventual falimentarul Lastun Dacia 500 monumentul prostiei natiei romane. nu tin cu maghiarii rusii sau alte poapoare dar e tragic sa vezi ca suntem cei mai multi in epoca mdievala inca chiar cu tableta si ifon ipad in mana. ce sa mai zic de orientarea politica, Fesenismul - baronii ----------------------------------- valy 12 Iul 2017 09:10 ----------------------------------- Si colegul sternchen care nici macar nu mai sta aici si vrea un newton mai mare. Lumea e dura, cand am zis ca asta cu iubirea e o poveste.... ----------------------------------- dragos.n 12 Iul 2017 11:14 ----------------------------------- Aro, daca isi mai aduce aminte cineva, a fost o masina buna pentru vremea ei, conceputa de romani. Unii romani intradevar nu stiau, dar altii nu erau lasati sa stie, sa se perfectioneze. Pentru multi o sa fie poate o surpriza sa afle ca diverse campanii de otravire a opiniei publice, de dezbinare se fac si in alte parti. In USA, in Germania, in Suedia, si in multe locuri din lume, sub fatade de cele mai multe ori generoase. Campanii de amploare, cum ar fi ''Black Lives Matter'', transformata dintr-o miscare de revolta locala impotriva brutalitatii politiei, intr-una de condamnare a tot ce e alb, sau legat de albi, inclusiv crestinismul. Si finantate de un om despre care se discuta mult si la noi. La un moment dat, asa cum spun americanii, ''shit will hit the fun''. Atunci multi se vor dezvinovatii spunand ca nu au stiut. Dar pierderea sau chiar distrugerea va fi pentru toti. Asa cum este acum in tarile atinse de asa zisa ''primavara araba''. Si Romania are un loc fruntas pe lista programarilor la razboi civil. ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Iul 2017 11:22 ----------------------------------- Nici Aro din pacate e copie dupa rusescul GAZ 69 -IMS 57 cu stergator parbriz manual la romani . M461 poate la caroserie au facut ulterior forma mai patrata la aro 244 ----------------------------------- dragos.n 12 Iul 2017 12:02 ----------------------------------- Tavi, poti sa cauti cate motive vrei. Dar cand vei spune, ''nu am stiut, nu am crezut ca se va ajunge aici'', va fi un mic pitic in capul tau care iti va spune; Ba stiai, ai fost avertizat. ----------------------------------- valy 12 Iul 2017 12:29 ----------------------------------- Poti gandi cu propriul cap, nu e obligatoriu sa asculti ce zic uni sau altii, pot exista campanii sau dezinformari dar nu e obligatoriu sa le dai crezare sau sa crezi ca este adevarat ceea ce zice, si sunt cateva reguli de baza care te pot apara de dezinformari/mistificari/greseli mediatice. Putem discuta separat daca este cazul desi .. ----------------------------------- crissgab 12 Iul 2017 12:31 ----------------------------------- Se da in politica si mituri de acum, si ca sa nu ma abat zic doar va Romania postbelica ( comunista) nu prea a mai existat, au avut altii grija sa distruga tot, inclusiv respectul de sine. Prin comentariul de mai devreme am vrut doar atrag atentia ca nu e drept sa generalizam sau sa judecam oamenii dupa gusturi, ce te face pe tine fericit pe mine ma lasa rece si vice-versa. Ca vrea omul performanta, calitate si aproape gratis - iar nu e de judecat, la toti ne-ar place acelasi lucru. Cat despre romani in general - pana ce nu traiesti ( nu doar sa vizitezi) printre alte comunitati e usor sa judeci - cel mai tare am fost surprins (neplacut) de portughezi, si sunt altii chiar mai rai decat tiganii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iul 2017 16:04 ----------------------------------- Deci un rocker primeste un revolver cu doua gloante si este apoi inchis cu un tigru , o cobra si un manelist. Ce face rockerul ? Il impusca de doua ori pe manelist. Bancul nu precizeaza de ce natie erau cei doi... Nu ca ar avea importanta. A fi intelegator cu proastele obiceiuri si metehne ale unora din cauza ca le au si altii ,este o abordare fundamental gresita. Eu printre romani traiesc ,asa ca ma intereseaza doar....''obiceiurile de nunta ale cangurilor schiopi''. Dar cum s-a ajuns sa se discute despre ARO? Sternchen cred ca spunea ca instrumentul trebuie sa fie transportabil, deci o masina ''mare'' ar fi binevenita. Pentru asta ,telescopul trebuie intradevar sa fie un dobsonian in sistem ''truss''. Un telescop clasic de 355mm ar necesita un efort mult prea mare la fiecare deplasare/observatie. sternchen Nu vreau sa fiu eu Gigi Contra dar nu inteleg de ce preferi un asemenea ''monstru'' de 355mm F/6 daca va trebui sa-i pui lesa si sa-l plimbi la fiecare observatie ? Mircea ----------------------------------- nobody 12 Iul 2017 17:19 ----------------------------------- Eu am observat ca romanii de treaba sunt mai apreciati in strainatate decat in "tara lor". ----------------------------------- Ovidiu M. 12 Iul 2017 17:32 ----------------------------------- @nobody - de acord. In Romania sunt luati de prosti si fraieriti. ----------------------------------- Ovidiu M. 12 Iul 2017 17:37 ----------------------------------- Pentru asta ,telescopul trebuie intradevar sa fie un dobsonian in sistem ''truss''. Mircea Sumerian Optics ofera un truss de 16 inch care cantareste total 27kg. 14 inch nu au. Iar 12 inch deja e la 15kg. Merita investigat, zic eu. De fapt, am geana pe oferta lor. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iul 2017 19:54 ----------------------------------- Nu cred totusi ca vorbiti despre Hadrian Costitza Afumata Pampersu' Minune. (Disclaimer : ''costitza afumata '' este o denumire de produs alimentar din categoria mult apreciata de manelisti ''salam,parizer,bacone etc", nu este deci vreo expresie rasista. Dimpotriva, folosesc aceste randuri pentru a semnala doamnei Pipidi ,presedinta colhozului ONG , ca de la marile supermarketuri pana la ultimul butic de colt , toate ''este'' pline de apropouri rasiale . Dar ce ''face'' onegheurile dom'le ? Nimic nu ''face , sade'' pe patru scaune si ''sade'' degeaba''....gata off-topicu'... ) ................................................................. Despre telescoapele Sumerian Optics. Vorba cantecului - intrebam asa - din curiozitate : ''How much is that Doggy in the Window ?'' https://www.youtube.com/watch?v=1hVo8Xjx6Vg Dar m-am lamurit singur cum sta treaba cu Sumerian Optics ,le-am vizitat situl. Odata : nu are cum un telescop de 16 inch sa aiba apertura de 304mm ,vezi atasament si site ,telescop Alkaid. A doua : telescopul de 304mm nu poate sa aiba acelasi focal de 1520mm atat la F/4 cat si la F/5. Cine nu-i in stare sa scrie patru randuri fara sa greseasca de trei ori ,cam ce fel de business stie sa faca ? Totusi , cu numai atatea greseli nesemnificative :| - ce mi-e 304 mm sau 406mm - tot luau ''sumerienii'' la ultimul bacalaureat 10 cu minus , da mic de tot minusu'... Mircea cel Balai ----------------------------------- crissgab 12 Iul 2017 20:39 ----------------------------------- http://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=127977 Sariti pe el ----------------------------------- dragos.n 12 Iul 2017 20:50 ----------------------------------- http://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=127977 Sariti pe el Authentification required.... ----------------------------------- 2SKY 12 Iul 2017 21:22 ----------------------------------- sternchen a scris : oglinda principala am rezolvat-o teoretic,mai e nevoie de secundara.As vrea la vizual in special,dar si la foto uneori Smile Cum de ai luat numai principala ? era second ? ce caracteristici are ? precizie buna? de obicei fiecare apertura are secundara deja calculata si se pot lua impreuna . Mai trebuie prelucrare ? Bafta ! ----------------------------------- valy 12 Iul 2017 22:22 ----------------------------------- A rezolvat-o teoretic..deci practic nu a luat-o :) ----------------------------------- Erwin 12 Iul 2017 22:26 ----------------------------------- Un telescop mare cărat des la cer bun este "Balaurul" construit de Alin Țolea și aflat acum în posesia lui Fanex Buster. Ar fi cel mai în măsură să ne spună despre experiența lui cu el. Este un truss clasic, demontabil, cu dimensiuni relativ mici la transport, Fane are un Golf dacă nu mă înșel, deci nu are o mașină mare. ----------------------------------- sternchen 12 Iul 2017 22:33 ----------------------------------- Pe mine m-a interesat primara,secundara se realizeaza in functie de asta.Era SH,dar trebuie prelucrata+ secundara si tub cu parte mecanica.Telescopul se muta doar cativa metri-din casa in curte si gradina.Nu cred ca e o tragedie,mai ales daca vrei sa vezi ceva.Totusi e de lucru si costa..