----------------------------------- Ucenicul Astronom 05 Iul 2017 21:38 SISTEMUL SOLAR ----------------------------------- Bună seara! A.U.A. în parteneriat cu Primăria Miecurea Ciuc și în colaborare cu firma inrainbows.ro a lansat în luna Mai expozitia Sistemul Solar. Ideea nu este nouă, în vizitele pe care le-am făcut la planetariile și observatoarele astronomice din țară am întâlnit peste tot panouri informative despre planetele sistemului solar, mai mult sau mai puțin luminoase, mai mari sau mai mici dar toate zgârcite în informații. De accea, în primavară A.U.A. a depus spre finanțare la Primăria M.ciuc proiectul Expoziția Sistemul Solar și pe care a reușit să-l căștige. Suma spre decontare nu a fost mare dar pentru noi a fost suficient să realizăm 10 planșe informative despre Sistemul Solar (Soarele, Mercur, Venus, Pămînt, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto) Ce are nou aceste planșe față de celelalte! În primul rând sunt bogate în informații iar calitatea grafică nu lasă de dorit. Pe aceste planșe MITOLOGIA și TEHNOLOGIA își dau mâna, găsim pe fiecare planșetă încapsulat într-un cod QR mitologia planetei. Și nu în ultimul rând sunt cele mai noi din țară, cred, iar informațiile sunt actuale. Prin prezenta, vă lansez rugăminte, când aveți un pic de timp să le vizionați și să-mi semnalați erorile constatate. Vă multumesc anticipat tuturor! Planșele le găsiți în calitate bună pe adresa https://inrainbows.ro/