----------------------------------- 2SKY 30 Iun 2017 23:56 Cum faci diferenta intre meteoriti ----------------------------------- A studiat cineva problema ? . M-am facut se pare cu 2 meteoriti acum doua zile , trecind pe linga ei in curtea firmei . A atras atentia crusta lucioasa , in prima faza am vazut doar unul , apoi si pe celalalt . Sint se pare diferiti ca roca , unul mai negru si se pare mai tare si unul de culoare alb /galbui , prezinta crusta groasa si de jur imprejur urme de la intrarea in atmosfera . ----------------------------------- dragos.n 01 Iul 2017 00:44 ----------------------------------- http://meteorite-identification.com/streak.html ----------------------------------- tudor 01 Iul 2017 08:24 ----------------------------------- Ai facut proba daca sunt magnetici? Au ceva valoare daca sunt meteoriti! ----------------------------------- Erwin 01 Iul 2017 16:24 ----------------------------------- La microscop te-ai uitat? Par a fi bucățele de zgură din ce văd eu. ----------------------------------- zoth 01 Iul 2017 17:14 ----------------------------------- La modul in care ai formulat frazele substantivul trebuie folosit nearticulat: "meteoriti" cu un singur "i". Am modificat si in titlu si in text. Sper sa nu fie cu suparare. Bafta! ----------------------------------- 2SKY 01 Iul 2017 18:39 ----------------------------------- Mersi , e ok . Am facut testul magnetic si nu contin fier/nichel , la prima vedere . Am inteles ca ar fi o mare problema , deoarece cei din roca sint mai rari . Nu pare zgura , e ca sticla , asa e roca gri inchis . ----------------------------------- nobody 01 Iul 2017 19:31 ----------------------------------- Vezi si aici: http://meteorites.wustl.edu/id/slag.htm "slag" = zgura Si un ghid: http://meteorites.wustl.edu/realities.htm ----------------------------------- 2SKY 01 Iul 2017 20:45 ----------------------------------- Am gasit ceva identic si ca duritate /aspect /culoare /amprente . https://meteorites.asu.edu/meteorites/meteorite-types/stony-meteorites/achondrites . Asta ar fi . ----------------------------------- Andi 02 Iul 2017 11:01 Re: Cum faci diferenta intre meteoriti ----------------------------------- A studiat cineva problema ? . M-am facut se pare cu 2 meteoriti acum doua zile , trecind pe linga ei in curtea firmei . A atras atentia crusta lucioasa , in prima faza am vazut doar unul , apoi si pe celalalt . Sint se pare diferiti ca roca , unul mai negru si se pare mai tare si unul de culoare alb /galbui , prezinta crusta groasa si de jur imprejur urme de la intrarea in atmosfera .. Nu sunt meteoriti. Cu ce se ocupa firma? In curte erau asazati pe un piedestal? ;) ----------------------------------- 2SKY 02 Iul 2017 11:14 ----------------------------------- Sint mai multe . Au cazut pe pamint , iar masiniile care trec le-au ingropat la nivelul solului . Am intrat pe Wiki si descrie exact roca / crusta /provenienta . https://en.wikipedia.org/wiki/Aubrite ----------------------------------- dragos.n 02 Iul 2017 12:54 ----------------------------------- Si unde zici ca e firma la care lucrezi? :D ----------------------------------- Remus Boldis 02 Iul 2017 13:25 ----------------------------------- Nu stiu daca sunt meteoriti. Am si eu roci cu urme de topire si nemagnetice. Cei de aici zic ca ar exista si meteoriti neaderenti la magnet. Meteorites are divided into three basic groups: irons, stones, and stony-irons. Practically all meteorites contain a significant amount of extraterrestrial iron and nickel, so the first step in identifying a possible meteorite is the magnet test. Iron and stony-iron meteorites are rich in iron, and will stick to a powerful magnet so strongly that it can be difficult to separate them! Stone meteorites also, for the most part, have a high iron content and a good magnet will happily adhere to them. Many earth rocks will also attract a magnet, so this is not a definitive test, but it's a good step in the right direction. Lunar and Martian meteorites, and most achondrites (stone meteorites without chondrules) contain little or no iron and even a powerful magnet will generally have no effect on them. However, these meteorite types are so extremely rare that, as a general rule, we discount specimens that will not adhere to a magnet. ----------------------------------- 2SKY 02 Iul 2017 14:28 ----------------------------------- Fostele frizerii si coafurii de pe timpul .... au ramas si e un fel de S.A. Daca crezi ca roca e comparabila cu altele , de pe goagal images si gasesti familia aici https://meteorites.asu.edu/meteorites/meteorite-types sau aici https://en.wikipedia.org/wiki/Meteorite_classification#Stony_meteorites ai sanse sa fie meteorit . Al tau are foarte multe minerale si ar trebui sa apara urme de topire si acolo . Asa e interesant cu acele pete albe, ori sint de la lumina / blitz. ----------------------------------- Remus Boldis 02 Iul 2017 14:35 ----------------------------------- Greu de spus. Cele nemagnetice nu prea sunt luate in seama. ----------------------------------- tudor 02 Iul 2017 14:45 ----------------------------------- Daca nu-l atrage magnetul slabe sanse sa fie meteorit :( Cel mai bine sa mergi la facultatea de geologie sau la vreun muzeu geologic sa intrebi acolo ----------------------------------- 2SKY 02 Iul 2017 14:55 ----------------------------------- Seamana cu primul de sus stinga ? https://ro.pinterest.com/pin/116741815319646159/ . Am vazut ceva sa semene si parca era meteorit martian . Totusi sint niste presupuneri , fara analiza chimica . ----------------------------------- Remus Boldis 02 Iul 2017 15:01 ----------------------------------- Cele martiene si lunare ar fi cu continut redus de fier. ----------------------------------- 2SKY 02 Iul 2017 22:05 ----------------------------------- Da nu sint metalici si sint din clasa achondrite . Aceasta clasa este impartita in ramuri distincte si aici apare diferentierea . Sint foarte rari , cei reali . Pastreazal este interesant nu poti sti . ----------------------------------- 2SKY 15 Iul 2017 15:54 ----------------------------------- Am rascolit prin zona unde i-am gasit pe primi doi si am gasit inca patru mai mici , care sint din aceiasi roca ca duritate , aspect , culoare , cu cel gri inchis (care si el seamana cu cel alb/galbui dar este mai topit). Acum am o linie care indica directia caderii meteoritului in faza initiala , care cred eu era mai mare si e posibil sa fi cazut in curtea vecina . Am sa cer voie sa ma uit si daca gasesc ceva cit de mic , totul se confirma . :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iul 2017 16:56 ----------------------------------- 2SKY Foarte interesant subiectul ,te rog sa ne tii la zi cu evenimentele , cu ceea ce gasesti. Spor ,Mircea ----------------------------------- 2SKY 22 Iul 2017 12:22 ----------------------------------- Acum presupunind ca ai gasit ceva si ai de gind sa faci teste , unde bati ? In ideea de a nu ramine fara meteoritii . 1. Facultatea de geologie IASI 2. Germania ....sau in west 3. Geolog Razvan Andrei care se ocupa cu asa ceva , dar lucreaza cu/la Rosa adica guvernul Rominiei . Acestia nu trebuie predati cum era inainte , dar apare problema locului unde i-ai gasit , care trebuie sa fie privat . Sau gresesc eu undeva ? Am gasit un clip interesant care arata ca meteoritii care prezinta vesicular textur ( in Romina este alt termen ) ar proveni de pe luna sau planete . https://www.youtube.com/watch?v=avHPpLA2kwo ----------------------------------- auriga 25 Iul 2017 08:01 ----------------------------------- 1) Meteoritii sunt foarte rari; 2) Meteoritii sunt foarte rari; 3) Daca arata ca un swaiter nu e meteorit (in spatiu nu exista aer); 4) Daca totusi inca mai crezi ca bucata de topitura gasita e meteorit, tai-o in doua. Vezi punctul 3. Daca arata perfect metalica, conduce usor curentul electric poti testa daca contine nichel (nu e rocket science, trebuie doar sa ai abilitatea de a procura cateva substante chimice (http://adsabs.harvard.edu/full/1945PA.....53...41.) acid azotic, amoniac, dimetilglioxima (toate cred ca le gasesti aici http://www.laborexromania.ro) 5). Daca iese pozitiv testul de nichel cred ca poti vorbi cu Razvan Andrei, probabil se va arata interesat :) Si eu am adunat o gramada de "slag" - diverse bucati metalice gasite insa nici nu mi-am pus problema la modul serios ca ar fi meteoriti. Mi-am adus aminte de acest post aseara cand am iesit dintr-o parcare unde am gasit urmatorul specimen: Am facut o cerere de oferta laborex de unde rezulta un pret foarte piperat pt dimetilgioxima, trebuie cautata o alternativa mai ieftina, de ex. aici http://www.kasteldarotim.ro/prod_int.htm 500g costa 300 lei. ----------------------------------- valy 25 Iul 2017 10:59 ----------------------------------- ... bucata de topitura ...Si totusi cum s-ar putea topi piatra incat sa arate ca in pozele de mai sus? ----------------------------------- auriga 25 Iul 2017 11:37 ----------------------------------- E fonta ramasa probabil de la ceva procese industriale. ----------------------------------- 2SKY 25 Iul 2017 19:57 ----------------------------------- Nu datorita aerului apar acele gauri , ci datorita lipsei de apa . Luna este asa uscata ca nu se pot forma minerale si unde apar urme , dispar la arderea in atmosfera si ramin vesicular textur . Vezi min 6:10 NASA . https://www.youtube.com/watch?v=5Aff5M7mAps . Am gasit laborator de calitate , testare meteoritii , in America o proba este 262$ , in Germania nu cred ca difera mult . http://www.mpic.de/en/research/particle-chemistry.html . Daca urmaresti rocile lunare , granitul formeaza o crusta groasa si lucioasa , de culoare maro inchis spre negru . La fel achondritele aubrite , dar este maro mai deschis cu amestec de gri . ----------------------------------- nobody 26 Iul 2017 16:03 ----------------------------------- ... bucata de topitura ...Si totusi cum s-ar putea topi piatra incat sa arate ca in pozele de mai sus? Intr-un furnal ... dupa care zgura ("slag") se arunca: https://www.youtube.com/watch?v=S0n65MCc7AM Iar apoi ajunge pe drumuri, prin parcari etc. https://www.youtube.com/watch?v=VlOE_NczjBw ----------------------------------- 2SKY 26 Iul 2017 18:53 ----------------------------------- Nu poate fi zgura , care este topita de jur imprejur , este friabila , usoara , mata , doar neagra , fara minerale . Aici e vorba de roca cu crusta lucioasa , cu o singura fata , contine minerale , culoare diferita si nu este imprastiata in toata curtea , sau zeci /sute/ .... , de kg . Da , ca la orice subiect oarecum incert , in mod traditional Rominesc , cum zice si Dragos.n dar si altii . Daca nu poti afla realitatea , ca e drumul lung , costisitor , sau pare greu , mai bine ingropi tema . Eu nu am nici o problema , accept orice idei si tema era informarea , dezbaterea , doar , ca de restul (testul) ma ocup eu . :) ----------------------------------- auriga 26 Iul 2017 21:14 ----------------------------------- Nu zic ca nu sunt meteoriti, ci doar ca e foarte putin probabil. Pana la urma am sa incerc sa fac rost de chimicalele necesare. Acum am incercat doua bucati gasite mai recent cu flexul: cel mic, gasit lunea aceasta intr-o parcare pe strada Fabricii (...) pare a fi fier curat in interior; la cel mare, taietura flexului ramane negricioasa. Cel mare e foarte greu, are peste 10 kg. ----------------------------------- 2SKY 26 Iul 2017 22:39 ----------------------------------- Cel mare nu pare a fi doar fier , poate este mixt si de aceea nu are nici amprentele clasice , de la intrarea in atmosfera (regmaglypts). Daca apare culoare inchisa la taiere , poate fi de la un mineral ars , sau este vreun pallasite si ai dat lovitura . ----------------------------------- Andi 27 Iul 2017 10:45 ----------------------------------- Pentru meteoriții feroși unul din teste este cel în care apar figurile lui Widmanstatten. Mai știți și alte teste, eventual pentru meteoriții neferoși? :roll: ----------------------------------- valy 27 Iul 2017 11:16 ----------------------------------- Cum faci diferenta intre meteoritiEste simplu: postezi unul pe ebay si vezi ce feedback ai, in functie de el it dai seama daca e real sau nu. E mai ieftin decat in germania sau usa :) ----------------------------------- 2SKY 27 Iul 2017 17:54 ----------------------------------- Din ce am vazut eu pe ebay , fiecare meteorit are specificat ce este . Trebuie sa fie testat inainte si apoi stiind ce este si in functie de noroc , cerere / oferta il vinzi . Si mai este foarte importanta povestea descoperirii , daca facea parte dintr-o bucata mai mare , locul descoperirii , ..etc. Se zice ca meteoritii , mai ales cei de fier ~ mari si cazuti intregi , trebuie sa aiba un crater . Este primul indiciu , apoi apar testele . Normal ca conteaza pe ce suprafata au cazut . ----------------------------------- dragos.n 27 Iul 2017 19:40 ----------------------------------- De unde se poate trage concluzia ca daca pui baza pe postarile lui Valy, esti cazut ...... din cer, ca meteoritul. ----------------------------------- 2SKY 28 Iul 2017 00:26 ----------------------------------- Rominii sint preistorici cu doar 9 meteoritii , recuperati si recunoscuti . Nu exista metoda mai buna decit mers pe teren si investigat , mai ales in zone neumblate . Calcule nu ai nevoie , nu poti fi sigur ca a ajuns pe pamint . De abia au gasit fragmente din cel de la Chelyabinsk , cu tot cu satelitii . ----------------------------------- valy 28 Iul 2017 12:12 ----------------------------------- De unde se poate trage concluzia ....De unde se trage concluzia? .., esti cazut ...... din cer, ca meteoritul.Pai asta e bine, ca cei cazuti din cer sunt rari si scumpi! :) ----------------------------------- dragos.n 28 Iul 2017 13:08 ----------------------------------- valy, daca citezi pe cineva, ai macar atata bun simt, si citeaza intreaga fraza. Nu bucatele, dupa cum iti convine. Si ca sa nu ramana intrebarea ta fara raspuns, iti spun. Citind postarile tale se poate trage aceasta concluzie. Si nu sunt singurul care e de o parere asemanatoare. Dar e problema ta, cum vrei sa fi vazut. PS. Chiar stau si ma intreb ce s-a intamplat. Era o vreme cand postarile tale se refereau la astronomie, la telescoapele pe care le construiai. Acum singura tema a ta pare sa fie bascalia. ----------------------------------- dragos.n 28 Iul 2017 13:18 ----------------------------------- Rominii sint preistorici cu doar 9 meteoritii , recuperati si recunoscuti . Nu exista metoda mai buna decit mers pe teren si investigat , mai ales in zone neumblate . Calcule nu ai nevoie , nu poti fi sigur ca a ajuns pe pamint . De abia au gasit fragmente din cel de la Chelyabinsk , cu tot cu satelitii . Este o deosebire intre Chelyabinsk, si cel de la noi. Acela a avut o traiectorie foarte razanta, a ars mult timp prin atmosfera, si probabil o foarte mare proportie s-a transformat in cenusa. Cel de la noi a cazut mult mai inclinat, a ars scurt, si eu cred ca sunt sanse sa se gaseasca ceva. Zona este insa relativ accidentata pentru o cautare sistematica. ----------------------------------- 2SKY 28 Iul 2017 23:38 ----------------------------------- O alta piatra , de data asta neagra (care pare a fi crusta ) si neobisnuit de grea , am gasit-o la un metru de un bloc . La testul magnetic nu raspunde ferm si am improvizat un test cu o busola sensibila , caruia ii deviaza acul . Nu cred ca un meteorit mixt ar avea o forta mai mare in cazul unei condrite . ----------------------------------- cipndale 29 Iul 2017 09:38 ----------------------------------- Daca nu-l atrage magnetul slabe sanse sa fie meteorit :( Cel mai bine sa mergi la facultatea de geologie sau la vreun muzeu geologic sa intrebi acolo :) De unde vine declarația asta. Meteoriții se împart în metalici (e.g. pallasite de la Asteroidul Pallas) și pietroși (condrite, HED, lunari si extrem de rar marțieni). Declarația nu prea are sens. Răspunsul la întrebarea inițială este simpla. Ai nevoie de un petrolog experimentat si de prepararea adecvata a probei în forma de secțiune subțire șlefuită. Petrologii ii găsești la Facultățile de geologie din țara și tot acolo se poate cere sa faci și o secțiune subțire pe orice proba bănuită a fi meteorit. Există o schemă bine definită de analiză (prea complexă pentru a fi descrisă într-un forum) pentru a determina dacă o probă e întradevăr parte dintr-un meteorit. Toate implică analiza la microscop petrografic care sa aibă și reflexie pentru minerale opace (i.e. Fe-Ni, troilite etc.). Dacă trece acest prim test se poate merge mai departe pentru a înțelege de unde provine (prin microscopie electronica, analize compoziție, etc.). Rominii sint preistorici cu doar 9 meteoritii , recuperati si recunoscuti . Nu exista metoda mai buna decit mers pe teren si investigat , mai ales in zone neumblate . Calcule nu ai nevoie , nu poti fi sigur ca a ajuns pe pamint . De abia au gasit fragmente din cel de la Chelyabinsk , cu tot cu satelitii .In ce limba scrii? Cum faci diferenta intre meteoritiEste simplu: postezi unul pe ebay si vezi ce feedback ai, in functie de el it dai seama daca e real sau nu. E mai ieftin decat in germania sau usa :)De cand postarea pe ebay e un test pentru confirmarea meteoritilor? Greu de spus. Cele nemagnetice nu prea sunt luate in seama.Cel mai probabil "urmele de topire" pentru proba din imaginea asta este un simplu biotit dintr-o rocă metamorfică. Nu zic ca nu sunt meteoriti, ci doar ca e foarte putin probabil. Pana la urma am sa incerc sa fac rost de chimicalele necesare. Acum am incercat doua bucati gasite mai recent cu flexul: cel mic, gasit lunea aceasta intr-o parcare pe strada Fabricii (...) pare a fi fier curat in interior; la cel mare, taietura flexului ramane negricioasa. Cel mare e foarte greu, are peste 10 kg.E o simpla zgura de furnal. ----------------------------------- nobody 29 Iul 2017 13:03 ----------------------------------- Daca nu-l atrage magnetul slabe sanse sa fie meteorit :( Cel mai bine sa mergi la facultatea de geologie sau la vreun muzeu geologic sa intrebi acolo :) De unde vine declaratia asta. Meteoritii se impart in metalici (e.g. pallasite de la Asteroidul Pallas) și pietrosi (condrite, HED, lunari si extrem de rar martieni). Declaratia nu prea are sens. Totusi, are sens: Most stony meteorites are chondrites, and most chondrites are ordinary chondrites. Chondrites contain iron-nickel metal, which is what makes them attracted to a magnet. Department of Earth and Planetary Sciences at Washington University in St. Louis http://meteorites.wustl.edu/meteorite_types.htm Apropo, cum mai poate arata zgura (sau rocile vulcanice): ----------------------------------- 2SKY 29 Iul 2017 13:46 ----------------------------------- Petrologule , daca nu ai ce scrie lasa pe altii . Am glumit ca trimit la IASI proba , ca sa vezi cita seriozitate , modestie si profesionalism la Rominii . Daca dadeam exemplu chiar un meteorit , crezi ca picai testul ? il scoteai ca e zgura , nu conteaza ca e alba sau galbena proba . Si astfel ramii si cu banii dati si fara meteorit . De aia zic , nu e usor sa dovedesti in Rominia profesionala , lucruri dificile si unde mai pui ca sint trei mari grupe , nu doua cum zice petrologul amator . ----------------------------------- cipndale 29 Iul 2017 15:17 ----------------------------------- A treia iese din amestecul celorlalte 2. Scoate meteoritul din ograda și pune și niște bani rămășag dacă ești asa sigur pe tine ca nu se pot identifica meteoriții în România. Nu știu cum se face dar la Timișoara ploua cu meteoriți și toți cad în apropierea zonei unde locuiești... Nu știu cum de ai scăpat întreg. ----------------------------------- 2SKY 29 Iul 2017 15:40 ----------------------------------- Nu intelegi , ploua cu meteoritii de zeci , sute de ani , dar sti citi s-au pus sa ii caute ? . De aia zic si sti cind ploua stau in casa . Petrologii aia consuma produse rafinate se vede . Sint trei grupe independente si nu iese cum pare , chiar daca vor altii . Nu am spus ca sint meteoritii , ci doar par , tocmai ca nu au fost testati . Ramin la ideea cu testul facut la laboratoare dedicate . Deci ramin fara meteoritii , taxa, acum vrea si ciubuc ? ----------------------------------- cipndale 30 Iul 2017 14:30 ----------------------------------- OK Am înțeles că acestă conversație se duce invariabil spre un diallelus. E cazul sa ne oprim. Am încercat sa intervin doar pentru a face clar cum poți sa identifici pozitiv un meteorit cand aparentele externe incurajează aceasta detaliere. Nu e cazul probabil la probele prezentate pană aici fără a vrea sa ofensez pe cei ce încă mai speră că au în mana meteoriți. Câteva referințe aici pentru studiul comparativ al eventualelor probe de evaluat exclusiv prin metode petrografice. Experiența intervine când ai de face cu meteoriți de tip HED, lunari si/sau martieni pentru ca probele pot semăna foarte mult cu roci terestre de tip magmatic (gabrouri si sau anortozite in cazul celor lunare), roci magmatice cu piroxeni in cazul HED si roci cu feldspat, piroxeni și olivina in cazul celor Marțieni. Un indiciu pentru ultimii (Martieni) este ca feldspatul tinde sa devina amorf în urma impactului (cel care i-a desprins de pe planeta) și tinde să se transforme complet in asa zisul maskelynite (izotropic). Pentru condrite lucrurile sunt mai simple pentru ca condritele nu apar deloc in rocile terestre. Această enumerare de mai sus nu e nici pe departe exhaustivă și nu pretind acest lucru. Condritici si HEB http://jm-derochette.be/meteorites.htm Lunari https://curator.jsc.nasa.gov/education/lunar-thinsections.cfm https://solaranamnesis.com/2015/11/01/juvinas/ Martieni https://curator.jsc.nasa.gov/education/meteorite-thinsections.cfm P.S. Nu ca ar face mare diferența pentru aceste probe dar se pot pune niște fotografii focalizate in secolul 21. ----------------------------------- 2SKY 30 Iul 2017 16:12 ----------------------------------- Bun , o intrebare cu final stiut , dar mizam pe corectitudine . Presupunem ca avem "meteoritii ", dar acestia au fost ulterior caderii , supraincalziti , deci crusta este nu mai arsa , dar mai debordanta . Adica se pot distruge acestia prin ardere , avind roca interioara ca test ?. Eventual cit de compex este raspunsul , cu scala de la 0-9 . ----------------------------------- MariusP 31 Iul 2017 20:25 ----------------------------------- @2SKY Te rog, fa un efort si incearca sa-ti scrii mesajele mai clar, daca poti. De cele mai multe ori, si eu ma chinui sa inteleg succesiunea de cuvinte care formeaza mesajele tale. Am indepartat restul de offtopic si la fel voi face cu urmatoarele mesaje offtopic, daca vor mai exista. ----------------------------------- 2SKY 04 Sep 2017 19:33 ----------------------------------- O revista de profil , pentru cine este interesat in format (PDF) . https://www.meteorite-times.com/download-meteorite-times-magazine-as-pdf/ ----------------------------------- 2SKY 01 Oct 2017 22:54 ----------------------------------- Meteor Hunting este o meserie aparte , ce urmareste toti meteorii ai tuturor curentilor si caderea / distributia lor pe o suprafata data , apoi recuperarea lor . De aceea se iau imagini si date despre locul gasirii . Necesita cunostiinte avansate de geologie si multi banii si nu se rezuma la caderi de fire ball , sau bolizi . De aceea sint cunoscute citeva locatii si tehnici de recuperare mai usoara a acestora . Este pe principiul ca Baiazid merge la munte .... . ----------------------------------- 2SKY 20 Oct 2017 22:24 ----------------------------------- M-am hotarit sa scriu cum un meteor a reusit sa devina aproape meteorit . :D . In noaptea de 4-5 august 2017 , priveam din balcon cei doi curenti Delta Aquaridele si Perseidele , pentru o comparatie ZHR , tip meteorit , viteza , distributie ... . In citeva ore am numarat 10 bucati si m-am hotarit ca in noaptea 5-6 august sa cobor la 3 noaptea , pentru 2 ore in scopul de a vedea mai bine zona si eventual a surprinde din apropiere un eventual meteorit , (care aproape in fiecare noapte exista unul cu o orientare spre o parcare a Profi) . Nu aveam mari sperante , acestia fiind mici blitzuri si totusi la ora 5:30 cind era deja lumina , am surprins un meteor /bolovan zburind , creind un vuiet puternic si o coloana de fum aproape orizontala , de culoare gri inchis , groasa de 40-50cm . Se afla la maxim 60 metri de mine , eu ascunzinduma dupa un bloc turn (10etaje) . Zborul l-am putut observa ca si viteza , unghi , pe o distanta de 30-40 m , acesta disparind din cimpul vizual dupa un bloc cu 4 etaje . Meteorul aflat in zborul intunecat la vreo 50-55m altitudine . Prima reactie a fost mirare , un usor ris de bucurie , imbinat cu reactia puternica a ceea ce trebuia sa fac imediat . Prima idee a fost sa ascult daca loveste un bloc , masina , geam , asfalt , din pacate nu am auzit nimic , a fost reactia de suparare . Apoi pur si simplu nu am stiut unde sa il caut si am urcat in bloc , (exista posibilitatea sa loveasca pamintul in curtea unei case , sau sa loveasca smoala pe acoperisul unui bloc , dar si un zbor peste acesta , caz in care s-ar fi indepartat si putea cadea tot pe pamint . Dupa 3 zile de analize , unde putea cadea , am hotarit ca trebuie cautat si am exclus curtea casei ca posibil loc de impact , sansa firava ramineau patru mici gradini , in ideea ca exista un crater si nu a ajuns iarasi pe beton unde putea fi observat si "confiscat". Prima cautare ~rapida dupa 3 zile in acele gradini , nu a aratat ceva urme evidente , eventual crater , roca neagra , roca speciala , bucata metalica (eu estimind meteoritul chiar dupa zbor la ~500gr) . Suparat am crezut ideea ca acesta ori a fost vazut de cineva chiar la aterizare , ori a picat pe acoperisul acelui bloc , ori a zburat peste acesta si a cazut intr-un mic parculet . Dupa 2 saptamini am exclus ultima varianta , si am hotarit o alta cautare tot in acele gradini , dar mai atenta , care implica si niste pomi si gardul viu cu care acestea erau inconjurate . La repezeala nu am gasit nimic si raminea varianta cu acoperisul :cry: ..... si astfel au trecut 2luni si 4 zile de alte analize , pina cind intr-o zi venind de la lucru , m-am pus iarasi pe cautat , tot in acele parcele , si de aceasta data atentia a fost maxima ! Picat cu 2 luni in urma , nu a reusit sa devina meteorit , oprit fiind de coltul lat al gardului viu si ramas blocat ca intr-un cuib , creat de frunzele picate din acel pom . L-am vazut imediat si l-am luat , stiind ca este chiar el si este special ! (daca lovea asfaltul se alegea praful de el ) . Este un achondrit ~600gr , breccie se pare lunara , are urme de crusta , prezinta urme de pierdere a volumului/masei , contine anorthit , (se spune ca este ~ ignifug) . Ar mai putea proveni din cometa WILD 2 , care este bogata in acest mineral . Il consider de colectie si asa v-a ramine . :D . Pina la urma nu face parte nici din Aquaride nici Perseide ! (am sa pun si 2,3poze , dupa ce le reduc 1MB parca ). ----------------------------------- CAdi 21 Oct 2017 22:40 ----------------------------------- Nu ar trebui sa contina o crusta topita ? Orice metorit contine putin si fier si nichel. Mai plauzibili a fi meteoriti, par cele doua roci din primele fotografii. Oricum pe Terra cad zeci de mii de meteoriti (deci cam cateva zeci de tone ,daca nu sute) anual, cei mai multi de dimensiunea bobului de orez . Se pare ca majoritatea cad la 40* latitudine.... ----------------------------------- 2SKY 21 Oct 2017 23:21 ----------------------------------- Achondritii nu contin deloc metal si unii sint ignifugi , depinde de tip si provenienta . Acesta are o crusta maronie , exact unde a fost mai incins . Mai conteaza unghiul la care coboara si forma aerodinamica , astfel incit zborul unora devine stabil , fata de altii care se rotesc haotic . Procesul de ablatie este evident si compozitia lui a rezistat mai usor . Acesta a avut un unghi de intrare mic , pierzind treptat din viteza . Uite unul clasificat , tot breccie lunara . ----------------------------------- nobody 22 Oct 2017 03:46 ----------------------------------- Aia e fata taiata si slefuita de la o bucata din meteoritul Northeast Africa 001 (NEA 001). http://www.topminerals.cz/shop/d/lunarni-meteorit-nea-001/493?lang=en In plus, un zbor aproape orizontal al meteorilor, fumegand, este posibil doar la viteze foarte mari (km/s). Daca vezi ca trece asa ceva pe langa tine la mai putin de 60 m, ai toate sansele ca acela sa fie ultimul lucru ce-l vezi, si putin probabil ca un gard viu sa-l opreasca, cu cate frunze vrei. ----------------------------------- auriga 22 Oct 2017 13:10 ----------------------------------- E o bucata de andezit rostogolita de apele unui rau... ----------------------------------- 2SKY 22 Oct 2017 16:08 ----------------------------------- Eu am pus aceea imagine pentru comparatie ca aspect , nu pentru crusta , care este altceva in functie de unghiul de intrare si aspectul meteorului . Meteorii ~rotunzi se rotesc in atmosfera si ablatia este uniforma peste tot si incetinirea vitezei e mai grea , iar la o intrare verticala apar temperaturi ce cauzeaza aparitia crustei si la cei ignifugi . Meteorii cu intrare la unghi mic si cu forma aerodinamica , incetinesc lent si temperaturiile sint ceva mai mici , iar ablatia apare mai mult frontal (dupa cum se si vede in poze ). Am spus aproape orizontal pentru cei 30-40 metri observabili , avea in jur de 40m/2sec , cit am putut sa il urmaresc pina la disparitie . Apoi a mai zburat 70-80m . Am sa pun unul cazut la 20m , de oamenii din zona si nu a murit nimeni . ----------------------------------- 2SKY 24 Oct 2017 19:51 ----------------------------------- Acum 30ani prin 87-88 , un acelasi vuiet si coloana de fum a tulburat zona intr-o dupamasa tirzie , cind un meteor a cazut avind aceiasi inclinatie ca cel recent , dar alta directie . Solul era umed , iar cei de fata , dupa o cautare nu au gasit nimic (probabil nu stiau ce sa caute ). Recent am verificat zona dupa 2-3 caderi , de ( banuiesc ) micrometeoriti , si am dat de o roca cel putin interesanta , pe jumatate ingropata . Pare o chondrita , 300gr , bogata in metal . A fost doar spalat , avind depuneri de-a lungul timpului . (Oamenii si-au amintit , eu in acei anii stind in alt cartier) . ----------------------------------- valy 26 Oct 2017 00:15 ----------------------------------- Ca idee as calcula probabilitatea ca aceeasi persoana sa vada meteoriti trecand la 50m in fata care cad fix langa el si cand se duce la fata locului ii gaseste asa la vedere..ca idee zic. Nu ma pricep dar as banui ca este mult mai mica decat probabilitatea sa existe extraterestrii. ----------------------------------- nobody 26 Oct 2017 11:03 ----------------------------------- Zborul orizontal cu viteza foarte mica, in faza terminala, sfideaza gravitatia. ----------------------------------- 2SKY 26 Oct 2017 18:06 ----------------------------------- Valy & Nobody era deasupra la 60 m , putin mai inalt decit un bloc turn si 12-15m lateral dreapta (aici ar fi putut crea efectul de traiectorie mai dreapta , sau zbor orizontal fiind oarecum deasupra , dar faptul ca am dedus corect punctul final , arata ca traiectoria era bine estimata ) restul este aproximativ exact . Am calculat 70-80km/h in timpul cit a fost vizibil , normal ca punctul de impact a fost mult sub 70 km, traiectoria finala fiind parabolica . O viteza prea mare trecea si peste al doilea bloc cu 4 etaje , iar una prea mica , cadea in curtea acelei case . Defapt traiectoria reala si finala am stiut-o atunci imediat , cu precizie 90% , dar daca nu gasesti nimic in doua cautari ... Era cu o saptamina inainte de max Perseide si in acele doua ore am numarat 17 meteori si eram intre doua blocuri ! . Poti calcula asa : la 2 zile cade un meteor minuscul in zona ta , ai 182 /an , x30 ani = 5460 buc , ~ 1 la mie sint chiar meteoriti , jumatate se pierd si ramii cu ? :D La mine formula e mai generoasa dar e bine . Asa ca extraterestri sint chiar extraterestri . :D Asta nu a fost vazut de nimeni si e cel mai ~recent , exceptie fiind cel mare. Tot chondrita , 50gr , mult metal . ----------------------------------- valy 27 Oct 2017 08:02 ----------------------------------- Zborul orizontal cu viteza foarte mica, in faza terminala, sfideaza gravitatia.Daca ricoseaza..ar fi posibil. ..Poti calcula asa : la 2 zile cade un meteor minuscul in zona ta , ai 182 /an Imi place foarte mult optimismul tau :lol: ----------------------------------- cipndale 29 Oct 2017 21:34 ----------------------------------- Sfinte guacamole si alte ketchup-uri. Se ingroasa gluma aici... ----------------------------------- 2SKY 29 Oct 2017 22:41 ----------------------------------- Solicit de urgenta stergerea oricarei interventii pe acest topic al acestui treaba ma priveste si nu am nevoie de interventiile acestui , "CIPNDALE " . In ideea de a mai posta eu ceva pe acest topic . Sau solicit stergerea intregului topic !!! Ai reusit sa-mi strici duminica :!: Daca , NU , DECLAR TOPIC INCHIS . Mersi si scuze . Mesaj moderat, Moderator MariusP ----------------------------------- cipndale 29 Oct 2017 23:01 ----------------------------------- Domnul meu eu zic sa te calmezi și sa-ți controlezi tonul și vocabularul. Într-un forum trebuie sa te aștepți și la contre mai ales când expui asemenea inepții astfel încât informația dintr-un astfel de forum sa fie cât de cât de încredere (în sensul de a elimina enormitățile, nu neapărat a fi o sursă de informații). De asemenea ai opțiunea de a face un site propriu unde sa descrii aceste "descoperiri" fără a fi deranjat, dar atâta timp cât iți exprimi opinia public trebuie sa fii pregătit a suporta un anumit nivel de critică la care să răspunzi la obiect (deși e cam greu în acest moment, prea multe ciudățenii au fost adăugate) și nu a ataca persoana care te critică cu invective. Întradevăr dacă s-ar șterge întreg topicul v-ar face un mare serviciu. ----------------------------------- MariusP 29 Oct 2017 23:33 ----------------------------------- @2SKY: Incearca sa te calmezi si sa-ti controlezi vocabularul! @cipndale: Orice "contra" e binevenita pentru a lamuri unele "ineptii", dar trebuie sa remarci ca nu toata lumea are simtul umorului si e bine sa-ti spui parerile mai simplu, concret si mai putin colorat... In concluzie, continuati! ----------------------------------- 2SKY 30 Oct 2017 00:01 ----------------------------------- "Întradevăr dacă s-ar șterge întreg topicul , v-ar face un mare serviciu " . Iti dai seama cu cine vorbesc ! solicit stergerea intregului topic !!! DECLAR TOPIC INCHIS . (e vina pacientului) ----------------------------------- valy 30 Oct 2017 08:30 ----------------------------------- .. si e bine sa-ti spui parerile mai ...concret...Expresia folosita este una uzitata: https://en.m.wiktionary.org/wiki/holy_guacamole Eu totusi nu as renunta la calculul probabilistic, macar pt a mai domoli spiritele si entuziasmul. ----------------------------------- cipndale 30 Oct 2017 22:03 ----------------------------------- Eu totuși nu as renunța la calculul probabilistic, măcar pt a mai domoli spiritele si entuziasmul. Suntem calmi cu toții. La cum s-a deraiat pana acum cu privire la frecventa căderii de "macro" meteoriți ar trebui sa auzim o data la luna la știri câte un avion lovit de vreun meteorit... Oricum trecând la subiectul inițial, adică legat de identificarea efectiva a meteoriților (asta pana când autorul nu se hotărăște sa șteargă totul ;) ), adaug una din cele mai bune pagini pe care am găsit-o cu descrierea unui eventual meteorit. După cum se observă microscopul petrografic e unealta de baza pentru identificare, atât în transmisie cât și în reflexie (pentru alții epi-illumination). Autorii au scanat fiecare secțiune în parte la amorul artei. Aveți aici link-ul https://www.virtualmicroscope.org/content/british-irish-meteorites . ----------------------------------- 2SKY 29 Dec 2017 01:18 ----------------------------------- Au aparut ultimele numere din 2017 ale: "Meteorite Times Magazine" https://www.meteorite-times.com/download-meteorite-times-magazine-as-pdf/ Pentru a nu da motiv de conflict , pe viitor nu am sa mentionez prea multe amanunte legate de propria colectie , sau ceva care ar lua in seama pareri opuse . Cine are de comentat si este interesat de ”Un zambet pe 16 mm” va ride singur . ----------------------------------- 2SKY 02 Feb 2018 01:47 ----------------------------------- Meteorite Men , un serial foarte popular si bun , difuzat pe Discovery Science acum ceva ani . Arata locuri , harti , tehnici , rezultate si este cu auto finantare , unde nu prea poti trisa . Totul de la descoperire la vinzare . Doi celebri Meteorite Hunter , care au descoperiri de milioane de dolari . https://www.youtube.com/watch?v=357GmOHOz7s&list=PL2VOyQV4MWTUOKHIxNK-fchdfccoJfl12 ----------------------------------- 2SKY 16 Mar 2018 01:12 ----------------------------------- Sa identificat pe luna in mai multe zone muntoase , grafit , care se pare este transformat la impactul cu asteroizii , intr-o forma de cristal hexagonal , oarecum noua . Identificat prima oara in meteoritii in 1967 , acesta este denumit Lonsdaleite , este de mai multe culori si duritate mai mare ca si cristalul /diamantul . https://en.wikipedia.org/wiki/Lonsdaleite desi se cunosc dimensiuni , culori , duritate , formarea , nu apar imagini clare a acestuia (pe net). Am identificat in cel de 600gr , acest cristal hexagonal , mai mult ca sigur fiind vorba de Lonsdaleite . Este clar inca un mod de a identifica meteoritii , care nu sint magnetici (achondritii ). Astfel crusta de fuziune , trecind de faptul ca e oarecum spectaculoasa , trece pe planul 2-3 chiar , in cazul analizei gazelor din meteorit . ----------------------------------- 2SKY 24 Noi 2018 22:06 ----------------------------------- O parte din colectie , multi sint gasiti in ultiumul an , iar unii au aparut din senin de pe o zi pe alta , astfel sint sigur meteoritii si se stie si ziua cind au cazut . (Doi sint mai vechi pusi in alta "lumina" , .... este putin mai bine cum apar acum ) . Concluzie : Daca vrei se poate si nici pe departe nu am apelat la inregistrari video (acestea urmeaza ) sau cautarii in teren ..nu mai zic de detectoare de metale . Anul acesta 2018 a fost poate la jumatatea celui anterior , ca si frecventa a meteoriilor , dar sint multumit :| si ma gindeam la aceasta situatie de prin mai , iunie . Astept comentarii , critici . https://www.youtube.com/watch?v=cGhxTJb3F1Y&feature=youtu.be ----------------------------------- Ardeteo 31 Dec 2018 20:26 ----------------------------------- Salutare. Am găsit aceasta piatra mai deosebita cam la 40 cm în pământ, săpând o groapa pentru un copac. Are 124 de grame și este atras de magnet. Alte detalii, când și unde l-am găsit nu pot da. Dacă o sa reușesc sa îl testez undeva o sa anunț și aici dacă e sau nu meteorit. Mulțumesc de înțelegere. Se poate vedea mărimea lui în poze, comparat cu o bancnota de un RON. Toate cele bune și un an nou fericit. Edit: găsit în livada de pruni. ----------------------------------- MariusP 31 Dec 2018 20:48 ----------------------------------- @Ardeteo: Pana inveti facilitatile forumului ti-am adaugat fotografiile in primul mesaj. Poti edita un mesaj scris de tine in primele 24 de ore de la postare si, de asemenea, poti atasa mai multe fisiere (imagini) intr-un acelasi mesaj. ----------------------------------- Ardeteo 31 Dec 2018 20:58 ----------------------------------- Mulțumesc frumos. ----------------------------------- 2SKY 31 Dec 2018 21:13 ----------------------------------- Zgura nu e , roca vulcanica nu e , chondrita nu pare , si daca are atita metal e posibil sa fie Pallasite Meteorit , aia au crusta similara , iar forma il da de gol . Ar fi interesant daca este teren deschis , notezi locul unde l-ai gasit si cauti cu un detector pe o suprafata cit mai mare . De obicei acest tip de meteorit se gasesc in bucati f mari si se ingroapa datorita vitezei si greutatii . ----------------------------------- tinnotinno 06 Feb 2019 21:25 ----------------------------------- Salut! Sunt nou pe forum dar am vazut ca subiectele variaza foarte mult Ma intereseaza si pe mine parerea unora cu mai mutlta experienta ca mine si anume despre subiectul " meteoriti" Mi-a cazut in maini lunile trecute o bucatica de ceva ce cred eu ca este un meteorit sper :lol: :lol: :lol: Atasez mai jos ceva fotografii , cei interesati pot da cu parerea ----------------------------------- tinnotinno 06 Feb 2019 21:28 ----------------------------------- Cred ca contine nichel peste 25 % ----------------------------------- tinnotinno 06 Feb 2019 21:47 ----------------------------------- Este atras de magnet si are forma acea ciudata ----------------------------------- tinnotinno 06 Feb 2019 21:50 ----------------------------------- Am consumat jumatate de panza de flex ca sa tai o bucata de circa 1.5 cm patrati pe taietura ramane ca sticla , cred ca e foarte dur ----------------------------------- tinnotinno 06 Feb 2019 21:52 ----------------------------------- Astept parerile celor interesati ! Multumesc! ----------------------------------- 2SKY 07 Feb 2019 00:46 ----------------------------------- Salut , ar fi bine daca ai da si alte date . Sint doua piese pozitii diferite ? Cum au ajuns asa curati ? Se poate da raspuns si asa , dar sint importante si alte fete ale lor . Toti contin metal ? Marimea lor ? au fost ingropati ? unde ? i-ai gasit cu ocazii diferite ? Nu se taie cu flexu meteoritul , sint discuri speciale 0,3mm . ----------------------------------- tinnotinno 07 Feb 2019 07:18 ----------------------------------- Este asa curat pentru ca l-am spalat cu peria de sarma si este in posesia mea de ceva vreme , este o singura bucata nu mai multe are cam 6 cm lungime , 133 g , gasit in pamant la o adancime de circa 20 cm ----------------------------------- tinnotinno 07 Feb 2019 07:53 ----------------------------------- Pe o parte este zgronturos ca si cum s-ar fi spart din ceva dar pe partea cealalta este semirotund unde re poate observa mai bine si bucatele de nichel zic eu ----------------------------------- nobody 07 Feb 2019 17:15 ----------------------------------- Cum ai ajuns la concluzia asta ? Cred ca contine nichel peste 25 % In meteoriti nichelul se gaseste in aliaj cu fierul, nu sub forma de "bucatele de nichel". ----------------------------------- 2SKY 07 Feb 2019 18:56 ----------------------------------- Stie el ceva , .. de multe ori datorita unor silicati sau minerale , crusta nu se formeaza si se poate vedea in meteorit , ca prin niste ferestre . Nu cred ca este doar metalic , ci mai degraba mixt roca-metal si ar putea fi la prima vedere , un mesosiderit meteorit . Frumoasa piesa ! Mesosiderites are some of the most interesting of the meteorites visually and being quite uncommon makes them some of the most desirable to collect. ----------------------------------- Andi 07 Feb 2019 19:23 ----------------------------------- Pentru meteoriții feroși unul din teste este cel în care apar figurile lui Widmanstatten. Mai știți și alte teste, eventual pentru meteoriții neferoși? :roll: Rămâne de actualitate. :) ----------------------------------- nobody 07 Feb 2019 21:53 ----------------------------------- Mai degraba ramane in plop, iar plopu'n aer. Adica deocamdata aplicam doar testul Superman. ----------------------------------- 2SKY 07 Feb 2019 23:41 ----------------------------------- Ideea este sa aducem niste informatii verificate , iar testul sup..rem sa il lasam pentru cine are banii si are de gind sa il valorifice . Polonezii sint printre cei mai tari din europa ! ce inseamna asta ? sa aiba ei un simt in plus ? cred ca indiferenta poate fi mortala in stiinta si nu numai . Se poate pleda la forumuri in vederea utilizari detectoarelor de metale , nu ca instrument de spionaj sau .... (ceea ce e jenant pentru militieni ) :) . pina si PEST REPELLER se bazeaza pe unde . Sintem in cacat si rahatul in parlament . :cry: ----------------------------------- tinnotinno 08 Feb 2019 06:49 ----------------------------------- Si cine poate spune daca e sau nu meteorit ,exista in romania asfel de persoane? Stie cineva pe cineva ? Cum se procedeaza? Am citit ceva de un test .Unde se face ? Cat costa? ----------------------------------- tudor 08 Feb 2019 08:03 ----------------------------------- Cred ca raspunsul cel mai avizat il vei gasi de la un geolog si nu aici pe forum. Mergi la facultatea de geologie sau la muzeul de geologie si sigur vei gasi pe cineva sa te lamureasca. Eu, daca as avea o asemenea piesa, asa as fi procedat. Spor la identificat! Exista si posibilitatea (sper sa nu fie asa !) sa fie si o bucata de fier mai vechi ingropat acum multi ani si care a oxidat puternic incat nu mai e usor de recunoscut (gen piesa de masina, ramasita de tanc din razboiul mondial etc) ----------------------------------- Remus Boldis 08 Feb 2019 08:56 ----------------------------------- Pe taietura nu mai pare a fi meteorit, doar o bucata veche de material feros. ----------------------------------- 2SKY 08 Feb 2019 12:47 ----------------------------------- Pe partea sferica si unde apar culori de gri sau alb este roca ? Daca da , este 100% meteorit . Pentru o bucata doar de metal este prea usor 137g . ----------------------------------- tinnotinno 08 Feb 2019 14:16 ----------------------------------- Din ce am vazut eu nu are gram de roca ci doar metal , am incercat cu magnetul .Vizibile sunt doar doua metale , unul este fier si celalalt nu stiu ce este , este argintiu de culoare dar e prea dur ca sa fie aluminiu Cred ca daca voi trece prin Cluj o sa merg la universitate la specialisti cu el sa ma lamuresc ----------------------------------- 2SKY 10 Feb 2019 01:02 ----------------------------------- Continind doar metal se schimba clasa , dar nu si faptul ca este meteorit . Prezinta crusta , in unele locuri aceasta este afectata , ceea ce inseamna ca a stat ingropat f multi ani . Are portiuni unde oxizii nu au prins , avind nichel in compozitie . Forma este specifica unui meteorit ce a trecut prin atmosfera ! ----------------------------------- 2SKY 11 Mar 2019 22:42 ----------------------------------- Pentru clarificarea situatiei meteoritului lunar . Brecciile nu prea au crusta , nu este piatra slefuita de riu , sau alte idei vehiculate . Este f util celor ce vor /sau se ocupa cu asa ceva . https://www.youtube.com/watch?v=gWkySf_L0Fc https://www.youtube.com/watch?v=4sx2o8di1UI https://www.youtube.com/watch?v=mgrmLX4IFYc mai sint multe exemple ..brecciile lunare nu contin nici metal/nichel , iar crusta sau negreala de pe unii meteoriti se datoreaza unor portiuni de bazalt , ca aici https://www.youtube.com/watch?v=CO9kQSJRLBs ----------------------------------- 2SKY 26 Apr 2019 03:55 ----------------------------------- NASA Is Searching For A Rare Meteorite In The Pacific , nici nu se explica , nu are estimare ceea ce cauta NASA , vreo 5KG de meteorit rar , se spera ca acesta are in compozitie metal si roverul e posibil sa detecteze . https://www.youtube.com/watch?v=6sowJ9-2VgI Se intimpla cind stiinta este finantata si nu doarme , orbecaie , sau doamne fereste a primit lovitura de gratie , in sensul rau ! Nu cred ca cimpiile /deserturiile americane nu ofera destui meteoritii . Ar putea fi ceva special ... ----------------------------------- MrLobaLoba 08 Iun 2021 17:54 ----------------------------------- Bună ziua doresc să primesc niște răspunsuri despre niște "pietre" cu proprietăți magnetice care le-am găsit în zona Baia Mare, 2 sunt găsite la mine pe grădină și altele 3 printre care una mai mare le-am găsit la o zi diferență cam pe aceeași traiectorie doar că la vreo 4 km distanță. Vreau să precizez că le-am găsit întâmplător , nu mă ocup cu așa ceva , mi-au sărit în ochi , ca fiind diferite și le-am luat. M-am uitat la ele și pareau a fi bucăți de fier așa că am pus magnetul și... Da chiar sunt de metal. Apoi am căutat pe net să văd dacă sunt meteoriți și am ajuns aici. Așa că vă rog să îmi dați niște răspunsuri. Am să atașz și niste poze și un video. Mulțumesc anticipat Florian Andrei P.S. Nu știu dacă am postat unde trebuie rog adminul să corecteze dacă am gresit. ----------------------------------- 2SKY 08 Iun 2021 19:44 ----------------------------------- Salut , interesul pentru meteoritii /meteorii e ca pescuitul , iti face cu ochiul ...trage , dar poate fi agatatura . Orice descoperire recompenseaza pe cei ce sint preocupati cu detectia . Meteoritii metalici sint f rari , acestia nu se fragmenteaza , au suprafata "crusta" uniforma , f rar prezinta muchii ascutite . Zborul stabil prin atmosfera pământului creaza o formă din ce în ce mai stabilă și aerodinamică (con sau scut). Meteoritul rezultat poate arăta dovezi ale liniilor de curgere, buzelor răsturnate și regmagliptelor. Meteoritii de fier păstrează cel mai bine cele mai slabe și mai distincte trăsături pe care le-a experimentat meteoritul când a intilnit atmosfera Terrei . Nu imi dau seama daca toate bucatile au aceiasi nuanta verzuie . Una din bucati prezinta gauri , ceea ce este f rar , mai ales la meteoritii metalici . Cel mare are suprafata topita neuniform , nu arata nici linii de curgere , nici semne de explozie ...sau muchii , probabil a fost incins neuniform si de aici suprafata neuniforma . Meteoritii metalici sint f grei , comparativ cu fierul terestru . Nuanta verzuie la meteoritii , este specifica meteoritiilor de piatra .... Cind se posteaza un exemplar este indicat sa fie prezentat din mai multe unghiuri ! Imaginea este destul de neclara , iar bucatiile mici greu de inteles . (Meteoritii de fier de obicei se ingroapa la impact) , sa presupunem ca gasesti o bucata , dar nu 3 . Mai este posibil sa fie corodat de acizii .... ----------------------------------- 2SKY 10 Iun 2021 21:37 ----------------------------------- Azi am fost intre munca grea si deplasari , asa ca am uitat de eclipsa , si numai chef de 0,4% obstructie nu mai aveam . Dar in asteptare , dupa tramvai , am verificat o suprafata considerata de .... un an fara bolovani , pietre mai mari . Pe ultimii metri am vazut un "bolovan" de vreo 200gr , chiar la marginea suprafatei , si culmea supafata este dublata de camere de anii de zile . L-am arestat , este proaspat , este tot breccie lunara , crusta spectaculoasa . Deja meteoritii devin suspecti , avind multe suprafete in urma arderii , si devin candidati . Am sa il postez , dar ca evidenta , poate cadou , la munca timpita la lucru depusa , ce nu ma priveste ... am zis ca e rasplata ! De eclipsa , o bucata de luna . Nu sint avid dupa meteoritii , dar cind pui ordine in ceea ce verifici , poti avea surprize . ----------------------------------- 2SKY 20 Iun 2021 17:08 ----------------------------------- Lunar Breccia Meteorite 194 Gr - Rare Lunar Impact Melt Breccia . Este geaman cu mostra , dar mult mai mare . Pentru a avea idee . Revin cu originalul https://ro.pinterest.com/pin/800374165009688374/ ----------------------------------- 2SKY 24 Iun 2021 20:27 ----------------------------------- LUNAR Meteorit ~proaspat , 194gr ... nu este cel mai spectaculos din gama breccias lunar meteorit , dar e ultimul , si a avut viata grea la trecerea prin atmosfera Terrestra . De aceea am pus mai multe imagini . ... Si nu se stie cind apare altul . ----------------------------------- 2SKY 25 Iul 2021 19:01 ----------------------------------- De abia am observat citeva Perseide , si delta aquaride , ca o descoperire de 280gr ma indeamna sa reevaluez vechi meteoritii lunari . Astfel 6 meteoriti avind aceiasi crusta , nuanta , locuri si timpii de descoperire diferiti , insumind 1004gr , par a venii din aceiasi zona a lunii . 3 sint observati zi de zi , si cu ajutorul camerelor , astfel se confirma si ceilalti . Acestia sint formati din regolith , anorthosite , probabil grafit ,.. E normal la asa un corp enorm ca luna , si apropiat , prin impact , sa genereze meteorii majori ! si numerosi ! Revin cu evaluarea celor 6 ----------------------------------- Mihail Tudose 26 Iul 2021 14:03 ----------------------------------- 2SKY astept cu nerabdare noi poze cu meteoriti. O intrebare am si anume de unde stii ca provin din impacturi lunare? Multumesc, ----------------------------------- 2SKY 26 Iul 2021 17:59 ----------------------------------- Compozitia lunii si formarea acestora arata ca au fost formati prin impact , vaporizare , si racire rapida . Roci lunare sint cele aduse de NASA , sau meteoritii care pot fi Regolith , Brecii de impact , Basalt , Anorthosit , Feldspar . .... ----------------------------------- zoth 08 Aug 2021 10:22 ----------------------------------- Exista vreo metoda mai clara pentru a deosebi un meteorit de un bolovan terestru? In lipsa unui raspuns, cred ca am gasit eu ceva: https://www.sma.unifi.it/cmpro-v-p-424.html Pentru a capata statutul de meteorit, presupusul candidat trebuie in prealabil certificat. Certificarea se face de catre un laborator acreditat in baza unor analize optice, chimice, mineralogice. Daca totul decurge bine, candidatul este inclus intr-o baza de date unica, i se atribuie un nume (sau numar) si o istorie (vechime, provenienta). ----------------------------------- 2SKY 08 Aug 2021 13:24 ----------------------------------- Asa este , au si nemtii , e cel mai ieftin undeva sub 1000E testul , unde mai pui deplasare , timp asteptare ....numa bine ajungi la 3-4mii E. Nici nu se pune problema , e o colectie , sper ca nu deranjeaza . Dincolo orice muzeu care se respecta au laborator geolog si colectii de meteoritii , apoi ii certifica ei . Diferenta intre unul clasificat si unul neclasificat este pretul . La cele clasificate daca vrei o mostra , vei avea unul taiat adica distrus . Cei neclasificati fiind mai ieftini uneori , pot fii cumparati intregi . Teapa pe piata celor neclasificatii este , dar e minima . Nu oricine se apuca de asa ceva ! si stiind ca e fake sa riste . Sint colectionarii care iti spun cu ochii inchisi daca e fake . La mine e simplu , nu cumpar nu vind ----------------------------------- valy 17 Oct 2021 14:19 ----------------------------------- O stire de acum cateva zile legata de subiectul threadului: https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/meteorite-crashes-into-womans-bedroom-golden-bc-1.6207904 Conform unui comment la articolul respectiv, se pare ca a fost surprins si pe camere: https://fireball.amsmeteors.org/members/imo_view/event/2021/6241 ----------------------------------- 2SKY 17 Oct 2021 16:44 ----------------------------------- Da ca la Iasi , sint meteoroizi inghetati ca fierul , si ajung meteoritii friabili in 7-10 ....sec dupa caderea la unghi mare prin atmosfera ! . De obicei sint conglomeratii de praf , care unesc mai bine timpul , care sint formati la rece si in timp ! este grupa chondrite carbonaceous cea mai scumpa cu urme de compuși organici, inclusiv aminoacizi . Acestia sint si cei mai rari , dar nu e sigura provenienta , si da de gol corpul mama , sau evolutia sistemului solar , inclusiv steaua ca evolutie si de obicei , sint cei mai vechi meteoroizii , poate chiar inainte de formarea stelei . Continind carbon sint formati in apropierea stelei , dar destul de departe sa supravietuiasca . Poza vad ca e WEBP , dar sint clare fragmente numeroase din meteorit . Daca are 400gr fara istorie , riscuri , ce este ..scurt 100.000 dolari . Cred ca as schimba locatia cu vreo citiva metri ...macar . Si eu sint cel mai ghinionist din lume , ....dar sint mai prudent ! de ex ! o noapte dormi intr-un colt si a doua tragi la sortii . :? ----------------------------------- 2SKY 17 Oct 2021 19:49 ----------------------------------- Concluzie tirzie , https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=195973#195973 si e plin de ele in istoria acestor corpuri unicat https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura-si-mediu/noi-imagini-cu-fragmentele-provenite-de-la-un-presupus-meteorit-descoperit-la-iasi-ce-spun-martorii-evenimentului-1312281 ----------------------------------- MariusP 14 Ian 2022 14:05 ----------------------------------- Am separat topicul initial in doua: unul ramane cu acelasi subiect, iar pe celalalt l-am redenumit "@2SKY Te rog ca postarile (cu poze sau fara) despre rocile necertificate ca fiind meteoriti sa le postezi acolo! Aici ramane sa se discute concret despre diferentierea meteoritilor. De asemenea, din postarile referitoare la cartea "Pietre din cer" a lui I.M. Stefan, am creat un topic nou " ----------------------------------- cristib 07 Aug 2022 14:44 ----------------------------------- Astazi am gasit aceasta chestie nu arata nici a piatra normala dar nici a altceva cunoscut mie. Dealtfel se deosebea clar de rocile din jur, din acest motiv mi-a si atras atentia. Am vrut sa postez la Pietre terestre.... ca sa nu deranjez aici dar a fost inchis acel topic. Are cineva experienta si poate spune daca e o piatra normala sau altceva? ----------------------------------- tudor 07 Aug 2022 15:32 ----------------------------------- Nu ma pot pronunta doar dupa aspectul exterior! Cel mai bine incerci la un muzeu geologic unde sigur gasesti pe cineva mai in masura sa isi dea cu parerea. Dar poti incerca un experiment relativ simplu si acasa. Trebuie sa ii masori densitatea! Poti gasii usor pe net tabele cu densitatile meteoritilor in functie de tipul lor. Dar in orice situatie meteoritii, spre deoasebre de pietrele terestre, au desnistati mai mari! ----------------------------------- cristib 21 Aug 2022 13:54 ----------------------------------- Am gasit o bucata si mai mare la cateva zeci de metri de locul unde am gasit-o pe cea din fotografiile de mai sus. Sunt extrem de asemanatoare si deasemenea si aceasta bucata mai mare contrasteaza evident fata de celelalte pietre. Insa pe asta nu o pot lua, e o casuta mica acolo iar cel ce a gasit bolovanul l-a folosit pur si simplu la decorarea gradinii. 😊 Trebuie sa gasesc un institut prin zona care se pricepe la pietre. ----------------------------------- iosif 21 Aug 2022 18:51 ----------------------------------- Zici ca e de dimensiune mare. Pai sa gandim putin. La o asemenea marime la cadere prin atmosfera pe locul respectiv, cam ce se intampla. Ai postat mai sus niste pietre aproape rotunde, care se dovedesc a fi pietre din albia unei ape curgatoare. Meteoritul care a cazut in 2013 in zona Chelyabinsk din Rusia a fost vazut, filmat, si a creat probleme la sol. O parte din el la expozia care a urmat a fost gasit intr-un lac inghetat o mica parte din el si arata total diferit. Meteoritii mai vechi de multi ani cazuti, ingropatii in sol, au o culoare rosiatica, rezultat a oxidarii metalului din componenta, s-au sunt care nu prezinta oxidare. Mai pot fi roca care iese in evidenta imediat prin forma. Iar o roca la asemenea viteza nu prea poate ramane intacta la impact. Cei care au metal in componenta pot rezista impactului mult mai bine. Am lucrat 33 de ani in domeniul petrolier, si in schimburile de noapte, sch II, am avut ocazia sa vad caderi spectaculoase de meteoriti. Am avut ocazia o singura data, sa vad si dezintegrarea unui obiect spatial in multiple bucati desprinse si cu dare lungi de fum alb, dar au ars instantaneu, dupa ceva distanta parcursa prin atmosfera. Mai multe date despre Chelyabinsk meteorite. https://en.wikipedia.org/wiki/Chelyabinsk_meteor https://ro.wikipedia.org/wiki/Meteoritul_de_la_Celeabinsk ----------------------------------- cristib 21 Aug 2022 22:29 ----------------------------------- Pai sa gandim putin. Da, asta ar fi de dorit! ,, Zici ca e de dimensiune mare." - v-ati uitat la fotografia postata ca sa deduceti despre ce dimensiune vorbim? ,, Ai postat mai sus niste pietre aproape rotunde, care se dovedesc a fi pietre din albia unei ape curgatoare." - ati citit postarea care cuprinde si fotografiile acestor ,, niste pietre"? Daca ati fi facut-o ati fi descoperit ca este vorba doar de o singura piatra fotografiata din mai multe unghiuri. Iar daca provin din albia unei ape curgatoare atunci cineva a transportat ambele bucati pana acolo unde le-am gasit eu, pentru ca cea mai apropiata albie e departe. ,, Meteoritii mai vechi de multi ani cazuti, ingropatii in sol, au o culoare rosiatica, rezultat a oxidarii metalului din componenta.. "- aici chiar m-ati incurcat, pietrele de rau postate de mine nu au o culoare rosiatica!? Partea cu cel ce gasea meteoriti in spatele blocului vad ca ati sters-o, deci pana la urma s-a rezolvat si cu gandirea. O seara placuta va doresc! 😊 ----------------------------------- Erwin 22 Aug 2022 18:36 ----------------------------------- Doar un geolog poate să lămurească problema. Dacă este metalic și conține fier și nichel va fi atras de un magnet. Trebuie cercetat la microscop, s-ar putea diferenția astfel dacă suprafața a fost nivelată de apă (eroziune) sau dacă este de topire la trecerea prin atmosferă. ----------------------------------- cristib 26 Iun 2023 19:56 ----------------------------------- Ultima descoperire m-a facut sa ajung la concluzia ca printr-un oarecare artificiu natura produce si astfel de roci! Habar nu am de unde vine culoarea asta ruginie dar exemplarul din imagine mi-a placut. ----------------------------------- tudor 27 Iun 2023 05:08 ----------------------------------- Da, culoarea ruginie din roci este destul de răspândită în natură și indică prezența fierului. ----------------------------------- cristib 27 Iun 2023 19:37 ----------------------------------- L-am incercat azi de curiozitate cu un magnet dar din pacate nu a scanteiat nimic. 🙂 ----------------------------------- nobody 27 Iun 2023 21:47 ----------------------------------- Ce culori doriti ? ----------------------------------- cristib 28 Iun 2023 19:52 ----------------------------------- Pe aia albastra as vrea sa o am dar trebuie sa ma multumesc cu ce am aici! 🙂 ----------------------------------- catalin dumitru 28 Iun 2023 21:23 ----------------------------------- Astazi am gasit aceasta chestie nu arata nici a piatra normala dar nici a altceva cunoscut mie. Dealtfel se deosebea clar de rocile din jur, din acest motiv mi-a si atras atentia. Am vrut sa postez la Pietre terestre.... ca sa nu deranjez aici dar a fost inchis acel topic. Are cineva experienta si poate spune daca e o piatra normala sau altceva? Acum am văzut și eu această postare veche . Culoarea și textura îmi amintesc de "bombele" din agat , care ajung așa în urma unui proces geotermal . Uneori , aceeași coajă cu aspect prăjit , îmbracă geodele de ametist , doar că alea sunt de regulă mult mai mari .