----------------------------------- Andi 14 Mai 2017 16:19 Anuarul astronomic 2017 ----------------------------------- În sfârșit a apărut! Nu este încă sfârșitul anului, dar ... Aceeași copertă astrologică pentru un anuar al Institutului astronomic, nu astrologic. :shock: ----------------------------------- tudor 15 Mai 2017 07:12 ----------------------------------- Si de aici multe confuzii; Dar titlul poate este o "strategie de marketing" ca sa fie vandut imediat iubitorilor de astrologie care, se stie, sunt foarte raspanditi. Iar acestia, cand il vor deschide acasa, vor fi complet dezamagiti si debusolati ca vor gasi informatii despre stele duble si variabile, dar nici o urma de vre-un ascendent in gemeni :lol: ----------------------------------- Herr_Alien 15 Mai 2017 17:09 ----------------------------------- Ei, au totusi ascensia dreapta pentru Soare, Luna si planete ... poate se spune si in ce constelatie se afla fiecare ... tot e ceva. Poti sa faci horoscopul si cand e innorat afara :). ----------------------------------- 2SKY 15 Mai 2017 19:52 ----------------------------------- Dupa cum se vede au bagat zodiacul la apa , cred ca au ceva cu ei , apare si o amiba pe acolo sau ce o fi . :D ----------------------------------- Erwin 15 Mai 2017 22:52 ----------------------------------- Pe coperta interioară ar trebui să scrie cine este autorul desenului. ----------------------------------- Andi 16 Mai 2017 17:04 ----------------------------------- Coperta actuală datează din 1994 și aparține lui Gigi Gavrilă. Iar înante de 1994 ambele coperți erau „împănate” cu cele 12 semne astrologice ale celor 13 constelații zodiacale: 6 pe o copertă și 6 pe cealaltă copertă. :shock: Până la urmă este vorba de colectivul de redacție care a ales. 8) Să vedem însă conținutul. ----------------------------------- 2SKY 16 Mai 2017 18:11 ----------------------------------- Roata cu semnele contine 11 , una a fost expulzata , ori a intrat la apa . Da continutul ... :geek: ----------------------------------- Doru Dragan 18 Mai 2017 12:02 ----------------------------------- Complet neinteresant pentru cine are acces la un calculator. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iun 2017 23:03 ----------------------------------- Tot a dus la un rezultat bun acest anuar ...salut Dorule ,mi-era dor de tine. Credeam ca ne-ai uitat de tot, Mircea ----------------------------------- Andi 06 Iul 2017 23:04 ----------------------------------- Din păcate și Anuarul astronomic 2017 (ca și Efemeridele astronomice 2017) are greșeli. Față de „efemeride” are trei autori dar și un referend: Adrian ȘONKA, Alin NEDELCU, Octavian BĂDESCU și respectiv Petre POPESCU. Dacă nu sunt alte păreri o să încep să prezint greșelile pe măsură ce voi avea timp de „ronțăit” anuarul. PS îmi aduse-i aminte de „pistoalele” lui Micea :lol: ----------------------------------- Herr_Alien 07 Iul 2017 08:09 ----------------------------------- Eu unul sunt interesat de posibilele erori: lucrez la o aplicatie web gen anuar astronomic, si sunt curios care sunt potentialele probleme la care trebuie sa am grija. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iul 2017 14:58 ----------------------------------- Andi Nu-ti fa griji, pistoalele sunt letale , de aceea am zis asa. Dar boxul e permis , kickboxingu' e chiar de preferat. :twisted: Mircea