----------------------------------- Stefan Pop-Cot 11 Mai 2017 16:39 La stele ----------------------------------- Buna ziua. Am gasit o cabana mare si frumoasa, cu platou imens, cu deschidere frumoasa la orizont si cu cer bun. Am fost intr-o seara pana acolo sa vad. Am masurat cu SQM 21.88 la zenit, 21.6 - 21.7 mai jos, si chiar mai jos 21.5. Cand am fost erau 2 vecini cu lumini minime. Are 48 de locuri cu camere duble si camere de cate 4,5. Cele duble au baie proprie. Cele de cate 4,5 locuri au 2 bai pe hol. Camera e in jur de 100 de lei. La Curmaturi ii zice: https://goo.gl/maps/cfP2eAbAqEH2 Eu stau in Alba Iulia acum si pana acolo am 70 de km, asa ca intentionez sa merg des la stele, si am zis ca e bine sa stie toata lumea, poate mai sunt interesati care vor sa vina. Sambata 27 mai vreau sa ies. Daca totul este ok in 23-25 iunie vreau sa merg din nou. Bineinteles, merge si pentru intalnirea generala anuala.... ----------------------------------- Manu72 11 Mai 2017 22:02 ----------------------------------- Am fost acolo de Pasti in 2005 si am facut revelionul 2006 tot acolo. Corpurile din stanga nu erau finalizate, doar corpul principal cel cu firma cabanei Curmaturi Frumoasa zona, dar imi aduc aminte ca erau ceva vecini. Cateva cabanute chiar peste drum, plus alte cateva la vreo 200m mai jos pe drum, respectiv mai sus, spre manastirea Țețu Se defrisa de zor in perioada aia. Dar poate or fi plecat vecinii cu tot cu padurile. Chiar, mai este impadurita zona? Au terminat cu defrisarile? ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 11 Mai 2017 22:26 ----------------------------------- Din pacate am ajuns acolo seara si nu am vazut mare lucru. Proprietarul e sef de district... Cu luminile vecinilor a zis doamna ca se rezolva. Am pus problema, in caz ca mergem, si a zis ca vorbeste cu vecinii sa nu aprinda becuri afara. In total sunt 5 familii acolo insa niciodata nu sunt acolo in acelasi timp. Se inteleg intre ei. Cand am fost eu, mai erau 2. Oricum, e o alternativa buna la Lisa unde deja este lumina; 21.5 la zenit am masurat anul acesta, de 2 ori in luni diferite. ----------------------------------- StarChild 12 Mai 2017 13:26 ----------------------------------- Arata promitator locatia ... eu votez "PENTRU" Chiar, cand incepem discutiile ptr Reuniunea 2017? ----------------------------------- jimao22 12 Mai 2017 14:07 ----------------------------------- Da, suna interesant. Si arata bine. E prima alternativa interesanta la Lisa. Cum e mancarea acolo? ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 12 Mai 2017 14:16 ----------------------------------- Există in curte și un restaurant pentru 100 de persoane. De asemenea au animale acolo, au păstrăvărie...totul se pregătește acolo. Meniul este diversificat ficat :D Asta e ultima problemă. ----------------------------------- Erwin 12 Mai 2017 19:26 ----------------------------------- O vom lua în considerare atunci pentru Reuniunea Națională 2017. Pot veni și familiști și nefamiliști, fără problemele apărute la Lisa. ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 15 Mai 2017 10:45 ----------------------------------- Se poate lua in considerare oricand. Eu o sa ies mai des aici, si poate ca mia vor sa iasa si altii care stau mai aproape. De aceea am si postat. ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 24 Mai 2017 13:16 ----------------------------------- A picat iesirea din luna aceasta din cauza conditiilor meteo nefavorabile. Pentru luna viitoare daca e, cine vrea se poate inscrie in acest tabel. Doar ca doamna mi-a zis sa ne hotaram si sa dam avans. Avem 2 variante: 1) Luam toata cabana. In acest caz platim si locurile goale dar cu pret mai redus. 2) Fiecare isi plateste locul. In acest caz exista sansa sa mai vina si alti turisti, care probabil sa ne deranjezeze sau sa ne inteleaga si sa ni se alature. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1f7BlsHaKfhIiSq0CfZMkwlXor58yUi4PaH1kav_6SQs/edit#gid=0 ----------------------------------- jimao22 24 Mai 2017 13:51 ----------------------------------- Si ce e nasol atunci? Faptul ca atunci este solstitiul de vara si noaptea dureaza 4-5 ore... E frustrant, chiar daca e vreme buna (ceea ce e o loterie). D-aia ar fi mai bine undeva mai incolo - parerea mea. ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 24 Mai 2017 14:25 ----------------------------------- Da, asa este. E cam mica noaptea. ----------------------------------- tudor 25 Mai 2017 07:56 ----------------------------------- Salutari! Pentru luna viitoare daca ar fi sa se concretizeze ceva, pe ce data ar fi intalnirea? ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 25 Mai 2017 08:18 ----------------------------------- 23-25 iunie e luna noua. ----------------------------------- StarChild 25 Mai 2017 15:20 ----------------------------------- O vom lua în considerare atunci pentru Reuniunea Națională 2017. Pot veni și familiști și nefamiliști, fără problemele apărute la Lisa. incepem discutiile despre intalnirea 2017 ? ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 03 Iun 2017 16:19 ----------------------------------- Cred ca ar trebui deschis un topic nou pentru intalnirea anuala 2017. Direct cu discutii despre data in primul rand. Septembrie, octombrie? ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 22 Oct 2017 19:54 ----------------------------------- In weekendul 20-22 octombrie am fost la stele la Cabana Curmaturi. Doar vineri am avut senin asa ca am profitat de fiecare secunda si fiecare bucata de cer. Dintre zecile de obiecte vazute am vazut si galaxia Sculptor cu o gramada de informatie vizibila in interior, NGC 288, 247, 210, 157, 337, si trioul 584-596-615(Niste galaxii micute micute cu magnitudini de 10-13). Clasicele Veil, Crescent, Pacman, Ring Dumbbell, California, North America, Bluesnowball, cometa asasina :D ... Si da, am observat culori in M42. Verzui albastrui in interior si un violet roz pe aripi cum ii zic eu. Fara filtru! Datorita noului filtru din dotare H beta, am observat si Horsehead pentru prima data. Nu s-a vazut foarte bine insa... Chestia e ca locatia este buna, desi a fost o diferenta fata de cam am vazut eu pe la inceputul anului. Adica cerul nu a mai fost de 21.8 ci de 21.4-21.6 maxim. Dar nu a fost poluare luminoasa mai multa. A fost un skyglow presupun. Am umplut cabana, mancarea a fost superba, vecinul din varful dealului a stins un bec la rugamintea gazdei.... Este o alternativa buna. Mai mergem :) https://www.facebook.com/BalauruAstROmaniac/posts/885212234970015 https://csillagtura.ro/curmaturi-astrocamp-autumn-2017/ ----------------------------------- Stille 22 Oct 2017 22:22 ----------------------------------- Suna fantastic, din ce povestesti. Primiti si incepatori, pe data viitoare? Si daca da, pe ce lista sa ma inscriu? :D ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 23 Oct 2017 08:35 ----------------------------------- Da, primim și începători :D O sa anunț aici in acest post și pe facebook pe grupul Astronomie de amatori! ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 20 Dec 2017 11:44 ----------------------------------- In weekend am iesit iar la stele, la 30 de km mai la E fata de Lisa, langa Malinis pe valea Sebesului, Brasov. Din pacate am avut mai mult nori decat senin insa si asa am observat nebuloasa din Orion in care am putut distinge culori, Flame, cateva roiuri si cam atat :) Oricum a fost frumos! Cum cerul meu preferat este cel de iarna, vom mai face o iesire in ianuarie pe undeva. O sa postez aici toate intalnirile la care particip deoarece fac observatii din mai multe locuri din tara! Am facut si un timelaps https://www.youtube.com/watch?v=b9XTmdngdAg ----------------------------------- Stille 20 Dec 2017 14:23 ----------------------------------- Frumos timelapse-ul, dar da, mai greu cu vremea in perioada asta. Cer mai bun in ianuarie sper sa fie ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 20 Dec 2017 14:34 ----------------------------------- Sa fie. Mulțumim frumos! ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 26 Mar 2018 10:35 ----------------------------------- Hello. In weekend am iesit cu niste prieteni la Lisa. Din pacate nu prea am avut cer decat vreo 2 ore dimineata inainte de crepuscul. A fost suficient cat sa-mi spal ochii cu stele ca-mi era dor deja si eram in depresie dupa atatia nori. Am testat numai bine si noul obiectiv si a fost prima data cand am tras cu montura Vixen Advanced Polaris la cer negru. Asadar in 2 ore am apucat sa vad vreo 10, 15 corpuri cu ocularul de Ethos 13 mm si sa fac niste fotografii. A, era sa uit... Am vazut un Jupiter frumos pe care se vedea bine si marea pata rosie, Saturn care se vedea foarte bine; atat de bine incat am putut delimita planeta de inele, si Marte care nu a fost prea spectaculos dar era acolo :D Observatii cu telescop newtonian dobson 365/1810, ocular TeleVue Ethos 13mm 100 de grade, ocular William Optics UWAN 7mm 82 de grade. Fotografii cu Canon 6D, 70-200 f4L, Samyang 14 XP f2.4 pe montura Vixen AP https://www.facebook.com/BalauruAstROmaniac/posts/969840723173832 ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 07 Mar 2019 09:05 ----------------------------------- N-am mai postat de ceva vreme, der nici n-am iesit. Sambata am facut o iesire scurta pe langa Cluj, la lacul Belis. Decent as spune. Din pacate am avut doar camera la mine si niciun telescop. In afara de partie si de 2 becuri din spate de la vecini SE, S si V pare ok. In weekend, daca vremea o sa tina, o sa ajung pe la Cabana Curmaturi, Coltii Brezei sau Lisa(nu stiu inca unde). Daca mai vrea cineva sa vina, poate sa scrie aici :) Daca plec, o sa plec din Cluj dupa ora 20. ----------------------------------- V. Istvan 07 Mar 2019 09:32 ----------------------------------- Transalpina e circulabilă fără probleme? Gheață, zăpadă? ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 07 Mar 2019 09:53 ----------------------------------- Nu, clar că nu. Însă până la Oașa este deszăpezit tot timpul. Și la Cabana Curmături am fost de mai multe ori iarna pe zăpadă.Dar încă nu stiu unde mergem și dacă mergem. O să actualizez cum aflu ceva.