----------------------------------- sang 17 Apr 2017 22:02 port ocular ----------------------------------- Vreau sa-mi confectionez un port ocular aproximativ ca in imaginea de mai jos. Unde/cine ar putea sa decupeze "H-ul" respectiv intr-o teava de otel? E important otelul, datorita elasticitatii. Am avut mai demult un asemenea portocular si prinderea ocularelor era perfecta, mai buna ca cea clasica cu surub si eventual inel de bronz. ----------------------------------- valy 18 Apr 2017 00:02 ----------------------------------- Intreb de curiozitate: care ar fi beneficiul unui astfel de dispozitiv? ----------------------------------- sang 18 Apr 2017 01:12 ----------------------------------- In port ocularele unui binoviewer, unde peretii sunt sub 1 mm grosime. Ocularele vor fi prinse si centrate excelent. ----------------------------------- zoth 18 Apr 2017 09:08 ----------------------------------- Spune-mi te rog, tubul asta portocular are doar un "H" sau 3 dispuse la 120 grade? cu unul singur nu prea vad cum s-ar face centrarea perfect ... Cred ca baietii nostri cu CNC-urile lor minunate ar putea sa te ajute ... ----------------------------------- sang 18 Apr 2017 11:15 ----------------------------------- Exemplarul asta are doar doua taieturi "H" pe el. Dar cotele sunt foarte apropiate. Aprope 2 sutimi de mm intre ocular si barilet. Nu cred ca s-ar putea prelucra pe CNC datorita materialului. E drept ca e subtire, dar e totusi otel. ----------------------------------- valy 18 Apr 2017 11:41 ----------------------------------- Ai facut portocularul si vrei doar decupaj H? O minifreza cu asa ceva nu ar merge? https://www.dremel.com/documents/20812/42772/Rotary+Tool/83d1079e-8fd3-4b4b-b7ad-56f4efcfdb2c Ce dimensiune are gaura, pare ~1mm? Laser, plasma sau jet. ----------------------------------- sang 18 Apr 2017 16:46 ----------------------------------- Sub 1 mm grosime sunt taieturile. Cred ca ar merge cu un Dremmel de calitate, problema ar fi taierea in linie dreapta. ----------------------------------- valy 18 Apr 2017 17:03 ----------------------------------- Tot nu pricep cum iti asigura centrarea perfecta. Tairea merge si la cnc, am freza de 1mm dar nu stiu cum se comporta in metal. ----------------------------------- sang 18 Apr 2017 17:57 ----------------------------------- Pt. o centrare ca la carte, dupa cum a sugerat Zoth, ar fi necesare 3 decupaje "h" in barilet. Eu sincer as fi multumit si cu 1 decupaj, datorita tolerantei mici intre ocular si barilet. Daca poti proba pe o piesa de otel de 1 mm grosime cu freza ta de 1mm, ti-as fi recunoscator. Si daca poti decupa ca in imaginea atasata mai sus, ma ai de client. Nu te pricopsesti, dar vei fi multumit. :) ----------------------------------- Erwin 19 Apr 2017 09:49 ----------------------------------- Freza trebuie să fie disc. Nu trebuie neapărat pe CNC ci să ai un stand de găurire pentru minifreză și un suport prismă pentru tub. Am văzut așa ceva la instrumentele profesionale Zeiss la care se folosesc ocularele din dotarea lunetei, nu merg altele. Toleranța este foarte strânsă și nu știu dacă vei găsi oculare standard pe 1.25 identice. Eu am avut de pildă un Hyperion de 8mm care intra greu în portocular în timp ce frații lui erau OK. ----------------------------------- zoth 19 Apr 2017 10:12 ----------------------------------- sang are oculare pricopsite: zeiss, nikon, lomo ... nu cred ca o sa aiba probleme de genul asta ... ----------------------------------- sang 19 Apr 2017 12:44 ----------------------------------- Erwin, cum arata un suport prisma? ----------------------------------- Erwin 20 Apr 2017 05:28 ----------------------------------- https://smithy.com/accessories/milling-setup/mill Poți folosi unul sau două blocuri din astea ca să fixezi un cilindru pe masa frezei. Deoarece tuburile subțiri se deformează trebuie introdus un dop din lemn sau plastic în interior înainte de a le fixa. ----------------------------------- mihai leahul 20 Apr 2017 09:38 ----------------------------------- Am vazut aceste discuri de 38 mm diam si 0.75 grosime pt taiere metale. Cu o mina sigura se rezolva problema. @ vali, cred ca freze disc nu ar trebui sa-ti lipseasca oricum din setul de scule. http://www.emag.ro/set-5-discuri-de-taiere-pentru-metal-dremel-speedclic-sc456-38-mm-2615s456jc/pd/E7QHNBBBM/ Spor! ----------------------------------- valy 20 Apr 2017 09:51 ----------------------------------- Am freza cu disc la freza proxxon, dar nu asta e neaparat problema. ----------------------------------- nobody 20 Apr 2017 11:04 ----------------------------------- Daca n-ai incredere in CNC si/sau iti tremura mana: http://www.proxxon.com/us/micromot/27100.php http://minitools.ro/accesorii-si-consumabile-/99-27100-masa-in-coordonate-kt-70-proxxon-.html ----------------------------------- Erwin 20 Apr 2017 12:15 ----------------------------------- Multe ateliere trimit ATM-iștii la plimbare cu ciudățeniile astea. O masă din aia și un suport de găurit tot de la Proxxon e numai bună. ----------------------------------- sang 20 Apr 2017 15:48 ----------------------------------- Ce la goodies in linkul lui nobody... Cred ca am sa caut o masa in coordonate putin mai mare ca cea de la Proxxon si un Dremmel. Ce suport de prindere al Dremmel-ului in pozitii reglabile pe x,y,z sa cumpar? Pe la minitools nu prea am gasit. ----------------------------------- Erwin 20 Apr 2017 16:08 ----------------------------------- Doar MB200 din catalogul Proxxon și masa de freză cu 2 axe ar fi suficiente pentru cele mai multe operațiuni. Sunt și două variante de mașini de frezat, dar costă cât una mare second-hand. ----------------------------------- sang 21 Apr 2017 02:51 ----------------------------------- Da, masa KT 70 si standul MB 200 de la Proxxon par potrivite pt ceea ce imi trebuie acum. Ca dremmel, ce sa aleg de la minitools? Cele de la Dremmel par mai bine facute, iar ca model sa-l iau pe cel cu puterea cea mai mare ca sa tai in otel?